Race with KC Running Company                    Services                    KCRC events                    Race calendar                    RESULTS/PHOTOS

BS MS Quad

Date: 2020-10-13

Contact:

Results:

Blue Springs MS XC Championship

Blue Springs MS XC Championship

October 12, 2020


Results By Race Management Systems, Inc.

Table of Contents

Finish List - Girls - Girls B - Teams
Finish List - Girls - Girls A - Teams
Team Detail - Girls - Girls B - Teams
Team Detail - Girls - Girls A - Teams
Finish List - Boys - Boys B - Teams
Finish List - Boys - Boys A - Teams
Team Detail - Boys - Boys B - Teams
Team Detail - Boys - Boys A - Teams
Top

Overall Finish List - Boys

Boys B

Teams


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1    224  Luke Berridge         Moreland Ridge                          11:03.1  6:19/M        
    2      2    233  Roy Postlethwait      Moreland Ridge                          11:12.0  6:24/M        
    3      3    194  Clayton Ledgerwood    Delta Woods                             11:26.5  6:32/M        
    4      4    219  Ethan Gilmore         Moreland Ridge                          11:36.4  6:38/M        
    5      5    193  KIngston Tolen        Delta Woods                             11:43.5  6:42/M        
    6      6    195  Sabastian Rios        Delta Woods                             11:48.8  6:45/M        
    7      7    187  Connor Black          Delta Woods                             11:50.3  6:46/M        
    8      8    192  Carter Durand         Delta Woods                             11:59.0  6:51/M        
    9      9    188  Aiden Holmes          Delta Woods                             12:09.3  6:57/M        
   10     10    196  Alec Mills            Delta Woods                             12:12.3  6:58/M        
   11  (> 7)    177  Ryder Sewer           Delta Woods                             12:12.8  6:59/M        
   12  (> 7)    190  Ayush Patel           Delta Woods                             12:15.8  7:00/M        
   13  (> 7)    178  Dylan Snelgrove       Delta Woods                             12:21.0  7:03/M        
   14  (> 7)    197  Chase Westhoff        Delta Woods                             12:26.7  7:07/M        
   15  (< 5)    246  Jack Jackson          Paul Kinder                             12:31.7  7:10/M        
   16  (> 7)    186  Brendon Kirkhuff      Delta Woods                             12:33.3  7:10/M        
   17  (> 7)    191  Hudson Brown          Delta Woods                             12:36.1  7:12/M        
   18  (> 7)    189  Michael Richards      Delta Woods                             12:39.6  7:14/M        
   19     11    217  Cian Evans            Moreland Ridge                          12:42.8  7:16/M        
   20  (> 7)    185  Eli Clarkson          Delta Woods                             12:43.6  7:16/M        
   21     12    234  Griffin Sanderson     Moreland Ridge                          12:45.8  7:18/M        
   22     13    227  Hayden Gulley         Moreland Ridge                          12:45.9  7:18/M        
   23     14    158  Noah Marthaler        Brittany Hill                           12:50.4  7:20/M        
   24     15    226  Lucas Bultman         Moreland Ridge                          12:55.3  7:23/M        
   25  (> 7)    228  Noah Hill             Moreland Ridge                          12:59.2  7:25/M        
   26  (> 7)    184  Daithi Sellens        Delta Woods                             13:01.7  7:27/M        
   27  (> 7)    181  Max Smith             Delta Woods                             13:03.1  7:28/M        
   28  (> 7)    180  Henry Joyce           Delta Woods                             13:09.4  7:31/M        
   29  (> 7)    182  Carlos Vasquez        Delta Woods                             13:10.2  7:32/M        
   30  (> 7)    229  Joshua Lograsso       Moreland Ridge                          13:11.4  7:32/M        
   31  (> 7)    176  Isaac Montgomery      Delta Woods                             13:15.2  7:34/M        
   32  (> 7)    232  Iven Pellegrino       Moreland Ridge                          13:27.9  7:42/M        
   33  (> 7)    183  Grayson Bracken       Delta Woods                             13:35.6  7:46/M        
   34  (> 7)    231  Adonis Moon           Moreland Ridge                          13:41.5  7:49/M        
   35  (> 7)    216  Luke Epperson         Moreland Ridge                          13:58.6  7:59/M        
   36  (> 7)    175  Neer Patel            Delta Woods                             14:02.3  8:01/M        
   37     16    159  Hunter Hedrick        Brittany Hill                           14:09.2  8:05/M        
   38     17    164  Michael Ryder         Brittany Hill                           15:20.2  8:46/M        
   39     18    160  Chase Portlance       Brittany Hill                           15:37.4  8:56/M        
   40     19    165  Jet Wilkens           Brittany Hill                           17:39.4 10:05/M        
   41  (> 7)    218  Fynn Gilburn          Moreland Ridge                          18:11.9 10:24/M        
   42  (> 7)    214  Leland Badder         Moreland Ridge                          18:12.0 10:24/M        
   43  (> 7)    223  Kainan Walkup         Moreland Ridge                          20:44.0 11:51/M        



Top

Overall Finish List - Boys

Boys A

Teams


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1    221  Kendrick Haines       Moreland Ridge                           9:44.7  5:34/M        
    2      2    202  Abraham Rios          Delta Woods                             10:05.2  5:46/M        
    3      3    204  Caden Scalfaro        Delta Woods                             10:07.8  5:47/M        
    4  (< 5)    157  Jacob Romo            Brittany Hill                           10:11.9  5:50/M        
    5      4    203  Justus Fera           Delta Woods                             10:19.0  5:54/M        
    6      5    235  Gabe Studdard         Moreland Ridge                          10:20.1  5:54/M        
    7      6    222  Aizak Miller          Moreland Ridge                          10:30.9  6:01/M        
    8      7    225  Josiah Broyles        Moreland Ridge                          10:36.2  6:04/M        
    9      8    198  Nolan Voigt           Delta Woods                             10:39.7  6:06/M        
   10      9    199  Erick Whitworth       Delta Woods                             11:00.7  6:18/M        
   11     10    236  Cayden Sutphin        Moreland Ridge                          11:08.9  6:22/M        
   12     11    230  Ethan McCubbin        Moreland Ridge                          11:21.0  6:29/M        
   13     12    252  Jacob Schaefer        Paul Kinder                             11:34.8  6:37/M        
   14  (< 5)    163  Jaxon KuyKendell      Brittany Hill                           11:35.7  6:38/M        
   15     13    250  Michael Oliphant      Paul Kinder                             11:38.6  6:39/M        
   16     14    201  Caden Childs          Delta Woods                             11:39.6  6:40/M        
   17     15    215  Bodie Burgess         Moreland Ridge                          12:08.7  6:56/M        
   18     16    200  Joel Snyder           Delta Woods                             12:09.7  6:57/M        
   19     17    251  Braeden Pickens       Paul Kinder                             12:44.0  7:17/M        
   20     18    244  Clint Cumberford      Paul Kinder                             12:44.8  7:17/M        
   21     19    253  Lucas Macicl          Paul Kinder                             12:47.2  7:18/M        
   22     20    248  Landon Kendrick       Paul Kinder                             13:52.6  7:56/M        
   23  (< 5)    162  Jacob Erickson        Brittany Hill                           16:31.6  9:27/M        
Top

Detail Team Results - Boys

Boys B

Teams

Delta Woods    Finish Position -     1

  Team Score (places):  29  Team Score (times):      58:48.4   Average Time: 11:45.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    194  Clayton Ledgerwood              3            3        11:26.5      11:26.5      0:23.4
    2    193  KIngston Tolen                  5            8        11:43.5      23:10.1      0:40.4
    3    195  Sabastian Rios                  6           14        11:48.8      34:59.0      0:45.7
    4    187  Connor Black                    7           21        11:50.3      46:49.3      0:47.2
    5    192  Carter Durand                   8           29        11:59.0      58:48.4      0:55.9
    6    188  Aiden Holmes                    9           38        12:09.3    1:10:57.7      1:06.2
    7    196  Alec Mills                     10           48        12:12.3    1:23:10.1      1:09.2
    8    177  Ryder Sewer                 More Than  7           12:12.8    1:35:22.9      1:09.7
    9    190  Ayush Patel                 More Than  7           12:15.8    1:47:38.7      1:12.7
   10    178  Dylan Snelgrove             More Than  7           12:21.0    1:59:59.8      1:17.9
   11    197  Chase Westhoff              More Than  7           12:26.7    2:12:26.6      1:23.6
   12    186  Brendon Kirkhuff            More Than  7           12:33.3    2:24:59.9      1:30.2
   13    191  Hudson Brown                More Than  7           12:36.1    2:37:36.1      1:33.0
   14    189  Michael Richards            More Than  7           12:39.6    2:50:15.7      1:36.5
   15    185  Eli Clarkson                More Than  7           12:43.6    3:02:59.4      1:40.5
   16    184  Daithi Sellens              More Than  7           13:01.7    3:16:01.2      1:58.6
   17    181  Max Smith                   More Than  7           13:03.1    3:29:04.3      2:00.0
   18    180  Henry Joyce                 More Than  7           13:09.4    3:42:13.8      2:06.3
   19    182  Carlos Vasquez              More Than  7           13:10.2    3:55:24.0      2:07.1
   20    176  Isaac Montgomery            More Than  7           13:15.2    4:08:39.2      2:12.1
   21    183  Grayson Bracken             More Than  7           13:35.6    4:22:14.9      2:32.5
   22    175  Neer Patel                  More Than  7           14:02.3    4:36:17.3      2:59.2

Moreland Ridge    Finish Position -     2

  Team Score (places):  30  Team Score (times):      59:20.3   Average Time: 11:52.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    224  Luke Berridge                   1            1        11:03.1      11:03.1      0:00.0
    2    233  Roy Postlethwait                2            3        11:12.0      22:15.1      0:08.9
    3    219  Ethan Gilmore                   4            7        11:36.4      33:51.5      0:33.3
    4    217  Cian Evans                     11           18        12:42.8      46:34.4      1:39.7
    5    234  Griffin Sanderson              12           30        12:45.8      59:20.3      1:42.7
    6    227  Hayden Gulley                  13           43        12:45.9    1:12:06.2      1:42.8
    7    226  Lucas Bultman                  15           58        12:55.3    1:25:01.6      1:52.2
    8    228  Noah Hill                   More Than  7           12:59.2    1:38:00.8      1:56.1
    9    229  Joshua Lograsso             More Than  7           13:11.4    1:51:12.2      2:08.3
   10    232  Iven Pellegrino             More Than  7           13:27.9    2:04:40.2      2:24.8
   11    231  Adonis Moon                 More Than  7           13:41.5    2:18:21.7      2:38.4
   12    216  Luke Epperson               More Than  7           13:58.6    2:32:20.3      2:55.5
   13    218  Fynn Gilburn                More Than  7           18:11.9    2:50:32.3      7:08.8
   14    214  Leland Badder               More Than  7           18:12.0    3:08:44.3      7:08.9
   15    223  Kainan Walkup               More Than  7           20:44.0    3:29:28.3      9:40.9

Brittany Hill    Finish Position -     3

  Team Score (places):  84  Team Score (times):    1:15:36.8   Average Time: 15:07.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    158  Noah Marthaler                 14           14        12:50.4      12:50.4      1:47.3
    2    159  Hunter Hedrick                 16           30        14:09.2      26:59.7      3:06.1
    3    164  Michael Ryder                  17           47        15:20.2      42:19.9      4:17.1
    4    160  Chase Portlance                18           65        15:37.4      57:57.4      4:34.3
    5    165  Jet Wilkens                    19           84        17:39.4    1:15:36.8      6:36.3

Paul Kinder    Finish Position - 99998

  Team Score (places): ***  Team Score (times):    Average Time: 

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    246  Jack Jackson                Less Than  5           12:31.7      12:31.7      1:28.6



Top

Detail Team Results - Boys

Boys A

Teams


Delta Woods    Finish Position -     1

  Team Score (places):  26  Team Score (times):      52:12.7   Average Time: 10:26.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    202  Abraham Rios                    2            2        10:05.2      10:05.2      0:20.5
    2    204  Caden Scalfaro                  3            5        10:07.8      20:13.1      0:23.1
    3    203  Justus Fera                     4            9        10:19.0      30:32.1      0:34.3
    4    198  Nolan Voigt                     8           17        10:39.7      41:11.9      0:55.0
    5    199  Erick Whitworth                 9           26        11:00.7      52:12.7      1:16.0
    6    201  Caden Childs                   14           40        11:39.6    1:03:52.4      1:54.9
    7    200  Joel Snyder                    16           56        12:09.7    1:16:02.1      2:25.0

Moreland Ridge    Finish Position -     2

  Team Score (places):  29  Team Score (times):      52:20.9   Average Time: 10:28.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    221  Kendrick Haines                 1            1         9:44.7       9:44.7      0:00.0
    2    235  Gabe Studdard                   5            6        10:20.1      20:04.8      0:35.4
    3    222  Aizak Miller                    6           12        10:30.9      30:35.8      0:46.2
    4    225  Josiah Broyles                  7           19        10:36.2      41:12.0      0:51.5
    5    236  Cayden Sutphin                 10           29        11:08.9      52:20.9      1:24.2
    6    230  Ethan McCubbin                 11           40        11:21.0    1:03:42.0      1:36.3
    7    215  Bodie Burgess                  15           55        12:08.7    1:15:50.8      2:24.0

Paul Kinder    Finish Position -     3

  Team Score (places):  79  Team Score (times):    1:01:29.6   Average Time: 12:17.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    252  Jacob Schaefer                 12           12        11:34.8      11:34.8      1:50.1
    2    250  Michael Oliphant               13           25        11:38.6      23:13.4      1:53.9
    3    251  Braeden Pickens                17           42        12:44.0      35:57.5      2:59.3
    4    244  Clint Cumberford               18           60        12:44.8      48:42.3      3:00.1
    5    253  Lucas Macicl                   19           79        12:47.2    1:01:29.6      3:02.5
    6    248  Landon Kendrick                20           99        13:52.6    1:15:22.2      4:07.9

Brittany Hill    Finish Position - 99996

  Team Score (places): ***  Team Score (times):    Average Time: 

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    157  Jacob Romo                  Less Than  5           10:11.9      10:11.9      0:27.2
    2    163  Jaxon KuyKendell            Less Than  5           11:35.7      21:47.7      1:51.0
    3    162  Jacob Erickson              Less Than  5           16:31.6      38:19.3      6:46.9
Top

Overall Finish List - Girls

Girls B

Teams


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1    167  Palmer Taul           Delta Woods                             11:47.3  6:44/M        
    2      2    265  Madison Johns         Delta Woods                             11:55.2  6:49/M        
    3      3    267  Maddie Kochman        Delta Woods                             12:02.0  6:53/M        
    4      4    166  Eden Stotler          Delta Woods                             12:04.8  6:54/M        
    5      5    168  Kamryn Waters         Delta Woods                             12:10.8  6:58/M        
    6      6    262  Mary Hoffman          Delta Woods                             12:11.6  6:58/M        
    7      7    276  Olivia Rosenblum      Delta Woods                             12:14.3  7:00/M        
    8  (> 7)    261  Brielle Gengelbach    Delta Woods                             12:19.8  7:03/M        
    9  (> 7)    273  Neva Poll             Delta Woods                             12:30.6  7:09/M        
   10  (> 7)    269  Madison Matthews      Delta Woods                             12:35.3  7:12/M        
   11  (> 7)    257  Grace Donnell         Delta Woods                             13:03.6  7:28/M        
   12  (> 7)    255  Reece Cornine         Delta Woods                             13:09.2  7:31/M        
   13  (> 7)    263  Mia Hutteger          Delta Woods                             13:12.7  7:33/M        
   14  (> 7)    258  Rebekah Gabriel       Delta Woods                             13:14.8  7:34/M        
   15  (> 7)    278  Lana Sexton           Delta Woods                             13:23.5  7:39/M        
   16  (> 7)    270  Mariah Mcclain        Delta Woods                             13:26.4  7:41/M        
   17      8    156  Trinity Tuggle        Brittany Hill                           13:28.2  7:42/M        
   18  (> 7)    173  Taiah Campbell        Delta Woods                             13:28.6  7:42/M        
   19  (< 5)    207  Alyssa Guadagnano     Moreland Ridge                          13:36.2  7:46/M        
   20      9    151  Hannah Lancaster      Brittany Hill                           13:45.2  7:52/M        
   21  (> 7)    277  Allie Self            Delta Woods                             13:49.9  7:54/M        
   22  (> 7)    268  Joss Matthews         Delta Woods                             13:58.7  7:59/M        
   23  (< 5)    240  Katelyn Jackson       Paul Kinder                             14:03.4  8:02/M        
   24  (> 7)    272  Ava Nash              Delta Woods                             14:15.5  8:09/M        
   25     10    153  Lindsey Word          Brittany Hill                           14:18.6  8:11/M        
   26     11    147  Harlee Carico         Brittany Hill                           14:18.9  8:11/M        
   27     12    149  Stella Hood           Brittany Hill                           14:33.8  8:19/M        
   28  (> 7)    266  Reece Knox            Delta Woods                             14:54.8  8:31/M        
   29  (< 5)    212  Erhui Gilmore         Moreland Ridge                          14:57.0  8:33/M        
   30  (> 7)    171  Brianna Adams         Delta Woods                             15:08.8  8:39/M        
   31  (< 5)    242  Graace Plattner       Paul Kinder                             15:20.8  8:46/M        
   32  (> 7)    174  Linda Cohu            Delta Woods                             15:37.8  8:56/M        
   33     13    154  Olivia Zey            Brittany Hill                           15:43.4  8:59/M        
   34  (< 5)    243  Hope Ontman           Paul Kinder                             15:51.1  9:04/M        
   35  (> 7)    274  Emily Prosono         Delta Woods                             16:16.9  9:18/M        
   36  (< 5)    211  Antonia Secola        Moreland Ridge                          16:26.8  9:24/M        
   37  (> 7)    264  Diana Jackson         Delta Woods                             17:59.1 10:17/M        
   38     14    152  Victoria Rueda        Brittany Hill                           18:33.2 10:36/M        
   39  (> 7)    169  Emerson Wood          Delta Woods                             18:41.6 10:41/M        
   40  (> 7)    150  Kailyn Kidwell        Brittany Hill                           18:46.3 10:44/M        



Top

Overall Finish List - Girls

Girls A

Teams


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1    259  Wynn Generany         Delta Woods                             10:00.8  5:43/M        
    2      2    256  Haley Cramer          Delta Woods                             10:15.7  5:52/M        
    3      3    260  Lily Gibler           Delta Woods                             10:17.6  5:53/M        
    4      4    145  Paige Stuart          Brittany Hill                           10:35.0  6:03/M        
    5      5    271  Isabella Medlin       Delta Woods                             10:47.6  6:10/M        
    6      6    170  Ella Rew              Delta Woods                             11:00.0  6:17/M        
    7      7    205  Molly Hays            Moreland Ridge                          11:06.6  6:21/M        
    8      8    206  Sadie Holdcroft       Moreland Ridge                          11:13.1  6:25/M        
    9      9    213  Ashlyn Wahrenbrock    Moreland Ridge                          11:19.4  6:28/M        
   10     10    294  Olivia Allen          Moreland Ridge                          11:24.6  6:31/M        
   11     11    279  Chloe Stein           Delta Woods                             11:31.4  6:35/M        
   12  (< 5)    237  Brooklyn Keith        Paul Kinder                             11:36.4  6:38/M        
   13     12    172  Addison Baslar        Delta Woods                             11:36.4  6:38/M        
   14     13    146  Tangant Tuggle        Brittany Hill                           12:20.0  7:03/M        
   15  (< 5)    238  Jenna Wong            Paul Kinder                             12:26.7  7:07/M        
   16     14    209  Bri Rousch            Moreland Ridge                          12:30.8  7:09/M        
   17     15    144  Payton Hughes         Brittany Hill                           12:31.2  7:09/M        
   18     16    141  Jillian Davis         Brittany Hill                           12:36.4  7:12/M        
   19     17    208  Killian Evans         Moreland Ridge                          12:38.2  7:13/M        
   20  (< 5)    239  Olivia Meek           Paul Kinder                             12:53.3  7:22/M        
   21     18    140  Keleen Burt           Brittany Hill                           12:54.0  7:22/M        
   22     19    142  Avery Gammil          Brittany Hill                           12:57.2  7:24/M        
   23     20    143  Ava Howell            Brittany Hill                           12:58.0  7:25/M        
   24     21    210  Elena Butler          Moreland Ridge                          12:59.4  7:25/M        
Top

Detail Team Results - Girls

Girls B

Teams

Delta Woods    Finish Position -     1

  Team Score (places):  15  Team Score (times):    1:00:00.4   Average Time: 12:00.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    167  Palmer Taul                     1            1        11:47.3      11:47.3      0:00.0
    2    265  Madison Johns                   2            3        11:55.2      23:42.6      0:07.8
    3    267  Maddie Kochman                  3            6        12:02.0      35:44.7      0:14.7
    4    166  Eden Stotler                    4           10        12:04.8      47:49.6      0:17.4
    5    168  Kamryn Waters                   5           15        12:10.8    1:00:00.4      0:23.4
    6    262  Mary Hoffman                    6           21        12:11.6    1:12:12.0      0:24.2
    7    276  Olivia Rosenblum                7           28        12:14.3    1:24:26.3      0:26.9
    8    261  Brielle Gengelbach          More Than  7           12:19.8    1:36:46.2      0:32.4
    9    273  Neva Poll                   More Than  7           12:30.6    1:49:16.8      0:43.2
   10    269  Madison Matthews            More Than  7           12:35.3    2:01:52.2      0:47.9
   11    257  Grace Donnell               More Than  7           13:03.6    2:14:55.8      1:16.2
   12    255  Reece Cornine               More Than  7           13:09.2    2:28:05.0      1:21.8
   13    263  Mia Hutteger                More Than  7           13:12.7    2:41:17.8      1:25.3
   14    258  Rebekah Gabriel             More Than  7           13:14.8    2:54:32.6      1:27.4
   15    278  Lana Sexton                 More Than  7           13:23.5    3:07:56.1      1:36.1
   16    270  Mariah Mcclain              More Than  7           13:26.4    3:21:22.5      1:39.0
   17    173  Taiah Campbell              More Than  7           13:28.6    3:34:51.2      1:41.2
   18    277  Allie Self                  More Than  7           13:49.9    3:48:41.2      2:02.6
   19    268  Joss Matthews               More Than  7           13:58.7    4:02:39.9      2:11.3
   20    272  Ava Nash                    More Than  7           14:15.5    4:16:55.5      2:28.1
   21    266  Reece Knox                  More Than  7           14:54.8    4:31:50.3      3:07.5
   22    171  Brianna Adams               More Than  7           15:08.8    4:46:59.2      3:21.4
   23    174  Linda Cohu                  More Than  7           15:37.8    5:02:37.1      3:50.4
   24    274  Emily Prosono               More Than  7           16:16.9    5:18:54.1      4:29.5
   25    264  Diana Jackson               More Than  7           17:59.1    5:36:53.2      6:11.7
   26    169  Emerson Wood                More Than  7           18:41.6    5:55:34.8      6:54.2

Brittany Hill    Finish Position -     2

  Team Score (places):  50  Team Score (times):    1:10:24.9   Average Time: 14:04.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    156  Trinity Tuggle                  8            8        13:28.2      13:28.2      1:40.9
    2    151  Hannah Lancaster                9           17        13:45.2      27:13.4      1:57.8
    3    153  Lindsey Word                   10           27        14:18.6      41:32.1      2:31.2
    4    147  Harlee Carico                  11           38        14:18.9      55:51.1      2:31.5
    5    149  Stella Hood                    12           50        14:33.8    1:10:24.9      2:46.4
    6    154  Olivia Zey                     13           63        15:43.4    1:26:08.3      3:56.0
    7    152  Victoria Rueda                 14           77        18:33.2    1:44:41.6      6:45.8
    8    150  Kailyn Kidwell              More Than  7           18:46.3    2:03:28.0      6:58.9

Moreland Ridge    Finish Position - 99996

  Team Score (places): ***  Team Score (times):    Average Time: 

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    207  Alyssa Guadagnano           Less Than  5           13:36.2      13:36.2      1:48.9
    2    212  Erhui Gilmore               Less Than  5           14:57.0      28:33.2      3:09.6
    3    211  Antonia Secola              Less Than  5           16:26.8      45:00.1      4:39.4

Paul Kinder    Finish Position - 99996

  Team Score (places): ***  Team Score (times):    Average Time: 

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    240  Katelyn Jackson             Less Than  5           14:03.4      14:03.4      2:16.0
    2    242  Graace Plattner             Less Than  5           15:20.8      29:24.2      3:33.4
    3    243  Hope Ontman                 Less Than  5           15:51.1      45:15.4      4:03.7



Top

Detail Team Results - Girls

Girls A

Teams


Delta Woods    Finish Position -     1

  Team Score (places):  17  Team Score (times):      52:21.9   Average Time: 10:28.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    259  Wynn Generany                   1            1        10:00.8      10:00.8      0:00.0
    2    256  Haley Cramer                    2            3        10:15.7      20:16.6      0:14.9
    3    260  Lily Gibler                     3            6        10:17.6      30:34.3      0:16.8
    4    271  Isabella Medlin                 5           11        10:47.6      41:21.9      0:46.7
    5    170  Ella Rew                        6           17        11:00.0      52:21.9      0:59.1
    6    279  Chloe Stein                    11           28        11:31.4    1:03:53.4      1:30.6
    7    172  Addison Baslar                 12           40        11:36.4    1:15:29.8      1:35.6

Moreland Ridge    Finish Position -     2

  Team Score (places):  48  Team Score (times):      57:34.7   Average Time: 11:30.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    205  Molly Hays                      7            7        11:06.6      11:06.6      1:05.7
    2    206  Sadie Holdcroft                 8           15        11:13.1      22:19.8      1:12.3
    3    213  Ashlyn Wahrenbrock              9           24        11:19.4      33:39.2      1:18.5
    4    294  Olivia Allen                   10           34        11:24.6      45:03.9      1:23.8
    5    209  Bri Rousch                     14           48        12:30.8      57:34.7      2:30.0
    6    208  Killian Evans                  17           65        12:38.2    1:10:13.0      2:37.4
    7    210  Elena Butler                   21           86        12:59.4    1:23:12.5      2:58.6

Brittany Hill    Finish Position -     3

  Team Score (places):  66  Team Score (times):    1:00:56.8   Average Time: 12:11.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    145  Paige Stuart                    4            4        10:35.0      10:35.0      0:34.1
    2    146  Tangant Tuggle                 13           17        12:20.0      22:55.0      2:19.1
    3    144  Payton Hughes                  15           32        12:31.2      35:26.3      2:30.4
    4    141  Jillian Davis                  16           48        12:36.4      48:02.8      2:35.6
    5    140  Keleen Burt                    18           66        12:54.0    1:00:56.8      2:53.2
    6    142  Avery Gammil                   19           85        12:57.2    1:13:54.1      2:56.3
    7    143  Ava Howell                     20          105        12:58.0    1:26:52.1      2:57.2

Paul Kinder    Finish Position - 99996

  Team Score (places): ***  Team Score (times):    Average Time: 

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    237  Brooklyn Keith              Less Than  5           11:36.4      11:36.4      1:35.5
    2    238  Jenna Wong                  Less Than  5           12:26.7      24:03.2      2:25.9
    3    239  Olivia Meek                 Less Than  5           12:53.3      36:56.5      2:52.4

Date Name & Distance Contact Results Photos
Nov 14
8:00 am
Veterans Day 5K
Live In Person Run
Brad Ziegler
bziegler1003@yahoo.com
www.runsignup.com/Race/MO/P...

Results

Photos
Oct 24
12:00 am
2A Regionals
Boys/Girls

troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 24
8:00 am
5A Regionals
Boys/Girls
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 21
8:00 am
Montrose Invite
XC results
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 20
5:00 pm
MEC XC Championship
JV Boys & Girls

Results
Oct 20
4:30 pm
MEC XC Championship
Boys Varsity

Results
Oct 20
4:00 pm
MEC XC Championship
Girls Varsity

Results
Oct 17
9:00 am
Greater KC Suburban
Conference Red JV Boys

Results
Oct 17
8:30 am
Greater KC Suburban Conference
Red Division Varsity Girls

Results
Oct 17
9:30 am
Greater KC Suburban Conference
Red Division JV Girls

Results
Oct 17
8:00 am
Greater KC Suburban Conference
Red Division Varsity Boys

Results
Oct 15
5:30 pm
Warrensburg XC Boys Small Class

Results
Oct 15
5:00 pm
Warrensburg XC HS Girls

Results
Oct 15
4:30 pm
Warrensburg XC Varsity

Results
Oct 15
4:15 pm
Warrensburg XC Boys Middle

Results
Oct 15
4:00 pm
Warrensburg XC Girls Middle

Results
Oct 13
8:00 am
Cameron XC
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13
4:00 pm
BS MS Quad

Results
Oct 10
8:00 am
Butler Bears
XC Invite
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 10
8:00 am
Julia's Warriors Run for Hope
5k & 1 mile walk
Jodi Green
816-516-3164
greenj02@yahoo.com
www.juliaswarriorsrunforhop...

Results
Oct 7
4:30 pm
Ray Pec MS XC Invite

Results
Oct 7
8:00 am
Heartland 30K
Womens Results
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 7
8:00 am
Heartland 30K
Mens Results
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3
8:00 am
KC Classic XC
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 3
9:00 am
Savannah MS and HS XC Meet

Results
Sep 29
4:00 pm
Basehor Linwood MS XC 2020

Results
Sep 26
4:00 pm
Chieftain Invite
Varsity/JV Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 26
3:00 pm
Chieftain Invite
Varsity/JV Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 24
4:00 am
Grandview Invitational XC Meet

Results
Sep 22
4:00 pm
Tonganoxie Invitational XC Meet

John Tollefson
jtollefson@tong464.org

Results
Sep 22
4:00 pm
Duane Kimball Invitational

Daniel Benz
danielbenz@sjsd.k12.mo.us

Results
Sep 20
8:00 am
Kris Solsberg XC
Varsity Boys

Results
Sep 19
8:00 am
Kris Solsberg XC
JV Girls

Results
Sep 19
8:00 am
Kris Solsberg XC
JV Boys

Results
Sep 19
8:00 am
Kris Solsberg XC
Varsity Girls

Results
Sep 19
8:00 am
Olathe South Invitational
Zach Pope
ztpope@olatheschools.org

Results
Sep 18
3:00 pm
McLouth Invitational Cross

Results
Sep 12
8:00 am
Ray Pec Invite
C Girls
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 12
8:00 am
Ray Pec Invite
C Boys

Results
Sep 12
8:00 am
Ray Pec Invite
JV Girls
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 12
8:00 am
Ray Pec Invite
JV Boys
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 12
8:00 am
Ray Pec Invite
Varsity Girls
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 12
8:00 am
Ray Pec Invite
Varsity Boys
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 8
4:00 pm
Chillicothe Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 5
8:00 am
Cass County XC
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 3
8:00 am
Bobcat Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 22
7:30 am
Hearts for RMHC 5K/10K
Jeff Miles
816-724-4109
www.runsignup.com/Race/MO/P...

Results
Aug 13
7:00 pm
Martin City
Beer Mile
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jul 9
6:30 pm
Taco Mile 2020
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 20
8:00 am
Father's Day
Quarter Marathon
& Kids Run
Brad Ziegler
816-529-5860
brad@kcrunningcompany.com

Photos
Mar 7
9:00 am
Shamrock shuffle 5k
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Mar 7
9:00 am
Shamrock Shuffle 10K
Kristina Selters
shorty42001@yahoo.com
www.lawrencestpatricksdaypa...

Results
Mar 1
8:00 am
Fight for Air Climb
Team Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Mar 1
8:00 am
Fight for Air Climb
Firefighters Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Mar 1
8:00 am
Fight for Air Climb
Ultimate Climb Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Mar 1
8:00 am
Fight For Air Climb - Kansas
American Lung Association
Leslie Hernandez Brown
913.353.9166
leslie.hdzbrown@lung.org
www.kcclimb.org

Results
Feb 29
8:00 am
The Cookie Run 5K
Brad Ziegler
8165295860
brad@kcrunningcompany.com
www.cookierun5K.com

Results

Photos
Feb 15
8:00 am
Sweetheart Run
Team Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Feb 15
8:00 am
Sweetheart Run
10K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Feb 15
8:00 am
Sweetheart Run
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Feb 15
9:00 am
Head for the Cure Charleston
Scott Chilcutt
8163779281
scott@kcrunningcompany.com

Results
Feb 8
8:00 am
HFTC-Orlando
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Feb 8
10:00 am
Polar Plunge & 5k Strut
Cougar Gray
816.695.4743
grayc@ksso.org
www.plungeks.org/kc

Results
Feb 2
9:00 am
Kickoff 5K Run/Walk
Brad Ziegler
8165295860
brad@kcrunningcompany.com
www.kickoff5K.com

Results

Photos
Jan 26
8:00 am
Groundhog Run
Team Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jan 18
8:00 am
Battle of the Bean
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jan 1
9:00 am
Hangover Half Marathon
and 5K
Brad Ziegler
8165295860
brad@kcrunningcompany.com
www.kchangoverhalf.com

Results
Dec 8, 2019
9:00 am
Great Santa Run 5K and
Lil' Elves Kids Run
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.kcsantarun.com

Results

Photos
Dec 1, 2019
8:00 am
Talk to Me - A Program of Hope
Inaugural 5K run/walk
Elise DiCarlo
913-375-4900
www.runsignup.com/Race/MO/K...

Results
Nov 28, 2019
9:00 am
Thanksgiving Day 5K
and Kids Run
Josh Zabel
jzabel@sportkc.org
www.sportkc.org/thanksgivin...

Results

Photos
Nov 23, 2019
9:15 am
Angela's Army 5k & 1 Mile
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Nov 16, 2019
8:00 am
TJ5K
troy@kcrunningcompany.com
Results
Nov 16, 2019
8:00 am
HFTC Phoenix
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Nov 10, 2019
9:00 am
KU Vets Day 5K
April Blackmon Strange
785-864-2458
veterans@ku.edu
www.kuvetsday5k.com

Results

Photos
Nov 9, 2019
8:00 am
Longview
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Nov 9, 2019
8:00 am
Longview
10K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Nov 9, 2019
8:00 am
Longview
Half Marathon
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Nov 3, 2019
8:30 am
Who let the dogs out 5K
John Muir
3167652814
john@wichitarunningcompany.com

Results
Nov 3, 2019
8:00 am
Seize the Day 5k/10k

Results
Nov 3, 2019
8:00 am
Hope on the Hill 5K
william miller
9139481895
hopeonthehillkc@gmail.com
www.runsignup.com/Race/MO/K...

Results

Photos
Nov 2, 2019
10:00 am
MOXC Liberty Sectional

Results
Nov 2, 2019
10:30 am
Girls Varsity MOXC Sectional

Results
Nov 2, 2019
9:00 am
Cure of Ars 5K
JoAnn Bushko
joann@kcrunnningcompany.com

Results
Nov 2, 2019
10:00 am
MO XC
Class 3 Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Nov 2, 2019
10:00 am
MO XC
Class 3 Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Nov 2, 2019
9:00 am
MO XC
Class 2 Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Nov 2, 2019
9:00 am
MO XC
Class 2 Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Nov 2, 2019
8:00 am
MO XC
Class 1 Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Nov 2, 2019
8:00 am
MO XC
Class 1 Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 27, 2019
8:00 am
YLC Diabetes Dash 5k
Renee Weilbaker
816-550-6769
weilbake@gmail.com
www.diabetesdashforlife.com/

Results
Oct 27, 2019
8:00 am
Monster Dash 5K and
Lil' Monsters Kids Run
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com
www.kcmonsterdash.com

Results
Oct 26, 2019
11:00 am
MO District 7
Girls XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 26, 2019
10:00 am
MO District 7
Boys XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 26, 2019
9:00 am
Mileage Monsters 5k
Karl Koelle
913-636-9960
karl@1dosf.org
www.runsignup.com/Race/KS/O...

Results
Oct 26, 2019
6:00 pm
Monster Dash 5K and
Lil' Monsters Kids Run
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com
www.kcmonsterdash.com

Results
Looking for races before October, 26 2019? Click here