Race with KC Running Company                    Services                    KCRC events                    Race calendar                    RESULTS/PHOTOS

Chieftain Invite
Varsity/JV Boys

Date: 2020-09-26

Contact: troy@kcrunningcompany.com

Results:

Chieftain Invite

Chieftain Invite

September 26, 2020


KC Running Company

Overall Finish List - Boys

Varsity

Teams


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1     61  Kenneth Howell        Lansing High School                     17:31.8  5:39/M    11
    2      2    124  ELI GILMORE           Tonganoxie High School                  17:51.8  5:46/M    10
    3      3     54  Jackson Steger        Lansing High School                     18:13.2  5:53/M    9 
    4      4     82  KEVIN FLANNIGAN       Leavenworth High School                 18:36.9  6:00/M    12
    5      5     57  Niklas Schintgen      Lansing High School                     18:47.8  6:04/M    10
    6      6     35  Trey Galvan           Basehor-Linwood                         19:17.3  6:13/M    12
    7      7     50  Jonas Anderson        Lansing High School                     19:22.7  6:15/M    9 
    8      8    131  CHAS GILMORE          Tonganoxie High School                  19:30.2  6:18/M    12
    9      9     31  Austin Glezen         Basehor-Linwood                         19:44.3  6:22/M    11
   10     10     32  Luke Oliver           Basehor-Linwood                         19:58.9  6:27/M    11
   11     11     78  WESLEY REDLEBERGER    Leavenworth High School                 20:28.0  6:36/M    11
   12     12     93  Tristen Baker         Pleasant Ridge High School              20:32.7  6:38/M    10
   13     13     21  Jacob Mitchell        Basehor-Linwood                         20:32.9  6:38/M    9 
   14     14    121  BEN FARRAR            Tonganoxie High School                  20:45.4  6:42/M    10
   15     15     79  BRADLEY ROGERS        Leavenworth High School                 20:51.6  6:44/M    11
   16     16     75  LIAM MANDERVILLE      Leavenworth High School                 20:52.3  6:44/M    10
   17     17     33  Marc Farris           Basehor-Linwood                         20:59.0  6:46/M    11
   18     18     58  Nicholas Kurz         Lansing High School                     20:59.4  6:46/M    10
   19     19     25  Jimmy Bramah          Basehor-Linwood                         21:07.2  6:49/M    10
   20     20    127  NICK EDHOLM           Tonganoxie High School                  21:14.8  6:51/M    11
   21     21     94  Logan Beying          Pleasant Ridge High School              21:23.3  6:54/M    11
   22     22     80  AIDAN ZERR            Leavenworth High School                 21:35.3  6:58/M    11
   23     23     99  Chase Wohlgemuth      Pleasant Ridge High School              21:43.9  7:01/M    12
   24     24    122  BRANDON WILSON        Tonganoxie High School                  21:47.9  7:02/M    10
   25     25    125  GABE REISCHMAN        Tonganoxie High School                  21:56.3  7:05/M    10
   26     26    123  DANIEL DORSEY         Tonganoxie High School                  22:11.7  7:10/M    10
   27     27     91  Drake Duncan          Pleasant Ridge High School              22:17.6  7:12/M    10
   28     28     74  CONLEY COUNTER        Leavenworth High School                 22:39.4  7:19/M    9 
   29     29     56  Tommy Rookard         Lansing High School                     22:50.7  7:22/M    10
   30     30     92  Gage Darnley          Pleasant Ridge High School              23:08.9  7:28/M    10
   31     31     76  MARCUS JOHNSON        Leavenworth High School                 23:29.8  7:35/M    10
   32     32     89  Andrew Stewart        Pleasant Ridge High School              23:59.1  7:44/M    9 
   33     33     98  Roman Sass            Pleasant Ridge High School              24:03.9  7:46/M    12
   34     34     22  Sam Lightner          Basehor-Linwood                         24:58.6  8:03/M    9 



Overall Finish List - Boys

JV

Teams


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1  (< 5)     81  ANGEL MORGAN          Leavenworth High School                 20:18.4  6:33/M    11
    2      1    128  Nolan Rogers          Tonganoxie High School                  21:21.1  6:53/M    12
    3      2    116  COLE HOLMGREN         Tonganoxie High School                  22:21.1  7:13/M    9 
    4      3    119  Michael Bottary       Tonganoxie High School                  22:31.0  7:16/M    9 
    5      4    129  SAMUEL MANUS          Tonganoxie High School                  22:51.7  7:23/M    12
    6      5     60  Ryan Corrigan         Lansing High School                     22:53.2  7:23/M    11
    7      6     62  Conor Lessard         Lansing High School                     22:53.2  7:23/M    11
    8      7     23  Marcus Otero          Basehor-Linwood                         23:01.9  7:26/M    9 
    9      8     27  Aiden Burkhart        Basehor-Linwood                         23:03.3  7:26/M    10
   10      9     59  Benjamen Gomez        Lansing High School                     23:03.9  7:26/M    10
   11     10     15  Luke Nicholson        Basehor-Linwood                         23:10.0            9 
   12     11     28  Adam Broxterman       Basehor-Linwood                         23:25.9  7:34/M    10
   13     12     14  Evan Vielhauer        Basehor-Linwood                         23:28.6            9 
   14     13     16  Kyler Snyder          Basehor-Linwood                         23:39.9            9 
   15     14     17  Brian Lopez           Basehor-Linwood                         23:46.1            9 
   16     15    120  ROBBY PATTERSON       Tonganoxie High School                  24:45.0  7:59/M    10
   17     16     52  Austin Archambault    Lansing High School                     25:07.8  8:06/M    9 
   18  (> 7)     24  Dylan Miller          Basehor-Linwood                         25:11.7  8:08/M    10
   19  (< 5)     97  Matt Schmidt          Pleasant Ridge High School              25:27.3  8:13/M    12
   20  (< 5)     77  HOLDEN DRAVES         Leavenworth High School                 25:32.0  8:14/M    10
   21  (> 7)     26  Cody Ford             Basehor-Linwood                         25:49.5  8:20/M    10
   22  (< 5)     95  Justin Johnston       Pleasant Ridge High School              26:36.0  8:35/M    11
   23     17     63  Joseph Catlaw         Lansing High School                     26:42.8  8:37/M    12
   24  (< 5)     90  Camdyn Metsker        Pleasant Ridge High School              27:27.1  8:51/M    10
   25  (> 7)     29  Zach Palmgren         Basehor-Linwood                         28:14.2  9:07/M    11
   26     18    126  Hunter Benedict       Tonganoxie High School                  28:16.4  9:07/M    10
   27  (> 7)     19  Caleb Jones           Basehor-Linwood                         28:24.5            9 
   28     19    115  TJ SCHMID             Tonganoxie High School                  28:37.5  9:14/M    9 
   29  (< 5)     96  Chase Dedeke          Pleasant Ridge High School              29:17.7  9:27/M    12
   30  (> 7)     18  Kian Griffith         Basehor-Linwood                         29:20.0            9 
   31  (> 7)    117  DYLAN PERMAN          Tonganoxie High School                  31:31.5 10:10/M    9 
   32  (> 7)     30  Cooper Sharp          Basehor-Linwood                         32:52.2 10:36/M    11
   33  (> 7)    118  HAROLD MEREI          Tonganoxie High School                  40:57.7 13:13/M    9 

Team Summary Report - Boys

Varsity

Teams


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Lansing High School                    34               1   3   5   7  18  29             
        Top  5 Times: 1:34:55.1

    2 Basehor-Linwood                        55               6   9  10  13  17  19  34         
        Top  5 Times: 1:40:32.5

    3 Tonganoxie High School                 68               2   8  14  20  24  25  26         
        Top  5 Times: 1:41:10.4

    4 Leavenworth High School                68               4  11  15  16  22  28  31         
        Top  5 Times: 1:42:24.4

    5 Pleasant Ridge High School            113              12  21  23  27  30  32  33         
        Top  5 Times: 1:49:06.6

Team Summary Report - Boys

JV

Teams


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Tonganoxie High School                 25               1   2   3   4  15  18  19         
        Top  5 Times: 1:53:50.0

    2 Basehor-Linwood                        48               7   8  10  11  12  13  14         
        Top  5 Times: 1:56:10.0

    3 Lansing High School                    53               5   6   9  16  17                 
        Top  5 Times: 2:00:41.1


Date Name & Distance Contact Results Photos
Sep 19
9:00 am
Seize the Day 10k Run and
Laura Roeseler
314-449-9456
lroeseler@efmk.org
www.classy.org/event/2021-k...

Results
Sep 18
11:15 am
Kris Solsberg XC
Boys C Team

Results
Sep 18
10:45 am
Kris Solsberg XC
C Team Girls

Results
Sep 18
9:15 am
Kris Solsberg XC
JV Girls

Results
Sep 18
10:00 am
Kris Solsberg XC
JV Boys

Results
Sep 18
8:15 am
Kris Solsberg XC
Varsity Girls

Results
Sep 18
8:45 am
Kris Solsberg XC
Varsity Boys

Results
Sep 16
6:00 pm
McClouth Invite
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16
5:00 am
McClouth Invite
8th Grade
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16
4:00 pm
McClouth Invite
7th Grade
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16
6:00 pm
McLouth Invite
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16
5:00 pm
McLouth Invite
JV Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 15
4:00 pm
Turner XC Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 15
6:15 pm
Summit Lakes MS
XC Boys Navy

Results
Sep 15
6:00 pm
Summit Lakes MS
XC Girls Navy

Results
Sep 15
5:45 pm
Summit Lakes MS
XC Boys Silver

Results
Sep 15
5:15 am
Summit Lakes MS
XC Girls Silver

Results
Sep 15
5:00 pm
Summit Lakes MS
XC Boys Green

Results
Sep 15
4:45 pm
Summit Lakes MS
XC Girls Green

Results
Sep 15
4:00 pm
Summit Lakes MS
XC Girls White

Results
Sep 15
4:30 pm
Summit Lakes MS
XC Boys White


Results
Sep 11
11:30 am
Ray Pec Invite XC
C Team Girls

Results
Sep 11
11:00 am
Ray Pec Invite XC
C Team Boys

Results
Sep 11
10:30 am
Ray Pec Invite XC
JV Girls

Results
Sep 11
10:00 am
Ray Pec Invite XC
JV Boys

Results
Sep 11
9:30 am
Ray Pec Invite XC
Varsity Girls

Results
Sep 11
9:00 am
Ray Pec Invite XC
Varsity Boys

Results
Sep 7
4:00 pm
Chillicothe XC Invite
2021 JV Boys

Results
Sep 7
4:00 pm
Chillicothe XC Invite
2021 JV Girls

Results
Sep 7
5:00 pm
Chillicothe XC Invite
2021 Varsity Boys

Results
Sep 7
4:30 pm
Chillicothe XC Invite
2021 Varsity Girls

Results
Sep 2
3:00 pm
Bobcat XC Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 11
8:00 pm
MC Beer Mile
Relay & Alt Beer mile
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 11
8:00 pm
MC Beer Mile
overall results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jul 14
6:30 pm
Martin City Taco Mile
Brad Ziegler
Brad@kcrunningcompany.com
www.runsignup.com/Race/MO/K...

Results
Jul 5
7:00 am
JRHA 5k

Results
May 31
8:00 am
Going the Distance
10K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
May 31
8:00 am
Going the Distance
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
May 15
7:00 am
KCCC Half
Marathon Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
May 1
7:00 am
KCCC 5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Nov 14, 2020
8:00 am
Veterans Day 5K
Live In Person Run
Brad Ziegler
bziegler1003@yahoo.com
www.runsignup.com/Race/MO/P...

Results

Photos
Oct 24, 2020
12:00 am
2A Regionals
Boys/Girls

troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 24, 2020
8:00 am
5A Regionals
Boys/Girls
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 21, 2020
8:00 am
Montrose Invite
XC results
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 20, 2020
5:00 pm
MEC XC Championship
JV Boys & Girls

Results
Oct 20, 2020
4:30 pm
MEC XC Championship
Boys Varsity

Results
Oct 20, 2020
4:00 pm
MEC XC Championship
Girls Varsity

Results
Oct 17, 2020
9:00 am
Greater KC Suburban
Conference Red JV Boys

Results
Oct 17, 2020
8:30 am
Greater KC Suburban Conference
Red Division Varsity Girls

Results
Oct 17, 2020
9:30 am
Greater KC Suburban Conference
Red Division JV Girls

Results
Oct 17, 2020
8:00 am
Greater KC Suburban Conference
Red Division Varsity Boys

Results
Oct 15, 2020
5:30 pm
Warrensburg XC Boys Small Class

Results
Oct 15, 2020
5:00 pm
Warrensburg XC HS Girls

Results
Oct 15, 2020
4:30 pm
Warrensburg XC Varsity

Results
Oct 15, 2020
4:15 pm
Warrensburg XC Boys Middle

Results
Oct 15, 2020
4:00 pm
Warrensburg XC Girls Middle

Results
Oct 13, 2020
8:00 am
Cameron XC
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13, 2020
4:00 pm
BS MS Quad

Results
Oct 10, 2020
8:00 am
Butler Bears
XC Invite
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 10, 2020
8:00 am
Julia's Warriors Run for Hope
5k & 1 mile walk
Jodi Green
816-516-3164
greenj02@yahoo.com
www.juliaswarriorsrunforhop...

Results
Oct 7, 2020
4:30 pm
Ray Pec MS XC Invite

Results
Oct 7, 2020
8:00 am
Heartland 30K
Womens Results
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 7, 2020
8:00 am
Heartland 30K
Mens Results
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3, 2020
8:00 am
KC Classic XC
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 3, 2020
9:00 am
Savannah MS and HS XC Meet

Results
Sep 29, 2020
4:00 pm
Basehor Linwood MS XC 2020

Results
Sep 26, 2020
4:00 pm
Chieftain Invite
Varsity/JV Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 26, 2020
3:00 pm
Chieftain Invite
Varsity/JV Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 24, 2020
4:00 am
Grandview Invitational XC Meet

Results
Sep 22, 2020
4:00 pm
Tonganoxie Invitational XC Meet

John Tollefson
jtollefson@tong464.org

Results
Sep 22, 2020
4:00 pm
Duane Kimball Invitational

Daniel Benz
danielbenz@sjsd.k12.mo.us

Results
Sep 20, 2020
8:00 am
Kris Solsberg XC
Varsity Boys

Results
Sep 19, 2020
8:00 am
Kris Solsberg XC
JV Girls

Results
Sep 19, 2020
8:00 am
Kris Solsberg XC
JV Boys

Results
Sep 19, 2020
8:00 am
Kris Solsberg XC
Varsity Girls

Results
Sep 19, 2020
8:00 am
Olathe South Invitational
Zach Pope
ztpope@olatheschools.org

Results
Sep 18, 2020
3:00 pm
McLouth Invitational Cross

Results
Sep 12, 2020
8:00 am
Ray Pec Invite
C Girls
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 12, 2020
8:00 am
Ray Pec Invite
C Boys

Results
Sep 12, 2020
8:00 am
Ray Pec Invite
JV Girls
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 12, 2020
8:00 am
Ray Pec Invite
JV Boys
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 12, 2020
8:00 am
Ray Pec Invite
Varsity Girls
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 12, 2020
8:00 am
Ray Pec Invite
Varsity Boys
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 8, 2020
4:00 pm
Chillicothe Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 5, 2020
8:00 am
Cass County XC
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 3, 2020
8:00 am
Bobcat Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 22, 2020
7:30 am
Hearts for RMHC 5K/10K
Jeff Miles
816-724-4109
www.runsignup.com/Race/MO/P...

Results
Looking for races before August, 21 2020? Click here