Archived Results / Photos

    Race Calendar       Services

KC Classic XC

Date: 2020-10-03

Contact: troy@kcrunningcompany.com

Results:

KC Classic 2020

KC Classic 2020

October 03, 2020


KC Running Company

Overall Finish List - Boys

Varsity Boys

Teams


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade    Wave

    1      1    607  Brock Wooderson       Blue Springs                            15:29.2  5:00/M    12     7
    2      2      2  Tommy Hazen           St. Thomas Aquinas                      15:41.2  5:04/M    12     1
    3      3      8  Logan Seger           St. Thomas Aquinas                      15:43.7  5:04/M    11     1
    4      4    629  Carson Sturdy         DeSoto (KS)                             15:49.3  5:06/M    12     7
    5      5    283  Caleb Lind            Lutheran (St. Charles)                  15:55.5  5:08/M    11     1
    6      6    228  Mason Orscheln        Central (St. Joseph)                    16:04.2  5:11/M    12     1
    7      7    175  Ethan Lee             Liberty North                           16:07.9  5:12/M    11     1
    8      8    227  Damion Mujica         Central (St. Joseph)                    16:16.1  5:15/M    12     1
    9      9    222  Nathan Barry          Central (St. Joseph)                    16:16.5  5:15/M    12     1
   10     10      4  Ashton Higgerson      St. Thomas Aquinas                      16:16.9  5:15/M    11     1
   11     11    421  Luke Voelker          Raymore-Peculiar                        16:17.9  5:15/M    11     7
   12     12    134  Brady Maher           Liberty                                 16:18.0  5:15/M    12     1
   13     13    179  Sam Travis            Liberty North                           16:18.9  5:16/M    12     1
   14     14    557  Andrew Atkins         Staley                                  16:20.8  5:16/M    11     7
   15     15     96  Andrew Mason          Blue Valley Northwest                   16:26.0  5:18/M    11     1
   16     16    287  Noah McMullen         Lutheran (St. Charles)                  16:27.3  5:18/M    11     1
   17     17    223  Corbin Cera           Central (St. Joseph)                    16:29.7  5:19/M    11     1
   18     18    138  Myles Thornburg       Liberty                                 16:30.1  5:19/M    10     1
   19     19    132  Samuel Cleary         Liberty                                 16:30.3  5:19/M    11     1
   20     20    467  Graham Miller         Blue Valley West                        16:30.8  5:20/M    12     7
   21     21      1  Aidan Grantham        St. Thomas Aquinas                      16:33.4  5:20/M    12     1
   22  (< 5)   1115  Kayden Crigger        Ruskin                                  16:34.1  5:21/M    12    19
   23     22    604  Kevin Mcclain         Blue Springs                            16:34.5  5:21/M    12     7
   24     23    625  Brady Huggins         DeSoto (KS)                             16:35.6  5:21/M    11     7
   25     24    315  Brian Humphrey        Rockhurst                               16:35.8  5:21/M    10     1
   26     25    984  Drew Belardo          Warrensburg                             16:36.0  5:21/M    11    19
   27     26     53  Chase Schieber        Mill Valley                             16:38.3  5:22/M    11     1
   28     27   1273  Alex Jackson          Blue Springs South                      16:40.9  5:23/M    11    19
   29     28    703  Carson Clancy         Lee's Summit North                      16:41.7  5:23/M    11    13
   30     29    174  Justin King           Liberty North                           16:41.9  5:23/M    12     1
   31     30    176  Jorge Perezruiz       Liberty North                           16:42.4  5:23/M    10     1
   32     31     51  John Lehan            Mill Valley                             16:42.6  5:23/M    12     1
   33     32   1014  Gabriel Pingleton     Oak Park                                16:42.8  5:23/M    11    19
   34     33    744  Tyler Clippard        Park Hill South                         16:43.3  5:24/M    11    13
   35     34      6  Darren Mallot         St. Thomas Aquinas                      16:43.4  5:24/M    11     1
   36     35    318  Jackson Vanlerberg    Rockhurst                               16:43.4  5:24/M    12     1
   37     36    775  Lloyd Dodson          Shawnee Mission South                   16:43.4  5:24/M    11    13
   38     37     55  Aj Vega               Mill Valley                             16:45.0  5:24/M    9      1
   39     38    177  Luis Perezruiz        Liberty North                           16:45.1  5:24/M    12     1
   40     39    987  Cooper Palmer         Warrensburg                             16:46.4  5:25/M    12    19
   41     40    137  Sam Savastino         Liberty                                 16:47.0  5:25/M    12     1
   42     41    561  Dawson Walker         Staley                                  16:47.1  5:25/M    12     7
   43     42    133  Kenneth Lenger Iii    Liberty                                 16:47.4  5:25/M    12     1
   44     43    180  Sage Wilde            Liberty North                           16:48.0  5:25/M    9      1
   45     44    382  Cj Kneisler           Blue Valley Southwest                   16:48.1  5:25/M    12     7
   46     45   1010  Hudson Allen          Oak Park                                16:48.1  5:25/M    11    19
   47     46     54  Carsyn Turpin         Mill Valley                             16:49.2  5:26/M    12     1
   48     47    336  Keenan Curp           Lee's Summit West                       16:51.8  5:26/M    11     7
   49     48    224  Gabe Galloway         Central (St. Joseph)                    16:53.0  5:27/M    10     1
   50     49    627  Kyle Newberry         DeSoto (KS)                             16:53.1  5:27/M    11     7
   51     50    624  Owen Gier             DeSoto (KS)                             16:53.5  5:27/M    11     7
   52     51    603  Keagan Enicks         Blue Springs                            16:54.0  5:27/M    9      7
   53     52    748  Andrew Sincere        Park Hill South                         16:54.8  5:27/M    12    13
   54     53     49  Cameron Coad          Mill Valley                             16:55.0  5:27/M    12     1
   55     54    314  Max Hertenstein       Rockhurst                               16:56.2  5:28/M    11     1
   56     55    665  Michael Mayo          Blue Valley North                       16:57.1  5:28/M    10    13
   57     56    342  Jake Schlicht         Lee's Summit West                       16:57.1  5:28/M    12     7
   58     57    840  Jagger Morton         Lee's Summit                            16:57.8  5:28/M    11    13
   59     58    221  Rudy Barbosa          Central (St. Joseph)                    16:58.3  5:28/M    11     1
   60     59    178  Grayson Tapp          Liberty North                           16:58.8  5:29/M    10     1
   61     60    384  Gabe McGee            Blue Valley Southwest                   17:01.2  5:29/M    11     7
   62  (< 5)   1087  Noah Schopper         Blue Valley                             17:04.2  5:30/M    12    19
   63     61    339  Chase Hulsey          Lee's Summit West                       17:04.6  5:31/M    11     7
   64     62    837  Harrison Clutter      Lee's Summit                            17:06.0  5:31/M    11    13
   65     63    343  Cole Whitney          Lee's Summit West                       17:06.8  5:31/M    12     7
   66     64    416  Chance Embry          Raymore-Peculiar                        17:07.8  5:32/M    11     7
   67     65    515  Luke Searles          Shawnee Mission East                    17:08.0  5:32/M    12     7
   68     66    419  Joshua Patterson      Raymore-Peculiar                        17:09.4  5:32/M    12     7
   69     67    841  Hayden Odell          Lee's Summit                            17:09.5  5:32/M    10    13
   70     68    317  Joe Seitzer           Rockhurst                               17:09.8  5:32/M    12     1
   71     69    867  Quinton Wilson        Smithville                              17:10.4  5:32/M    12    13
   72     70   1274  Ryan Ringgenberg      Blue Springs South                      17:12.8  5:33/M    11    19
   73     71    623  Connor Gibson         DeSoto (KS)                             17:13.4  5:33/M    12     7
   74     72    465  Cooper Hefner         Blue Valley West                        17:14.2  5:34/M    11     7
   75     73    929  Conner Blixt          Harrisonville                           17:14.4  5:34/M    12    13
   76     74    379  Drew Dombrosky        Blue Valley Southwest                   17:15.0  5:34/M    11     7
   77     75   1261  Isaac Zitter          Christ Preparatory Academy              17:15.6  5:34/M    11    25
   78     76    559  Drew Sallman          Staley                                  17:16.0  5:34/M    12     7
   79     77      7  Aaron Scaletty        St. Thomas Aquinas                      17:17.7  5:35/M    10     1
   80     78      5  Ryan Lipp             St. Thomas Aquinas                      17:17.8  5:35/M    12     1
   81     79    341  Jase Miller           Lee's Summit West                       17:18.1  5:35/M    11     7
   82     80    780  Nicholas Petrella     Shawnee Mission South                   17:18.4  5:35/M    12    13
   83     81    512  Wyatt Haughton        Shawnee Mission East                    17:18.6  5:35/M    10     7
   84     82    280  Travis Fruend         Lutheran (St. Charles)                  17:18.8  5:35/M    12     1
   85     83    337  Brennan Garvey        Lee's Summit West                       17:19.0  5:35/M    11     7
   86     84    316  Eric Lasala           Rockhurst                               17:19.2  5:35/M    12     1
   87     85    462  Ty Brechler           Blue Valley West                        17:19.2  5:35/M    10     7
   88     86    319  Will Wooden           Rockhurst                               17:19.5  5:35/M    11     1
   89     87     99  Nate Schemmel         Blue Valley Northwest                   17:20.3  5:36/M    12     1
   90     88    415  Chase Cunningham      Raymore-Peculiar                        17:22.2  5:36/M    11     7
   91     89    863  Asa Kellner           Smithville                              17:22.5  5:36/M    10    13
   92     90    701  Logan Binger          Lee's Summit North                      17:22.6  5:36/M    10    13
   93     91    225  Brody Jackson         Central (St. Joseph)                    17:22.9  5:36/M    12     1
   94     92    941  Blake Bjustrom        Platte County                           17:23.5  5:37/M    12    19
   95     93    942  Andrew Early          Platte County                           17:23.6  5:37/M    11    19
   96     94    381  Nate Kaestner         Blue Valley Southwest                   17:25.1  5:37/M    11     7
   97     95     95  Sam Hurley            Blue Valley Northwest                   17:26.3  5:38/M    10     1
   98  (> 7)    226  Aaron Kerns           Central (St. Joseph)                    17:26.9  5:38/M    9      1
   99     96    706  Jacob Manning         Lee's Summit North                      17:27.1  5:38/M    10    13
  100     97    563  Kai White             Staley                                  17:29.1  5:38/M    11     7

 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade    Wave

  101  (> 7)    173  Dylan Duncan          Liberty North                           17:29.5  5:39/M    12     1
  102     98    463  Evan Clymer           Blue Valley West                        17:29.5  5:39/M    12     7
  103     99    418  Christopher ObersteadtRaymore-Peculiar                        17:30.3  5:39/M    11     7
  104    100    312  Aidan Callahan        Rockhurst                               17:30.3  5:39/M    12     1
  105    101    281  Brody Hudson          Lutheran (St. Charles)                  17:31.1  5:39/M    12     1
  106    102    842  Joshua Odell          Lee's Summit                            17:32.0  5:39/M    10    13
  107    103    414  Blake Borum           Raymore-Peculiar                        17:34.1  5:40/M    10     7
  108    104    136  Ryan Pfannestiel      Liberty                                 17:35.4  5:40/M    12     1
  109    105    606  Viger Romo            Blue Springs                            17:36.4  5:41/M    11     7
  110    106    282  Aiden Kearns          Lutheran (St. Charles)                  17:38.4  5:41/M    10     1
  111    107    338  Carson Heurtin        Lee's Summit West                       17:38.6  5:42/M    11     7
  112    108     50  Karch Crawford        Mill Valley                             17:38.6  5:42/M    12     1
  113    109    468  Brock Olsen           Blue Valley West                        17:39.0  5:42/M    9      7
  114    110    746  Andrew Gordon         Park Hill South                         17:39.0  5:42/M    11    13
  115    111   1255  Jayden Brethour       Christ Preparatory Academy              17:39.4  5:42/M    11    25
  116  (> 7)      3  John Heap             St. Thomas Aquinas                      17:41.5  5:42/M    12     1
  117    112     52  Jacob McGlasson       Mill Valley                             17:41.6  5:42/M    11     1
  118    113    285  Charles Masa          Lutheran (St. Charles)                  17:42.2  5:43/M    9      1
  119    114    666  Prabhav Pagadala      Blue Valley North                       17:43.0  5:43/M    10    13
  120    115    628  Henry Rokusek         DeSoto (KS)                             17:43.3  5:43/M    12     7
  121    116    947  Jace Trimble          Platte County                           17:43.6  5:43/M    11    19
  122    117    417  Derek Nissen          Raymore-Peculiar                        17:43.7  5:43/M    10     7
  123    118   1012  Tyler Gray            Oak Park                                17:44.0  5:43/M    11    19
  124    119    927  Tommy Baker           Harrisonville                           17:44.1  5:43/M    12    13
  125    120    901  Gavin Wikler          Shawnee Mission West                    17:44.5  5:43/M    10    13
  126    121    669  Lucas Seeley          Blue Valley North                       17:45.1  5:44/M    12    13
  127    122    667  Pranav Pagadala       Blue Valley North                       17:45.6  5:44/M    12    13
  128    123    742  Samuel Chase          Park Hill South                         17:45.7  5:44/M    11    13
  129    124   1275  Quintin Falk          Blue Springs South                      17:46.7  5:44/M    10    19
  130    125   1136  Tommy O'leary         Spring Hill                             17:46.9  5:44/M    12    25
  131    126    747  Aidan Seymour         Park Hill South                         17:47.5  5:44/M    9     13
  132    127    988  Logan Shaw            Warrensburg                             17:48.5  5:45/M    12    19
  133    128    558  Tate Chambers         Staley                                  17:49.0  5:45/M    10     7
  134    129    513  Caden Peters          Shawnee Mission East                    17:50.6  5:45/M    10     7
  135    130   1040  Rayvon Epperson       Grandview                               17:50.6  5:45/M    12    19
  136    131    626  Luke Lacombe          DeSoto (KS)                             17:51.5  5:46/M    12     7
  137    132    707  Xander Mckie          Lee's Summit North                      17:52.0  5:46/M    10    13
  138  (> 7)    622  Kaleb Barnes          DeSoto (KS)                             17:52.5  5:46/M    12     7
  139  (> 7)     56  Jordan White          Mill Valley                             17:52.5  5:46/M    12     1
  140    133    838  Ethan Fleming         Lee's Summit                            17:52.6  5:46/M    10    13
  141  (> 7)    420  Blake Richeson        Raymore-Peculiar                        17:53.5  5:46/M    12     7
  142    134   1260  Caleb Zitter          Christ Preparatory Academy              17:54.0  5:46/M    11    25
  143    135    749  Anthony Vierra        Park Hill South                         17:55.3  5:47/M    12    13
  144  (< 5)   1088  Cole Seifert          Blue Valley                             17:55.8  5:47/M    11    19
  145    136    602  Gauge Eiland          Blue Springs                            17:55.9  5:47/M    10     7
  146    137   1179  Trey Galvan           Basehor-Linwood                         17:56.0  5:47/M    12    25
  147    138    902  Kyle Zapolnik         Shawnee Mission West                    17:56.6  5:47/M    12    13
  148    139    776  David Graves          Shawnee Mission South                   17:56.6  5:47/M    12    13
  149    140    896  Ryan Barnum           Shawnee Mission West                    17:58.7  5:48/M    12    13
  150    141    745  Andrew Fitzpatrick    Park Hill South                         18:00.4  5:49/M    11    13
  151    142    509  Kai Achen             Shawnee Mission East                    18:01.3  5:49/M    12     7
  152    143    464  Grant Enslinger       Blue Valley West                        18:01.9  5:49/M    11     7
  153    144    383  Adam Marshall         Blue Valley Southwest                   18:02.8  5:49/M    12     7
  154  (> 7)    313  Benjamin Connor       Rockhurst                               18:06.4  5:50/M    12     1
  155    145   1276  Ian Zind              Blue Springs South                      18:07.8  5:51/M    10    19
  156  (> 7)    340  Brooks Mathis         Lee's Summit West                       18:08.3  5:51/M    11     7
  157    146    900  Josh Swanson          Shawnee Mission West                    18:08.9  5:51/M    12    13
  158    147    777  Adam Gray             Shawnee Mission South                   18:10.8  5:52/M    10    13
  159    148    380  Brenden Duncan        Blue Valley Southwest                   18:11.2  5:52/M    11     7
  160    149    865  Carter Massie         Smithville                              18:11.4  5:52/M    11    13
  161    150    861  Isaac Edson           Smithville                              18:12.4  5:52/M    11    13
  162    151    839  Jay Grannan           Lee's Summit                            18:12.6  5:52/M    11    13
  163    152   1278  Rhett Jenkins         Blue Springs South                      18:13.1  5:53/M    10    19
  164    153    562  Charlie Warner        Staley                                  18:13.2  5:53/M    11     7
  165    154   1013  Ali Habila            Oak Park                                18:13.4  5:53/M    9     19
  166    155    511  Blake Hanson          Shawnee Mission East                    18:13.7  5:53/M    9      7
  167    156    286  Samuel Masa           Lutheran (St. Charles)                  18:13.7  5:53/M    11     1
  168  (> 7)    743  Tanner Clippard       Park Hill South                         18:14.3  5:53/M    9     13
  169    157   1277  Lex Fox               Blue Springs South                      18:15.8  5:53/M    11    19
  170    158    897  Lucas Dawson          Shawnee Mission West                    18:17.0  5:54/M    12    13
  171  (> 7)    284  Isaac Lind            Lutheran (St. Charles)                  18:17.3  5:54/M    9      1
  172    159    514  Blair Ptacek          Shawnee Mission East                    18:17.9  5:54/M    10     7
  173    160   1016  Nathan White          Oak Park                                18:19.5  5:55/M    12    19
  174    161    860  Regan Dunn            Smithville                              18:20.0  5:55/M    11    13
  175    162    944  Andrew Johnson        Platte County                           18:20.2  5:55/M    9     19
  176    163    895  Will Ashby            Shawnee Mission West                    18:20.2  5:55/M    10    13
  177    164   1133  Oliver Knittel        Spring Hill                             18:20.8  5:55/M    11    25
  178    165    560  Evan Sarnell          Staley                                  18:21.3  5:55/M    11     7
  179    166    668  Guerra Quinton        Blue Valley North                       18:24.2  5:56/M    9     13
  180    167    782  Finnegan Wilson       Shawnee Mission South                   18:25.5  5:57/M    11    13
  181    168    928  Alex Barta            Harrisonville                           18:27.0  5:57/M    10    13
  182    169   1257  Cameron HOUSE         Christ Preparatory Academy              18:28.0  5:57/M    10    25
  183    170    781  Evan Shibel           Shawnee Mission South                   18:28.5  5:58/M    12    13
  184    171    836  Nick Cherney          Lee's Summit                            18:31.7  5:59/M    9     13
  185  (> 7)    843  Jace Walker           Lee's Summit                            18:31.7  5:59/M    11    13
  186    172    778  Carson Guthrie        Shawnee Mission South                   18:31.8  5:59/M    10    13
  187  (< 5)   1060  Caleb Brightwell      North Kansas City                       18:32.1  5:59/M    10    19
  188    173    466  Evan Laube            Blue Valley West                        18:34.9  6:00/M    10     7
  189    174    940  Kage Audas            Platte County                           18:35.5  6:00/M    10    19
  190    175    670  Brenden Wood          Blue Valley North                       18:35.6  6:00/M    10    13
  191    176    510  Rowan Gibson          Shawnee Mission East                    18:36.5  6:00/M    9      7
  192    177     97  Cameron Quick         Blue Valley Northwest                   18:37.5  6:01/M    12     1
  193  (> 7)    516  Zach Venneman         Shawnee Mission East                    18:38.1  6:01/M    10     7
  194    178    605  Luke Ontman           Blue Springs                            18:38.2  6:01/M    10     7
  195    179   1017  Ethan Willmann        Oak Park                                18:38.5  6:01/M    12    19
  196    180   1015  Ahmed Thabit          Oak Park                                18:39.2  6:01/M    11    19
  197    181     98  Jack Rost             Blue Valley Northwest                   18:39.4  6:01/M    11     1
  198    182   1259  John Sullivan         Christ Preparatory Academy              18:42.7  6:02/M    11    25
  199    183   1256  Ryan Brethour         Christ Preparatory Academy              18:43.4  6:02/M    9     25
  200    184   1039  Justin Bennett        Grandview                               18:44.2  6:03/M    12    19

 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade    Wave

  201  (> 7)    779  Chase Horner          Shawnee Mission South                   18:45.1  6:03/M    12    13
  202    185    704  Bradley Davis         Lee's Summit North                      18:47.2  6:04/M    9     13
  203  (< 5)   1213  Tyler Rumore          Excelsior Springs                       18:50.8  6:05/M    11    25
  204  (> 7)   1011  Jacob Eskijian        Oak Park                                18:53.1  6:06/M    10    19
  205    186   1258  John Paul Randall     Christ Preparatory Academy              18:58.1  6:07/M    11    25
  206  (< 5)   1084  Matthew Karst         Blue Valley                             18:59.0  6:07/M    12    19
  207  (> 7)   1254  Zachary Alvarado      Christ Preparatory Academy              19:00.1  6:08/M    12    25
  208    187    702  Gavin Caldwell        Lee's Summit North                      19:02.2  6:08/M    10    13
  209    188    943  Aspyn Hutchinson-nelsoPlatte County                           19:03.1  6:09/M    10    19
  210    189     93  Jordan Blanchat       Blue Valley Northwest                   19:04.7  6:09/M    10     1
  211    190   1180  Austin Glezen         Basehor-Linwood                         19:06.5  6:10/M    11    25
  212    191    945  Andrew Plymell        Platte County                           19:11.1  6:11/M    12    19
  213  (< 5)   1061  Alexander Burke       North Kansas City                       19:12.4  6:12/M    11    19
  214  (< 5)   1062  Alen Kovac            North Kansas City                       19:15.1  6:13/M    10    19
  215  (> 7)    946  Anthony Talley        Platte County                           19:17.1  6:13/M    11    19
  216  (> 7)    469  Luke Olsen            Blue Valley West                        19:17.6  6:13/M    11     7
  217    192    862  Braxton Hays          Smithville                              19:19.1  6:14/M    10    13
  218    193    898  Matt Jansen           Shawnee Mission West                    19:19.5  6:14/M    11    13
  219    194   1182  Luke Oliver           Basehor-Linwood                         19:20.2  6:14/M    11    25
  220    195     94  Nathan Cassity        Blue Valley Northwest                   19:21.1  6:15/M    12     1
  221    196   1138  Braden Stillmaker     Spring Hill                             19:21.1  6:15/M    11    25
  222  (< 5)   1064  Charles Moloney       North Kansas City                       19:21.1  6:15/M    11    19
  223  (< 5)   1244  Johnathan Mitchell    Raytown                                 19:24.0  6:16/M    12    25
  224  (< 5)   1215  Gavin Wilmes          Excelsior Springs                       19:26.0  6:16/M    10    25
  225    197   1178  Marc Farris           Basehor-Linwood                         19:26.6  6:16/M    11    25
  226  (> 7)    100  Liam Thurlby          Blue Valley Northwest                   19:27.2  6:17/M    12     1
  227    198   1181  Jacob Mitchell        Basehor-Linwood                         19:27.7  6:17/M    9     25
  228    199    664  Damon Henderson       Blue Valley North                       19:28.8  6:17/M    12    13
  229    200    708  Logan O'dell          Lee's Summit North                      19:30.4  6:18/M    10    13
  230    201   1135  Ryland O'hanlon       Spring Hill                             19:31.1  6:18/M    9     25
  231    202   1137  Aidan Smith           Spring Hill                             19:37.7  6:20/M    9     25
  232  (> 7)    663  Frank Barton          Blue Valley North                       19:40.2  6:21/M    12    13
  233    203   1176  Jimmy Bramah          Basehor-Linwood                         19:45.3  6:22/M    10    25
  234    204    932  Jaxon Mensching       Harrisonville                           19:48.9  6:24/M    11    13
  235    205    864  Elliott Knight        Smithville                              19:49.9  6:24/M    12    13
  236    206   1042  Christian Patterson   Grandview                               19:52.7  6:25/M    11    19
  237    207    930  Connor Everhart       Harrisonville                           19:56.1  6:26/M    11    13
  238    208    985  Blake McBride         Warrensburg                             19:58.8  6:27/M    9     19
  239    209    989  Thomas Sheehan        Warrensburg                             20:00.9  6:27/M    12    19
  240  (< 5)   1245  Jacchaeus Taylor      Raytown                                 20:12.9  6:31/M    11    25
  241    210   1131  Aaron Burrell         Spring Hill                             20:19.6  6:33/M    12    25
  242  (> 7)    705  Peter Galliher        Lee's Summit North                      20:29.5  6:37/M    12    13
  243    211    931  Mattic Meinhardt      Harrisonville                           20:48.5  6:43/M    9     13
  244  (< 5)   1242  Oliver Crowe          Raytown                                 20:54.1  6:45/M    10    25
  245  (< 5)   1246  Dakota Wilber         Raytown                                 21:01.6  6:47/M    12    25
  246    212   1132  Braeden George        Spring Hill                             21:02.2  6:47/M    10    25
  247    213    933  Garett Peterman       Harrisonville                           21:04.2  6:48/M    10    13
  248    214   1183  Marcus Otero          Basehor-Linwood                         21:53.2  7:04/M    9     25
  249  (> 7)   1177  Aiden Burkhart        Basehor-Linwood                         21:56.9  7:05/M    10    25
  250  (< 5)   1212  Damien McDade         Excelsior Springs                       22:04.3  7:07/M    10    25
  251    215   1045  Carlton Walker        Grandview                               22:14.7  7:11/M    12    19
  252    216   1043  Alexander Springer    Grandview                               22:43.3  7:20/M    11    19
  253    217   1041  Gerardo Gutierrez     Grandview                               23:47.0  7:40/M    12    19



Overall Finish List - Boys

JV Boys

Teams


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade    Wave

    1      1    183  Collin Kleinhen       Liberty North                           17:18.9  5:35/M    9      2
    2      2     11  Frank Curran          St. Thomas Aquinas                      17:25.3  5:37/M    11     2
    3      3    233  Aidan Lindstrom       Central (St. Joseph)                    17:29.2  5:38/M    12     2
    4      4     15  Alex Waldie           St. Thomas Aquinas                      17:31.4  5:39/M    10     2
    5      5    184  Kaden Kleinhen        Liberty North                           17:32.0  5:39/M    9      2
    6      6    235  Dane Vogel            Central (St. Joseph)                    17:35.0  5:40/M    11     2
    7      7    181  Sean Forquer          Liberty North                           17:37.0  5:41/M    9      2
    8      8    351  Jax Whaley            Lee's Summit West                       17:42.8  5:43/M    11     8
    9      9    630  Jamie Brown           DeSoto (KS)                             17:47.0  5:44/M    11     8
   10     10     13  Zachary Meyer         St. Thomas Aquinas                      17:47.3  5:44/M    12     2
   11     11    327  James Tormohlen       Rockhurst                               17:47.7  5:44/M    11     2
   12     12     58  Nic Botkin            Mill Valley                             17:50.6  5:45/M    11     2
   13     13    230  Roman Becerra         Central (St. Joseph)                    17:51.5  5:46/M    12     2
   14     14    324  Jackson Porter        Rockhurst                               17:53.3  5:46/M    11     2
   15     15    325  Pete Rottinghaus      Rockhurst                               17:56.4  5:47/M    12     2
   16     16    321  Sam Kanatzar          Rockhurst                               17:58.1  5:48/M    12     2
   17     17    234  Samson Skinner        Central (St. Joseph)                    17:58.5  5:48/M    11     2
   18     18    347  Grant Hovious         Lee's Summit West                       17:58.7  5:48/M    11     8
   19     19    345  Wyatt Carlson         Lee's Summit West                       17:59.3  5:48/M    11     8
   20     20     60  Ryan Layton           Mill Valley                             18:02.7  5:49/M    11     2
   21     21    386  Crew Buehler          Blue Valley Southwest                   18:03.5  5:50/M    9      8
   22     22    346  Evan Harrel           Lee's Summit West                       18:08.4  5:51/M    12     8
   23     23    635  Palmer O'Connor       DeSoto (KS)                             18:10.0  5:52/M    9      8
   24     24      9  Aiden Aley            St. Thomas Aquinas                      18:10.1  5:52/M    12     2
   25     25    349  Sam Mathis            Lee's Summit West                       18:10.8  5:52/M    10     8
   26     26    229  Jaxon Ball            Central (St. Joseph)                    18:13.6  5:53/M    11     2
   27     27    632  Connor Jacober        DeSoto (KS)                             18:15.0  5:53/M    9      8
   28     28    426  Patrick Jacobs        Raymore-Peculiar                        18:17.3  5:54/M    11     8
   29     29    322  Owen Lasala           Rockhurst                               18:17.6  5:54/M    11     2
   30     30    427  Andres Kemper         Raymore-Peculiar                        18:18.4  5:54/M    9      8
   31     31     19  Jon Arth              St. Thomas Aquinas                      18:19.2  5:55/M    9      2
   32     32    140  Jonathan Kazmaier     Liberty                                 18:20.1  5:55/M    10     2
   33     33     14  Noah Stanton          St. Thomas Aquinas                      18:20.2  5:55/M    9      2
   34     34     16  Jackson Wright        St. Thomas Aquinas                      18:20.3  5:55/M    12     2
   35     35   1082  Zach Downey           Blue Valley                             18:20.6  5:55/M    11    20
   36     36    753  Trevor Owens          Park Hill South                         18:22.0  5:55/M    10    14
   37     37    477  Dawson Veitch         Blue Valley West                        18:23.0  5:56/M    12     8
   38     38    231  Josh Collier          Central (St. Joseph)                    18:23.8  5:56/M    12     2
   39     39     59  Vincent Bruno         Mill Valley                             18:26.0  5:57/M    11     2
   40     40   1022  Ethan Smith           Oak Park                                18:27.0  5:57/M    12    20
   41     41    387  Thomas Caul           Blue Valley Southwest                   18:28.2  5:57/M    9      8
   42     42    326  Alexander Schirk      Rockhurst                               18:29.7  5:58/M    12     2
   43     43    423  William Bessette      Raymore-Peculiar                        18:31.8  5:59/M    11     8
   44     44    569  Arvin Mahusay         Staley                                  18:32.3  5:59/M    11     8
   45     45    424  Noah Chapman          Raymore-Peculiar                        18:34.0  5:59/M    12     8
   46     46    232  William Hausman       Central (St. Joseph)                    18:37.5  6:00/M    10     2
   47     47    527  Price Terrill         Shawnee Mission East                    18:39.3  6:01/M    12     8
   48     48    788  Ryan Owens            Shawnee Mission South                   18:41.6  6:02/M    11    14
   49     49   1280  Jason Klassen         Blue Springs South                      18:41.6  6:02/M    11    20
   50     50    389  Hudson Langham        Blue Valley Southwest                   18:43.2  6:02/M    12     8
   51     51    320  Max Cleveland         Rockhurst                               18:43.5  6:02/M    12     2
   52     52     57  Brendan Akehurst      Mill Valley                             18:46.4  6:03/M    11     2
   53     53    146  Peyton Willbanks      Liberty                                 18:47.3  6:04/M    9      2
   54     54    143  Jacob Riedel          Liberty                                 18:47.5  6:04/M    10     2
   55     55    784  Noah Campbell         Shawnee Mission South                   18:48.1  6:04/M    10    14
   56  (> 7)     12  Ben Growe             St. Thomas Aquinas                      18:48.1  6:04/M    12     2
   57     56    571  Tyler Tomlinson       Staley                                  18:48.1  6:04/M    11     8
   58     57   1279  Otto Dreher           Blue Springs South                      18:48.4  6:04/M    9     20
   59     58    568  Raef Kurbin           Staley                                  18:52.3  6:05/M    9      8
   60     59     63  Lucas Robins          Mill Valley                             18:53.6  6:06/M    10     2
   61     60    752  Trentyn Gilges        Park Hill South                         18:54.2  6:06/M    11    14
   62     61    388  Sam Grimsley          Blue Valley Southwest                   18:54.2  6:06/M    11     8
   63     62    608  Daniel Cheluget       Blue Springs                            18:54.3  6:06/M    11     8
   64     63    637  Clayton Tilley        DeSoto (KS)                             18:55.1  6:06/M    11     8
   65     64    786  Will Kirsch           Shawnee Mission South                   18:56.1  6:06/M    11    14
   66     65    429  Dillan Trueblood      Raymore-Peculiar                        18:56.3  6:07/M    10     8
   67     66    106  Keefe Pearson         Blue Valley Northwest                   18:56.5  6:07/M    9      2
   68     67    631  Brady Hudelson        DeSoto (KS)                             18:56.6  6:07/M    12     8
   69     68    422  Dominyc Berry         Raymore-Peculiar                        18:57.1  6:07/M    10     8
   70     69    428  Noah Sisemore         Raymore-Peculiar                        18:58.3  6:07/M    12     8
   71     70    634  Luke Marriott         DeSoto (KS)                             19:00.0  6:08/M    10     8
   72     71    567  Brayden Cowan         Staley                                  19:00.7  6:08/M    11     8
   73     72    613  Jude Wild             Blue Springs                            19:00.9  6:08/M    9      8
   74     73    390  Rocco Loffredo        Blue Valley Southwest                   19:01.3  6:08/M    9      8
   75     74    476  Eli Maffry            Blue Valley West                        19:02.2  6:08/M    11     8
   76     75    750  Tyler Argotsinger     Park Hill South                         19:02.7  6:09/M    11    14
   77     76    470  Calston Adair         Blue Valley West                        19:02.8  6:09/M    11     8
   78     77    182  Noah Johnson          Liberty North                           19:03.2  6:09/M    11     2
   79     78    186  Ben Thomson           Liberty North                           19:03.9  6:09/M    10     2
   80     79    185  Ethan Thompson        Liberty North                           19:07.7  6:10/M    9      2
   81     80    610  Jarrett Prins         Blue Springs                            19:07.8  6:10/M    9      8
   82     81    344  Clayton Carlson       Lee's Summit West                       19:08.0  6:10/M    12     8
   83     82    785  Daniel Graves         Shawnee Mission South                   19:08.3  6:10/M    10    14
   84     83    633  Landen Lawson         DeSoto (KS)                             19:09.0  6:11/M    10     8
   85  (> 7)    425  Rydan Deckard         Raymore-Peculiar                        19:09.8  6:11/M    9      8
   86  (> 7)    323  Dennis Meyer          Rockhurst                               19:10.5  6:11/M    12     2
   87     84     64  Alec Schmidt          Mill Valley                             19:10.9  6:11/M    12     2
   88     85    873  Colin Miller          Smithville                              19:13.6  6:12/M    10    14
   89     86    787  Drew Morris           Shawnee Mission South                   19:13.8  6:12/M    9     14
   90     87    141  Kegan Maynor          Liberty                                 19:14.4  6:12/M    11     2
   91     88    517  Spencer Blacheter     Shawnee Mission East                    19:15.8  6:13/M    10     8
   92     89    910  Jackson Waters        Shawnee Mission West                    19:16.4  6:13/M    12    14
   93     90    874  Nolan Pestano         Smithville                              19:16.5  6:13/M    10    14
   94     91   1085  Kieran Mahoney        Blue Valley                             19:17.5  6:13/M    10    20
   95     92    790  Hank Salsbury         Shawnee Mission South                   19:18.7  6:14/M    11    14
   96     93    711  David Green           Lee's Summit North                      19:19.3  6:14/M    11    14
   97     94    144  Aidan Rohr            Liberty                                 19:21.4  6:15/M    11     2
   98     95    755  Steven Ritchie        Park Hill South                         19:26.1  6:16/M    11    14
   99     96    908  Kyle Schluben         Shawnee Mission West                    19:26.8  6:16/M    12    14
  100     97    848  Cole Myers            Lee's Summit                            19:28.4  6:17/M    11    14

 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade    Wave

  101     98    875  Noah Whitacre         Smithville                              19:29.2  6:17/M    11    14
  102     99     61  Aidan Maxwell         Mill Valley                             19:29.4  6:17/M    12     2
  103    100    714  Joshua Manning        Lee's Summit North                      19:30.9  6:18/M    9     14
  104    101    850  Matt Swearingen       Lee's Summit                            19:32.5  6:18/M    12    14
  105    102    187  Cade Utecht           Liberty North                           19:34.3  6:19/M    10     2
  106    103    715  Conner Martin         Lee's Summit North                      19:34.4  6:19/M    10    14
  107    104    473  Carter Enslinger      Blue Valley West                        19:34.6  6:19/M    10     8
  108    105    348  Nathan Kratt          Lee's Summit West                       19:36.0  6:19/M    11     8
  109    106   1086  Nolan Rodriguez       Blue Valley                             19:36.4  6:19/M    11    20
  110    107    844  Mootz Moody IV        Lee's Summit                            19:37.2  6:20/M    9     14
  111    108    904  Ramsey Janasz         Shawnee Mission West                    19:37.4  6:20/M    11    14
  112    109    521  Hudson O'Neill        Shawnee Mission East                    19:38.4  6:20/M    9      8
  113    110   1023  Caden Willmann        Oak Park                                19:38.8  6:20/M    9     20
  114    111    139  Sam Brusven           Liberty                                 19:40.2  6:21/M    10     2
  115  (> 7)    236  Sam Willoughby        Central (St. Joseph)                    19:40.5  6:21/M    12     2
  116    112    783  Daniel Burns          Shawnee Mission South                   19:40.8  6:21/M    10    14
  117    113   1083  Sarjoun Fardoun       Blue Valley                             19:40.9  6:21/M    11    20
  118    114    906  Nathan Phillips       Shawnee Mission West                    19:41.8  6:21/M    9     14
  119    115    951  Tanner Johnson        Platte County                           19:42.6  6:22/M    10    20
  120    116    907  Rowlett Ryan          Shawnee Mission West                    19:42.8  6:22/M    9     14
  121    117   1018  James Greener         Oak Park                                19:44.2  6:22/M    11    20
  122    118    846  Noah Miller           Lee's Summit                            19:44.3  6:22/M    10    14
  123    119    609  Josh Loewe            Blue Springs                            19:46.0  6:23/M    12     8
  124  (> 7)    789  Sullivan Ruiz-BehrendsShawnee Mission South                   19:46.9  6:23/M    12    14
  125    120   1286  Cameron McClain       Blue Springs South                      19:47.8  6:23/M    10    20
  126  (< 5)   1262  Isaac Fagan           Christ Preparatory Academy              19:48.4  6:23/M    9     26
  127    121    751  Orrin Barnhart        Park Hill South                         19:48.6  6:23/M    11    14
  128    122    142  Connor Mclain         Liberty                                 19:48.9  6:24/M    11     2
  129    123    847  Ian Murphy            Lee's Summit                            19:49.5  6:24/M    11    14
  130  (> 7)    350  Matteo Shelton        Lee's Summit West                       19:49.6  6:24/M    11     8
  131    124   1019  Aiden Kendrick        Oak Park                                19:50.8  6:24/M    10    20
  132    125    518  Henry Chamberlain     Shawnee Mission East                    19:53.8  6:25/M    12     8
  133  (> 7)    188  Henry Young           Liberty North                           19:54.6  6:25/M    10     2
  134    126    870  Joe Engle             Smithville                              19:55.0  6:26/M    12    14
  135    127    520  Greyson Imm           Shawnee Mission East                    19:55.7  6:26/M    9      8
  136    128    869  Trey Chapman          Smithville                              19:56.2  6:26/M    9     14
  137    129    104  Alex Cross            Blue Valley Northwest                   20:02.1  6:28/M    9      2
  138  (< 5)   1264  Evan Soemer           Christ Preparatory Academy              20:02.3  6:28/M    11    26
  139  (> 7)    145  Spencer Weishaar      Liberty                                 20:04.6  6:29/M    9      2
  140    130   1021  ROBERT ROWLAND        Oak Park                                20:05.9  6:29/M    9     20
  141    131   1024  Caleb Winkler         Oak Park                                20:07.5  6:30/M    11    20
  142    132    105  James McBride         Blue Valley Northwest                   20:08.6  6:30/M    9      2
  143    133    611  Cooper Rew            Blue Springs                            20:09.1  6:30/M    10     8
  144    134    905  Michael Knaussman     Shawnee Mission West                    20:10.3  6:30/M    9     14
  145  (> 7)    636  Reed Richards         DeSoto (KS)                             20:10.8  6:31/M    11     8
  146  (< 5)    994  Maddox Snyder         Warrensburg                             20:10.9  6:31/M    9     20
  147    135    675  Dillon Price          Blue Valley North                       20:13.0  6:31/M    12    14
  148  (> 7)     62  Matthew Reynolds      Mill Valley                             20:15.1  6:32/M    12     2
  149    136    676  Nick Rosado           Blue Valley North                       20:15.5  6:32/M    12    14
  150    137    474  Kaelin Hill           Blue Valley West                        20:18.8  6:33/M    11     8
  151    138    101  Jack Bensing          Blue Valley Northwest                   20:20.6  6:34/M    12     2
  152    139    754  George Ranes          Park Hill South                         20:20.9  6:34/M    10    14
  153    140   1281  Thomas Drawl          Blue Springs South                      20:23.9  6:35/M    11    20
  154    141    566  Reece Corda           Staley                                  20:24.1  6:35/M    11     8
  155    142   1089  Zach Dohr             Blue Valley                             20:24.3  6:35/M    11    20
  156  (< 5)   1068  Brennan Knabe         North Kansas City                       20:25.6  6:35/M    10    20
  157    143    392  Noah Stanfield        Blue Valley Southwest                   20:28.2  6:36/M    9      8
  158    144    903  Bruce Hight           Shawnee Mission West                    20:28.4  6:36/M    10    14
  159    145   1020  Nikolas Morales       Oak Park                                20:28.9  6:36/M    10    20
  160  (< 5)    991  Parker Buckson        Warrensburg                             20:30.6  6:37/M    12    20
  161    146    849  Neal Ruto             Lee's Summit                            20:31.0  6:37/M    12    14
  162    147    710  Jonathan Comer        Lee's Summit North                      20:32.0  6:37/M    10    14
  163    148    950  Gavin Jenks           Platte County                           20:32.4  6:38/M    10    20
  164    149    522  Ian Roudebush         Shawnee Mission East                    20:34.3  6:38/M    12     8
  165    150    872  Nick Harlin           Smithville                              20:37.0  6:39/M    11    14
  166  (< 5)   1069  Ibrahim Mohomed       North Kansas City                       20:38.5  6:40/M    12    20
  167    151    871  Trent Hallett         Smithville                              20:39.5  6:40/M    9     14
  168  (< 5)   1072  Hunter VerDught       North Kansas City                       20:39.8  6:40/M    9     20
  169    152    524  Jack Winkler          Shawnee Mission East                    20:40.6  6:40/M    9      8
  170  (< 5)   1263  Jackson Lindsey       Christ Preparatory Academy              20:42.2  6:41/M    11    26
  171    153    712  James Harrison        Lee's Summit North                      20:44.2  6:41/M    10    14
  172    154    845  Sam Lintz             Lee's Summit                            20:45.2  6:42/M    9     14
  173    155   1285  Xavier Brown          Blue Valley Northwest                   20:47.5  6:42/M    10     2
  174    156   1092  Joshua Pell           Blue Valley                             20:50.2  6:43/M    12    20
  175    157    678  Summers Tanner        Blue Valley North                       20:50.2  6:43/M    11    14
  176    158    671  Zachary Amsterdam     Blue Valley North                       20:52.0  6:44/M    10    14
  177  (< 5)    993  Jonathan Ridley       Warrensburg                             20:52.6  6:44/M    9     20
  178  (< 5)   1116  Javon Hampton         Ruskin                                  20:53.0  6:44/M    12    20
  179  (< 5)   1117  Preston Mckinney      Ruskin                                  20:56.1  6:45/M    12    20
  180    159    673  Riley Hu              Blue Valley North                       21:01.2  6:47/M    10    14
  181    160    713  Cale Hicks            Lee's Summit North                      21:02.5  6:47/M    9     14
  182    161   1185  Sam Lightner          Basehor-Linwood                         21:02.6  6:47/M    9     26
  183  (> 7)    851  Will Trickett         Lee's Summit                            21:08.3  6:49/M    9     14
  184  (> 7)    868  William Bailey        Smithville                              21:16.2  6:52/M    9     14
  185  (< 5)    937  Dominic Jackson       Harrisonville                           21:16.6  6:52/M    9     14
  186    162    674  Joseph Madigan        Blue Valley North                       21:18.9  6:53/M    12    14
  187    163    107  Ty Thielen            Blue Valley Northwest                   21:19.5  6:53/M    9      2
  188    164    672  Aj Himstedt           Blue Valley North                       21:24.7  6:54/M    11    14
  189    165    953  Scott Sellers         Platte County                           21:25.9  6:55/M    9     20
  190  (> 7)    677  Hahn Sejin            Blue Valley North                       21:28.4  6:56/M    9     14
  191  (< 5)   1126  Fernando Melendez     Turner                                  21:36.9  6:58/M    10    26
  192    166    955  Jose Tejeda           Platte County                           21:37.5  6:59/M    12    20
  193    167    102  Grant Buchelle        Blue Valley Northwest                   21:38.8  6:59/M    9      2
  194    168   1141  Jordan Kinsey         Spring Hill                             21:41.8  7:00/M    12    26
  195    169   1143  Payton Schulte        Spring Hill                             21:44.7  7:01/M    10    26
  196    170   1093  Lance Philgreen       Blue Valley                             21:51.0  7:03/M    11    20
  197    171    709  Brennan Anderson      Lee's Summit North                      21:51.7  7:03/M    10    14
  198  (> 7)   1094  Collin Taylor         Blue Valley                             22:01.2  7:06/M    11    20
  199    172    471  Luke Bandre           Blue Valley West                        22:04.3  7:07/M    9      8
  200    173   1282  Caleb Garcia          Blue Springs South                      22:05.9  7:08/M    10    20

 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade    Wave

  201    174   1186  Brian Lopez           Basehor-Linwood                         22:11.3  7:09/M    9     26
  202    175   1191  Evan Vielhauer        Basehor-Linwood                         22:11.8  7:10/M    9     26
  203    176   1144  Colin Strait          Spring Hill                             22:15.8  7:11/M    9     26
  204    177   1187  Bryce McCarty         Basehor-Linwood                         22:19.5  7:12/M    11    26
  205    178    391  Bailey Stanfield      Blue Valley Southwest                   22:25.7  7:14/M    9      8
  206    179   1189  Luke Nicholson        Basehor-Linwood                         22:27.0  7:15/M    9     26
  207    180   1184  Adam Broxterman       Basehor-Linwood                         22:36.4  7:18/M    10    26
  208    181   1049  Geovanni Estrella     Grandview                               22:38.3  7:18/M    11    20
  209    182   1188  Dylan Miller          Basehor-Linwood                         22:38.5  7:18/M    10    26
  210    183   1140  Anthony Casenas       Spring Hill                             22:40.0  7:19/M    11    26
  211    184   1139  Jacob Campbell        Spring Hill                             22:49.9  7:22/M    9     26
  212  (> 7)   1190  Kyler Snyder          Basehor-Linwood                         22:55.6  7:24/M    9     26
  213    185   1046  Bertard Cole          Grandview                               22:59.8  7:25/M    9     20
  214    186   1145  Aidan Torrez          Spring Hill                             23:02.8  7:26/M    12    26
  215  (< 5)   1247  Riley Harris          Raytown                                 23:04.5  7:27/M    12    26
  216    187    949  Ethan Hall            Platte County                           23:09.3  7:28/M    10    20
  217  (< 5)   1248  William Lambert       Raytown                                 23:12.1  7:29/M    10    26
  218    188   1146  Riley Tryon           Spring Hill                             23:17.0  7:31/M    12    26
  219  (> 7)   1142  Dylan Ruger           Spring Hill                             23:17.6  7:31/M    9     26
  220  (< 5)    934  Chris Brown           Harrisonville                           23:18.5  7:31/M    9     14
  221    189   1047  Adonai Davenport      Grandview                               23:38.0  7:37/M    10    20
  222    190    952  Mason Mcbratney       Platte County                           24:06.8  7:47/M    10    20
  223  (> 7)    103  John Carter           Blue Valley Northwest                   24:17.4  7:50/M    10     2
  224    191   1053  Gavin Williamson      Grandview                               24:25.4  7:53/M    9     20
  225    192   1048  Isaiah Epperson-JohnsoGrandview                               25:29.4  8:13/M    9     20
  226    193   1283  Christian Hill        Blue Springs South                      25:43.6  8:18/M    9     20
  227  (> 7)    909  Jed Taylor            Shawnee Mission West                    25:50.2  8:20/M    10    14
  228    194   1284  Harry Waltonen        Blue Springs South                      26:17.9  8:29/M    10    20
  229  (< 5)    938  Chris Plato           Harrisonville                           26:37.9  8:35/M    9     14
  230    195   1050  Khalib Handy          Grandview                               27:54.8  9:00/M    12    20
  231    196    948  Tanner Ayers          Platte County                           28:06.9  9:04/M    9     20



Overall Finish List - Boys

C Boys

Teams


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade    Wave

    1      1    329  Andrew McGalliard     Rockhurst                               18:13.3  5:53/M    9      3
    2      2    242  Grissom Stagg         Central (St. Joseph)                    18:20.5  5:55/M    9      3
    3      3    335  August G. Thompson    Rockhurst                               18:22.8  5:56/M    10     3
    4      4    330  Carter Mihalovich     Rockhurst                               18:33.1  5:59/M    10     3
    5      5    334  Kyle Stanley          Rockhurst                               18:41.5  6:02/M    10     3
    6      6     23  Matthew Wright        St. Thomas Aquinas                      18:44.5  6:03/M    11     3
    7      7    237  Noah Damery           Central (St. Joseph)                    18:55.8  6:06/M    10     3
    8      8    642  Colter Mabe           DeSoto (KS)                             18:57.5  6:07/M    10     9
    9      9    333  Marlow Owens          Rockhurst                               19:02.8  6:09/M    10     3
   10     10     21  Michael Payne         St. Thomas Aquinas                      19:07.5  6:10/M    12     3
   11     11    639  Keaton Higgins        DeSoto (KS)                             19:09.2  6:11/M    12     9
   12     12    355  Caden Morby           Lee's Summit West                       19:12.5  6:12/M    10     9
   13     13    196  Nolan Whalley         Liberty North                           19:12.8  6:12/M    9      3
   14     14     20  Charlie Luther        St. Thomas Aquinas                      19:13.7  6:12/M    11     3
   15     15    434  Hayden Scammacca      Raymore-Peculiar                        19:14.3  6:12/M    9      9
   16     16    352  Quinn Frazier         Lee's Summit West                       19:14.7  6:12/M    12     9
   17     17    332  Peyton Ott            Rockhurst                               19:16.0  6:13/M    10     3
   18     18     22  Ian Prange            St. Thomas Aquinas                      19:18.1  6:14/M    12     3
   19     19    681  Ryan Parisi           Blue Valley North                       19:25.0  6:16/M    11    15
   20     20    359  Max Woodman           Lee's Summit West                       19:25.0  6:16/M    11     9
   21     21    240  Charles Klein         Central (St. Joseph)                    19:26.1  6:16/M    9      3
   22     22    643  Luke Swarts           DeSoto (KS)                             19:32.7  6:18/M    9      9
   23     23    239  Dalton Kerns          Central (St. Joseph)                    19:35.3  6:19/M    9      3
   24     24    641  Colby Loomis          DeSoto (KS)                             19:36.5  6:20/M    11     9
   25     25     17  Charlie Heap          St. Thomas Aquinas                      19:37.7  6:20/M    10     3
   26     26     18  Jake Holzmeister      St. Thomas Aquinas                      19:37.8  6:20/M    11     3
   27     27    238  Mitchell Gray         Central (St. Joseph)                    19:39.1  6:20/M    10     3
   28     28    433  Dominic Rice          Raymore-Peculiar                        19:39.8  6:21/M    11     9
   29     29    353  Aidan Jones           Lee's Summit West                       19:44.0  6:22/M    12     9
   30     30    577  Noah King             Staley                                  19:46.7  6:23/M    11     9
   31     31    152  Reagan Manis          Liberty                                 19:47.1  6:23/M    11     3
   32     32   1168  Benjamin Sharp        Belton                                  19:47.2  6:23/M    10    27
   33     33    795  Blaze Kelly           Shawnee Mission South                   19:48.6  6:23/M    12    15
   34     34    354  Jackson Lee           Lee's Summit West                       19:50.3  6:24/M    12     9
   35     35    244  Caleb Zweerink        Central (St. Joseph)                    19:50.6  6:24/M    12     3
   36     36    578  Linden Reaves         Staley                                  19:51.7  6:24/M    12     9
   37     37    195  John Walls            Liberty North                           19:51.9  6:24/M    9      3
   38     38    357  Noah Stokes           Lee's Summit West                       19:52.2  6:25/M    10     9
   39     39    797  Luke Pickert          Shawnee Mission South                   19:55.6  6:26/M    9     15
   40     40    572  Miles Boyce           Staley                                  19:56.7  6:26/M    9      9
   41     41     70  Keaton Verdict        Mill Valley                             19:57.2  6:26/M    12     3
   42     42    356  Sebastian Smith       Lee's Summit West                       19:58.2  6:27/M    12     9
   43  (> 7)    358  Richard Wheeler       Lee's Summit West                       19:58.5  6:27/M    10     9
   44     43    189  Andrew George         Liberty North                           19:59.3  6:27/M    10     3
   45     44     66  Cameron Long          Mill Valley                             20:01.1  6:27/M    11     3
   46     45    436  Mario Urquilla        Raymore-Peculiar                        20:01.4  6:28/M    11     9
   47     46     68  Andrew Stelle         Mill Valley                             20:04.6  6:29/M    11     3
   48     47     67  Luke Parker           Mill Valley                             20:08.1  6:30/M    12     3
   49     48    328  John Holewinski       Rockhurst                               20:11.1  6:31/M    9      3
   50     49    194  Alexander Walls       Liberty North                           20:12.8  6:31/M    12     3
   51     50    431  Benjamin Blackstone   Raymore-Peculiar                        20:14.0  6:32/M    10     9
   52     51     65  Leo Chen              Mill Valley                             20:16.1  6:32/M    10     3
   53     52    618  Luke Howard           Blue Springs                            20:17.6  6:33/M    12     9
   54     53    621  Austin Snyder         Blue Springs                            20:19.7  6:33/M    9      9
   55     54    876  Connor Dodson         Smithville                              20:20.1  6:34/M    11    15
   56     55    791  Pierce Barkely        Shawnee Mission South                   20:21.2  6:34/M    9     15
   57  (> 7)    331  Topher Nelson         Rockhurst                               20:21.7  6:34/M    12     3
   58     56    859  Tyler Williams        Lee's Summit                            20:21.9  6:34/M    12    15
   59     57    193  Tyler Trickey         Liberty North                           20:23.7  6:35/M    11     3
   60     58    721  O'Bon Robinson        Lee's Summit North                      20:24.0  6:35/M    12    15
   61     59    913  Carson Mclaughlin     Shawnee Mission West                    20:24.2  6:35/M    10    15
   62     60    483  Kyle Siegwald         Blue Valley West                        20:25.8  6:35/M    12     9
   63     61    432  Rusty Moore           Raymore-Peculiar                        20:27.9  6:36/M    9      9
   64     62    576  Logan Johnson         Staley                                  20:29.7  6:37/M    11     9
   65     63     69  Ollie Taylor          Mill Valley                             20:30.8  6:37/M    10     3
   66     64    616  Jacob Buttram         Blue Springs                            20:32.5  6:38/M    12     9
   67     65    614  Jaise Bardwell        Blue Springs                            20:33.0  6:38/M    9      9
   68     66    638  Lyndon Budimlija      DeSoto (KS)                             20:35.0  6:38/M    9      9
   69  (< 5)   1090  Max Gelman            Blue Valley                             20:35.5  6:39/M    12    21
   70     67    191  Connor McKenna        Liberty North                           20:36.2  6:39/M    9      3
   71     68    528  Jack Joyce            Shawnee Mission East                    20:36.8  6:39/M    9      9
   72     69    430  Amgad Benkhadra       Raymore-Peculiar                        20:38.5  6:40/M    11     9
   73     70    793  Mckinley Green        Shawnee Mission South                   20:39.8  6:40/M    12    15
   74     71    573  Nick Buschschulte     Staley                                  20:41.7  6:41/M    9      9
   75     72    914  Garrett Mclaughlin    Shawnee Mission West                    20:42.1  6:41/M    12    15
   76     73    478  Aidan Adair           Blue Valley West                        20:42.7  6:41/M    11     9
   77     74    796  Christopher Petrella  Shawnee Mission South                   20:42.8  6:41/M    10    15
   78     75    149  Heriberto Delporto    Liberty                                 20:43.6  6:41/M    11     3
   79     76    192  Micah Renfrow         Liberty North                           20:45.1  6:42/M    9      3
   80     77    437  Michael Viermann      Raymore-Peculiar                        20:46.5  6:42/M    11     9
   81     78    858  Hyrum Ward            Lee's Summit                            20:49.8  6:43/M    9     15
   82     79    241  Isaiah Maxey          Central (St. Joseph)                    20:53.9  6:44/M    10     3
   83     80    644  Caleb Woleben         DeSoto (KS)                             20:54.3  6:45/M    9      9
   84  (< 5)   1091  Jackson Mills         Blue Valley                             20:56.8  6:45/M    11    21
   85     81    530  Davis Muther          Shawnee Mission East                    20:58.3  6:46/M    9      9
   86     82   1164  Brendan Hooper        Belton                                  21:04.5  6:48/M    12    27
   87  (> 7)    190  Thomas Mackin         Liberty North                           21:05.5  6:48/M    9      3
   88     83    112  Andrew Gafrick        Blue Valley Northwest                   21:12.0  6:50/M    10     3
   89     84    148  Ethan Burnham         Liberty                                 21:15.3  6:51/M    10     3
   90     85    531  Luc Prendiville       Shawnee Mission East                    21:16.1  6:52/M    10     9
   91     86    526  Conor Folger          Shawnee Mission East                    21:17.5  6:52/M    9      9
   92     87    719  Cameron Lillard       Lee's Summit North                      21:19.4  6:53/M    12    15
   93     88    529  Finan Marien McManus  Shawnee Mission East                    21:19.8  6:53/M    9      9
   94     89    575  Parker Cable          Staley                                  21:20.5  6:53/M    12     9
   95     90    794  Adrian Janner         Shawnee Mission South                   21:22.0  6:54/M    11    15
   96     91    480  Atharv Dhekane        Blue Valley West                        21:22.1  6:54/M    9      9
   97     92   1163  Bransen Bradley       Belton                                  21:23.7  6:54/M    12    27
   98     93    574  Cooper Cable          Staley                                  21:25.3  6:55/M    9      9
   99     94    912  Noah Kochan           Shawnee Mission West                    21:26.8  6:55/M    9     15
  100     95    482  Jack Lowden           Blue Valley West                        21:27.4  6:55/M    12     9

 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade    Wave

  101     96    479  William Clark         Blue Valley West                        21:27.4  6:55/M    9      9
  102     97    915  Parker Richmond       Shawnee Mission West                    21:28.2  6:56/M    10    15
  103     98    113  Caleb Johnson         Blue Valley Northwest                   21:28.5  6:56/M    12     3
  104     99    857  Max Tomeldan          Lee's Summit                            21:28.9  6:56/M    12    15
  105    100    153  Sam Torno             Liberty                                 21:29.2  6:56/M    12     3
  106    101    484  Vince Xiao            Blue Valley West                        21:39.8  6:59/M    12     9
  107    102   1193  Cody Ford             Basehor-Linwood                         21:41.4  7:00/M    10    27
  108    103    854  Marshall Heck         Lee's Summit                            21:47.4  7:02/M    9     15
  109    104    722  John Sellinger        Lee's Summit North                      21:47.9  7:02/M    11    15
  110    105    481  Blake Helling         Blue Valley West                        21:51.9  7:03/M    10     9
  111    106    147  Dominic Achille       Liberty                                 21:52.4  7:03/M    9      3
  112    107    109  Ashton Barker         Blue Valley Northwest                   21:54.7  7:04/M    10     3
  113    108    620  Hayden Parrish        Blue Springs                            21:55.1  7:04/M    9      9
  114  (> 7)    580  James Taylor          Staley                                  21:55.4  7:04/M    9      9
  115    109    115  David Westerhaus      Blue Valley Northwest                   21:58.4  7:05/M    12     3
  116    110    720  Will Little           Lee's Summit North                      22:01.6  7:06/M    12    15
  117    111    151  Thomas Jayroe         Liberty                                 22:03.0  7:07/M    10     3
  118    112    684  Henry Van Der Laan    Blue Valley North                       22:06.1  7:08/M    9     15
  119    113    911  Jacob Jansen          Shawnee Mission West                    22:07.5  7:08/M    11    15
  120    114    617  Evan Hammontree       Blue Springs                            22:07.7  7:08/M    10     9
  121    115    852  Heath Crump           Lee's Summit                            22:07.8  7:08/M    11    15
  122    116    110  George Buckley        Blue Valley Northwest                   22:11.3  7:09/M    9      3
  123    117    111  Ben Deardorff         Blue Valley Northwest                   22:12.0  7:10/M    9      3
  124    118    150  Zachary Deweese       Liberty                                 22:14.5  7:10/M    11     3
  125    119    855  Josh Lunceford        Lee's Summit                            22:17.8  7:12/M    10    15
  126    120    916  Emmanu Rodriguez-santoShawnee Mission West                    22:20.9  7:13/M    10    15
  127    121    683  Kanon Tate            Blue Valley North                       22:23.2  7:13/M    11    15
  128  (> 7)    154  Dawson Vogelaar       Liberty                                 22:30.9  7:16/M    12     3
  129    122    718  Austin Lee            Lee's Summit North                      22:31.8  7:16/M    10    15
  130    123    879  Rylen Messer          Smithville                              22:32.7  7:16/M    11    15
  131    124    723  Jordan Shelton        Lee's Summit North                      22:32.8  7:16/M    12    15
  132    125    519  Graham Squires        Shawnee Mission East                    22:34.6  7:17/M    9      9
  133    126    532  Jack Vaughn           Shawnee Mission East                    22:36.9  7:18/M    9      9
  134  (< 5)    397  Mitch Quijano         Blue Valley Southwest                   22:37.6  7:18/M    11     9
  135  (< 5)    395  Henry Bradford        Blue Valley Southwest                   22:40.5  7:19/M    11     9
  136    127    680  Hammad Javed          Blue Valley North                       22:42.6  7:20/M    11    15
  137    128    880  Lukas Noecker         Smithville                              22:43.7  7:20/M    10    15
  138  (< 5)   1027  PEYTON JONES          Oak Park                                22:48.9  7:22/M    9     21
  139    129    853  Caden Findlay         Lee's Summit                            22:52.3  7:23/M    11    15
  140    130    792  Matthew Eagleman      Shawnee Mission South                   22:54.3  7:23/M    12    15
  141  (> 7)    856  Kyle McCormick        Lee's Summit                            22:58.0  7:25/M    9     15
  142  (< 5)   1028  Tory Lanham           Oak Park                                23:08.8  7:28/M    10    21
  143    131    679  Eli Amsterdam         Blue Valley North                       23:09.6  7:28/M    11    15
  144    132    685  Ben Waldron           Blue Valley North                       23:19.0  7:31/M    11    15
  145    133   1195  Caleb Jones           Basehor-Linwood                         23:25.1  7:33/M    9     27
  146    134    878  Ayden Janning         Smithville                              23:30.7  7:35/M    9     15
  147    135    619  Kaiden Kahler         Blue Springs                            23:41.2  7:38/M    9      9
  148    136    108  Tommy Albers          Blue Valley Northwest                   23:42.4  7:39/M    9      3
  149    137    682  Jacob Swerdlow        Blue Valley North                       23:45.8  7:40/M    12    15
  150    138    881  Zacary Wheeler        Smithville                              23:47.9  7:41/M    9     15
  151  (> 7)    435  Evan Schoessel        Raymore-Peculiar                        23:52.8  7:42/M    9      9
  152    139   1165  Christopher Patrick   Belton                                  24:06.7  7:47/M    10    27
  153    140   1198  Zach Palmgren         Basehor-Linwood                         24:08.2  7:47/M    11    27
  154  (< 5)   1026  Ethan Bull            Oak Park                                24:33.1  7:55/M    10    21
  155    141   1194  Kian Griffiths        Basehor-Linwood                         24:45.8  7:59/M    9     27
  156  (< 5)   1149  Kevin Sanford         Spring Hill                             24:49.6  8:01/M    9     27
  157  (> 7)    686  Braden Webb           Blue Valley North                       24:50.5  8:01/M    12    15
  158  (> 7)    114  Luke Stevens          Blue Valley Northwest                   24:52.8  8:02/M    9      3
  159    142    717  Miles Goodman         Lee's Summit North                      25:16.5  8:09/M    9     15
  160    143   1192  Sharp Cooper          Basehor-Linwood                         25:25.4  8:12/M    11    27
  161    144   1162  Tyler Barrett         Belton                                  25:48.2  8:19/M    9     27
  162  (< 5)   1025  Riley Boydston        Oak Park                                26:14.0  8:28/M    12    21
  163  (< 5)   1150  Michael Shick         Spring Hill                             26:14.5  8:28/M    10    27
  164  (< 5)   1147  Justin Ball           Spring Hill                             27:20.8  8:49/M    9     27
  165    145    640  Camron Hoffman        DeSoto (KS)                             27:26.2  8:51/M    9      9
  166  (< 5)   1250  Dominic Clauson       Raytown                                 28:21.8  9:09/M    9     27
  167  (< 5)   1251  Cory Wilkinson        Raytown                                 28:31.4  9:12/M    12    27
  168  (< 5)    396  Sean Kneisler         Blue Valley Southwest                   29:03.2  9:22/M    9      9
  169    146   1167  Cesar Ramirez         Belton                                  29:11.2  9:25/M    12    27
  170  (< 5)   1119  Fredrick Spears       Ruskin                                  30:24.9  9:49/M    11    21
  171  (< 5)   1127  Cristian Alvarado     Turner                                  31:37.5 10:12/M    10    27

Team Summary Report - Boys

Varsity Boys

Teams


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 St. Thomas Aquinas                     70               2   3  10  21  34  77  78         
        Top  5 Times: 1:20:58.8

    2 Central (St. Joseph)                   88               6   8   9  17  48  58  91         
        Top  5 Times: 1:21:59.6

    3 Liberty North                         117               7  13  29  30  38  43  59         
        Top  5 Times: 1:22:36.4

    4 Liberty                               131              12  18  19  40  42 104             
        Top  5 Times: 1:22:52.9

    5 Mill Valley                           193              26  31  37  46  53 108 112         
        Top  5 Times: 1:23:50.2

    6 DeSoto (KS)                           197               4  23  49  50  71 115 131         
        Top  5 Times: 1:23:25.0

    7 Rockhurst                             265              24  35  54  68  84  86 100         
        Top  5 Times: 1:24:44.7

    8 Lee's Summit West                     306              47  56  61  63  79  83 107         
        Top  5 Times: 1:25:18.5

    9 Lutheran (St. Charles)                310               5  16  82 101 106 113 156         
        Top  5 Times: 1:24:51.2

   10 Blue Springs                          315               1  22  51 105 136 178             
        Top  5 Times: 1:24:30.2

   11 Raymore-Peculiar                      328              11  64  66  88  99 103 117         
        Top  5 Times: 1:25:27.8

   12 Staley                                356              14  41  76  97 128 153 165         
        Top  5 Times: 1:25:42.2

   13 Blue Valley West                      384              20  72  85  98 109 143 173         
        Top  5 Times: 1:26:12.8

   14 Blue Valley Southwest                 416              44  60  74  94 144 148             
        Top  5 Times: 1:26:32.3

   15 Lee's Summit                          421              57  62  67 102 133 151 171         
        Top  5 Times: 1:26:38.2

   16 Park Hill South                       444              33  52 110 123 126 135 141         
        Top  5 Times: 1:26:50.4

   17 Oak Park                              509              32  45 118 154 160 179 180         
        Top  5 Times: 1:27:47.9

   18 Blue Springs South                    518              27  70 124 145 152 157             
        Top  5 Times: 1:28:01.5

   19 Lee's Summit North                    531              28  90  96 132 185 187 200         
        Top  5 Times: 1:28:10.8

   20 Blue Valley Northwest                 555              15  87  95 177 181 189 195         
        Top  5 Times: 1:28:29.7

   21 Shawnee Mission South                 569              36  80 139 147 167 170 172         
        Top  5 Times: 1:28:35.0

   22 Shawnee Mission East                  572              65  81 129 142 155 159 176         
        Top  5 Times: 1:28:32.3

   23 Blue Valley North                     578              55 114 121 122 166 175 199         
        Top  5 Times: 1:28:35.2

   24 Warrensburg                           608              25  39 127 208 209                 
        Top  5 Times: 1:31:10.7

   25 Smithville                            618              69  89 149 150 161 192 205         
        Top  5 Times: 1:29:17.0

   26 Platte County                         637              92  93 116 162 174 188 191         
        Top  5 Times: 1:29:26.5

   27 Christ Preparatory Academy            671              75 111 134 169 182 183 186         
        Top  5 Times: 1:29:59.8

   28 Shawnee Mission West                  702             120 138 140 146 158 163 193         
        Top  5 Times: 1:30:05.8

   29 Harrisonville                         771              73 119 168 204 207 211 213         
        Top  5 Times: 1:33:10.7

   30 Spring Hill                           888             125 164 196 201 202 210 212         
        Top  5 Times: 1:34:37.8

   31 Basehor-Linwood                       916             137 190 194 197 198 203 214         
        Top  5 Times: 1:35:17.2

   32 Grandview                             951             130 184 206 215 216 217             
        Top  5 Times: 1:41:25.7

Team Summary Report - Boys

JV Boys

Teams


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Central (St. Joseph)                   65               3   6  13  17  26  38  46         
        Top  5 Times: 1:29:08.0

    2 St. Thomas Aquinas                     71               2   4  10  24  31  33  34         
        Top  5 Times: 1:29:13.5

    3 Rockhurst                              85              11  14  15  16  29  42  51         
        Top  5 Times: 1:29:53.2

    4 Lee's Summit West                      92               8  18  19  22  25  81 105         
        Top  5 Times: 1:30:00.1

    5 Liberty North                         168               1   5   7  77  78  79 102         
        Top  5 Times: 1:30:35.2

    6 Mill Valley                           182              12  20  39  52  59  84  99         
        Top  5 Times: 1:31:59.4

    7 DeSoto (KS)                           189               9  23  27  63  67  70  83         
        Top  5 Times: 1:32:03.9

    8 Raymore-Peculiar                      211              28  30  43  45  65  68  69         
        Top  5 Times: 1:32:38.0

    9 Blue Valley Southwest                 246              21  41  50  61  73 143 178         
        Top  5 Times: 1:33:10.6

   10 Liberty                               320              32  53  54  87  94 111 122         
        Top  5 Times: 1:34:30.8

   11 Shawnee Mission South                 335              48  55  64  82  86  92 112         
        Top  5 Times: 1:34:47.9

   12 Staley                                370              44  56  58  71 141                 
        Top  5 Times: 1:35:37.8

   13 Park Hill South                       387              36  60  75  95 121 139             
        Top  5 Times: 1:35:33.7

   14 Blue Valley West                      428              37  74  76 104 137 172             
        Top  5 Times: 1:36:21.6

   15 Blue Springs                          466              62  72  80 119 133                 
        Top  5 Times: 1:36:58.2

   16 Blue Valley                           487              35  91 106 113 142 156 170         
        Top  5 Times: 1:37:19.9

   17 Shawnee Mission East                  496              47  88 109 125 127 149 152         
        Top  5 Times: 1:37:23.1

   18 Oak Park                              521              40 110 117 124 130 131 145         
        Top  5 Times: 1:37:46.9

   19 Shawnee Mission West                  523              89  96 108 114 116 134 144         
        Top  5 Times: 1:37:45.4

   20 Smithville                            527              85  90  98 126 128 150 151         
        Top  5 Times: 1:37:50.7

   21 Blue Springs South                    539              49  57 120 140 173 193 194         
        Top  5 Times: 1:39:47.8

   22 Lee's Summit                          546              97 101 107 118 123 146 154         
        Top  5 Times: 1:38:12.2

   23 Lee's Summit North                    596              93 100 103 147 153 160 171         
        Top  5 Times: 1:39:41.0

   24 Blue Valley Northwest                 620              66 129 132 138 155 163 167         
        Top  5 Times: 1:40:15.5

   25 Blue Valley North                     745             135 136 157 158 159 162 164         
        Top  5 Times: 1:43:12.1

   26 Platte County                         781             115 148 165 166 187 190 196         
        Top  5 Times: 1:46:27.9

   27 Basehor-Linwood                       866             161 174 175 177 179 180 182         
        Top  5 Times: 1:50:12.4

   28 Spring Hill                           880             168 169 176 183 184 186 188         
        Top  5 Times: 1:51:12.4

   29 Grandview                             938             181 185 189 191 192 195             
        Top  5 Times: 1:59:11.1

Team Summary Report - Boys

C Boys

Teams


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Rockhurst                              22               1   3   4   5   9  17  48         
        Top  5 Times: 1:32:53.7

    2 St. Thomas Aquinas                     73               6  10  14  18  25  26             
        Top  5 Times: 1:36:01.7

    3 Central (St. Joseph)                   80               2   7  21  23  27  35  79         
        Top  5 Times: 1:35:57.1

    4 Lee's Summit West                     111              12  16  20  29  34  38  42         
        Top  5 Times: 1:37:26.7

    5 DeSoto (KS)                           131               8  11  22  24  66  80 145         
        Top  5 Times: 1:37:51.1

    6 Liberty North                         199              13  37  43  49  57  67  76         
        Top  5 Times: 1:39:40.7

    7 Raymore-Peculiar                      199              15  28  45  50  61  69  77         
        Top  5 Times: 1:39:37.6

    8 Mill Valley                           229              41  44  46  47  51  63             
        Top  5 Times: 1:40:27.3

    9 Staley                                239              30  36  40  62  71  89  93         
        Top  5 Times: 1:40:46.7

   10 Shawnee Mission South                 271              33  39  55  70  74  90 130         
        Top  5 Times: 1:41:28.2

   11 Blue Springs                          342              52  53  64  65 108 114 135         
        Top  5 Times: 1:43:38.1

   12 Liberty                               396              31  75  84 100 106 111 118         
        Top  5 Times: 1:45:07.9

   13 Shawnee Mission East                  408              68  81  85  86  88 125 126         
        Top  5 Times: 1:45:28.7

   14 Blue Valley West                      415              60  73  91  95  96 101 105         
        Top  5 Times: 1:45:25.6

   15 Shawnee Mission West                  435              59  72  94  97 113 120             
        Top  5 Times: 1:46:09.0

   16 Lee's Summit                          451              56  78  99 103 115 119 129         
        Top  5 Times: 1:46:36.1

   17 Lee's Summit North                    481              58  87 104 110 122 124 142         
        Top  5 Times: 1:48:04.9

   18 Belton                                489              32  82  92 139 144 146             
        Top  5 Times: 1:52:10.4

   19 Blue Valley North                     510              19 112 121 127 131 132 137         
        Top  5 Times: 1:49:46.7

   20 Blue Valley Northwest                 513              83  98 107 109 116 117 136         
        Top  5 Times: 1:48:45.1

   21 Smithville                            577              54 123 128 134 138                 
        Top  5 Times: 1:52:55.3

   22 Basehor-Linwood                       659             102 133 140 141 143                 
        Top  5 Times: 1:59:26.2


Overall Finish List - Girls

Varsity Girls

Teams


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade    Wave

    1      1    262  Mya Trober            Blue Springs South                      18:54.7  6:06/M    11     4
    2      2    799  Hannah Gibson         Shawnee Mission South                   18:56.1  6:06/M    10    16
    3      3    887  Olivia Littleton      Smithville                              19:02.2  6:08/M    12    16
    4      4    536  Grace Meyer           Shawnee Mission East                    19:14.1  6:12/M    10    10
    5      5    159  Ellie Maynor          Liberty                                 19:15.3  6:13/M    10     4
    6      6     75  Bridget Roy           Mill Valley                             19:19.5  6:14/M    11     4
    7      7    444  Ashlyn Smith          Raymore-Peculiar                        19:20.0  6:14/M    9     10
    8      8    290  Gracie Jacobs         St. Teresa's Academy                    19:24.9  6:16/M    9      4
    9      9    293  Sydney Swan           St. Teresa's Academy                    19:27.2  6:17/M    11     4
   10     10     77  Katie Schwartzkopf    Mill Valley                             19:28.3  6:17/M    11     4
   11     11    402  Gigi Loffredo         Blue Valley Southwest                   19:31.8  6:18/M    12    10
   12     12     74  Molly Ricker          Mill Valley                             19:36.9  6:20/M    12     4
   13     13    258  Caitlin Grover        Blue Springs South                      19:42.7  6:22/M    10     4
   14     14    491  Katherine Soule       Blue Valley West                        19:46.8  6:23/M    11    10
   15     15   1153  Vienna Lahner         Spring Hill                             19:50.8  6:24/M    11    28
   16     16    157  Grayce Kilkenny       Liberty                                 19:52.2  6:25/M    11     4
   17  (< 5)    246  Jolie Galloway        Central (St. Joseph)                    19:52.9  6:25/M    9      4
   18     17    485  Olivia Bakker         Blue Valley West                        19:54.2  6:25/M    11    10
   19     18    361  Ella Cronhardt        Lee's Summit West                       19:55.0  6:25/M    10    10
   20     19    535  Kate Kowalik          Shawnee Mission East                    19:57.4  6:26/M    12    10
   21     20   1101  Tori Wingrove         Blue Valley                             20:02.1  6:28/M    11    22
   22     21    260  Hayley Neff           Blue Springs South                      20:03.4  6:28/M    9      4
   23     22    203  Aubrey Seltman        Liberty North                           20:04.1  6:28/M    9      4
   24     23    199  Abigail Hedges        Liberty North                           20:05.4  6:29/M    10     4
   25     24    256  Emmerson Allen        Blue Springs South                      20:06.4  6:29/M    9      4
   26     25     32  Ellie Ward            St. Thomas Aquinas                      20:08.3  6:30/M    12     4
   27     26    156  Sasha Hough           Liberty                                 20:08.5  6:30/M    11     4
   28     27    581  Avery Adair           Staley                                  20:08.5  6:30/M    9     10
   29     28    884  Lily Cutler           Smithville                              20:09.1  6:30/M    12    16
   30     29    404  Eden Schwarz          Blue Valley Southwest                   20:12.9  6:31/M    12    10
   31     30    538  Scarlett Pearlman     Shawnee Mission East                    20:14.1  6:32/M    10    10
   32     31    257  Magdalene Boley       Blue Springs South                      20:14.3  6:32/M    10     4
   33     32    360  Haley Baldwin         Lee's Summit West                       20:15.6  6:32/M    11    10
   34     33    647  Sophie Landrum        DeSoto (KS)                             20:17.1  6:33/M    10    10
   35     34     73  Zenger Peyton         Mill Valley                             20:18.7  6:33/M    9      4
   36     35   1266  Gemma Downey          Christ Preparatory Academy              20:18.9  6:33/M    12    28
   37     36    445  Maya York             Raymore-Peculiar                        20:19.1  6:33/M    9     10
   38     37   1095  Ellie Graham          Blue Valley                             20:20.8  6:34/M    11    22
   39     38    291  Meridith O'donnell    St. Teresa's Academy                    20:22.0  6:34/M    12     4
   40     39    292  Hailey Scheuer        St. Teresa's Academy                    20:25.2  6:35/M    9      4
   41     40    295  Maddie Weiford        St. Teresa's Academy                    20:26.0  6:35/M    11     4
   42     41    288  Lillian Grever        St. Teresa's Academy                    20:26.0  6:35/M    9      4
   43     42    805  Chloe Wannamaker      Shawnee Mission South                   20:26.4  6:36/M    12    16
   44     43    995  Tabetha Boldt         Warrensburg                             20:26.8  6:36/M    12    22
   45     44    198  Shelby Harris         Liberty North                           20:27.4  6:36/M    10     4
   46     45    158  Ella Lawrence         Liberty                                 20:29.0  6:36/M    10     4
   47     46    259  Mckenna Ledgerwood    Blue Springs South                      20:29.5  6:37/M    11     4
   48     47    294  Sydney Waldron        St. Teresa's Academy                    20:31.8  6:37/M    11     4
   49     48    756  Lauren Bishard        Park Hill South                         20:31.9  6:37/M    9     16
   50     49    200  Sydney Huxford        Liberty North                           20:32.8  6:38/M    10     4
   51     50    406  Brinn Wilson          Blue Valley Southwest                   20:34.2  6:38/M    12    10
   52     51    261  Paige Thielen         Blue Springs South                      20:35.1  6:38/M    10     4
   53     52     78  Josie Taylor          Mill Valley                             20:36.9  6:39/M    12     4
   54  (> 7)    289  Lilly Hupke           St. Teresa's Academy                    20:38.1  6:39/M    11     4
   55     53   1156  Kate Penhallow        Spring Hill                             20:38.3  6:39/M    9     28
   56     54    440  Lorren Chatfield      Raymore-Peculiar                        20:42.8  6:41/M    9     10
   57     55    583  Madie Bebel           Staley                                  20:42.8  6:41/M    11    10
   58     56    438  Ellie Barker          Raymore-Peculiar                        20:42.9  6:41/M    9     10
   59     57     27  Alexis Huddin         St. Thomas Aquinas                      20:43.0  6:41/M    11     4
   60     58    757  Ella Conklin          Park Hill South                         20:44.3  6:41/M    10    16
   61  (> 7)    263  Amy Woolsey           Blue Springs South                      20:46.5  6:42/M    11     4
   62     59    759  Mia James             Park Hill South                         20:48.0  6:43/M    9     16
   63     60    439  Isabel Chatfield      Raymore-Peculiar                        20:49.8  6:43/M    9     10
   64     61    441  Tiffany Chatfield     Raymore-Peculiar                        20:50.0  6:43/M    9     10
   65     62    489  Anna-katherine MarquetBlue Valley West                        20:50.6  6:43/M    12    10
   66     63   1271  Isabelle Wessling     Christ Preparatory Academy              20:50.7  6:43/M    11    28
   67     64   1151  Alyssa Anderson       Spring Hill                             20:54.6  6:45/M    11    28
   68     65    539  Grace Strongman       Shawnee Mission East                    20:57.0  6:46/M    11    10
   69     66     72  Verdict Kynley        Mill Valley                             20:58.5  6:46/M    9      4
   70  (< 5)   1128  Cyra Chronister       Turner                                  20:58.8  6:46/M    12    28
   71     67   1100  Eleanor Warren        Blue Valley                             20:58.9  6:46/M    10    22
   72     68    442  Caitlin Figge         Raymore-Peculiar                        21:00.1  6:47/M    11    10
   73     69    537  Lida Padget           Shawnee Mission East                    21:02.4  6:47/M    9     10
   74     70    964  Maddie Klippenstein   Platte County                           21:03.1  6:47/M    12    22
   75     71     71  Quincy Hubert         Mill Valley                             21:03.3  6:48/M    11     4
   76     72    997  Emma Gebbia           Warrensburg                             21:07.4  6:49/M    10    22
   77     73    155  Britta Foust          Liberty                                 21:08.7  6:49/M    10     4
   78     74     29  Kate Marshall         St. Thomas Aquinas                      21:10.1  6:50/M    12     4
   79     75    998  Allie Griffiths       Warrensburg                             21:10.5  6:50/M    11    22
   80     76    883  Emma Chevalier        Smithville                              21:10.5  6:50/M    12    16
   81     77    364  Madysen McVey         Lee's Summit West                       21:11.5  6:50/M    10    10
   82     78    533  Jade Achen            Shawnee Mission East                    21:11.6  6:50/M    10    10
   83     79    362  Devyn Dancy           Lee's Summit West                       21:11.9  6:50/M    12    10
   84     80    582  Aaliyah Aramjoo       Staley                                  21:12.8  6:51/M    12    10
   85     81    401  Blake Holland         Blue Valley Southwest                   21:13.6  6:51/M    12    10
   86  (> 7)     76  Emma Schieber         Mill Valley                             21:13.8  6:51/M    12     4
   87  (< 5)    247  Lydia Grier           Central (St. Joseph)                    21:14.9  6:51/M    12     4
   88     82    650  Lily Neighbors        DeSoto (KS)                             21:16.3  6:52/M    9     10
   89     83    687  Charlotte Ganter      Blue Valley North                       21:17.9  6:52/M    12    16
   90     84     30  Lilly Mauk            St. Thomas Aquinas                      21:19.0  6:53/M    9      4
   91     85    160  Olivia O'reilly       Liberty                                 21:20.4  6:53/M    11     4
   92     86    886  Riley Kochanowicz     Smithville                              21:20.9  6:53/M    12    16
   93     87    201  Jayden Johnson        Liberty North                           21:28.2  6:56/M    9      4
   94     88    652  Nicole Schottler      DeSoto (KS)                             21:29.0  6:56/M    12    10
   95     89    645  Katie Beyer           DeSoto (KS)                             21:30.8  6:56/M    11    10
   96  (> 7)    443  Lauren Jermain        Raymore-Peculiar                        21:32.1  6:57/M    11    10
   97     90     25  Lilly Blaufuss        St. Thomas Aquinas                      21:32.8  6:57/M    10     4
   98     91    646  Katelyn Gress         DeSoto (KS)                             21:33.2  6:57/M    11    10
   99     92    400  Maryam El-demerdash   Blue Valley Southwest                   21:34.2  6:58/M    9     10
  100     93    202  Riley Oshel           Liberty North                           21:34.5  6:58/M    9      4

 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade    Wave

  101     94    403  Cara Mitchell         Blue Valley Southwest                   21:34.7  6:58/M    10    10
  102     95    888  Anna Redline          Smithville                              21:36.1  6:58/M    9     16
  103     96    405  Lila Schwarz          Blue Valley Southwest                   21:36.2  6:58/M    10    10
  104     97    487  Clarice Koenig        Blue Valley West                        21:37.9  6:59/M    12    10
  105     98    963  Jenna Jurgensmeyer    Platte County                           21:38.1  6:59/M    12    22
  106     99    725  Bri Fee               Lee's Summit North                      21:41.2  7:00/M    12    16
  107    100     31  Callan Rysavy         St. Thomas Aquinas                      21:42.6  7:00/M    12     4
  108    101    586  Kyla Nguyen           Staley                                  21:42.9  7:00/M    10    10
  109    102    827  Grace St. Peter       Notre Dame de Sion                      21:44.7  7:01/M    9     16
  110    103    758  Marisa Garcia         Park Hill South                         21:45.3  7:01/M    12    16
  111    104    762  Shea Worley           Park Hill South                         21:45.7  7:01/M    11    16
  112    105    961  Carmen Gentilia       Platte County                           21:49.4  7:02/M    9     22
  113    106    691  Mackenzie Meyer       Blue Valley North                       21:50.7  7:03/M    12    16
  114    107    197  Allyson Grow          Liberty North                           21:52.2  7:03/M    9      4
  115    108    966  Ryanne Rhude          Platte County                           21:52.8  7:04/M    12    22
  116    109    728  Cassidy Montgomery    Lee's Summit North                      21:54.8  7:04/M    10    16
  117    110    648  Hope Marriott         DeSoto (KS)                             21:57.1  7:05/M    9     10
  118    111   1097  Emily Oppold          Blue Valley                             21:58.3  7:05/M    11    22
  119    112    492  Morgan Swarts         Blue Valley West                        21:59.5  7:06/M    11    10
  120    113    584  Madeline Holt         Staley                                  22:00.0  7:06/M    12    10
  121    114    882  Avery Bannwarth       Smithville                              22:01.0  7:06/M    11    16
  122    115   1267  Lakin Essex           Christ Preparatory Academy              22:01.7  7:06/M    10    28
  123    116    488  Lindsey Locke         Blue Valley West                        22:04.0  7:07/M    12    10
  124    117    996  Olivia Burson         Warrensburg                             22:04.0  7:07/M    11    22
  125    118    729  Cassidy Page          Lee's Summit North                      22:05.0  7:07/M    11    16
  126    119    486  Keziah Grimaldo       Blue Valley West                        22:07.6  7:08/M    12    10
  127    120   1000  Callie Manning        Warrensburg                             22:07.7  7:08/M    12    22
  128    121   1272  Julia Whorton         Christ Preparatory Academy              22:07.9  7:08/M    9     28
  129    122    367  Elena Smith           Lee's Summit West                       22:09.0  7:09/M    10    10
  130    123    823  Abby Delong           Notre Dame de Sion                      22:10.9  7:09/M    12    16
  131  (< 5)    923  Grace Maloney         Shawnee Mission West                    22:12.4  7:10/M    9     16
  132    124    763  Mackenzie Wright      Park Hill South                         22:13.5  7:10/M    9     16
  133    125    760  Abigail Kindred       Park Hill South                         22:14.1  7:10/M    10    16
  134    126   1205  Maya Pebley           Basehor-Linwood                         22:14.9  7:11/M    11    28
  135    127    801  Audrey Schultz        Shawnee Mission South                   22:15.5  7:11/M    9     16
  136    128    804  Eve Snyder            Shawnee Mission South                   22:15.8  7:11/M    9     16
  137    129   1099  Charlotte Warren      Blue Valley                             22:16.4  7:11/M    9     22
  138    130    806  Molly Wright          Shawnee Mission South                   22:16.6  7:11/M    11    16
  139    131    965  Kaylee Major          Platte County                           22:16.9  7:11/M    12    22
  140    132    967  Abbie Schwieder       Platte County                           22:17.9  7:12/M    12    22
  141    133   1268  Rachel Harpt          Christ Preparatory Academy              22:18.0  7:12/M    9     28
  142    134    651  Alison Roy            DeSoto (KS)                             22:21.5  7:13/M    11    10
  143    135    826  Kate Lovick           Notre Dame de Sion                      22:25.6  7:14/M    11    16
  144    136    366  Jayden Ross           Lee's Summit West                       22:25.7  7:14/M    11    10
  145    137    534  Rowan Divadeenam      Shawnee Mission East                    22:26.7  7:14/M    10    10
  146    138     28  Mara Loughman         St. Thomas Aquinas                      22:29.1  7:15/M    11     4
  147    139    588  Grace Winkler         Staley                                  22:29.5  7:15/M    10    10
  148    140    969  Haley Brunner         Platte County                           22:29.7  7:15/M    11    22
  149    141   1217  Jacey Brewer          Excelsior Springs                       22:34.5  7:17/M    11    28
  150  (< 5)    922  Maddie Crowder        Shawnee Mission West                    22:34.7  7:17/M    10    16
  151  (> 7)    490  Shira Pellegrino      Blue Valley West                        22:37.0  7:18/M    10    10
  152    142    885  Genevieve Kochanowicz Smithville                              22:37.8  7:18/M    10    16
  153    143    689  Natalie Jones         Blue Valley North                       22:37.9  7:18/M    12    16
  154    144    587  Chloe Sheckells       Staley                                  22:39.5  7:19/M    11    10
  155  (> 7)    585  Haley Johnson         Staley                                  22:40.0  7:19/M    11    10
  156    145    825  Megan Kelley          Notre Dame de Sion                      22:45.4  7:20/M    10    16
  157    146    724  Raina Baker           Lee's Summit North                      22:45.7  7:21/M    11    16
  158  (> 7)    399  Avery Brogan          Blue Valley Southwest                   22:46.7  7:21/M    10    10
  159  (> 7)    761  Sydney Munch          Park Hill South                         22:48.8  7:22/M    11    16
  160    147   1222  Lindsay Parkin        Excelsior Springs                       22:50.3  7:22/M    9     28
  161    148    726  Halle Fee             Lee's Summit North                      22:50.3  7:22/M    12    16
  162    149   1157  Kylie Rogers          Spring Hill                             22:54.4  7:23/M    9     28
  163  (> 7)    649  Ella Minihan          DeSoto (KS)                             22:56.6  7:24/M    9     10
  164    150   1201  Adell Gore            Basehor-Linwood                         22:58.9  7:25/M    12    28
  165    151    727  Meadow Lepert         Lee's Summit North                      22:59.7  7:25/M    9     16
  166    152   1270  Kyla Traub            Christ Preparatory Academy              23:00.7  7:25/M    11    28
  167    153   1265  Sadie Ballou          Christ Preparatory Academy              23:09.3  7:28/M    11    28
  168    154   1154  Molly Murray          Spring Hill                             23:10.3  7:28/M    11    28
  169    155   1098  Arden Peterson        Blue Valley                             23:12.6  7:29/M    9     22
  170    156    365  Abigail Moore         Lee's Summit West                       23:14.1  7:30/M    12    10
  171    157    688  Maddy Harmon          Blue Valley North                       23:19.6  7:32/M    11    16
  172    158   1199  Shirley Alyiah        Basehor-Linwood                         23:20.5  7:32/M    9     28
  173  (< 5)    939  Allie Grimes          Harrisonville                           23:23.3  7:33/M    10    16
  174    159   1204  Anna Mcknight         Basehor-Linwood                         23:24.8  7:33/M    9     28
  175    160   1155  Kiana Navratil        Spring Hill                             23:24.8  7:33/M    9     28
  176    161   1058  Savanna Mcclurg       Grandview                               23:27.1  7:34/M    11    22
  177  (> 7)    962  Taylor Giger          Platte County                           23:28.9  7:34/M    12    22
  178    162   1200  Lexy Augustine        Basehor-Linwood                         23:29.0  7:35/M    11    28
  179    163    800  Hannah Pickert        Shawnee Mission South                   23:35.4  7:37/M    12    16
  180    164   1158  Saydee Shannon        Spring Hill                             23:36.2  7:37/M    11    28
  181    165   1034  Delaney Jones         Oak Park                                23:36.3  7:37/M    11    22
  182  (> 7)    540  Sahela Taylor         Shawnee Mission East                    23:41.2  7:38/M    9     10
  183  (> 7)   1269  Eden Sullivan         Christ Preparatory Academy              23:42.2  7:39/M    9     28
  184    166   1037  Bianca Madden         Oak Park                                23:43.8  7:39/M    10    22
  185    167   1096  Ella Mills            Blue Valley                             23:46.9  7:40/M    11    22
  186    168    690  Anna Mccartan         Blue Valley North                       23:56.2  7:43/M    12    16
  187    169   1219  Ava Ishmael           Excelsior Springs                       23:58.1  7:44/M    11    28
  188    170   1206  Addison Penegar       Basehor-Linwood                         24:00.8  7:45/M    12    28
  189    171   1202  Anna Jones            Basehor-Linwood                         24:06.8  7:47/M    11    28
  190    172   1038  Alexis Platz          Oak Park                                24:15.3  7:49/M    10    22
  191    173    828  Tessa Thompson        Notre Dame de Sion                      24:16.2  7:50/M    9     16
  192    174   1056  Alexandra Macias      Grandview                               24:24.7  7:52/M    11    22
  193    175   1033  Kylee Gray            Oak Park                                24:39.1  7:57/M    9     22
  194    176   1220  Zacalen Lohman        Excelsior Springs                       24:52.2  8:01/M    12    28
  195  (> 7)   1152  Jasmin Hunt           Spring Hill                             25:05.8  8:06/M    9     28
  196    177   1221  Lacey Miller          Excelsior Springs                       25:21.8  8:11/M    11    28
  197    178   1218  Macey Chaney          Excelsior Springs                       26:14.2  8:28/M    11    28
  198  (< 5)   1252  Kassandra Gonzalez    Raytown                                 26:26.1  8:32/M    11    28
  199    179   1057  Ciaira Martinez       Grandview                               26:36.4  8:35/M    10    22
  200    180   1055  Ivonne Lucho          Grandview                               26:44.6  8:38/M    9     22

 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade    Wave

  201    181   1054  Jaclyn Harber         Grandview                               27:23.1  8:50/M    11    22
  202    182   1216  Kylie Albertson       Excelsior Springs                       28:41.9  9:15/M    11    28
  203    183   1059  Lauren Spencer        Grandview                               28:50.3  9:18/M    9     22
  204  (> 7)   1223  Breanna Williams      Excelsior Springs                       29:41.4  9:35/M    11    28
  205    184   1032  Isabella Fish         Oak Park                                33:04.4 10:40/M    11    22



Overall Finish List - Girls

JV Girls

Teams


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade    Wave

    1      1    301  Elizabeth Torrey      St. Teresa's Academy                    20:43.8  6:41/M    12     5
    2      2    296  Abbi Hennessy         St. Teresa's Academy                    20:57.4  6:46/M    12     5
    3      3    449  Avery Raymond         Raymore-Peculiar                        21:06.8  6:49/M    10    11
    4      4    302  Elizabeth Welsh       St. Teresa's Academy                    21:09.6  6:50/M    9      5
    5      5    165  Kamden Ricklefs       Liberty                                 21:13.4  6:51/M    11     5
    6      6    300  Julia Sulzer          St. Teresa's Academy                    21:16.8  6:52/M    9      5
    7      7    297  Nicolina Kilgore      St. Teresa's Academy                    21:18.0  6:52/M    9      5
    8      8    163  Hailey Nelson         Liberty                                 21:20.1  6:53/M    11     5
    9      9    298  Ellie McManamy        St. Teresa's Academy                    21:21.8  6:54/M    9      5
   10     10    164  Zoe Nelson            Liberty                                 21:27.0  6:55/M    11     5
   11     11    211  Marissa Roberts       Liberty North                           21:28.2  6:56/M    9      5
   12     12    447  Lainey Eve            Raymore-Peculiar                        21:46.5  7:01/M    12    11
   13     13     38  Mary Whiteside        St. Thomas Aquinas                      21:49.0  7:02/M    10     5
   14     14     82  Logan Pfeister        Mill Valley                             21:51.9  7:03/M    11     5
   15     15    162  Anna Achille          Liberty                                 21:53.7  7:04/M    12     5
   16     16     33  Quinn Babcock         St. Thomas Aquinas                      21:55.9  7:04/M    10     5
   17     17    167  Brooke Yeates         Liberty                                 21:58.8  7:05/M    11     5
   18     18     39  Taylor Yeater         St. Thomas Aquinas                      22:02.8  7:07/M    10     5
   19     19     34  Addie Higgerson       St. Thomas Aquinas                      22:05.0  7:07/M    9      5
   20     20    117  Rachel Hostetler      Blue Valley Northwest                   22:07.0  7:08/M    10     5
   21     21    207  Brooke Chase          Liberty North                           22:07.2  7:08/M    12     5
   22     22    208  Grace Flener          Liberty North                           22:07.2  7:08/M    9      5
   23     23    807  Veronica Fast         Shawnee Mission South                   22:07.4  7:08/M    10    17
   24     24    299  London Porter         St. Teresa's Academy                    22:08.4  7:09/M    11     5
   25     25     80  Summer Anderson       Mill Valley                             22:08.6  7:09/M    11     5
   26     26    495  Sophia Carey          Blue Valley West                        22:08.7  7:09/M    10    11
   27     27    446  Alexis Borum          Raymore-Peculiar                        22:10.0  7:09/M    10    11
   28     28    493  Mira Becker           Blue Valley West                        22:12.9  7:10/M    10    11
   29     29    264  Avery Blaine          Blue Springs South                      22:13.3  7:10/M    11     5
   30     30    497  Sydney Howes          Blue Valley West                        22:13.8  7:10/M    12    11
   31     31    657  Gracie Smith          DeSoto (KS)                             22:14.1  7:10/M    9     11
   32     32    544  Emma Kraus            Shawnee Mission East                    22:16.8  7:11/M    9     11
   33     33    369  Lucy Bock             Lee's Summit West                       22:18.1  7:12/M    9     11
   34     34     37  Alex Ward             St. Thomas Aquinas                      22:19.1  7:12/M    10     5
   35  (> 7)    303  Lucy Wooden           St. Teresa's Academy                    22:20.2  7:12/M    9      5
   36     35    210  Mary Kimmerle         Liberty North                           22:21.9  7:13/M    9      5
   37     36    450  Briana Smith          Raymore-Peculiar                        22:25.7  7:14/M    12    11
   38     37     36  Abby Speckin          St. Thomas Aquinas                      22:30.9  7:16/M    12     5
   39     38    500  Sophia Raudez         Blue Valley West                        22:31.7  7:16/M    11    11
   40     39    122  Jane Winkler          Blue Valley Northwest                   22:31.7  7:16/M    12     5
   41     40    498  Avery Odgers          Blue Valley West                        22:32.2  7:16/M    9     11
   42     41    591  Ally Heintz           Staley                                  22:32.3  7:16/M    9     11
   43     42     84  Ellie Walker          Mill Valley                             22:37.5  7:18/M    9      5
   44     43     81  Emma Cross            Mill Valley                             22:38.4  7:18/M    12     5
   45     44    653  Isabelle Butler       DeSoto (KS)                             22:40.4  7:19/M    9     11
   46     45    812  Lauren Swift          Shawnee Mission South                   22:40.9  7:19/M    11    17
   47     46    589  Adara Ezekwe          Staley                                  22:41.4  7:19/M    12    11
   48     47    592  Annie Johnson         Staley                                  22:44.5  7:20/M    9     11
   49     48    764  Mika-Rose Birchler    Park Hill South                         22:45.9  7:21/M    9     17
   50     49    590  Alexa Ferris          Staley                                  22:46.5  7:21/M    12    11
   51     50    368  Tiarnyn Biggs         Lee's Summit West                       22:46.6  7:21/M    11    11
   52     51    209  Emily Goeglein        Liberty North                           22:47.9  7:21/M    10     5
   53     52    767  Gracelynn Hecht       Park Hill South                         22:49.3  7:22/M    12    17
   54     53    494  Izzy Carey            Blue Valley West                        22:50.2  7:22/M    9     11
   55     54    968  Alex Beeman           Platte County                           22:50.2  7:22/M    9     23
   56     55    542  Lauren Gahagan        Shawnee Mission East                    22:51.6  7:22/M    8     11
   57     56    212  Kaylee Smith          Liberty North                           22:54.7  7:23/M    12     5
   58     57     83  Ella Tow              Mill Valley                             22:58.5  7:25/M    11     5
   59     58    499  Madisen Randazzo      Blue Valley West                        23:00.5  7:25/M    9     11
   60     59    118  Grace Kreeger         Blue Valley Northwest                   23:05.2  7:27/M    12     5
   61     60    452  Carson Wilson         Raymore-Peculiar                        23:07.9  7:28/M    10    11
   62     61     35  Sophia Meyer          St. Thomas Aquinas                      23:08.0  7:28/M    10     5
   63     62    206  Chloe Bilen           Liberty North                           23:10.8  7:29/M    10     5
   64     63    765  Kathryn Colvin        Park Hill South                         23:12.9  7:29/M    9     17
   65     64    808  Anna Kreamer          Shawnee Mission South                   23:14.2  7:30/M    11    17
   66     65    267  Rebekah Hardin        Blue Springs South                      23:16.3  7:30/M    12     5
   67     66    809  Annalie Polen         Shawnee Mission South                   23:18.2  7:31/M    11    17
   68     67    248  Rebecca Evans         Central (St. Joseph)                    23:20.2  7:32/M    12     5
   69     68    121  Amy Winkler           Blue Valley Northwest                   23:21.8  7:32/M    12     5
   70  (> 7)    205  Maliya Anchondo       Liberty North                           23:23.4  7:33/M    9      5
   71     69    973  Taylor Lawver         Platte County                           23:23.4  7:33/M    12    23
   72     70    545  Lauren LeMay          Shawnee Mission East                    23:26.0  7:34/M    10    11
   73     71    412  Addison Willcott      Blue Valley Southwest                   23:26.2  7:34/M    10    11
   74     72    410  Anna Strickland       Blue Valley Southwest                   23:27.3  7:34/M    11    11
   75     73    732  Madison Geschwind     Lee's Summit North                      23:28.6  7:34/M    12    17
   76     74    451  Isabela Torres        Raymore-Peculiar                        23:30.7  7:35/M    12    11
   77     75    814  Lola Vencil           Shawnee Mission South                   23:31.0  7:35/M    9     17
   78     76    251  Indigo Truax          Central (St. Joseph)                    23:33.8  7:36/M    11     5
   79     77    453  Mya Wright            Raymore-Peculiar                        23:35.1  7:36/M    10    11
   80     78    373  Jillian Opie          Lee's Summit West                       23:35.9  7:37/M    9     11
   81     79    547  Autumn Sun            Shawnee Mission East                    23:37.7  7:37/M    10    11
   82     80    593  Julia Lipp            Staley                                  23:38.1  7:37/M    9     11
   83     81    655  Ashlyn Jennings       DeSoto (KS)                             23:38.6  7:38/M    9     11
   84     82    832  Evelyn Overlease      Notre Dame de Sion                      23:40.3  7:38/M    9     17
   85     83    769  Ysabella Olsen        Park Hill South                         23:41.5  7:39/M    9     17
   86     84    119  Raven Loo             Blue Valley Northwest                   23:42.5  7:39/M    9      5
   87  (< 5)   1129  Arianna Ortiz         Turner                                  23:43.2  7:39/M    10    29
   88     85    770  Selyna Tibbetts       Park Hill South                         23:46.4  7:40/M    12    17
   89  (> 7)    448  Kaylee Hill           Raymore-Peculiar                        23:49.9  7:41/M    10    11
   90     86    252  Bella Wiebelt-smith   Central (St. Joseph)                    23:54.7  7:43/M    12     5
   91     87    266  Gabrielle Hampton     Blue Springs South                      23:57.7  7:44/M    10     5
   92     88    371  Anastacia Gibbs       Lee's Summit West                       23:59.5  7:44/M    12    11
   93     89    972  Sloan Kassen          Platte County                           23:59.9  7:45/M    10    23
   94     90    265  Emma Goodman          Blue Springs South                      24:00.3  7:45/M    10     5
   95     91    970  Julia Greco           Platte County                           24:01.7  7:45/M    9     23
   96     92    249  Hadley Miller         Central (St. Joseph)                    24:02.8  7:45/M    9      5
   97     93    370  Karli Duncan          Lee's Summit West                       24:02.9  7:45/M    9     11
   98     94    268  Madeline Jones        Blue Springs South                      24:03.9  7:46/M    9      5
   99     95    658  Kadey Waite           DeSoto (KS)                             24:04.8  7:46/M    12    11
  100  (< 5)   1130  Cristine Rosales      Turner                                  24:07.1  7:47/M    10    29

 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade    Wave

  101     96    409  Kelli Marshall        Blue Valley Southwest                   24:10.9  7:48/M    11    11
  102     97    546  Maya Roudebush        Shawnee Mission East                    24:14.0  7:49/M    10    11
  103     98    541  Marin Bryant          Shawnee Mission East                    24:16.8  7:50/M    10    11
  104     99    123  Julianne Zheng        Blue Valley Northwest                   24:17.7  7:50/M    11     5
  105  (< 5)   1003  Alana Osborn          Warrensburg                             24:19.0  7:51/M    11    23
  106    100    270  Jordan Pollard        Blue Springs South                      24:22.0  7:52/M    10     5
  107    101    811  Kate Swift            Shawnee Mission South                   24:22.5  7:52/M    10    17
  108    102   1106  Alexa Litwin          Blue Valley                             24:28.4  7:54/M    12    23
  109    103    548  Nina Yun              Shawnee Mission East                    24:30.1  7:54/M    9     11
  110    104    654  Ailey Freeman         DeSoto (KS)                             24:33.8  7:55/M    9     11
  111    105    771  Ashley Wheeler        Park Hill South                         24:34.4  7:56/M    12    17
  112  (> 7)    543  Kate Heitmann         Shawnee Mission East                    24:35.5  7:56/M    10    11
  113    106    408  Avery Ferguson        Blue Valley Southwest                   24:36.1  7:56/M    10    11
  114    107    271  Evelyn Unruh          Blue Springs South                      24:36.9  7:56/M    11     5
  115    108    413  Grace Zimmerman       Blue Valley Southwest                   24:37.0  7:56/M    9     11
  116    109    731  Olivia Fee            Lee's Summit North                      24:42.3  7:58/M    12    17
  117  (> 7)    496  Kylie Clark           Blue Valley West                        24:44.3  7:59/M    9     11
  118    110    120  Lilly Schmidt         Blue Valley Northwest                   24:46.3  7:59/M    10     5
  119    111    411  Mckenzie Wasinger     Blue Valley Southwest                   24:48.5  8:00/M    10    11
  120    112    250  Grace Tang            Central (St. Joseph)                    24:57.8  8:03/M    12     5
  121    113   1104  Courtney Busta        Blue Valley                             24:59.4  8:04/M    10    23
  122    114   1105  Ella Clark            Blue Valley                             25:00.2  8:04/M    10    23
  123    115    892  Rhiannon Maynes       Smithville                              25:04.3  8:05/M    12    17
  124    116   1107  Kelsey Phillips       Blue Valley                             25:05.0  8:06/M    10    23
  125    117    656  Elizabeth Schottler   DeSoto (KS)                             25:08.2  8:07/M    12    11
  126    118    733  Sidney Gilliland      Lee's Summit North                      25:09.1  8:07/M    12    17
  127    119    730  Lena Baker            Lee's Summit North                      25:11.4  8:08/M    11    17
  128  (< 5)   1161  Hailey Hodge          Spring Hill                             25:16.8  8:09/M    10    29
  129    120    768  Makayla Mead          Park Hill South                         25:17.2  8:09/M    12    17
  130    121    734  Sena Johnson          Lee's Summit North                      25:19.6  8:10/M    11    17
  131    122    893  Paige Ruehter         Smithville                              25:23.5  8:11/M    12    17
  132    123     85  Lauren Walker         Mill Valley                             25:26.3  8:12/M    11     5
  133    124    372  Kara Moulder          Lee's Summit West                       25:28.5  8:13/M    11    11
  134    125    971  Mara Gullett          Platte County                           25:38.3  8:16/M    12    23
  135    126    813  Taylor Venable        Shawnee Mission South                   25:38.7  8:16/M    11    17
  136  (< 5)   1077  Kila Yoyo             North Kansas City                       25:50.6  8:20/M    10    23
  137    127    894  Helaina Wald          Smithville                              25:54.5  8:21/M    9     17
  138  (< 5)   1159  Morgan Brueckner      Spring Hill                             26:29.5  8:33/M    11    29
  139  (< 5)   1225  Lexus Barney          Excelsior Springs                       26:33.5  8:34/M    9     29
  140    128   1211  Alyssa Tyler          Basehor-Linwood                         26:36.3  8:35/M    12    29
  141    129   1207  Lily Bogard           Basehor-Linwood                         26:36.5  8:35/M    11    29
  142    130   1210  Natalie Kite          Basehor-Linwood                         26:36.6  8:35/M    11    29
  143    131    735  Abigail Webster       Lee's Summit North                      26:41.0  8:36/M    10    17
  144    132   1108  Rebecca Tonkin        Blue Valley                             26:53.3  8:40/M    11    23
  145    133   1102  Kayla Andrews         Blue Valley                             26:55.4  8:41/M    9     23
  146  (> 7)    766  Faith Hecht           Park Hill South                         26:58.4  8:42/M    10    17
  147    134    891  Corrine Harwood       Smithville                              26:59.0  8:42/M    12    17
  148    135   1209  Olivia Isaacks        Basehor-Linwood                         27:19.0  8:49/M    12    29
  149    136    834  Lauren Smith          Notre Dame de Sion                      27:20.1  8:49/M    10    17
  150    137    975  Quinlynn Sanneman     Platte County                           27:22.2  8:50/M    12    23
  151    138    833  Abby Pantaenius       Notre Dame de Sion                      27:44.5  8:57/M    9     17
  152    139    831  Angela DeFlorio       Notre Dame de Sion                      28:33.0  9:13/M    9     17
  153    140    835  Liv Zender            Notre Dame de Sion                      28:55.1  9:20/M    11    17
  154    141   1208  Ella Isaacks          Basehor-Linwood                         29:05.9  9:23/M    9     29
  155    142    890  Kelsey Estes          Smithville                              29:22.3  9:28/M    11    17
  156  (< 5)   1073  Elandrea Baker        North Kansas City                       29:48.2  9:37/M    10    23
  157  (< 5)   1253  Paige Jacoby          Raytown                                 30:32.8  9:51/M    11    29
  158  (< 5)   1160  Lillian Haney         Spring Hill                             30:40.5  9:54/M    10    29
  159  (< 5)   1224  Chloe Albertson       Excelsior Springs                       31:32.2 10:10/M    9     29



Overall Finish List - Girls

C Girls

Teams


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade    Wave

    1      1    217  Jennifer Lewis        Liberty North                           22:22.6  7:13/M    10     6
    2      2    309  Evelyn Parker         St. Teresa's Academy                    22:31.7  7:16/M    10     6
    3      3   1172  Aaralyn Long          Belton                                  23:10.7  7:29/M    10    30
    4      4    169  Helena Hurd           Liberty                                 23:15.0  7:30/M    9      6
    5      5     45  Lindsay Holzmeister   St. Thomas Aquinas                      23:18.9  7:31/M    11     6
    6      6     42  Sarah Anliker         St. Thomas Aquinas                      23:28.6  7:34/M    11     6
    7      7     47  Rizzi Serena          St. Thomas Aquinas                      23:48.2  7:41/M    11     6
    8      8    505  Alison McGrath        Blue Valley West                        23:50.9  7:42/M    9     12
    9  (< 5)    926  Josie Hight           Shawnee Mission West                    23:56.0  7:43/M    3     18
   10      9    213  Victoria Calder       Liberty North                           24:00.4  7:45/M    9      6
   11     10    697  Freeman Marisa        Blue Valley North                       24:07.0  7:47/M    9     18
   12     11    128  Hayley Riddle         Blue Valley Northwest                   24:11.8  7:48/M    10     6
   13  (< 5)    598  Elaine Morrison       Staley                                  24:19.3  7:51/M    9     12
   14     12    171  Reagan Phillips       Liberty                                 24:22.7  7:52/M    9      6
   15     13    821  Gretchen Schmierer-knuShawnee Mission South                   24:29.4  7:54/M    10    18
   16     14    506  Sophia Medallada      Blue Valley West                        24:29.9  7:54/M    12    12
   17     15    218  Sofia Occhipinti      Liberty North                           24:33.0  7:55/M    11     6
   18     16    822  Eliana Wilson         Shawnee Mission South                   24:39.9  7:57/M    9     18
   19  (< 5)    924  Maddy Ampleman        Shawnee Mission West                    24:42.0  7:58/M    9     18
   20     17    456  Olivia Burton         Raymore-Peculiar                        24:45.0  7:59/M    11    12
   21     18    130  Molly Thomas          Blue Valley Northwest                   24:46.3  7:59/M    12     6
   22     19    307  Elise Johnson         St. Teresa's Academy                    24:49.3  8:00/M    12     6
   23     20     46  Emerson Lee           St. Thomas Aquinas                      24:52.5  8:01/M    9      6
   24     21    458  Addison Rabuck        Raymore-Peculiar                        24:52.8  8:02/M    11    12
   25     22    741  Erin Vaughn           Lee's Summit North                      24:55.2  8:02/M    9     18
   26  (< 5)    925  Amelia Hart           Shawnee Mission West                    24:56.9  8:03/M    12    18
   27     23     41  Elizabeth Andrews     St. Thomas Aquinas                      25:02.1  8:05/M    10     6
   28     24    279  Mackenzie Zwerenz     Blue Springs South                      25:02.6  8:05/M    9      6
   29  (< 5)    601  Madeline Wright       Staley                                  25:07.1  8:06/M    10    12
   30     25    696  Anna Hamilton         Blue Valley North                       25:07.7  8:06/M    11    18
   31     26    551  Ragan Dutcher         Shawnee Mission East                    25:10.6  8:07/M    12    12
   32     27    694  Hunnicutt Cacia       Blue Valley North                       25:10.7  8:07/M    9     18
   33     28    501  Marwah Aql            Blue Valley West                        25:14.4  8:09/M    12    12
   34     29     91  Lucy Roy              Mill Valley                             25:23.1  8:11/M    9      6
   35     30     88  Gabby Delpleash       Mill Valley                             25:25.3  8:12/M    10     6
   36  (< 5)    254  Azariah Smith         Central (St. Joseph)                    25:28.1  8:13/M    10     6
   37     31    125  Heidi Deardorff       Blue Valley Northwest                   25:28.7  8:13/M    9      6
   38     32     90  Kate Pfeister         Mill Valley                             25:33.4  8:15/M    9      6
   39     33    374  Elle Campbell         Lee's Summit West                       25:36.0  8:15/M    11    12
   40     34    129  Taylor Steenson       Blue Valley Northwest                   25:38.5  8:16/M    10     6
   41     35     43  Alyssa Boudreau       St. Thomas Aquinas                      25:42.9  8:18/M    11     6
   42     36    376  Ella Sivulka          Lee's Summit West                       25:43.6  8:18/M    9     12
   43     37    375  Whitney Farrington    Lee's Summit West                       25:43.6  8:18/M    11    12
   44     38    215  Rachel Kim            Liberty North                           25:43.7  8:18/M    12     6
   45     39    817  Leila Green           Shawnee Mission South                   25:44.9  8:18/M    11    18
   46  (< 5)    597  Shannon McMahon       Staley                                  25:45.0  8:18/M    9     12
   47     40    311  Georgia Winfield      St. Teresa's Academy                    25:46.1  8:19/M    12     6
   48     41    219  Rece Paige            Liberty North                           25:49.6  8:20/M    9      6
   49     42    503  Jenna Clark           Blue Valley West                        25:51.4  8:20/M    12    12
   50     43    816  Sydney Glendening     Shawnee Mission South                   25:53.7  8:21/M    11    18
   51     44    214  Marisah Horn          Liberty North                           25:55.7  8:22/M    10     6
   52     45    700  Talcott Rachel        Blue Valley North                       25:55.7  8:22/M    9     18
   53     46     48  Macy Vance            St. Thomas Aquinas                      25:57.1  8:22/M    10     6
   54     47    736  Anna Culross          Lee's Summit North                      25:57.3  8:22/M    10    18
   55     48    554  Sophie Rice           Shawnee Mission East                    26:00.0  8:23/M    12    12
   56     49    170  Sophia Lane           Liberty                                 26:01.0  8:24/M    10     6
   57  (< 5)    662  Bella Wiltfong        DeSoto (KS)                             26:04.0  8:25/M    11    12
   58  (< 5)    661  Kimmy Ippel           DeSoto (KS)                             26:07.8  8:26/M    10    12
   59     50    461  Leah Sloan            Raymore-Peculiar                        26:08.0  8:26/M    11    12
   60     51    269  Victoria Meledge-ade  Blue Springs South                      26:13.9  8:28/M    12     6
   61     52    127  Natalie Policky       Blue Valley Northwest                   26:14.0  8:28/M    11     6
   62     53    378  Nya Young             Lee's Summit West                       26:16.4  8:29/M    9     12
   63     54    555  Daisy Stry            Shawnee Mission East                    26:19.1  8:29/M    10    12
   64  (< 5)   1006  Madison Chenault      Warrensburg                             26:20.2  8:30/M    9     24
   65     55    504  Aubrey Engel          Blue Valley West                        26:20.7  8:30/M    12    12
   66     56    126  Lillian Li            Blue Valley Northwest                   26:21.1  8:30/M    11     6
   67     57    274  Nataly Gutierrez      Blue Springs South                      26:25.6  8:32/M    9      6
   68     58    310  Olivia Sopyla         St. Teresa's Academy                    26:34.0  8:34/M    12     6
   69     59    216  Addie Kimmerle        Liberty North                           26:36.1  8:35/M    10     6
   70     60    740  Ella Neir             Lee's Summit North                      26:36.9  8:35/M    10    18
   71     61    276  Morgan Kramer         Blue Springs South                      26:37.1  8:35/M    9      6
   72     62    815  Gwyneth Brown         Shawnee Mission South                   26:38.6  8:36/M    9     18
   73     63    275  Makendree Johns-mosellBlue Springs South                      26:39.4  8:36/M    10     6
   74     64   1171  Mcynze Kunsch         Belton                                  26:40.6  8:36/M    12    30
   75     65     87  Anna Chlopecka        Mill Valley                             26:41.0  8:36/M    12     6
   76     66    695  Iseman Eden           Blue Valley North                       26:41.5  8:37/M    9     18
   77     67    278  Clara Unruh           Blue Springs South                      26:47.1  8:38/M    9      6
   78     68    305  Isabel Coleman        St. Teresa's Academy                    26:48.9  8:39/M    12     6
   79     69    304  Lauren Boxx           St. Teresa's Academy                    26:50.1  8:39/M    12     6
   80     70    549  Paige Birch           Shawnee Mission East                    26:57.4  8:42/M    9     12
   81     71    507  Jadyn Seurer          Blue Valley West                        27:06.8  8:45/M    12    12
   82     72   1109  Sia Kavi              Blue Valley                             27:11.1  8:46/M    11    24
   83     73    308  Daisy Oxler           St. Teresa's Academy                    27:14.7  8:47/M    12     6
   84     74   1170  Isabella Evans        Belton                                  27:16.0  8:48/M    10    30
   85     75    459  Hannah Rabuck         Raymore-Peculiar                        27:16.2  8:48/M    11    12
   86     76     92  Chaley Spaulding      Mill Valley                             27:19.2  8:49/M    9      6
   87     77    508  Kylie Sheline         Blue Valley West                        27:19.7  8:49/M    12    12
   88     78    819  Eleanor Krause        Shawnee Mission South                   27:20.6  8:49/M    10    18
   89  (< 5)    659  Josephine Butler      DeSoto (KS)                             27:21.0  8:49/M    10    12
   90     79    552  Isabelle Hlobilk      Shawnee Mission East                    27:21.1  8:49/M    10    12
   91     80     89  Audrey Facer          Mill Valley                             27:22.1  8:50/M    10     6
   92     81    699  Leah Perila           Blue Valley North                       27:24.2  8:50/M    12    18
   93     82    980  Annika Place          Platte County                           27:30.0  8:52/M    9     24
   94     83    131  Jenna Weyforth        Blue Valley Northwest                   27:33.6  8:53/M    12     6
   95     84    818  Isabella King         Shawnee Mission South                   27:35.2  8:54/M    9     18
   96     85   1113  Tamar Reem            Blue Valley                             27:37.6  8:55/M    9     24
   97  (> 7)    124  Elizabeth Cross       Blue Valley Northwest                   27:43.3  8:57/M    11     6
   98     86   1112  Maria Petersohn       Blue Valley                             27:46.2  8:57/M    10    24
   99     87    982  Amelia Vasquez        Platte County                           28:00.2  9:02/M    11    24
  100     88   1110  Zoe Longwell          Blue Valley                             28:30.3  9:12/M    10    24

 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade    Wave

  101  (< 5)    599  Rylee Proudfit        Staley                                  28:32.1  9:12/M    10    12
  102  (> 7)    306  Jeanne Eckels         St. Teresa's Academy                    28:36.5  9:14/M    12     6
  103     89    979  Avery Nix             Platte County                           28:41.8  9:15/M    12    24
  104     90    168  Avelyn Dickerson      Liberty                                 29:01.6  9:22/M    9      6
  105     91    737  Michelle Hale         Lee's Summit North                      29:03.1  9:22/M    9     18
  106     92    739  Isabella Neal         Lee's Summit North                      29:04.0  9:23/M    11    18
  107     93    698  Olivia Miller         Blue Valley North                       29:05.8  9:23/M    12    18
  108     94    983  Sophie Zimmerman      Platte County                           29:16.8  9:27/M    12    24
  109  (> 7)    693  Louren Austin         Blue Valley North                       29:17.3  9:27/M    10    18
  110     95    981  Autumn Redes          Platte County                           29:26.8  9:30/M    9     24
  111  (< 5)   1120  Angel Blaylock        Ruskin                                  29:27.8  9:30/M    12    24
  112     96    738  Sophia Lasala         Lee's Summit North                      29:28.6  9:31/M    12    18
  113     97    553  Khloe Kowalik         Shawnee Mission East                    29:34.8  9:33/M    10    12
  114     98    377  Kalee Williams        Lee's Summit West                       29:59.5  9:40/M    11    12
  115     99   1173  Megan Myers-Weary     Belton                                  30:17.3  9:46/M    11    30
  116  (< 5)   1007  Rachel Dye            Warrensburg                             30:19.1  9:47/M    12    24
  117    100   1111  Jordan Meckstroth     Blue Valley                             30:30.7  9:51/M    9     24
  118  (< 5)    253  Madison Paden         Central (St. Joseph)                    31:04.7 10:02/M    9      6
  119  (< 5)   1125  Talia Sowell          Ruskin                                  31:08.1 10:03/M    12    24
  120    101    976  Allie Corbin          Platte County                           31:19.2 10:06/M    12    24
  121  (> 7)     44  Ava Grace             St. Thomas Aquinas                      31:25.2 10:08/M    10     6
  122    102   1169  Emerald Barclay       Belton                                  31:45.3 10:15/M    11    30
  123    103    460  Riley Ramirez-Parker  Raymore-Peculiar                        32:10.9 10:23/M    10    12
  124  (< 5)   1121  Adora Campbell        Ruskin                                  32:19.8 10:26/M    9     24
  125    104   1175  Ella Willis           Belton                                  32:32.8 10:30/M    12    30
  126    105    273  Kadence Burnside      Blue Springs South                      33:22.5 10:46/M    9      6
  127    106   1114  Maddie Watson         Blue Valley                             33:24.9 10:47/M    11    24
  128    107    172  Annalise Vogelaar     Liberty                                 33:35.6 10:50/M    9      6
  129  (< 5)   1124  Olamide Matti         Ruskin                                  34:43.9 11:12/M    9     24
  130    108   1174  Sydney Weilert        Belton                                  35:34.0 11:28/M    9     30

Team Summary Report - Girls

Varsity Girls

Teams


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Blue Springs South                     90               1  13  21  24  31  46  51         
        Top  5 Times: 1:39:01.7

    2 Mill Valley                           114               6  10  12  34  52  66  71         
        Top  5 Times: 1:39:20.4

    3 St. Teresa's Academy                  134               8   9  38  39  40  41  47         
        Top  5 Times: 1:40:05.4

    4 Liberty                               165               5  16  26  45  73  85             
        Top  5 Times: 1:40:53.8

    5 Shawnee Mission East                  187               4  19  30  65  69  78 137         
        Top  5 Times: 1:41:25.3

    6 Raymore-Peculiar                      213               7  36  54  56  60  61  68         
        Top  5 Times: 1:41:54.8

    7 Liberty North                         225              22  23  44  49  87  93 107         
        Top  5 Times: 1:42:38.1

    8 Blue Valley Southwest                 263              11  29  50  81  92  94  96         
        Top  5 Times: 1:43:06.9

    9 Smithville                            288               3  28  76  86  95 114 142         
        Top  5 Times: 1:43:18.9

   10 Blue Valley West                      302              14  17  62  97 112 116 119         
        Top  5 Times: 1:44:09.1

   11 Lee's Summit West                     328              18  32  77  79 122 136 156         
        Top  5 Times: 1:44:43.2

   12 St. Thomas Aquinas                    330              25  57  74  84  90 100 138         
        Top  5 Times: 1:44:53.4

   13 Blue Valley                           364              20  37  67 111 129 155 167         
        Top  5 Times: 1:45:36.8

   14 Park Hill South                       372              48  58  59 103 104 124 125         
        Top  5 Times: 1:45:35.4

   15 Staley                                376              27  55  80 101 113 139 144         
        Top  5 Times: 1:45:47.1

   16 DeSoto (KS)                           383              33  82  88  89  91 110 134         
        Top  5 Times: 1:46:06.7

   17 Warrensburg                           427              43  72  75 117 120                 
        Top  5 Times: 1:46:56.6

   18 Shawnee Mission South                 429               2  42 127 128 130 163             
        Top  5 Times: 1:46:10.6

   19 Spring Hill                           435              15  53  64 149 154 160 164         
        Top  5 Times: 1:47:28.5

   20 Christ Preparatory Academy            467              35  63 115 121 133 152 153         
        Top  5 Times: 1:47:37.4

   21 Platte County                         512              70  98 105 108 131 132 140         
        Top  5 Times: 1:48:40.4

   22 Lee's Summit North                    620              99 109 118 146 148 151             
        Top  5 Times: 1:51:17.3

   23 Blue Valley North                     657              83 106 143 157 168                 
        Top  5 Times: 1:53:02.5

   24 Notre Dame de Sion                    678             102 123 135 145 173                 
        Top  5 Times: 1:53:23.2

   25 Basehor-Linwood                       755             126 150 158 159 162 170 171         
        Top  5 Times: 1:55:28.3

   26 Excelsior Springs                     810             141 147 169 176 177 178 182         
        Top  5 Times: 1:59:37.0

   27 Oak Park                              862             165 166 172 175 184                 
        Top  5 Times: 2:09:19.1

   28 Grandview                             875             161 174 179 180 181 183             
        Top  5 Times: 2:08:36.1

Team Summary Report - Girls

JV Girls

Teams


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 St. Teresa's Academy                   20               1   2   4   6   7   9  24         
        Top  5 Times: 1:45:25.9

    2 Liberty                                55               5   8  10  15  17                 
        Top  5 Times: 1:47:53.2

    3 St. Thomas Aquinas                    100              13  16  18  19  34  37  61         
        Top  5 Times: 1:50:11.9

    4 Raymore-Peculiar                      138               3  12  27  36  60  74  77         
        Top  5 Times: 1:50:37.1

    5 Liberty North                         140              11  21  22  35  51  56  62         
        Top  5 Times: 1:50:52.7

    6 Blue Valley West                      162              26  28  30  38  40  53  58         
        Top  5 Times: 1:51:39.5

    7 Mill Valley                           181              14  25  42  43  57 123             
        Top  5 Times: 1:52:15.1

    8 Staley                                263              41  46  47  49  80                 
        Top  5 Times: 1:54:22.9

    9 Blue Valley Northwest                 270              20  39  59  68  84  99 110         
        Top  5 Times: 1:54:48.5

   10 Shawnee Mission South                 273              23  45  64  66  75 101 126         
        Top  5 Times: 1:54:51.9

   11 Park Hill South                       331              48  52  63  83  85 105 120         
        Top  5 Times: 1:56:16.3

   12 Shawnee Mission East                  333              32  55  70  79  97  98 103         
        Top  5 Times: 1:56:26.4

   13 Lee's Summit West                     342              33  50  78  88  93 124             
        Top  5 Times: 1:56:43.2

   14 DeSoto (KS)                           355              31  44  81  95 104 117             
        Top  5 Times: 1:57:11.9

   15 Blue Springs South                    365              29  65  87  90  94 100 107         
        Top  5 Times: 1:57:31.7

   16 Platte County                         428              54  69  89  91 125 137             
        Top  5 Times: 1:59:53.7

   17 Central (St. Joseph)                  433              67  76  86  92 112                 
        Top  5 Times: 1:59:49.5

   18 Blue Valley Southwest                 453              71  72  96 106 108 111             
        Top  5 Times: 2:00:17.8

   19 Lee's Summit North                    540              73 109 118 119 121 131             
        Top  5 Times: 2:03:51.1

   20 Blue Valley                           577             102 113 114 116 132 133             
        Top  5 Times: 2:06:26.5

   21 Notre Dame de Sion                    635              82 136 138 139 140                 
        Top  5 Times: 2:16:13.2

   22 Smithville                            640             115 122 127 134 142                 
        Top  5 Times: 2:12:43.7

   23 Basehor-Linwood                       663             128 129 130 135 141                 
        Top  5 Times: 2:16:14.6

Team Summary Report - Girls

C Girls

Teams


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 St. Thomas Aquinas                     61               5   6   7  20  23  35  46         
        Top  5 Times: 2:00:30.4

    2 Liberty North                         104               1   9  15  38  41  44  59         
        Top  5 Times: 2:02:29.6

    3 Blue Valley Northwest                 146              11  18  31  34  52  56  83         
        Top  5 Times: 2:06:19.4

    4 Blue Valley West                      147               8  14  28  42  55  71  77         
        Top  5 Times: 2:05:47.5

    5 Shawnee Mission South                 173              13  16  39  43  62  78  84         
        Top  5 Times: 2:07:26.7

    6 Blue Valley North                     173              10  25  27  45  66  81  93         
        Top  5 Times: 2:07:02.9

    7 St. Teresa's Academy                  187               2  19  40  58  68  69  73         
        Top  5 Times: 2:06:30.1

    8 Mill Valley                           232              29  30  32  65  76  80             
        Top  5 Times: 2:10:22.2

    9 Blue Springs South                    256              24  51  57  61  63  67 105         
        Top  5 Times: 2:10:58.9

   10 Lee's Summit West                     257              33  36  37  53  98                 
        Top  5 Times: 2:13:19.2

   11 Liberty                               262               4  12  49  90 107                 
        Top  5 Times: 2:16:16.1

   12 Raymore-Peculiar                      266              17  21  50  75 103                 
        Top  5 Times: 2:15:13.1

   13 Shawnee Mission East                  277              26  48  54  70  79  97             
        Top  5 Times: 2:11:48.4

   14 Lee's Summit North                    312              22  47  60  91  92  96             
        Top  5 Times: 2:15:36.6

   15 Belton                                342               3  64  74  99 102 104 108         
        Top  5 Times: 2:19:10.1

   16 Blue Valley                           431              72  85  86  88 100 106             
        Top  5 Times: 2:21:36.1

   17 Platte County                         447              82  87  89  94  95 101             
        Top  5 Times: 2:22:55.9


Date Name & Distance Contact Results Photos
Nov 14, 2020
8:00 am
Veterans Day 5K
Live In Person Run
Brad Ziegler
bziegler1003@yahoo.com
www.runsignup.com/Race/MO/P...

Results

Photos
Oct 24, 2020
12:00 am
2A Regionals
Boys/Girls

troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 24, 2020
8:00 am
5A Regionals
Boys/Girls
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 21, 2020
8:00 am
Montrose Invite
XC results
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 20, 2020
5:00 pm
MEC XC Championship
JV Boys & Girls

Results
Oct 20, 2020
4:30 pm
MEC XC Championship
Boys Varsity

Results
Oct 20, 2020
4:00 pm
MEC XC Championship
Girls Varsity

Results
Oct 17, 2020
9:00 am
Greater KC Suburban
Conference Red JV Boys

Results
Oct 17, 2020
8:30 am
Greater KC Suburban Conference
Red Division Varsity Girls

Results
Oct 17, 2020
9:30 am
Greater KC Suburban Conference
Red Division JV Girls

Results
Oct 17, 2020
8:00 am
Greater KC Suburban Conference
Red Division Varsity Boys

Results
Oct 15, 2020
5:30 pm
Warrensburg XC Boys Small Class

Results
Oct 15, 2020
5:00 pm
Warrensburg XC HS Girls

Results
Oct 15, 2020
4:30 pm
Warrensburg XC Varsity

Results
Oct 15, 2020
4:15 pm
Warrensburg XC Boys Middle

Results
Oct 15, 2020
4:00 pm
Warrensburg XC Girls Middle

Results
Oct 13, 2020
8:00 am
Cameron XC
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13, 2020
4:00 pm
BS MS Quad

Results
Oct 10, 2020
8:00 am
Butler Bears
XC Invite
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 10, 2020
8:00 am
Julia's Warriors Run for Hope
5k & 1 mile walk
Jodi Green
816-516-3164
greenj02@yahoo.com
www.juliaswarriorsrunforhop...

Results
Oct 7, 2020
4:30 pm
Ray Pec MS XC Invite

Results
Oct 7, 2020
8:00 am
Heartland 30K
Womens Results
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 7, 2020
8:00 am
Heartland 30K
Mens Results
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3, 2020
8:00 am
KC Classic XC
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 3, 2020
9:00 am
Savannah MS and HS XC Meet

Results
Sep 29, 2020
4:00 pm
Basehor Linwood MS XC 2020

Results
Sep 26, 2020
4:00 pm
Chieftain Invite
Varsity/JV Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 26, 2020
3:00 pm
Chieftain Invite
Varsity/JV Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 24, 2020
4:00 am
Grandview Invitational XC Meet

Results
Sep 22, 2020
4:00 pm
Tonganoxie Invitational XC Meet

John Tollefson
jtollefson@tong464.org

Results
Sep 22, 2020
4:00 pm
Duane Kimball Invitational

Daniel Benz
danielbenz@sjsd.k12.mo.us

Results
Sep 20, 2020
8:00 am
Kris Solsberg XC
Varsity Boys

Results
Sep 19, 2020
8:00 am
Kris Solsberg XC
JV Girls

Results
Sep 19, 2020
8:00 am
Kris Solsberg XC
JV Boys

Results
Sep 19, 2020
8:00 am
Kris Solsberg XC
Varsity Girls

Results
Sep 19, 2020
8:00 am
Olathe South Invitational
Zach Pope
ztpope@olatheschools.org

Results
Sep 18, 2020
3:00 pm
McLouth Invitational Cross

Results
Sep 12, 2020
8:00 am
Ray Pec Invite
C Girls
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 12, 2020
8:00 am
Ray Pec Invite
C Boys

Results
Sep 12, 2020
8:00 am
Ray Pec Invite
JV Girls
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 12, 2020
8:00 am
Ray Pec Invite
JV Boys
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 12, 2020
8:00 am
Ray Pec Invite
Varsity Girls
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 12, 2020
8:00 am
Ray Pec Invite
Varsity Boys
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 8, 2020
4:00 pm
Chillicothe Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 5, 2020
8:00 am
Cass County XC
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 3, 2020
8:00 am
Bobcat Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 22, 2020
7:30 am
Hearts for RMHC 5K/10K
Jeff Miles
816-724-4109
www.runsignup.com/Race/MO/P...

Results
Aug 13, 2020
7:00 pm
Martin City
Beer Mile
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jul 9, 2020
6:30 pm
Taco Mile 2020
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 20, 2020
8:00 am
Father's Day
Quarter Marathon
& Kids Run
Brad Ziegler
816-529-5860
brad@kcrunningcompany.com

Photos
Mar 7, 2020
9:00 am
Shamrock shuffle 5k
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Mar 7, 2020
9:00 am
Shamrock Shuffle 10K
Kristina Selters
shorty42001@yahoo.com
www.lawrencestpatricksdaypa...

Results
Mar 1, 2020
8:00 am
Fight for Air Climb
Team Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Mar 1, 2020
8:00 am
Fight for Air Climb
Firefighters Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Mar 1, 2020
8:00 am
Fight for Air Climb
Ultimate Climb Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Mar 1, 2020
8:00 am
Fight For Air Climb - Kansas
American Lung Association
Leslie Hernandez Brown
913.353.9166
leslie.hdzbrown@lung.org
www.kcclimb.org

Results
Feb 29, 2020
8:00 am
The Cookie Run 5K
Brad Ziegler
8165295860
brad@kcrunningcompany.com
www.cookierun5K.com

Results

Photos
Feb 15, 2020
8:00 am
Sweetheart Run
Team Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Feb 15, 2020
8:00 am
Sweetheart Run
10K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Feb 15, 2020
8:00 am
Sweetheart Run
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Feb 15, 2020
9:00 am
Head for the Cure Charleston
Scott Chilcutt
8163779281
scott@kcrunningcompany.com

Results
Feb 8, 2020
8:00 am
HFTC-Orlando
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Feb 8, 2020
10:00 am
Polar Plunge & 5k Strut
Cougar Gray
816.695.4743
grayc@ksso.org
www.plungeks.org/kc

Results
Feb 2, 2020
9:00 am
Kickoff 5K Run/Walk
Brad Ziegler
8165295860
brad@kcrunningcompany.com
www.kickoff5K.com

Results

Photos
Jan 26, 2020
8:00 am
Groundhog Run
Team Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jan 18, 2020
8:00 am
Battle of the Bean
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jan 1, 2020
9:00 am
Hangover Half Marathon
and 5K
Brad Ziegler
8165295860
brad@kcrunningcompany.com
www.kchangoverhalf.com

Results
Dec 8, 2019
9:00 am
Great Santa Run 5K and
Lil' Elves Kids Run
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.kcsantarun.com

Results

Photos
Dec 1, 2019
8:00 am
Talk to Me - A Program of Hope
Inaugural 5K run/walk
Elise DiCarlo
913-375-4900
www.runsignup.com/Race/MO/K...

Results
Nov 28, 2019
9:00 am
Thanksgiving Day 5K
and Kids Run
Josh Zabel
jzabel@sportkc.org
www.sportkc.org/thanksgivin...

Results

Photos
Nov 23, 2019
9:15 am
Angela's Army 5k & 1 Mile
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Nov 16, 2019
8:00 am
TJ5K
troy@kcrunningcompany.com
Results
Nov 16, 2019
8:00 am
HFTC Phoenix
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Nov 10, 2019
9:00 am
KU Vets Day 5K
April Blackmon Strange
785-864-2458
veterans@ku.edu
www.kuvetsday5k.com

Results

Photos
Nov 9, 2019
8:00 am
Longview
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Nov 9, 2019
8:00 am
Longview
10K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Nov 9, 2019
8:00 am
Longview
Half Marathon
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Nov 3, 2019
8:30 am
Who let the dogs out 5K
John Muir
3167652814
john@wichitarunningcompany.com

Results
Nov 3, 2019
8:00 am
Seize the Day 5k/10k

Results
Nov 3, 2019
8:00 am
Hope on the Hill 5K
william miller
9139481895
hopeonthehillkc@gmail.com
www.runsignup.com/Race/MO/K...

Results

Photos
Nov 2, 2019
10:00 am
MOXC Liberty Sectional

Results
Nov 2, 2019
10:30 am
Girls Varsity MOXC Sectional

Results
Nov 2, 2019
9:00 am
Cure of Ars 5K
JoAnn Bushko
joann@kcrunnningcompany.com

Results
Nov 2, 2019
10:00 am
MO XC
Class 3 Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Nov 2, 2019
10:00 am
MO XC
Class 3 Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Nov 2, 2019
9:00 am
MO XC
Class 2 Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Nov 2, 2019
9:00 am
MO XC
Class 2 Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Nov 2, 2019
8:00 am
MO XC
Class 1 Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Nov 2, 2019
8:00 am
MO XC
Class 1 Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 27, 2019
8:00 am
YLC Diabetes Dash 5k
Renee Weilbaker
816-550-6769
weilbake@gmail.com
www.diabetesdashforlife.com/

Results
Oct 27, 2019
8:00 am
Monster Dash 5K and
Lil' Monsters Kids Run
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com
www.kcmonsterdash.com

Results
Oct 26, 2019
11:00 am
MO District 7
Girls XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 26, 2019
10:00 am
MO District 7
Boys XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 26, 2019
9:00 am
Mileage Monsters 5k
Karl Koelle
913-636-9960
karl@1dosf.org
www.runsignup.com/Race/KS/O...

Results
Oct 26, 2019
6:00 pm
Monster Dash 5K and
Lil' Monsters Kids Run
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com
www.kcmonsterdash.com

Results
Oct 25, 2019
7:00 pm
Monster Dash 5K and
Lil' Monsters Kids Run
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results
Oct 19, 2019
8:00 am
Julia's Warriors Run for
Jodi Green
816-516-3164
greenj02@yahoo.com
www.juliaswarriorsrunforhop...

Results
Oct 17, 2019
4:00 pm
Warrensburg
Invitational XC Meet
Middle School Girls
Keith Chapman
kchapman@warrensburgR6.org

Results
Oct 17, 2019
4:00 pm
Warrensburg
Invitational XC Meet
Middle School Boys
Keith Chapman
kchapman@warrensburgR6.org

Results
Oct 17, 2019
4:00 pm
Warrensburg
Invitational XC Meet -
Varsity Girls
Keith Chapman
kchapman@warrensburgR6.org

Results
Oct 17, 2019
4:00 pm
Warrensburg
Invitational XC Meet
Varsity Boys
Keith Chapman
kchapman@warrensburgR6.org

Results
Oct 17, 2019
4:00 pm
Warrensburg Invitational
XC Meet - JV Boys and Girls
Keith Chapman
kchapman@warrensburgR6.org

Results
Oct 15, 2019
5:00 pm
Ozark Highlands
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 15, 2019
4:45 pm
Ozark Highlands
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 15, 2019
4:15 pm
Ozark Highland
MS Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 15, 2019
4:00 pm
Ozark Highland
MS Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 13, 2019
8:00 am
JCCC Lace Up for Learning
Judi Reilly
913-469-2718
jreilly@jccc.edu
jccc.edu/laceup5k

Results

Photos
Oct 12, 2019
10:00 am
Suburban Gold JV Boys

Results
Oct 12, 2019
9:30 am
Suburban Gold JV Girls

Results
Oct 12, 2019
9:00 am
Suburban Gold Varsity Boys

Results
Oct 12, 2019
8:30 am
Suburban Gold Varsity Girls

Results
Oct 12, 2019
9:30 am
Butler Bears Invite
MS Boys and Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 12, 2019
9:00 am
Butler Bears Invite
JV Boys and Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 12, 2019
8:45 am
Butler Bears Invite
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 12, 2019
8:30 am
Butler Bear Invite
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 12, 2019
8:00 am
HFTC Houston
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Oct 8, 2019
5:45 pm
Ray Pec South MS
A Team Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 8, 2019
5:45 pm
Ray Pec South MS
A Team Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 8, 2019
5:00 pm
Ray Pec South MS
B Team Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 8, 2019
4:30 pm
Ray Pec South MS
B Team Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 8, 2019
4:15 pm
Ray Pec South MS
C-Team Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 8, 2019
4:00 pm
Ray Pec South MS
C-Team Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 6, 2019
8:00 am
Bill Cross 5K
benefiting Feed Northland Kids
Chris Evans
816-301-4483
cevans@feednorthlandkids.org
www.raceroster.com/events/2...

Results
Oct 6, 2019
8:00 am
Oktoberfest 5K and Kids Run
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.kcoktoberfest5k.com

Results

Photos
Oct 5, 2019
4:00 pm
Louisburg Cider Run
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5, 2019
4:00 pm
Louisburg Cider Run
10K Resutls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5, 2019
9:30 am
Savannah MS XC Girls

Results
Oct 5, 2019
9:00 am
Savannah XC Girls JV/Varsity

Results
Oct 5, 2019
9:00 am
Fit 58 Center Education

Results
Oct 5, 2019
8:00 am
KC Classic
JV Girls & Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5, 2019
9:45 am
Savannah XC Middle School Boys

Results
Oct 5, 2019
8:00 am
KC Classic
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5, 2019
9:00 am
Savannah Boys XC JV/Varsity

Results
Oct 5, 2019
8:00 am
KC Classic
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5, 2019
8:00 am
KC Classic
Boys C-Team
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5, 2019
8:00 am
KC Classic
C-Team Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5, 2019
8:00 am
HFTC Cleveland
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Oct 5, 2019
9:00 am
"No One Fights Alone 5K"
Michele Bridges
9137312397
michelesevents@gmail.com
www.noonefightsalone5k.com

Results
Oct 2, 2019
5:00 pm
Irish Invite
Varstiy Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1, 2019
4:45 pm
BLMS XC Boys 8th Grade

Results
Oct 1, 2019
4:30 pm
BLMS XC Girls 8th Grade

Results
Oct 1, 2019
4:15 pm
BLMS XC Boys 7th Grade

Results
Oct 1, 2019
4:00 pm
BLMS XC Girls 7th Grade

Results
Oct 1, 2019
5:00 pm
Irish Invite
JV Girls/CTeam Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1, 2019
4:00 pm
Irish Invite
Varstiy Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1, 2019
4:00 pm
Irish Invite
JV Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 30, 2019
4:45 pm
Blue Springs MS XC Championships

Results
Sep 30, 2019
4:30 pm
Blue Springs MS XC Championships

Results
Sep 30, 2019
4:15 pm
Blue Springs MS XC Championship

Results
Sep 30, 2019
4:00 pm
Blue Springs MS XC Championships

Results
Sep 28, 2019
8:00 am
HFTC San Antonio
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Sep 28, 2019
8:00 am
Clinton Education Foundation
Ben Johnson
660-885-2266
bdjnp7@gmail.com
www.clintonmo5k.com

Results
Sep 28, 2019
9:00 am
Back the Blue 5K
5K Race/Walk
One-Mile Fun Run
Jenni King
918-931-1842
jenni@backtheblue5k.com
www.backtheblue5k.com

Results
Sep 26, 2019
4:30 pm
Grandview XC
Boys Varsity

Results
Sep 26, 2019
3:00 pm
Grandview XC
Girls JV

Results
Sep 26, 2019
3:30 pm
Grandview XC
Boys JV

Results
Sep 26, 2019
4:00 pm
Grandview XC
Varsity Girls

Results
Sep 26, 2019
2:30 pm
Grandview XC
Boys Freshman/Sophomore

Results
Sep 26, 2019
2:00 pm
Grandview XC
Girls Freshman/Sophomore

Results
Sep 26, 2019
8:00 am
Heartland 30K
Female Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 26, 2019
8:00 am
Heartland 30K
Mens Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 24, 2019
5:00 pm
Duane Kimble Invite
C-Team Boys and JV Girls
Troy Fitzgerald
8162041780
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 24, 2019
4:00 pm
Duane Kimble Invite
Varstiy Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 24, 2019
4:00 pm
Duane Kimble Invite
JV Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 24, 2019
5:00 pm
Duane Kimble Invite
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 22, 2019
7:30 am
Old Town 10K
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results
Sep 22, 2019
8:00 am
Dot to Dot
10K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 22, 2019
8:00 am
Dot to Dot
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 22, 2019
9:00 am
HFTC-Detroit
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21, 2019
8:00 am
Prairie Pride 1 Mile Fun

Results
Sep 21, 2019
8:00 am
Kris Solsberg Invite
Varsity Girls

Results
Sep 21, 2019
8:45 am
Kris Solsberg Invite
Varsity Boys

Results
Sep 21, 2019
9:15 am
Kris Solsberg Invite
JV Girls

Results
Sep 21, 2019
10:00 am
Kris Solsberg XC
JV Boys

Results
Sep 21, 2019
8:00 am
Prairie Pride 5K and
1 Mile Fun Run
Mark Hunter
913-221-6560
mhunte4@gmail.com
www.prairie.run

Results
Sep 21, 2019
8:00 am
Sacred Steps 5k/1 mile Run/Walk
Angie McCarty
angie.mccarty@cor.org
www.cor.org/sacredsteps

Results
Sep 17, 2019
8:00 am
H30K Male
Plaza and GP combined
**Bib is your age
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 17, 2019
8:00 am
H30K Female
Plaza and GP combined
**Bib is your age
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 17, 2019
4:00 pm
Cameron XC
JV Boys/Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 17, 2019
4:00 pm
Cameron XC
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 17, 2019
4:00 pm
Cameron XC
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 17, 2019
4:00 pm
Cameron XC
MS Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 17, 2019
4:00 pm
Cameron XC
MS Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 15, 2019
8:30 am
Strutt With Your Mutt
5K with dogs

Results
Sep 15, 2019
8:00 am
HFTC Chicago
Scott Chilcutt
scott@kcrunningcompany.com

Results
Sep 15, 2019
8:00 am
Ray Pec Invite
C Team Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 15, 2019
8:00 am
Strutt With Your Mutt
5K Without Dog

Molly Moody
816-986-4409
mmoody@waysidewaifs.org
www.waysidewaifs.org/strutt

Results
Sep 15, 2019
8:00 am
Great Plains 10K
Kansas City

Brad Ziegler
8165694508
Brad@kcrunningcompany.com
www.greatplains10k.com/kans...

Results
Sep 14, 2019
8:00 am
Ray Pec Invite
C Team Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 14, 2019
8:00 am
Ray Pec Invite
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 14, 2019
8:00 am
Ray Pec Invite
JV Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 14, 2019
8:00 am
Ray Pec Invite
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 14, 2019
8:30 am
Dad and Daughter 5K run/Walk
Susan Dawes
816-590-5171
daddaughter5K@gmail.com
www.dadanddaughter5k.com

Results
Sep 14, 2019
8:00 am
Heroes for Education 5K
Sandy Kessinger
816-806-7366
slkessinger@gmail.com
www.runsignup.com/Race/MO/G...

Results
Sep 14, 2019
8:00 am
Ray Pec Invite
JV Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 10, 2019
6:00 pm
Chillicothe XC
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
8162041780
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 10, 2019
6:00 pm
Chillicothe XC
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 10, 2019
5:00 pm
Chillicothe XC
JV Boys and Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 10, 2019
4:00 pm
Chillicothe XC
Middle school
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 7, 2019
8:00 am
Grain Valley Fair 5k

Results
Sep 7, 2019
8:00 am
HFTC- NC TRi
Scott Chilcutt
scott@kcrunningcompany.com

Results
Sep 5, 2019
6:00 pm
Bobcat Invite
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 5, 2019
6:00 pm
Bobcat Invite
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 5, 2019
3:00 pm
Bobcat Invite
7th Grade Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 5, 2019
4:00 pm
Bobcat Invite
7th Grade Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 5, 2019
4:00 pm
Bobcat Invite
8th Grade Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 5, 2019
4:00 pm
Bobcat Invite
8th Grade Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 2, 2019
7:30 am
Leawood Labor Day 5K
Lisa Harrison
9135225049
lharrison.kc@gmail.com

Results
Aug 24, 2019
8:00 am
Rexy Run
10K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 24, 2019
8:00 am
Rexy Run
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 24, 2019
7:00 am
Olathe Charities 5K
Paul Krueger
913-207-1312
PKrueger@OlatheKS.org
www.olatheks.org/government...

Results
Aug 18, 2019
8:00 am
HFTC Omaha
Scott Chilcutt
scott@kcrunningcompany.com

Results
Aug 17, 2019
7:30 am
Mulvane Old Settlers 4 Mile Walk
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results
Aug 17, 2019
8:00 am
Mulvane Old Settlers 4Mile
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results
Aug 17, 2019
7:30 am
Mulvane Old Settlers 1 Mile
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results
Aug 17, 2019
8:00 am
Diva Dash 5K Omaha
Amy McCoy
8165694508
Amy@kcrunningcompany.com
www.divadash5k.com/copy-of-...

Results
Aug 15, 2019
7:00 pm
MC Beer Mile
CoED Relay
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 15, 2019
7:00 pm
MC Beer Mile
Mens Relay
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 15, 2019
8:00 am
MC Beer Mile
Womens Relay
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 15, 2019
7:00 pm
MC Beer Mile
Womens Ind
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 15, 2019
7:00 pm
MC Beer Mile
Mens heat 3
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 15, 2019
7:00 pm
MC Beer Mile
Mens heat 2
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 15, 2019
7:00 pm
MC Beer Mile
mens heat 1
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 11, 2019
8:00 am
Sound of the City 10K
Shaylynn Smith
314-517-3841
soundofthecitykc@gmail.com
www.soundofthecitykc.com

Results
Aug 11, 2019
8:00 am
Sound of the City 5K
Shaylynn Smith
314-517-3841
soundofthecitykc@gmail.com
www.soundofthecitykc.com

Results
Aug 10, 2019
8:00 pm
Rock the Stockyards
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 3, 2019
8:00 am
Diva Dash 5K
Des Moines
Amy McCoy
8165694508
Amy@kcrunningcompany.com
www.divadash5k.com/copy-of-...

Results
Jul 28, 2019
11:00 pm
Midnight Run
10K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jul 28, 2019
11:00 pm
Midnight Run
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jul 28, 2019
9:00 am
Grant's Cause
for Spina Bifida 5K
Courtney Nussbeck
crdial@hotmail.com
www.grantscause.com

Results
Jul 20, 2019
8:00 am
Diva Dash 5K
Overland Park
Amy McCoy
8165694508
Amy@kcrunningcompany.com
divadash5k.com/copy-of-over...

Results
Jul 13, 2019
7:30 am
Dexter BBQ 2 Mile
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results
Jul 13, 2019
7:30 am
Dexter BBQ 5K
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results
Jul 13, 2019
8:00 am
Diva Dash 5K
St. Louis
Amy McCoy
8165694508
Amy@kcrunningcompany.com
www.divadash5k.com/stldivadash

Results
Jul 11, 2019
6:30 pm
Taco Mile Heat 4
Brad
brad@kcrunningcompany.com

Results
Jul 11, 2019
6:30 pm
Taco Mile Heat 3
Brad
brad@kcrunningcompany.com

Results
Jul 11, 2019
6:30 pm
Taco Mile Heat 2
Brad
brad@kcrunningcompany.com

Results
Jul 11, 2019
6:30 pm
Taco Mile Heat 1
Brad
brad@kcrunningcompany.com

Results
Jul 4, 2019
7:30 am
Stars and Stripes 5k and
Wichita
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results
Jul 4, 2019
7:30 am
Stars and Stripes 5K
and Lil' Firecrackers Kids Run
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.starsandstripes5K.com

Results
Jun 30, 2019
7:30 am
Stars and Stripes 5K
and Lil' Firecrackers Kids Run
Brad Ziegler
https://runsignup.com/Race/...
brad@kcrunningcompany.com
www.starsandstripes5K.com

Results

Photos
Jun 29, 2019
7:30 am
Back the Blue 5k
Jenni King
918-931-1842
jenni@backtheblue5k.com
www.backtheblue5k.com

Results
Jun 29, 2019
7:00 am
Back the Blue 10K

10K Run

Jenni King
918-931-1842
jenni@backtheblue5k.com
www.backtheblue5k.com

Results
Jun 23, 2019
8:00 am
HFTC St. Louis
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 22, 2019
8:00 am
Diva Dash 5K Wichita
John Muir
John@Wichitarunningcompany.com
www.divadash5k.com/wichita

Results
Jun 15, 2019
8:00 am
Head For The Cure
Wichita
Scott Chilcutt
scott@kcrunningcompany.com

Results
Jun 15, 2019
8:00 am
Father's Day Four Mile
Run/Walk and Kids Run
Brad Ziegler
8165295860
brad@kcrunningcompany.com
www.fathersdayfourmile.com

Results

Photos
Jun 8, 2019
7:30 am
Heroes for Hospice 5K Run/Walk
Jeff
info@heroesforhospice.com
www.runsignup.com/Race/KS/O...

Results
May 27, 2019
8:00 am
Going the Distance
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 27, 2019
8:00 am
Going the Distance
10K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 27, 2019
8:30 am
5K Home Run
Lori Lange
7853317032
langegang6@juno.com
www.active.com/lawrence-ks/...

Results
May 25, 2019
8:00 am
Wichita Great Plains 10K
John Muir
John@Wichitarunningcompany.com
www.greatplains10k.com/wichita

Results
May 19, 2019
8:00 am
HFTC Des Moines
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 18, 2019
8:00 am
KCCC Half Marathon
Results (unofficial)
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 18, 2019
8:00 am
Spirit of Missouri 5k Results

Results
May 18, 2019
8:00 am
Turkey Creek Festival 5k
Caleb Teague
caleb@kcrunningcompany.com

Results
May 18, 2019
8:00 am
Spirit of Missouri 10k Results

Results
May 18, 2019
7:30 am
Spirit of Missouri Half
Marathon Results
spiritof131@gmail.com
www.spiritofmissouri.run/

Results
May 18, 2019
9:00 am
Flash Dash 5K and Kids Run
James Reyes
816-885-4259
FlashDash@brfoundation.org
www.brfoundation.org/flashd...

Results
May 13, 2019
8:00 am
Heartland 39.3
Mens Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 13, 2019
8:00 am
Heartland 39.3
Female Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 11, 2019
8:00 am
Running with
the Cows 5K results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
May 11, 2019
7:30 am
Running with the Cows
Half Marathon Results
info@cow.run
www.cow.run/

Results

Photos
May 5, 2019
8:00 am
Outpacing Melanoma 5K
& Dot-to-Dot Kid Trot
Kelly Klover
9137350435
OutpacingMelanoma@gmail.com
OutpacingMelanoma.org

Results
May 4, 2019
8:00 am
Tower to Tower
1 Mile results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 4, 2019
8:00 am
HFTC NTX
Scott Chilcutt
scott@kcrunningcompany.com

Results
May 4, 2019
7:30 am
KC Corporate
Challenge 5K
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 4, 2019
8:00 am
PurpleStride Kansas City 5K/Walk
Mallory Wetta
913-742-2601
mwetta@pancanvolunteer.org
www.support.pancan.org/site...

Results
May 4, 2019
9:00 am
Girls on the Run 5K!
Victoria Patrick
9134244516
victoria.patrick@gotrkc.org
www.gotrkc.org

Results
May 4, 2019
8:00 am
Tower 2 Tower 5K

WaterOne
9138955543
kfry@waterone.org
Tower2Tower5K.org

Results
Apr 27, 2019
8:00 am
Bulldog Bolt 5K and 1 Mile
Jessie Pullins
913.904.2189
jessiepullins@gmail.com
www.runsignup.com/Race/KS/L...

Results
Apr 27, 2019
7:45 am
Corinth Elementary Dragon
Holly Hagman
hollyhagman@gmail.com
www.runsignup.com/Race/KS/L...

Results
Apr 27, 2019
8:00 am
8th Annual FREE Independence
Park Trot 5K Walk/Run
Selena Good
816-325-7187
sgood@indepmo.org
www.independenceparktrot.com

Results
Apr 20, 2019
8:00 am
Easter Egg 5K
Brad Ziegler
816-569-4508
Brad@kcrunningcompany.com
www.easteregg5k.com

Results

Photos
Apr 20, 2019
8:00 am
Easter Escapade 5k
Graeme Murphy
8165882307
graeme@bodiesrc.com
www.bodiesracecompany.com/k...

Results
Apr 16, 2019
8:00 am
Heartland 39.3
Womens Results
Bib are Ages
troy@kcrunningcompany.com
Results
Apr 16, 2019
8:00 am
Heartland 39.3
mens results
Bib are Ages
troy@kcrunningcompany.com
Results
Apr 14, 2019
8:00 am
Wichita Easter Egg Run
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results
Apr 7, 2019
8:00 am
Pee Wee's Run 5K
Cara Gilmore
peeweesrun@kcmothersincharg...
www.runsignup.com/Race/MO/K...

Results
Apr 6, 2019
8:00 am
HFTC Columbia
Scott Chilcutt
scott@kcrunningcompany.com

Results
Apr 6, 2019
9:00 am
Bluestem Pace Race 5K
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results
Apr 6, 2019
9:00 am
Miles4Marilyn 5K & 1 Mile
John Tollefson
785-331-9658
jtollefson@tong464.org
www.runsignup.com/Race/KS/T...

Results
Apr 6, 2019
9:00 am
Accept Zero 5k Run/Walk
Youth Fun Run
Sarah
8162543652
acceptzero5k@thecmhs.com
www.runsignup.com/Race/MO/K...

Results
Mar 31, 2019
8:00 am
Head For The Cure 5k
Scott Chilcutt
scott@kcrunningcompany.com
www.headforthecure.org

Results
Mar 30, 2019
8:15 am
Jadon's Hope 5k Results
Amy Vrban
amyvrban@yahoo.com
www.jadonshope.org/

Results
Mar 30, 2019
7:00 am
CUKC Health Center
"Move 4 Life" 5K
Jalonna Bowie
9132340600
jalonna.bowie@cleveland.edu
www.cleveland.edu

Results
Mar 30, 2019
8:00 am
Jadon's Hope 10K Results
Amy Vrban
913-523-4739
amyvrban@yahoo.com
www.jadonshope.org/

Results
Mar 24, 2019
8:30 am
Whiskey Run 5K Run/Walk
Brad Ziegler
816-529-5860
Brad@kcrunningcompany.com
www.whiskeyrun5K.com

Results

Photos
Mar 23, 2019
8:00 am
Head For The Cure 5k
Scott Chilcutt
scott@kcrunningcompany.com
www.headforthecure.org

Results
Mar 23, 2019
8:00 am
KC Aruna Run
Andria Stokes
9132265074
andriastokes@gmail.com
www.eventbrite.com/e/kansas...

Results
Mar 16, 2019
8:00 am
Wichita St. Pats
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Mar 16, 2019
8:00 am
Big 12 Run
12K Results
Josh Zabel
jzabel@sportkc.org

Results

Photos
Mar 16, 2019
8:00 am
Big 12 Run
5K Results

Josh Zabel
jzabel@sportkc.org

Results

Photos
Mar 16, 2019
8:00 am
Big 12 Run
1 Mile Results
Josh Zabel
jzabel@sportkc.org

Results

Photos
Mar 9, 2019
8:00 am
The Cookie Run 5K
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.runsignup.com/Race/KS/L...

Results
Mar 9, 2019
9:00 am
The Storybook Run 5K
Abdul & Alicia Yahaya
913-353-8786
thestorybookrun@gmail.com
thestorybookrun.com

Results
Mar 2, 2019
8:00 am
Liberty Half
Jewell 5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Mar 2, 2019
8:00 am
Liberty Half Marathon
Results

Results

Photos
Mar 2, 2019
9:00 am
shamrock shuffle 10K
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Mar 2, 2019
9:00 am
Shamrock Shuffle, 5K
Sarajane Scott
785-749-6677
treasurer@lawrencestpatrick...
www.lawrencestpatricksdaypa...

Results
Feb 24, 2019
8:00 am
Fight for Air
Stair climb
Firefighter Results

troy@kcrunningcompany.com
Results
Feb 24, 2019
8:00 am
Fight for Air
Team Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Feb 24, 2019
8:00 am
Fight for Air
Ultimate Climb
Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Feb 24, 2019
8:00 am
Fight For Air Climb
Leslie Hernandez Brown
913.353.9166
leslie.hdzbrown@lung.org
www.kcclimb.org

Results
Feb 23, 2019
8:00 am
Clinton Half 5k Results

Results
Feb 23, 2019
7:30 am
Clinton Historic Half Marathon

Jimmy Barnes
660-924-1644
jlbarnes44@gmail.com
www.ClintonHistoricHalf.com

Results
Feb 16, 2019
9:00 am
Head For The Cure 5k -
Scott Chilcutt
scott@kcrunningcompany.com
www.headforthecure.org

Results
Feb 16, 2019
10:00 am
Polar Plunge 5K
Cougar Gray
www.plungeks.org/KC/

Results
Feb 11, 2019
8:00 am
Wichita Sweetheart
Team Results
John Muir
john@wichitarunningcompnay.com

Results
Feb 11, 2019
8:00 am
KC Sweetheart Run
Team Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Feb 10, 2019
9:00 am
Wichita Sweetheart Run 10K
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results

Photos
Feb 10, 2019
9:00 am
Wichita Sweetheart Run 5K
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results

Photos
Feb 9, 2019
9:00 am
Sweetheart Run
10K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Feb 9, 2019
9:00 am
Sweetheart Run
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Feb 9, 2019
8:00 am
Head for the Cure Orlando
Scott
scott@kcrunningcompany.com
headforthecure.org

Results
Feb 3, 2019
9:00 am
Kickoff 5K Run/Walk
and Kids Run
Brad Ziegler
Brad@kcrunningcompany.com
Www.kickoff5k.com

Results
Jan 27, 2019
8:00 am
Groundhog Run
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jan 27, 2019
10:00 am
Groundhog Run
10K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jan 27, 2019
8:00 am
Groundhog Run
5K & 10K Team Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jan 26, 2019
8:00 am
Wichita Battle of the Bean
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results
Jan 19, 2019
8:00 am
Battle of the Bean 5K
and Kids Run
JoAnn Bushko
Joann@kcrunningcompany.com
Www.battleofthebean5K.com

Results

Photos
Jan 1, 2019
9:00 am
Hangover 13.1
Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Jan 1, 2019
9:00 am
Hangover 5K
Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Dec 8, 2018
9:00 am
Great Santa 5K and Little
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results

Photos
Dec 2, 2018
9:00 am
Great Santa Run 5K
and Lil Elves Kids Run
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.kcsantarun.com

Results

Photos
Nov 22, 2018
10:00 am
Thanksgiving Day 5K Run
& Family Stroll
Josh Zabel
816-389-4195
www.sportkc.org/thanksgivin...

Results
Nov 17, 2018
9:00 am
TJ 5K and One Mile
Family Run Walk
Janice Dunn
www.Www.tj5K.com

Results
Nov 17, 2018
9:00 am
Angela's Army 5k Run/Walk
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com
www.angelasarmy5k.org

Results
Nov 11, 2018
8:00 am
KU Veterans Day
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Nov 10, 2018
8:15 am
Longview 5K
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
kcrunningcompany.com

Results
Nov 10, 2018
8:15 am
Longview 10K
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
kcrunningcompany.com

Results
Nov 10, 2018
7:45 am
Girls on the Run 5K
Girls on the Run of Greater Kansas City
913-766-1728
www.raceplanner.com/registe...

Results
Nov 10, 2018
8:00 am
Longview Half Marathon,
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.longviewhalf.com

Results
Nov 4, 2018
8:30 am
Who Let The Dogs Out 5K
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results
Nov 4, 2018
8:00 am
Run for Adoption 5K
Courtney Ryan
8163500215
courtney@fosteradopt.org
www.fosteradopt.org/runfora...

Results
Nov 4, 2018
8:00 am
Diabetes Dash for Life 5K
Renee Weilbaker
816-550-6769
weilbake@gmail.com
www.diabetesdashforlife.com/

Results
Nov 3, 2018
8:00 am
Dream Dash
troy@kcrunningcompany.com
Results
Nov 3, 2018
8:00 am
Curè of Ars 5K and 1 Mile
Lauren Cody
913.481.1364
laurenacody@gmail.com
www.cureofars5k.com

Results
Oct 28, 2018
8:00 am
Monster Dash 5K and
Lil' Monsters Kids Run
Overland Park
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com
www.kcmonsterdash.com

Results

Photos
Oct 27, 2018
6:00 pm
Monster Dash 5K Run/Walk
Unity Village
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com
www.kcmonsterdash.com

Results

Photos
Oct 26, 2018
7:00 am
Wichita Monster
Dash 5K results
john@wichitarunningcompany.com
Results

Photos
Oct 21, 2018
8:00 am
Bill Cross 5K
for Backsnack
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 21, 2018
8:00 am
HFTC-Chicago

Results
Oct 18, 2018
4:00 pm
MEC Championship XC
JV Girls

Results
Oct 18, 2018
4:00 pm
MEC Championship XC
JV Boys

Results
Oct 18, 2018
4:00 pm
MEC Championship XC
Varsity Boys

Results
Oct 18, 2018
4:00 pm
MEC Championship XC
Varsity Girls

Results
Oct 14, 2018
8:00 am
JCCC Lace Up for Learning
Judi Reilly
913-469-2718
jreilly@jccc.edu
www.jccc.edu/laceup5k

Results
Oct 13, 2018
8:00 am
Julia's Warriors Run for Hope 5k

Results
Oct 13, 2018
8:00 am
Head for the Cure
Houston TX
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 13, 2018
8:30 am
Nebraska Furniture Mart
Amanda Garnett
913-288-6373
nfmcaresKC@nfm.com
www.runsignup.com/Race/KS/K...

Results
Oct 11, 2018
4:00 pm
Warrensburg Invite XC
Varsity Girls


Results
Oct 11, 2018
4:00 pm
MRVC West XC Girls

Results
Oct 11, 2018
4:00 pm
MRVC West XC Boys

Results
Oct 11, 2018
4:00 pm
Warrensburg Invite XC
Middle School Girls

Results
Oct 11, 2018
4:00 pm
Warrensburg Invite XC
Middle School Boys

Results
Oct 11, 2018
4:00 pm
Warrensburg Invite XC
Varsity Boys

Results
Oct 11, 2018
4:00 pm
Warrensburg Invite XC JV Girls

Results
Oct 11, 2018
4:00 pm
Warrensburg Invite XC JV Boys

Results
Oct 11, 2018
5:30 pm
Boys Varsity XC UKC Meet

Results
Oct 11, 2018
5:00 pm
Girls Varsity XC UKC Meet

Results
Oct 11, 2018
4:30 pm
JV Boys XC UKC Meet

Results
Oct 11, 2018
4:00 pm
JV Girls XC UKC Meet

Results
Oct 7, 2018
8:00 am
Oktoberfest 5k and
Kinder Kaufen Kids Run
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.kcoktoberfest5k.com

Results

Photos
Oct 6, 2018
5:00 pm
Louisburg Cider Run
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 6, 2018
5:00 pm
Louisburg Cider Run
10K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 6, 2018
8:00 am
Head for the Cure
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results
Oct 6, 2018
8:00 am
KC Suburban XC Red Division
JV Boys

Results
Oct 6, 2018
8:00 am
KC Suburban XC Red Division
JV Girls

Results
Oct 6, 2018
8:00 am
KC Suburban XC Red Division
Varsity Boys

Results
Oct 6, 2018
8:00 am
KC Suburban XC Red Division
Varsity Girls

Results
Oct 6, 2018
10:45 am
KC Suburban XC Boys Gold

Results
Oct 6, 2018
10:00 am
KC Suburban XC Girls Gold

Results
Oct 6, 2018
9:00 am
"No One Fights Alone 5K"
Michele Bridges
913-731-2397
michelesevents@gmail.com
www.noonefightsalone5k.com

Results
Oct 3, 2018
4:00 pm
Ray Pec South MS
Boys A Results

Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3, 2018
4:00 pm
Ray Pec South MS
Girls A Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3, 2018
4:00 pm
Ray Pec South MS
Boys B Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3, 2018
4:00 pm
Ray Pec South MS
Girls B Results

Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3, 2018
4:00 pm
Ray Pec South MS
Boys C Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3, 2018
4:00 pm
Ray Pec South MS
Girls C Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3, 2018
8:00 am
Heartland 30K Final Results
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2, 2018
5:00 pm
Middle School
Boys A race
Jacomo Quad Meet
Caleb Teague
caleb@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1, 2018
4:00 am
MS - Jacomo
Boys A Race
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1, 2018
4:00 am
MS - Jacomo
Girls A Race
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1, 2018
4:00 am
MS - Jacomo
Boys Open
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1, 2018
4:00 am
MS - Jacomo
Girls Open
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 30, 2018
8:30 am
UMKC 10K Results

Results
Sep 30, 2018
8:30 am
UMKC Regalia Run 5K/10K
Madison Loeb
816-235-5777
loebma@umkc.edu
www.umkcalumni.com/regaliar...

Results
Sep 30, 2018
8:00 am
Grundfos Run/Walk for Water 5k
Reece Robinson
913-940-0891
rrobinson@grundfos.com

Results
Sep 29, 2018
9:00 am
Savannah XC MS Girls

Results
Sep 29, 2018
9:00 am
Savannah XC JV Boys

Results
Sep 29, 2018
9:00 am
Savannah XC Varsity Boys

Results
Sep 29, 2018
9:00 am
Savannah XC Varsity Girls
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Sep 29, 2018
9:00 am
Savannah XC MS Boys
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Sep 29, 2018
8:00 am
Prairie Pride
1Mile results

Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 29, 2018
8:00 am
GV XC JV Girls

Results
Sep 29, 2018
8:00 am
GV XC JV Boys

Results
Sep 29, 2018
8:00 am
GV XC Varsity Girls

Results
Sep 29, 2018
8:00 am
GV XC Varsity Boys

Results
Sep 29, 2018
8:00 am
GV XC MS Girls

Results
Sep 29, 2018
8:00 am
GV XC MS Boys

Results
Sep 29, 2018
9:30 am
Oktoberfest
Run for the Poor
Priest Run
John Muir
3167652814
john@wichitarunningcompany.com

Results
Sep 29, 2018
10:30 am
Oktoberfest
Run for the Poor 1 Mile
John Muir
3167652814
john@wichitarunningcompany.com

Results
Sep 29, 2018
9:30 am
Oktoberfest
Run for the Poor 5K
John Muir
3167652814
john@wichitarunningcompany.com

Results
Sep 29, 2018
8:00 am
KC Classic
JV Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 29, 2018
8:00 am
KC Classic
JV Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 29, 2018
8:00 am
KC Classic
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 29, 2018
8:00 am
KC Classic
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 29, 2018
8:00 am
KC Classic
C-Team Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 29, 2018
8:00 am
KC Classic
C-Team Girls
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 29, 2018
8:00 am
Prairie Pride 5k and Fun Run
Mark Hunter
9132216560
mhunte4@gmail.com
www.runsignup.com/Race/KS/P...

Results
Sep 25, 2018
4:00 pm
Lafayette Irish Invite
JV Girls/FR boys
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 25, 2018
4:00 pm
Lafayette Irish Invite
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 25, 2018
4:00 pm
Lafayette Irish Invite
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 25, 2018
4:00 pm
Lafayette Irish Invite
JV Boys
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 25, 2018
4:00 pm
Basehor-Linwood MS XC 7th

Results
Sep 25, 2018
5:00 pm
Basehor Linwood MS XC 8th

Results
Sep 25, 2018
4:30 pm
Basehor Linwood MS XC 7th

Results
Sep 25, 2018
5:30 pm
Basehor Linwood MS XC 8th

Results
Sep 23, 2018
7:30 am
Old Town 10K
John Muir
3167652814
john@wichitarunningcompany.com

Results
Sep 23, 2018
7:00 am
Broadway Bridge 13.1 Results

Results
Sep 23, 2018
7:00 am
Broadway Bridge Run
10K Run/Walk
Adam Wright
wright@somo.org
www.kcrunningco.wixsite.com...

Results
Sep 22, 2018
8:00 am
HFTC- San Antiono TX
joann Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Sep 22, 2018
9:00 am
ISD Wellness Expo & 5k
Levi Hinson
8163152659
levi_hinson@isdschools.org
www.sites.isdschools.org/we...

Results
Sep 22, 2018
8:00 am
Sacred Steps 5K
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com
www.cor.org/sacredsteps

Results
Sep 20, 2018
5:00 pm
Grandview Invite
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 20, 2018
4:00 pm
Grandview Invite
JV Girls
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 20, 2018
4:00 am
Grandview Invite
JV Boys
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 20, 2018
4:00 pm
Grandview Invite
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 20, 2018
4:00 am
Grandview Invite
Fr/So Boys Results
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 18, 2018
6:00 am
Duane Kimble Invite
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 18, 2018
6:00 pm
Duane Kimble Invite
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 18, 2018
6:00 pm
Duane Kimble Invite
JV Boys/Girls
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 18, 2018
8:00 am
Heartland 30K results through
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com
www.heartland30k.com

Results
Sep 16, 2018
8:00 am
Strutt With Your Mutt 5k

Results
Sep 16, 2018
7:30 am
dot to dot 5K results
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Sep 16, 2018
8:00 am
Strutt With Your Mutt 5k No Dog

Results
Sep 16, 2018
7:30 am
Dot to Dot 10K results

Ann Todd-Cooper
info@dottodotrun.org
www.dottodotrun.org

Results

Photos
Sep 15, 2018
8:00 am
Diva Dash Columbia
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Sep 15, 2018
8:00 am
Head for the Cure
Detroit 5k Results
8162041780
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 15, 2018
9:00 am
Bluestem Pace Race 5K
Megan Smith
BluestemPACE5K@BluestemKS.org

Results
Sep 11, 2018
4:00 pm
Cameron Invite
Middle School Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 11, 2018
4:00 am
Cameron Invite
Middle School Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 11, 2018
4:00 pm
Cameron Invite
JV Boys/Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 11, 2018
4:00 am
Cameron Invite
Varsity Boys

troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 11, 2018
4:00 am
Cameron Invite
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 9, 2018
7:30 am
Plaza 10K and kids run
Brad Ziegler
8165295860
brad@kcrunningcompany.com
www.8165295860

Results

Photos
Sep 8, 2018
8:00 am
Head For The Cure
Scott Chilcutt
scott@kcrunningcompany.com

Results
Sep 8, 2018
8:00 am
Ray Pec Invite
C Team Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 8, 2018
8:00 am
Ray Pec Invite
C Team Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 8, 2018
8:00 am
Ray Pec Invite
JV Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 8, 2018
8:00 am
Ray Pec Invite
JV Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 8, 2018
8:00 am
Ray Pec Invite
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 8, 2018
8:00 am
Ray Pec Invite
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 8, 2018
8:00 am
Grain Valley Fair 5K
Lynne Berend
816-786-5401
gvfair@gmail.com
www.runsignup.com/Race/MO/G...

Results
Sep 8, 2018
7:00 am
Genesis 5k Run and Festival
Mariah Bryant
620747244
mbryant@genesishealthclubs.com
www.endurancecui.active.com...

Results
Sep 4, 2018
5:00 pm
Chillicothe Invite
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 4, 2018
5:00 pm
Chillicothe Invite
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 4, 2018
4:00 pm
Chillicothe Invite
JV boy/girls and
Middle school
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 3, 2018
7:30 am
Leawood Rotary
Labor Day 5K
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com
www.leawoodlaborday5k.com

Results

Photos
Sep 1, 2018
8:00 am
Greg Wilson Classic
C Team Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 1, 2018
8:00 am
Greg Wilson Classic
C Team Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 1, 2018
8:00 am
Greg Wilson Classic
Varsity Boys
Troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 1, 2018
8:00 am
Greg Wilson Classic
Varsity Girls
Troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 1, 2018
8:00 am
Greg Wilson Classic
JV Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 1, 2018
8:00 am
Greg Wilson Classic
JV Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 30, 2018
6:00 pm
Bobcat Invite
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 30, 2018
6:00 pm
Bobcat Invite
Varsity Girls

troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 30, 2018
5:00 pm
Bobcat Invite
8th Grade Boys

troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 30, 2018
5:00 pm
Bobcat Invite
8th Grade Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 30, 2018
4:00 pm
Bobcat Invit.
7th Grade Girls

troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 30, 2018
4:00 pm
Bobcat Invite
7th Grade Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 26, 2018
8:00 am
Head for the Cure - KC
5K Results

troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Aug 25, 2018
8:00 am
Sieze the Day 10K results

Results
Aug 25, 2018
8:30 am
Lee's Summit Quad 2 mile
Girls xc meet

Results
Aug 25, 2018
8:00 am
Lee's Summit Quad 2 mile
Boys xc meet

Results
Aug 25, 2018
8:00 am
Olathe Charities 5K
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Aug 25, 2018
8:00 am
RexyRun
10K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 25, 2018
8:00 am
RexyRun
5k results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 25, 2018
8:00 am
Seize the Day 5K Results
Run/Walk for Epilepsy
Joni Miller
jmiller@efmk.org
www.crowdrise.com/2018Seize...

Results
Aug 19, 2018
8:00 am
BIGGSteps
10K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 19, 2018
8:00 am
BIGGSteps
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 18, 2018
7:30 pm
Rock the Stockyards 5k
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
rockthestockyards.com

Results

Photos
Aug 10, 2018
6:30 pm
MC Beer Mile
Mens Heat 1
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Aug 10, 2018
6:30 pm
MC Beer Mile
Coed Relay
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Aug 10, 2018
6:30 pm
MC Beer Mile
Male Relay
JoAnn Bushko
816-569-4508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Aug 10, 2018
6:30 pm
MC Beer Mile
Female Relays
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Aug 10, 2018
6:30 pm
MC Beer Mile
Womens Heat
JoAnn Plains Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Aug 10, 2018
6:30 pm
MC Beer Mile
Mens Heat 2
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Jul 29, 2018
11:45 pm
Leawood Midnight
Run 10K results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jul 29, 2018
11:00 pm
Leawood Midnight
Run 5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jul 29, 2018
7:30 am
Diva Dash 5K
and Lil Princess Girls Run
Kansas City
Brad Ziegler
816-569-4508
brad@kcrunningcompany.com
www.divadash5K.com

Results
Jul 28, 2018
8:00 am
Grant's Cause for Spina
Courtney Nussbeck
8166454797
crdial@hotmail.com
www.grantscause.com

Results
Jul 22, 2018
8:00 am
sound of the city 10K
Joshua Hill
pemhill@outlook.com

Results
Jul 22, 2018
8:00 am
Head for the Cure
Omaha, NE
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jul 22, 2018
8:00 am
Sound of the City Run 5K
Joshua Hill
816-772-2997
pemhill@outlook.com
sertomakc.org

Results
Jul 12, 2018
6:00 pm
Martin City
Taco Mile
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jul 4, 2018
7:30 am
Stars and Stripes 5k
and Lil' Firecrackers Run
John Muir
3167652814
john@wichitarunningcompany.com

Results

Photos
Jul 4, 2018
7:30 am
Stars and Stripes 5K
and Lil' Firecrackers Kids Run
Brad Ziegler
816-529-5860
brad@kcrunningcompany.com
www.starsandstripes5K.com

Results

Photos
Jul 1, 2018
7:30 am
Stars and Stripes 5K Run/Walk
And Lil Firecracker Kids Run
Brad Ziegler
816-529-5860
brad@kcrunningcompany.com
www.starsandstripes5K.com

Results

Photos
Jun 24, 2018
8:00 am
HFTC St. Louis
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Jun 24, 2018
8:00 am
CASA SuperHero 5K Run/Walk
Lara Klover
8167854097
lklover@jacksoncountycasa-m...
www.casakc.org/superhero5k

Results
Jun 23, 2018
8:00 am
Diva Dash Wichita 5K
John Muir
316-765-2814
john@wichitarunningcompany.com

Results
Jun 23, 2018
7:00 pm
Run to Serve the World 5K
Chris Buford
8169421414
run@evangelkc.org
www.evangel.church/run

Results
Jun 16, 2018
8:00 am
Head for the Cure
Scott Chilcutt
scottchilcutt@gmail.com

Results
Jun 16, 2018
8:00 am
Father's Day Four Mile
and Kids Run
Brad Ziegler
816-569-4508
brad@kcrunningcompany.com
www.runsignup.com/Race/MO/K...

Results

Photos
Jun 9, 2018
7:30 am
Crazyhorse 5K
Anita Stuckey
Results
Jun 9, 2018
7:30 am
Crazyhorse 10 K
Anita Stuckey
Results
Jun 9, 2018
7:30 am
Heroes For Hospice 5k Run/Walk
Jeff Whelan
info@heroesforhospice.com
www.heroesforhospice.com

Results
Jun 9, 2018
8:30 am
5th Annual
Dad & Daughter 5K
Susan Dawes
816-590-5171
daddaughter5k@gmail.com
www.facebook.com/daddaughter5k/

Results
May 28, 2018
8:00 am
Going the Distance for Brain
Injury Awareness 5k Results
Bev Jacobson
biaksrun@gmail.com
www.biarun.org/

Results

Photos
May 28, 2018
8:00 am
Going the Distance for
Brain Injury 10K Results
Bev Jacobson
913754-8883
biaksrun@gmail.com
www.biarun.org/

Results

Photos
May 28, 2018
8:30 am
5K Home Run
Becky Peters
785-764-9506 ext. 8
becky@lawrencefamilypromise.org
www.active.com/lawrence-ks/...

Results
May 24, 2018
8:00 am
Heartland 39.3
Mens Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
May 20, 2018
8:00 am
HFTC- DesMoines
Scott Chilcutt
scott@kcrunningcompany.com

Results
May 19, 2018
8:00 am
KMUW 5K
Zack Gingrich
Results
May 19, 2018
9:00 am
Flash Dash 5k and 1 Mile walk
Tarah Meck-Gilbert
tarahnicole@gmail.com
www.flashdashkc.com/

Results
May 19, 2018
8:00 am
Turkey Creek Festival 5K
Dave Smothers
913-322-5550
dsmothers@merriam.org
www.merriam.org/park

Results
May 17, 2018
8:00 am
Heartland 39.3
Female Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
May 12, 2018
8:00 am
Running with the Cows
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
May 12, 2018
7:30 am
Running With the Cows
13.1 Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
May 6, 2018
8:00 am
LAKC Run for Justice 5K
5K Run/Walk & Kids Dash
Cory Unrein
816-866-6504
info@lakc.net

Results
May 6, 2018
8:00 am
Outpacing Melanoma 5K &
Dot to Dot Kids Trot

Kelly Klover
913-735-0435
outpacingmelanoma@gmail.com
www.outpacingmelanoma.org/

Results
May 5, 2018
8:00 am
Head for the Cure North Texas

Results
May 5, 2018
9:00 am
Girls on the Run 5k Spring

Results
May 5, 2018
8:30 am
Purple stride

Results
May 5, 2018
7:30 am
Kansas City Corporate
Challenge 5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
May 5, 2018
8:00 am
Tower 2 Tower 5K
Kelly Fry
9138955543
kfry@waterone.org
www.Tower2Tower5K.org

Results
Apr 29, 2018
8:00 am
HFTC-Columbia

Results
Apr 28, 2018
7:45 am
Corinth Dragon Dash 5k

Results
Apr 28, 2018
8:00 am
Bulldog Bolt 5K and Fun Run
Jessie Pullins
913.904.2189
jessiepullins@gmail.com

Results
Apr 28, 2018
8:00 am
Independence Park Trot
Selena Good
816-325-7187
sgood@indepmo.org
www.independenceparktrot.com

Results
Apr 21, 2018
8:00 am
Great Plains 10K Wichita
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results

Photos
Apr 21, 2018
8:30 am
Sheridan Strong 5k

Results
Apr 15, 2018
8:00 am
Miles For Marilyn 5K
John Tollefson
9134161460
jtollefson@tong464.org

Results
Apr 14, 2018
8:00 am
Rock The Parkway 5K
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Apr 14, 2018
7:30 am
Rock the Parkway Half Marathon
presented by Burns & McDonnell
Brad Ziegler
Brad@kcrunningcompany.com
www.rocktheparkway.com/

Results
Apr 7, 2018
8:00 am
Leawood Rotary April Fools 5K
Lisa Harrison
lharrison.kc@gmail.com
www.leawoodrotaryrun.com

Results
Apr 7, 2018
8:00 am
Jadon's Hope 5K Results
Amy Vrban
913-523-4739
amyvrban@yahoo.com
www.JadonsHope.org

Results
Apr 7, 2018
8:00 am
Clinton Education Foundation
Benjamin Johnson
6609245346
bdjnp7@gmail.com
www.clintonmo5k.com

Results
Apr 7, 2018
8:00 am
Jadon's Hope
10K Results

Results
Mar 31, 2018
8:00 am
Easter Egg 5K Run/Walk
Lil' Bunny Kids Run
JoAnn Bushko
816-569-4508
joann@kcrunningcompany.com
www.easteregg5K.com

Results

Photos
Mar 25, 2018
8:00 am
HFTC-Austin TX
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Mar 25, 2018
8:00 am
Great Plains 10K
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.greatplains10k.com

Results
Mar 24, 2018
9:00 am
FunnyBunny 5K-9
Danielle Halstead
9132440012
danielle@paws4autism.org
www.paws5k9.org

Results
Mar 18, 2018
9:00 am
Great Plains 10K

JoAnn Bushko
816-569-4508
joann@kcrunningcompany.com
www.greatplains10K.com

Results

Photos
Mar 17, 2018
8:00 am
Wichita
St. Patricks Day
5K Results
john@wichitarunningcompany.com
Results
Mar 11, 2018
8:30 am
Whiskey Run 5K and Kids Run
Brad Ziegler
8165295860
brad@kcrunningcompany.com
www.whiskeyrun5k.com

Results

Photos
Mar 10, 2018
8:00 am
Big 12 1 mile and 5K
combo results
(scroll down to see results)
jzabel@sportkc.org
Results
Mar 10, 2018
8:00 am
Big 12 1 mile and 12K
combo results
(scroll down to see results)

jzabel@sportkc.org
Results
Mar 10, 2018
8:00 am
Big 12 Run
12K Results
jzabel@sportkc.org
Results
Mar 10, 2018
8:00 am
Big 12 Run
5K Results
jzabel@sportkc.org
Results
Mar 10, 2018
8:00 am
Big 12
1 Mile Results
jzabel@sportkc.org
Results
Mar 3, 2018
8:00 am
The Cookie Run 5K and Kids Run
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.runsignup.com/Race/MO/I...

Results

Photos
Mar 3, 2018
9:00 am
Storybook Run 5K
Abdul and Alicia Yahaya
913-353-8786
thestorybookrun@gamil.com
www.thestorybookrun.com

Results
Feb 25, 2018
8:00 am
Fight for Air Climb
Team Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Feb 25, 2018
8:00 am
Fight For Air Climb
Firefighter results

troy@kcrunningcompany.com
Results
Feb 25, 2018
8:00 am
Fight For Air Climb
Ultimate Climb
(scroll down to view)

troy@kcrunningcompany.com
Results
Feb 25, 2018
8:00 am
Fight For Air Climb
42 Floor 902 Stairs
Leslie Hernandez Brown
913.353.9166
leslie.hdzbrown@lung.org
FightForAirClimb.org

Results
Feb 24, 2018
8:00 am
Clinton 5K
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Feb 24, 2018
7:30 am
Clinton Half Marathon
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Feb 24, 2018
8:00 am
Head for the Cure
Orlando 5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Feb 18, 2018
8:00 am
KC Sweetheart
5K Team Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Feb 17, 2018
8:00 am
HFTC Charleston
5K results

Results
Feb 17, 2018
9:00 am
Sweetheart KC
10K
JoAnn Bushko
816-5469-4508
joann@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Feb 17, 2018
9:00 am
Sweetheart KC
5K
JoAnn Bushko
816-546-4508
joann@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Feb 11, 2018
8:00 am
Wichita Sweetheart
Team Results
john@wichitarunningcompany.com
Results
Feb 11, 2018
8:00 am
Wichita Sweetheart
10K Results
john@wichitarunningcompany.com
Results
Feb 11, 2018
8:00 am
Wichita Sweetheart
5K Results
john@wichitarunningcompany.com
Results

Photos
Feb 4, 2018
9:00 am
Kickoff 5K Run/Walk
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com
www.kickoff5K.com

Results

Photos
Jan 28, 2018
8:00 am
Groundhog 5K/10K
Team Results

troy@kcrunningcompany.com
Results
Jan 28, 2018
10:00 am
Groundhog
10K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jan 28, 2018
8:00 am
Groundhog
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jan 27, 2018
8:00 am
Wichita Battle of
the Bean 5K results

John Muir
316-765-2814
john@wichitarunningcompany.com

Results
Jan 20, 2018
8:00 am
Battle of the Bean 5K &
Jelly Bean Kids Run
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com
www.battleofthebean5k.com

Results
Jan 7, 2018
8:00 am
Hangover 5K
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Dec 3, 2017
9:00 am
Great Santa Run 5K and
Brad Ziegler
8165295860
brad@kcrunningcompany.com
www.kcsantarun.com

Results

Photos
Dec 2, 2017
9:00 am
Great Santa Run 5 K
Wichita
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results
Nov 23, 2017
9:00 am
THANKSGIVING DAY 5K RUN
& FAMILY STROLL
www.sportkc.org/thanksgivin...
Results

Photos
Nov 18, 2017
9:00 am
TJ5K
Janice Dunn
www.tj5k.com/

Results
Nov 12, 2017
9:00 am
KU Vets Day 5k
www.kuvetsday5k.com/
Results
Nov 11, 2017
8:00 am
Longview
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Nov 11, 2017
8:00 am
Longview
Half Marathon
troy@kcrunningcompany.com
Results
Nov 11, 2017
8:00 am
Longview Half
King/Queen of the Mountain
troy@kcrunningcompany.com
Results
Nov 11, 2017
8:30 am
Shockerthon 5K
Breanna Jones
Results
Nov 5, 2017
8:30 am
Who let the dogs out 5 K
palsarescue@yahoo.com
Results
Nov 5, 2017
8:00 am
Dream Dash 5k
Benefiting The Dream Factory
Gavin Steketee
913-671-0893
gsteketee@cbiz.com
www.runsignup.com/Race/KS/O...

Results
Nov 5, 2017
9:00 am
Seize The Day 5K
Joni Miller
816-444-2800
jmiller@efmk.org
kcseizetheday2017.kintera.org

Results
Nov 5, 2017
8:00 am
Panera Bread Diabetes Dash 5k
Brian Cole
913-549-2962
brian.cole@panerakansas.com
www.diabetesdashforlife.com

Results
Nov 4, 2017
9:00 am
Cure of Ars 5K
Lori Vines
lajcvines@lajcvines.com

Results
Nov 4, 2017
10:00 am
Vets & Pets 5K
Joseph Potts
913-489-7059
CoachPotts@TopSpeedTraining.com
VetsAndPets5K.org

Results
Nov 4, 2017
8:00 am
Run for Adoption 5K
Teri Kriege
816-350-0215 X 397
teri@fosteradopt.org
www.runsignup.com/Race/MO/I...

Results
Nov 4, 2017
9:00 am
Girls on the Run 5K
Morgan Young
(913) 645-4016
morgan.young@gotrkc.org
www.gotrkc.org

Results
Oct 29, 2017
9:00 am
Spooky5K Run/Walk
Kids Race follows 5K
Carol D
913-850-4550
carold@kidsaresacred.org

Results
Oct 28, 2017
8:00 am
Strides Against
Obesity 5K
john@wichitarunningcompany.com
Results
Oct 28, 2017
10:30 am
MO Class 3
District 7 Girls XC
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 28, 2017
10:00 am
MO Class 3
District 7 Boys XC
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 28, 2017
8:30 am
MO Class 1
District 7 Girls XC
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 28, 2017
8:00 am
MO Class 1
District 7 Boys XC
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 28, 2017
8:00 am
HFTC- Chicago
Scott Chilcutt
scott@kcrunningcompany.com
www.headforthecure.org/chicago

Results
Oct 28, 2017
7:00 am
Olathe Charities 5k
www.olatheks.org/government...
Results
Oct 28, 2017
7:00 pm
Monster Dash 5K & Lil Monster
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com
www.kcmonsterdash.com/

Results
Oct 27, 2017
7:00 pm
Wichita Monster Dash 5K
John Muir
john@wichitarunningcompany.com
www.wichitarunningcompany.c...

Results
Oct 21, 2017
10:00 am
KS Regional XC Meet
Varsity Boys
joann bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Oct 21, 2017
10:00 am
KS Regional XC Meet
Varsity Girls
joann bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Oct 16, 2017
8:00 am
West Central Conf XC
JV Boys & Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 16, 2017
4:30 am
West Central Conf XC
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 16, 2017
4:00 pm
West Central Conf XC
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 15, 2017
8:00 am
Bill Cross 5K Walk/Run
Chris Evans
cevans@feednorthlandkids.org
www.feednorthlandkids.org/

Results
Oct 15, 2017
8:00 am
Lace Up for Learning 5K Run-Walk
www.jccc.edu/events/2017/10...
Results
Oct 14, 2017
8:00 am
HFTC Houston
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 14, 2017
8:00 am
Julia's Warriors
5K Run/Walk & 1 Mile Walk
Jodi Green
8165163164
greenj02@yahoo.com
www.juliaswarriorsrunforhop...

Results
Oct 14, 2017
8:45 am
Nebraska Furniture Mart
Julie Heironimus
9132886568
NFMCaresKC@nfm.com
runsignup.com/nfm5kkc2017

Results
Oct 12, 2017
6:00 pm
Warrensbur XC
MS Girls
joann@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12, 2017
6:00 pm
Warrensburg XC
MS Boys

Results
Oct 12, 2017
5:15 pm
Warrensburg XC Varsity Girls
joann@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12, 2017
4:45 pm
Warrensburg XC Varsity Boys
Joann@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12, 2017
4:00 pm
Warrensburg XC JV Girls
joann@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12, 2017
4:00 pm
Warrensburg XC JV Boys
joann@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12, 2017
5:30 pm
Piper XC
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12, 2017
5:00 pm
Piper XC
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12, 2017
4:00 pm
Piper XC
JV Girls and Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 8, 2017
8:00 am
Oktoberfest 5K and
Kinder Kaufen Kids Run
Brad Ziegler
8165295860
brad@kcrunningcompany.com
www.kcoktoberfest5K.com

Results
Oct 7, 2017
5:00 pm
Louisburg Cider Run
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 7, 2017
7:00 pm
Louisburg Cider Run
10K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 7, 2017
8:00 am
Wichita Oktoberfest
1 Mile results
john@wichitarunningcompany.com
Results
Oct 7, 2017
8:00 am
Wichita Oktoberfest
5K results
john@wichitarunningcompany.com
Results
Oct 7, 2017
8:00 am
Suburban XC
Varsity Boys

Results
Oct 7, 2017
8:00 am
Suburban XC
Varsity Girls

Results
Oct 7, 2017
8:00 am
Suburban XC
JV Boys

Results
Oct 7, 2017
8:00 am
Suburban XC
JV Girls

Results
Oct 7, 2017
8:00 am
Head for the Cure - Cleveland 5K
Scott Chilcutt
scott@kcrunningcompany.com
www.headforthecure.org/foun...

Results
Oct 7, 2017
8:00 am
No One Fights Alone 5K
Michele Bridges
913-731-2397
michelesevents@gmail.com
www.NoOneFightsAlone5K.com

Results
Oct 4, 2017
8:00 am
Heartland 30K
Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 1, 2017
8:30 am
UMKC Regalia Run 10k Results
steve@kcrunningcompany.com
Results
Oct 1, 2017
8:00 am
KC Pumpkin Run 5k
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com
kcpumpkinrun.com

Results
Oct 1, 2017
8:30 am
UMKC Regalia Run 5K RESULTS
Madison Loeb
816-235-5777
loebma@umkc.edu
www.umkcalumni.com/regaliar...

Results
Sep 30, 2017
8:00 am
GVI XC
MS Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 30, 2017
8:00 am
GVI XC
MS Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 30, 2017
8:00 am
GVI XC
JV Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 30, 2017
8:00 am
GVI XC
JV Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 30, 2017
8:00 am
GVI XC
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 30, 2017
8:00 am
GVI XC
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 30, 2017
9:00 am
Savannah XC Varsity Girls

Results
Sep 30, 2017
8:00 am
Savannah XC Varsity Boys

Results
Sep 30, 2017
9:00 am
Savannah XC JV Girls

Results
Sep 30, 2017
9:00 am
Savannah XC JV Boys

Results
Sep 30, 2017
9:00 am
Savannah XC Meet Middle

Results
Sep 30, 2017
8:00 am
KC Classic
JV Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 30, 2017
8:00 am
KC Classic
JV Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 30, 2017
8:00 am
KC Classic
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 30, 2017
8:00 am
KC Classic
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 30, 2017
8:00 am
KC Classic
CTeam Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 30, 2017
8:00 am
KC Classic
CTeam Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 30, 2017
7:30 am
Roots N Blues N BBQ 10k
Patrick Hanson
readysetresults@gmail.com
rootsnbluesnbbq.com

Results
Sep 30, 2017
7:00 am
Roots N Blues N BBQ 1/2 Marathon
Patrick Hanson
readysetresults@gmail.com

Results
Sep 26, 2017
5:30 pm
Lafayette Irish Invite
JV Girls/Freshman Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 26, 2017
5:00 pm
Lafayette Irish Invite
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 26, 2017
4:30 pm
Lafayette Irish Invite
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 26, 2017
4:00 pm
Lafayette Irish Invite
JV Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 24, 2017
7:00 am
Broadway Bridge 10k
Adam Wright
wright@somo.org
www.broadwaybridgerun.org

Results

Photos
Sep 24, 2017
7:00 am
Broadway Bridge Run
Half Marathon
Adam Wright
wright@somo.org
www.broadwaybridgerun.org

Results

Photos
Sep 23, 2017
8:00 am
HFTC- San Antiono 5K
Scott Chilcutt
scott@kcrunningcompany.com

Results
Sep 23, 2017
8:30 am
Prairie Pride 5K
and Mile Fun Run
Sarah Keller
913-226-5941
Sarahlkeller@gmail.com
prairie.run

Results
Sep 23, 2017
8:00 am
Sacred Steps 5K
Ryan Ross
ryan@coasttocoasttriathlon.com
www.sacredsteps.blogs.cor.org/

Results
Sep 21, 2017
5:30 pm
Grandview XC- Varsity Boys
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21, 2017
5:00 pm
Grandview XC-Varsity Girls
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21, 2017
4:30 pm
Grandview XC- JV Boys
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21, 2017
4:00 pm
Grandview XC-JV Girls
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21, 2017
3:30 pm
Grandview XC Meet
Freshman/Sophomore
Boys
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21, 2017
5:00 pm
Duane Kimble Invite
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 19, 2017
5:00 pm
Duane Kimble Invite
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 19, 2017
5:00 pm
Duane Kimble Invite
JV Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 19, 2017
5:30 pm
Duane Kimble Invite
JV Girls & Freshmen Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 17, 2017
7:30 am
Old Town 10 K
John Muir
316-765-2814
john@wichitarunningcompany.com

Results
Sep 17, 2017
8:00 am
Dot to Dot
10K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Sep 17, 2017
8:00 am
Dot to Dot
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Sep 17, 2017
8:00 am
Strutt With Your Mutt 5K
Molly Moody
816-986-4409
mmoody@waysidewaifs.org
www.waysidewaifs.org/strutt

Results
Sep 16, 2017
8:00 am
HFTC- Detroit
Jenna Heilman
www.headforthecure.org

Results
Sep 12, 2017
5:30 pm
Cameron XC
JV Boys/Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 12, 2017
5:15 pm
Cameron XC
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 12, 2017
5:00 pm
Cameron XC
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 12, 2017
4:15 pm
Cameron XC
8th Grade
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 12, 2017
4:00 pm
Cameron XC
7th Grade
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 10, 2017
7:30 am
Plaza 10K results
www.plaza10k.com
Results

Photos
Sep 10, 2017
9:00 am
Wichita Seize the Day 5k
Joni Miller
816-444-2800
jmiller@efmk.org
wichitaseizetheday2017.kint...

Results
Sep 5, 2017
5:30 pm
Chillicothe Invite
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 5, 2017
5:00 pm
Chillicothe Invite
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 5, 2017
4:00 pm
Chillicothe Invite
JV Boys/Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 4, 2017
7:30 am
Leawood Labor Day 5k Walk & Run
Jacinta Tolinos
913-663-9153
jacintat@leawood.org
www.leawood.org/parks/labor...

Results
Sep 2, 2017
8:00 am
Greg Wilson Classic
C-Team Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 2, 2017
8:00 am
Greg Wilson Classic
C-Team Girls

troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 2, 2017
8:00 am
Greg Wilson
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 2, 2017
8:00 am
Greg Wilson
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 2, 2017
8:00 am
Greg Wilson Classic
JV Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 2, 2017
8:00 am
Greg Wilson Classic
JV Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 2, 2017
8:00 am
Kris Solsberg XC Race
Boys JV

Results
Sep 2, 2017
8:00 am
Kris Solsberg XC Race
Girls Varsity

Results
Sep 2, 2017
8:00 am
Kris Solsberg
Girls JV

Results
Sep 2, 2017
8:00 am
Kris Solsberg XC Race
Boys Varsity

Results
Aug 31, 2017
6:00 pm
Bobcat Invite
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 31, 2017
5:30 pm
Bobcat Invite
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 31, 2017
4:00 pm
Bobcat Invite
7th grade boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 31, 2017
5:00 pm
Bobcat Invite
8th Grade Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 31, 2017
4:30 pm
Bobcat Invite
8th Grade Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 30, 2017
3:30 pm
Bobcat Invite
7th Grade Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 27, 2017
8:00 am
Head for the Cure 5K
Jenna Heilman
jenna@headforthecure.org
www.headforthecure.org

Results
Aug 26, 2017
8:00 am
Diva Dash 5k Springfield
Joann Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Aug 26, 2017
7:30 am
Rexy Run/Walk 5K
Kristina Selters
785-331-7959
shorty42001@yahoo.com
www.facebook.com/groups/116...

Results
Aug 19, 2017
8:00 am
Back the Blue 5K
5K and one mile fun run
Jenni King
918-931-1842
jenni@backtheblue5k.com
www.backtheblue5k.com

Results
Aug 19, 2017
7:30 pm
Rock the Stockyards 5K
Brad Ziegler
8165295860
brad@kcrunningcompany.com
www.8165295860

Results

Photos
Aug 19, 2017
8:00 am
Rainbow Coalition 5K Walk/Run
Jeff Kelleher
kc.rced@gmail.com
www.kcrainbow.org/

Results
Aug 13, 2017
8:30 am
BIGGSteps Toward Cancer
Prevention - 10K
Emily Mitchell
913-568-1824
emily@biggsteps.org
www.seandbiggsmemorialfound...

Results
Aug 13, 2017
8:00 am
Diva Dash Columbia
joann Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Aug 13, 2017
8:30 am
BIGGSteps Toward Cancer
Emily Mitchell
913-568-1824
emily@biggsteps.org
www.seandbiggsmemorialfound...

Results
Aug 12, 2017
8:00 am
Diva Dash 5K
St. Louis
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 9, 2017
8:00 am
MCB Mile
Mens Heat 2
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 9, 2017
8:00 am
MCB Mile
Womens Heat 2

troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 9, 2017
8:00 am
MCB Mile
Mens/Womens Relay
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 9, 2017
8:00 am
MCB Mile
Coed Relay
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 9, 2017
8:00 am
MCB Mile
Mens Heat 1
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 9, 2017
8:00 am
MCB Mile
Womens Heat 1
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 6, 2017
8:00 am
Crazy Horse
10K Results
john@wichitarunningcompany.com
Results
Aug 4, 2017
8:00 pm
Friday Night Lights Titan 5k
Kids Titan Fun Run
John Boenker
8169353439
john.boenker@cityofls.net
http:/www.lswfootball.com/5k

Results
Jul 30, 2017
8:00 am
Sound of the City 10k &
Leslie Caldwel
816-550-9592
lcaldwell@kssdb.org
www.soundofthecitykc.com

Results
Jul 30, 2017
7:30 am
DIVA DASH 5K
Kansas City
816-569-4508
info@kcrunningcompany.com
www.runsignup.com/kcdivadash

Results

Photos
Jul 30, 2017
8:00 am
Sound of the City 5K &
Leslie Caldwel
816-550-9592
lcaldwell@kssdb.org
www.soundofthecitykc.com/

Results
Jul 29, 2017
8:00 am
HFTC-Omaha
Kailyn Kordonowy
www.events.headforthecure.o...

Results
Jul 29, 2017
8:00 am
Grant's Cause for
Spina Bifida Family Day 5K
Courtney Nussbeck
crdial@hotmail.com
www.grantscause.com

Results
Jul 22, 2017
8:00 am
Diva Dash 5K
Omaha, NE
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jul 22, 2017
8:00 am
HFTC- St. Louis
kailyn Kordonowy
kailyn@headforthecure.org

Results
Jul 22, 2017
7:30 am
Digital Ally Open 5K Run/Walk
Brad Ziegler
8165295860
brad@kcrunningcompany.com
www.digitalallyopen5k.com/

Results
Jul 22, 2017
9:00 am
ISD Wellness Expo and 5K
www.sites.isdschools.org/we...
Results
Jul 15, 2017
8:00 am
Diva Dash 5K
DesMoines, IA
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com
www.8165694508

Results
Jul 15, 2017
8:00 am
Putting the Boots to ALS 5K
Rich Ehlers
eere4@yahoo.com
www.project5forals.org/putt...

Results
Jul 15, 2017
7:30 am
American Cancer Society
Birthday Bash 5K
Erin Elliott
816-218-7277
erin.elliott@cancer.org
birthdaybash5k.org

Results
Jul 4, 2017
7:30 am
Stars & Stripes 5K & Lil
John Muir
john@wichitarunningcompany.com
wichitarunningcompany.com

Results

Photos
Jul 4, 2017
7:30 am
Stars and Stripes 5K and
Lil' Firecrackers Kids Run
Brad Ziegler
8165295860
brad@kcrunningcompany.com
www.starsandstripes5K.com

Results

Photos
Jun 27, 2017
6:30 pm
Taco Mile
KC Running company
info@kcrunningcompany.com

Results
Jun 25, 2017
8:00 am
CASA SuperHero 5K Run/Walk
Lara Klover
816-785-4097
www.casakc.org/superhero5k

Results
Jun 24, 2017
8:00 am
Diva Dash Wichita
5K Results
john@wichitarunningcompany.com
Results
Jun 24, 2017
8:00 am
Scout Strong Challenge
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jun 24, 2017
8:00 am
Scout Strong Challenge
10K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jun 24, 2017
7:15 am
PD Donut Dash
Mike DeVries
8165914623
mdevgolf@aol.com
www.runsignup.com/Race/MO/K...

Results
Jun 24, 2017
7:00 pm
Run to Serve the World
5k
Chris Buford
816-942-1414
cbuford@evangelkc.org
evangel.church/run

Results
Jun 17, 2017
8:00 am
Head for the Cure
Wichita KS
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jun 17, 2017
8:00 am
Kevin Gray Father's Day
5K Run/Walk and Kids Sports
Jeff Befort
Jeff@befortlawkc.com
www.kgfathersday5K.com

Results
Jun 17, 2017
8:15 am
Walk Like MADD and MADD 5K Dash
Leann Briggs
leannbriggs@yahoo.com
www.walklikemadd.org/kansascity

Results
Jun 11, 2017
8:00 am
Head For The Cure 5k Lawrence,
scott@kcrunningcompany.com
www.runsignup.com/Race/KS/L...

Results
Jun 10, 2017
8:00 am
Otter Water
5K Results
john@wichitarunningcompany.com
Results
Jun 10, 2017
8:00 am
Outpace Poverty 5k and Walk
Amy Smith
816-659-8257
asmith@ccharities.com
www.outpacepoverty.org

Results
Jun 10, 2017
8:30 am
Dad and Daughter 5K Run/Walk
Susan Dawes
https://www.facebook.com/da...
daddaughter5k@gmail.com
www.runsignup.com/Race/MO/N...

Results
Jun 10, 2017
8:00 am
Miles Against Melanoma 5K
Lynne Berend
816-786-5401
mamkc5k@yahoo.com
mamkc.com

Results
Jun 10, 2017
7:30 am
Heroes for Hospice 5K Run/Walk
Jeff Whelan
info@heroesforhospice.com
www.heroesforhospice.com

Results
May 29, 2017
8:00 am
Home Run 5K
troy@kcrunningcompany.com
Results
May 29, 2017
8:00 am
Amy Thompson Run
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
May 29, 2017
8:00 am
Amy Thompson Run
8K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
May 22, 2017
8:00 am
Heartland 39.3
Mens Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
May 21, 2017
8:00 am
Head For The Cure 5k
Ashle
ashle@headforthecure.org

Results
May 21, 2017
8:00 am
Triumph Over Tragedy 5K
- providing scholarships
to young adults who have
Mackenzie Lutz
913-638-5854
mackenzie.lutz1@gmail.com
www.kllscholarshipfund.org

Results
May 20, 2017
9:00 am
Girls On The Run 5k
Kansas City
Morgan Young
morgan.young@gotrkc.org

Results
May 20, 2017
8:00 am
American Heart Assoc.
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
May 20, 2017
8:00 am
Corporate Challenge
9.8 mile
troy@kcrunningcompany.com
Results
May 20, 2017
8:00 am
Turkey Creek Festival 5K
Dave Smothers
913-322-5550
Daves@merriam.org
www.merriam.org/park

Results
May 19, 2017
8:00 am
Heartland 39.3
Female Results

Results
May 13, 2017
8:00 am
Running with the Cows
5K results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
May 13, 2017
8:00 am
Running with the Cows
13.1 results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
May 13, 2017
8:00 am
Udder Grit
Challenge

Results
May 13, 2017
9:00 am
No Child Wet Behind 5K
Heidi Shulista
info@kansascitydoulas.com
www.raceentry.com/race-revi...

Results
May 7, 2017
8:00 am
LACK Run For Justice Team

Results
May 7, 2017
8:00 am
LAKC Run for Justice

Results
May 7, 2017
8:00 am
Outpacing Melanoma 5K
Kelly Klover
913-488-3945
outpacingmelanoma@gmail.com
www.outpacingmelanoma.org/

Results
May 6, 2017
8:00 am
Corporate Challenge
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
May 6, 2017
8:15 am
Head for the Cure North Texas
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com
kcrunningcompany.com

Results
May 6, 2017
8:00 am
Tower 2 Tower 5K
and Kids Run
Kelly Fry
www.tower2tower5k.org

Results
May 6, 2017
8:00 am
PurpleStride Kansas City
(5K run/walk, 1 mile family
walk) benefiting the Pancreatic
Lindsey McDonald
lmcdonald@pancanvolunteer.org

Results
May 6, 2017
8:00 am
Independence Park Trot
Free entry
Selena Good
816-325-7107
sgood@indepmo.org
www.independenceparktrot.com

Results
Apr 30, 2017
8:00 am
Head For the Cure North
Brad Ziegler
8165295860
Brad@kcrunningcompany.com

Results
Apr 23, 2017
8:00 am
Great Plains 10K
Wichita KS
john@wichitarunningcompany.com
Results

Photos
Apr 23, 2017
8:00 am
Head for the Cure
Columbia, MO
troy@kcrunningcompany.com
Results
Apr 22, 2017
8:00 am
Bulldog Bolt 5K and Fun Run
Jessie Pullins
913.904.2189
jessiepullins@gmail.com
www.runsignup.com/Race/KS/L...

Results
Apr 22, 2017
8:00 am
Belinder Elementary 5K
5K (8am)
1 mile fun run (9am)
Amy Burgess
belinderbraverun@gmail.com
www.runsignup.com/Race/KS/P...

Results
Apr 15, 2017
8:00 am
Easter Egg 5K & Lil' Bunny
www.easteregg5k.com
Results

Photos
Apr 8, 2017
8:00 am
Rock the Parkway
13.1 Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Apr 8, 2017
8:00 am
Hiawatha Hustle 12K
Wichita, KS
john@wichitarunningcompany.com
Results
Apr 8, 2017
8:00 am
Rock the Parkway
5K results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Apr 2, 2017
8:00 am
Great Plains 10K
Des Moines
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Apr 1, 2017
8:00 am
Jadon's Hope Bug Run
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Apr 1, 2017
8:00 am
Jadon's Hope Bug Run
10K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Apr 1, 2017
8:00 am
4.01K Race For Financial Fitness
Cara
9132582835
cduke@bukaty.com
www.401krace.com/kansascity/

Results
Apr 1, 2017
8:00 am
Miles for Marilyn
School 2 School
Memorial 5K
John Tollefson
785-331-9658
jtollefson@tong464.org
www.runsignup.com/Race/KS/T...

Results
Apr 1, 2017
8:00 am
Leawood Rotary
April Fool's Run 5K
www.leawoodrotaryrun.com/
Results
Mar 26, 2017
9:00 am
Great Plains 10K
JoAnn Bushko
816-569-4508
www.greatplains10K.com

Results

Photos
Mar 19, 2017
8:00 am
Head for the Cure
Austin, TX
troy@kcrunningcompany.com
Results
Mar 12, 2017
8:30 am
Whiskey Run 5K Run/Walk
and Kids Run
Missy Wilson
8163081023
manager@martincity.org
www.whiskeyrun5K.com

Results

Photos
Mar 11, 2017
10:00 am
Kansas City’s Big 12 Run 12K
KC Sports Commission
816.474.4652
contact@sportkc.org

Results

Photos
Mar 11, 2017
10:00 am
Big 12 run 5K
KC Sports Commission
816.474.4652
contact@sportkc.org

Results

Photos
Mar 11, 2017
8:00 am
Wichita St. Patricks
5K Run/Walk
john@wichitarunningcompany.com
Results
Mar 11, 2017
8:00 am
Head For The Cure 5k
Kailyn
9139525583
Kailyn@headforthecure.org
www.headforthecure.org

Results
Mar 5, 2017
9:00 am
Great Plains 10K Run/Walk
JoAnn Bushko
816-569-4508
joann@kcrunningcompany.com
www.greatplains10K.com

Results

Photos
Mar 4, 2017
9:00 am
The Storybook Run 5K
Abdul and Alicia Yahaya
913-353-8786
thestorybookrun@gmail.com
www.thestorybookrun.com

Results
Feb 26, 2017
8:00 am
Fight For Air Climb-
Firefighter Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Feb 26, 2017
8:00 am
Fight For Air Climb-
Ultimate Climber
troy@kcrunningcompany.com
Results
Feb 26, 2017
8:00 am
Fight For Air Climb-
Team Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Feb 26, 2017
8:00 am
Fight For Air Climb-
42 Floors 902 Stairs
Leslie Hernandez Brown
913-353-9166
leslie.hdz.brown@lung.org
www.fightforairclimb.org

Results
Feb 25, 2017
8:00 am
Clinton 5K

Results
Feb 25, 2017
7:30 am
Clinton Half Marathon

Results
Feb 25, 2017
9:00 am
HFTC- Charleston
Scott Chilcutt
816-569-4843
scott@kcrunningcompany.com

Results
Feb 18, 2017
8:00 am
Diva Dash Houston
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com
www.8165694508

Results

Photos
Feb 12, 2017
8:00 am
Sweetheart Run 5K
Team Resutls
Wichita KS

Results
Feb 12, 2017
9:00 am
Sweetheart Run 5K
Wichita KS
john@wichitarunningcompany.com
Results
Feb 11, 2017
8:00 am
Sweetheart Run 5K
Team Results
Kansas City
troy@kcrunningcompany.com
Results
Feb 11, 2017
9:00 am
Sweetheart Run 5K
and Kids Run

JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com
www.kcsweetheartrun.com

Results

Photos
Feb 5, 2017
9:00 am
Kickoff 5K Run/Walk
Brad Ziegler
816-569-4843
brad@kcrunningcompany.com
www.kickoff5K.com

Results

Photos
Jan 29, 2017
8:00 am
Children's TLC
Groundhog 10K
Team Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jan 29, 2017
8:00 am
Children's TLC
Groundhog 5K
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Jan 29, 2017
8:00 am
Children's TLC
Groundhog 10K
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Jan 29, 2017
8:00 am
Children's TLC
Groundhog 5K
Team Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jan 21, 2017
8:00 am
Wichita Battle of
the Bean Results
john@wichitarunningcompany.com
Results
Jan 21, 2017
8:00 am
Battle of the Bean 5K
and Jelly Bean Kids Run
Brad Ziegler
8165295860
brad@kcrunningcompany.com
www.battleofthebean5k.com

Results

Photos
Jan 1, 2017
8:00 am
Hangover 13.1
Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Jan 1, 2017
8:00 am
Hangover 5K
Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Dec 11, 2016
9:00 am
Great Santa Run 5K and
Lil' Elves Kids Run
JoAnn Bushko
816-569-4508
joann@kcrunningcompany.com
www.kcsantarun.com

Results

Photos
Dec 3, 2016
8:00 am
Wichita Santa
Run 5K
john@wichitarunningcompany.com
Results

Photos
Nov 24, 2016
9:00 am
27th Annual
Thanksgiving Day 5K Run
& Family Stroll
Josh Zabel
816-389-4195
jzabel@sportkc.org
www.sportkc.org/thanksgivin...

Results

Photos
Nov 19, 2016
10:00 am
Girls on the Run 5k
Morgan Young
913-766-1728
morgan.young@gotrkc.org
www.gotrkc.org

Results
Nov 13, 2016
9:00 am
KU Veterans Day 5K
veterans@ku.edu
www.kuvetsdayrun.com

Results
Nov 12, 2016
8:00 am
Longview King of the
Mountain Men
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Nov 12, 2016
8:00 am
Longview King of the
Mountain Women
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Nov 12, 2016
8:00 am
Mustache Dash
Wichita KS
john@wichitarunningcompany.com
Results

Photos
Nov 12, 2016
8:00 am
Longview 5K
Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Nov 12, 2016
8:00 am
Longview 13.1
Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Nov 6, 2016
8:00 am
Who let the dogs
out 5K resutls
john@wichitarunningcompany.com
Results
Nov 6, 2016
9:00 am
Run for Adoption 5K
Teri Kriege
816-350-0215 ext 397
teri@fosteradopt.org
www.fosteradopt.org/indepen...

Results
Nov 5, 2016
8:00 am
Mustache Dash 5K STL
Joann Bushko
joann@kcrunningcompany.com
www.mustachedash5k.com

Results
Nov 5, 2016
9:00 am
Cure of Ars School 5K

cureofars5K@gmail.com
www.cureofars5k.com

Results
Nov 5, 2016
8:00 am
South KC 5K
Vicki Wolgast
vwolgast@southkcchamber.com
www.runsignup.com/Race/MO/K...

Results
Nov 5, 2016
8:00 am
Round-A-Bout Run 5K
Amber Hellwig
ahellwig@sjakeepingfaith.org
www.sjakeepingfaith.org

Results
Oct 29, 2016
8:00 am
MO Class 3
District 7 Girls

Results
Oct 29, 2016
8:00 am
MO Class 3
District 7 Boys

Results
Oct 29, 2016
8:00 am
MO Class 1
District 7 Girls

Results
Oct 29, 2016
8:00 am
MO Class 1
District 7 Boys

Results
Oct 29, 2016
8:00 am
SAFEHOME Halloween 5K &
Shayla Watterson
913-378-1517
www.safehome-ks.org

Results
Oct 29, 2016
7:00 pm
Monster Dash and Lil' Monsters
Kids Run
JoAnn Bushko
816-569-4508
joann@kcrunningcompany.com
www.kcmonsterdash.com

Results

Photos
Oct 23, 2016
9:00 am
Spooky 5K Run/Walk
Carol Dattoma
913-850-4550
carold@kidsaresacred.org
www.spooky5K.com

Results
Oct 22, 2016
7:00 pm
Wichita Monster
Dash 5K Results
john@wichitarunningcompany.com
Results
Oct 22, 2016
8:00 am
MO Class 4
District 7
Boys Results

Results
Oct 22, 2016
8:00 am
MO Class 4
District 7
Girls results

Results
Oct 22, 2016
8:00 am
Olathe Charities 5K
www.olatheks.org/parksrec/o...
Results
Oct 22, 2016
8:45 am
Nebraska Furniture Mart
Julie Heironimus
913-288-6568
nfmcareskc@nfm.com
runsignup.com/nfm5kkc

Results

Photos
Oct 22, 2016
8:00 am
Julia's Warriors
Run for Hope 5k Run
& 1 Mile Walk
Jodi Green
816-516-3164
Juliasrunforhope@gmail.com
www.juliaswarriorsrunforhop...

Results
Oct 21, 2016
8:00 am
JCCC XC
Mens 5K

Results
Oct 21, 2016
5:00 pm
JCCC XC
Womens 5K

Results
Oct 20, 2016
4:00 pm
MEC Championships
JV Boys/Girls

Results
Oct 20, 2016
4:00 pm
MEC Championships
Varsity Boys

Results
Oct 20, 2016
4:00 pm
MEC Championships
Varsity Girls

Results
Oct 17, 2016
7:00 pm
Warrensburg Conf.
JV Boys and Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 17, 2016
6:00 pm
Warrensburg Conf.
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 17, 2016
5:00 pm
Warrensburg Conf
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 16, 2016
8:00 am
Epilepsy Foundation of
MO & KS Seize the Day 5K
Joni Miller
816-444-2800
jmiller@efmk.org
www.kcseizetheday2016.kinte...

Results
Oct 13, 2016
4:00 pm
Warrensburg XC Meet
Middle School Girls

Results
Oct 13, 2016
4:00 pm
Warrensburg XC Meet
Middle School Boys

Results
Oct 13, 2016
4:00 pm
Warrensburg XC Meet
Varsity Girls

Results
Oct 13, 2016
4:00 pm
Warrensburg XC Meet
Varsity Boys

Results
Oct 13, 2016
4:00 pm
Warrensburg XC Meet
JV Girls

Results
Oct 13, 2016
4:00 pm
Warrensburg XC Meet
JV Boys
Keith Chapman, CAA EDS
kchapman@warrensburgr6.org

Results
Oct 13, 2016
6:00 pm
EKL League
Varsity Girls

Results
Oct 13, 2016
6:00 pm
EKL League
Varsity Boys

Results
Oct 13, 2016
3:00 pm
EKL League
JV Boys

Results
Oct 13, 2016
3:00 pm
EKL League
JV Girls

Results
Oct 13, 2016
2:30 pm
EKL League
C Team Boys

Results
Oct 13, 2016
2:00 pm
EKL League
C Team Girls

Results
Oct 9, 2016
8:00 am
Bill Cross 5K Walk/Run
Chris Evans
816-301-4483
cevans@feednorthlandkids.org
www.feednorthlandkids.org

Results
Oct 9, 2016
8:00 am
JCCC Lace Up for Learning
Judi Reilly
913-469-3908
jreilly@jccc.edu
jccc.edu/laceup5k

Results
Oct 8, 2016
9:00 am
Suburban Gold Conference
Championship Freshman Girls
kcrunningcompany.com
Results
Oct 8, 2016
12:00 am
Suburban Gold Conference
Championship JV Boys
kcrunningcompany.com
Results
Oct 8, 2016
11:15 am
Suburban Gold Conference
Championship JV Girls
kcrunningcompany.com
Results
Oct 8, 2016
9:00 am
Suburban Gold Conference
Championship Varsity Boys
kcrunningcompany.com
Results
Oct 8, 2016
9:00 am
Suburban Gold Conference
Championship Varsity Girls
kcrunningcompany
Results
Oct 8, 2016
9:45 am
Suburban Gold Conference
Championship Freshman Boys
kcrunningcompany.com
Results
Oct 8, 2016
8:00 am
Head for the Cure
Houston

Results
Oct 8, 2016
8:00 am
Mustache Dash 5K and Lil'
Brad Ziegler
816-529-5860
brad@kcrunningcompany.com
www.mustachedash5K.com

Results

Photos
Oct 2, 2016
7:30 am
Panera Bread Diabetes Dash 10K
Brian Cole
913-549-2962
www.diabetesdashforlife.com

Results
Oct 2, 2016
7:30 am
Panera Bread Diabetes Dash 5K
Brian Cole
913-549-2962
brian.cole@panerakansas.com
www.diabetesdashforlife.com

Results
Oct 2, 2016
8:00 am
KC Pumpkin Run 5K
Troy Fitzgerald
816-204-1780
troy@kcrunningcompany.com
www.kcpumpkinrun.com

Results

Photos
Oct 1, 2016
8:00 am
KC Classic XC
JV Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 1, 2016
8:00 am
KC Classic XC
JV Girls

troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 1, 2016
8:00 am
KC Classic XC
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 1, 2016
8:00 am
KC Classic XC
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 1, 2016
8:00 am
KC Classic XC
C team boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 1, 2016
8:00 am
KC Classic XC
C team girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 1, 2016
7:30 am
Roots N Blues N BBQ 10k
Patrick Hanson
readysetresults@gmail.com
rootsnbluesnbbq.com

Results
Oct 1, 2016
7:00 am
Roots N Blues N BBQ 1/2 Marathon
Patrick Hanson
readysetresults@gmail.com
rootsnbluesnbbq.com

Results
Oct 1, 2016
8:00 am
Head for the Cure
Tulsa Results

Results
Oct 1, 2016
8:00 pm
Blazin the Burg
10K results

Results
Oct 1, 2016
8:00 pm
Blazin the Burg
5K results

Results
Sep 28, 2016
8:00 am
Heartland 30K Series Results
www.heartland30k.com
Results
Sep 27, 2016
6:00 pm
Lafayette Irish Invite
Varsity Girls

Results
Sep 27, 2016
5:00 pm
Lafayette Irish Invite
Varsity Boys

Results
Sep 27, 2016
6:00 pm
Lafayette Irish Invite
JV Boys Results

Results
Sep 27, 2016
5:00 pm
Lafayette Irish Invite
Freshmen Boys

Results
Sep 27, 2016
5:00 pm
Lafayette Irish Invite
JV Girls Results

Results
Sep 25, 2016
8:00 am
Broadway Bridge
Half Marathon Results

Results

Photos
Sep 25, 2016
8:00 am
Broadway Bridge
10K Results

Results

Photos
Sep 25, 2016
7:15 am
Broadway Bridge 5k

Results

Photos
Sep 25, 2016
8:30 am
Regalia Run 5K
Madison Loeb
loebma@umkc.edu
www.umkcalumni.com/s/1236/1...

Results
Sep 25, 2016
9:00 am
War Horses for Veterans 5K
Patrick Bensson
patrick@warhorsesforveteran...
www.warhorsesforveterans5k....

Results
Sep 24, 2016
8:00 am
HFTC San Antonio
Molly Moody
molly@headforthecure.org

Results
Sep 24, 2016
8:00 am
Prairie Pride 5K and Fun
Liz Beedle
9132268367
the_beedles@yahoo.com
www.prairie.ejoinme.org/MyP...

Results
Sep 24, 2016
8:00 am
Sacred Steps 5K
Ryan Ross
ryan@coasttocoasttriathlon.com
www.cor.org/sacredsteps

Results
Sep 20, 2016
6:00 pm
Duane Kimble Inv.
Varsity Girls

Results
Sep 20, 2016
6:00 pm
Duane Kimble Inv.
JV Boys

Results
Sep 20, 2016
6:00 pm
Duane Kimble Inv
Varsity Boys

Results
Sep 20, 2016
6:00 pm
Duane Kimble Inv
Freshman Boys

Results
Sep 20, 2016
6:00 pm
Duane Kimble Inv
JV Girls

Results
Sep 20, 2016
7:30 am
Heartland 30K Series Standings
maureen@kcrunningcompany.com
www.heartland30k.com

Results
Sep 19, 2016
8:00 am
Cameron XC
JV boys and girls

Results
Sep 19, 2016
8:00 am
Cameron XC
Varsity Boys

Results
Sep 19, 2016
8:00 am
Cameron XC
Varsity Girls

Results
Sep 19, 2016
8:00 am
Cameron XC
8th Grade
Boys and Girls

Results
Sep 19, 2016
8:00 am
Cameron XC
7th Grade
Boys and Girls

Results
Sep 19, 2016
7:30 am
Dot to Dot 5K

Results
Sep 18, 2016
8:00 am
Old Town 10K

john@wichitarunningcompany.com
Results

Photos
Sep 18, 2016
7:30 am
Dot to Dot 10K

Results
Sep 17, 2016
8:00 am
HFTC Detroit
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 17, 2016
8:00 am
IIDA Superhero
5K results
John@wichitarunningcompany.com
Results

Photos
Sep 11, 2016
8:00 am
Heartland 30K standings
www.heartland30k.com
Results
Sep 11, 2016
7:30 am
Plaza 10K and Two Mile Fun Run
Brad Ziegler
816-569-4508
brad@kcrunningcompany.com
www.plaza10K.com

Results

Photos
Sep 10, 2016
8:00 am
Diva Dash 5K - Tulsa
www.divadash5k.com
Results
Sep 10, 2016
8:00 am
Run to DeFeet Hunger 5K
Andrea Uhl
andrea.uhl@gmail.com
www.runsignup.com/Race/MO/K...

Results
Sep 9, 2016
8:00 am
JCCC XC
Mens 5K

Results
Sep 9, 2016
8:00 am
JCCC XC
Womens 4K

Results
Sep 6, 2016
8:00 am
Chillicothe XC
Varsity Boys

Results
Sep 6, 2016
8:00 am
Chillicothe XC
Varsity Girls

Results
Sep 6, 2016
8:00 am
Chillicothe XC
JV Boys

Results
Sep 6, 2016
8:00 am
Chillicothe XC
JV Girls

Results
Sep 5, 2016
7:30 am
Leawood Labor Day 5K Run & Walk
Jacinta Tolinos
913-663-9154
jacintat@leawood.org
www.leawood.org/parks/labor...

Results
Sep 3, 2016
8:00 am
Greg Wilson Classic
Boys MS results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 3, 2016
8:00 am
Greg Wilson Classic
Girls MS Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 3, 2016
8:00 am
Greg Wilson Classic
Boys C Team Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 3, 2016
8:00 am
Greg Wilson Classic
Girls C Team Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 3, 2016
8:00 am
Greg Wilson Classic
Varsity Boys Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 3, 2016
8:00 am
Greg Wilson Classic
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 3, 2016
8:00 am
Greg Wilson Classic
JV Boys Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 3, 2016
8:00 am
Greg Wilson Classic
JV Girls Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 3, 2016
10:00 am
Kris Solsberg JV Girls XC

Results
Sep 3, 2016
9:30 am
Kris Solberg JV Boys
XC

Results
Sep 3, 2016
9:00 am
Kris Solsberg Varsity Girls

Results
Sep 3, 2016
8:30 am
Kris Solsberg Varsity Boys

Results
Sep 3, 2016
8:00 am
Natalie's ART 5K & Fun Run
Steve Fleischaker
contact@nataliesart.org
www.nataliesart.org

Results
Aug 28, 2016
8:00 am
Head For the Cure
5K Run/Walk
Molly Moody
molly@headforthecure.org
www.headforthecure.org/metro-kc

Results
Aug 27, 2016
8:00 am
Diva Dash 5K Nixa
www.divadash5k.com
Results

Photos
Aug 20, 2016
8:00 am
Rainbow Coalition 5K Walk/Run
Jeff
kc.rced@gmail.com
www.kcrainbow.org/

Results
Aug 20, 2016
7:30 am
Diva Dash 5K and Lil' Princess
Girls Run
Brad Ziegler
816-569-4508
brad@kcrunningcompany.com
www.divadash5k.com

Results

Photos
Aug 14, 2016
8:00 am
Diva Dash 5k
Columbia, MO
maureen@kcrunningcompany.com
kcrunningcompany.com

Results
Aug 14, 2016
7:30 am
American Cancer Society
Birthday Bash 5K
Amy Haynes
816-218-7270
amy.haynes@cancer.org
www.birthdaybash5K.org

Results
Aug 13, 2016
8:00 am
Diva Dash 5K St. Louis
www.divadash5k.com
Results
Aug 13, 2016
8:00 am
The Rivalry Run 5k
Abbey Thomas
athomas@dvpsa.org
www.therivalryrun.org

Results
Aug 11, 2016
7:15 pm
Martin City
Beer Mile
Womens Relay
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 11, 2016
6:30 pm
Martin City
Beer Mile
Womens Heat 1
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 11, 2016
8:15 pm
Martin City
Beer Mile
Mens Heat 2
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 11, 2016
8:00 pm
Martin City
Beer Mile
Mens Heat 1
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 11, 2016
7:45 pm
Martin City
Beer Mile
Mens Relay
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 11, 2016
7:30 pm
Martin City
Beer Mile
Coed Relay
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 11, 2016
7:00 pm
Martin City
Beer Mile
Womens Heat 3
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 11, 2016
6:45 pm
Martin City
Beer Mile
Womens Heat 2
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 6, 2016
8:00 pm
Friday Night Lights
Titan 5k Run/Walk
John Boenker
816-935-3439
john.boenker@cityofls.net
lswfootball.com/5k

Results
Jul 31, 2016
8:00 am
Sound of the City 10K
Sertoma Club of KC
Results
Jul 31, 2016
8:00 am
Sound of the City 5k
Sertoma Club of KC
Results
Jul 30, 2016
8:00 am
Head for the Cure
Omaha, NE
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jul 30, 2016
7:30 am
Digital Ally Open 5K
Brad Ziegler
816-569-4508
brad@kcrunningcompany.com
www.digitalallyopen5K.com

Results

Photos
Jul 30, 2016
8:30 am
Independence School District 5K
and Wellness Expo
Levi Hinson
(816)-521-5315
levi_hinson@isdschools.org

Results
Jul 23, 2016
8:00 am
HFTC- St.Louis
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com
www.8165694508

Results
Jul 23, 2016
7:30 pm
Rock the Crossroads 5K
Brad Ziegler
816-569-5408
brad@kcrunningcompany.com
www.rockthecrossroads.com

Results
Jul 17, 2016
8:00 am
YMCA 5K
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jul 16, 2016
8:00 am
Head For the Cure North Carolina
Patrick Hanson
brad@kcrunningcompany.com
headforthecure.org

Results
Jul 16, 2016
8:00 am
Diva Dash 5K Des Moines
joann@kcrunningcompany.com
www.divadash5k.com

Results
Jul 16, 2016
8:00 am
Putting the Boots to ALS
Rich Ehlers
www.project5forals.org

Results
Jul 9, 2016
8:00 am
Diva Dash 5K Omaha
maureen@kcrunningcompany.com
www.divadash5k.com

Results
Jul 9, 2016
8:00 am
Momentum 5K
Life Conference
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jul 4, 2016
7:30 am
Wichita-Stars & Stripes
John Muir
316-765-2814
www.starsandstripes5k.com

Results
Jul 4, 2016
7:30 am
Stars and Stripes 5K
and Lil' Firecrackers Kids Run
JoAnn Bushko
816-569-4508
joann@kcrunningcompany.com
www.starsandstripes5K.com

Results
Jun 25, 2016
7:30 am
PD Donut Dash 5K
Hannah DeVries
www.runsignup.com/Race/MO/K...

Results
Jun 18, 2016
8:00 am
Heart Association 5K Run/Walk
www.kcheartwalk.org
Results
Jun 18, 2016
8:00 am
Kevin Gray Fathers Day Run 5K
www.runsignup.com/Race/MO/K...
Results
Jun 12, 2016
8:00 am
CASA SuperHero 5K Run/Walk
Lara Klover
8167854097
www.firstgiving.com/casa-su...
www.casakc.org/superhero5k/

Results
Jun 11, 2016
8:00 am
Leawood Rotary 5K Run
www.leawoodrotaryrun.com
Results
Jun 11, 2016
8:00 am
Miles Against Melanoma Kc 5K
Lynne Berend
816-786-5401
mamkc5k@yahoo.com
www.mamkc.com

Results
Jun 11, 2016
7:30 am
Heroes for Hospice 5K Run/Walk
Jeff
heroes4hospice@gmail.com
www.heroesforhospice.com

Results
Jun 4, 2016
8:00 am
Otter Water 5K
Hutchinson KS
john@wichitarunningcompany.com
Results
Jun 4, 2016
8:00 am
HFTC-Wichita
Molly Moody
molly@headforthecure.org

Results
May 30, 2016
8:00 am
Home Run
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
May 30, 2016
8:00 am
Amy Thompson Run
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
May 30, 2016
8:00 am
Amy Thompson Run
8K Results
troy@kcrunningcompnay.com
Results
May 22, 2016
8:00 am
Triumph Over Tragedy 5K Run/Walk
Mackenzie Lutz
mackenzie.lutz1@gmail.com
www.kllscholarshipfund.org/

Results
May 21, 2016
8:00 am
Diva Dash 5K wichita
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results

Photos
May 21, 2016
8:00 am
Merriam Turkey Creek Festival
5K Run/Walk
www.merriam.org/index.aspx?...
Results
May 21, 2016
10:00 am
Girls on the Run 5K Run/Walk
info@gotrkc.org
www.gotrkc.org/race/458-spr...

Results
May 21, 2016
7:00 am
Corporate Challenge Half
www.kccorporatechallenge.co...
Results
May 15, 2016
8:00 am
Heartland 39.3 Series Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
May 15, 2016
8:00 am
Head for the Cure
Des Moines
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
May 14, 2016
7:30 am
Running With the Cows Half
Liz Meek
info@cow.run
www.cow.run

Results
May 14, 2016
8:30 am
Purple Stride 5K Run/Walk
Lindsey McDonald
lmcdonald@pancanvolunteer.org
www.purplestride.kintera.or...

Results
May 14, 2016
7:30 am
Running With the Cows 5K
Liz Meek
info@cow.run
www.cow.run

Results
May 7, 2016
8:00 am
Nativity
5K results
troy@kcrunningcompany.com
Results
May 7, 2016
7:30 am
Corporate Challenge 5K
www.kccorporatechallenge.co...
Results
May 1, 2016
8:00 am
LAKC Team Results

Results
May 1, 2016
8:00 am
LAKC Run for Justice 5K
musemanagement@sbcglobal.net
www.runsignup.com/Race/MO/K...

Results
May 1, 2016
8:00 am
5th Annual Outpacing Melanoma
5K Run/Walk
& Dot-to-Dot Kid Trot
Kelly Klover
913-685-9630
outpacingmelanoma@gmail.com
www.outpacingmelanoma.org/

Results
Apr 30, 2016
8:00 am
Get Busy Livin
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Apr 30, 2016
8:00 am
Independence Park Trot 5K
www.independenceparktrot.com
Results
Apr 30, 2016
8:00 am
Tower 2 Tower 5k
Kelly Savage
9138955543
ksavage@waterone.org
www.waterone.org/5k

Results
Apr 30, 2016
7:45 am
Dragon Dash 5K
www.corinthdragons.com/fund...
Results
Apr 24, 2016
8:00 am
Head for the Cure
Mid MO 5K results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Apr 24, 2016
8:00 am
Great Plains 10K
Des Moines
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Apr 23, 2016
7:30 am
Noah's Crown Town 5K
Ryan Zimmerman
9136696656
ryanzchat@gmail.com
www.noahsbandageproject.com

Results
Apr 17, 2016
9:00 am
5K Wedding Fun Walk/Run
Megan Snow
8168307790
info@5kweddingrun.com
www.5kweddingrun.com

Results
Apr 16, 2016
8:30 am
Sheridan Strong 5K
Pattie Balano
pbalano@bssd.net
www.runsignup.com/Race/MO/B...

Results
Apr 16, 2016
8:00 am
Great Plains 10K - Wichita
John Muir
john@wichitarunningcompany.com
www.greatplains10K.com

Results

Photos
Apr 9, 2016
8:00 am
Rock The Parkway 5k
Brad Ziegler
816-569-4508
brad@rocktheparkway.com
www.rocktheparkway.com

Results

Photos
Apr 9, 2016
7:30 am
Rock the Parkway Half Marathon

Brad Ziegler
816-569-4508
brad@rocktheparkway.com
www.rocktheparkway.com

Results

Photos
Apr 2, 2016
8:00 am
Head for the Cure
Austin, TX
molly@headforthecure.org
Results
Apr 2, 2016
10:00 am
Run for 1 5K Run/Walk
Lauren Britt
lbritt@runfor1.com
www.runfor1.com

Results
Mar 26, 2016
8:00 am
The Press Run
Hutchinson, KS
john@wichitarunningcompany.com
Results
Mar 26, 2016
8:00 am
Easter Egg 5K and
Lil' Bunny Kids Run
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.easteregg5K.com

Results

Photos
Mar 20, 2016
9:00 am
Great Plains 10K Kansas City
JoAnn Bushko
816-569-4508
joann@kcrunningcompany.com
www.greatplains10K.com

Results

Photos
Mar 13, 2016
8:30 am
Whiskey Run 5K
Missy Wilson
manager@martincity.org
www.whiskeyrun5k.com

Results

Photos
Mar 12, 2016
10:00 am
Big 12 Run- 12K Results
contact@sportkc.org
www.sportkc.org/big-12-run

Results
Mar 12, 2016
10:00 am
Big 12 5K Results
contact@sportk.org
www.sportkc.org/big-12-run

Results
Mar 12, 2016
8:00 am
Wichita St. Patrick's
Day 5K
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Mar 6, 2016
8:00 am
Great Plains 10K
Longview Lake
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Mar 5, 2016
9:00 am
Superscout5K
Patrick Hanson
pdhanson@gmail.com

Results
Mar 5, 2016
9:00 am
Storybook Run 5K Run/Walk
and Kids Run
913-703-6736
openmindscdc@gmail.com
www.openmindscdc.com/5k/

Results
Feb 28, 2016
8:00 am
Fight For Air Climb
Team Results
leslie.hdzbrown@lung.org
Results
Feb 28, 2016
8:00 am
Fight For Air Climb
42 Floor/902 Steps
Leslie Hernandez Brown
913-353-9166
leslie.hdzbrown@lung.org
www.FightForAirClimb.org

Results
Feb 28, 2016
10:00 am
Steps for the Chest 5K
Judi Long
www.protectthechest.com

Results
Feb 27, 2016
8:00 am
Diva Dash - Houston
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com
www.8165694508

Results

Photos
Feb 14, 2016
9:00 am
Sweetheart run 5k
Team Results
Wichita KS
troy@kcrunningcompany.com
Results
Feb 14, 2016
9:00 am
Sweetheart Run 5K
Wichita KS
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Feb 13, 2016
9:00 am
Sweetheart Run 5K KC Team
www.sweetheartrun5k.com
Results

Photos
Feb 13, 2016
9:00 am
Sweetheart Run 5K Run/Walk
JoAnn Bushko
816-569-4508
joann@kcrunningcompany.com
www.kcsweetheartrun.com

Results

Photos
Feb 7, 2016
9:00 am
The Kickoff Run 5K Run/Walk
and Kids Fun Run
JoAnn Bushko
816-569-4508
joann@kcrunningcompany.com
www.kickoff5K.com

Results

Photos
Jan 24, 2016
8:00 am
Groundhog Run
10K results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Jan 24, 2016
8:00 am
Groundhog Run
10K Team Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Jan 24, 2016
8:00 am
Groundhog Run
5K Team Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Jan 24, 2016
8:00 am
Groundhog Run
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Jan 23, 2016
8:00 am
Battle of the Bean 5K
Wichita, KS
john@wichitarunningcompany.com
Results

Photos
Jan 16, 2016
8:00 am
Battle of the Bean 5K Run/Walk
JoAnn Bushko
816-569-4508
joann@kcrunningcompany.com
www.battleofthebean5k.com

Results

Photos
Dec 12, 2015
8:00 am
Wichita Great
Santa Run
john@wichitarunningcompany.com
Results

Photos
Dec 6, 2015
9:00 am
Great Santa Run 5K and Kids Run
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.kcsantarun.com

Results

Photos
Nov 26, 2015
9:00 am
26th Annual Thanksgiving Day
5K Run & Family Stroll
presented by Sprint
contact@sportkc.org
www.sportkc.org/thanksgivin...

Results

Photos
Nov 26, 2015
9:00 am
Pilgrim Run 5k
Gary Foltz
info@pilgrimrun.org
pilgrimrun.org

Results
Nov 21, 2015
8:00 am
Omaha Mustache Dash 5K
Maureen Lahey
maureen@kcrunningcompany.com
www.mustachedash5k.com

Results

Photos
Nov 21, 2015
10:00 am
Girls on the Run 5K
Erin Espy
913-766-1728
gotrkc.org

Results
Nov 15, 2015
8:00 am
Veterans Day
5K Lawrence KS
troy@kcrunningcompany.com
Results
Nov 15, 2015
8:00 am
War Horses For Veterans 5K
Patrick Bensson
816-516-6630
patrick@warhorsesforveteran...
for results Questions: patrick@kcrunning...

Results
Nov 14, 2015
8:00 am
Longview King/Queen
of the Mountain

Results
Nov 14, 2015
8:00 am
Longview Half Marathon
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.longviewhalf.com

Results

Photos
Nov 8, 2015
8:00 am
Who let the Dogs Out 5K
Wichita, KS
john@wichitarunningcompany.com
Results
Nov 7, 2015
8:00 am
Hawaii 5-0k
Wichita KS
john@wichitarunningcompany.com
Results
Nov 7, 2015
9:00 am
Cure 5K

Results
Nov 7, 2015
8:00 am
Mustache Dash 5k St Louis

Results
Nov 7, 2015
8:00 am
South KC 5K Run/Walk
Vicki Wolgast
vwolgast@southkcchamber.com
www.runsignup.com/Race/MO/K...

Results
Nov 7, 2015
8:00 am
Team RWB KC 5k
Philip Alvarado
KansasCity@teamrwb.org
www.teamrwb5k.com

Results
Nov 1, 2015
8:00 am
Seize the Day 5k Run/Walk
Benefiting the Epilepsy
Joni Miller
www.efmk.org

Results
Oct 31, 2015
8:00 am
Region Six Womens XC
Championships

Results
Oct 31, 2015
8:00 am
Region Six Mens XC
Championships

Results
Oct 31, 2015
8:00 am
SAFEHOME Halloween 5K
Dan Ryan
dan.ryan@safehome-ks.org
www.safehome-ks.org/

Results
Oct 30, 2015
8:00 pm
Monster Dash
Wichita KS
john@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Oct 25, 2015
1:00 pm
Race 4 DV Prevention 5k
patrick@kcrunningcompany.com
Results
Oct 25, 2015
8:30 am
Overrun Ovarian Cancer
Kelly Cannova
(913) 515-5299
info@overrunovariancancer.com
overrunovariancancer.com

Results
Oct 24, 2015
8:00 am
Missouri Class 4 District 7
Girls Team Results
Pat@kcrunningcompany.com
Results
Oct 24, 2015
8:00 am
Missouri Class 4 District 7
Boys Team Results
Pat@kcrunningcompany.com
Results
Oct 24, 2015
9:00 am
Missouri Class 4 District 7
Varsity Girls Individual Results
Pat@kcrunningcompany.com
Results
Oct 24, 2015
9:00 am
Missouri Class 4 District 7
Varsity Boys Individual Results
Pat@kcrunningcompany.com
Results
Oct 24, 2015
7:00 pm
Monster Dash 5K Run/Walk
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.kcmonsterdash.com

Results

Photos
Oct 18, 2015
9:00 am
5K Wedding Run
Megan Snow
info@5kweddingrun.com
www.5kweddingrun.com

Results
Oct 17, 2015
8:00 am
Mustache Dash Wichita 5K
John Muir
john@wichitarunningcompany.com
www.mustachedash.com

Results
Oct 15, 2015
2:30 pm
EKL Conference Meet 2015
C Girls
Results
Oct 15, 2015
2:30 pm
EKL Conference Meet 2015
C Boys
Results
Oct 15, 2015
2:30 pm
EKL Conference Meet 2015
JV Girls
Results
Oct 15, 2015
2:30 pm
EKL Conference Meet 2015
JV Boys
Results
Oct 15, 2015
2:30 pm
EKL Conference Meet 2015
Varsity Girls
Results
Oct 15, 2015
2:30 pm
EKL Conference Meet 2015
Varsity Boys
Results
Oct 11, 2015
8:00 am
5th annual Bill Cross 5K
For BackSnacks
Chris Evans
816-301-4483
cevans@feednorthlandkids.org
www.feednorthlandkids.org

Results
Oct 11, 2015
8:00 am
JCCC Lace Up for Learning
Judi Reilly
913-469-3908
jreilly@jccc.edu
www.jccc.edu/laceup5k

Results
Oct 10, 2015
8:00 am
SWC - Liberty North
Varsity Boys ind and teams
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 10, 2015
8:00 am
SWC - Liberty North
Varsity Girls ind and teams
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 10, 2015
8:00 am
SWC - Liberty North
JV Boys ind and teams
Troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 10, 2015
8:00 am
SWC - Liberty North
JV Girls ind and team
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 10, 2015
9:00 am
Olathe Charities 5K
OIathe Parks & Recreationq
913-971-8563
recreation@olatheks.org
www.olatheks.org/parksrec/o...

Results
Oct 10, 2015
8:00 am
Mustache Dash 5k Run/Walk and
Lil' Shavers Kids Run
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
mustachedash5k.com

Results

Photos
Oct 4, 2015
7:30 am
Panera Bread Diabetes Dash
10k presented by Retina
Brian Cole
913-549-2962
brian.cole@panerakansas.com
www.diabetesdashforlife.com

Results
Oct 4, 2015
8:00 am
The 7th Annual Pink Laundry
Vicki Gardner
foundation@stephanievest.com
avgardner@sbcglobal.net
www.pinklaundry.org

Results
Oct 4, 2015
7:30 am
Panera Bread Diabetes Dash
5k Presented by Retina
Brian Cole
913-549-2962
brian.cole@panerakansas.com
www.diabetesdashforlife.com

Results
Oct 3, 2015
8:00 am
KC Metro XC
JV Boys
Ind and Team results

Results
Oct 3, 2015
8:00 am
KC Metro XC
JV Girls
Ind and Team results

Results
Oct 3, 2015
8:00 am
KC Metro XC
Varsity Boys
Ind and Team results

Results
Oct 3, 2015
8:00 am
KC Metro XC
Varsity Girls
Ind and Team results

Results
Oct 3, 2015
8:00 am
KC Metro XC
9th and 10th Grade Boys
Ind and Team results

Results
Oct 3, 2015
8:00 am
KC Metro XC
9th and 10th Grade Girls
Ind and Team results

Results
Oct 3, 2015
10:30 am
Oktoberfest Run for the Poor
1 mile fun run/walk

Results
Oct 3, 2015
11:30 am
Muddy Udder Five Mile Pasture
TheMuddyUdder@gmail.com
www.muddyudder.com

Results
Oct 3, 2015
8:00 am
Body. Mind. Character. 5k.
Megan Culver
megan.culver@barstowschool.org
barstowschool.org

Results
Oct 3, 2015
9:30 am
Oktoberfest Run for the Poor 5k

Results
Sep 29, 2015
5:00 pm
Lafayette Irish Invitational
Varsity Boys
Results
Sep 29, 2015
5:30 pm
Lafayette Irish Invitational
Freshman Boys
Results
Sep 29, 2015
5:30 pm
Lafayette Irish Invitational
JV Girls
Results
Sep 29, 2015
4:30 pm
Lafayette Irish Invitational
Varsity Girls
Results
Sep 29, 2015
4:00 pm
Lafayette Irish Invitational
JV Boys
Results
Sep 27, 2015
8:00 am
Free to Breathe 5k Run/Walk
Jane Schuster
jschuster@freetobreathe.org
freetobreathe.org/kansascity

Results
Sep 27, 2015
8:30 am
Regalia Run 5K
UMKC Alumni Office
816.235.1563
alumni@umkc.edu
www.go.umkc.edu/regaliarun

Results
Sep 26, 2015
8:00 am
Pony Express
5k Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 26, 2015
7:30 am
Roots N Blues N BBQ 10k
Patrick Hanson
patrick@kcrunningcompany.com
rootsnbluesnbbq.com

Results
Sep 26, 2015
7:00 am
Roots N Blues N BBQ Half
Patrick Hanson
patrick@kcrunningcompany.com
www.rootsnbluesnbbq.com/hal...

Results
Sep 26, 2015
8:00 am
Pony Express Run Half Marathon
www.sportkc.org/sportkc.asp...
Results
Sep 26, 2015
8:00 am
Sacred Steps 5k Run/Walk
Sheree Reece
913-232-4127
sheree.reece@cor.org
www.cor.org/sacredsteps

Results
Sep 22, 2015
4:00 pm
Duane Kimble Invitation
Freshman Boys
Results
Sep 22, 2015
4:00 am
Duane Kimble Invitational
JV Girls
Results
Sep 22, 2015
4:00 pm
Duane Kimble Invitational
JV Boys
Results
Sep 22, 2015
4:00 pm
Duane Kimble Invitational
Varsity Girls
Results
Sep 22, 2015
4:00 pm
Duane Kimble Invitational
Varsity Boys
Results
Sep 20, 2015
8:00 am
Heartland 30k Series
Patrick
patrick@kcrunningcompany.com

Results
Sep 20, 2015
7:30 am
Old Town 10k
Wichita, KS
John Muir
john@wichitarunningcompany.com
oldtown10k.com

Results

Photos
Sep 20, 2015
7:00 am
Broadway Bridge Run 10k
Rachel Sbisa
sbisa@somo.org
www.broadwaybridgerun.org

Results
Sep 20, 2015
7:00 am
Broadway Bridge Run
Half Marathon
Rachel Sbisa
sbisa@somo.org
www.broadwaybridgerun.org

Results
Sep 20, 2015
8:30 am
BIGGSteps Toward Cancer
Prevention - 5K and Family
Emily Mitchell
emily@biggsteps.org
www.biggsteps.org/

Results
Sep 19, 2015
8:00 am
Prairie Pride 5K
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 19, 2015
6:00 pm
Blazin' the Burg 5K
Jennifer Dansel
(913) 660-2560
chamber@louisburgkansas.com
www.blazintheburg.com/

Results
Sep 13, 2015
7:30 am
Plaza 10K Run/Walk
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.plaza10K.com

Results

Photos
Sep 12, 2015
8:00 am
Diva Dash 5K Des Moines
Maureen Lahey
maureen@kcrunningcompany.com
www.divadash5k.com

Results

Photos
Sep 7, 2015
7:30 am
Leawood Labor Day 5K Run/Walk
Jacinta Tolinos
jacintat@leawood.org
www.leawood.org/parks/labor...

Results
Sep 5, 2015
8:00 am
Greg Wilson Classic
C-Team Girls Ind & Team
Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 5, 2015
8:00 am
Greg Wilson Classic
Varsity Boys- Ind & Team
Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 5, 2015
8:00 am
Greg Wilson Classic
Varsity Girls - Ind & Team
Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 5, 2015
8:00 am
Greg Wilson Classic
JV Boys - Ind & Team
Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 5, 2015
8:00 am
Greg Wilson Classic
JV Girls - Ind & teams
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 5, 2015
10:30 am
Kris Solsberg Invite XC
Ryan Shortino
ryan.shortino@lsr7.net

Results
Sep 5, 2015
10:00 am
Kris Solsberg Invite XC
Ryan Shortino
ryan.shortino@lsr7.net

Results
Sep 5, 2015
9:30 am
Kris Solsberg Invite XC
Ryan Shortino
ryan.shortino@lsr7.net

Results
Sep 5, 2015
9:00 am
Kris Solsberg Invite XC
Ryan Shortino
ryan.shortino@lsr7.net

Results
Aug 29, 2015
9:00 am
Leaps for Life 5K
www.runsignup.com/Race/KS/K...
Results
Aug 29, 2015
8:00 am
Dot to Dot
10K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Aug 29, 2015
8:00 am
Dot to Dot
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Aug 29, 2015
8:00 am
Diva Dash 5K & Lil' Princess
Maureen Lahey
8165694508
maureen@kcrunningcompany.com
www.divadash5k.com

Results

Photos
Aug 23, 2015
8:00 am
Head for the Cure 5K Run/Walk
www.headforthecure.org
Results

Photos
Aug 22, 2015
8:00 am
2nd Annual Rainbow Run
Jeff Kelleher
race@kcrainbow.org
www.facebook.com/events/663...

Results
Aug 15, 2015
8:00 am
The Rivalry Run 5K
Abbey Thomas
athomas@dvpsa.org
www.therivalryrun.org

Results

Photos
Aug 9, 2015
8:00 am
Diva Dash 5k and
little princess fun run
St. Louis, MO
Patrick Hanson
patrick@kcrunningcompany.com

Results
Aug 8, 2015
8:00 am
Diva Dash 5K
Columbia, MO

troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Aug 8, 2015
7:30 am
Sock It to Cancer 5K Run/Walk
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.sockittocancer5k.com

Results
Aug 1, 2015
7:30 am
Digital Ally Open 5K
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.digitalallyopen5k.com

Results
Jul 25, 2015
7:30 pm
Rock the Crossroads 5K
Brad Ziegler
8165694508
brad@kcrunningcompany.com
www.rockthecrossroads.com

Results

Photos
Jul 19, 2015
8:00 am
Hear you Now 10k
patrick@kcrunningcompany.com
Results
Jul 19, 2015
8:00 am
Hear You Now 5k /10k/walk
Kent Friend
816-803-7406
Kfriend62@aol.com
www.hearyounow.com/

Results
Jul 18, 2015
7:00 am
Julia's Warriors Run for
Jodi Green
816-516-3164
juliasrunforhope@gmail.com for results ...
www.juliaswarriorsrunforhop...

Results
Jul 18, 2015
8:00 am
Putting the Boots to ALS
Results ?s - maureen@kcrunningcompany.com
816-560-0779
johnmlillis@aol.com
www.project5forals.org

Results
Jul 11, 2015
8:00 am
Leawood Rotary Run 5K
www.leawoodrotaryrun.com
Results
Jul 11, 2015
8:00 am
Tulsa Diva Dash 5K
Patrick Hanson
patrick@kcrunningcompany.com
www.divadash5k.com

Results

Photos
Jul 7, 2015
6:00 pm
Martin City Beer Mile Relay
patrick@kcrunningcompany.com
Results
Jul 7, 2015
6:00 pm
Martin City Beer Mile Individual
patrick@kcrunningcompany.com
Results
Jul 4, 2015
7:30 am
Wichita Stars & Stripes 5K
Maureen Lahey
maureen@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Jul 4, 2015
7:30 am
Stars and Stripes 5K Run/Walk
JoAnn Bushko
JoAnn@kcrunningcompany.com
www.starsandstripes5K.com

Results

Photos
Jun 28, 2015
8:00 am
Head for the Cure St. Louis
patrick@kcrunningcompany.com
Results
Jun 27, 2015
8:00 am
Wichita Diva Dash 5K &
maureen@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Jun 27, 2015
8:00 am
PD Donut Dash 5K Run/Walk
www.pddonutdash.com
Results
Jun 20, 2015
8:00 am
Great Plains 10K Des Moines
patrick@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Jun 20, 2015
7:30 am
Father's Day Run 5K
816-474-4652
contact@sportkc.org
www.sportkc.org

Results

Photos
Jun 19, 2015
11:45 pm
Midnight Run 5K Run/Walk
Benefiting Special Olympics
Luke Schulte
schultel@ksso.org
www.kansastorchrun.org/

Results
Jun 14, 2015
8:00 am
Head for the Cure
5K results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jun 14, 2015
8:00 am
CASA Superhero 5K Run/Walk
Lara Klover
info@casakc.org
www.casakc.org/superhero5k/

Results
Jun 13, 2015
8:00 am
L.I.N.K. 5K Run/Walk
Cynthia Leutzinger
(816) 616-7458
cynthia_leutzinger@isdschoo...
www.apps.isdschools.org/link5k/

Results
Jun 13, 2015
7:30 am
Heroes for Hospice 5K Run/Walk
Jeff Whelan
heroes4hospice@gmail.com
www.heroesforhospice.com

Results
May 31, 2015
8:00 am
Salsa 5K

Results
May 30, 2015
8:00 am
American Heart Association
patrick@kcrunningcompany.com
Results
May 30, 2015
8:00 am
Miles Against Melanoma
Lynne Berend
816-786-5401
mamkc5k@yahoo.com
www.mamkc.com

Results
May 30, 2015
8:00 am
Tour of Kansas City 5k
Matt Maher
matt@prologuecycling.com
www.tourofkc.com/tour-kc-5k/

Results
May 25, 2015
8:00 am
Home Run 5K
troy@kcrunningcompany.com
Results
May 25, 2015
8:00 am
Amy Thompson Run
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
May 25, 2015
8:00 am
Amy Thompson Run
8K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
May 23, 2015
7:30 am
Buddy Poppy 5K Run/Walk
Gary Weir
gary_weir@att.net
www.vfwpost1000.org/5k-run.html

Results
May 17, 2015
8:00 am
Head for the Cure 5k- Des Moines
Patrick
patrick@kcrunningcompany.com

Results
May 17, 2015
8:00 am
Girls on the Run
5K
troy@kcrunningcompany.com
Results
May 17, 2015
8:00 am
Triumph Over Tragedy 5K
Results ?: maureen@kcrunningcompany.com
Results
May 16, 2015
7:00 am
Kansas City Corporate
Challenge - 13.1
troy@kcrunningcompany.com
Results
May 16, 2015
8:00 am
Merriam Turkey Creek Festival 5K
dave Smothers
913-322-5550
daves@merriam.org
www.merriam.org/park

Results
May 16, 2015
9:00 am
Panther Scamper 5K
Rebecca DiGerlamo
rebecca.digerlamo@oakhillda...
www.raceit.com/search/event...

Results
May 10, 2015
8:00 am
Heartland 39.3 Men's Standings
Brad Ziegler
Results? patrick@kcrunningcompany.com
www.heartland393.com

Results
May 10, 2015
8:00 am
Heartland 39.3 Women's Standings
Brad Ziegler
Results ?:patrick@kcrunningcompany.com
www.heartland393.com

Results
May 9, 2015
8:00 am
Running with the Cows 5k
Patrick
patrick@kcrunningcompany.com

Results
May 9, 2015
8:00 am
Nativity School
5K fun run
troy@kcrunningcompany.com
Results
May 9, 2015
8:00 am
Lucy Franklin Leopards
Erika Hunt
816-315-2068
erikahunt12@gmail.com

Results
May 9, 2015
7:30 am
Running with the Cows Half
Gwen Schreiner
913-533-2462
runningwiththecows@gmail.com
www.RunningWithTheCows.com

Results
May 3, 2015
8:00 am
LAKC Run for Justice
Team Results
Maureen
Maureen@kcrunningcompany.com

Results
May 3, 2015
8:00 am
LAKC Run For Justice 5K
Cory Unrein
musemanagement@sbcglobal.net
www.lakc.net/lakc5K

Results
May 3, 2015
8:00 am
4th Annual Outpacing Melanoma
& Dot to Dot Kid Trot
Kelly Klover
913-685-9630
outpacingmelanoma@gmail.com
outpacingmelanoma.org

Results
May 2, 2015
7:30 am
Corporate Challenge 5k
Patrick Hanson
patrick@kcrunningcompany.com

Results
May 2, 2015
7:45 am
Corinth Dragon Dash 5K
Sara Buck
816-679-5496
sbuck@barkleyus.com
www.corinthdragons.com/

Results
May 2, 2015
8:00 am
Independence Park Trot
5K Run/Walk and Kids Run
mcooper@indepmo.org
www.independenceparktrot.com

Results
May 2, 2015
8:00 am
Purple Stride 5K Run/Walk
Lindsey McDonald
lmcdonald@pancanvolunteer.org

Results
Apr 26, 2015
8:00 am
Head for the Cure Columbia 5k
Patrick Hanson
patrick@kcrunningcompany.com

Results
Apr 19, 2015
8:00 am
Head for the Cure
5K - Omaha Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Apr 18, 2015
8:00 am
Dylan Meier 5k
Patrick Hanson
patrick@kcrunningcompany.com

Results
Apr 18, 2015
8:00 am
Great Plains 10K - Wichita
results ? patrick@kcrunningcompany.com
www.greatplains10k.com

Results

Photos
Apr 18, 2015
9:00 am
Eagle Egg 5K Run/Walk
Sarah Coats
www.sca-eagleegg5k.com/

Results
Apr 11, 2015
8:00 am
Rock The Parkway 5K
Kansas City, MO
Troy Fitzgerald
Results ?: patrick@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Apr 11, 2015
7:30 am
Rock the Parkway
Half Marathon
Brad Ziegler
Results ?: patrick@kcrunningcompany.com
www.rocktheparkway.com

Results

Photos
Apr 4, 2015
8:00 am
Easter Egg 5K Run/Walk
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com
www.easteregg5K.com

Results

Photos
Mar 28, 2015
8:00 am
Barefoot Bunny 5K Run/Walk
Results ?: patrick@kcrunningcompany.com
www.barefoot5k.com

Results
Mar 28, 2015
7:30 am
Diva Dash 5K Run/Walk and
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.divadash5K.com

Results

Photos
Mar 21, 2015
8:30 am
Great Plains 10k Tulsa
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com
www.greatplains10k.com

Results
Mar 21, 2015
8:00 am
Diva Dash 5K & Lil Princess Run
Dina Myers
dina@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Mar 15, 2015
8:30 am
Whiskey Run 5K Run/Walk
Missy Wilson
manager@martincity.org
www.whiskeyrun5K.com

Results

Photos
Mar 14, 2015
8:00 am
Big 12
5K Results
dina@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Mar 14, 2015
10:00 am
Big 12
12K results
dina@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Mar 14, 2015
8:00 am
Wichita St. Patrick's 5K
www.wichitastpats5k.com
Results

Photos
Mar 8, 2015
8:00 am
Great Plains 10K Run/Walk
Steve Blew
Results inquiries: dina@kcrunningcompany.com
www.greatplains10K.com

Results

Photos
Mar 7, 2015
9:00 am
PJ 5K run/walk
Mark Potter
pj5krace@gmail.com
www.pj5k.org

Results
Feb 28, 2015
8:00 am
Wichita Battle of the Bean 5K
Caleb Teague
caleb@kcrunningcompany.com
wichitarunningcompany.com

Results

Photos
Feb 22, 2015
10:00 am
Steps for the Chest 5K
Judi
protectthechest@yahoo.com
www.protectthechest.com/com...

Results
Feb 14, 2015
9:00 am
Sweetheart Run 5K Teams
Dina Myers
dina@kcrunningcompany.com
www.kcsweetheartrun.com

Results
Feb 14, 2015
9:00 am
Sweetheart Run 5K and Kids Run

Dina Myers
Results inquiries: dina@kcrunningcompany.com
www.kcsweetheartrun.com

Results

Photos
Feb 7, 2015
9:00 am
Polar Bear Strut 5K Run/Walk
Deb Larimore
Results inquiries: Dina@kcrunningcompany.com
www.plungeks.org/plunge/kan...

Results
Feb 1, 2015
9:00 am
Kickoff 5K Run/Walk
Steve Blew
816-569-4508
Results inquiries: Dina@kcrunningcompany.com
www.kickoff5k.com

Results

Photos
Jan 25, 2015
8:00 am
Groundhog Run 5K Teams
Jen Fetter
Results inquiries: Dina@kcrunningcompany.com

Results
Jan 25, 2015
10:00 am
Groundhog Run 10K Teams
Jen Fetter
Results inquiries: Dina@kcrunningcompany.com

Results
Jan 25, 2015
10:00 am
Groundhog Run 10K
Jen Fetter
Results inquiries: dina@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Jan 25, 2015
8:00 am
Groundhog Run 5K
Jen Fetter
Results inquiries: dina@kcrunningcompany.com
www.childrenstlc.org/event/...

Results

Photos
Jan 17, 2015
8:00 am
Battle of the Bean 5K Run/Walk
JoAnn Bushko
816-569-4508
joann@kcrunningcompany.com
www.battleofthebean5K.com

Results

Photos
Dec 13, 2014
8:00 am
Wichita Santa Run
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Dec 7, 2014
9:00 am
Great Santa Run 5K Run/Walk
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com
www.kcsantarun.com

Results

Photos
Nov 27, 2014
9:00 am
Thanksgiving Day 5K Run
Josh Zabel
www.sportkc.org

Results

Photos
Nov 27, 2014
9:00 am
Pilgrim Run 5K Run/Walk
Gary Foltz
info@pilgrimrun.org
www.pilgrimrun.org

Results

Photos
Nov 22, 2014
8:30 am
Mustache Dash 5K Omaha
Maureen Lahey
Results inquiries to:
dina@kcrunningcompany.com
www.mustachedash5k.com

Results

Photos
Nov 22, 2014
8:00 pm
The Kettle Run 5k Run/Walk
Benefiting the Salvation Army
Ted Dahlberg
ted_dahlberg@att.net
www.kettlerun5k.com

Results
Nov 22, 2014
10:00 am
Girls on the Run 5K Run/Walk
Kelly Pfannenstiel
Results inquiries to:
dina@kcrunningcompany.com
www.gotrkc.org

Results

Photos
Nov 16, 2014
7:30 am
Seize the Day 5K Run/Walk
Epilepsy Foundation of MO & KS
Joni Miller
www.efmk.org

Results
Nov 15, 2014
8:00 am
Longview Half Marathon
Queen Of The Mountain
Dina Myers
dina@kcrunningcompany.com

Results
Nov 15, 2014
8:00 am
Longview Half Marathon
King of The Mountain
Dina Myers
dina@kcrunningcompany.com

Results
Nov 15, 2014
8:00 am
Longview Half Marathon
Dina Myers
Dina@kcrunningcompany.com
www.longviewhalf.com

Results

Photos
Nov 9, 2014
9:00 am
Veterans Day "Run to Remember"
troy@kcrunningcompany.com
Results
Nov 9, 2014
9:00 am
Veterans Day "Run to Remember"
troy@kcrunningcompany.com
Results
Nov 8, 2014
8:00 am
Muddy Udder 5 mile
troy@kcrunningcompany.com
Results
Nov 8, 2014
9:00 am
JayDoc 5K
Corey Hastings
Results
Nov 8, 2014
8:30 am
Mustache Dash 5K
Caleb Teague
9139516907
caleb@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Nov 2, 2014
8:30 am
OVERRUN Ovarian Cancer
5K Run/Walk and 1 Mile
Kelly Cannova
913-515-5299
info@overrunovariancancer.com
www.overrunovariancancer.com

Results
Nov 2, 2014
8:30 am
Overrun Ovarian Cancer
Kelly Cannova
info@overrunovariancancer.com
www.overrunovariancancer.com

Results

Photos
Nov 1, 2014
8:30 am
Mustache Dash 5K
Caleb Teague
caleb@kcrunningcompany.com
www.mustachedash5k.com

Results

Photos
Nov 1, 2014
9:00 am
Wilderness Run, 5 mile
Kim Kellogg
kimberly.kellogg@kcmo.org
www.kcparks.org/about-recre...

Results
Nov 1, 2014
9:00 am
Cure of Ars 5K Run/Walk
Mary Parragon
mparragon@kc.rr.com
www.cureofars5k.com

Results
Oct 25, 2014
10:00 am
MSHSAA Class 4
District 7
Girls Varsity

Results
Oct 25, 2014
9:15 am
MSHSAA Class 4
Districts 7
Boys Varsity

Results
Oct 25, 2014
8:00 am
The Great Pumpkin Race
And Kids Run
Caitlin McGrath
913-789-9443
cmcgrath@horizon-academy.com
www.greatpumpkinracekc.com

Results

Photos
Oct 25, 2014
7:00 pm
Monster Dash 5K
Dina Myers
Dina@kcrunningcompany.com
www.kcmonsterdash.com

Results

Photos
Oct 19, 2014
8:00 am
Boots N Daisy Dukes 5K
Caleb Teague
caleb@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Oct 18, 2014
8:00 am
HFTC- Tulsa 5K
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com

Results
Oct 12, 2014
8:00 am
JCCC Lace Up for Learning
Judi Reilly
913-469-3908
jreilly@jccc.edu
jccc.edu/laceup5k

Results
Oct 12, 2014
8:00 am
4th annual Bill Cross 5k
Chris Evans
816-301-4483
cevans@feednorthlandkids.org
www.feednorthlandkids.org

Results

Photos
Oct 11, 2014
8:00 am
Mustache Dash 5K Run/Walk
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.mustachedash5k.com

Results

Photos
Oct 5, 2014
8:30 am
Mustache Dash 5k
Tulsa
Caleb Teague
913-951-6907
caleb@kcrunningcompany.com
mustachedash5k.com

Results

Photos
Oct 5, 2014
8:00 am
Pink Laundry Run 5K
Vicki Gardner
avgardner@sbcglobal.net
www.pinklaundry.org

Results

Photos
Oct 4, 2014
8:00 am
JV Boys Ind & Team Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 4, 2014
8:00 am
JV Girls Ind & Team Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 4, 2014
8:00 am
Varsity Boys Ind & Team Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 4, 2014
8:00 am
Varsity Girls Ind & Team results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 4, 2014
8:00 am
9th & 10th Grade Boys
Ind & Team Results
Troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 4, 2014
8:00 am
9th and 10th Grade
Girls Ind & Team results
Troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 4, 2014
7:30 am
Grin & Bear It 5K
Melissa Lattin
(816) 380-3474 ext 4810
mlattin@cassregional.org
www.grinandbearitrun.com

Results
Oct 4, 2014
7:30 am
Grin and Bear It 10K
Melissa Lattin
(816) 380-3474 ext 4810
mlattin@cassregional.org
www.grinandbearitrun.com

Results
Oct 1, 2014
8:00 am
Heartland 30K -Female Overall
Dina Myers
dina@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1, 2014
8:00 am
Heartland 30K - Male Overall
Dina Myers
dina@kcrunningcompany.com

Results
Sep 28, 2014
8:30 am
Kansas City Free To Breathe
Jessie Lewis
(816)820-2916
kcfreetobreathe@gmail.com
freetobreathe.org

Results
Sep 28, 2014
8:30 am
Regalia Run 5K Run/ Walk
alumni@umkc.edu
www.go.umkc.edu/regaliarun

Results

Photos
Sep 27, 2014
8:00 am
Steps Against Alzheimer's
10K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 27, 2014
8:00 am
Steps Against Alzheimer's
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 27, 2014
8:00 am
Pony Express Half Marathon
Sarah Stockett
Results
Sep 27, 2014
8:00 am
Pony Express 5K
Sarah Stockett
Results
Sep 21, 2014
8:30 am
BIGGSteps Toward Cancer
Prevention 5K
Emily@biggsteps.org
www.biggsteps.org

Results
Sep 21, 2014
8:00 am
Panera Bread Diabetes Dash
Brian Cole
913-549-2962
brian.cole@panerakansas.com
www.diabetesdashforlife.com

Results
Sep 20, 2014
7:30 am
Dot to Dot
10K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Sep 20, 2014
7:30 am
Dot to Dot
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Sep 20, 2014
6:00 pm
Blazin' the Burg 5K Run/Walk
Katie Labrie
(913)837-2826
jloldham@yahoo.com
www.blazinintheburg.com

Results
Sep 20, 2014
8:00 am
Sacred Steps 5K Run/Walk
Sheree Reece
(913)232-4127
sheree.reece@cor.org
www.cor.org/sacredsteps

Results
Sep 14, 2014
7:30 am
Plaza 10K Run/Walk
and Two Mile Stroll
Brad Ziegler

dina@kcrunningcompany.com
www.plaza10K.com

Results

Photos
Sep 13, 2014
8:00 am
Diva Dash Des Moines 5K
Caleb Teague
caleb@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Sep 13, 2014
1:00 pm
Ozanam Guild Martini Mile
Brent Felten
913-634-1215
martinimile@ozanamguild.org
www.martinimile.com

Results
Sep 13, 2014
9:00 am
Leaps for Life 5K:
A Walk to Benefit Wyandotte
Pregnancy Center
Julianna Eller
(316) 990-3023
jeller@alenconline.com
www.sportkc.org/sportkc.asp...

Results
Sep 7, 2014
7:20 am
Broadway Bridge 5K
Kami Delameter
delameter@somo.org

Results

Photos
Sep 7, 2014
7:00 am
Broadway Bridge 10K
Kami Delameter
delameter@somo.org

Results

Photos
Sep 7, 2014
7:00 am
Broadway Bridge Run Half
Kami Delameter
delameter@somo.org
www.broadwaybridgerun.org

Results

Photos
Sep 6, 2014
8:00 am
Greg Wilson Classic - Middle
Justin Wrigley
jwrigley@stasaints.net

Results
Sep 6, 2014
8:00 am
Greg Wilson Classic - Middle
Justin Wrigley
Jwrigley@stasaints.net

Results
Sep 6, 2014
8:00 am
Greg Wilson Classic - Varsity
Justin Wrigley
jwrigley@stasaints.net

Results
Sep 6, 2014
8:00 am
Greg Wilson Classic - Varsity
Justin Wrigley
jwrigley@stasaints.net

Results
Sep 6, 2014
8:00 am
Greg Wilson Classic - JV Boys
Justin Wrigley
jwrigley@stasaints.net

Results
Sep 6, 2014
8:00 am
Greg Wilson Classic - JV Girls
Justin Wrigley
jwrigley@stasaints.net

Results
Sep 6, 2014
8:00 am
Greg Wilson Classic - C
Justin Wrigley
jwrigley@stasaints.net

Results
Sep 6, 2014
8:00 am
Greg Wilson Classic - Girls
Justin Wrigley
jwrigley@stasaints.net

Results
Sep 6, 2014
8:00 am
Powell Gardens 5k

Results
Sep 1, 2014
8:00 am
Run 2 Free

Results
Sep 1, 2014
7:30 am
Leawood Labor Day 5k
Brock Shafer
913-339-6700 x152
www.leawood.org/parks/labor...

Results
Aug 24, 2014
8:00 am
Head for the Cure 5K
Dae Smith
dae@headforthecure.org
www.headforthecure.org

Results
Aug 23, 2014
8:30 am
Prairie Pride 5K

Results
Aug 23, 2014
8:00 am
Diva Dash 5K
Caleb Teague
caleb@kcrunningcompany.com
divadash5k.com

Results

Photos
Aug 16, 2014
8:00 am
Boots 'N Daisy Dukes 5k
Wichita, KS
Caleb Teague
913-951-6907
caleb@kcrunningcompany.com
bootsanddaisydukes5k.com

Results

Photos
Aug 16, 2014
8:00 am
Rivalry Run 5K Run/Walk
Kansas v. Missouri
Wade and Abbey Thomas
register@therivalryrun.org
www.therivalryrun.org

Results
Aug 9, 2014
8:00 am
Diva Dash 5K St. Louis
Caleb Teague
9139516907
caleb@kcrunningcompany.com
divadash5k.com

Results

Photos
Aug 9, 2014
7:00 am
Farmstead Stampede 5K
www.opkansas.org/events/far...
Results
Aug 2, 2014
8:00 am
KCXC Open race
Male and Female
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 2, 2014
8:00 am
KCXC High School Boys and
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 2, 2014
8:00 am
KCXC 13 and under 3K
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jul 26, 2014
8:00 am
Diva Dash 5K Tulsa
Caleb Teague
9139516907
caleb@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Jul 20, 2014
7:30 am
Great Balls of Fire 5K
Lynn Dustin
913-385-5633
lynndustin@yahoo.com
www.greatballsoffirerun.com

Results

Photos
Jul 19, 2014
8:00 am
We Can Hear You Now 10K
Kent Friend
Results
Jul 19, 2014
8:00 am
We Can Hear You Now 5K
Kent Friend
816-803-7406
kfriend62@aol.com
www.hearyounow.com

Results
Jul 19, 2014
7:00 am
Julia's Warriors Run For Hope
5K Run/Walk and One Mile Walk
Jodi Green
juliasrunforhope@gmail.com
www.juliaswarriorsrunforhop...

Results
Jul 12, 2014
8:30 am
Mustache Dash 5k
Ozark, MO
Caleb Teague
913-951-6907
caleb@kcrunningcompany.com
mustachedash5k.com

Results

Photos
Jul 12, 2014
7:30 pm
Rock the Crossroads 5K
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.rockthecrossroads.com

Results

Photos
Jul 4, 2014
7:30 am
Stars & Stripes 5k
Wichita, KS
Caleb Teague
913-951-6907
caleb@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Jul 4, 2014
7:30 am
Stars and Stripes 5K Run/Walk
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com
www.starsandstripes5k.com

Results

Photos
Jun 29, 2014
8:00 am
Head for the Cure 5K
St. Louis MO
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jun 29, 2014
8:00 am
CASA Superhero 5K Run/Walk
Jackson County Court Appointed Special A...
www.sportkc.org/sportkc.asp...

Results
Jun 28, 2014
8:00 am
Putting the Boots to ALS
Rich Ehlers
eere4@yahoo.com
www.project5forals.org

Results

Photos
Jun 22, 2014
7:30 am
Heroes For Hospice
5K run/walk
Jeff Whelan
785-221-7026
heroes4hospice@gmail.com
www.heroesforhospice.com

Results
Jun 21, 2014
8:00 am
Head For The Cure - Wichita, KS
Emily Fuhrman
emily@headforthecure.org

Results
Jun 21, 2014
7:30 am
Jazz in the Woods 5K Run
Jacob Wayman
jwayman26@gmail.com
www.jazzinthewoods.com

Results
Jun 21, 2014
8:00 am
Spirit Race 5K Run/Walk
Libby Knox
913-236-0066
www.spiritrace.com

Results
Jun 20, 2014
10:50 pm
Leawood Midnight Run 5K
Deb Larimore
larimored@ksso.org
www.ksso.org/events

Results
Jun 14, 2014
8:00 am
Kevin Gray 5K Run/Walk
Sarah Dee
sdee@sportkc.org
www.sportkc.org/sportkc.asp...

Results

Photos
Jun 14, 2014
8:00 am
L.I.N.K. 5k
Cynthia Leutzinger
816-616-7458
cynthia_leutzinger@isdschoo...
www.apps.isdschools.org/link5k/

Results
Jun 1, 2014
7:30 am
Boots and Daisy Dukes 5K
JoAnn Bushko
JoAnn@kcrunningcompany.com
816-569-4508
www.bootsanddaisydukes5k.com

Results

Photos
May 31, 2014
8:30 am
Heart and Stroke Walk and 5K Run
Natalie Cronkhite
913-652-1901
natalie.cronkhite@heart.org
www.kcheartwalk.org

Results
May 31, 2014
8:00 am
Miles Against Melanoma
Lynee Bernerd
psychobus9@sbcglobal.net
www.mamkc.com

Results
May 26, 2014
8:40 am
Amy Thompson Run 5K
dina@kcrunningcompany.com
Results
May 26, 2014
8:00 am
The Home Run 5K
Bob Woods
bob@gepc.org

Results
May 26, 2014
8:00 am
Amy Thompson Run
8K
Brain Injury Association
913-754-8883
amythompsonrun@gmail.com
www.amythompsonrun.com

Results
May 23, 2014
8:00 am
Heartland 39.3 Men's Overall
dina@kcrunningcompany.com
Results
May 23, 2014
8:00 am
Heartland 39.3 Women's
dina@kcrunningcompany.com
Results
May 18, 2014
8:00 am
Head for the Cure 5K
troy@kcrunningcompany.com
Results
May 18, 2014
8:00 am
Girls on the Run 5K Run/Walk
Lisa Pickard
www.gotrkc.org

Results
May 17, 2014
9:00 am
Lucy Franklin
Leopards 5K Run/Walk
David Jones
ptaprograms@lucyfranklinpta.com
www.lucyfranklinpta.com/3/c...

Results
May 17, 2014
7:00 am
KC Corporate Challenge
KCCC
(913)831-2222
kccc@mindspring.com
www.kccorporatechallenge.com

Results
May 17, 2014
8:00 am
Merriam Turkey Creek 5K Run/Walk
Dave Smothers
daves@merriam.org
www.merriam.org

Results
May 17, 2014
9:00 am
Nativity Fun Run
Troy Fitzgerald
Results
May 10, 2014
8:00 am
Running With The Cows 5K
Results inquiries:
dina@kcrunningcompany.com

Results

Photos
May 10, 2014
7:30 am
Running With the Cows Half
Liz Meek
runningwiththecows@gmail.com
www.runningwiththecows.com

Results

Photos
May 9, 2014
6:00 pm
Neon Rush 5K Run/Walk
Benefiting Oakhill Day School

Rebecca DiGerlamo
rebecca.digerlamo@oakhillda...
www.oakhilldayschool.org/5K

Results
May 4, 2014
8:00 am
LAKC Run For Justice 5K
Cory Unrein
816-474-6444
info@lakc.net
www.lakc.net/run-for-justic...

Results
May 4, 2014
8:00 am
Triumph Over Tragedy 5K Run/Walk
Benefiting the Kelly Lynn
Lutz Foundation
www.kllscholarshipfund.org/
www.sportkc.org/sportkc.asp...

Results
May 4, 2014
8:00 am
Outpacing Melanoma 5K Run/Walk
Kelly Klover
913-685-9630
outpacingmelanoma@gmail.com

Results
May 3, 2014
8:30 am
Purple Stride 5K Run/Walk
Pacreatic Cancer Action Network
Lindsey McDonald
lmcdonald@pancanvolunteer.org
www.kintera.org/faf/home/de...

Results
May 3, 2014
8:00 am
Independence Park Trot
www.independenceparktrot.com
Results
May 3, 2014
8:00 am
Corporate Challenge 5K Run/Walk
Katie Roder
Katie.Roder@jocogov.org
www.kccorporatechallenge.com

Results
May 3, 2014
9:00 am
Run NKC Schools 5K Run/Walk
Jan Lewis
jlewis1@nkcschools.org
www.nkcschools.org

Results
Apr 27, 2014
8:00 am
Head for the Cure 5K
troy@kcrunningcompany.com
Results
Apr 26, 2014
10:00 am
MDA Muscle Walk & 5K
Amy Bainbridge
abainbridge@mdausa.org

Results
Apr 26, 2014
8:00 am
Dylan Meier 5K

troy@kcrunningcompnay.com

Results
Apr 24, 2014
8:00 am
Heartland 39.3 Women's Standings
Dina Myers
dina@kcrunningcompany.com

Results
Apr 24, 2014
8:00 am
Heartland 39.3 Men's Standings
Dina Myers
dina@kcrunningcompany.com

Results
Apr 19, 2014
8:00 am
Easter Egg 5K Run/Walk
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com
816-569-4508

Results

Photos
Apr 12, 2014
7:30 am
Rock the Parkway Half Marathon
Brad Ziegler
816-569-4508
Results inquiry? Dina@kcrunningcompany.com
www.rocktheparkway.com

Results

Photos
Apr 12, 2014
8:00 am
Rock The Parkway 5K
Results inquiry:
dina@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Apr 5, 2014
9:00 am
Eagle Egg 5K Run/Walk
Sarah Coats
816.525.1480
www.eagleegg5k.com

Results
Apr 5, 2014
8:00 am
Head For The Cure 5K
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com

Results
Apr 5, 2014
8:00 am
Diva Dash 5K
Wichita KS
Caleb Teague
caleb@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Mar 29, 2014
8:00 am
Circle the Square 5K
Dena Morrison
morrisond@cslcares.org

Results
Mar 29, 2014
8:00 am
Diva Dash 5K Women's Run/Walk
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.divadash5k.com

Results

Photos
Mar 22, 2014
8:00 am
Diva Dash 5K
Omaha, NE
Dina Myers
dina@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Mar 16, 2014
8:00 am
Whiskey Run 5K Run/Walk
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
816-569-4508
www.whiskeyrun5k.com

Results
Mar 15, 2014
10:00 am
KC Big 12 5K Fun Run and
Sarah Dee
sdee@sportkc.org
www.kcbig12run.com

Results

Photos
Mar 15, 2014
8:00 am
Wichita St. Patrick's Day Run 5K

www.wichitastpats5k.com
Karen Fitzgerald
(316) 265-7178

Results

Photos
Mar 8, 2014
9:00 am
Shamrock Shuffle 10K


Results
Mar 8, 2014
9:00 am
Shamrock Shuffle 5K
Info@lawrencestpatricksdayp...
www.lawrencestpatricksdaypa...

Results
Mar 1, 2014
8:30 am
Diva Dash Manhattan
Dina Myers
Dina@kcrunningcompany.com
816-569-4508

Results

Photos
Mar 1, 2014
9:00 am
PJ 5K Run/Walk
pj5krace@gmail.com
www.pj5k.org

Results
Feb 23, 2014
10:00 am
Steps for the Chest 5k
www.protectthechest.com/com...
Judi Long
judeye63@gmail.com

Results
Feb 16, 2014
9:00 am
Sweetheart Run 5K - OP
Team Results
Results Inquiries:
Dina Myers
913.553.0600

Results

Photos
Feb 16, 2014
9:00 am
Sweetheart Run 5K Run/Walk
Results inquires:
Dina Myers
913.553.0600
dina@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Feb 15, 2014
9:00 am
Sweetheart Run 5K Columbia
Team Results
JoAnn Bushko
816-569-4508
joann@kcrunningcompany.com
www.musweetheartrun.com

Results
Feb 15, 2014
9:00 am
Sweetheart Run 5K Columbia
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com
816-569-4508
www.musweetheartrun.com

Results

Photos
Feb 2, 2014
9:00 am
The Kickoff 5K Run/Walk
Great shirts, finishers
medal, kids run
and much more!!

Steve Blew
www.kickoff5k.com
steve@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Jan 26, 2014
10:00 am
Groundhog Run 10K Teams
Results inquiries:
Dina@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Jan 26, 2014
8:00 am
Hunt Midwest
Groundhog Run 5K Teams
Results inquiries:
Dina@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Jan 26, 2014
10:00 am
Hunt Midwest Groundhog Run 10K
Results inquiries:
Dina@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Jan 26, 2014
8:00 am
The Groundhog Run 5K
Results inquiries:
Dina@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Jan 25, 2014
8:00 am
Polar Bear Strut 5K Run/Walk
Deb Larimore
larimored@ksso.org
913-236-9290 ext 109

Results
Jan 18, 2014
8:30 am
Battle of the Bean 5K Run/Walk
Brad Ziegler
913-381-2553
brad@kcrunningcompany.com
www.battleofthebean5k.com

Results

Photos
Jan 11, 2014
9:00 am
Diva Dash 5K - Springfield, MO
Caleb Teague
913-951-6907
caleb@kcrunningcompany.com
kcrunningcompany.com

Results

Photos
Dec 14, 2013
8:30 am
Mustache Dash 5k
Caleb Teague
913-951-6907
caleb@kcrunningcompany.com
kcrunningcompany.com

Results

Photos
Dec 8, 2013
9:00 am
Great Santa Run 5K
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com
www.kcsantarun.com

Results

Photos
Dec 7, 2013
9:00 pm
Run with Santa 5K
Sharon Meek
www.sportkc.org/sportkc.asp...

Results
Nov 28, 2013
9:00 am
Thanksgiving Day 5K Run
www.sportkc.org
Results

Photos
Nov 28, 2013
9:00 am
Pilgrim Run 5K Run/Walk
Gary Foltz
info@pilgrimrun.org
www.pilgrimrun.org

Results
Nov 23, 2013
7:30 pm
The Kettle Run 5K Run/Walk
Benefiting The Salvation Army
www.kettlerun5k.com
Results
Nov 17, 2013
9:00 am
JayDoc Dental 5K Race
Taylor Merklein
9134264042
tmam23@mail.umkc.edu

Results
Nov 16, 2013
9:00 am
Girls on the Run 5K Run/Walk
Lisa Pickard
lisa@gotrkc.org
www.gotrkc.org

Results
Nov 16, 2013
8:30 am
Mustache Dash 5K Wichita
troy@kcrunningcompany.com
www.mustachedash5k.com

Results

Photos
Nov 10, 2013
7:30 am
Seize the Day 5K Run/Walk
Jayme Hanrahan
www.efmk.org

Results
Nov 10, 2013
9:00 am
Vets Day 5K
Lawrence, KS

Results
Nov 9, 2013
8:00 am
We Can Hear you Now-Run
for Children's Hearing
Kent Friend
816-803-7406
kfriend62@aol.com
www.hearyounow.com

Results
Nov 3, 2013
8:00 am
Lung Hill Run 5K Run/Walk
Annabelle Buckner
lunghillrun@gmail.com
www.lunghillrun.org

Results
Nov 3, 2013
8:30 am
Overrun Ovarian Cancer
Kelly Cannova
info@overrunovariancancer.com
www.overrunovariancancer.com

Results
Nov 2, 2013
9:00 am
Cure of Ars 5K Run/Walk
Mary Parragon
mparrigon@kc.rr.com
www.cureofars5k.com

Results
Nov 2, 2013
9:00 am
Wilderness Run 5Mile/2Mile
Shannon Dooley
Shannon.dooley@kcmo.org
http://kcparks.org/about-re...

Results
Oct 26, 2013
8:00 am
The Great Pumpkin Race 5K
www.greatpumpkinracekc.com
Results
Oct 26, 2013
7:00 pm
Monster Dash 5K Run/Walk
Lil' Monsters Kids Run
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.kcmonsterdash.com

Results

Photos
Oct 20, 2013
8:00 am
Boots N Daisy Dukes 5K
Lil Critter Fun Run
Tulsa
Caleb Teague
www.kcrunningcompany.com
caleb@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Oct 19, 2013
8:00 am
Boots N Daisy Dukes 5K
Lil' Critter Kids Run
Wichita
Caleb Teague
www.kcrunningcompany.com
caleb@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Oct 17, 2013
3:00 pm
EKL C-Team Boys
Overall Finish & Teams

Results
Oct 17, 2013
3:00 pm
EKL Varsity Boys
Overall Finish & Teams

Results
Oct 17, 2013
3:00 pm
EKL Varsity Girls
Overall Finish & Teams

Results
Oct 17, 2013
3:00 pm
EKL JV Boys
Overall Finish & Teams

Results
Oct 17, 2013
3:00 pm
EKL JV Girls
Overall Finish & Teams

Results
Oct 17, 2013
3:00 pm
EKL C-Teams Girls
Overall Finish & Teams

Results
Oct 13, 2013
8:00 am
Lace Up for Learning 5K
Judi Reilly
913-469-3908
jreilly@jccc.edu
http://www.jccc.edu/laceup5...

Results
Oct 13, 2013
8:00 am
Bill Cross 5K Run/Walk
Christine Evans
cevans@feednorthlandkids.org
www.sportkc.org

Results
Oct 12, 2013
8:30 am
Mustache Dash 5K Run/Walk
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.mustachedash5K.com

Results

Photos
Oct 6, 2013
8:00 am
John Glaser 5K Run/Walk

Results

Photos
Oct 6, 2013
9:00 am
5K4MJ 5K Run/Walk
for COPD research

Janelle Laudick
Janelle@5k4mj.org
913-754-6440
www.5k4mj.org

Results

Photos
Oct 6, 2013
8:00 am
Pink Laundry Run 5K
Vicki Gardner
avgardner@sbcglobal.net
www.pinklaundry.org

Results

Photos
Oct 5, 2013
8:00 am
Metro XC
JV Boys
Individual and Teams
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 5, 2013
8:00 am
Metro XC
JV Girls
Individual and Teams
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 5, 2013
8:00 am
Metro XC
Varsity Boys
Individual and Teams
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 5, 2013
8:00 am
Metro XC
Varsity Girls
Individual and Teams
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 5, 2013
8:00 am
Metro XC
9th and 10th Grade Boys
Individual and Teams
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 5, 2013
8:00 am
Metro XC
9th and 10th Grade Girls Results
Individual and Teams
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 5, 2013
8:00 am
Run the Burg Half Marathon,
www.runtheburg.com
Results
Oct 5, 2013
8:00 am
Grin and Bear It 5K Run/Walk
Sonya McClelland
smclelland@cassregional.org
www.sportkc.org

Results
Oct 5, 2013
8:00 am
Barstow School 5K Run/Walk
Brent Walz
brentwalz@hosfield.com
www.sportkc.org

Results
Sep 29, 2013
8:00 am
Regalia Run/ Walk 5K &
UMKC Alumni Office
816-235-1561
alumni@umkc.edu
http://info.umkc.edu/founde...

Results
Sep 29, 2013
8:00 am
Charlie's House 5K--A Home
and Kids' Fun Run
John McCarthy
913-375-7123
john@charlieshouse.org
www.charlieshouse.org

Results
Sep 28, 2013
8:00 am
Sacred Steps 5K Run/Walk
Sheree Reece
913-232-4127
Sheree.reece@cor.org
www.cor.org/sacredsteps

Results
Sep 28, 2013
8:00 am
Pony Express 5K/10K Run/Walk
Stancy Bond
stancybond@gmail.com

Results

Photos
Sep 22, 2013
8:15 am
Free to Breathe-Kansas
City 5K run/walk & 1/2
Jessie Lewis
816-820-2916
kcfreetobreathe@gmail.com
freetobreathe.org

Results
Sep 22, 2013
8:30 am
BIGGSteps toward Cancer
Emily@biggsteps.org
www.biggsteps.org

Results
Sep 22, 2013
8:00 am
Panera Bread Diabetes Dash
Brian Cole
www.diabetesdashforlife.com

Results
Sep 21, 2013
6:00 pm
Blazin' the Burg 5K
Run/walk

Jennifer Dansel
(913) 660-2560
jloldham@yahoo.com
www.blazintheburg.com

Results
Sep 21, 2013
8:00 am
Prairie Pride 5K Run/Walk
Tessie Wissel
tlwissel@yahoo.com
www.prairie5k.com

Results
Sep 21, 2013
8:00 am
Dot to Dot 5K/10K
Ann Todd-Cooper
info@dottodotrun.org
www.dottodotrun.org

Results
Sep 15, 2013
7:30 am
Plaza 10K and Two Mile Fun Run
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.plaza10K.com

Results

Photos
Sep 14, 2013
8:30 am
Diva Dash 5K

Dina Myers
dina@kcrunningcompany.com
www.divadash5k.com

Results

Photos
Sep 14, 2013
8:00 am
Dr. Bob Run 5K run/walk
www.sportkc.org
Results
Sep 8, 2013
7:00 am
Broadway Bridge Run Half
Kami Delameter
delameter@somo.org
www.broadwaybridgerun.org

Results

Photos
Sep 7, 2013
8:00 am
On Your Mark 5K Run/Walk
Debbie Miller
damstang@hotmail.com
www.onyourmarkrun.org

Results
Sep 7, 2013
8:00 am
Strut For the Streaks 5K
Jackie Buser
jbuser@bluevalleyrec.org
http://www.bluevalleyrec.or...

Results
Sep 7, 2013
8:00 am
Run Fast Eat Slow 5K
Callen Zind
czind@powellgardens.org

Results
Sep 2, 2013
8:00 am
Run 2 Free
Heather Duris
hduris@hotmail.com

Results
Sep 2, 2013
7:30 am
Leawood Labor Day 5K
Brock Shafer
913-339-6700 x152
www.sportkc.org

Results
Aug 25, 2013
8:00 am
Head For the Cure 5K
Lauren Ziegler
lziegler@vml.com
www.headforthecure.org

Results

Photos
Aug 24, 2013
10:00 am
Parkville Days Run By the
Kelly Fricker
kellyafricker@gmail.com
http://www.facebook.com/pag...

Results
Aug 17, 2013
8:00 am
The Rivalry Run 5K
Wade and Abby Thomas
register@therivalryrun.org
www.therivalryrun.org

Results

Photos
Aug 10, 2013
7:00 am
Overland Park Farmstead
Kerrie Nichols
913-634-7165
kerrie.nichols@opkansas.org
http://www.opkansas.org/eve...

Results

Photos
Aug 10, 2013
8:00 am
Diva Dash 5K - Tulsa
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.divadash5k.com

Results

Photos
Aug 3, 2013
9:00 am
2nd Annual Kansas Cross
Chris Goode
913-486-9611
cgoode1962@yahoo.com
http://events.jsonline.com/...

Results
Aug 3, 2013
7:00 am
Boys & Girls Club Red Dog
Erika Zimmerman
785-423-1864
ezimmerman@bgclk.org
www.bgclk.org

Results
Aug 3, 2013
7:30 am
Puddle Jumper Days 5K
Debra Cox
dcox@odessa.k12.mo.us
www.sportkc.org

Results
Aug 3, 2013
8:00 am
Olathe Medical Center 5K
Kyle Stegeman
913.826.2955

Results
Jul 27, 2013
7:15 am
Kansas City
Cross Country Challenge

www.kcxcchallenge.com

Results
Jul 27, 2013
7:30 pm
Rock the Crossroads 5K
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.rockthecrossroads.com

Results

Photos
Jul 20, 2013
8:00 am
Amelia Earhart 2K
Lisa Howard
lisahoward@kansascityymca.org
www.sportkc.org

Results
Jul 20, 2013
7:30 am
Amelia Earhart 8K Fun Run/Walk
Lisa Howard
913-367-4948
Lisahoward@kansascityymca.org
www.sportkc.org

Results
Jul 20, 2013
7:00 am
Julia's Warriors Run For
Jodi Green
juliasrunforhope@gmail.com
www.juliaswarriorsrunforhop...

Results
Jul 14, 2013
9:00 am
Jingle in July 5K
Steve Rock
17501 W. 98th Street, Lenexa, KS.
srock@arthritis.org

Results
Jul 13, 2013
8:00 pm
Northland Hot Trot 5k and
Too Hot To Trot After
Brad Ziegler
913-381-2553
Brad@kcrunningcompany.com
www.nni.org

Results
Jul 6, 2013
7:30 am
Darren Sproles 5K Run/Walk
Cheryl Smith
csmith@ismsports.net
www.sproles5k.com

Results

Photos
Jul 4, 2013
7:00 am
Stars and Stripes 5K
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.starsandstripes5k.com

Results

Photos
Jun 30, 2013
8:00 am
Head for the Cure 5K
St. Louis, MO
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 29, 2013
8:00 am
Freedom 5K
Judi Lund
judi.lund@gmail.com

Results

Photos
Jun 23, 2013
8:00 am
Head for the Cure
Wichita KS
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 23, 2013
7:30 am
Air It Up 2.5 Mile Fun
Run and Inflatable Obstacle
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com
www.airituprun.com

Photos
Jun 22, 2013
8:00 am
Spirit Race 5K Run/Walk
Brittany Meek
http://www.saf-k.org/5k.html

Results
Jun 22, 2013
9:00 am
Inaugural Kansas City DEA
Fallen Heroes 5K Run/Walk
Chad Robacker
www.sportkc.org

Results
Jun 22, 2013
8:00 am
Putting the Boots to ALS
Rich Ehlers
eere5@yahoo.com
www.project5forals.org

Results
Jun 15, 2013
9:00 am
The Dirty Duo 6 Mile and
Dirty Duo Jr. 1 Mile biking...
Bess Bonewits
bess@kcdirtyduo.com
www.kcdirtyduo.com

Results
Jun 15, 2013
7:00 am
Run the Good Race 5K XC
913-321-HOPE
www.sanctuaryofhope.org

Results
Jun 15, 2013
8:00 am
Kevin Gray 5K Run/Walk
Sarah Dee
sdee@sportkc.org
www.sportkc.org

Results
Jun 9, 2013
8:00 am
Boots and Daisy Dukes 5K
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com
www.sportkc.org

Results

Photos
Jun 8, 2013
9:00 pm
Run4Ron 5K
Tim Morris
816-872-2788/816-918-3833
tmorris@bcinsourcing.com
www.run4ronfoundation.org

Results
Jun 8, 2013
7:30 am
Bark N Blues 5k or 1mile
Melissa Anderson
913-558-2139
barknblues@gmail.com

Results
Jun 8, 2013
7:30 am
Erek's Run 5K Run/Walk
Julissa Flanders
lucky_23@hotmail.com
www.sportkc.org

Results
Jun 8, 2013
7:30 am
Jazz in the Woods 5K/10K
Brent Jaynes
bjaynes@leisurerealestate.com
www.sportkc.org

Results
May 27, 2013
8:00 am
Home Run 5K

Results
May 27, 2013
8:00 am
Amy Thompson Run 5K
Kate Kershaw
amythompsonrun@gmail.com
www.amythompsonrun.org

Results
May 27, 2013
8:00 am
Amy Thompson Run 8K Run/Walk
Kate Kershaw
amythompsonrun@gmail.com
www.amythompsonrun.org

Results
May 25, 2013
8:00 am
Run For Rachel 5K/One Mile Walk
Keith House
Keith.r.house@gmail.com
www.runforrachel.org

Results
May 19, 2013
8:00 am
Run for Kids 5K
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.sportkc.org

Results
May 18, 2013
8:00 am
Miles Against Melanoma 5K
Lynee Berend
psychobus9@sbcglobal.net
mamkc5K@yahoo.com
www.mamkc.com

Results
May 18, 2013
7:00 am
Kansas City Corporate Challenge
KCCC
913.831.2222
kccc@mindspring.com
www.kccorporatechallenge.com

Results
May 18, 2013
9:00 am
Girls on the Run 5K
Lisa Pickard
info@gotrkc.org
www.gotrkc.org

Results
May 12, 2013
8:30 am
Diva Dash 5K - Omaha
Dina Myers
dina@kcrunningcompany.com

Results

Photos
May 11, 2013
7:30 am
Running with the Cows - 5K Run

Heartland 39.3 Series Event
www.heartland393.com
Liz Meek
liz@mbmeek.com
www.runningwiththecows.com

Results

Photos
May 11, 2013
9:00 am
Nativity School 5K Run/Walk
nativityfunrun@gmail.com
www.sportkc.org

Results

Photos
May 11, 2013
7:30 am
Running with the Cows -
Heartland 39.3 Series Event
www.heartland393.com
Liz Meek
www.runningwiththecows.com

Results

Photos
May 5, 2013
8:00 am
Run to Remember 5K
Lana Russell
www.sportkc.org

Results
May 5, 2013
8:00 am
9th Annual LAKC Run For
Cory Unrein
www.lakc.net

Results
May 5, 2013
8:00 am
Triumph Over Tragedy 5K
Benefiting the Kelly Lynn
Shane Lutz
shane.lutz@kllscholarshipfu...
http://kllscholarshipfund.org/

Results
May 5, 2013
8:00 am
Outpacing Melanoma 5K
Kelly Klover
kcklover@everestkc.net
www.outpacingmelanoma.org

Results
May 4, 2013
8:00 am
Corporate Challenge
Womens 5K results

Results
May 4, 2013
7:30 am
Corporate Challenge
Mens 5K results

troy@kcrunningcompany.com

Results
May 4, 2013
9:45 am
North Kansas City Schools
Centennial 5K
Jan Lewis
jlewis1@nkcschools.org
http://www.nkcschools.org/f...

Results
May 4, 2013
8:00 am
Independence Park Trot
Cynthia Epp
cepp@indepmo.org
www.independenceparktrot.com

Results
Apr 28, 2013
8:00 am
Head for the Cure 5K
Lauren Ziegler
lziegler@vml.com
www.headforthecure.org

Results
Apr 27, 2013
8:00 am
Dylan Meier 5K

troy@kcrunningcompany.com

Results
Apr 27, 2013
8:00 am
Hilltop Hustle 5K & Kids
Dave Byrd-Stadler
785-864-8047
dstadler@ku.edu
http://www.people.ku.edu/~m...

Results
Apr 21, 2013
8:00 am
Head for the Cure 5K
Lauren Ziegler
lziegler@vml.com
www.headforthecure.org

Results
Apr 21, 2013
8:00 am
Kansas Half Marathon
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Apr 21, 2013
8:00 am
Kansas Half Marathon
13.1 Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Apr 20, 2013
8:00 am
Spring Into Fitness 5K
Wendy Scholten
wscholtenrv@olatheschools.org

Results
Apr 20, 2013
9:00 am
Purple Stride 5K
Lindsey McDonald
lmcdonald@pancanvolunteer.org
http://www.kintera.org/faf/...

Results
Apr 19, 2013
11:55 pm
Leawood Midnight Run 5K Run/Walk
Luke Schulte
schultel@ksso.org
http://www.active.com/runni...

Results
Apr 13, 2013
7:30 am
Rock The Parkway
Half Marathon Results

Heartland 39.3 Series Event
www.heartland393.com
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Apr 13, 2013
7:30 am
Rock the Parkway 5K Run/Walk


Troy Fitzgerald
troy@rocktheparkway.com
www.rocktheparkway.com

Results

Photos
Apr 7, 2013
9:00 am
Muscular Dystrophy Association
Erin Montgomery
emontgomery@mdausa.org
www.sportkc.org

Results
Apr 6, 2013
8:00 am
Great Balls of Fire 5K
"In Support of Testicular
Caleb Teague
caleb_teague@hotmail.com
www.greatballsoffirerun.com

Results
Apr 6, 2013
9:00 am
Running With Convoy 5K
Adam Riso
runningwithconvoy@convoyofh...
http://kansascity.runningwi...

Results
Apr 6, 2013
9:00 am
Eagle Egg 5K Run/Walk
Dina Myers
Dina@kcrunningcompany.com

Results
Mar 30, 2013
8:00 am
Circle the Square 5K Run/Walk
info@cslcares.org
www.cslcares.org

Results
Mar 30, 2013
8:00 am
Easter Egg 5K & Lil' Bunny
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com
www.easteregg5K.com

Results

Photos
Mar 23, 2013
8:30 am
Diva Dash Women's 5K Run/Walk
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.divadashkc.com

Results

Photos
Mar 16, 2013
9:00 am
The Big XII 5k (Offical Results)
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Mar 16, 2013
8:00 am
Wichita St. Patricks 5k
Age Group Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Mar 16, 2013
7:30 am
The Strip Run 5K
www.thestriprun.com
Results
Mar 16, 2013
8:00 am
Big 12 Tournament 5K
Sarah Dee
www.sportkc.org

Results
Mar 10, 2013
1:00 pm
Whiskey Run 5K
Karen Brooke
mcbusinessassoc@yahoo.com
www.whiskeyrun5k.com

Results
Mar 9, 2013
8:30 am
Diva Dash 5K - Age Group Results
Wichita KS
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.divadash5k.com

Results

Photos
Mar 9, 2013
8:00 am
Shamrock Shuffle 5K
info@lawrencestpatricksdayp...
Register online at
http://lawrencestpatricksda...

Results
Feb 18, 2013
9:00 am
Kansas City
Sweetheart Run Four Mile
TEAM RESULTS
JoAnn Bushko
JoAnn@kcrunningcompany.com
www.kcrunningcompany.com

Results

Photos
Feb 17, 2013
9:00 am
Kansas City
Sweetheart Run Four Mile Run
AGE GROUP RESULTS
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com
www.kcsweetheartrun.com

Results

Photos
Feb 16, 2013
9:00 am
Lawrence KS
Sweetheart Run 5K
TEAM Results
JoAnn Bushko
JoAnn@kcrunningcompany.com
www.kusweetheart.com

Results
Feb 16, 2013
9:00 am
Columbia MO
Sweetheart Run TEAM Results
Joann Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Feb 16, 2013
9:00 am
Lawrence KS
Sweetheart Run 5K Run/Walk
Age Group Results
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com
www.kusweetheartrun.com

Results
Feb 16, 2013
9:00 am
Columbia MO
Sweetheart Run 5K Run/Walk
Age Group Results
JoAnn Bushko
JoAnn@kcrunningcompany.com
www.musweetheartrun.com

Results
Feb 9, 2013
8:45 am
Chocolate Rush Half Marathon
Tony Drew
tonydrew@everestkc.net
http://www.patriotsrun.org/...

Results
Jan 27, 2013
10:00 am
Hunt Midwest Groundhog
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Jan 27, 2013
8:00 am
Hunt Midwest Groundhog
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Jan 27, 2013
10:00 am
Hunt Midwest Grounghog
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Jan 27, 2013
8:00 am
Hunt Midwest Groundhog
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Jan 26, 2013
10:00 am
Polar Bear Strut 5K
Luke Schulte
schultel@ksso.org
http://www.ksso.org/kansascity

Results
Jan 19, 2013
9:00 am
Battle of the Bean 5K
JoAnn Bushko
Joann@kcrunningcompany.com
www.battleofthebean5K.com

Results

Photos
Dec 15, 2012
10:00 am
Kris Kringle 5K Run
Helston Singleton
helston.singleton@kcmo.org

Results
Dec 9, 2012
9:00 am
Jingle Bell Run/Walk 5K
Lenexa, KS
Steve Rock
913.262.2233
srock@arthritis.org
www.jinglebellrunkc.org

Results
Dec 8, 2012
9:00 am
Jingle Bell Run 5K
Lawrence, KS

Results
Dec 2, 2012
9:00 am
The Great Santa Run 5K Run/Walk
Troy Fitzgerald
Troy@kcrunningcompany.com
www.kcsantarun.com

Results

Photos
Dec 1, 2012
9:00 pm
Run With Santa 5K Run/Walk
Sharon Meek
sharon.meek@juno.com
www.sportkc.org

Results
Nov 22, 2012
9:00 am
Sprint Thanksgiving Day
www.sportkc.org
Results

Photos
Nov 22, 2012
9:00 am
Sprint Thanksgiving Day
www.sportkc.org
Results

Photos
Nov 22, 2012
9:00 am
Pilgrim Run 5K Run/Walk
Gary Foltz
info@pilgrimrun.org
www.pilgrimrun.org

Results
Nov 18, 2012
8:00 am
Gobbler Grind
Full Marathon results

Results

Photos
Nov 18, 2012
8:00 am
Gobbler Grind
13.1 Results

Results

Photos
Nov 18, 2012
8:00 am
Gobbler Grind
5K Results

Results

Photos
Nov 17, 2012
6:30 pm
The Glow Run 5k Dallas/Irving
Gerryl Krilic
214.460.9339
www.glowrun5k.com

Results
Nov 17, 2012
9:00 am
Girls on the Run 5K Run/Walk
Lisa Pickard
lisa@gotrkc.org
www.gotrkc.org

Results
Nov 11, 2012
9:00 am
KU Vet's Day 10K/5K/1mi Walk

Nikki Epley
785-864-4760
nepley@kualumni.org
www.kualumni.org/kuvetsrun

Results
Nov 10, 2012
6:30 am
Glow Run New Orleans

Results
Nov 4, 2012
8:00 am
Lung Hill Run 5K
www.lunghillrun.org
Results

Photos
Nov 4, 2012
8:30 am
The OVERRUN Ovarian Cancer
I mile Teal Ribbon Run/Walk
Kelly Cannova
913-515-5299
info@overrunovariancancer.com
www.overrunovariancancer.com

Results
Nov 3, 2012
7:00 pm
The Glow Run 5k University
Steve Blew
steve@glowrun5k.com
www.glowrun5k.com

Results
Nov 3, 2012
8:00 am
Run With a Mission 5K Run/Walk
Mark Potter
mpotter@colonialkc.org
www.runwithamission.org

Results
Nov 3, 2012
9:00 am
Wilderness Run 5 Mile and

Results
Nov 3, 2012
9:00 am
Cure' of Ars 5K Run/Walk
Mary Parrigon
mparrigon@kc.rr.com
www.cureofars5k.com

Results
Oct 27, 2012
8:00 am
Run The Burg 1/2 Marathon,

www.runtheburg.com

Results
Oct 27, 2012
7:00 pm
Monster Dash 5K Run/Walk
Lil' Monsters Fun Run
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com
www.kcmonsterdash.com

Results

Photos
Oct 14, 2012
8:00 am
Bill Cross 5K Run/Walk
Chris Evans
816-301-4483
cevans@feednorthlandkids.org
www.feednorthlandkids.org

Results
Oct 14, 2012
8:00 am
Jeff Taylor 5K/10K Run Walk
Aaron Goff
aaron@kcpcu.org
www.jefftaylorrun.com

Results
Oct 13, 2012
8:30 am
Mustache Dash 5K Run/Walk
Brad Ziegler
816-529-5860
brad@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Oct 13, 2012
8:00 am
Barstow School 5K Run/Walk
http://www.sportkc.org/spor...
Results
Oct 11, 2012
8:00 am
EKL XC - Varsity Boys and Girls

Results
Oct 11, 2012
8:00 am
EKL XC - JV Boys and Girls

Results
Oct 11, 2012
8:00 am
EKL XC - Boys and Girls

Results
Oct 7, 2012
8:00 am
Pink Laundry 5K
Vicki Gardner
avgardner@sbcglobal.net
www.pinklaundry.org

Results

Photos
Oct 6, 2012
7:15 pm
The Glow Run 5k St. Louis

Results
Oct 6, 2012
7:00 pm
The Glow Run 5k St. Louis
info@glowrun5k.com
www.glowrun5k.com

Results
Oct 6, 2012
8:00 am
Dr. Bob 5K Run/Walk
Paul Vardiman
http://soe.ku.edu/news-even...

Results
Oct 6, 2012
8:00 am
Blue Valley Recreation
Strut for the Streaks
5K Run Walk and One Mile
Jackie Buser
jbuser@bluevalleyrec.org
http://www.sportkc.org/spor...

Results
Oct 6, 2012
8:00 am
John Glaser Memorial 5K Run/Walk
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.johnglaser5k.com

Results

Photos
Oct 5, 2012
8:00 am
Dr. Bob's 5K
Team Results

Results
Sep 30, 2012
8:00 am
Head for the Cure 5k Run/Walk
Lauren Ziegler
lziegler@vml.com
www.headforthecure.org/lawr...

Results
Sep 29, 2012
8:00 am
KC Metro XC
9th & 10th Grade Boys team

Results
Sep 29, 2012
8:00 am
KC Metro XC
9th & 10th Grade Girls

Results
Sep 29, 2012
8:00 am
KC Metro XC 9th and 10th

Results
Sep 29, 2012
8:00 am
Metro XC 9th and 10th grade

Results
Sep 29, 2012
8:00 am
KC Metro XC JV Girls Team

Results
Sep 29, 2012
8:00 am
KC Metro XC Girls JV Overall

Results
Sep 29, 2012
8:00 am
KC Metro XC JV Boys Team Results

Results
Sep 29, 2012
8:00 am
KC Metro XC Boys JV Overall

Results
Sep 29, 2012
8:00 am
KC Metro XC Girls Varsity

Results
Sep 29, 2012
8:00 am
KC Metro XC Girls Varsity

Results
Sep 29, 2012
8:00 am
Metro XC Boys Varsity Team

Results
Sep 29, 2012
8:00 am
Metro XC Boys Varsity Overall

Results
Sep 29, 2012
8:00 am
Pony Express Run 5K/10K
Stancy Bond
stancybond@gmail.com
www.sportkc.org

Results
Sep 29, 2012
6:00 pm
Blazin' the Burg 5K Run/Walk
Marcia Cook
913-837-2826
chamber@louisburgkansas.com
www.blazintheburg.com

Results
Sep 29, 2012
8:00 am
Lakemary Run for the Stars
Abby Hardwick
ahardwick@lakemaryctr.org
www.lakemaryctr.org

Results
Sep 23, 2012
8:30 am
5th Annual Free to Breathe-K...
Jessie Lewis
816-820-2916
kcfreetobreathe@gmail.com
http://participate.freetobr...

Results
Sep 22, 2012
8:00 am
Roots n Blues n BBQ
Half Marathon and 10K Run
Patrick Hanson
readysetresults@gmail.com
http://rootsnbluesnbbq.com/...

Results
Sep 22, 2012
8:00 am
Sacred Steps 5k
Sheree Reece
913-232-4127
sheree.reece@cor.org
www.cor.org/sacredsteps

Results

Photos
Sep 22, 2012
8:00 am
Prairie Pride 5K Run/Walk
Tessie Wissel
twissel@yahoo.com
www.prairie5k.com

Results

Photos
Sep 16, 2012
7:30 am
Plaza 10K Run/Walk and
Two Mile Fun Run
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Sep 15, 2012
8:00 am
Fourth Annual
i-ROK Foundation 5K Run/Walk
Krista Quinn
irokfoundation@gmail.com
www.i-rokfoundation.com

Results
Sep 15, 2012
7:30 am
Paulina Cooper
Dot to Dot 5K/10K
Ann Cooper
913-897-1100
info@dottodotrun.org
www.dottodotrun.org

Results
Sep 9, 2012
7:00 am
Broadway Bridge 5K, 10K
Kami Delameter
delameter@somo.org
www.broadwaybridgerun.org

Results
Sep 8, 2012
8:00 am
On Your Mark 5K
Benefiting Heads Up Brain
Megan Olson
meganolson1974@yahoo.com
www.sportkc.org

Results
Sep 8, 2012
8:00 am
Powell Gardens 5K Run/Walk
http://powellgardens.org/pa...
Results
Sep 3, 2012
7:30 am
Labor Day 5K Run/Walk
Brock Shafer
913.339.6700 ext. 154.
brocks@leawood.org
http://www.leawood.org/park...

Results
Aug 26, 2012
8:00 am
Head For the Cure 5K Run/Walk
Troy Fitzgerald
troy@krunningcompany.comc
www.headforthecure.org

Results

Photos
Aug 26, 2012
8:00 am
5K4MJ 5K Walk/Run
COPD Foundation
info@5k4mj.org
www.5k4mj.org

Results
Aug 25, 2012
8:30 pm
The Tulsa Glow Run 5k Team
steve@glowrun5k.com
www.glowrun5k.com

Results

Photos
Aug 25, 2012
8:30 pm
Tulsa Glow Run 5K Run/Walk
Steve Blew
steve@glowrun5K.com

Results

Photos
Aug 19, 2012
8:00 am
Hemophilia Association
Mark Cox
mcox@midwesthemophilia.org
www.sportkc.org

Results
Aug 18, 2012
8:40 pm
Glow Run Omaha
Team Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompnay.com

Results
Aug 18, 2012
8:30 pm
Glow Run 5K
Age Group Results
Dina Myers
dina@kcrunningcompany.com

Results
Aug 18, 2012
8:00 am
The Rivalry Run 5K
Kansas vs. Missouri
www.sportkc.org
register@therivalryrun.org
www.therivalryrun.org

Results

Photos
Aug 11, 2012
8:45 pm
Wichita Glow Run 5K
Team Results

Results
Aug 11, 2012
8:30 pm
Glow Run 5K Run/Walk
WICHITA KS
Steve Blew
816-416-0390
steve@glowrun5K.com

Results

Photos
Aug 11, 2012
7:00 am
Overland Park Stampede
Kerrie Nichols
kerrie.nichols@opkansas.org
http://www.sportkc.org/spor...

Results
Aug 4, 2012
8:00 am
Olathe Medical Center 5K

www.sportkc.org

Results
Aug 4, 2012
7:30 am
Puddle Jumper Days 5K

Deborah Cox
dcox@odessa.k12.mo.us
www.sportkc.org

Results
Aug 4, 2012
7:00 am
Red Dog Run 8
5K and 10K
Erika Zimmerman
785-423-1864
ezimmerman@sunflower.com
bgclawrence.com

Results
Aug 4, 2012
6:30 pm
Fastest Kid in Town Run
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com
www.fastestkidintown.com

Photos
Aug 4, 2012
9:00 pm
Summer Sizzler 5K
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com
www.sportkc.org

Results

Photos
Jul 28, 2012
7:30 pm
Rock the Crossroads 5K
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.rockthecrossroads.com

Results

Photos
Jul 28, 2012
7:15 am
KC XC Championships
5K Cross Country Race
*MARA Grand Prix Event*
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com
www.kcxcchampionships.com
www.sportkc.org

Results

Photos
Jul 21, 2012
7:00 am
Julia's Warriors Run For Hope
Jodi Green
greenj02@yahoo.com
www.juliaswarriorsrunforhop...
www.sportkc.org

Results
Jul 21, 2012
7:00 am
Start2Finish 5K
Judi Riley
jreilly@jccc.edu
www.sportkc.org

Results

Photos
Jul 14, 2012
9:00 pm
Glow Run KC
Team Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompnay.com

Results
Jul 14, 2012
9:15 pm
Glow Run KC
Age Group Results
troy@kcrunningcompnay.com
Results

Photos
Jul 14, 2012
9:15 pm
Glow Run KC
Overall Results
troy@kcrunningcompnay.com
Results

Photos
Jul 14, 2012
8:00 am
The Legendary 5K
Shannan Garcia
913-378-9622
shannangarcia@kansascityymc...

Results

Photos
Jul 7, 2012
8:00 am
Putting The Boots to ALS
John Lillis
john@webem.com
www.puttingthebootstoals.com
www.sportkc.org

Results
Jul 4, 2012
7:00 am
Stars and Stripes 5K Run/Walk
Lil' Firecrackers Kids Run
Steve Blew
www.starsandstripes5K.com
Steve@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Jul 1, 2012
7:30 am
Mass Street Mile
Troy Fitzgerald
Troy@kcrunningcompany.com
www.massstreetmile.com

Results
Jun 30, 2012
9:00 am
Mind Body and Soul 5K
816-361-3600
www.sportkc.org

Results
Jun 30, 2012
8:00 am
Head For the Cure 5K Run/Walk
WICHITA, KS
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com
www.headforthecure.org

Results

Photos
Jun 23, 2012
8:30 am
Darren Sproles 5K
Run/Walk
Cheryl Smith-Lemox
858-836-0133
csmith@ismsports.net
http://darrensproles5k.com/

Results

Photos
Jun 16, 2012
7:30 am
Jazz in the Woods 10k Results

Results

Photos
Jun 16, 2012
7:00 am
Sanctuary of Hope's" Run
the Good Race "5K Cross
County Course, 5K Street
Course, "Do the Double,"
Bill Page
913-321-4673
wdpage@gmail.com
www.sanctuaryofhope.org

Results
Jun 16, 2012
7:30 am
Jazz in the Woods 5K Run/Walk
Brent Jaynes
www.sportkc.org
www.jazzinthewoods.com

Results
Jun 16, 2012
8:00 am
Inaugural Kevin Gray Father's
Brett Vena
www.sportkc.org

Results

Photos
Jun 10, 2012
8:00 am
Miles Against Melanoma
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com
http://www.sportkc.org/spor...

Results
Jun 9, 2012
4:00 pm
Martini Mile - Womens Division

Results
Jun 9, 2012
4:00 pm
Martini Mile - Mens Division

Results
Jun 9, 2012
4:00 pm
Martini Mile 4 x 1 mile relay

steve@kcrunningcompany.com

Results
Jun 9, 2012
7:30 am
Erek's Run 5K Run/Walk
Julissa Flanders
lucky_23@hotmail.com
http://www.sportkc.org/spor...

Results
May 28, 2012
8:40 am
2012 Amy Thompson Run 5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompnay.com

Results

Photos
May 28, 2012
8:00 am
2012 Amy Thompson Run
8k Results

Results
May 26, 2012
8:00 am
StopGap 5K Run/Walk
Julie Krische
http://www.stopgapincorpora...
jcochran@amfam.com
www.sportkc.org

Results
May 20, 2012
8:00 am
Outpacing Melanoma 5K Run/Walk
Dot to Dot Kids Trot
Kelly Klover
outpacingmelanoma@gmail.com
www.sportkc.org

Results

Photos
May 19, 2012
7:00 am
KCCC Half Marathon Unofficial
Overall Results. For official
results check the KC Corporate
troy@kcrunningcompnay.com
www.kccorporatechallenge.com

Results
May 19, 2012
9:00 am
Girls on the Run 5K
Kathy Stone
kathy@gotrkc.org
www.sportkc.org

Results

Photos
May 12, 2012
8:00 am
Running with the Cows 5K results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompnay.com

Results

Photos
May 12, 2012
8:00 am
Running with the Cows 13.1
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompnay.com

Results

Photos
May 12, 2012
9:00 am
Nativity 5K Run/Walk
Bebee Schloegel nativityfunrun@gmail.com
http://www.sportkc.org/

Results

Photos
May 6, 2012
7:30 am
Run to Remember 5k benefitting
Tracy Russell
russell9116@gmail.com
www.ride4cops.com/events

Results
May 6, 2012
8:00 am
Triumph Over Tragedy 5K Run/Walk
Benefiting Kelly Lynn Lutz
Leighann McDonald
http://kllscholarshipfund.com/
http://www.sportkc.org

Results
May 5, 2012
8:00 am
Walk a Mile in Her Shoes 5k

Results
Apr 28, 2012
8:00 am
Spring Into Fitness 5k
Wendy Scholten
wscholtenrv@olatheschools.org
http://take.actionforhealth...

Results
Apr 28, 2012
9:00 am
The Dylan Meier "Get Busy
Livin" Run/Walk 2012:
5K, 1 Mile Friendship
Paul Gill
pgill@sportkc.org
http://www.sportkc.org

Results
Apr 28, 2012
9:00 am
Drum Run 5K Run/Walk
Benefiting Cristo Rey School
Sharon Goble
sharon.r.goble@gmail.com
www.drumrun.com
www.sportkc.org

Results
Apr 27, 2012
11:55 pm
Special Olympics Pay It
Luke Schulte
schultel@ksso.org
http://www.firstgiving.com/...

Results
Apr 22, 2012
7:45 am
Kansas Half Marathon
5K Age Group Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompnay.com

Results

Photos
Apr 22, 2012
7:30 am
Kansas Half Marathon
13.1 Age Group Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Apr 21, 2012
8:00 am
Head for the Cure 5k Run/Walk
Patrick Hanson
573.268.1409
pdhanson@gmail.com
www.headforthecure.org/colu...

Results
Apr 21, 2012
8:00 am
Independence Park Trot
5k and Kids Fun Run (Race
Alicia Nelson
anelson@indepmo.org
www.independenceparktrot.com

Results
Apr 21, 2012
8:00 am
PurpleStride KC 5k Run/Walk
for Pancreatic Cancer


Lindsey McDonald
lmcdonald@pancanvolunteer.org
www.purplestride.org

Results
Apr 14, 2012
7:45 am
Rock the Parkway 5k
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com
www.rocktheparkway.com

Results

Photos
Apr 14, 2012
7:30 am
Rock the Parkway Half Marathon
***MARA Grand Prix Event***
Troy Fitzgerald
troy@rocktheparkway.com
www.rocktheparkway.com

Results

Photos
Apr 7, 2012
8:00 am
Easter Egg 5K Run/Walk
and Lil' Bunny Run
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com
www.easteregg5k.com
www.sportkc.org

Results

Photos
Mar 31, 2012
8:00 am
Circle The Square 5k benefitting
Doug Cowan
816.912.4484
cowand@cslcares.org
http://www.active.com/runni...

Results
Mar 31, 2012
9:00 am
Rockin' Rabbit 5K/10K Run/Walk
Shannon Scribner
shannons.rsvp@gmail.com
www.rockinrabbit2012.com

Results
Mar 24, 2012
8:30 am
Diva Dash 5K
Age Group Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompnay.com

Results

Photos
Mar 24, 2012
8:30 am
Diva Dash 5K
Overall Finish Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompnay.com

Results

Photos
Mar 17, 2012
10:45 am
Manhattan St. Pats
10K Age Group results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompnay.com

Results
Mar 17, 2012
10:00 am
Manhattan St. Pats
2 mile age groups
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompnay.com

Results
Mar 17, 2012
8:00 am
Wichita St. Patricks
5k Run/Walk
316.265.7178
www.sportkc.org

Results
Mar 10, 2012
8:00 am
23rd Annual Shamrock Shuffle
Ellen Young
785-749-6677
info@lawrencestpatricksdayp...

Results
Mar 3, 2012
8:30 am
Mufindi Orphans 5K Run/Walk
Cathy Knight
catherineK58@gmail.com
www.mufindiorphans.org
www.sportkc.org

Results
Feb 12, 2012
9:00 am
KC - Love2Run 4 Mile
Open Age Group Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Feb 12, 2012
9:00 am
KC - Love2Run 4 Mile
Couples/Open Team Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Feb 12, 2012
9:00 am
KC - Love2Run 4 Mile
Overall Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Feb 11, 2012
9:00 am
Columbia - Love 2 Run
Age Group Results

Results
Feb 11, 2012
9:00 am
Lawrence - Love2Run 4 mile
Single Age Group Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Feb 11, 2012
9:00 am
Lawrence - Love2Run 4 Mile
Team Results
Troy Fitzgerald
Troy@kcrunningcompany.com
www.love2runku.com

Results
Feb 11, 2012
9:00 am
Columbia - Love2Run 4 Mile
Team Results
Patrick Hansen
readysetresults@gmail.com
www.love2runmu.com

Results
Jan 29, 2012
9:00 am
Groundhog Run
5K Team Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Jan 29, 2012
10:00 am
Groundhog Run
10K Team Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Jan 29, 2012
10:00 am
Groundhog Run
10K Overall Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Jan 29, 2012
10:00 am
Groundhog Run
10K Age Group Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Jan 29, 2012
9:00 am
Childrens TLC 30th Groundhog Run
5K Overall Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Jan 29, 2012
8:00 am
Childrens TLC 30th Groundhog Run
5K Age Group Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Jan 28, 2012
10:00 am
Polar Bear Strut 5K Run/Walk
Amber Hellwig
hellwiga@ksso.org
http://www.firstgiving.com/...

Results
Jan 21, 2012
9:00 am
Battle of the Bean 5K Run/Walk
Jelly Bean Kids Run

Troy Fitzgerald
www.battleofthebean5k.com
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Dec 10, 2011
8:00 am
Jingle Bell Run 5K Springfield

troy@kcrunningcompany.com

Results
Dec 4, 2011
9:00 am
The Great Santa Run 5K
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com
www.kcsantarun.com

Results

Photos
Nov 24, 2011
9:00 am
Sprint Thanksgiving Day 5K
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Nov 24, 2011
9:00 am
Pilgrim Run 5K Run/Walk
Gary Foltz
info@pilgrimrun.org
www.pilgrimrun.org

Results

Photos
Nov 13, 2011
8:00 am
Lung Hill Run 5K
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com
www.lunghillrun.org

Results

Photos
Nov 12, 2011
8:00 am
Buck O'Neil 2.2 Mile Run/Walk

www.sportkc.org

Results
Nov 12, 2011
7:45 am
Girls on the Run 5K Run/Walk
Kathy Stone
www.gotrkc.org
kathy@gotrkc.com

Results
Nov 6, 2011
8:00 am
Jeff Taylor 4.1 mile (if
you ran the 10K and were
turned early you are now

Results
Nov 6, 2011
8:00 am
Jeff Taylor 10K

Aaron Goff
aaron@kcpcu.org

Results
Nov 6, 2011
9:00 am
The Great Inside Out Race
5k Run/Walk & 1 Mile Run/Walk
Joe Lieberman
913.345.2121
info@jocoihn.com
www.sportkc.com

Results
Nov 6, 2011
8:00 am
Jeff Taylor 5K/10K Run for SAFE
Aaron Goff
(816) 504-2840
aaron@kcpcu.org
www.jefftaylorrun.com

Results
Nov 5, 2011
9:00 am
Donnelly Dash 5K Run/Walk
Emily Buckley
ebuckley@donnelly.edu
http://events.r20.constantc...

Results
Nov 5, 2011
9:00 am
Shoal Creek Living History
Wilderness Run 5 Mile
Shannon Dooley
816.513.7675
shannon_dooley@kcmo.org
www.kcmo.org

Results
Nov 5, 2011
9:00 am
Cure' of Ars 5k Run, 1
mile fun run & post race
Nikki Frerker
nikkifrerker@kc.rr.com
www.cureofars5k.com

Results
Oct 29, 2011
8:00 am
Monster Dash 5K - Lil\'
Monsters fun runScary
KC Running Company
steve@kcrunningcompany.com
www.kcmonsterdash.com

Results

Photos
Oct 23, 2011
8:00 am
Bill Cross 5k for Backsnack
Angie Heer
aheer@harvesters.org

Results
Oct 22, 2011
7:30 am
Touched By Cancer 5K Run/Walk
Lindsay Roden
lindsaytbcf@live.com
www.sportkc.org

Results
Oct 22, 2011
8:00 am
Blue Valley Recreation
Strut for the Streaks 5K
Jaclyn Buser
jbuser@bluevalleyrec.com

Results
Oct 16, 2011
1:00 pm
Crunchy Chicken Challenge 5K Run

kuhabitat@gmail.com
http://www.kuhabitatforhuma...

Results
Oct 9, 2011
8:00 am
Bert Nash Dash - King of
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Oct 9, 2011
8:30 am
Nash Dash 5K/10K Run/Walk
Cindy Hart
chart@bertnash.org
http://www.bertnashdashbash...

Results

Photos
Oct 9, 2011
8:00 am
Pink Laundry Run 5K Run/Walk
Vicki Gardner
816-516-4767
www.stephanievest.com

Results
Oct 8, 2011
8:00 am
Grin & Bear It 10k
Steve Blew
816-416-0390
steve@kcrunningcompany.com
www.kcrunningcompany.com

Results
Oct 8, 2011
7:30 am
Grin & Bear It 5K and 10K
Sonya McLelland
smclelland@cassregional.org
www.sportkc.org

Results
Oct 8, 2011
8:00 am
John Glaser Memorial 5K Run
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com
www.johnglaser5k.com

Results

Photos
Oct 2, 2011
8:00 am
Panther Scamper

troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2, 2011
8:00 am
Centerpoint Striders
For Health 5K
Steve Blew
816-416-0390
steve@kcrunningcompany.com
www.sportkc.org

Results
Oct 2, 2011
7:30 am
Gladfest Scarecrow Run
Tina Spallo
tinas@gladstone.mo.us

Results
Oct 2, 2011
8:00 am
Head for the Cure - 5K Run/Walk
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com
www.headforthecure.org

Results

Photos
Oct 1, 2011
8:00 am
KC Metro
Varsity Boys Team Results

troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1, 2011
8:00 am
KC Metro
Varsity Boys Results

troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1, 2011
8:00 am
KC Metro
Varsity Girls Team results

troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1, 2011
8:00 am
KC Metro XC
Varsity Girls Results

troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 25, 2011
8:30 am
KC Free to Breathe 5K
register at -
http://participate.freetobr...' target='_blank'>juliasarmy@gmail.com

Results

Photos
Sep 24, 2011
8:00 am
Prairie Elementary School
Tessie Wissel
tlwissel@yahoo.com
www.sportkc.org

Results

Photos
Sep 24, 2011
6:00 pm
Blazin' the Burg 5K
Run/Walk
This is a evening race
Marcia Cook
913-837-2826
chamber@louisburgkansas.com
www.blazintheburg.com

Results
Sep 18, 2011
7:30 am
The Plaza 10K Run/Walk
and 2 mile Fun Run/Walk
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com
www.plaza10K.com

Results

Photos
Sep 17, 2011
8:00 am
Pauline Cooper Dot to Dot 10K
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 17, 2011
8:00 am
Pauline Cooper Dot to Dot 5K
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 17, 2011
9:00 am
Stop Child Trafficking
Jennifer Newman
212.333.SCTN
KansasCity@SCTNow.org

Results
Sep 17, 2011
8:00 am
Dr. Bob Run
5K Cross Country Run
Phil Vardiman
785-864-0709

Results
Sep 10, 2011
8:00 am
Run Fast, Eat Slow 5K Run/Walk
Callen Fairchild
816.697.2600
czind@powellgardens.com
www.powellgardens.org

Results

Photos
Sep 5, 2011
7:30 am
Leawood Labor Day 5K Run/Walk
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com
www.sportkc.org

Results
Aug 28, 2011
8:00 am
Head for the Cure
5K Run/Walk
Juli Watkins
jwatkins@vml.com
www.headforthecure.org

Results
Aug 20, 2011
8:00 am
Rivalry Run 5K
Missouri v. Kansas
Wade Thomas
http://www.therivalryrun.org/

Results

Photos
Aug 13, 2011
7:00 am
Overland Park Stampede
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com
www.sportkc.org

Results
Aug 6, 2011
7:00 am
Red Dog 10K Results
Troy Ftizgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Aug 6, 2011
7:00 am
Red Dog 5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Aug 6, 2011
7:30 am
Lakemary Center
Run for the Stars 5K
Abby Hardwick
ahardwick@lakemaryctr.org
http://www.lakemaryctr.org/...

Results
Aug 6, 2011
6:30 pm
Fastest Kid in Town
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com
www.fastestkidintown.com

Results

Photos
Aug 6, 2011
9:00 pm
Summer Sizzler 5K Run/Walk
Troy Fitzgerald
816-204-1780
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Aug 6, 2011
7:30 am
Odessa Puddle Jumper 5K Run/Walk
Deborah Cox
dcox@odessa.k12.mo.us

Results
Jul 30, 2011
7:15 am
Course of Dreams
13 and under 3K
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Jul 30, 2011
7:30 am
Course of Dreams
HS Boys and Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Jul 30, 2011
8:30 am
Course of Dreams
Open Male 5K
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Jul 30, 2011
8:00 am
Course of Dreams
Open Female 5K
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Jul 30, 2011
7:30 am
Course Of Dreams 5K
Open Cross Country Race
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com
www.courseofdreamsXC.com

Photos
Jul 24, 2011
9:00 am
Run For Tuscaloosa 5K Run/Walk
Abby Jewell
aejewell@crimson.ua.edu
http://www.active.com/runni...

Results

Photos
Jul 23, 2011
7:00 am
Jingle in July 5K run/walk,
benefiting the Arthritis
Steve Rock
913.262.2233, ext. 109
srock@arthritis.org

Results
Jul 23, 2011
7:00 am
Start2Finish 5K Run/Walk
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com
http://istart2finish.org/5k...

Results
Jul 17, 2011
7:30 am
Run For Cooperstown 5K Run/Walk
Karla Degginger
kjdeg@live.com
www.runforcooperstown.com

Results
Jul 9, 2011
7:30 pm
Rock The Crossroads 5K
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com
www.rockthecrossroads.com

Results

Photos
Jul 3, 2011
9:30 am
Mass Street Mile - Under 18
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Jul 3, 2011
9:50 am
Mass Street Mile - Mens Open
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Jul 3, 2011
10:20 am
Mass Street Mile - Womens Open
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Jun 18, 2011
8:00 am
Run the Good Race 5K road course
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 18, 2011
7:00 am
Run the Good Race 5K XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 11, 2011
7:30 am
2nd Annual Peculiar 5K Run/Walk
for the Art Walk
http://www.downtownpeculiar...
816-806-3698

Results
Jun 11, 2011
7:30 am
Erek's Run 5K run/wak (formerly


Julissa Flanders
913-638-0563
lucky_23@hotmail.com

Results
Jun 11, 2011
8:00 am
Feed The Need 5K Run/Walk
Greg Baldwin
greg.baldwin@jocogov.org
913-715-2609
http://treasurer.jocogov.or...

Results
May 30, 2011
8:45 am
Amy Thompson Run 2 mile
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 30, 2011
8:00 am
Amy Thompson Run 8K
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 22, 2011
9:30 am
Drum Run 5K
Benefiting Cristo Rey School
Sharon Goble
jeffgoble@aol.com
www.sportkc.org

Results
May 21, 2011
9:00 am
Mind Body and Soul Classic
Benefiting Boys and Girls Clubs
Dina Myers
816-361-3600 X124
www.sportkc.org

Results
May 21, 2011
8:00 am
Johnson County
Girls On The Run 5K
Kathy Stone
kstone@gotrkc.org
www.gotrkc.org

Results
May 14, 2011
7:30 am
Running with the Cows 13.1
www.runningwiththecows.com
Results
May 14, 2011
7:45 am
Running with the Cows 5K

www.runningwiththecows.com

Results
May 14, 2011
8:00 am
Mufindi Orphans 5K Run
Benefiting AIDS and orphan
Cathy Knight
catherinek58@gmail.com
http://lawrencefoxtrot.webs...

Results
May 14, 2011
8:30 am
5K Run For Hope
http://hopeforraytown.com/5...
Results
May 7, 2011
8:00 am
Kansas City Corporate Challenge

Results
May 7, 2011
8:00 am
Kansas City Corporate Challenge
Mens 5K

Results
May 7, 2011
8:00 am
Let's Get Physical 5K and
Jessica Karlson and Katie Tallman
letsgetphysical5K@gmail.com

Results
May 7, 2011
9:00 am
Main Street Mile
Ashley Lee
816.753.3820
alee@maincor.org
www.kcmainstreetmile.org

Results
May 6, 2011
6:00 pm
Walk a Mile in Her Shoes
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Apr 30, 2011
3:00 pm
Ozanam Guild Martini Mile
4 X 1 Mile Relay


Brent Felten
felten4ksu@yahoo.com
http://www.ozanamguild.org/...

Results
Apr 30, 2011
8:00 am
7th Street Casino
Stride For Life 5K Run/Walk
Brandi Severson
bseverson@wyandottecasinos.com
http://www.sportkc.org/spor...

Results
Apr 29, 2011
11:55 pm
Midnight Run 5K Run/Walk
Luke Schulte
913-236-9290
schultel@ksso.org
http://www.active.com/runni...

Results
Apr 23, 2011
8:00 am
PurpleStride KC 5k Run/Walk
for Pancreatic Cancer
Lindsey McDonald
lmcdonald@pancanvolunteer.org
www.purplestride.org

Results
Apr 10, 2011
9:00 am
Broadway Bridge
5K
troy@kcrunningcompany.com
Results
Apr 10, 2011
9:00 am
Broadway Bridge
10K
troy@kcrunningcompany.com
Results
Apr 9, 2011
8:00 am
Head for the Cure
5K run/walk
Patrick Hanson
pdhanson@gmail.com
www.headforthecure.org

Results
Apr 2, 2011
8:00 am
Rock the Parkway
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Apr 2, 2011
7:45 am
Rock the Parkway
10K results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Apr 2, 2011
7:30 am
Rock the Parkway
13.1 Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Mar 19, 2011
10:45 am
Manhattan St. Patrick's 10K
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Mar 19, 2011
10:00 am
Manhattan St. Patrick's 2 mile
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Mar 12, 2011
8:30 am
Wichita St. Patrick's Day Run
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com
www.kcrunningcompany.com

Results
Mar 5, 2011
8:00 am
Diva Dash 5K
Women's Run
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com
www.divadashkc.com

Results

Photos
Feb 27, 2011
9:00 am
Steps for the Chest 5K
Judy Long
savetheboobies@sunflower.com
www.active.com

Results
Feb 13, 2011
9:00 am
Love 2 Run KC
4 Mile run/walk
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com
www.love2runkc.com

Results

Photos
Jan 29, 2011
10:00 am
Polar Bear Strut 5K Run/Walk
Luke Schulte
913.236.9290 x.109
schultel@ksso.org
http://www.ksso.org/kansasc...

Results

Photos
Dec 12, 2010
9:00 am
Jingle Bell Run 5K
Steve Rock
913.262.2233 x 109
srock@arthritis.org
http://jbrkc.kintera.org

Results
Dec 5, 2010
9:00 am
Great Santa Run
5K
Troy Fitzgerald
816.204.1780
http://www.sportkc.org

Results