Race with KC Running Company                    Services                    KCRC events                    Race calendar                    RESULTS/PHOTOS

Ray Pec Invite
C Boys

Date: 2020-09-12

Contact:

Results:

Ray Pec Invite 2020

Ray Pec Invite 2020


September 12, 2020




Results By Race Management Systems, Inc.


Overall Finish List - Boys


C Boys


Large School





O'all
Place Score Bib No Name Team Time Pace Grade Wave

1 1 493 Brendan Kerr Rockhurst 19:03.2 6:09/M 10 15
2 2 495 Andrew McGalliard Rockhurst 19:04.0 6:09/M 9 15
3 3 496 Carter Mihalovich Rockhurst 19:15.4 6:13/M 10 15
4 4 494 Owen Lasala Rockhurst 19:29.9 6:17/M 11 15
5 5 500 Kyle Stanley Rockhurst 19:30.5 6:18/M 10 15
6 (< 5) 98 Otto Dreher Blue Springs South 19:30.7 6:18/M 9 3
7 6 501 Quinten Stoy Rockhurst 19:53.9 6:25/M 11 15
8 7 365 Mitchell Gray Central (St. Joseph) 19:59.7 6:27/M 10 15
9 8 497 Peyton Ott Rockhurst 20:03.6 6:28/M 10 15
10 9 371 Parker Wegenka Central (St. Joseph) 20:26.6 6:36/M 10 15
11 10 411 Noah Stokes Lee's Summit West 20:27.4 6:36/M 10 15
12 (> 7) 499 Calvin Seithel Rockhurst 20:27.4 6:36/M 9 15
13 11 410 Jayden Russell Lee's Summit West 20:38.7 6:40/M 10 15
14 12 557 Connor Mclain Liberty 20:42.2 6:41/M 11 15
15 13 699 Orrin Barnhart Park Hill South 21:01.3 6:47/M 11 21
16 14 219 Noah King Staley 21:02.7 6:47/M 11 9
17 15 412 Exavior Young Lee's Summit West 21:02.8 6:47/M 10 15
18 16 362 Cowles Anderson Central (St. Joseph) 21:03.7 6:48/M 12 15
19 17 256 Jaise Bardwell Blue Springs 21:04.6 6:48/M 9 9
20 18 27 Jaxon Sloan Raymore-Peculiar 21:11.3 6:50/M 9 3
21 19 370 Riley Teater Central (St. Joseph) 21:13.4 6:51/M 9 15
22 20 216 Miles Boyce Staley 21:21.8 6:53/M 9 9
23 21 407 Jackson Lee Lee's Summit West 21:22.8 6:54/M 12 15
24 22 258 Jacob Buttram Blue Springs 21:23.3 6:54/M 12 9
25 23 263 Austin Snyder Blue Springs 21:24.4 6:54/M 9 9
26 24 22 Amgad Benkhadra Raymore-Peculiar 21:30.3 6:56/M 11 3
27 25 639 Ethan Gibson Joplin 21:32.5 6:57/M 9 21
28 26 260 Luke Howard Blue Springs 21:33.4 6:57/M 12 9
29 27 28 Mario Urquilla Raymore-Peculiar 21:36.6 6:58/M 11 3
30 28 363 Matthew Byrd Central (St. Joseph) 21:46.5 7:01/M 10 15
31 (< 5) 595 Scott Sellers Platte County 21:51.5 7:03/M 9 21
32 29 553 Heriberto Delporto Liberty 21:53.2 7:04/M 11 15
33 (< 5) 97 Thomas Drawl Blue Springs South 22:08.5 7:09/M 11 3
34 30 643 Sam Mitchell Joplin 22:08.8 7:09/M 11 21
35 31 26 Evan Schoessel Raymore-Peculiar 22:10.0 7:09/M 9 3
36 32 21 Brennon Barnhart Raymore-Peculiar 22:13.0 7:10/M 11 3
37 33 366 Evan Lovelady Central (St. Joseph) 22:16.3 7:11/M 9 15
38 34 367 Isaiah Maxey Central (St. Joseph) 22:18.4 7:12/M 10 15
39 35 406 Braden Jones Lee's Summit West 22:22.6 7:13/M 11 15
40 (> 7) 369 Michael Tang Central (St. Joseph) 22:23.9 7:14/M 9 15
41 36 29 Michael Viermann Raymore-Peculiar 22:25.8 7:14/M 11 3
42 (> 7) 498 Marlow Owens Rockhurst 22:26.8 7:14/M 10 15
43 37 702 Ethan Irving Park Hill South 22:27.4 7:15/M 10 21
44 38 25 Levi Newman Raymore-Peculiar 22:33.8 7:17/M 12 3
45 (> 7) 23 Khuram Choudhry Raymore-Peculiar 22:34.6 7:17/M 11 3
46 39 552 Ethan Burnham Liberty 22:35.4 7:17/M 10 15
47 (> 7) 24 Jag Davis Raymore-Peculiar 22:36.3 7:18/M 9 3
48 40 706 Logan Sullivan Park Hill South 22:36.8 7:18/M 9 21
49 41 640 Jeremyah Hendricks Joplin 22:40.0 7:19/M 9 21
50 (> 7) 30 Tyson Whelan Raymore-Peculiar 22:44.7 7:20/M 9 3
51 (< 5) 99 Caleb Garcia Blue Springs South 22:46.4 7:21/M 10 3
52 42 408 Sam Park Lee's Summit West 22:46.8 7:21/M 9 15
53 43 920 ROBERT ROWLAND Oak Park 22:51.0 7:22/M 9 33
54 44 405 Tyler Howland Lee's Summit West 22:51.9 7:23/M 12 15
55 45 644 Jaxson Smith Joplin 22:53.2 7:23/M 12 21
56 46 259 Evan Hammontree Blue Springs 22:57.8 7:24/M 10 9
57 47 551 Dominic Achille Liberty 23:13.5 7:30/M 9 15
58 48 221 James Taylor Staley 23:16.4 7:30/M 9 9
59 (> 7) 403 Michael Harlow Lee's Summit West 23:23.7 7:33/M 10 15
60 49 645 Ansel Sneddon Joplin 23:27.0 7:34/M 9 21
61 50 556 Thomas Jayroe Liberty 23:36.7 7:37/M 10 15
62 (< 5) 753 Rylen Messer Smithville 23:51.4 7:42/M 11 21
63 (< 5) 160 Cameron Lillard Lee's Summit North 23:52.0 7:42/M 12 9
64 (< 5) 167 Will Little Lee's Summit North 23:54.1 7:43/M 12 9
65 51 262 Hayden Parrish Blue Springs 23:58.4 7:44/M 9 9
66 52 554 Zachary Deweese Liberty 24:08.8 7:47/M 11 15
67 (> 7) 368 Joshua Perry Central (St. Joseph) 24:11.2 7:48/M 10 15
68 53 642 Thomas Matlock Joplin 24:11.4 7:48/M 9 21
69 (> 7) 404 Joey Hernandez Lee's Summit West 24:13.4 7:49/M 10 15
70 (< 5) 594 Dane Miller Platte County 24:13.9 7:49/M 10 21
71 54 703 Timothy Jeong Park Hill South 24:17.8 7:50/M 10 21
72 (< 5) 755 Zacary Wheeler Smithville 24:19.5 7:51/M 9 21
73 55 261 Kaiden Kahler Blue Springs 24:31.5 7:55/M 9 9
74 56 918 PEYTON JONES Oak Park 24:31.6 7:55/M 9 33
75 (< 5) 752 Ayden Janning Smithville 24:32.5 7:55/M 9 21
76 57 701 Benjamic Brogan Park Hill South 24:34.1 7:56/M 9 21
77 58 641 Gavin Love Joplin 24:37.6 7:57/M 10 21
78 (> 7) 364 Kason Dornhoffer Central (St. Joseph) 24:42.7 7:58/M 9 15
79 (> 7) 409 Corbin Rexroad Lee's Summit West 24:48.0 8:00/M 10 15
80 59 558 Halen Spainhower Liberty 24:53.0 8:02/M 10 15
81 60 704 Joshua McCullough Park Hill South 25:26.1 8:12/M 9 21
82 61 919 Tory Lanham Oak Park 25:35.5 8:15/M 10 33
83 (< 5) 169 Jordan Shelton Lee's Summit North 25:58.8 8:23/M 12 9
84 62 220 Luke Lester Staley 26:22.5 8:30/M 11 9
85 (< 5) 165 Miles Goodman Lee's Summit North 26:35.8 8:35/M 9 9
86 63 218 Brandon Kelly Staley 26:46.1 8:38/M 10 9
87 64 705 Henry Sinclair Park Hill South 26:49.0 8:39/M 10 21
88 65 917 Ethan Bull Oak Park 27:47.9 8:58/M 10 33
89 (> 7) 700 Austin Blevins Park Hill South 28:05.2 9:04/M 9 21
90 66 916 Riley Boydston Oak Park 28:32.3 9:12/M 12 33
91 (< 5) 593 Tanner Ayers Platte County 28:32.9 9:13/M 9 21
92 (< 5) 100 Christian Hill Blue Springs South 29:19.6 9:28/M 9 3
93 (> 7) 555 Grant Herzog Liberty 29:22.1 9:28/M 10 15
94 (< 5) 865 Cory Wilkinson Raytown 30:00.0 9:41/M 12 27
95 (< 5) 864 Dominic Clauson Raytown 30:36.4 9:52/M 9 27




Team Summary Report - Boys


C Boys


Large School




Top 5 ------- Finishers -------
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*

1 Rockhurst 15 1 2 3 4 5 6 8
Top 5 Times: 1:36:23.1

2 Central (St. Joseph) 79 7 9 16 19 28 33 34
Top 5 Times: 1:44:30.0

3 Lee's Summit West 92 10 11 15 21 35 42 44
Top 5 Times: 1:45:54.6

4 Raymore-Peculiar 132 18 24 27 31 32 36 38
Top 5 Times: 1:48:41.4

5 Blue Springs 134 17 22 23 26 46 51 55
Top 5 Times: 1:48:23.8

6 Liberty 177 12 29 39 47 50 52 59
Top 5 Times: 1:52:01.1

7 Joplin 190 25 30 41 45 49 53 58
Top 5 Times: 1:52:41.7

8 Park Hill South 201 13 37 40 54 57 60 64
Top 5 Times: 1:54:57.6

9 Staley 207 14 20 48 62 63
Top 5 Times: 1:58:49.7

10 Oak Park 291 43 56 61 65 66
Top 5 Times: 2:09:18.4



Date Name & Distance Contact Results Photos
Sep 19
9:00 am
Seize the Day 10k Run and
Laura Roeseler
314-449-9456
lroeseler@efmk.org
www.classy.org/event/2021-k...

Results
Sep 18
11:15 am
Kris Solsberg XC
Boys C Team

Results
Sep 18
10:45 am
Kris Solsberg XC
C Team Girls

Results
Sep 18
9:15 am
Kris Solsberg XC
JV Girls

Results
Sep 18
10:00 am
Kris Solsberg XC
JV Boys

Results
Sep 18
8:15 am
Kris Solsberg XC
Varsity Girls

Results
Sep 18
8:45 am
Kris Solsberg XC
Varsity Boys

Results
Sep 16
6:00 pm
McClouth Invite
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16
5:00 am
McClouth Invite
8th Grade
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16
4:00 pm
McClouth Invite
7th Grade
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16
6:00 pm
McLouth Invite
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16
5:00 pm
McLouth Invite
JV Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 15
4:00 pm
Turner XC Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 15
6:15 pm
Summit Lakes MS
XC Boys Navy

Results
Sep 15
6:00 pm
Summit Lakes MS
XC Girls Navy

Results
Sep 15
5:45 pm
Summit Lakes MS
XC Boys Silver

Results
Sep 15
5:15 am
Summit Lakes MS
XC Girls Silver

Results
Sep 15
5:00 pm
Summit Lakes MS
XC Boys Green

Results
Sep 15
4:45 pm
Summit Lakes MS
XC Girls Green

Results
Sep 15
4:00 pm
Summit Lakes MS
XC Girls White

Results
Sep 15
4:30 pm
Summit Lakes MS
XC Boys White


Results
Sep 11
11:30 am
Ray Pec Invite XC
C Team Girls

Results
Sep 11
11:00 am
Ray Pec Invite XC
C Team Boys

Results
Sep 11
10:30 am
Ray Pec Invite XC
JV Girls

Results
Sep 11
10:00 am
Ray Pec Invite XC
JV Boys

Results
Sep 11
9:30 am
Ray Pec Invite XC
Varsity Girls

Results
Sep 11
9:00 am
Ray Pec Invite XC
Varsity Boys

Results
Sep 7
4:00 pm
Chillicothe XC Invite
2021 JV Boys

Results
Sep 7
4:00 pm
Chillicothe XC Invite
2021 JV Girls

Results
Sep 7
5:00 pm
Chillicothe XC Invite
2021 Varsity Boys

Results
Sep 7
4:30 pm
Chillicothe XC Invite
2021 Varsity Girls

Results
Sep 2
3:00 pm
Bobcat XC Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 11
8:00 pm
MC Beer Mile
Relay & Alt Beer mile
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 11
8:00 pm
MC Beer Mile
overall results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jul 14
6:30 pm
Martin City Taco Mile
Brad Ziegler
Brad@kcrunningcompany.com
www.runsignup.com/Race/MO/K...

Results
Jul 5
7:00 am
JRHA 5k

Results
May 31
8:00 am
Going the Distance
10K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
May 31
8:00 am
Going the Distance
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
May 15
7:00 am
KCCC Half
Marathon Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
May 1
7:00 am
KCCC 5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Nov 14, 2020
8:00 am
Veterans Day 5K
Live In Person Run
Brad Ziegler
bziegler1003@yahoo.com
www.runsignup.com/Race/MO/P...

Results

Photos
Oct 24, 2020
12:00 am
2A Regionals
Boys/Girls

troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 24, 2020
8:00 am
5A Regionals
Boys/Girls
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 21, 2020
8:00 am
Montrose Invite
XC results
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 20, 2020
5:00 pm
MEC XC Championship
JV Boys & Girls

Results
Oct 20, 2020
4:30 pm
MEC XC Championship
Boys Varsity

Results
Oct 20, 2020
4:00 pm
MEC XC Championship
Girls Varsity

Results
Oct 17, 2020
9:00 am
Greater KC Suburban
Conference Red JV Boys

Results
Oct 17, 2020
8:30 am
Greater KC Suburban Conference
Red Division Varsity Girls

Results
Oct 17, 2020
9:30 am
Greater KC Suburban Conference
Red Division JV Girls

Results
Oct 17, 2020
8:00 am
Greater KC Suburban Conference
Red Division Varsity Boys

Results
Oct 15, 2020
5:30 pm
Warrensburg XC Boys Small Class

Results
Oct 15, 2020
5:00 pm
Warrensburg XC HS Girls

Results
Oct 15, 2020
4:30 pm
Warrensburg XC Varsity

Results
Oct 15, 2020
4:15 pm
Warrensburg XC Boys Middle

Results
Oct 15, 2020
4:00 pm
Warrensburg XC Girls Middle

Results
Oct 13, 2020
8:00 am
Cameron XC
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13, 2020
4:00 pm
BS MS Quad

Results
Oct 10, 2020
8:00 am
Butler Bears
XC Invite
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 10, 2020
8:00 am
Julia's Warriors Run for Hope
5k & 1 mile walk
Jodi Green
816-516-3164
greenj02@yahoo.com
www.juliaswarriorsrunforhop...

Results
Oct 7, 2020
4:30 pm
Ray Pec MS XC Invite

Results
Oct 7, 2020
8:00 am
Heartland 30K
Womens Results
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 7, 2020
8:00 am
Heartland 30K
Mens Results
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3, 2020
8:00 am
KC Classic XC
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 3, 2020
9:00 am
Savannah MS and HS XC Meet

Results
Sep 29, 2020
4:00 pm
Basehor Linwood MS XC 2020

Results
Sep 26, 2020
4:00 pm
Chieftain Invite
Varsity/JV Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 26, 2020
3:00 pm
Chieftain Invite
Varsity/JV Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 24, 2020
4:00 am
Grandview Invitational XC Meet

Results
Sep 22, 2020
4:00 pm
Tonganoxie Invitational XC Meet

John Tollefson
jtollefson@tong464.org

Results
Sep 22, 2020
4:00 pm
Duane Kimball Invitational

Daniel Benz
danielbenz@sjsd.k12.mo.us

Results
Sep 20, 2020
8:00 am
Kris Solsberg XC
Varsity Boys

Results
Sep 19, 2020
8:00 am
Kris Solsberg XC
JV Girls

Results
Sep 19, 2020
8:00 am
Kris Solsberg XC
JV Boys

Results
Sep 19, 2020
8:00 am
Kris Solsberg XC
Varsity Girls

Results
Sep 19, 2020
8:00 am
Olathe South Invitational
Zach Pope
ztpope@olatheschools.org

Results
Sep 18, 2020
3:00 pm
McLouth Invitational Cross

Results
Sep 12, 2020
8:00 am
Ray Pec Invite
C Girls
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 12, 2020
8:00 am
Ray Pec Invite
C Boys

Results
Sep 12, 2020
8:00 am
Ray Pec Invite
JV Girls
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 12, 2020
8:00 am
Ray Pec Invite
JV Boys
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 12, 2020
8:00 am
Ray Pec Invite
Varsity Girls
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 12, 2020
8:00 am
Ray Pec Invite
Varsity Boys
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 8, 2020
4:00 pm
Chillicothe Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 5, 2020
8:00 am
Cass County XC
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 3, 2020
8:00 am
Bobcat Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 22, 2020
7:30 am
Hearts for RMHC 5K/10K
Jeff Miles
816-724-4109
www.runsignup.com/Race/MO/P...

Results
Looking for races before August, 21 2020? Click here