Race with KC Running Company                    Services                    KCRC events                    Race calendar                    RESULTS/PHOTOS

Ray Pec Invite
JV Boys

Date: 2018-09-08

Contact: troy@kcrunningcompany.com

Results:

Ray-Pec Invite JV Boys 2018

Ray-Pec Invite JV Boys 2018

September 08, 2018


KC Running Company KC Running Company

Overall Finish List - Boys

JV Boys

Class 4 Schools


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    385  Jakob Lewis           Liberty North                           17:48.0  5:45/M    11
    2      2    197  Ryan Dale             Central (St. Joseph)                    17:59.0  5:48/M    12
    3      3    518  Cole Whitney          Lee's Summit West                       18:00.7  5:48/M    10
    4      4    498  Asher Gross           Lee's Summit West                       18:13.6  5:53/M    9 
    5      5    770  Austin Rex            Olathe East                             18:25.0  5:56/M    11
    6      6    194  Jacob Ball            Central (St. Joseph)                    18:27.1  5:57/M    11
    7      7    761  Adam Kahnk            Olathe East                             18:32.5  5:59/M    10
    8      8    935  Luke Voelker          Raymore-Peculiar                        18:36.1  6:00/M    9 
    9      9    517  Drake Murphy          Lee's Summit West                       18:36.2  6:00/M    10
   10     10    531  Elijah Gross          Lee's Summit West                       18:39.5  6:01/M    11
   11     11    504  Keenan Curp           Lee's Summit West                       18:40.7  6:01/M    9 
   12     12    859  Andrew Sincere        Park Hill South                         18:40.8  6:01/M    10
   13     13    540  Brooks Mathis         Lee's Summit West                       18:44.4  6:03/M      
   14     14    536  Ian Devine            Lee's Summit West                       18:45.0  6:03/M    12
   15  (> 7)    499  Carson Heurtin        Lee's Summit West                       18:45.7  6:03/M    9 
   16     15    200  William Mccarthy      Central (St. Joseph)                    18:46.0  6:03/M    12
   17     16    958  Tucker Woodson        Raymore-Peculiar                        18:48.7  6:04/M    12
   18  (> 7)    516  Andy Carter           Lee's Summit West                       18:48.9  6:04/M    10
   19     17    199  Braxton Hardy         Central (St. Joseph)                    18:51.7  6:05/M    12
   20     18    636  Deagan Fugitt         Nixa                                    18:56.1  6:06/M    10
   21     19    748  Matthew Eddy          Olathe East                             18:56.3  6:06/M    9 
   22     20    187  Aidan Lindstrom       Central (St. Joseph)                    18:56.3  6:06/M    10
   23     21    874  Mason Reno            Park Hill South                         19:03.6  6:09/M    12
   24  (> 7)    500  Grant Hovious         Lee's Summit West                       19:03.6  6:09/M    9 
   25     22    594  Marcus Hink           Liberty North                           19:12.2  6:12/M    11
   26     23    708  Tyler Gray            Oak Park                                19:21.0  6:15/M    9 
   27     24    186  Roman Becerra         Central (St. Joseph)                    19:22.8  6:15/M    10
   28     25    785  Cameron Rippee        Olathe East                             19:28.1  6:17/M    12
   29     26    587  Luis Perezruiz        Liberty North                           19:29.2  6:17/M    10
   30     27    848  Andrew Gordon         Park Hill South                         19:29.6  6:17/M    9 
   31     28    763  Chris Jackson         Olathe East                             19:30.0  6:17/M    10
   32  (< 5)    154  Chase Andrews         Carthage                                19:34.1  6:19/M    11
   33     29   1116  Logan Broyles         Staley                                  19:35.0  6:19/M    9 
   34     30     40  Tyler Henderson       Blue Springs South                      19:36.2  6:19/M    11
   35     31    649  Kayden Young          Nixa                                    19:40.3  6:21/M    11
   36     32    639  Kendrick Nall         Nixa                                    19:42.0  6:21/M    10
   37     33    584  Tait Horalek          Liberty North                           19:42.7  6:21/M    10
   38     34    679  Chance Wagner         North Kansas City                       19:43.0  6:22/M    11
   39     35    359  Cody Adams            Kearney                                 19:50.4  6:24/M    9 
   40     36    365  Isaac Laudie          Kearney                                 19:51.0  6:24/M    10
   41     37    198  Fred Flores           Central (St. Joseph)                    19:53.9  6:25/M    12
   42     38   1214  Vincent Costanzo      Park Hill                               19:54.4  6:25/M    10
   43     39    707  Hudson Allen          Oak Park                                19:55.9  6:25/M    9 
   44     40   1139  Brody Leath           Staley                                  19:56.9  6:26/M    11
   45     41    361  Landis Johnson        Kearney                                 19:58.4  6:26/M    9 
   46     42    779  Connor Stanley        Olathe East                             20:00.0  6:27/M    11
   47     43   1117  Braydon Cowan         Staley                                  20:06.3  6:29/M    9 
   48     44    858  Charlie Scott         Park Hill South                         20:09.1  6:30/M    10
   49     45    710  Gabriel Pingleton     Oak Park                                20:09.1  6:30/M    9 
   50     46    115  Grant Wood            Blue Valley Northwest                   20:09.4  6:30/M    12
   51     47    653  Christopher Leavelle  Nixa                                    20:10.8  6:30/M    12
   52     48    868  Cole Simmons          Park Hill South                         20:11.8  6:31/M    11
   53  (< 5)    157  Marlon Lara           Carthage                                20:13.5  6:31/M    12
   54     49   1158  Blaine Willis         Blue Springs South                      20:13.9  6:31/M    11
   55     50     45  Jonathon Leckbee      Blue Springs South                      20:15.7  6:32/M    12
   56     51    100  Jacob Butler          Blue Valley Northwest                   20:20.4  6:34/M    11
   57     52   1215  Kevin Johnson         Park Hill                               20:20.8  6:34/M    9 
   58     53    959  Dave Hickman          Raymore-Peculiar                        20:24.4  6:35/M    12
   59     54    258  Justin Bennett        Grandview                               20:29.4  6:36/M    10
   60     55    638  Austin Harkins        Nixa                                    20:29.6  6:36/M    10
   61     56     99  Brock Barthol         Blue Valley Northwest                   20:30.9  6:37/M    11
   62  (> 7)    175  Colton Claycamp       Central (St. Joseph)                    20:33.9  6:38/M    9 
   63     57    630  Zachary Vaughan       Nixa                                    20:34.7  6:38/M    9 
   64     58    573  Wyatt Davis           Liberty North                           20:36.5  6:39/M    9 
   65     59   1220  Thomas packard        Park Hill                               20:36.5  6:39/M    12
   66     60    953  Braxton Schoenemann   Raymore-Peculiar                        20:39.6  6:40/M    11
   67     61     43  Matt Girken           Blue Springs South                      20:40.4  6:40/M    12
   68     62    622  Cody Gardner          Nixa                                    20:42.7  6:41/M    9 
   69     63    363  James Wootton         Kearney                                 20:43.0  6:41/M    9 
   70  (> 7)    658  Hunter Stout          Nixa                                    20:45.0  6:42/M    12
   71     64     41  Sebastian Davis       Blue Springs South                      20:47.0  6:42/M    12
   72     65    101  Luke Matteoni         Blue Valley Northwest                   20:48.1  6:43/M    11
   73     66   1216  Durant Lipford        Park Hill                               20:48.6  6:43/M    9 
   74     67    269  Eric Lopez            Grandview                               20:49.8  6:43/M    11
   75     68     37  Lucas Gasser          Blue Springs South                      20:52.9  6:44/M    10
   76     69    474  Noah Brown            Lee's Summit North                      20:53.7  6:44/M    12
   77  (> 7)    641  Antonio Cook          Nixa                                    20:53.7  6:44/M    11
   78     70     89  Jacob Bartlett        Blue Valley Northwest                   20:56.3  6:45/M    10
   79  (> 7)    651  Jonah Haynes          Nixa                                    20:56.7  6:45/M    12
   80     71    459  Kail Mattis           Lee's Summit North                      20:59.6  6:46/M    9 
   81     72    664  Charles Maloney       North Kansas City                       21:00.2  6:46/M    9 
   82     73   1213  Luke Cicci            Park Hill                               21:01.5  6:47/M    10
   83     74    943  Christopher Viermann  Raymore-Peculiar                        21:04.8  6:48/M    10
   84     75   1212  Donovan Boyd          Park Hill                               21:04.9  6:48/M    10
   85     76    592  Zarius Buharivala     Liberty North                           21:11.9  6:50/M    11
   86     77    462  Jace Gabbard          Lee's Summit North                      21:13.8  6:51/M    10
   87     78    373  Peyton Still          Kearney                                 21:13.9  6:51/M    10
   88     79     39  Gilmar Decastro       Blue Springs South                      21:14.2  6:51/M    11
   89     80   1119  David Mormino         Staley                                  21:15.1  6:51/M    9 
   90  (> 7)     42  Parker Dill           Blue Springs South                      21:15.2  6:51/M    12
   91     81    678  Demetrius Trotter     North Kansas City                       21:18.2  6:52/M    11
   92     82    384  Carter Hansen         Kearney                                 21:20.6  6:53/M    12
   93     83   1120  Evan Sarnell          Staley                                  21:21.1  6:53/M    9 
   94     84    866  Trevor Church         Park Hill South                         21:23.3  6:54/M    11
   95     85    468  Allen Guarardado      Lee's Summit North                      21:32.1  6:57/M    11
   96     86    583  Nicholas Clark        Liberty North                           21:32.9  6:57/M    10
   97     87   1217  Brian Sweney          Park Hill                               21:37.3  6:58/M    10
   98     88     92  Liam Thurlby          Blue Valley Northwest                   21:37.7  6:58/M    10
   99  (> 7)    574  Mario Martinez        Liberty North                           21:39.7  6:59/M    9 
  100     89    711  Caleb Winkler         Oak Park                                21:45.3  7:01/M    9 

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

  101     90    980  Derrick Buchanan      Republic                                21:45.9  7:01/M    9 
  102     91    991  Carson Neff           Republic                                21:48.1  7:02/M    10
  103     92    981  Collin Chastain       Republic                                21:50.7  7:03/M    9 
  104     93    982  Dominick Famiano      Republic                                21:50.8  7:03/M    9 
  105     94   1142  Tim Goering           Staley                                  21:53.9  7:04/M    12
  106     95    102  Brett Weiland         Blue Valley Northwest                   21:54.3  7:04/M    11
  107     96    463  Peter Galliher        Lee's Summit North                      21:55.8  7:04/M    10
  108     97    464  Will Little           Lee's Summit North                      21:58.3  7:05/M    10
  109  (> 7)     44  Corey Johnson         Blue Springs South                      22:01.9  7:06/M    12
  110     98    367  Austin Bullock        Kearney                                 22:03.4  7:07/M    10
  111     99    714  David Bartlett        Oak Park                                22:07.8  7:08/M    10
  112  (> 7)   1219  Andrew Eshbachen      Park Hill                               22:11.8  7:09/M    10
  113  (> 7)    589  Alexander Walls       Liberty North                           22:16.2  7:11/M    10
  114  (> 7)   1218  Adam Valez            Park Hill                               22:20.0  7:12/M    12
  115    100   1129  John Warner           Staley                                  22:20.4  7:12/M    9 
  116  (> 7)   1221  chance berry          Park Hill                               22:25.2  7:14/M    9 
  117  (> 7)   1118  Arvin Mahusay         Staley                                  22:30.2  7:15/M    9 
  118  (> 7)     85  Jack Rost             Blue Valley Northwest                   22:46.5  7:21/M    9 
  119  (> 7)     91  Drake Smith           Blue Valley Northwest                   22:46.6  7:21/M    10
  120    101    259  Leslie Davenport      Grandview                               22:49.9  7:22/M    10
  121  (> 7)    380  Chris Ward            Kearney                                 23:00.2  7:25/M    11
  122    102    667  Sammy Dinh            North Kansas City                       23:06.1  7:27/M    10
  123  (> 7)   1141  Justin Watanabe       Staley                                  23:10.3  7:28/M    12
  124    103    984  Kenneth Koenig        Republic                                23:12.1  7:29/M    9 
  125  (> 7)    371  Axel Saunders         Kearney                                 23:15.6  7:30/M    10
  126    104    666  Christian Boswell     North Kansas City                       23:20.9  7:32/M    10
  127    105    261  Desean Nelson         Grandview                               23:21.3  7:32/M    10
  128    106    990  Jacob Moody           Republic                                23:22.0  7:32/M    10
  129  (> 7)    201  Caleb Potter          Central (St. Joseph)                    23:30.7  7:35/M    12
  130    107    268  Jalen Hawkins         Grandview                               23:36.5  7:37/M    11
  131    108    668  Aidan Dougherty       North Kansas City                       23:38.5  7:37/M    10
  132    109    676  Ryan Huynh            North Kansas City                       23:38.6  7:37/M    11
  133  (> 7)     90  Kyle Hamera           Blue Valley Northwest                   23:56.8  7:43/M    10
  134    110    983  Jackson Haralson      Republic                                24:20.6  7:51/M    9 
  135  (< 5)    997  Ogechi Idika          Ruskin                                  24:39.0  7:57/M    12
  136  (< 5)    964  Antonio Waltermate    Raytown South                           24:55.0  8:02/M    10
  137    111    254  Steven Randall        Grandview                               25:03.6  8:05/M    9 
  138    112    253  Geovanni Estrella     Grandview                               25:12.2  8:08/M    9 
  139    113    715  Riley Boydston        Oak Park                                25:12.6  8:08/M    10
  140  (> 7)    671  Bryan Moreno          North Kansas City                       25:22.8  8:11/M    10
  141  (< 5)     10  Christopher Hart      Belton                                  25:26.2  8:12/M    11
  142  (> 7)    673  Ryan Sweat            North Kansas City                       26:53.2  8:40/M    10
  143  (< 5)    963  Lyph Guerra           Raytown South                           28:42.9  9:15/M    10
  144  (> 7)    672  Bayar Qaradaghi       North Kansas City                       29:26.3  9:30/M    10



Overall Finish List - Boys

JV Boys

Class 1-3 Schools


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1   1037  Jordan Cullen         Smithville                              19:18.7  6:14/M    12
    2      2   1026  Quinton Wilson        Smithville                              19:23.1  6:15/M    10
    3      3   1039  Nathaniel Hartman     Smithville                              19:27.7  6:16/M    12
    4      4    899  Keagon Madison        Pleasant Hill                           19:39.4  6:20/M    10
    5      5   1038  Mason Eversole        Smithville                              20:08.6  6:30/M    12
    6      6    903  Dakota Middleton      Pleasant Hill                           20:12.0  6:31/M    11
    7      7   1178  Tyler Olcott          Lawson                                  20:29.7  6:36/M    10
    8      8    302  William Forrest       Hermitage                               20:39.2  6:40/M    10
    9      9    896  Carson Case           Pleasant Hill                           20:45.5  6:42/M    10
   10     10   1184  Haeden Turner         Lawson                                  20:48.7  6:43/M    9 
   11     11   1183  Max Trout             Lawson                                  20:49.6  6:43/M    9 
   12     12   1181  Ethan Sinclair        Lawson                                  21:02.8  6:47/M    10
   13     13    343  Benaiah Phillips      Kansas City East Christian Academy      21:09.3  6:49/M    12
   14  (< 5)    241  Gage Bagby            Excelsior Springs                       21:26.4  6:55/M    10
   15     14   1025  Elliott Knight        Smithville                              21:26.9  6:55/M    10
   16  (< 5)   1052  Austin Garza          St. Pius X (Kansas City)                21:29.0  6:56/M    9 
   17     15   1017  Carter Massie         Smithville                              21:30.7  6:56/M    9 
   18     16    334  Elijah Wilson         Kansas City East Christian Academy      21:31.5  6:56/M    9 
   19  (< 5)   1153  Zach Esther           West Platte                             21:33.6  6:57/M    9 
   20     17   1111  Brett Henry           Cameron                                 21:43.8  7:00/M      
   21     18    297  Clay Horn             Hermitage                               21:47.8  7:02/M    9 
   22     19    897  Parker Elkins         Pleasant Hill                           21:52.1  7:03/M    10
   23     20   1032  Jacob Wornson         Smithville                              22:06.3  7:08/M    11
   24     21    296  Bradley Forrest       Hermitage                               22:26.5  7:14/M    9 
   25     22    310  Alex Hamilton         Hermitage                               22:36.5  7:17/M    11
   26     23    290  Morgan Carlilre       Pleasant Hill                           22:44.6  7:20/M    12
   27     24    341  Malachi Richardson    Kansas City East Christian Academy      22:47.7  7:21/M    11
   28  (> 7)   1031  Michael Fletcher      Smithville                              22:50.7  7:22/M    11
   29     25    139  Joseph Ramey          Cameron                                 23:02.8  7:26/M    10
   30     26    141  Colten Picheral       Cameron                                 23:03.1  7:26/M      
   31     27    892  Jackson Hunt          Pleasant Hill                           23:08.8  7:28/M    9 
   32  (< 5)    877  Jack Battaglia        Penney                                  23:11.9  7:29/M    9 
   33     28    314  Devin Daniels         Hermitage                               23:16.2  7:30/M    12
   34     29   1180  Gavyn Simmons         Lawson                                  23:18.2  7:31/M    10
   35     30   1105  Sam Smith             Cameron                                 23:22.0  7:32/M      
   36     31    891  Johnathan Rivera      Pleasant Hill                           23:24.7  7:33/M    9 
   37     32    303  Wyatt Mooney          Hermitage                               23:31.9  7:35/M    10
   38  (< 5)    283  Nick Saffels          Harrisonville                           23:35.2  7:36/M    9 
   39  (< 5)    210  Garrett Dunn          Clinton                                 23:39.3  7:38/M    9 
   40  (< 5)    282  Ethan Otis            Harrisonville                           23:48.9  7:41/M    9 
   41     33   1182  Cooper Slominski      Lawson                                  24:20.1  7:51/M    9 
   42  (< 5)    880  Chevy Lundy           Penney                                  24:31.4  7:55/M    10
   43     34    305  Blake Ball            Hermitage                               24:36.5  7:56/M    10
   44  (< 5)   1157  Mitchell Pennington   West Platte                             24:40.9  7:57/M    11
   45  (< 5)   1156  Boyu Liu              West Platte                             24:47.3  8:00/M    11
   46     35    135  Kaden Turner          Cameron                                 24:51.2  8:01/M    9 
   47     36    133  Alexander Kropp       Cameron                                 25:09.0  8:07/M    9 
   48  (< 5)   1202  Trevor Wiseman        Paola                                   25:22.2  8:11/M    11
   49     37    344  Jacob Zion            Kansas City East Christian Academy      25:34.3  8:15/M    12
   50     38    134  Brenton Ross          Cameron                                 25:36.8  8:15/M    9 
   51  (< 5)   1152  Logan Webb            West Platte                             25:40.1  8:17/M    9 
   52     39   1177  Grant Heath           Lawson                                  26:23.3  8:31/M    9 
   53  (< 5)    212  Keegan Tennal         Clinton                                 26:45.3  8:38/M    9 
   54  (< 5)    243  Ben Starkebaum        Excelsior Springs                       26:59.4  8:42/M    10
   55  (< 5)    244  Jacob Steele          Excelsior Springs                       27:05.8  8:44/M    10
   56  (< 5)    209  Grady Watson          Clinton                                 27:30.6  8:52/M    9 
   57  (< 5)    281  Byron Brooks          Harrisonville                           27:37.4  8:55/M    9 
   58  (< 5)    286  Tyler Brown           Harrisonville                           27:44.4  8:57/M    10
   59  (< 5)   1203  Anthony Mahanke       Paola                                   28:32.7  9:12/M    11
   60  (> 7)    898  Drake Beaman          Pleasant Hill                           28:44.6  9:16/M    10
   61  (> 7)    132  Tanner Flowers        Cameron                                 29:14.7  9:26/M    9 
   62     40    333  Joshua Barr           Kansas City East Christian Academy      30:00.1  9:41/M    9 

Team Summary Report - Boys

JV Boys

Class 4 Schools


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Lee's Summit West                      37               3   4   9  10  11  13  14         
        Top  5 Times: 1:32:10.9

    2 Central (St. Joseph)                   60               2   6  15  17  20  24  37         
        Top  5 Times: 1:33:00.2

    3 Olathe East                            84               5   7  19  25  28  42             
        Top  5 Times: 1:34:52.1

    4 Liberty North                         140               1  22  26  33  58  76  86         
        Top  5 Times: 1:36:48.7

    5 Park Hill South                       152              12  21  27  44  48  84             
        Top  5 Times: 1:37:35.1

    6 Nixa                                  183              18  31  32  47  55  57  62         
        Top  5 Times: 1:38:58.9

    7 Raymore-Peculiar                      211               8  16  53  60  74                 
        Top  5 Times: 1:39:33.8

    8 Kearney                               253              35  36  41  63  78  82  98         
        Top  5 Times: 1:41:36.8

    9 Blue Springs South                    254              30  49  50  61  64  68  79         
        Top  5 Times: 1:41:33.4

   10 Staley                                275              29  40  43  80  83  94 100         
        Top  5 Times: 1:42:14.6

   11 Park Hill                             288              38  52  59  66  73  75  87         
        Top  5 Times: 1:42:41.9

   12 Blue Valley Northwest                 288              46  51  56  65  70  88  95         
        Top  5 Times: 1:42:45.3

   13 Oak Park                              295              23  39  45  89  99 113             
        Top  5 Times: 1:43:19.3

   14 North Kansas City                     393              34  72  81 102 104 108 109         
        Top  5 Times: 1:48:28.5

   15 Lee's Summit North                    398              69  71  77  85  96  97             
        Top  5 Times: 1:46:35.1

   16 Grandview                             434              54  67 101 105 107 111 112         
        Top  5 Times: 1:51:07.0

   17 Republic                              469              90  91  92  93 103 106 110         
        Top  5 Times: 1:50:27.8

 Inc. Belton                               1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Carthage                             2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Raytown South                        2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Ruskin                               1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

Team Summary Report - Boys

JV Boys

Class 1-3 Schools


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Smithville                             25               1   2   3   5  14  15  20         
        Top  5 Times: 1:39:45.0

    2 Pleasant Hill                          61               4   6   9  19  23  27  31         
        Top  5 Times: 1:45:13.8

    3 Lawson                                 69               7  10  11  12  29  33  39         
        Top  5 Times: 1:46:29.2

    4 Hermitage                              97               8  18  21  22  28  32  34         
        Top  5 Times: 1:50:46.3

    5 Kansas City East Christian Academy    130              13  16  24  37  40                 
        Top  5 Times: 2:01:03.0

    6 Cameron                               133              17  25  26  30  35  36  38         
        Top  5 Times: 1:56:03.1

 Inc. Clinton                              3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Excelsior Springs                    3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Harrisonville                        4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Penney                               2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. St. Pius X (Kansas City)             1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. West Platte                          4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Paola                                2 finishers                                          
        Top  5 Times: 


Date Name & Distance Contact Results Photos
Oct 18
4:00 pm
MEC Championship XC
JV Girls

Results
Oct 18
4:00 pm
MEC Championship XC
JV Boys

Results
Oct 18
4:00 pm
MEC Championship XC
Varsity Boys

Results
Oct 18
4:00 pm
MEC Championship XC
Varsity Girls

Results
Oct 14
8:00 am
JCCC Lace Up for Learning
Judi Reilly
913-469-2718
jreilly@jccc.edu
www.jccc.edu/laceup5k

Results
Oct 13
8:00 am
Julia's Warriors Run for Hope 5k

Results
Oct 13
8:00 am
Head for the Cure
Houston TX
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 13
8:30 am
Nebraska Furniture Mart
Amanda Garnett
913-288-6373
nfmcaresKC@nfm.com
www.runsignup.com/Race/KS/K...

Results
Oct 11
4:00 pm
Warrensburg Invite XC
Varsity Girls


Results
Oct 11
4:00 pm
MRVC West XC Girls

Results
Oct 11
4:00 pm
MRVC West XC Boys

Results
Oct 11
4:00 pm
Warrensburg Invite XC
Middle School Girls

Results
Oct 11
4:00 pm
Warrensburg Invite XC
Middle School Boys

Results
Oct 11
4:00 pm
Warrensburg Invite XC
Varsity Boys

Results
Oct 11
4:00 pm
Warrensburg Invite XC JV Girls

Results
Oct 11
4:00 pm
Warrensburg Invite XC JV Boys

Results
Oct 11
5:30 pm
Boys Varsity XC UKC Meet

Results
Oct 11
5:00 pm
Girls Varsity XC UKC Meet

Results
Oct 11
4:30 pm
JV Boys XC UKC Meet

Results
Oct 11
4:00 pm
JV Girls XC UKC Meet

Results
Oct 7
8:00 am
Oktoberfest 5k and
Kinder Kaufen Kids Run
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.kcoktoberfest5k.com

Results

Photos
Oct 6
5:00 pm
Louisburg Cider Run
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 6
5:00 pm
Louisburg Cider Run
10K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 6
8:00 am
Head for the Cure
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results
Oct 6
8:00 am
KC Suburban XC Red Division
JV Boys

Results
Oct 6
8:00 am
KC Suburban XC Red Division
JV Girls

Results
Oct 6
8:00 am
KC Suburban XC Red Division
Varsity Boys

Results
Oct 6
8:00 am
KC Suburban XC Red Division
Varsity Girls

Results
Oct 6
10:45 am
KC Suburban XC Boys Gold

Results
Oct 6
10:00 am
KC Suburban XC Girls Gold

Results
Oct 6
9:00 am
"No One Fights Alone 5K"
Michele Bridges
913-731-2397
michelesevents@gmail.com
www.noonefightsalone5k.com

Results
Oct 3
4:00 pm
Ray Pec South MS
Boys A Results

Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3
4:00 pm
Ray Pec South MS
Girls A Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3
4:00 pm
Ray Pec South MS
Boys B Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3
4:00 pm
Ray Pec South MS
Girls B Results

Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3
4:00 pm
Ray Pec South MS
Boys C Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3
4:00 pm
Ray Pec South MS
Girls C Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3
8:00 am
Heartland 30K Final Results
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2
5:00 pm
Middle School
Boys A race
Jacomo Quad Meet
Caleb Teague
caleb@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
4:00 am
MS - Jacomo
Boys A Race
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
4:00 am
MS - Jacomo
Girls A Race
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
4:00 am
MS - Jacomo
Boys Open
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
4:00 am
MS - Jacomo
Girls Open
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 30
8:30 am
UMKC 10K Results

Results
Sep 30
8:30 am
UMKC Regalia Run 5K/10K
Madison Loeb
816-235-5777
loebma@umkc.edu
www.umkcalumni.com/regaliar...

Results
Sep 30
8:00 am
Grundfos Run/Walk for Water 5k
Reece Robinson
913-940-0891
rrobinson@grundfos.com

Results
Sep 29
9:00 am
Savannah XC MS Girls

Results
Sep 29
9:00 am
Savannah XC JV Boys

Results
Sep 29
9:00 am
Savannah XC Varsity Boys

Results
Sep 29
9:00 am
Savannah XC Varsity Girls
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Sep 29
9:00 am
Savannah XC MS Boys
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Sep 29
8:00 am
Prairie Pride
1Mile results

Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 29
8:00 am
GV XC JV Girls

Results
Sep 29
8:00 am
GV XC JV Boys

Results
Sep 29
8:00 am
GV XC Varsity Girls

Results
Sep 29
8:00 am
GV XC Varsity Boys

Results
Sep 29
8:00 am
GV XC MS Girls

Results
Sep 29
8:00 am
GV XC MS Boys

Results
Sep 29
9:30 am
Oktoberfest
Run for the Poor
Priest Run
John Muir
3167652814
john@wichitarunningcompany.com

Results
Sep 29
10:30 am
Oktoberfest
Run for the Poor 1 Mile
John Muir
3167652814
john@wichitarunningcompany.com

Results
Sep 29
9:30 am
Oktoberfest
Run for the Poor 5K
John Muir
3167652814
john@wichitarunningcompany.com

Results
Sep 29
8:00 am
KC Classic
JV Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 29
8:00 am
KC Classic
JV Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 29
8:00 am
KC Classic
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 29
8:00 am
KC Classic
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 29
8:00 am
KC Classic
C-Team Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 29
8:00 am
KC Classic
C-Team Girls
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 29
8:00 am
Prairie Pride 5k and Fun Run
Mark Hunter
9132216560
mhunte4@gmail.com
www.runsignup.com/Race/KS/P...

Results
Sep 25
4:00 pm
Lafayette Irish Invite
JV Girls/FR boys
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 25
4:00 pm
Lafayette Irish Invite
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 25
4:00 pm
Lafayette Irish Invite
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 25
4:00 pm
Lafayette Irish Invite
JV Boys
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 25
4:00 pm
Basehor-Linwood MS XC 7th

Results
Sep 25
5:00 pm
Basehor Linwood MS XC 8th

Results
Sep 25
4:30 pm
Basehor Linwood MS XC 7th

Results
Sep 25
5:30 pm
Basehor Linwood MS XC 8th

Results
Sep 23
7:30 am
Old Town 10K
John Muir
3167652814
john@wichitarunningcompany.com

Results
Sep 23
7:00 am
Broadway Bridge 13.1 Results

Results
Sep 23
7:00 am
Broadway Bridge Run
10K Run/Walk
Adam Wright
wright@somo.org
www.kcrunningco.wixsite.com...

Results
Sep 22
8:00 am
HFTC- San Antiono TX
joann Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Sep 22
9:00 am
ISD Wellness Expo & 5k
Levi Hinson
8163152659
levi_hinson@isdschools.org
www.sites.isdschools.org/we...

Results
Sep 22
8:00 am
Sacred Steps 5K
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com
www.cor.org/sacredsteps

Results
Sep 20
5:00 pm
Grandview Invite
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 20
4:00 pm
Grandview Invite
JV Girls
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 20
4:00 am
Grandview Invite
JV Boys
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 20
4:00 pm
Grandview Invite
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 20
4:00 am
Grandview Invite
Fr/So Boys Results
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 18
6:00 am
Duane Kimble Invite
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 18
6:00 pm
Duane Kimble Invite
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 18
6:00 pm
Duane Kimble Invite
JV Boys/Girls
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 18
8:00 am
Heartland 30K results through
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com
www.heartland30k.com

Results
Sep 16
8:00 am
Strutt With Your Mutt 5k

Results
Sep 16
7:30 am
dot to dot 5K results
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Sep 16
8:00 am
Strutt With Your Mutt 5k No Dog

Results
Sep 16
7:30 am
Dot to Dot 10K results

Ann Todd-Cooper
info@dottodotrun.org
www.dottodotrun.org

Results

Photos
Sep 15
8:00 am
Diva Dash Columbia
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Sep 15
8:00 am
Head for the Cure
Detroit 5k Results
8162041780
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 15
9:00 am
Bluestem Pace Race 5K
Megan Smith
BluestemPACE5K@BluestemKS.org

Results
Sep 11
4:00 pm
Cameron Invite
Middle School Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 11
4:00 am
Cameron Invite
Middle School Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 11
4:00 pm
Cameron Invite
JV Boys/Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 11
4:00 am
Cameron Invite
Varsity Boys

troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 11
4:00 am
Cameron Invite
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 9
7:30 am
Plaza 10K and kids run
Brad Ziegler
8165295860
brad@kcrunningcompany.com
www.8165295860

Results

Photos
Sep 8
8:00 am
Head For The Cure
Scott Chilcutt
scott@kcrunningcompany.com

Results
Sep 8
8:00 am
Ray Pec Invite
C Team Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 8
8:00 am
Ray Pec Invite
C Team Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 8
8:00 am
Ray Pec Invite
JV Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 8
8:00 am
Ray Pec Invite
JV Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 8
8:00 am
Ray Pec Invite
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 8
8:00 am
Ray Pec Invite
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 8
8:00 am
Grain Valley Fair 5K
Lynne Berend
816-786-5401
gvfair@gmail.com
www.runsignup.com/Race/MO/G...

Results
Sep 8
7:00 am
Genesis 5k Run and Festival
Mariah Bryant
620747244
mbryant@genesishealthclubs.com
www.endurancecui.active.com...

Results
Sep 4
5:00 pm
Chillicothe Invite
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 4
5:00 pm
Chillicothe Invite
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 4
4:00 pm
Chillicothe Invite
JV boy/girls and
Middle school
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 3
7:30 am
Leawood Rotary
Labor Day 5K
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com
www.leawoodlaborday5k.com

Results

Photos
Sep 1
8:00 am
Greg Wilson Classic
C Team Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 1
8:00 am
Greg Wilson Classic
C Team Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 1
8:00 am
Greg Wilson Classic
Varsity Boys
Troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 1
8:00 am
Greg Wilson Classic
Varsity Girls
Troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 1
8:00 am
Greg Wilson Classic
JV Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 1
8:00 am
Greg Wilson Classic
JV Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 30
6:00 pm
Bobcat Invite
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 30
6:00 pm
Bobcat Invite
Varsity Girls

troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 30
5:00 pm
Bobcat Invite
8th Grade Boys

troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 30
5:00 pm
Bobcat Invite
8th Grade Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 30
4:00 pm
Bobcat Invit.
7th Grade Girls

troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 30
4:00 pm
Bobcat Invite
7th Grade Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 26
8:00 am
Head for the Cure - KC
5K Results

troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Aug 25
8:00 am
Sieze the Day 10K results

Results
Aug 25
8:30 am
Lee's Summit Quad 2 mile
Girls xc meet

Results
Aug 25
8:00 am
Lee's Summit Quad 2 mile
Boys xc meet

Results
Aug 25
8:00 am
Olathe Charities 5K
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Aug 25
8:00 am
RexyRun
10K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 25
8:00 am
RexyRun
5k results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 25
8:00 am
Seize the Day 5K Results
Run/Walk for Epilepsy
Joni Miller
jmiller@efmk.org
www.crowdrise.com/2018Seize...

Results
Aug 19
8:00 am
BIGGSteps
10K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 19
8:00 am
BIGGSteps
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 18
7:30 pm
Rock the Stockyards 5k
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
rockthestockyards.com

Results

Photos
Aug 10
6:30 pm
MC Beer Mile
Mens Heat 1
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Aug 10
6:30 pm
MC Beer Mile
Coed Relay
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Aug 10
6:30 pm
MC Beer Mile
Male Relay
JoAnn Bushko
816-569-4508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Aug 10
6:30 pm
MC Beer Mile
Female Relays
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Aug 10
6:30 pm
MC Beer Mile
Womens Heat
JoAnn Plains Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Aug 10
6:30 pm
MC Beer Mile
Mens Heat 2
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Jul 29
11:45 pm
Leawood Midnight
Run 10K results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jul 29
11:00 pm
Leawood Midnight
Run 5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jul 29
7:30 am
Diva Dash 5K
and Lil Princess Girls Run
Kansas City
Brad Ziegler
816-569-4508
brad@kcrunningcompany.com
www.divadash5K.com

Results
Jul 28
8:00 am
Grant's Cause for Spina
Courtney Nussbeck
8166454797
crdial@hotmail.com
www.grantscause.com

Results
Jul 22
8:00 am
sound of the city 10K
Joshua Hill
pemhill@outlook.com

Results
Jul 22
8:00 am
Head for the Cure
Omaha, NE
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jul 22
8:00 am
Sound of the City Run 5K
Joshua Hill
816-772-2997
pemhill@outlook.com
sertomakc.org

Results
Jul 12
6:00 pm
Martin City
Taco Mile
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jul 4
7:30 am
Stars and Stripes 5k
and Lil' Firecrackers Run
John Muir
3167652814
john@wichitarunningcompany.com

Results

Photos
Jul 4
7:30 am
Stars and Stripes 5K
and Lil' Firecrackers Kids Run
Brad Ziegler
816-529-5860
brad@kcrunningcompany.com
www.starsandstripes5K.com

Results

Photos
Jul 1
7:30 am
Stars and Stripes 5K Run/Walk
And Lil Firecracker Kids Run
Brad Ziegler
816-529-5860
brad@kcrunningcompany.com
www.starsandstripes5K.com

Results

Photos
Jun 24
8:00 am
HFTC St. Louis
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Jun 24
8:00 am
CASA SuperHero 5K Run/Walk
Lara Klover
8167854097
lklover@jacksoncountycasa-m...
www.casakc.org/superhero5k

Results
Jun 23
8:00 am
Diva Dash Wichita 5K
John Muir
316-765-2814
john@wichitarunningcompany.com

Results
Jun 23
7:00 pm
Run to Serve the World 5K
Chris Buford
8169421414
run@evangelkc.org
www.evangel.church/run

Results
Jun 16
8:00 am
Head for the Cure
Scott Chilcutt
scottchilcutt@gmail.com

Results
Jun 16
8:00 am
Father's Day Four Mile
and Kids Run
Brad Ziegler
816-569-4508
brad@kcrunningcompany.com
www.runsignup.com/Race/MO/K...

Results

Photos
Jun 9
7:30 am
Crazyhorse 5K
Anita Stuckey
Results
Jun 9
7:30 am
Crazyhorse 10 K
Anita Stuckey
Results
Jun 9
7:30 am
Heroes For Hospice 5k Run/Walk
Jeff Whelan
info@heroesforhospice.com
www.heroesforhospice.com

Results
Jun 9
8:30 am
5th Annual
Dad & Daughter 5K
Susan Dawes
816-590-5171
daddaughter5k@gmail.com
www.facebook.com/daddaughter5k/

Results
May 28
8:00 am
Going the Distance for Brain
Injury Awareness 5k Results
Bev Jacobson
biaksrun@gmail.com
www.biarun.org/

Results

Photos
May 28
8:00 am
Going the Distance for
Brain Injury 10K Results
Bev Jacobson
913754-8883
biaksrun@gmail.com
www.biarun.org/

Results

Photos
May 28
8:30 am
5K Home Run
Becky Peters
785-764-9506 ext. 8
becky@lawrencefamilypromise.org
www.active.com/lawrence-ks/...

Results
May 24
8:00 am
Heartland 39.3
Mens Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
May 20
8:00 am
HFTC- DesMoines
Scott Chilcutt
scott@kcrunningcompany.com

Results
May 19
8:00 am
KMUW 5K
Zack Gingrich
Results
May 19
9:00 am
Flash Dash 5k and 1 Mile walk
Tarah Meck-Gilbert
tarahnicole@gmail.com
www.flashdashkc.com/

Results
May 19
8:00 am
Turkey Creek Festival 5K
Dave Smothers
913-322-5550
dsmothers@merriam.org
www.merriam.org/park

Results
May 17
8:00 am
Heartland 39.3
Female Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
May 12
8:00 am
Running with the Cows
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
May 12
7:30 am
Running With the Cows
13.1 Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
May 6
8:00 am
LAKC Run for Justice 5K
5K Run/Walk & Kids Dash
Cory Unrein
816-866-6504
info@lakc.net

Results
May 6
8:00 am
Outpacing Melanoma 5K &
Dot to Dot Kids Trot

Kelly Klover
913-735-0435
outpacingmelanoma@gmail.com
www.outpacingmelanoma.org/

Results
May 5
8:00 am
Head for the Cure North Texas

Results
May 5
9:00 am
Girls on the Run 5k Spring

Results
May 5
8:30 am
Purple stride

Results
May 5
7:30 am
Kansas City Corporate
Challenge 5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
May 5
8:00 am
Tower 2 Tower 5K
Kelly Fry
9138955543
kfry@waterone.org
www.Tower2Tower5K.org

Results
Apr 29
8:00 am
HFTC-Columbia

Results
Apr 28
7:45 am
Corinth Dragon Dash 5k

Results
Apr 28
8:00 am
Bulldog Bolt 5K and Fun Run
Jessie Pullins
913.904.2189
jessiepullins@gmail.com

Results
Apr 28
8:00 am
Independence Park Trot
Selena Good
816-325-7187
sgood@indepmo.org
www.independenceparktrot.com

Results
Apr 21
8:00 am
Great Plains 10K Wichita
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results

Photos
Apr 21
8:30 am
Sheridan Strong 5k

Results
Apr 15
8:00 am
Miles For Marilyn 5K
John Tollefson
9134161460
jtollefson@tong464.org

Results
Apr 14
8:00 am
Rock The Parkway 5K
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Apr 14
7:30 am
Rock the Parkway Half Marathon
presented by Burns & McDonnell
Brad Ziegler
Brad@kcrunningcompany.com
www.rocktheparkway.com/

Results
Apr 7
8:00 am
Leawood Rotary April Fools 5K
Lisa Harrison
lharrison.kc@gmail.com
www.leawoodrotaryrun.com

Results
Apr 7
8:00 am
Jadon's Hope 5K Results
Amy Vrban
913-523-4739
amyvrban@yahoo.com
www.JadonsHope.org

Results
Apr 7
8:00 am
Clinton Education Foundation
Benjamin Johnson
6609245346
bdjnp7@gmail.com
www.clintonmo5k.com

Results
Apr 7
8:00 am
Jadon's Hope
10K Results

Results
Mar 31
8:00 am
Easter Egg 5K Run/Walk
Lil' Bunny Kids Run
JoAnn Bushko
816-569-4508
joann@kcrunningcompany.com
www.easteregg5K.com

Results

Photos
Mar 25
8:00 am
HFTC-Austin TX
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Mar 25
8:00 am
Great Plains 10K
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.greatplains10k.com

Results
Mar 24
9:00 am
FunnyBunny 5K-9
Danielle Halstead
9132440012
danielle@paws4autism.org
www.paws5k9.org

Results
Mar 18
9:00 am
Great Plains 10K

JoAnn Bushko
816-569-4508
joann@kcrunningcompany.com
www.greatplains10K.com

Results

Photos
Mar 17
8:00 am
Wichita
St. Patricks Day
5K Results
john@wichitarunningcompany.com
Results
Mar 11
8:30 am
Whiskey Run 5K and Kids Run
Brad Ziegler
8165295860
brad@kcrunningcompany.com
www.whiskeyrun5k.com

Results

Photos
Mar 10
8:00 am
Big 12 1 mile and 5K
combo results
(scroll down to see results)
jzabel@sportkc.org
Results
Mar 10
8:00 am
Big 12 1 mile and 12K
combo results
(scroll down to see results)

jzabel@sportkc.org
Results
Mar 10
8:00 am
Big 12 Run
12K Results
jzabel@sportkc.org
Results
Mar 10
8:00 am
Big 12 Run
5K Results
jzabel@sportkc.org
Results
Mar 10
8:00 am
Big 12
1 Mile Results
jzabel@sportkc.org
Results
Mar 3
8:00 am
The Cookie Run 5K and Kids Run
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.runsignup.com/Race/MO/I...

Results

Photos
Mar 3
9:00 am
Storybook Run 5K
Abdul and Alicia Yahaya
913-353-8786
thestorybookrun@gamil.com
www.thestorybookrun.com

Results
Feb 25
8:00 am
Fight for Air Climb
Team Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Feb 25
8:00 am
Fight For Air Climb
Firefighter results

troy@kcrunningcompany.com
Results
Feb 25
8:00 am
Fight For Air Climb
Ultimate Climb
(scroll down to view)

troy@kcrunningcompany.com
Results
Feb 25
8:00 am
Fight For Air Climb
42 Floor 902 Stairs
Leslie Hernandez Brown
913.353.9166
leslie.hdzbrown@lung.org
FightForAirClimb.org

Results
Feb 24
8:00 am
Clinton 5K
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Feb 24
7:30 am
Clinton Half Marathon
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Feb 24
8:00 am
Head for the Cure
Orlando 5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Feb 18
8:00 am
KC Sweetheart
5K Team Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Feb 17
8:00 am
HFTC Charleston
5K results

Results
Feb 17
9:00 am
Sweetheart KC
10K
JoAnn Bushko
816-5469-4508
joann@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Feb 17
9:00 am
Sweetheart KC
5K
JoAnn Bushko
816-546-4508
joann@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Feb 11
8:00 am
Wichita Sweetheart
Team Results
john@wichitarunningcompany.com
Results
Feb 11
8:00 am
Wichita Sweetheart
10K Results
john@wichitarunningcompany.com
Results
Feb 11
8:00 am
Wichita Sweetheart
5K Results
john@wichitarunningcompany.com
Results

Photos
Feb 4
9:00 am
Kickoff 5K Run/Walk
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com
www.kickoff5K.com

Results

Photos
Jan 28
8:00 am
Groundhog 5K/10K
Team Results

troy@kcrunningcompany.com
Results
Jan 28
10:00 am
Groundhog
10K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jan 28
8:00 am
Groundhog
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jan 27
8:00 am
Wichita Battle of
the Bean 5K results

John Muir
316-765-2814
john@wichitarunningcompany.com

Results
Jan 20
8:00 am
Battle of the Bean 5K &
Jelly Bean Kids Run
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com
www.battleofthebean5k.com

Results
Jan 7
8:00 am
Hangover 5K
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Dec 3, 2017
9:00 am
Great Santa Run 5K and
Brad Ziegler
8165295860
brad@kcrunningcompany.com
www.kcsantarun.com

Results

Photos
Dec 2, 2017
9:00 am
Great Santa Run 5 K
Wichita
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results
Nov 23, 2017
9:00 am
THANKSGIVING DAY 5K RUN
& FAMILY STROLL
www.sportkc.org/thanksgivin...
Results

Photos
Nov 18, 2017
9:00 am
TJ5K
Janice Dunn
www.tj5k.com/

Results
Nov 12, 2017
9:00 am
KU Vets Day 5k
www.kuvetsday5k.com/
Results
Nov 11, 2017
8:00 am
Longview
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Nov 11, 2017
8:00 am
Longview
Half Marathon
troy@kcrunningcompany.com
Results
Nov 11, 2017
8:00 am
Longview Half
King/Queen of the Mountain
troy@kcrunningcompany.com
Results
Nov 11, 2017
8:30 am
Shockerthon 5K
Breanna Jones
Results
Nov 5, 2017
8:30 am
Who let the dogs out 5 K
palsarescue@yahoo.com
Results
Nov 5, 2017
8:00 am
Dream Dash 5k
Benefiting The Dream Factory
Gavin Steketee
913-671-0893
gsteketee@cbiz.com
www.runsignup.com/Race/KS/O...

Results
Nov 5, 2017
9:00 am
Seize The Day 5K
Joni Miller
816-444-2800
jmiller@efmk.org
kcseizetheday2017.kintera.org

Results
Nov 5, 2017
8:00 am
Panera Bread Diabetes Dash 5k
Brian Cole
913-549-2962
brian.cole@panerakansas.com
www.diabetesdashforlife.com

Results
Nov 4, 2017
9:00 am
Cure of Ars 5K
Lori Vines
lajcvines@lajcvines.com

Results
Nov 4, 2017
10:00 am
Vets & Pets 5K
Joseph Potts
913-489-7059
CoachPotts@TopSpeedTraining.com
VetsAndPets5K.org

Results
Nov 4, 2017
8:00 am
Run for Adoption 5K
Teri Kriege
816-350-0215 X 397
teri@fosteradopt.org
www.runsignup.com/Race/MO/I...

Results
Nov 4, 2017
9:00 am
Girls on the Run 5K
Morgan Young
(913) 645-4016
morgan.young@gotrkc.org
www.gotrkc.org

Results
Oct 29, 2017
9:00 am
Spooky5K Run/Walk
Kids Race follows 5K
Carol D
913-850-4550
carold@kidsaresacred.org

Results
Oct 28, 2017
8:00 am
Strides Against
Obesity 5K
john@wichitarunningcompany.com
Results
Oct 28, 2017
10:30 am
MO Class 3
District 7 Girls XC
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 28, 2017
10:00 am
MO Class 3
District 7 Boys XC
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 28, 2017
8:30 am
MO Class 1
District 7 Girls XC
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 28, 2017
8:00 am
MO Class 1
District 7 Boys XC
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 28, 2017
8:00 am
HFTC- Chicago
Scott Chilcutt
scott@kcrunningcompany.com
www.headforthecure.org/chicago

Results
Oct 28, 2017
7:00 am
Olathe Charities 5k
www.olatheks.org/government...
Results
Oct 28, 2017
7:00 pm
Monster Dash 5K & Lil Monster
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com
www.kcmonsterdash.com/

Results
Oct 27, 2017
7:00 pm
Wichita Monster Dash 5K
John Muir
john@wichitarunningcompany.com
www.wichitarunningcompany.c...

Results
Oct 21, 2017
10:00 am
KS Regional XC Meet
Varsity Boys
joann bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Oct 21, 2017
10:00 am
KS Regional XC Meet
Varsity Girls
joann bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Oct 16, 2017
8:00 am
West Central Conf XC
JV Boys & Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 16, 2017
4:30 am
West Central Conf XC
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 16, 2017
4:00 pm
West Central Conf XC
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 15, 2017
8:00 am
Bill Cross 5K Walk/Run
Chris Evans
cevans@feednorthlandkids.org
www.feednorthlandkids.org/

Results
Oct 15, 2017
8:00 am
Lace Up for Learning 5K Run-Walk
www.jccc.edu/events/2017/10...
Results
Oct 14, 2017
8:00 am
HFTC Houston
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 14, 2017
8:00 am
Julia's Warriors
5K Run/Walk & 1 Mile Walk
Jodi Green
8165163164
greenj02@yahoo.com
www.juliaswarriorsrunforhop...

Results
Oct 14, 2017
8:45 am
Nebraska Furniture Mart
Julie Heironimus
9132886568
NFMCaresKC@nfm.com
runsignup.com/nfm5kkc2017

Results
Oct 12, 2017
6:00 pm
Warrensbur XC
MS Girls
joann@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12, 2017
6:00 pm
Warrensburg XC
MS Boys

Results
Oct 12, 2017
5:15 pm
Warrensburg XC Varsity Girls
joann@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12, 2017
4:45 pm
Warrensburg XC Varsity Boys
Joann@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12, 2017
4:00 pm
Warrensburg XC JV Girls
joann@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12, 2017
4:00 pm
Warrensburg XC JV Boys
joann@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12, 2017
5:30 pm
Piper XC
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12, 2017
5:00 pm
Piper XC
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12, 2017
4:00 pm
Piper XC
JV Girls and Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 8, 2017
8:00 am
Oktoberfest 5K and
Kinder Kaufen Kids Run
Brad Ziegler
8165295860
brad@kcrunningcompany.com
www.kcoktoberfest5K.com

Results
Oct 7, 2017
5:00 pm
Louisburg Cider Run
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 7, 2017
7:00 pm
Louisburg Cider Run
10K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 7, 2017
8:00 am
Wichita Oktoberfest
1 Mile results
john@wichitarunningcompany.com
Results
Oct 7, 2017
8:00 am
Wichita Oktoberfest
5K results
john@wichitarunningcompany.com
Results
Oct 7, 2017
8:00 am
Suburban XC
Varsity Boys

Results
Oct 7, 2017
8:00 am
Suburban XC
Varsity Girls

Results
Oct 7, 2017
8:00 am
Suburban XC
JV Boys

Results
Oct 7, 2017
8:00 am
Suburban XC
JV Girls

Results
Oct 7, 2017
8:00 am
Head for the Cure - Cleveland 5K
Scott Chilcutt
scott@kcrunningcompany.com
www.headforthecure.org/foun...

Results
Oct 7, 2017
8:00 am
No One Fights Alone 5K
Michele Bridges
913-731-2397
michelesevents@gmail.com
www.NoOneFightsAlone5K.com

Results
Oct 4, 2017
8:00 am
Heartland 30K
Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 1, 2017
8:30 am
UMKC Regalia Run 10k Results
steve@kcrunningcompany.com
Results
Oct 1, 2017
8:00 am
KC Pumpkin Run 5k
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com
kcpumpkinrun.com

Results
Oct 1, 2017
8:30 am
UMKC Regalia Run 5K RESULTS
Madison Loeb
816-235-5777
loebma@umkc.edu
www.umkcalumni.com/regaliar...

Results
Sep 30, 2017
8:00 am
GVI XC
MS Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 30, 2017
8:00 am
GVI XC
MS Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 30, 2017
8:00 am
GVI XC
JV Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 30, 2017
8:00 am
GVI XC
JV Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 30, 2017
8:00 am
GVI XC
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 30, 2017
8:00 am
GVI XC
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 30, 2017
9:00 am
Savannah XC Varsity Girls

Results
Sep 30, 2017
8:00 am
Savannah XC Varsity Boys

Results
Sep 30, 2017
9:00 am
Savannah XC JV Girls

Results
Sep 30, 2017
9:00 am
Savannah XC JV Boys

Results
Sep 30, 2017
9:00 am
Savannah XC Meet Middle

Results
Sep 30, 2017
8:00 am
KC Classic
JV Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 30, 2017
8:00 am
KC Classic
JV Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 30, 2017
8:00 am
KC Classic
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 30, 2017
8:00 am
KC Classic
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 30, 2017
8:00 am
KC Classic
CTeam Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 30, 2017
8:00 am
KC Classic
CTeam Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 30, 2017
7:30 am
Roots N Blues N BBQ 10k
Patrick Hanson
readysetresults@gmail.com
rootsnbluesnbbq.com

Results
Sep 30, 2017
7:00 am
Roots N Blues N BBQ 1/2 Marathon
Patrick Hanson
readysetresults@gmail.com

Results
Sep 26, 2017
5:30 pm
Lafayette Irish Invite
JV Girls/Freshman Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 26, 2017
5:00 pm
Lafayette Irish Invite
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 26, 2017
4:30 pm
Lafayette Irish Invite
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 26, 2017
4:00 pm
Lafayette Irish Invite
JV Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 24, 2017
7:00 am
Broadway Bridge 10k
Adam Wright
wright@somo.org
www.broadwaybridgerun.org

Results

Photos
Sep 24, 2017
7:00 am
Broadway Bridge Run
Half Marathon
Adam Wright
wright@somo.org
www.broadwaybridgerun.org

Results

Photos
Sep 23, 2017
8:00 am
HFTC- San Antiono 5K
Scott Chilcutt
scott@kcrunningcompany.com

Results
Sep 23, 2017
8:30 am
Prairie Pride 5K
and Mile Fun Run
Sarah Keller
913-226-5941
Sarahlkeller@gmail.com
prairie.run

Results
Sep 23, 2017
8:00 am
Sacred Steps 5K
Ryan Ross
ryan@coasttocoasttriathlon.com
www.sacredsteps.blogs.cor.org/

Results
Sep 21, 2017
5:30 pm
Grandview XC- Varsity Boys
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21, 2017
5:00 pm
Grandview XC-Varsity Girls
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21, 2017
4:30 pm
Grandview XC- JV Boys
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21, 2017
4:00 pm
Grandview XC-JV Girls
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21, 2017
3:30 pm
Grandview XC Meet
Freshman/Sophomore
Boys
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21, 2017
5:00 pm
Duane Kimble Invite
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Looking for races before September, 20 2017? Click here