Race with KC Running Company                    Services                    KCRC events                    Race calendar                    RESULTS/PHOTOS

5A Regionals
Boys/Girls

Date: 2020-10-24

Contact: Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results:

KS 5A Reg

KS 5A Reg


October 24, 2020




KC Running Company


Overall Finish List - Boys


Varsity Boys


Teams





O'all
Place Score Bib No Name Team Time Pace Grade

1 1 241 Logan Seger Overland Park-St. Thomas Aquin 16:57.0 5:28/M 11
2 2 179 Carson Sturdy De Soto HS 17:21.2 5:36/M 12
3 3 232 Ashton Higgerson Overland Park-St. Thomas Aquin 17:21.7 5:36/M 11
4 4 196 Elijah Moore Lenexa-St. James Academy 17:28.4 5:38/M 11
5 5 230 Thomas Hazen Overland Park-St. Thomas Aquin 17:35.1 5:40/M 12
6 6 190 Jordan (Terry) Irvine Lenexa-St. James Academy 17:56.1 5:47/M 11
7 7 195 Sam Mauro Lenexa-St. James Academy 17:56.5 5:47/M 12
8 8 236 Darren Mallot Overland Park-St. Thomas Aquin 17:56.6 5:47/M 11
9 9 275 Angesom Vega Shawnee-Mill Valley HS 17:57.8 5:48/M 9
10 10 187 Andrew Hartegan Lenexa-St. James Academy 17:58.3 5:48/M 10
11 11 270 Chase Schieber Shawnee-Mill Valley HS 17:58.4 5:48/M 11
12 12 167 Brady Huggins De Soto HS 17:58.5 5:48/M 11
13 13 229 Aidan Grantham Overland Park-St. Thomas Aquin 18:02.1 5:49/M 12
14 14 262 Cameron Coad Shawnee-Mill Valley HS 18:03.1 5:49/M 12
15 15 240 Aaron Scaletty Overland Park-St. Thomas Aquin 18:05.9 5:50/M 10
16 16 144 Jacob Deichert Bonner Springs HS 18:08.0 5:51/M 12
17 17 213 Nathan Kaestner Overland Park-Blue Valey Sout 18:11.2 5:52/M 11
18 18 174 Kyle Newberry De Soto HS 18:12.2 5:52/M 11
19 19 214 Chas Kneisler Overland Park-Blue Valey Sout 18:13.4 5:53/M 12
20 20 274 Carsyn Turpin Shawnee-Mill Valley HS 18:24.2 5:56/M 12
21 21 165 Owen Gier De Soto HS 18:27.4 5:57/M 11
22 22 265 John Lehan Shawnee-Mill Valley HS 18:34.7 6:00/M 12
23 23 263 Karch Crawford Shawnee-Mill Valley HS 18:37.4 6:00/M 12
24 24 164 Connor Gibson De Soto HS 18:38.6 6:01/M 12
25 25 192 Gabriel Joerger Lenexa-St. James Academy 18:41.2 6:02/M 12
26 26 175 Henry Rokusek De Soto HS 18:42.9 6:02/M 12
27 27 208 Drew Dombrosky Overland Park-Blue Valey Sout 18:43.7 6:03/M 11
28 28 218 Gabe McGee Overland Park-Blue Valey Sout 18:45.4 6:03/M 11
29 29 250 Camron Jefferson Pittsburg HS 18:47.7 6:04/M 11
30 30 266 Jacob McGlasson Shawnee-Mill Valley HS 18:52.1 6:05/M 11
31 31 201 Ben Shull Lenexa-St. James Academy 18:56.3 6:07/M 9
32 32 143 Caden Campbell Bonner Springs HS 19:00.0 6:08/M 9
33 33 231 John Heap Overland Park-St. Thomas Aquin 19:11.3 6:11/M 12
34 34 292 Thomas O'Leary Spring Hill HS 19:15.8 6:13/M 12
35 35 217 Adam Marshall Overland Park-Blue Valey Sout 19:17.8 6:14/M 12
36 36 209 Brenden Duncan Overland Park-Blue Valey Sout 19:18.2 6:14/M 11
37 37 169 Luke LaCombe De Soto HS 19:21.8 6:15/M 12
38 38 193 Jacob Kreeger Lenexa-St. James Academy 19:23.1 6:15/M 11
39 39 286 Oliver (Kael) Knittel Spring Hill HS 19:26.1 6:16/M 11
40 40 206 Crew Buehler Overland Park-Blue Valey Sout 19:27.5 6:17/M 9
41 41 247 Eismael Hernandez Pittsburg HS 20:04.4 6:29/M 9
42 42 297 Aidan Smith Spring Hill HS 20:12.8 6:31/M 9
43 43 245 Tyler Bailey Pittsburg HS 20:20.8 6:34/M 9
44 44 158 Samson Selleck Bonner Springs HS 20:34.6 6:38/M 12
45 45 256 Homero O'Ferrell Pittsburg HS 20:40.0 6:40/M 11
46 46 145 Clayce Dow Bonner Springs HS 20:53.1 6:44/M 10
47 47 281 Aaron Burrell Spring Hill HS 20:55.8 6:45/M 12
48 48 254 Will Mendenhall Pittsburg HS 21:01.4 6:47/M 9
49 49 249 Cole Jameson Pittsburg HS 21:05.3 6:48/M 12
50 50 291 Ryland O'Hanlon Spring Hill HS 21:20.3 6:53/M 9
51 51 285 Jordan Kinsey Spring Hill HS 22:05.4 7:08/M 12
52 52 282 Braeden George Spring Hill HS 22:08.7 7:09/M 10
53 53 248 Jonathon Howard Pittsburg HS 22:20.4 7:12/M 10
54 54 147 Adrian Flores-Espino Bonner Springs HS 22:46.7 7:21/M 12
55 55 146 Ricardo Flores Meza Bonner Springs HS 22:53.4 7:23/M 12
56 (< 5) 182 Fernando Melendez Kansas City-Turner HS 22:57.0 7:24/M 10
57 56 149 Jase Hadley Bonner Springs HS 23:49.0 7:41/M 12
58 (< 5) 181 Michael Horton Kansas City-Turner HS 25:09.1 8:07/M 10




Team Summary Report - Boys


Varsity Boys


Teams




Top 5 ------- Finishers -------
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*

1 Overland Park-St. Thomas Aquin 30 1 3 5 8 13 15 33
Top 5 Times: 1:27:52.6

2 Lenexa-St. James Academy 52 4 6 7 10 25 31 38
Top 5 Times: 1:30:00.6

3 Shawnee-Mill Valley HS 76 9 11 14 20 22 23 30
Top 5 Times: 1:30:58.4

4 De Soto HS 77 2 12 18 21 24 26 37
Top 5 Times: 1:30:38.0

5 Overland Park-Blue Valey Sout 126 17 19 27 28 35 36 40
Top 5 Times: 1:33:11.7

6 Bonner Springs HS 192 16 32 44 46 54 55 56
Top 5 Times: 1:41:22.5

7 Pittsburg HS 206 29 41 43 45 48 49 53
Top 5 Times: 1:40:54.6

8 Spring Hill HS 212 34 39 42 47 50 51 52
Top 5 Times: 1:41:11.1





Overall Finish List - Girls


Varsity Girls


Teams





O'all
Place Score Bib No Name Team Time Pace Grade

1 1 272 Katie Schwartzkopf Shawnee-Mill Valley HS 20:19.8 6:34/M 11
2 2 216 Giovanna Loffredo Overland Park-Blue Valey Sout 21:17.1 6:52/M 12
3 3 170 Sophie Landrum De Soto HS 21:20.8 6:53/M 10
4 4 269 Bridget Roy Shawnee-Mill Valley HS 21:27.4 6:55/M 11
5 5 287 Vienna Lahner Spring Hill HS 21:30.0 6:56/M 11
6 6 279 Alyssa Anderson Spring Hill HS 21:43.9 7:01/M 11
7 (< 5) 180 Cyra Chronister Kansas City-Turner HS 21:45.9 7:01/M 12
8 7 197 Lily Myers Lenexa-St. James Academy 21:46.9 7:02/M 12
9 8 221 Eden Schwarz Overland Park-Blue Valey Sout 21:48.8 7:02/M 12
10 9 224 Brinn Wilson Overland Park-Blue Valey Sout 21:51.0 7:03/M 12
11 10 293 Kate Penhallow Spring Hill HS 21:57.3 7:05/M 9
12 11 243 Elizabeth Ward Overland Park-St. Thomas Aquin 22:03.1 7:07/M 12
13 12 199 Katherine Price Lenexa-St. James Academy 22:05.3 7:08/M 9
14 13 238 Lilly Mauk Overland Park-St. Thomas Aquin 22:07.8 7:08/M 9
15 14 227 Morgan Chaput Overland Park-St. Thomas Aquin 22:20.1 7:12/M 9
16 15 198 Mary O'Connor Lenexa-St. James Academy 22:30.5 7:16/M 12
17 16 273 Josie Taylor Shawnee-Mill Valley HS 22:33.4 7:17/M 12
18 17 264 Quincy Hubert Shawnee-Mill Valley HS 22:33.8 7:17/M 11
19 18 233 Alexis Huddin Overland Park-St. Thomas Aquin 22:37.3 7:18/M 11
20 19 211 Nicole Giam Overland Park-Blue Valey Sout 22:47.4 7:21/M 11
21 20 219 Caraline Mitchell Overland Park-Blue Valey Sout 22:49.9 7:22/M 10
22 21 225 Quinn Babcock Overland Park-St. Thomas Aquin 22:50.3 7:22/M 10
23 22 271 Emma Schieber Shawnee-Mill Valley HS 22:51.1 7:22/M 12
24 23 210 Maryam El-Demerdash Overland Park-Blue Valey Sout 22:53.5 7:23/M 9
25 24 189 Grace Heeb Lenexa-St. James Academy 22:58.3 7:25/M 10
26 25 186 Mae Douglas Lenexa-St. James Academy 22:59.0 7:25/M 9
27 26 276 Kynley Verdict Shawnee-Mill Valley HS 23:04.2 7:27/M 9
28 27 278 Peyton Zenger Shawnee-Mill Valley HS 23:15.2 7:30/M 9
29 28 289 Kiana Navratil Spring Hill HS 23:16.8 7:31/M 9
30 29 161 Katherine Beyer De Soto HS 23:27.0 7:34/M 11
31 30 171 Hope Marriott De Soto HS 23:29.8 7:35/M 9
32 31 173 Lily Neighbors De Soto HS 23:32.1 7:36/M 9
33 32 185 Margaret Berning Lenexa-St. James Academy 23:35.8 7:37/M 12
34 33 294 Kylie Rogers Spring Hill HS 23:40.5 7:38/M 9
35 34 166 Katelyn Gress De Soto HS 23:44.5 7:40/M 11
36 35 226 Lillian Blaufuss Overland Park-St. Thomas Aquin 23:47.3 7:40/M 10
37 36 288 Molly Murray Spring Hill HS 23:55.2 7:43/M 11
38 37 296 Saydee Shannon Spring Hill HS 24:02.8 7:45/M 11
39 38 177 Nicole Schottler De Soto HS 24:04.3 7:46/M 12
40 39 148 Emmalee Foya Bonner Springs HS 24:10.4 7:48/M 9
41 40 239 Callan Rysavy Overland Park-St. Thomas Aquin 24:22.5 7:52/M 12
42 41 154 Jenna Knight Bonner Springs HS 24:27.0 7:53/M 10
43 42 150 Sailor Herron Bonner Springs HS 24:34.2 7:56/M 12
44 43 163 Isabelle Butler De Soto HS 24:46.2 7:59/M 9
45 44 157 Laura Nobles Bonner Springs HS 24:48.2 8:00/M 12
46 (< 5) 184 Cristine Rosales Kansas City-Turner HS 25:17.0 8:09/M 10
47 45 253 Makayla Keller Pittsburg HS 25:56.2 8:22/M 11
48 46 252 Rebeccah Jones Pittsburg HS 26:32.0 8:34/M 12
49 47 159 McKenzi White Bonner Springs HS 27:20.6 8:49/M 9
50 48 152 Tori Hill Bonner Springs HS 28:09.1 9:05/M 10
51 49 251 Athennah Jones Pittsburg HS 28:11.1 9:06/M 10
52 50 257 Kathryn Poling Pittsburg HS 28:29.4 9:11/M 9
53 51 151 Amanda Hill Bonner Springs HS 30:32.7 9:51/M 10
54 52 255 Sydney Nicklaus Pittsburg HS 30:54.8 9:58/M 12
DQ DQ 204 Christine Znidarsic Lenexa-St. James Academy 11
DQ DQ 212 Blake Holland Overland Park-Blue Valey Sout 12




Team Summary Report - Girls


Varsity Girls


Teams




Top 5 ------- Finishers -------
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*

1 Overland Park-Blue Valey Sout 58 2 8 9 19 20 23
Top 5 Times: 1:50:34.4

2 Shawnee-Mill Valley HS 60 1 4 16 17 22 26 27
Top 5 Times: 1:49:45.8

3 Overland Park-St. Thomas Aquin 77 11 13 14 18 21 35 40
Top 5 Times: 1:51:58.7

4 Spring Hill HS 82 5 6 10 28 33 36 37
Top 5 Times: 1:52:08.6

5 Lenexa-St. James Academy 83 7 12 15 24 25 32
Top 5 Times: 1:52:20.0

6 De Soto HS 127 3 29 30 31 34 38 43
Top 5 Times: 1:55:34.4

7 Bonner Springs HS 213 39 41 42 44 47 48 51
Top 5 Times: 2:05:20.5

8 Pittsburg HS 242 45 46 49 50 52
Top 5 Times: 2:20:03.7



Date Name & Distance Contact Results Photos
Sep 19
9:00 am
Seize the Day 10k Run and
Laura Roeseler
314-449-9456
lroeseler@efmk.org
www.classy.org/event/2021-k...

Results
Sep 18
11:15 am
Kris Solsberg XC
Boys C Team

Results
Sep 18
10:45 am
Kris Solsberg XC
C Team Girls

Results
Sep 18
9:15 am
Kris Solsberg XC
JV Girls

Results
Sep 18
10:00 am
Kris Solsberg XC
JV Boys

Results
Sep 18
8:15 am
Kris Solsberg XC
Varsity Girls

Results
Sep 18
8:45 am
Kris Solsberg XC
Varsity Boys

Results
Sep 16
6:00 pm
McClouth Invite
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16
5:00 am
McClouth Invite
8th Grade
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16
4:00 pm
McClouth Invite
7th Grade
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16
6:00 pm
McLouth Invite
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16
5:00 pm
McLouth Invite
JV Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 15
4:00 pm
Turner XC Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 15
6:15 pm
Summit Lakes MS
XC Boys Navy

Results
Sep 15
6:00 pm
Summit Lakes MS
XC Girls Navy

Results
Sep 15
5:45 pm
Summit Lakes MS
XC Boys Silver

Results
Sep 15
5:15 am
Summit Lakes MS
XC Girls Silver

Results
Sep 15
5:00 pm
Summit Lakes MS
XC Boys Green

Results
Sep 15
4:45 pm
Summit Lakes MS
XC Girls Green

Results
Sep 15
4:00 pm
Summit Lakes MS
XC Girls White

Results
Sep 15
4:30 pm
Summit Lakes MS
XC Boys White


Results
Sep 11
11:30 am
Ray Pec Invite XC
C Team Girls

Results
Sep 11
11:00 am
Ray Pec Invite XC
C Team Boys

Results
Sep 11
10:30 am
Ray Pec Invite XC
JV Girls

Results
Sep 11
10:00 am
Ray Pec Invite XC
JV Boys

Results
Sep 11
9:30 am
Ray Pec Invite XC
Varsity Girls

Results
Sep 11
9:00 am
Ray Pec Invite XC
Varsity Boys

Results
Sep 7
4:00 pm
Chillicothe XC Invite
2021 JV Boys

Results
Sep 7
4:00 pm
Chillicothe XC Invite
2021 JV Girls

Results
Sep 7
5:00 pm
Chillicothe XC Invite
2021 Varsity Boys

Results
Sep 7
4:30 pm
Chillicothe XC Invite
2021 Varsity Girls

Results
Sep 2
3:00 pm
Bobcat XC Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 11
8:00 pm
MC Beer Mile
Relay & Alt Beer mile
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 11
8:00 pm
MC Beer Mile
overall results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jul 14
6:30 pm
Martin City Taco Mile
Brad Ziegler
Brad@kcrunningcompany.com
www.runsignup.com/Race/MO/K...

Results
Jul 5
7:00 am
JRHA 5k

Results
May 31
8:00 am
Going the Distance
10K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
May 31
8:00 am
Going the Distance
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
May 15
7:00 am
KCCC Half
Marathon Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
May 1
7:00 am
KCCC 5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Nov 14, 2020
8:00 am
Veterans Day 5K
Live In Person Run
Brad Ziegler
bziegler1003@yahoo.com
www.runsignup.com/Race/MO/P...

Results

Photos
Oct 24, 2020
12:00 am
2A Regionals
Boys/Girls

troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 24, 2020
8:00 am
5A Regionals
Boys/Girls
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 21, 2020
8:00 am
Montrose Invite
XC results
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 20, 2020
5:00 pm
MEC XC Championship
JV Boys & Girls

Results
Oct 20, 2020
4:30 pm
MEC XC Championship
Boys Varsity

Results
Oct 20, 2020
4:00 pm
MEC XC Championship
Girls Varsity

Results
Oct 17, 2020
9:00 am
Greater KC Suburban
Conference Red JV Boys

Results
Oct 17, 2020
8:30 am
Greater KC Suburban Conference
Red Division Varsity Girls

Results
Oct 17, 2020
9:30 am
Greater KC Suburban Conference
Red Division JV Girls

Results
Oct 17, 2020
8:00 am
Greater KC Suburban Conference
Red Division Varsity Boys

Results
Oct 15, 2020
5:30 pm
Warrensburg XC Boys Small Class

Results
Oct 15, 2020
5:00 pm
Warrensburg XC HS Girls

Results
Oct 15, 2020
4:30 pm
Warrensburg XC Varsity

Results
Oct 15, 2020
4:15 pm
Warrensburg XC Boys Middle

Results
Oct 15, 2020
4:00 pm
Warrensburg XC Girls Middle

Results
Oct 13, 2020
8:00 am
Cameron XC
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13, 2020
4:00 pm
BS MS Quad

Results
Oct 10, 2020
8:00 am
Butler Bears
XC Invite
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 10, 2020
8:00 am
Julia's Warriors Run for Hope
5k & 1 mile walk
Jodi Green
816-516-3164
greenj02@yahoo.com
www.juliaswarriorsrunforhop...

Results
Oct 7, 2020
4:30 pm
Ray Pec MS XC Invite

Results
Oct 7, 2020
8:00 am
Heartland 30K
Womens Results
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 7, 2020
8:00 am
Heartland 30K
Mens Results
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3, 2020
8:00 am
KC Classic XC
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 3, 2020
9:00 am
Savannah MS and HS XC Meet

Results
Sep 29, 2020
4:00 pm
Basehor Linwood MS XC 2020

Results
Sep 26, 2020
4:00 pm
Chieftain Invite
Varsity/JV Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 26, 2020
3:00 pm
Chieftain Invite
Varsity/JV Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 24, 2020
4:00 am
Grandview Invitational XC Meet

Results
Sep 22, 2020
4:00 pm
Tonganoxie Invitational XC Meet

John Tollefson
jtollefson@tong464.org

Results
Sep 22, 2020
4:00 pm
Duane Kimball Invitational

Daniel Benz
danielbenz@sjsd.k12.mo.us

Results
Sep 20, 2020
8:00 am
Kris Solsberg XC
Varsity Boys

Results
Sep 19, 2020
8:00 am
Kris Solsberg XC
JV Girls

Results
Sep 19, 2020
8:00 am
Kris Solsberg XC
JV Boys

Results
Sep 19, 2020
8:00 am
Kris Solsberg XC
Varsity Girls

Results
Sep 19, 2020
8:00 am
Olathe South Invitational
Zach Pope
ztpope@olatheschools.org

Results
Sep 18, 2020
3:00 pm
McLouth Invitational Cross

Results
Sep 12, 2020
8:00 am
Ray Pec Invite
C Girls
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 12, 2020
8:00 am
Ray Pec Invite
C Boys

Results
Sep 12, 2020
8:00 am
Ray Pec Invite
JV Girls
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 12, 2020
8:00 am
Ray Pec Invite
JV Boys
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 12, 2020
8:00 am
Ray Pec Invite
Varsity Girls
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 12, 2020
8:00 am
Ray Pec Invite
Varsity Boys
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 8, 2020
4:00 pm
Chillicothe Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 5, 2020
8:00 am
Cass County XC
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 3, 2020
8:00 am
Bobcat Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 22, 2020
7:30 am
Hearts for RMHC 5K/10K
Jeff Miles
816-724-4109
www.runsignup.com/Race/MO/P...

Results
Looking for races before August, 21 2020? Click here