Race with KC Running Company                    Services                    KCRC events                    Race calendar                    RESULTS/PHOTOS

Columbia MO
Sweetheart Run TEAM Results

Date: 2013-02-16

Contact: Joann Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results:

Sweetheart Run - Columbia

Sweetheart Run - Columbia

February 16, 2013


Results By Race Management Systems, Inc.

Final Team Results

Women's

Team - walshes Finish Position - 1

Team Score (times): 55:17.5

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    246  Joelie Walsh                                   F    64     64     27:38.7    27:38.7
      2    247  annie walsh                                    F    65    129     27:38.8    55:17.5

Team - Dynamo Dreamers Finish Position - 2

Team Score (times): 56:26.5

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    159  Angela Ramsey           Jefferson City         F    68     68     28:11.7    28:11.7
      2     22  Kim Brundage            Jefferson City         F    71    139     28:14.7    56:26.5

Team - Clever Cupidets Finish Position - 3

Team Score (times): 57:17.6

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    135  Carrie Moody            Jefferson City         F    67     67     28:05.1    28:05.1
      2    114  Angela Kreisel          Jefferson City         F    84    151     29:12.4    57:17.6

Team - RDM2 Finish Position - 4

Team Score (times): 57:56.4

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1     59  DeeDee Geen             Columbia,              F    66     66     27:49.8    27:49.8
      2     10  Melinda Beasley         Columbia               F    96    162     30:06.5    57:56.4

Team - Runnin' KC Finish Position - 5

Team Score (times): 58:27.1

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    164  Michelle Rickel         Columbia               F    30     30     25:14.6    25:14.6
      2    166  Ericka Roberts          Kirksville             F   135    165     33:12.5    58:27.1

Team - Shake and Bake Finish Position - 6

Team Score (times): 59:41.0

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1     71  Hannah Groom            Columbia               F    73     73     28:27.2    28:27.2
      2     70  Lori Groom              Overland Park          F   112    185     31:13.8    59:41.0

Team - RDM Finish Position - 7

Team Score (times): 1:00:04.9

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1     56  Cynthia Frisby          Columbia               F    90     90     29:56.3    29:56.3
      2    182  Sharrone Smith          Columbia               F    97    187     30:08.5  1:00:04.9

Team - Flaspohler Finish Position - 8

Team Score (times): 1:06:59.2

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1     52  Carrie Flaspohler       Boonville              F   127    127     31:50.9    31:50.9
      2     51  Pam Flaspohler          Fayette                F   150    277     35:08.2  1:06:59.2

Team - Sassy Sweethearts Finish Position - 9

Team Score (times): 1:07:31.8

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    148  Recille Norris          Columbia               F   134    134     32:59.0    32:59.0
      2     73  Nikki Hahn              Columbia               F   146    280     34:32.8  1:07:31.8

Team - Single Ladies Finish Position - 10

Team Score (times): 1:10:38.4

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    165  Kaitlyn Riffel          Columbia               F   122    122     31:44.3    31:44.3
      2    185  Carrie Stephenson       Columbia               F   171    293     38:54.0  1:10:38.4

Team - sweatin' for the weddin' Finish Position - 11

Team Score (times): 1:16:48.1

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    243  brittney sandboothe                            F   162    162     38:20.8    38:20.8
      2    244  liz rowden                                     F   164    326     38:27.2  1:16:48.1

Team - Sisters For Life Finish Position - 12

Team Score (times): 1:20:42.6

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1     15  Katherine Birkenbeuel   Columbia               F   178    178     40:20.7    40:20.7
      2     64  Emily Ginsburg          Columbia               F   179    357     40:21.9  1:20:42.6

Team - Cupid's Cuties Finish Position - 13

Team Score (times): 1:22:05.7

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1     93  Kristen Jackson         Buckner  MO            F   139    139     33:56.5    33:56.5
      2    210  Pamela Wetrich          New Franklin  MO       F   193    332     48:09.2  1:22:05.7

Team - schmidt Finish Position - 14

Team Score (times): 1:29:29.7

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    179  susan schmidt           columbia               F   187    187     44:44.4    44:44.4
      2    180  rachel schmidt          columbia               F   188    375     44:45.2  1:29:29.7

Team - Mama's Little Cupids Finish Position - 15

Team Score (times): 1:35:14.5

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1     94  Megan Jackson           Buckner                F   190    190     47:04.2    47:04.2
      2     95  Amanda Jackson          Buckner                F   194    384     48:10.2  1:35:14.5

Team - Emily & Holly Finish Position - 16

Team Score (times): 1:39:31.4

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    154  Holly Pekkala           Centralia              F   195    195     49:45.6    49:45.6
      2     14  Emily Bias              Columbia               F   196    391     49:45.8  1:39:31.4

Team - Besalke/Bruce Finish Position - 17

Team Score (times): 1:40:22.7

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1     21  Sara Bruce              Centralia              F   201    201     50:08.7    50:08.7
      2     12  Brenda Besalke          Centralia              F   204    405     50:14.0  1:40:22.7

Team - CasKel Finish Position - Inc.

Team Score (times):

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1      2  Cassie Acton            columbia               F   186    186     44:25.1    44:25.1

Team - Team Harrington Finish Position - Inc.

Team Score (times):

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1     80  Maddy Harrington        Raymore                F   185    185     44:24.9    44:24.9

Team - Garth Joggers Finish Position - Inc.

Team Score (times):

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    220  Charlotte strawn                               F   110    110     31:02.5    31:02.5

Team - Mach Schneil! Finish Position - Inc.

Team Score (times):

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    225  lauren rose                                    F    55     55     26:57.4    26:57.4

Team - comets Finish Position - Inc.

Team Score (times):

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    239  asia walls                                     F   176    176     40:06.9    40:06.9



Final Team Results

Men's

Team - Expressoul Finish Position - 1

Team Score (times): 44:10.0

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1     45  Cody Ervin              Columbia               M     6      6     20:02.7    20:02.7
      2    152  Kevin Pearia            Columbia               M    20     26     24:07.2    44:10.0

Team - Doug & Connor Finish Position - 2

Team Score (times): 55:52.8

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1     28  Douglass Butler         Columbia               M    40     40     25:57.5    25:57.5
      2    120  Connor Lewis            Columbia               M    89    129     29:55.3    55:52.8

Team - Po'Boys Finish Position - 3

Team Score (times): 1:14:39.2

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1      6  Brenden Alton           Columbia               M   152    152     36:17.7    36:17.7
      2      5  Jordan Alton            Columbia               M   163    315     38:21.4  1:14:39.2



Final Team Results

Coed

Team - JKDP Finish Position - 1

Team Score (times): 36:35.8

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    112  James Krajsa            Columbia               M     1      1     16:49.1    16:49.1
      2    113  Amanda Krajsa           Columbia               F     3      4     19:46.7    36:35.8

Team - the cozy kittens Finish Position - 2

Team Score (times): 43:59.2

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    227  barrett smith                                  M     2      2     17:45.9    17:45.9
      2    226  tabitha perkins                                F    44     46     26:13.3    43:59.2

Team - Team Nielsenator Finish Position - 3

Team Score (times): 45:39.7

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    146  August Nielsen          Columbia               M    11     11     21:48.7    21:48.7
      2    147  Becky Nielsen           Columbia               F    19     30     23:51.0    45:39.7

Team - GRIn Finish Position - 4

Team Score (times): 46:30.2

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1     16  Greg Blomquist          Columbia               M     4      4     19:54.9    19:54.9
      2     17  Rachel Blomquist        Columbia               F    51     55     26:35.3    46:30.2

Team - Baconators Finish Position - 5

Team Score (times): 47:01.9

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1     36  Gordon Cooper           Columbia               M    10     10     21:23.1    21:23.1
      2    181  Mary Sheahen            Columbia               F    35     45     25:38.8    47:01.9

Team - Love Knows No Distance Finish Position - 6

Team Score (times): 49:10.3

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    156  Andrew Rains            Belleville             M    24     24     24:35.1    24:35.1
      2    193  Annemarie Terveer       Columbia               F    25     49     24:35.2    49:10.3

Team - Team LeBlanc Finish Position - 7

Team Score (times): 49:56.1

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    116  Eugenie LeBlanc         Columbia               F    27     27     24:57.9    24:57.9
      2    117  John LeBlanc            Columbia               M    28     55     24:58.2    49:56.1

Team - Lidolph Lovers Finish Position - 8

Team Score (times): 50:41.2

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    121  Ryan Lidolph            Columbia               M    29     29     25:13.3    25:13.3
      2    122  Alane Lidolph           Columbia               F    33     62     25:27.9    50:41.2

Team - Team Serenity Finish Position - 9

Team Score (times): 51:51.4

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    106  Jeremy Kirsch           Jefferson City         M    37     37     25:49.6    25:49.6
      2    107  Jessica Kirsch          Jefferson City         F    42     79     26:01.7    51:51.4

Team - Heartbreakers Finish Position - 10

Team Score (times): 51:51.9

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1     35  Cathy Cody              Columbia  MO           F    38     38     25:50.3    25:50.3
      2    173  Cole Scherder           Columbia               M    41     79     26:01.6    51:51.9

Team - Med Mal Finish Position - 11

Team Score (times): 51:58.1

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1     96  Eric Jasso              Columbia               M    32     32     25:27.3    25:27.3
      2    153  Lindsay Peglar          Columbia               F    50     82     26:30.8    51:58.1

Team - Kickass Finish Position - 12

Team Score (times): 56:24.7

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1     82  David Harrison          Columbia               M    69     69     28:12.3    28:12.3
      2    208  Abbie Wenthe            Columbia               F    70    139     28:12.3    56:24.7

Team - Monsees Finish Position - 13

Team Score (times): 57:06.6

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    134  Alyse Monsees           Columbia               F    76     76     28:33.3    28:33.3
      2    133  Andy Monees             Columbia               M    77    153     28:33.3    57:06.6

Team - Team Wait for it...Awesome Finish Position - 14

Team Score (times): 57:53.3

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    151  Tim Pale                Columbia               M    63     63     27:35.9    27:35.9
      2    170  Autoosa Salari          Columbia               F    99    162     30:17.4    57:53.3

Team - Elise and Allen Run a Race Finish Position - 15

Team Score (times): 58:23.3

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    140  Elise Moser             Maryland Heights       F    52     52     26:41.0    26:41.0
      2    187  Allen Stringer          Maryland Heights       M   119    171     31:42.2    58:23.3

Team - Ditch Runners Finish Position - 16

Team Score (times): 59:02.7

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    223  sarah ditch                                    F    86     86     29:31.2    29:31.2
      2    224  derek ditch                                    M    87    173     29:31.5    59:02.7

Team - Future Sumners Finish Position - 17

Team Score (times): 59:28.1

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    188  Joshua Sumner           Lee's Summit           M    74     74     28:31.6    28:31.6
      2    118  Rebecca Legel           Columbia               F   107    181     30:56.4    59:28.1

Team - Raudyones Finish Position - 18

Team Score (times): 59:31.5

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    161  John Rau                Auxvasse               M    56     56     26:59.2    26:59.2
      2    160  Taunia Rau              Auxvasse               F   132    188     32:32.3    59:31.5

Team - Team JXN Finish Position - 19

Team Score (times): 1:00:05.2

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1     92  Brian Jackson           Boonville              M    92     92     30:02.3    30:02.3
      2     91  Chelsea Jackson         Boonville              F    93    185     30:02.9  1:00:05.2

Team - Fluffy Pandas Finish Position - 20

Team Score (times): 1:00:10.2

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    101  Dan Karlin              Columbia               M    94     94     30:04.5    30:04.5
      2    186  Amanda Strickland       Columbia               F    95    189     30:05.7  1:00:10.2

Team - Moreau Finish Position - 21

Team Score (times): 1:00:22.9

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    137  Paulette Moreau         Hartsburg              F    83     83     29:09.2    29:09.2
      2    138  Larry Moreau            Hartsburg              M   111    194     31:13.7  1:00:22.9

Team - The Smoochies Finish Position - 22

Team Score (times): 1:00:47.0

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    104  Renate Kirk             New Broomfield         F    85     85     29:31.0    29:31.0
      2    105  Thom Kirk               New Bloomfield         M   113    198     31:16.0  1:00:47.0

Team - Bad Assets Finish Position - 23

Team Score (times): 1:01:03.9

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1     50  John Field              Columbia               M   105    105     30:31.7    30:31.7
      2    136  Danielle Moore          Columbia               F   106    211     30:32.1  1:01:03.9

Team - Derr Finish Position - 24

Team Score (times): 1:02:21.2

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1     41  Rex Derr                columbiaYaleColumbi    M    72     72     28:15.4    28:15.4
      2     42  Anne Derr               Columbia               F   141    213     34:05.7  1:02:21.2

Team - American Family, Robert Hoskins Agency Finish Position - 25

Team Score (times): 1:02:38.2

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1     88  Robert Hoskins          Fulton                 M   114    114     31:18.8    31:18.8
      2     33  Margie Coatney          Fulton                 F   115    229     31:19.3  1:02:38.2

Team - Team FANGUY Finish Position - 26

Team Score (times): 1:02:44.3

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1     48  Derek Fanguy            Columbia               M   108    108     31:00.3    31:00.3
      2     47  Renee Fanguy            Columbia               F   120    228     31:43.9  1:02:44.3

Team - tortoise and the hare Finish Position - 27

Team Score (times): 1:03:10.2

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    228  robert fusinatto                               M   116    116     31:34.7    31:34.7
      2    229  jenna fusinatto                                F   117    233     31:35.5  1:03:10.2

Team - Mr. & Mrs. Ball Finish Position - 28

Team Score (times): 1:03:35.8

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1      8  Nick Balser             Columbia               M   124    124     31:47.5    31:47.5
      2      9  Tina Balser             Columbia               F   125    249     31:48.2  1:03:35.8

Team - Borden Swag Finish Position - 29

Team Score (times): 1:03:40.9

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1     18  Benjamin Borden         columbia               M    88     88     29:49.9    29:49.9
      2     19  Dana Borden             columbia               F   138    226     33:50.9  1:03:40.9

Team - Team Buffington Finish Position - 30

Team Score (times): 1:04:58.5

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1     25  Kelli Buffington        Columbia               F   130    130     32:29.0    32:29.0
      2     24  Ryan Buffington         Columbia               M   131    261     32:29.5  1:04:58.5

Team - Naughty But Nice Finish Position - 31

Team Score (times): 1:06:46.9

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1     98  kristina jenkins        jefferson city         F   121    121     31:44.1    31:44.1
      2    142  Jeff Naught             jefferson city         M   148    269     35:02.7  1:06:46.9

Team - Naughty Naughts Finish Position - 32

Team Score (times): 1:07:24.8

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    144  Autumn Naught           Columbia               F   136    136     33:42.0    33:42.0
      2    143  Philip Naught           Columbia               M   137    273     33:42.7  1:07:24.8

Team - Jack-hammers Finish Position - 33

Team Score (times): 1:08:17.6

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1     32  Tammy Clark             Fulton                 F   142    142     34:08.3    34:08.3
      2     89  Andrews Humphrey        Fulton                 M   143    285     34:09.3  1:08:17.6

Team - Team Costello Finish Position - 34

Team Score (times): 1:13:33.3

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1     37  Neil Costello           Lowell                 M   155    155     36:41.3    36:41.3
      2     38  Cheryl Costello         Lowell                 F   156    311     36:52.0  1:13:33.3

Team - He Loves to Run Finish Position - 35

Team Score (times): 1:14:58.0

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    204  Stephanie Weatherford   Columbia               F   157    157     37:29.0    37:29.0
      2    203  Ted Weatherford         Columbia               M   158    315     37:29.0  1:14:58.0

Team - Daddy Long Legs Finish Position - 36

Team Score (times): 1:17:08.4

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    237  laura burg                                     F   165    165     38:33.7    38:33.7
      2    236  jesse burg                                     F   166    331     38:34.6  1:17:08.4

Team - Team Korte Finish Position - 37

Team Score (times): 1:17:30.8

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    110  Paul Korte              Columbia               M   167    167     38:45.0    38:45.0
      2    111  Laura Korte             Columbia               F   168    335     38:45.7  1:17:30.8

Team - 2Fast2Furious Finish Position - 38

Team Score (times): 1:18:51.3

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1     87  Tyler Hoffman           Columbia               M   172    172     39:25.6    39:25.6
      2    176  Adrianne Schmidt        Columbia               F   173    345     39:25.7  1:18:51.3

Team - FPT Sanchez Finish Position - 39

Team Score (times): 1:28:46.0

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1     34  Lisa Coder              Columbia               F   183    183     44:21.5    44:21.5
      2     27  Nathan Butler           Columbia               M   184    367     44:24.5  1:28:46.0

Team - Darth Cupid Finish Position - 40

Team Score (times): 1:34:10.6

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    130  Walker McDonnell        Buckner                M   191    191     47:04.5    47:04.5
      2    125  Kayse Maryott           Buckner  MO            F   192    383     47:06.1  1:34:10.6

Team - Run Jog Gentle Stroll Finish Position - 41

Team Score (times): 1:40:05.5

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1     44  Eric Dungca             Nashville              M   199    199     50:01.9    50:01.9
      2    123  Jashin Lin              Columbia               F   200    399     50:03.5  1:40:05.5

Team - Tomole Finish Position - 42

Team Score (times): 1:54:29.7

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1     57  Tom Froidl              Columbia               M   206    206     57:14.8    57:14.8
      2     58  Molly Froidl            Columbia               F   207    413     57:14.8  1:54:29.7

Team - Team Ramrod Finish Position - Inc.

Team Score (times):

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1     13  Ally Bettels            Columbia               F   102    102     30:23.2    30:23.2

Team - Away from Keyboard Finish Position - Inc.

Team Score (times):

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1     29  Matt Bynum              Columbia               M   202    202     50:13.4    50:13.4

Team - Mathews Team Finish Position - Inc.

Team Score (times):

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    127  Cassidy Mathews         Hallsville             M   100    100     30:22.7    30:22.7

Team - team ramrod Finish Position - Inc.

Team Score (times):

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    230  taylor moreland                                F   101    101     30:22.8    30:22.8

Date Name & Distance Contact Results Photos
Nov 25
9:00 am
32nd Annual Thanksgiving
Josh Zabel
816-389-4195
jzabel@sportkc.org
www.sportkc.org/thanksgivin...

Results
Oct 23
10:00 am
Belton XC Invite
JV & C Team

Results
Oct 23
9:30 am
Belton XC Invite
Varsity Boys

Results
Oct 23
9:00 am
Belton XC Invite
Varsity Girls

Results
Oct 20
4:30 am
Montrose XC
MS and JV
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 20
4:00 pm
Montrose XC
Varsity
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 14
5:45 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
Varsity Boys Small School
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 14
5:00 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
Varsity Girls
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 14
4:30 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
Varsity Boys Large School
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 14
4:00 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
MS Boys
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 14
3:45 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
MS Girls
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 12
5:00 pm
Barstow MS XC
6th Grade
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12
5:00 pm
Barstow MS XC
Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12
4:30 pm
Barstow MS XC
Girls Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12
8:00 am
Cameron XC
JV Boys

Results
Oct 12
8:00 am
Cameron XC
JV Girls

Results
Oct 12
8:00 am
Cameron XC
Varsity Girls

Results
Oct 12
8:00 am
Cameron XC
Varsity Boys

Results
Oct 12
8:00 am
Cameron XC
Middle School
Girls

Results
Oct 12
8:00 am
Cameron XC
Middle School
Boys

Results
Oct 11
5:15 pm
BS Middle School
XC Championships
Boys A Race
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11
4:45 pm
BS Middle School
XC Championships
Girls A Race
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11
4:15 pm
BS Middle School
XC Championships
Boys B Race
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11
4:00 pm
BS Middle School
XC Championships
Girls B Race
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 10
8:00 am
11th Annual Bill Cross
5K benefiting Feed Northland
Chris Evans
816-301-4483
cevans@feednorthlandkids.org
www.feednorthlandkids.org

Results
Oct 9
11:00 am
Butler XC Invite
Middle School
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 9
10:00 am
Butler XC Invite
JV
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 9
9:00 am
Butler XC Invite
Varsity
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 9
8:00 am
Julia's Warriors
Run for Hope 5k Run
& 1 Mile Walk
Jodi Green
816-516-3164
greenj02@yahoo.com
www.juliaswarriorsrunforhop...

Results
Oct 5
4:00 am
Matt Gannon Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5
6:00 pm
Ray Pec MS XC
A Boys/Girls
Steven Blew
steveblewruns@yahoo.com

Results
Oct 5
5:00 pm
Ray Pec MS XC
B Boys/Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 5
4:30 pm
Ray Pec MS XC
C Boys/Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3
8:00 am
Strutt With Your Mutt 3K
Molly Moody
816-986-4409
mmoody@waysidewaifs.org
waysidewaifs.org

Results
Oct 2
10:00 am
Grain Valley XC
JV Girls & Boys
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2
9:30 am
Grain Valley XC
MS Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2
9:00 am
Grain Valley XC
Invite MS Boys
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2
8:30 am
Grain Valley XC
Invite Varsity Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2
8:15 am
Grain Valley XC
Invite Varsity
Boys
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2
11:00 am
Savannah XC
JV Boys

Results
Oct 2
10:30 am
Savannah XC
Varsity Boys

Results
Oct 2
8:00 am
KC Classic
JV Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 2
8:00 am
KC Classic
Varsity Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 2
8:00 am
KC Classic
C Team Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 2
10:00 am
Savannah XC
Varsity Girls

Results
Sep 30
6:00 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
Varsity Boys

Results
Sep 30
5:30 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
Varsity Girls

Results
Sep 30
5:00 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
JV Boys & Girls

Results
Sep 30
4:30 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
8th Grade Boys & Girls

Results
Sep 30
4:00 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
7th Grade Boys & Girls

Results
Sep 28
8:00 am
Irish XC Invite
Freshmen/JV Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 28
8:00 am
Irish XC Invite
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 28
8:00 am
Irish XC Invite
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 28
8:00 am
Irish XC Invite
JV Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 26
8:00 am
H30K Results
Female
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 26
8:00 am
H30K Mens
Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 23
5:30 pm
Grandview XC
Varsity Boys

Results
Sep 23
5:00 pm
Grandview XC
Varsity Girls

Results
Sep 23
4:30 pm
Grandview XC
JV Boys

Results
Sep 23
4:00 pm
Grandview XC
JV Girls

Results
Sep 23
3:30 pm
Grandview XC
Freshman/Sophomore

Results
Sep 21
6:00 am
Tonganoxie Invite
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21
6:00 pm
Tonganoxie Invite
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21
6:00 pm
Tonganoxie Invite
JV Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21
6:00 pm
Tonganoxie Invite
JV Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21
5:30 pm
Duane Kimble XC
JV Girls

Results
Sep 21
5:00 pm
Duane Kimball XC
Varsity Boys

Results
Sep 21
4:30 pm
Duane Kimble XC
Varsity Girls

Results
Sep 21
4:00 pm
Duane Kimble XC
JV Boys

Results
Sep 19
9:00 am
Seize the Day 10k Run and
Laura Roeseler
314-449-9456
lroeseler@efmk.org
www.classy.org/event/2021-k...

Results
Sep 18
11:15 am
Kris Solsberg XC
Boys C Team

Results
Sep 18
10:45 am
Kris Solsberg XC
C Team Girls

Results
Sep 18
9:15 am
Kris Solsberg XC
JV Girls

Results
Sep 18
10:00 am
Kris Solsberg XC
JV Boys

Results
Sep 18
8:15 am
Kris Solsberg XC
Varsity Girls

Results
Sep 18
8:45 am
Kris Solsberg XC
Varsity Boys

Results
Sep 16
6:00 pm
McClouth Invite
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16
5:00 am
McClouth Invite
8th Grade
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16
4:00 pm
McClouth Invite
7th Grade
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16
6:00 pm
McLouth Invite
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16
5:00 pm
McLouth Invite
JV Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 15
4:00 pm
Turner XC Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 15
6:15 pm
Summit Lakes MS
XC Boys Navy

Results
Sep 15
6:00 pm
Summit Lakes MS
XC Girls Navy

Results
Sep 15
5:45 pm
Summit Lakes MS
XC Boys Silver

Results
Sep 15
5:15 am
Summit Lakes MS
XC Girls Silver

Results
Sep 15
5:00 pm
Summit Lakes MS
XC Boys Green

Results
Sep 15
4:45 pm
Summit Lakes MS
XC Girls Green

Results
Sep 15
4:00 pm
Summit Lakes MS
XC Girls White

Results
Sep 15
4:30 pm
Summit Lakes MS
XC Boys White


Results
Sep 11
11:30 am
Ray Pec Invite XC
C Team Girls

Results
Sep 11
11:00 am
Ray Pec Invite XC
C Team Boys

Results
Sep 11
10:30 am
Ray Pec Invite XC
JV Girls

Results
Sep 11
10:00 am
Ray Pec Invite XC
JV Boys

Results
Sep 11
9:30 am
Ray Pec Invite XC
Varsity Girls

Results
Sep 11
9:00 am
Ray Pec Invite XC
Varsity Boys

Results
Sep 7
4:00 pm
Chillicothe XC Invite
2021 JV Boys

Results
Sep 7
4:00 pm
Chillicothe XC Invite
2021 JV Girls

Results
Sep 7
5:00 pm
Chillicothe XC Invite
2021 Varsity Boys

Results
Sep 7
4:30 pm
Chillicothe XC Invite
2021 Varsity Girls

Results
Sep 2
3:00 pm
Bobcat XC Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 11
8:00 pm
MC Beer Mile
Relay & Alt Beer mile
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 11
8:00 pm
MC Beer Mile
overall results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jul 14
6:30 pm
Martin City Taco Mile
Brad Ziegler
Brad@kcrunningcompany.com
www.runsignup.com/Race/MO/K...

Results
Jul 5
7:00 am
JRHA 5k

Results
May 31
8:00 am
Going the Distance
10K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
May 31
8:00 am
Going the Distance
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
May 15
7:00 am
KCCC Half
Marathon Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
May 1
7:00 am
KCCC 5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Nov 14, 2020
8:00 am
Veterans Day 5K
Live In Person Run
Brad Ziegler
bziegler1003@yahoo.com
www.runsignup.com/Race/MO/P...

Results

Photos
Looking for races before October, 29 2020? Click here