Race with KC Running Company                    Services                    KCRC events                    Race calendar                    RESULTS/PHOTOS

Chillicothe XC Invite
2021 Varsity Boys

Date: 2021-09-07

Contact:

Results:

Chillicothe Invitational

Chillicothe Invitational

September 07, 2021


Results By K.C. Running Company www.kcrunningcompany.com

Table of Contents

Finish List - Boys - Varsity Boys - Teams
Team Summary - Boys - Varsity Boys - Teams
Top

Overall Finish List - Boys

Varsity Boys

Teams


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    632  Kerrick Adkins        Lexington                               19:25.6  6:16/M    12
    2      2    627  Alex Worthington      Lexington                               19:39.1  6:20/M    11
    3      3    741  Cole Spackler         St. Joseph Benton                       19:39.6  6:21/M    11
    4  (< 5)    760  Jackson Strodtman     Glasgow                                 19:40.1  6:21/M      
    5      4    609  Dominic Cahalan       Kirksville                              19:44.1  6:22/M    11
    6  (< 5)    712  Owen Dierenfeldt      Savannah                                19:46.1  6:23/M    9 
    7      5    529  Cain Evans            Chillicothe                             19:58.2  6:27/M    9 
    8  (< 5)    752  Braden Lee            Winston                                 20:00.7  6:27/M    11
    9      6    700  Andrew Ricketts       Salisbury                               20:02.7  6:28/M    12
   10      7    612  Jack Marlin           Kirksville                              20:04.4  6:29/M    12
   11  (< 5)    665  Edmond Roberts        Moberly                                 20:05.3  6:29/M    10
   12      8    576  Jaxon Barnes          Higginsville                            20:07.8  6:30/M    11
   13      9    697  Emry Gutz             Salisbury                               20:18.4  6:33/M    11
   14     10    737  Elliot McCoy          St. Joseph Benton                       20:26.3  6:36/M    10
   15  (< 5)    653  Andrew Schaeffer      Mid-Buchanan                            20:26.9  6:36/M    12
   16     11    742  Skye Aguilar          St. Joseph Benton                       20:33.6  6:38/M    12
   17     12    535  Austin Lyford         Chillicothe                             20:41.6  6:41/M    10
   18     13    631  Tradjun Moss          Lexington                               20:44.7  6:42/M    12
   19     14    509  Jonathon Eckstein     Bishop LeBlond                          20:51.5  6:44/M    10
   20     15    719  Ethan Holtman         South Nodaway                           20:53.2  6:44/M    10
   21     16    628  Connor Riker          Lexington                               20:57.2  6:46/M    11
   22     17    581  Logan Cunningham      Higginsville                            21:05.9  6:48/M    12
   23     18    579  Charles Grumke        Higginsville                            21:11.1  6:50/M    12
   24     19    536  Clayton Savage        Chillicothe                             21:13.2  6:51/M    11
   25  (< 5)    560  Max Henry             East Buchanan                           21:16.1  6:52/M    11
   26  (< 5)    683  Ty Claypole           Polo                                    21:16.7  6:52/M    11
   27  (< 5)    664  Derrick Sanders       Moberly                                 21:26.7  6:55/M    10
   28     20    626  Wade Carter           Lexington                               21:30.6  6:56/M    10
   29     21    614  Prophet Krepps        Kirksville                              21:36.2  6:58/M    12
   30     22    511  Lucas Williams        Bishop LeBlond                          21:43.9  7:01/M    11
   31     23    613  Samuel Amerman        Kirksville                              21:53.6  7:04/M    12
   32     24    633  William Chaney        Lexington                               22:09.4  7:09/M    12
   33  (< 5)    663  Bricen Smith          Moberly                                 22:10.6  7:09/M    9 
   34     25    602  Jaden Crisp           Kirksville                              22:11.2  7:09/M    9 
   35     26    566  Mason Freece          Hardin Central                          22:15.9  7:11/M    12
   36     27    530  Carter Shipers        Chillicothe                             22:20.9  7:13/M    9 
   37     28    629  Drake Thompson        Lexington                               22:27.3  7:15/M    11
   38  (< 5)    761  Zachery Sayler        Glasgow                                 22:39.1  7:18/M      
   39     29    533  Alton Keller          Chillicothe                             22:42.5  7:20/M    9 
   40     30    503  Tyson Lile            Bishop LeBlond                          22:56.4  7:24/M    9 
   41     31    577  Dominic Frye          Higginsville                            23:01.5  7:26/M    11
   42     32    605  Andrew Novencido      Kirksville                              23:05.4  7:27/M    10
   43  (< 5)    715  Ian Andrews           Savannah                                23:06.2  7:27/M    11
   44     33    568  Isaac Heil            Hardin Central                          23:11.9  7:29/M    12
   45  (< 5)    685  Michael Wright        Princeton                               23:18.2  7:31/M    11
   46     34    720  Jacob Peery           South Nodaway                           23:21.3  7:32/M    10
   47     35    564  Drew Hawkins          Hardin Central                          23:31.6  7:35/M    10
   48     36    743  Zachary Catron        St. Joseph Benton                       23:38.8  7:38/M    12
   49  (< 5)    714  Lucas Schussler       Savannah                                23:47.1  7:40/M    10
   50  (< 5)    562  Tristan Jameson       East Buchanan                           24:00.6  7:45/M    12
   51  (< 5)    553  Tucker Estes          Dekalb                                  24:10.2  7:48/M    11
   52     37    582  Logan Weaver          Higginsville                            24:12.2  7:48/M    12
   53     38    721  Quenton Manship       South Nodaway                           24:18.1  7:50/M    12
   54     39    510  Zachary Crook         Bishop LeBlond                          24:28.6  7:54/M    10
   55     40    537  Logan Gregory         Chillicothe                             24:31.0  7:55/M    11
   56     41    508  William Trapp         Bishop LeBlond                          24:33.6  7:55/M    9 
   57  (< 5)    751  Eli Uthe              Winston                                 24:43.8  7:59/M    10
   58  (< 5)    674  Skyler McNeely        Osborn                                  24:51.4  8:01/M    10
   59     42    504  Grant Arens           Bishop LeBlond                          24:59.1  8:04/M    9 
   60  (< 5)    728  Jack Cline            St. Joe Christian                       25:00.4  8:04/M    9 
   61     43    610  Owen Orskog           Kirksville                              25:16.5  8:09/M    11
   62     44    512  Rudolph Daise         Bishop LeBlond                          25:17.4  8:10/M    11
   63     45    693  Joshua Farnen         Salisbury                               25:26.0  8:12/M    9 
   64     46    696  Elliot Carter         Salisbury                               25:26.0  8:12/M    10
   65  (< 5)    682  Tyler Carter          Polo                                    25:38.8  8:16/M    10
   66  (< 5)    639  Kevin Tsikoyak        Meadville                               25:43.4  8:18/M    12
   67     47    580  Levi Aversman         Higginsville                            25:45.9  8:19/M    12
   68  (< 5)    673  Alex Manley           Osborn                                  25:49.2  8:20/M    10
   69     48    718  Logan Peery           South Nodaway                           25:51.2  8:20/M    9 
   70  (< 5)    519  Gage Swindler         Braymer                                 25:55.0  8:22/M    9 
   71     49    740  Christopher Hawkins   St. Joseph Benton                       25:58.7  8:23/M    11
   72     50    573  Jameel Merritt        Higginsville                            26:06.6  8:25/M    10
   73     51    565  Kameron Pugh          Hardin Central                          26:06.9  8:25/M    10
   74     52    734  Gage Phroper          St. Joseph Benton                       26:11.8  8:27/M    9 
   75  (< 5)    637  Ethan Burnett         Meadville                               26:21.4  8:30/M    10
   76     53    694  Owen Wyatt            Salisbury                               26:27.2  8:32/M    9 
   77  (< 5)    681  Keith Farmer          Polo                                    26:32.4  8:34/M    10
   78  (< 5)    729  Michael Kelly         St. Joe Christian                       26:34.6  8:34/M    11
   79     54    567  Korbin Pugh           Hardin Central                          26:50.8  8:40/M    12
   80     55    722  Micah Wolf            South Nodaway                           26:53.5  8:41/M    12
   81  (< 5)    764  Colton Sellmeyer      Glasgow                                 27:11.8  8:46/M      
   82  (< 5)    716  Noah Lund             Savannah                                27:40.2  8:56/M    11
   83  (< 5)    650  Aiden Black           Mid-Buchanan                            28:01.1  9:02/M    9 
   84  (< 5)    759  Shelton Wilhelmsen    Lafayette                               28:01.5  9:02/M    11
   85  (< 5)    552  DJ Johnson            Dekalb                                  28:20.2  9:08/M    11
   86     56    739  Carson Bremer         St. Joseph Benton                       30:11.8  9:44/M    11
   87     57    698  Colin Swallow         Salisbury                               31:18.7 10:06/M    11
   88  (< 5)    750  Bristol Sheetz        Winston                                 31:51.4 10:17/M    9 
   89  (< 5)    651  Coltyn Angst          Mid-Buchanan                            32:09.8 10:23/M    9 
   90     58    695  Noah Hartmann         Salisbury                               32:44.4 10:34/M    9 
   91  (< 5)    659  Remington Yates       Moberly                                 36:34.8 11:48/M    10
   92  (< 5)    652  Alexander Calkin      Mid-Buchanan                            36:48.5 11:52/M    11
Top

Team Summary Report - Boys

Varsity Boys

Teams


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Lexington                              52               1   2  13  16  20  24  28         
        Top  5 Times: 1:42:17.4

    2 Kirksville                             80               4   7  21  23  25  32  43         
        Top  5 Times: 1:45:29.5

    3 Chillicothe                            92               5  12  19  27  29  40             
        Top  5 Times: 1:46:56.6

    4 St. Joseph Benton                     109               3  10  11  36  49  52  56         
        Top  5 Times: 1:50:17.2

    5 Higginsville                          111               8  17  18  31  37  47  50         
        Top  5 Times: 1:49:38.6

    6 Bishop LeBlond                        146              14  22  30  39  41  42  44         
        Top  5 Times: 1:54:34.3

    7 Salisbury                             159               6   9  45  46  53  57  58         
        Top  5 Times: 1:57:40.6

    8 South Nodaway                         190              15  34  38  48  55                 
        Top  5 Times: 2:01:17.6

    9 Hardin Central                        199              26  33  35  51  54                 
        Top  5 Times: 2:01:57.4

 Inc. Braymer                              1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Dekalb                               2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. East Buchanan                        2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Meadville                            2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Mid-Buchanan                         4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Moberly                              4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Osborn                               2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Polo                                 3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Princeton                            1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Savannah                             4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. St. Joe Christian                    2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Winston                              3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Lafayette                            1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Glasgow                              3 finishers                                          
        Top  5 Times: 


Date Name & Distance Contact Results Photos
Sep 19
9:00 am
Seize the Day 10k Run and
Laura Roeseler
314-449-9456
lroeseler@efmk.org
www.classy.org/event/2021-k...

Results
Sep 18
11:15 am
Kris Solsberg XC
Boys C Team

Results
Sep 18
10:45 am
Kris Solsberg XC
C Team Girls

Results
Sep 18
9:15 am
Kris Solsberg XC
JV Girls

Results
Sep 18
10:00 am
Kris Solsberg XC
JV Boys

Results
Sep 18
8:15 am
Kris Solsberg XC
Varsity Girls

Results
Sep 18
8:45 am
Kris Solsberg XC
Varsity Boys

Results
Sep 16
6:00 pm
McClouth Invite
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16
5:00 am
McClouth Invite
8th Grade
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16
4:00 pm
McClouth Invite
7th Grade
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16
6:00 pm
McLouth Invite
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16
5:00 pm
McLouth Invite
JV Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 15
4:00 pm
Turner XC Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 15
6:15 pm
Summit Lakes MS
XC Boys Navy

Results
Sep 15
6:00 pm
Summit Lakes MS
XC Girls Navy

Results
Sep 15
5:45 pm
Summit Lakes MS
XC Boys Silver

Results
Sep 15
5:15 am
Summit Lakes MS
XC Girls Silver

Results
Sep 15
5:00 pm
Summit Lakes MS
XC Boys Green

Results
Sep 15
4:45 pm
Summit Lakes MS
XC Girls Green

Results
Sep 15
4:00 pm
Summit Lakes MS
XC Girls White

Results
Sep 15
4:30 pm
Summit Lakes MS
XC Boys White


Results
Sep 11
11:30 am
Ray Pec Invite XC
C Team Girls

Results
Sep 11
11:00 am
Ray Pec Invite XC
C Team Boys

Results
Sep 11
10:30 am
Ray Pec Invite XC
JV Girls

Results
Sep 11
10:00 am
Ray Pec Invite XC
JV Boys

Results
Sep 11
9:30 am
Ray Pec Invite XC
Varsity Girls

Results
Sep 11
9:00 am
Ray Pec Invite XC
Varsity Boys

Results
Sep 7
4:00 pm
Chillicothe XC Invite
2021 JV Boys

Results
Sep 7
4:00 pm
Chillicothe XC Invite
2021 JV Girls

Results
Sep 7
5:00 pm
Chillicothe XC Invite
2021 Varsity Boys

Results
Sep 7
4:30 pm
Chillicothe XC Invite
2021 Varsity Girls

Results
Sep 2
3:00 pm
Bobcat XC Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 11
8:00 pm
MC Beer Mile
Relay & Alt Beer mile
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 11
8:00 pm
MC Beer Mile
overall results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jul 14
6:30 pm
Martin City Taco Mile
Brad Ziegler
Brad@kcrunningcompany.com
www.runsignup.com/Race/MO/K...

Results
Jul 5
7:00 am
JRHA 5k

Results
May 31
8:00 am
Going the Distance
10K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
May 31
8:00 am
Going the Distance
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
May 15
7:00 am
KCCC Half
Marathon Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
May 1
7:00 am
KCCC 5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Nov 14, 2020
8:00 am
Veterans Day 5K
Live In Person Run
Brad Ziegler
bziegler1003@yahoo.com
www.runsignup.com/Race/MO/P...

Results

Photos
Oct 24, 2020
12:00 am
2A Regionals
Boys/Girls

troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 24, 2020
8:00 am
5A Regionals
Boys/Girls
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 21, 2020
8:00 am
Montrose Invite
XC results
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 20, 2020
5:00 pm
MEC XC Championship
JV Boys & Girls

Results
Oct 20, 2020
4:30 pm
MEC XC Championship
Boys Varsity

Results
Oct 20, 2020
4:00 pm
MEC XC Championship
Girls Varsity

Results
Oct 17, 2020
9:00 am
Greater KC Suburban
Conference Red JV Boys

Results
Oct 17, 2020
8:30 am
Greater KC Suburban Conference
Red Division Varsity Girls

Results
Oct 17, 2020
9:30 am
Greater KC Suburban Conference
Red Division JV Girls

Results
Oct 17, 2020
8:00 am
Greater KC Suburban Conference
Red Division Varsity Boys

Results
Oct 15, 2020
5:30 pm
Warrensburg XC Boys Small Class

Results
Oct 15, 2020
5:00 pm
Warrensburg XC HS Girls

Results
Oct 15, 2020
4:30 pm
Warrensburg XC Varsity

Results
Oct 15, 2020
4:15 pm
Warrensburg XC Boys Middle

Results
Oct 15, 2020
4:00 pm
Warrensburg XC Girls Middle

Results
Oct 13, 2020
8:00 am
Cameron XC
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13, 2020
4:00 pm
BS MS Quad

Results
Oct 10, 2020
8:00 am
Butler Bears
XC Invite
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 10, 2020
8:00 am
Julia's Warriors Run for Hope
5k & 1 mile walk
Jodi Green
816-516-3164
greenj02@yahoo.com
www.juliaswarriorsrunforhop...

Results
Oct 7, 2020
4:30 pm
Ray Pec MS XC Invite

Results
Oct 7, 2020
8:00 am
Heartland 30K
Womens Results
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 7, 2020
8:00 am
Heartland 30K
Mens Results
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3, 2020
8:00 am
KC Classic XC
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 3, 2020
9:00 am
Savannah MS and HS XC Meet

Results
Sep 29, 2020
4:00 pm
Basehor Linwood MS XC 2020

Results
Sep 26, 2020
4:00 pm
Chieftain Invite
Varsity/JV Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 26, 2020
3:00 pm
Chieftain Invite
Varsity/JV Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 24, 2020
4:00 am
Grandview Invitational XC Meet

Results
Sep 22, 2020
4:00 pm
Tonganoxie Invitational XC Meet

John Tollefson
jtollefson@tong464.org

Results
Sep 22, 2020
4:00 pm
Duane Kimball Invitational

Daniel Benz
danielbenz@sjsd.k12.mo.us

Results
Sep 20, 2020
8:00 am
Kris Solsberg XC
Varsity Boys

Results
Sep 19, 2020
8:00 am
Kris Solsberg XC
JV Girls

Results
Sep 19, 2020
8:00 am
Kris Solsberg XC
JV Boys

Results
Sep 19, 2020
8:00 am
Kris Solsberg XC
Varsity Girls

Results
Sep 19, 2020
8:00 am
Olathe South Invitational
Zach Pope
ztpope@olatheschools.org

Results
Sep 18, 2020
3:00 pm
McLouth Invitational Cross

Results
Sep 12, 2020
8:00 am
Ray Pec Invite
C Girls
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 12, 2020
8:00 am
Ray Pec Invite
C Boys

Results
Sep 12, 2020
8:00 am
Ray Pec Invite
JV Girls
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 12, 2020
8:00 am
Ray Pec Invite
JV Boys
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 12, 2020
8:00 am
Ray Pec Invite
Varsity Girls
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 12, 2020
8:00 am
Ray Pec Invite
Varsity Boys
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 8, 2020
4:00 pm
Chillicothe Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 5, 2020
8:00 am
Cass County XC
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 3, 2020
8:00 am
Bobcat Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 22, 2020
7:30 am
Hearts for RMHC 5K/10K
Jeff Miles
816-724-4109
www.runsignup.com/Race/MO/P...

Results
Looking for races before August, 21 2020? Click here