Race with KC Running Company                    Services                    KCRC events                    Race calendar                    RESULTS/PHOTOS

Ray Pec Invite
JV Boys

Date: 2020-09-12

Contact: Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results:

Ray Pec Invite 2020

Ray Pec Invite 2020

September 12, 2020


Results By Race Management Systems, Inc.

Overall Finish List - Boys

JV Boys

Large School


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade    Wave

    1      1    442  Charles Colbert       Rock Bridge                             17:41.9  5:43/M    9     14
    2      2    361  Dane Vogel            Central (St. Joseph)                    17:43.2  5:43/M    11    14
    3      3    485  Benjamin Connor       Rockhurst                               18:23.7  5:56/M    12    14
    4      4    486  Sam Kanatzar          Rockhurst                               18:25.3  5:57/M    12    14
    5      5    353  Roman Becerra         Central (St. Joseph)                    18:33.3  5:59/M    12    14
    6      6     14  Blake Borum           Raymore-Peculiar                        18:39.9  6:01/M    10     2
    7      7    443  Ethan Cooksey         Rock Bridge                             18:45.5  6:03/M    9     14
    8      8    397  Sam Mathis            Lee's Summit West                       18:47.4  6:04/M    10    14
    9      9    541  Sam Brusven           Liberty                                 18:49.2  6:04/M    10    14
   10     10    393  Wyatt Carlson         Lee's Summit West                       18:50.0  6:05/M    11    14
   11     11    490  Alexander Schirk      Rockhurst                               18:50.3  6:05/M    12    14
   12     12    628  Kane Brooks           Joplin                                  18:51.6  6:05/M    12    20
   13     13    354  Josh Collier          Central (St. Joseph)                    18:51.9  6:05/M    12    14
   14     14    487  Jackson Porter        Rockhurst                               18:54.8  6:06/M    11    14
   15  (< 5)     94  Lex Fox               Blue Springs South                      18:55.4  6:06/M    11     2
   16     15    395  Evan Harrel           Lee's Summit West                       18:56.0  6:06/M    12    14
   17     16    356  William Hausman       Central (St. Joseph)                    18:59.2  6:07/M    10    14
   18     17    630  Ryan Byers            Joplin                                  19:06.1  6:10/M    12    20
   19     18    214  David (Josh) Mormino  Staley                                  19:09.6  6:11/M    11     8
   20     19    542  Jonathan Kazmaier     Liberty                                 19:10.0  6:11/M    10    14
   21     20    909  Ali Habila            Oak Park                                19:13.3  6:12/M    9     32
   22     21    352  Jaxon Ball            Central (St. Joseph)                    19:13.9  6:12/M    11    14
   23  (< 5)     96  Cameron Mcclain       Blue Springs South                      19:14.6  6:12/M    10     2
   24     22    885  Caleb Brightwell      North Kansas City                       19:21.8  6:15/M    10    32
   25     23    357  Dalton Kerns          Central (St. Joseph)                    19:22.3  6:15/M    9     14
   26     24    695  Trevor Owens          Park Hill South                         19:25.6  6:16/M    10    20
   27     25    488  Owen Riddle           Rockhurst                               19:28.0  6:17/M    11    14
   28     26     15  Noah Chapman          Raymore-Peculiar                        19:28.7  6:17/M    12     2
   29     27     12  William Bessette      Raymore-Peculiar                        19:29.3  6:17/M    11     2
   30     28    215  Tyler Tomlinson       Staley                                  19:29.8  6:17/M    11     8
   31     29    399  Matteo Shelton        Lee's Summit West                       19:29.9  6:17/M    11    14
   32     30    398  Caden Morby           Lee's Summit West                       19:30.5  6:18/M    10    14
   33     31    358  Charles Klein         Central (St. Joseph)                    19:30.6  6:18/M    9     14
   34     32    254  Connor Stacy          Blue Springs                            19:31.2  6:18/M    10     8
   35  (> 7)    359  Grissom Stagg         Central (St. Joseph)                    19:31.8  6:18/M    9     14
   36     33    492  August G. Thompson    Rockhurst                               19:37.8  6:20/M    10    14
   37     34     20  Dillan Trueblood      Raymore-Peculiar                        19:38.7  6:20/M    10     2
   38     35    483  Nicholas Bowling      Rockhurst                               19:42.1  6:21/M    11    14
   39     36    550  Peyton Willbanks      Liberty                                 19:46.8  6:23/M    9     14
   40     37    890  Anel Kovac            North Kansas City                       19:50.3  6:24/M    12    32
   41     38    394  Quinn Frazier         Lee's Summit West                       19:51.3  6:24/M    12    14
   42     39    251  Luke Ontman           Blue Springs                            19:52.0  6:25/M    10     8
   43     40    402  Max Woodman           Lee's Summit West                       19:57.9  6:26/M    11    14
   44     41    631  Parker Durham         Joplin                                  19:58.7  6:27/M    9     20
   45  (> 7)    360  Mitchell Steele       Central (St. Joseph)                    19:59.5  6:27/M    11    14
   46     42    778  Patrick Conley        Helias Catholic                         20:00.2  6:27/M    10    26
   47  (> 7)    401  Richard Wheeler       Lee's Summit West                       20:01.1  6:27/M    10    14
   48     43    253  Cooper Rew            Blue Springs                            20:01.7  6:28/M    10     8
   49     44    889  Alen Kovac            North Kansas City                       20:02.7  6:28/M    10    32
   50  (> 7)    355  Noah Damery           Central (St. Joseph)                    20:03.1  6:28/M    10    14
   51     45    546  Jacob Riedel          Liberty                                 20:05.8  6:29/M    10    14
   52     46     18  Dominic Rice          Raymore-Peculiar                        20:07.2  6:29/M    11     2
   53     47    690  Keanu Carey           Park Hill South                         20:13.3  6:31/M    10    20
   54     48    255  Jude Wild             Blue Springs                            20:13.9  6:32/M    9      8
   55     49    162  Logan O'dell          Lee's Summit North                      20:14.3  6:32/M    10     8
   56     50    549  Spencer Weishaar      Liberty                                 20:14.4  6:32/M    9     14
   57     51    444  Johnny Imboden        Rock Bridge                             20:15.5  6:32/M    10    14
   58     52     16  Rydan Deckard         Raymore-Peculiar                        20:16.5  6:32/M    9      2
   59     53    697  Steven Ritchie        Park Hill South                         20:17.0  6:33/M    11    20
   60     54    250  Josh Loewe            Blue Springs                            20:18.2  6:33/M    12     8
   61     55    252  Jarrett Prins         Blue Springs                            20:20.2  6:34/M    9      8
   62  (> 7)    396  Aidan Jones           Lee's Summit West                       20:22.1  6:34/M    12    14
   63     56    633  Jarren LaBrada        Joplin                                  20:23.3  6:35/M    12    20
   64     57    207  Seth Bowman           Staley                                  20:23.8  6:35/M    11     8
   65     58     11  Dominyc Berry         Raymore-Peculiar                        20:28.7  6:36/M    10     2
   66     59    156  Gavin Caldwell        Lee's Summit North                      20:29.6  6:37/M    10     8
   67     60    914  Caden Willmann        Oak Park                                20:30.3  6:37/M    9     32
   68     61    634  Brodie Lane           Joplin                                  20:30.5  6:37/M    10    20
   69     62    629  Jabin Brown           Joplin                                  20:32.4  6:38/M    10    20
   70     63    627  Dylan Bozarth         Joplin                                  20:33.2  6:38/M    10    20
   71     64    544  Reagan Manis          Liberty                                 20:37.7  6:39/M    11    14
   72     65    910  Aiden Kendrick        Oak Park                                20:40.3  6:40/M    10    32
   73  (> 7)     13  Benjamin Blackstone   Raymore-Peculiar                        20:41.9  6:41/M    10     2
   74     66    545  Kegan Maynor          Liberty                                 20:43.1  6:41/M    11    14
   75  (> 7)    632  Aidan Koch            Joplin                                  20:43.3  6:41/M    9     20
   76  (> 7)    400  Sebastian Smith       Lee's Summit West                       20:43.5  6:41/M    12    14
   77  (> 7)    543  Ian Leff              Liberty                                 20:44.0  6:41/M    10    14
   78     67    696  George Ranes          Park Hill South                         20:46.0  6:42/M    10    20
   79     68    785  Garrett Scheulen      Helias Catholic                         20:46.6  6:42/M    11    26
   80     69    825  Gerardo Gutierrez     Grandview                               20:47.5  6:42/M    12    26
   81     70    694  Arnold Jack           Park Hill South                         20:47.7  6:43/M    9     20
   82     71    691  Atticus Cowan         Park Hill South                         20:49.5  6:43/M    9     20
   83     72    780  Harrison Knernschield Helias Catholic                         20:49.8  6:43/M    9     26
   84     73    135  Fabian Woodard-sidney Jefferson City                          20:50.3  6:43/M    11     2
   85     74    132  Nathan Phillips       Jefferson City                          20:55.1  6:45/M    12     2
   86  (> 7)    635  Maguire Mai           Joplin                                  20:57.1  6:46/M    11    20
   87     75    749  Braxton Hays          Smithville                              21:01.0  6:47/M    10    20
   88     76    886  Alexander Burke       North Kansas City                       21:05.9  6:48/M    11    32
   89     77    908  James Greener         Oak Park                                21:06.9  6:49/M    11    32
   90     78    915  Caleb Winkler         Oak Park                                21:07.0  6:49/M    11    32
   91     79    743  William Bailey        Smithville                              21:13.0  6:51/M    9     20
   92     80    746  Joe Engle             Smithville                              21:17.6  6:52/M    12    20
   93     81    747  Trent Hallett         Smithville                              21:18.2  6:52/M    9     20
   94     82    212  Raef Kurbin           Staley                                  21:18.2  6:52/M    9      8
   95  (> 7)     19  Hayden Scammacca      Raymore-Peculiar                        21:19.1  6:53/M    9      2
   96     83    447  Owen Roush            Rock Bridge                             21:20.0  6:53/M    9     14
   97     84    744  Trey Chapman          Smithville                              21:21.6  6:53/M    9     20
   98     85    217  Nick Buschschulte     Staley                                  21:26.1  6:55/M    9      8
   99     86    445  Tanner Neil           Rock Bridge                             21:27.0  6:55/M    9     14
  100     87    784  Isaac Schatzer        Helias Catholic                         21:29.7  6:56/M    9     26

 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade    Wave

  101     88    157  Jonathan Comer        Lee's Summit North                      21:30.6  6:56/M    10     8
  102     89    745  Connor Dodson         Smithville                              21:30.7  6:56/M    11    20
  103     90    888  Brennan Knabe         North Kansas City                       21:32.8  6:57/M    10    32
  104     91    210  Reece Corda           Staley                                  21:33.9  6:57/M    11     8
  105     92    693  Eric Irving           Park Hill South                         21:37.4  6:59/M    9     20
  106  (< 5)    592  Jose Tejeda           Platte County                           21:40.4  6:59/M    12    20
  107     93    161  Max Mason             Lee's Summit North                      21:41.9  7:00/M    10     8
  108  (> 7)    692  Bode Eisenmenger      Park Hill South                         21:48.8  7:02/M    10    20
  109  (> 7)     17  Rusty Moore           Raymore-Peculiar                        21:54.6  7:04/M    9      2
  110     94    211  Logan Johnson         Staley                                  21:56.8  7:05/M    11     8
  111     95    158  James Harrison        Lee's Summit North                      21:58.3  7:05/M    10     8
  112     96    131  Ryan Padberg          Jefferson City                          22:00.6  7:06/M    12     2
  113     97    155  Brennan Anderson      Lee's Summit North                      22:02.4  7:07/M    10     8
  114     98    130  Jacob Louraine        Jefferson City                          22:07.2  7:08/M    11     2
  115  (< 5)    672  Javon Hampton         Ruskin                                  22:14.7  7:11/M    12    20
  116     99    448  Maddox Schnake        Rock Bridge                             22:16.9  7:11/M    9     14
  117  (> 7)    209  Parker Cable          Staley                                  22:22.9  7:13/M    12     8
  118    100    446  Caden Renner          Rock Bridge                             22:23.7  7:13/M    11    14
  119    101    893  Hunter VerDught       North Kansas City                       22:28.2  7:15/M    9     32
  120    102    912  Ross Ramsey           Oak Park                                22:28.8  7:15/M    10    32
  121    103    750  Lukas Noecker         Smithville                              22:30.4  7:16/M    10    20
  122  (> 7)    441  Cullen Bryce          Rock Bridge                             22:33.3  7:17/M    11    14
  123    104    163  O'Bon Robinson        Lee's Summit North                      22:37.8  7:18/M    12     8
  124    105    781  Blake Koestner        Helias Catholic                         22:40.4  7:19/M    11    26
  125    106    134  Landon Wingrath       Jefferson City                          22:43.6  7:20/M    10     2
  126  (> 7)    159  Cale Hicks            Lee's Summit North                      22:51.9  7:23/M    9      8
  127  (< 5)    673  Preston Mckinney      Ruskin                                  22:54.7  7:23/M    12    20
  128    107    911  Nikolas Morales       Oak Park                                22:57.8  7:24/M    10    32
  129  (> 7)    689  Noah Beckert          Park Hill South                         23:11.7  7:29/M    11    20
  130  (> 7)    698  Jackson Stanley       Park Hill South                         23:14.3  7:30/M    10    20
  131    108    782  Nicholas Loesch       Helias Catholic                         23:14.4  7:30/M    9     26
  132  (> 7)    208  Cooper Cable          Staley                                  23:29.8  7:35/M    9      8
  133  (< 5)    590  Mason Mcbratney       Platte County                           23:43.5  7:39/M    10    20
  134  (> 7)    164  John Sellinger        Lee's Summit North                      23:52.8  7:42/M    11     8
  135  (< 5)    297  Anthony Hurley        Kearney                                 23:53.5  7:42/M    12     8
  136    109    822  Bertard Cole          Grandview                               24:05.6  7:46/M    9     26
  137  (< 5)    861  Riley Harris          Raytown                                 24:19.5  7:51/M    12    26
  138  (< 5)    862  William Lambert       Raytown                                 24:22.7  7:52/M    10    26
  139  (< 5)     68  Pierce Heard          Grain Valley                            24:29.3  7:54/M    9      2
  140  (> 7)    166  Austin Lee            Lee's Summit North                      24:55.3  8:02/M    10     8
  141  (< 5)    299  Joey Moore            Kearney                                 24:58.8  8:03/M    12     8
  142    110    786  Kannon Talken         Helias Catholic                         25:14.6  8:09/M    10    26
  143    111    133  Antonio Sandoval      Jefferson City                          25:31.2  8:14/M    12     2
  144    112    824  Geovanni Estrella     Grandview                               25:57.7  8:22/M    11    26
  145  (> 7)    213  An Lam                Staley                                  26:08.1  8:26/M    11     8
  146  (> 7)    787  Mason Voegeli         Helias Catholic                         26:23.6  8:31/M    9     26
  147    113    884  Christian Boswell     North Kansas City                       26:34.6  8:34/M    12    32
  148  (< 5)    298  Taylor James          Kearney                                 26:49.1  8:39/M    9      8
  149    114    831  Gavin Williamson      Grandview                               28:08.3  9:05/M    9     26
  150    115    829  Mac Ratliff           Grandview                               28:13.9  9:06/M    11    26
  151  (> 7)    779  Jonathan Jt Wieberg   Helias Catholic                         28:16.3  9:07/M    10    26
  152  (< 5)     69  Roman Heard           Grain Valley                            28:35.7  9:13/M    9      2
  153    116    826  Khalib Handy          Grandview                               29:42.4  9:35/M    12    26
  154  (< 5)    872  Teigen Prince         Belton                                  29:54.0  9:39/M    12    32
  155  (< 5)    873  Cesar Ramirez         Belton                                  32:44.3 10:34/M    12    32



Overall Finish List - Boys

JV Boys

Small School


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade    Wave

    1  (< 5)   1043  Colby Bigler          Clinton                                 23:45.0  7:40/M    10    42
    2  (< 5)   1026  Jacob Elmore          West Platte                             24:14.4  7:49/M    9     42
    3  (< 5)   1060  Gavin Pinkston        Cameron                                 24:32.4  7:55/M    9     42
    4  (< 5)   1059  Alexander Kropp       Cameron                                 25:53.6  8:21/M    11    42
    5  (< 5)   1027  Antonio Laguna        West Platte                             30:35.9  9:52/M    9     42

Team Summary Report - Boys

JV Boys

Large School


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Central (St. Joseph)                   57               2   5  13  16  21  23  31         
        Top  5 Times: 1:33:21.7

    2 Rockhurst                              57               3   4  11  14  25  33  35         
        Top  5 Times: 1:34:02.3

    3 Lee's Summit West                      92               8  10  15  29  30  38  40         
        Top  5 Times: 1:35:34.0

    4 Raymore-Peculiar                      139               6  26  27  34  46  52  58         
        Top  5 Times: 1:37:24.0

    5 Liberty                               159               9  19  36  45  50  64  66         
        Top  5 Times: 1:38:06.5

    6 Joplin                                187              12  17  41  56  61  62  63         
        Top  5 Times: 1:38:50.4

    7 Blue Springs                          216              32  39  43  48  54  55             
        Top  5 Times: 1:39:57.2

    8 Rock Bridge                           228               1   7  51  83  86  99 100         
        Top  5 Times: 1:39:30.1

    9 Park Hill South                       261              24  47  53  67  70  71  92         
        Top  5 Times: 1:41:29.7

   10 North Kansas City                     269              22  37  44  76  90 101 113         
        Top  5 Times: 1:41:53.6

   11 Staley                                270              18  28  57  82  85  91  94         
        Top  5 Times: 1:41:47.7

   12 Oak Park                              300              20  60  65  77  78 102 107         
        Top  5 Times: 1:42:38.0

   13 Helias Catholic                       374              42  68  72  87 105 108 110         
        Top  5 Times: 1:45:46.9

   14 Lee's Summit North                    384              49  59  88  93  95  97 104         
        Top  5 Times: 1:45:54.9

   15 Smithville                            399              75  79  80  81  84  89 103         
        Top  5 Times: 1:46:11.5

   16 Jefferson City                        447              73  74  96  98 106 111             
        Top  5 Times: 1:48:37.0

   17 Grandview                             519              69 109 112 114 115 116             
        Top  5 Times: 2:07:13.2


Date Name & Distance Contact Results Photos
Sep 29
4:00 pm
Basehor Linwood MS XC 2020

Results
Sep 26
4:00 pm
Chieftain Invite
Varsity/JV Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 26
3:00 pm
Chieftain Invite
Varsity/JV Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 24
4:00 am
Grandview Invitational XC Meet

Results
Sep 22
4:00 pm
Tonganoxie Invitational XC Meet

John Tollefson
jtollefson@tong464.org

Results
Sep 22
4:00 pm
Duane Kimball Invitational

Daniel Benz
danielbenz@sjsd.k12.mo.us

Results
Sep 20
8:00 am
Kris Solsberg XC
Varsity Boys

Results
Sep 19
8:00 am
Kris Solsberg XC
JV Girls

Results
Sep 19
8:00 am
Kris Solsberg XC
JV Boys

Results
Sep 19
8:00 am
Kris Solsberg XC
Varsity Girls

Results
Sep 19
8:00 am
Olathe South Invitational
Zach Pope
ztpope@olatheschools.org

Results
Sep 18
3:00 pm
McLouth Invitational Cross

Results
Sep 12
8:00 am
Ray Pec Invite
C Girls
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 12
8:00 am
Ray Pec Invite
C Boys

Results
Sep 12
8:00 am
Ray Pec Invite
JV Girls
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 12
8:00 am
Ray Pec Invite
JV Boys
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 12
8:00 am
Ray Pec Invite
Varsity Girls
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 12
8:00 am
Ray Pec Invite
Varsity Boys
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 8
4:00 pm
Chillicothe Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 5
8:00 am
Cass County XC
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 3
8:00 am
Bobcat Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 22
7:30 am
Hearts for RMHC 5K/10K
Jeff Miles
816-724-4109
www.runsignup.com/Race/MO/P...

Results
Aug 13
7:00 pm
Martin City
Beer Mile
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jul 9
6:30 pm
Taco Mile 2020
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 20
8:00 am
Father's Day
Quarter Marathon
& Kids Run
Brad Ziegler
816-529-5860
brad@kcrunningcompany.com

Photos
Mar 7
9:00 am
Shamrock shuffle 5k
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Mar 7
9:00 am
Shamrock Shuffle 10K
Kristina Selters
shorty42001@yahoo.com
www.lawrencestpatricksdaypa...

Results
Mar 1
8:00 am
Fight for Air Climb
Team Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Mar 1
8:00 am
Fight for Air Climb
Firefighters Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Mar 1
8:00 am
Fight for Air Climb
Ultimate Climb Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Mar 1
8:00 am
Fight For Air Climb - Kansas
American Lung Association
Leslie Hernandez Brown
913.353.9166
leslie.hdzbrown@lung.org
www.kcclimb.org

Results
Feb 29
8:00 am
The Cookie Run 5K
Brad Ziegler
8165295860
brad@kcrunningcompany.com
www.cookierun5K.com

Results

Photos
Feb 15
8:00 am
Sweetheart Run
Team Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Feb 15
8:00 am
Sweetheart Run
10K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Feb 15
8:00 am
Sweetheart Run
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Feb 15
9:00 am
Head for the Cure Charleston
Scott Chilcutt
8163779281
scott@kcrunningcompany.com

Results
Feb 8
8:00 am
HFTC-Orlando
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Feb 8
10:00 am
Polar Plunge & 5k Strut
Cougar Gray
816.695.4743
grayc@ksso.org
www.plungeks.org/kc

Results
Feb 2
9:00 am
Kickoff 5K Run/Walk
Brad Ziegler
8165295860
brad@kcrunningcompany.com
www.kickoff5K.com

Results

Photos
Jan 26
8:00 am
Groundhog Run
Team Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jan 18
8:00 am
Battle of the Bean
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jan 1
9:00 am
Hangover Half Marathon
and 5K
Brad Ziegler
8165295860
brad@kcrunningcompany.com
www.kchangoverhalf.com

Results
Dec 8, 2019
9:00 am
Great Santa Run 5K and
Lil' Elves Kids Run
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.kcsantarun.com

Results

Photos
Dec 1, 2019
8:00 am
Talk to Me - A Program of Hope
Inaugural 5K run/walk
Elise DiCarlo
913-375-4900
www.runsignup.com/Race/MO/K...

Results
Nov 28, 2019
9:00 am
Thanksgiving Day 5K
and Kids Run
Josh Zabel
jzabel@sportkc.org
www.sportkc.org/thanksgivin...

Results

Photos
Nov 23, 2019
9:15 am
Angela's Army 5k & 1 Mile
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Nov 16, 2019
8:00 am
TJ5K
troy@kcrunningcompany.com
Results
Nov 16, 2019
8:00 am
HFTC Phoenix
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Nov 10, 2019
9:00 am
KU Vets Day 5K
April Blackmon Strange
785-864-2458
veterans@ku.edu
www.kuvetsday5k.com

Results

Photos
Nov 9, 2019
8:00 am
Longview
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Nov 9, 2019
8:00 am
Longview
10K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Nov 9, 2019
8:00 am
Longview
Half Marathon
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Nov 3, 2019
8:30 am
Who let the dogs out 5K
John Muir
3167652814
john@wichitarunningcompany.com

Results
Nov 3, 2019
8:00 am
Seize the Day 5k/10k

Results
Nov 3, 2019
8:00 am
Hope on the Hill 5K
william miller
9139481895
hopeonthehillkc@gmail.com
www.runsignup.com/Race/MO/K...

Results

Photos
Nov 2, 2019
10:00 am
MOXC Liberty Sectional

Results
Nov 2, 2019
10:30 am
Girls Varsity MOXC Sectional

Results
Nov 2, 2019
9:00 am
Cure of Ars 5K
JoAnn Bushko
joann@kcrunnningcompany.com

Results
Nov 2, 2019
10:00 am
MO XC
Class 3 Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Nov 2, 2019
10:00 am
MO XC
Class 3 Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Nov 2, 2019
9:00 am
MO XC
Class 2 Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Nov 2, 2019
9:00 am
MO XC
Class 2 Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Nov 2, 2019
8:00 am
MO XC
Class 1 Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Nov 2, 2019
8:00 am
MO XC
Class 1 Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 27, 2019
8:00 am
YLC Diabetes Dash 5k
Renee Weilbaker
816-550-6769
weilbake@gmail.com
www.diabetesdashforlife.com/

Results
Oct 27, 2019
8:00 am
Monster Dash 5K and
Lil' Monsters Kids Run
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com
www.kcmonsterdash.com

Results
Oct 26, 2019
11:00 am
MO District 7
Girls XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 26, 2019
10:00 am
MO District 7
Boys XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 26, 2019
9:00 am
Mileage Monsters 5k
Karl Koelle
913-636-9960
karl@1dosf.org
www.runsignup.com/Race/KS/O...

Results
Oct 26, 2019
6:00 pm
Monster Dash 5K and
Lil' Monsters Kids Run
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com
www.kcmonsterdash.com

Results
Oct 25, 2019
7:00 pm
Monster Dash 5K and
Lil' Monsters Kids Run
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results
Oct 19, 2019
8:00 am
Julia's Warriors Run for
Jodi Green
816-516-3164
greenj02@yahoo.com
www.juliaswarriorsrunforhop...

Results
Oct 17, 2019
4:00 pm
Warrensburg
Invitational XC Meet
Middle School Girls
Keith Chapman
kchapman@warrensburgR6.org

Results
Oct 17, 2019
4:00 pm
Warrensburg
Invitational XC Meet
Middle School Boys
Keith Chapman
kchapman@warrensburgR6.org

Results
Oct 17, 2019
4:00 pm
Warrensburg
Invitational XC Meet -
Varsity Girls
Keith Chapman
kchapman@warrensburgR6.org

Results
Oct 17, 2019
4:00 pm
Warrensburg
Invitational XC Meet
Varsity Boys
Keith Chapman
kchapman@warrensburgR6.org

Results
Oct 17, 2019
4:00 pm
Warrensburg Invitational
XC Meet - JV Boys and Girls
Keith Chapman
kchapman@warrensburgR6.org

Results
Oct 15, 2019
5:00 pm
Ozark Highlands
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 15, 2019
4:45 pm
Ozark Highlands
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 15, 2019
4:15 pm
Ozark Highland
MS Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 15, 2019
4:00 pm
Ozark Highland
MS Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 13, 2019
8:00 am
JCCC Lace Up for Learning
Judi Reilly
913-469-2718
jreilly@jccc.edu
jccc.edu/laceup5k

Results

Photos
Oct 12, 2019
10:00 am
Suburban Gold JV Boys

Results
Oct 12, 2019
9:30 am
Suburban Gold JV Girls

Results
Oct 12, 2019
9:00 am
Suburban Gold Varsity Boys

Results
Oct 12, 2019
8:30 am
Suburban Gold Varsity Girls

Results
Oct 12, 2019
9:30 am
Butler Bears Invite
MS Boys and Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 12, 2019
9:00 am
Butler Bears Invite
JV Boys and Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 12, 2019
8:45 am
Butler Bears Invite
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 12, 2019
8:30 am
Butler Bear Invite
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 12, 2019
8:00 am
HFTC Houston
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Oct 8, 2019
5:45 pm
Ray Pec South MS
A Team Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 8, 2019
5:45 pm
Ray Pec South MS
A Team Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 8, 2019
5:00 pm
Ray Pec South MS
B Team Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 8, 2019
4:30 pm
Ray Pec South MS
B Team Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 8, 2019
4:15 pm
Ray Pec South MS
C-Team Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 8, 2019
4:00 pm
Ray Pec South MS
C-Team Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 6, 2019
8:00 am
Bill Cross 5K
benefiting Feed Northland Kids
Chris Evans
816-301-4483
cevans@feednorthlandkids.org
www.raceroster.com/events/2...

Results
Oct 6, 2019
8:00 am
Oktoberfest 5K and Kids Run
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.kcoktoberfest5k.com

Results

Photos
Oct 5, 2019
4:00 pm
Louisburg Cider Run
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5, 2019
4:00 pm
Louisburg Cider Run
10K Resutls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5, 2019
9:30 am
Savannah MS XC Girls

Results
Oct 5, 2019
9:00 am
Savannah XC Girls JV/Varsity

Results
Oct 5, 2019
9:00 am
Fit 58 Center Education

Results
Oct 5, 2019
8:00 am
KC Classic
JV Girls & Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5, 2019
9:45 am
Savannah XC Middle School Boys

Results
Oct 5, 2019
8:00 am
KC Classic
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5, 2019
9:00 am
Savannah Boys XC JV/Varsity

Results
Oct 5, 2019
8:00 am
KC Classic
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5, 2019
8:00 am
KC Classic
Boys C-Team
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5, 2019
8:00 am
KC Classic
C-Team Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5, 2019
8:00 am
HFTC Cleveland
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Oct 5, 2019
9:00 am
"No One Fights Alone 5K"
Michele Bridges
9137312397
michelesevents@gmail.com
www.noonefightsalone5k.com

Results
Oct 2, 2019
5:00 pm
Irish Invite
Varstiy Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1, 2019
4:45 pm
BLMS XC Boys 8th Grade

Results
Oct 1, 2019
4:30 pm
BLMS XC Girls 8th Grade

Results
Oct 1, 2019
4:15 pm
BLMS XC Boys 7th Grade

Results
Oct 1, 2019
4:00 pm
BLMS XC Girls 7th Grade

Results
Oct 1, 2019
5:00 pm
Irish Invite
JV Girls/CTeam Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1, 2019
4:00 pm
Irish Invite
Varstiy Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1, 2019
4:00 pm
Irish Invite
JV Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 30, 2019
4:45 pm
Blue Springs MS XC Championships

Results
Sep 30, 2019
4:30 pm
Blue Springs MS XC Championships

Results
Sep 30, 2019
4:15 pm
Blue Springs MS XC Championship

Results
Sep 30, 2019
4:00 pm
Blue Springs MS XC Championships

Results
Sep 28, 2019
8:00 am
HFTC San Antonio
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Sep 28, 2019
8:00 am
Clinton Education Foundation
Ben Johnson
660-885-2266
bdjnp7@gmail.com
www.clintonmo5k.com

Results
Sep 28, 2019
9:00 am
Back the Blue 5K
5K Race/Walk
One-Mile Fun Run
Jenni King
918-931-1842
jenni@backtheblue5k.com
www.backtheblue5k.com

Results
Sep 26, 2019
4:30 pm
Grandview XC
Boys Varsity

Results
Sep 26, 2019
3:00 pm
Grandview XC
Girls JV

Results
Sep 26, 2019
3:30 pm
Grandview XC
Boys JV

Results
Sep 26, 2019
4:00 pm
Grandview XC
Varsity Girls

Results
Sep 26, 2019
2:30 pm
Grandview XC
Boys Freshman/Sophomore

Results
Sep 26, 2019
2:00 pm
Grandview XC
Girls Freshman/Sophomore

Results
Sep 26, 2019
8:00 am
Heartland 30K
Female Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 26, 2019
8:00 am
Heartland 30K
Mens Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 24, 2019
5:00 pm
Duane Kimble Invite
C-Team Boys and JV Girls
Troy Fitzgerald
8162041780
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 24, 2019
4:00 pm
Duane Kimble Invite
Varstiy Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 24, 2019
4:00 pm
Duane Kimble Invite
JV Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 24, 2019
5:00 pm
Duane Kimble Invite
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 22, 2019
7:30 am
Old Town 10K
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results
Sep 22, 2019
8:00 am
Dot to Dot
10K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 22, 2019
8:00 am
Dot to Dot
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 22, 2019
9:00 am
HFTC-Detroit
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21, 2019
8:00 am
Prairie Pride 1 Mile Fun

Results
Sep 21, 2019
8:00 am
Kris Solsberg Invite
Varsity Girls

Results
Sep 21, 2019
8:45 am
Kris Solsberg Invite
Varsity Boys

Results
Sep 21, 2019
9:15 am
Kris Solsberg Invite
JV Girls

Results
Sep 21, 2019
10:00 am
Kris Solsberg XC
JV Boys

Results
Sep 21, 2019
8:00 am
Prairie Pride 5K and
1 Mile Fun Run
Mark Hunter
913-221-6560
mhunte4@gmail.com
www.prairie.run

Results
Sep 21, 2019
8:00 am
Sacred Steps 5k/1 mile Run/Walk
Angie McCarty
angie.mccarty@cor.org
www.cor.org/sacredsteps

Results
Sep 17, 2019
8:00 am
H30K Male
Plaza and GP combined
**Bib is your age
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 17, 2019
8:00 am
H30K Female
Plaza and GP combined
**Bib is your age
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 17, 2019
4:00 pm
Cameron XC
JV Boys/Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 17, 2019
4:00 pm
Cameron XC
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 17, 2019
4:00 pm
Cameron XC
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 17, 2019
4:00 pm
Cameron XC
MS Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 17, 2019
4:00 pm
Cameron XC
MS Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 15, 2019
8:30 am
Strutt With Your Mutt
5K with dogs

Results
Sep 15, 2019
8:00 am
HFTC Chicago
Scott Chilcutt
scott@kcrunningcompany.com

Results
Sep 15, 2019
8:00 am
Ray Pec Invite
C Team Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 15, 2019
8:00 am
Strutt With Your Mutt
5K Without Dog

Molly Moody
816-986-4409
mmoody@waysidewaifs.org
www.waysidewaifs.org/strutt

Results
Sep 15, 2019
8:00 am
Great Plains 10K
Kansas City

Brad Ziegler
8165694508
Brad@kcrunningcompany.com
www.greatplains10k.com/kans...

Results
Sep 14, 2019
8:00 am
Ray Pec Invite
C Team Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 14, 2019
8:00 am
Ray Pec Invite
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 14, 2019
8:00 am
Ray Pec Invite
JV Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 14, 2019
8:00 am
Ray Pec Invite
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 14, 2019
8:30 am
Dad and Daughter 5K run/Walk
Susan Dawes
816-590-5171
daddaughter5K@gmail.com
www.dadanddaughter5k.com

Results
Sep 14, 2019
8:00 am
Heroes for Education 5K
Sandy Kessinger
816-806-7366
slkessinger@gmail.com
www.runsignup.com/Race/MO/G...

Results
Sep 14, 2019
8:00 am
Ray Pec Invite
JV Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 10, 2019
6:00 pm
Chillicothe XC
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
8162041780
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 10, 2019
6:00 pm
Chillicothe XC
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 10, 2019
5:00 pm
Chillicothe XC
JV Boys and Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 10, 2019
4:00 pm
Chillicothe XC
Middle school
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 7, 2019
8:00 am
Grain Valley Fair 5k

Results
Sep 7, 2019
8:00 am
HFTC- NC TRi
Scott Chilcutt
scott@kcrunningcompany.com

Results
Sep 5, 2019
6:00 pm
Bobcat Invite
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 5, 2019
6:00 pm
Bobcat Invite
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 5, 2019
3:00 pm
Bobcat Invite
7th Grade Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 5, 2019
4:00 pm
Bobcat Invite
7th Grade Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 5, 2019
4:00 pm
Bobcat Invite
8th Grade Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 5, 2019
4:00 pm
Bobcat Invite
8th Grade Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 2, 2019
7:30 am
Leawood Labor Day 5K
Lisa Harrison
9135225049
lharrison.kc@gmail.com

Results
Looking for races before September, 1 2019? Click here