Race with KC Running Company                    Services                    KCRC events                    Race calendar                    RESULTS/PHOTOS

Basehor Linwood MS XC 2020

Date: 2020-09-29

Contact:

Results:

Basehor-Linwood MS XC 2020

Basehor-Linwood MS XC 2020

September 29, 2020


Results By Race Management Systems, Inc.

Overall Finish List - Boys

7th Grade Boys

Teams


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1     52  Kamden Dick           Mill Creek Middle School                13:22.9  6:41/M        
    2      2     51  Greyson Davis         Mill Creek Middle School                13:46.1  6:53/M        
    3      3     77  Mason Porter          Piper Middle School                     13:53.9  6:57/M        
    4      4     78  Johnny Vogel          Piper Middle School                     13:57.4  6:59/M        
    5      5     43  Ayden Kostus          Mill Creek Middle School                13:58.5  6:59/M        
    6      6     54  Gabe Green            Mill Creek Middle School                14:04.9  7:02/M        
    7      7     48  Braydon Birk          Mill Creek Middle School                14:22.3  7:11/M        
    8  (< 5)    108  Sedric Scott          Turner Middle School                    14:36.5  7:18/M        
    9      8     50  Rogan Burns           Mill Creek Middle School                14:39.1  7:20/M        
   10      9     49  Colton Birk           Mill Creek Middle School                14:39.9  7:20/M        
   11     10     75  Connor Johnson        Piper Middle School                     14:43.8  7:22/M        
   12  (> 7)     44  Devin Murrell         Mill Creek Middle School                14:44.6  7:22/M        
   13  (> 7)     53  Joey Governal         Mill Creek Middle School                15:39.5  7:50/M        
   14     11     80  Fletcher Matlock      Piper Middle School                     15:46.2  7:53/M        
   15  (> 7)     47  Brody Baker           Mill Creek Middle School                16:10.6  8:05/M        
   16  (< 5)      9  Klayton Saultz        Basehor Linwood Middle School           16:27.5  8:14/M        
   17     12     76  Carson Ward           Piper Middle School                     17:31.4  8:46/M        
   18     13     79  Lucas Vogel           Piper Middle School                     18:01.2  9:01/M        
   19  (> 7)     45  Carson Schmidtlein    Mill Creek Middle School                18:16.7  9:08/M        
   20  (< 5)    109  Ledger Garcia         Turner Middle School                    18:18.0  9:09/M        
   21  (< 5)    110  Jaret Smith           Turner Middle School                    19:07.7  9:34/M        
   22  (< 5)    111  Gabriel Diaz          Turner Middle School                    19:21.3  9:41/M        
   23     14     81  Roman Mingarance      Piper Middle School                     21:56.1 10:58/M        
   24  (< 5)    100  Arik Valentin-Rivera  Richard Warren Middle School            22:01.5 11:01/M        
   25  (> 7)     42  Brody Hoffman         Mill Creek Middle School                23:43.7 11:52/M        
   26  (> 7)     46  Johnathan Weaver      Mill Creek Middle School                23:43.9 11:52/M        



Overall Finish List - Boys

8th Grade Boys

Teams


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1     65  Ronan Myers           Mill Creek Middle School                13:11.6  6:36/M        
    2  (< 5)    106  Jeremiah Kasperowicz  Richard Warren Middle School            14:05.4  7:03/M        
    3      2     69  Cameron Ferrell       Mill Creek Middle School                14:12.2  7:06/M        
    4      3     21  Caden Gallet          Basehor Linwood Middle School           14:29.6  7:15/M        
    5      4     88  Kellen Heier          Piper Middle School                     14:37.4  7:19/M        
    6      5     17  Jonovan Escobar       Basehor Linwood Middle School           14:53.5  7:27/M        
    7      6     89  Isaac Cook            Piper Middle School                     15:10.1  7:35/M        
    8      7     20  Lane Lamping          Basehor Linwood Middle School           15:14.1  7:37/M        
    9      8     24  Will Gepner           Basehor Linwood Middle School           15:32.2  7:46/M        
   10      9     14  Gannon Suarez         Basehor Linwood Middle School           15:33.5  7:47/M        
   11     10     67  Brandon Brown         Mill Creek Middle School                15:45.0  7:53/M        
   12     11     91  Tyler Schaefer        Piper Middle School                     16:05.8  8:03/M        
   13  (< 5)    119  Diego Hernandez       Turner Middle School                    16:07.5  8:04/M        
   14     12     16  Elijah Jenkins        Basehor Linwood Middle School           16:20.5  8:10/M        
   15     13     68  Sawyer Clark          Mill Creek Middle School                16:31.9  8:16/M        
   16  (< 5)    105  Austin Hamel          Richard Warren Middle School            16:47.4  8:24/M        
   17     14     15  Nate Nicholson        Basehor Linwood Middle School           16:50.2  8:25/M        
   18  (> 7)     18  David Barnett         Basehor Linwood Middle School           16:52.7  8:26/M        
   19     15     95  Brody Cook            Piper Middle School                     17:07.7  8:34/M        
   20     16     64  Zane Laurer           Mill Creek Middle School                17:14.4  8:37/M        
   21  (< 5)    118  Rainy Shwe            Turner Middle School                    17:14.4  8:37/M        
   22     17     90  Landon Jeffries       Piper Middle School                     17:22.7  8:41/M        
   23     18     87  Cameron Madsen        Piper Middle School                     17:31.4  8:46/M        
   24     19     66  Paul Phillips         Mill Creek Middle School                17:41.5  8:51/M        
   25     20     86  Cole Franzen          Piper Middle School                     17:43.7  8:52/M        
   26  (> 7)     23  Luke Broxterman       Basehor Linwood Middle School           18:25.5  9:13/M        
   27  (> 7)     93  Jaden Holroyd         Piper Middle School                     18:41.5  9:21/M        
   28  (> 7)     19  Mostyn Hollond        Basehor Linwood Middle School           19:18.7  9:39/M        
   29  (> 7)     94  Brody Gengler         Piper Middle School                     21:00.3 10:30/M        
   30  (< 5)    107  Dale Nicodemus        Richard Warren Middle School            22:02.8 11:01/M        
   31  (> 7)     22  Micah Coleman         Basehor Linwood Middle School           22:11.5 11:06/M        
   32  (> 7)     92  Tristen England       Piper Middle School                     24:10.3 12:05/M        

Detail Team Results - Boys

7th Grade Boys

Teams

Mill Creek Middle School    Finish Position -     1

  Team Score (places):  21  Team Score (times):    1:09:34.9   Average Time: 13:54.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1     52  Kamden Dick                     1            1        13:22.9      13:22.9      0:00.0
    2     51  Greyson Davis                   2            3        13:46.1      27:09.0      0:23.2
    3     43  Ayden Kostus                    5            8        13:58.5      41:07.6      0:35.6
    4     54  Gabe Green                      6           14        14:04.9      55:12.5      0:42.0
    5     48  Braydon Birk                    7           21        14:22.3    1:09:34.9      0:59.4
    6     50  Rogan Burns                     8           29        14:39.1    1:24:14.0      1:16.2
    7     49  Colton Birk                     9           38        14:39.9    1:38:54.0      1:17.0
    8     44  Devin Murrell               More Than  7           14:44.6    1:53:38.6      1:21.7
    9     53  Joey Governal               More Than  7           15:39.5    2:09:18.1      2:16.6
   10     47  Brody Baker                 More Than  7           16:10.6    2:25:28.8      2:47.7
   11     45  Carson Schmidtlein          More Than  7           18:16.7    2:43:45.5      4:53.8
   12     42  Brody Hoffman               More Than  7           23:43.7    3:07:29.3     10:20.8
   13     46  Johnathan Weaver            More Than  7           23:43.9    3:31:13.2     10:21.0

Piper Middle School    Finish Position -     2

  Team Score (places):  40  Team Score (times):    1:15:53.0   Average Time: 15:10.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1     77  Mason Porter                    3            3        13:53.9      13:53.9      0:31.0
    2     78  Johnny Vogel                    4            7        13:57.4      27:51.4      0:34.5
    3     75  Connor Johnson                 10           17        14:43.8      42:35.2      1:20.9
    4     80  Fletcher Matlock               11           28        15:46.2      58:21.5      2:23.3
    5     76  Carson Ward                    12           40        17:31.4    1:15:53.0      4:08.5
    6     79  Lucas Vogel                    13           53        18:01.2    1:33:54.2      4:38.3
    7     81  Roman Mingarance               14           67        21:56.1    1:55:50.4      8:33.2

Turner Middle School    Finish Position - 99995

  Team Score (places): ***  Team Score (times):    Average Time: 

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    108  Sedric Scott                Less Than  5           14:36.5      14:36.5      1:13.6
    2    109  Ledger Garcia               Less Than  5           18:18.0      32:54.6      4:55.1
    3    110  Jaret Smith                 Less Than  5           19:07.7      52:02.4      5:44.8
    4    111  Gabriel Diaz                Less Than  5           19:21.3    1:11:23.8      5:58.4

Basehor Linwood Middle School    Finish Position - 99998

  Team Score (places): ***  Team Score (times):    Average Time: 

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1      9  Klayton Saultz              Less Than  5           16:27.5      16:27.5      3:04.6

Richard Warren Middle School    Finish Position - 99998

  Team Score (places): ***  Team Score (times):    Average Time: 

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    100  Arik Valentin-Rivera        Less Than  5           22:01.5      22:01.5      8:38.6



Detail Team Results - Boys

8th Grade Boys

Teams


Basehor Linwood Middle School    Finish Position -     1

  Team Score (places):  32  Team Score (times):    1:15:43.1   Average Time: 15:08.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1     21  Caden Gallet                    3            3        14:29.6      14:29.6      1:18.0
    2     17  Jonovan Escobar                 5            8        14:53.5      29:23.2      1:41.9
    3     20  Lane Lamping                    7           15        15:14.1      44:37.3      2:02.5
    4     24  Will Gepner                     8           23        15:32.2    1:00:09.6      2:20.6
    5     14  Gannon Suarez                   9           32        15:33.5    1:15:43.1      2:21.9
    6     16  Elijah Jenkins                 12           44        16:20.5    1:32:03.7      3:08.9
    7     15  Nate Nicholson                 14           58        16:50.2    1:48:53.9      3:38.6
    8     18  David Barnett               More Than  7           16:52.7    2:05:46.6      3:41.1
    9     23  Luke Broxterman             More Than  7           18:25.5    2:24:12.2      5:13.9
   10     19  Mostyn Hollond              More Than  7           19:18.7    2:43:30.9      6:07.1
   11     22  Micah Coleman               More Than  7           22:11.5    3:05:42.4      8:59.9

Mill Creek Middle School    Finish Position -     2

  Team Score (places):  42  Team Score (times):    1:16:55.1   Average Time: 15:23.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1     65  Ronan Myers                     1            1        13:11.6      13:11.6      0:00.0
    2     69  Cameron Ferrell                 2            3        14:12.2      27:23.8      1:00.6
    3     67  Brandon Brown                  10           13        15:45.0      43:08.8      2:33.4
    4     68  Sawyer Clark                   13           26        16:31.9      59:40.7      3:20.3
    5     64  Zane Laurer                    16           42        17:14.4    1:16:55.1      4:02.8
    6     66  Paul Phillips                  19           61        17:41.5    1:34:36.7      4:29.9

Piper Middle School    Finish Position -     3

  Team Score (places):  53  Team Score (times):    1:20:23.9   Average Time: 16:04.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1     88  Kellen Heier                    4            4        14:37.4      14:37.4      1:25.8
    2     89  Isaac Cook                      6           10        15:10.1      29:47.6      1:58.5
    3     91  Tyler Schaefer                 11           21        16:05.8      45:53.4      2:54.2
    4     95  Brody Cook                     15           36        17:07.7    1:03:01.2      3:56.1
    5     90  Landon Jeffries                17           53        17:22.7    1:20:23.9      4:11.1
    6     87  Cameron Madsen                 18           71        17:31.4    1:37:55.4      4:19.8
    7     86  Cole Franzen                   20           91        17:43.7    1:55:39.1      4:32.1
    8     93  Jaden Holroyd               More Than  7           18:41.5    2:14:20.7      5:29.9
    9     94  Brody Gengler               More Than  7           21:00.3    2:35:21.0      7:48.7
   10     92  Tristen England             More Than  7           24:10.3    2:59:31.3     10:58.7

Richard Warren Middle School    Finish Position - 99996

  Team Score (places): ***  Team Score (times):    Average Time: 

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    106  Jeremiah Kasperowicz        Less Than  5           14:05.4      14:05.4      0:53.8
    2    105  Austin Hamel                Less Than  5           16:47.4      30:52.9      3:35.8
    3    107  Dale Nicodemus              Less Than  5           22:02.8      52:55.7      8:51.2

Turner Middle School    Finish Position - 99997

  Team Score (places): ***  Team Score (times):    Average Time: 

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    119  Diego Hernandez             Less Than  5           16:07.5      16:07.5      2:55.9
    2    118  Rainy Shwe                  Less Than  5           17:14.4      33:21.9      4:02.8

Overall Finish List - Girls

7th Grade Girls

Teams


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1     34  Alexa Aylward         Mill Creek Middle School                14:05.8  7:03/M        
    2      2      2  Sarah McKnight        Basehor Linwood Middle School           14:49.2  7:25/M        
    3      3     39  Addison Gillespie     Mill Creek Middle School                14:52.3  7:26/M        
    4      4      6  Delilah Weber         Basehor Linwood Middle School           14:56.6  7:28/M        
    5      5     35  Sydney Cinotto        Mill Creek Middle School                15:02.1  7:31/M        
    6      6     38  Cora Dow              Mill Creek Middle School                15:07.4  7:34/M        
    7      7     32  Corrine Schwindt      Mill Creek Middle School                15:20.4  7:40/M        
    8      8     74  Anneliese Lockwood    Piper Middle School                     15:38.3  7:49/M        
    9      9      4  Joelle Self           Basehor Linwood Middle School           15:51.9  7:56/M        
   10     10     33  Mason Akehurst        Mill Creek Middle School                16:15.3  8:08/M        
   11     11      7  Rylann Holzbauer      Basehor Linwood Middle School           16:20.8  8:10/M        
   12     12     29  Jamie Ricker          Mill Creek Middle School                16:25.0  8:13/M        
   13  (< 5)     99  Kina White            Richard Warren Middle School            16:34.7  8:17/M        
   14  (< 5)     98  Naomi Serravo         Richard Warren Middle School            16:47.7  8:24/M        
   15     13      3  Kinley Christopher    Basehor Linwood Middle School           16:55.4  8:28/M        
   16  (> 7)     37  Lydia Cross           Mill Creek Middle School                17:18.0  8:39/M        
   17     14      1  Katelyn Shockey       Basehor Linwood Middle School           17:23.3  8:42/M        
   18     15      5  Payton Blizzard       Basehor Linwood Middle School           18:21.1  9:11/M        
   19  (> 7)     30  Bria Sumpter          Mill Creek Middle School                19:25.6  9:43/M        
   20  (> 7)     41  Savannah Hendry       Mill Creek Middle School                19:25.8  9:43/M        
   21  (> 7)     28  Sonam Phillips        Mill Creek Middle School                19:48.6  9:54/M        
   22  (> 7)     40  Maddie Hellerich      Mill Creek Middle School                20:06.2 10:03/M        
   23  (> 7)     25  Stacy Hicks           Mill Creek Middle School                20:34.5 10:17/M        
   24     16     72  Kinsley Kane          Piper Middle School                     21:18.4 10:39/M        
   25  (> 7)     31  Abigail Wagoner       Mill Creek Middle School                21:37.8 10:49/M        
   26  (< 5)     97  Emily Chmidling       Richard Warren Middle School            22:03.0 11:02/M        
   27     17     70  Sophia Cushenbery-AndrPiper Middle School                     25:46.5 12:53/M        
   28  (< 5)     96  Nadalee Crocker       Richard Warren Middle School            26:51.5 13:26/M        
   29     18     73  Maia Dolinar          Piper Middle School                     27:00.5 13:30/M        
   30     19     71  Claria Baker          Piper Middle School                     28:15.5 14:08/M        
   31  (> 7)     36  Victoria Comelie      Mill Creek Middle School                33:46.8 16:53/M        



Overall Finish List - Girls

8th Grade Girls

Teams


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1     56  Avery Rasmussen       Mill Creek Middle School                14:00.8  7:00/M        
    2  (< 5)     12  Tessa Turner          Basehor Linwood Middle School           14:06.6  7:03/M        
    3      2     61  Isabel Cherrito       Mill Creek Middle School                14:47.5  7:24/M        
    4  (< 5)    104  Alyssa Stenerson      Richard Warren Middle School            15:32.8  7:46/M        
    5      3     62  Sydney Duncan         Mill Creek Middle School                16:14.2  8:07/M        
    6  (< 5)    103  Brianna Lipp          Richard Warren Middle School            16:54.1  8:27/M        
    7  (< 5)     13  Sydney Eakin          Basehor Linwood Middle School           16:57.5  8:29/M        
    8      4    120  Brooklyn Markovich    Mill Creek Middle School                17:17.5  8:39/M        
    9      5     63  Alonnah Gage          Mill Creek Middle School                17:32.8  8:46/M        
   10  (< 5)    102  Ty'Ana Jones          Richard Warren Middle School            17:34.2  8:47/M        
   11      6     57  Seville Skinner       Mill Creek Middle School                17:38.3  8:49/M        
   12      7     60  Swea Bonnstetter      Mill Creek Middle School                17:41.5  8:51/M        
   13  (< 5)    101  Bodhisattva Ashford   Richard Warren Middle School            18:42.5  9:21/M        
   14  (< 5)     82  Blaine Schuler        Piper Middle School                     18:52.3  9:26/M        
   15      8    112  Hillary Salazar       Turner Middle School                    20:11.2 10:06/M        
   16      9    113  Ayanna Lopez          Turner Middle School                    20:11.2 10:06/M        
   17  (> 7)     59  Marissa Akehurst      Mill Creek Middle School                20:13.9 10:07/M        
   18     10    116  Scarlet Given         Turner Middle School                    21:33.3 10:47/M        
   19  (> 7)     55  Allyson Makalous      Mill Creek Middle School                22:05.6 11:03/M        
   20  (< 5)     83  Lisa Clary            Piper Middle School                     23:05.9 11:33/M        
   21     11    114  Ana Mendez            Turner Middle School                    25:05.7 12:33/M        
   22     12    115  Isabel Valenzuela     Turner Middle School                    27:14.0 13:37/M        
   23  (> 7)     58  Abby Tadele           Mill Creek Middle School                28:22.0 14:11/M        
   24  (< 5)     84  Cambria Anderson      Piper Middle School                     28:28.3 14:14/M        

Detail Team Results - Girls

7th Grade Girls

Teams

Mill Creek Middle School    Finish Position -     1

  Team Score (places):  22  Team Score (times):    1:14:28.2   Average Time: 14:53.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1     34  Alexa Aylward                   1            1        14:05.8      14:05.8      0:00.0
    2     39  Addison Gillespie               3            4        14:52.3      28:58.1      0:46.5
    3     35  Sydney Cinotto                  5            9        15:02.1      44:00.3      0:56.2
    4     38  Cora Dow                        6           15        15:07.4      59:07.8      1:01.6
    5     32  Corrine Schwindt                7           22        15:20.4    1:14:28.2      1:14.5
    6     33  Mason Akehurst                 10           32        16:15.3    1:30:43.6      2:09.5
    7     29  Jamie Ricker                   12           44        16:25.0    1:47:08.6      2:19.2
    8     37  Lydia Cross                 More Than  7           17:18.0    2:04:26.7      3:12.1
    9     30  Bria Sumpter                More Than  7           19:25.6    2:23:52.3      5:19.8
   10     41  Savannah Hendry             More Than  7           19:25.8    2:43:18.1      5:19.9
   11     28  Sonam Phillips              More Than  7           19:48.6    3:03:06.8      5:42.8
   12     40  Maddie Hellerich            More Than  7           20:06.2    3:23:13.1      6:00.4
   13     25  Stacy Hicks                 More Than  7           20:34.5    3:43:47.6      6:28.7
   14     31  Abigail Wagoner             More Than  7           21:37.8    4:05:25.4      7:31.9
   15     36  Victoria Comelie            More Than  7           33:46.8    4:39:12.2     19:40.9

Basehor Linwood Middle School    Finish Position -     2

  Team Score (places):  39  Team Score (times):    1:18:54.0   Average Time: 15:46.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1      2  Sarah McKnight                  2            2        14:49.2      14:49.2      0:43.3
    2      6  Delilah Weber                   4            6        14:56.6      29:45.8      0:50.8
    3      4  Joelle Self                     9           15        15:51.9      45:37.8      1:46.0
    4      7  Rylann Holzbauer               11           26        16:20.8    1:01:58.6      2:14.9
    5      3  Kinley Christopher             13           39        16:55.4    1:18:54.0      2:49.5
    6      1  Katelyn Shockey                14           53        17:23.3    1:36:17.3      3:17.4
    7      5  Payton Blizzard                15           68        18:21.1    1:54:38.5      4:15.3

Piper Middle School    Finish Position -     3

  Team Score (places):  78  Team Score (times):    1:57:59.3   Average Time: 23:35.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1     74  Anneliese Lockwood              8            8        15:38.3      15:38.3      1:32.4
    2     72  Kinsley Kane                   16           24        21:18.4      36:56.7      7:12.6
    3     70  Sophia Cushenbery-Andre        17           41        25:46.5    1:02:43.3     11:40.7
    4     73  Maia Dolinar                   18           59        27:00.5    1:29:43.8     12:54.6
    5     71  Claria Baker                   19           78        28:15.5    1:57:59.3     14:09.6

Richard Warren Middle School    Finish Position - 99995

  Team Score (places): ***  Team Score (times):    Average Time: 

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1     99  Kina White                  Less Than  5           16:34.7      16:34.7      2:28.8
    2     98  Naomi Serravo               Less Than  5           16:47.7      33:22.4      2:41.8
    3     97  Emily Chmidling             Less Than  5           22:03.0      55:25.5      7:57.2
    4     96  Nadalee Crocker             Less Than  5           26:51.5    1:22:17.1     12:45.7



Detail Team Results - Girls

8th Grade Girls

Teams


Mill Creek Middle School    Finish Position -     1

  Team Score (places):  15  Team Score (times):    1:19:53.1   Average Time: 15:58.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1     56  Avery Rasmussen                 1            1        14:00.8      14:00.8      0:00.0
    2     61  Isabel Cherrito                 2            3        14:47.5      28:48.4      0:46.7
    3     62  Sydney Duncan                   3            6        16:14.2      45:02.7      2:13.4
    4    120  Brooklyn Markovich              4           10        17:17.5    1:02:20.2      3:16.7
    5     63  Alonnah Gage                    5           15        17:32.8    1:19:53.1      3:32.0
    6     57  Seville Skinner                 6           21        17:38.3    1:37:31.5      3:37.5
    7     60  Swea Bonnstetter                7           28        17:41.5    1:55:13.0      3:40.6
    8     59  Marissa Akehurst            More Than  7           20:13.9    2:15:27.0      6:13.1
    9     55  Allyson Makalous            More Than  7           22:05.6    2:37:32.6      8:04.7
   10     58  Abby Tadele                 More Than  7           28:22.0    3:05:54.6     14:21.1

Turner Middle School    Finish Position -     2

  Team Score (places):  50  Team Score (times):    1:54:15.6   Average Time: 22:51.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    112  Hillary Salazar                 8            8        20:11.2      20:11.2      6:10.3
    2    113  Ayanna Lopez                    9           17        20:11.2      40:22.4      6:10.4
    3    116  Scarlet Given                  10           27        21:33.3    1:01:55.8      7:32.4
    4    114  Ana Mendez                     11           38        25:05.7    1:27:01.5     11:04.9
    5    115  Isabel Valenzuela              12           50        27:14.0    1:54:15.6     13:13.2

Richard Warren Middle School    Finish Position - 99995

  Team Score (places): ***  Team Score (times):    Average Time: 

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    104  Alyssa Stenerson            Less Than  5           15:32.8      15:32.8      1:32.0
    2    103  Brianna Lipp                Less Than  5           16:54.1      32:26.9      2:53.2
    3    102  Ty'Ana Jones                Less Than  5           17:34.2      50:01.2      3:33.4
    4    101  Bodhisattva Ashford         Less Than  5           18:42.5    1:08:43.7      4:41.7

Piper Middle School    Finish Position - 99996

  Team Score (places): ***  Team Score (times):    Average Time: 

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1     82  Blaine Schuler              Less Than  5           18:52.3      18:52.3      4:51.4
    2     83  Lisa Clary                  Less Than  5           23:05.9      41:58.3      9:05.1
    3     84  Cambria Anderson            Less Than  5           28:28.3    1:10:26.6     14:27.5

Basehor Linwood Middle School    Finish Position - 99997

  Team Score (places): ***  Team Score (times):    Average Time: 

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1     12  Tessa Turner                Less Than  5           14:06.6      14:06.6      0:05.8
    2     13  Sydney Eakin                Less Than  5           16:57.5      31:04.2      2:56.6

Date Name & Distance Contact Results Photos
Nov 14
8:00 am
Veterans Day 5K
Live In Person Run
Brad Ziegler
bziegler1003@yahoo.com
www.runsignup.com/Race/MO/P...

Results

Photos
Oct 24
12:00 am
2A Regionals
Boys/Girls

troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 24
8:00 am
5A Regionals
Boys/Girls
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 21
8:00 am
Montrose Invite
XC results
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 20
5:00 pm
MEC XC Championship
JV Boys & Girls

Results
Oct 20
4:30 pm
MEC XC Championship
Boys Varsity

Results
Oct 20
4:00 pm
MEC XC Championship
Girls Varsity

Results
Oct 17
9:00 am
Greater KC Suburban
Conference Red JV Boys

Results
Oct 17
8:30 am
Greater KC Suburban Conference
Red Division Varsity Girls

Results
Oct 17
9:30 am
Greater KC Suburban Conference
Red Division JV Girls

Results
Oct 17
8:00 am
Greater KC Suburban Conference
Red Division Varsity Boys

Results
Oct 15
5:30 pm
Warrensburg XC Boys Small Class

Results
Oct 15
5:00 pm
Warrensburg XC HS Girls

Results
Oct 15
4:30 pm
Warrensburg XC Varsity

Results
Oct 15
4:15 pm
Warrensburg XC Boys Middle

Results
Oct 15
4:00 pm
Warrensburg XC Girls Middle

Results
Oct 13
8:00 am
Cameron XC
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13
4:00 pm
BS MS Quad

Results
Oct 10
8:00 am
Butler Bears
XC Invite
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 10
8:00 am
Julia's Warriors Run for Hope
5k & 1 mile walk
Jodi Green
816-516-3164
greenj02@yahoo.com
www.juliaswarriorsrunforhop...

Results
Oct 7
4:30 pm
Ray Pec MS XC Invite

Results
Oct 7
8:00 am
Heartland 30K
Womens Results
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 7
8:00 am
Heartland 30K
Mens Results
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3
8:00 am
KC Classic XC
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 3
9:00 am
Savannah MS and HS XC Meet

Results
Sep 29
4:00 pm
Basehor Linwood MS XC 2020

Results
Sep 26
4:00 pm
Chieftain Invite
Varsity/JV Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 26
3:00 pm
Chieftain Invite
Varsity/JV Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 24
4:00 am
Grandview Invitational XC Meet

Results
Sep 22
4:00 pm
Tonganoxie Invitational XC Meet

John Tollefson
jtollefson@tong464.org

Results
Sep 22
4:00 pm
Duane Kimball Invitational

Daniel Benz
danielbenz@sjsd.k12.mo.us

Results
Sep 20
8:00 am
Kris Solsberg XC
Varsity Boys

Results
Sep 19
8:00 am
Kris Solsberg XC
JV Girls

Results
Sep 19
8:00 am
Kris Solsberg XC
JV Boys

Results
Sep 19
8:00 am
Kris Solsberg XC
Varsity Girls

Results
Sep 19
8:00 am
Olathe South Invitational
Zach Pope
ztpope@olatheschools.org

Results
Sep 18
3:00 pm
McLouth Invitational Cross

Results
Sep 12
8:00 am
Ray Pec Invite
C Girls
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 12
8:00 am
Ray Pec Invite
C Boys

Results
Sep 12
8:00 am
Ray Pec Invite
JV Girls
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 12
8:00 am
Ray Pec Invite
JV Boys
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 12
8:00 am
Ray Pec Invite
Varsity Girls
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 12
8:00 am
Ray Pec Invite
Varsity Boys
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 8
4:00 pm
Chillicothe Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 5
8:00 am
Cass County XC
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 3
8:00 am
Bobcat Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 22
7:30 am
Hearts for RMHC 5K/10K
Jeff Miles
816-724-4109
www.runsignup.com/Race/MO/P...

Results
Aug 13
7:00 pm
Martin City
Beer Mile
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jul 9
6:30 pm
Taco Mile 2020
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 20
8:00 am
Father's Day
Quarter Marathon
& Kids Run
Brad Ziegler
816-529-5860
brad@kcrunningcompany.com

Photos
Mar 7
9:00 am
Shamrock shuffle 5k
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Mar 7
9:00 am
Shamrock Shuffle 10K
Kristina Selters
shorty42001@yahoo.com
www.lawrencestpatricksdaypa...

Results
Mar 1
8:00 am
Fight for Air Climb
Team Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Mar 1
8:00 am
Fight for Air Climb
Firefighters Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Mar 1
8:00 am
Fight for Air Climb
Ultimate Climb Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Mar 1
8:00 am
Fight For Air Climb - Kansas
American Lung Association
Leslie Hernandez Brown
913.353.9166
leslie.hdzbrown@lung.org
www.kcclimb.org

Results
Feb 29
8:00 am
The Cookie Run 5K
Brad Ziegler
8165295860
brad@kcrunningcompany.com
www.cookierun5K.com

Results

Photos
Feb 15
8:00 am
Sweetheart Run
Team Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Feb 15
8:00 am
Sweetheart Run
10K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Feb 15
8:00 am
Sweetheart Run
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Feb 15
9:00 am
Head for the Cure Charleston
Scott Chilcutt
8163779281
scott@kcrunningcompany.com

Results
Feb 8
8:00 am
HFTC-Orlando
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Feb 8
10:00 am
Polar Plunge & 5k Strut
Cougar Gray
816.695.4743
grayc@ksso.org
www.plungeks.org/kc

Results
Feb 2
9:00 am
Kickoff 5K Run/Walk
Brad Ziegler
8165295860
brad@kcrunningcompany.com
www.kickoff5K.com

Results

Photos
Jan 26
8:00 am
Groundhog Run
Team Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jan 18
8:00 am
Battle of the Bean
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jan 1
9:00 am
Hangover Half Marathon
and 5K
Brad Ziegler
8165295860
brad@kcrunningcompany.com
www.kchangoverhalf.com

Results
Dec 8, 2019
9:00 am
Great Santa Run 5K and
Lil' Elves Kids Run
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.kcsantarun.com

Results

Photos
Dec 1, 2019
8:00 am
Talk to Me - A Program of Hope
Inaugural 5K run/walk
Elise DiCarlo
913-375-4900
www.runsignup.com/Race/MO/K...

Results
Nov 28, 2019
9:00 am
Thanksgiving Day 5K
and Kids Run
Josh Zabel
jzabel@sportkc.org
www.sportkc.org/thanksgivin...

Results

Photos
Nov 23, 2019
9:15 am
Angela's Army 5k & 1 Mile
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Nov 16, 2019
8:00 am
TJ5K
troy@kcrunningcompany.com
Results
Nov 16, 2019
8:00 am
HFTC Phoenix
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Nov 10, 2019
9:00 am
KU Vets Day 5K
April Blackmon Strange
785-864-2458
veterans@ku.edu
www.kuvetsday5k.com

Results

Photos
Nov 9, 2019
8:00 am
Longview
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Nov 9, 2019
8:00 am
Longview
10K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Nov 9, 2019
8:00 am
Longview
Half Marathon
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Looking for races before November, 5 2019? Click here