Race with KC Running Company                    Services                    KCRC events                    Race calendar                    RESULTS/PHOTOS

Ray Pec Invite XC
Varsity Girls

Date: 2021-09-11

Contact:

Results:

Ray-Pec Invite Varsity 2021

Ray-Pec Invite Varsity 2021

September 11, 2021


Results By K.C. Running Company www.kcrunningcompany.com

Table of Contents

Finish List - Girls - Varsity Girls - Large School
Finish List - Girls - Varsity Girls - Small School
Team Summary - Girls - Varsity Girls - Large School
Team Summary - Girls - Varsity Girls - Small School
Team Detail - Girls - Varsity Girls - Large School
Team Detail - Girls - Varsity Girls - Small School
Top

Overall Finish List - Girls

Varsity Girls

Large School


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1   1081  Amelia Arrieta        St. Teresa's Academy                    18:31.2  5:58/M    12
    2      2    537  Alicen Ashley         Nixa                                    19:18.2  6:14/M    12
    3      3   1046  Ashlyn Smith          Raymore-Peculiar                        19:40.2  6:21/M    10
    4      4    222  Jennalee Dunn         Joplin                                  19:53.5  6:25/M    12
    5      5   1008  Alexis Borum          Raymore-Peculiar                        19:54.0  6:25/M    11
    6      6    279  Alexandria Kinstler   Kearney                                 20:04.7  6:29/M    9 
    7      7   1314  Sydney Swan           St. Teresa's Academy                    20:10.2  6:30/M    12
    8      8   1096  Gracie Jacobs         St. Teresa's Academy                    20:18.6  6:33/M    10
    9      9    166  Ella Casey            Grain Valley                            20:18.7  6:33/M    12
   10     10    977  Sisely Mitchell       Platte County                           20:21.0  6:34/M    10
   11     11    868  Natalie Gerdes        Park Hill                               20:23.7  6:35/M    10
   12     12    272  Abby Elam             Kearney                                 20:27.3  6:36/M    11
   13  (< 5)    108  Raegan Cowman         Central (St. Joseph)                    20:31.8  6:37/M    11
   14     13     20  Abigail Brackenbury   Blue Springs                            20:35.9  6:39/M    10
   15     14   1015  Tiffany Chatfield     Raymore-Peculiar                        20:48.0  6:43/M    10
   16     15   1027  Caitlin Figge         Raymore-Peculiar                        20:50.2  6:43/M    12
   17     16   1095  Lilly Hupke           St. Teresa's Academy                    20:50.8  6:44/M    12
   18     17     21  I'yana Foster         Blue Springs                            20:55.2  6:45/M    11
   19     18    570  Macy Kopp             Nixa                                    20:56.4  6:45/M    12
   20     19   1040  Avery Raymond         Raymore-Peculiar                        21:00.3  6:47/M    11
   21     20   1309  Hailey Scheuer        St. Teresa's Academy                    21:01.9  6:47/M    10
   22     21   1321  Avery Adair           Staley                                  21:02.5  6:47/M    10
   23     22   1317  Maddie Weiford        St. Teresa's Academy                    21:05.0  6:48/M    12
   24     23   1013  Isabel Chatfield      Raymore-Peculiar                        21:06.3  6:48/M    10
   25     24   1093  Lillian Grever        St. Teresa's Academy                    21:08.1  6:49/M    10
   26     25    235  Allie Keizer          Joplin                                  21:14.6  6:51/M    10
   27     26    889  Jordan Umstattd       Park Hill                               21:16.1  6:52/M    10
   28     27    320  Angie Perkins         Lee's Summit                            21:19.2  6:53/M    12
   29     28    558  Emily Harris          Nixa                                    21:25.5  6:55/M    12
   30     29    189  Gabby Valverde        Grain Valley                            21:27.7  6:55/M    12
   31     30    567  Adelyn Janssen        Nixa                                    21:31.8  6:57/M    10
   32     31    359  Cassidy Montgomery    Lee's Summit North                      21:36.6  6:58/M    11
   33     32    350  Erin Lee              Lee's Summit North                      21:41.0  7:00/M    9 
   34     33    170  Jordan Gossage        Grain Valley                            21:41.6  7:00/M    9 
   35     34    257  Heidi Adams           Kearney                                 21:49.0  7:02/M    10
   36     35    159  Peyton Bell           Grain Valley                            21:53.0  7:04/M    11
   37     36   1357  Kyla Nguyen           Staley                                  21:59.1  7:06/M    11
   38     37   1341  Haley Johnson         Staley                                  21:59.5  7:06/M    12
   39     38     23  Ariana Jackson        Blue Springs                            22:02.1  7:06/M    10
   40     39    857  Alaina Thomas         Oak Park                                22:04.5  7:07/M    9 
   41     40   1025  Michaela Duran        Raymore-Peculiar                        22:06.0  7:08/M    11
   42     41    171  Amyah Graybill        Grain Valley                            22:07.7  7:08/M    9 
   43     42     29  Allie Wharton         Blue Springs                            22:07.8  7:08/M    12
   44     43     19  Macy Baldwin          Blue Springs                            22:08.0  7:08/M    11
   45     44    182  Lexie Nicholson       Grain Valley                            22:13.4  7:10/M    11
   46     45     72  Ella Rew              Blue Springs South                      22:13.4  7:10/M    9 
   47     46     11  Aaralyn Long          Belton                                  22:14.2  7:10/M    11
   48     47    539  Brookelyn Bidinger    Nixa                                    22:15.9  7:11/M    10
   49     48    263  Olivia Brock          Kearney                                 22:19.4  7:12/M    9 
   50     49     59  Landry Johnson        Blue Springs South                      22:20.1  7:12/M    11
   51     50    244  Sage Mitchell         Joplin                                  22:21.4  7:13/M    11
   52     51    309  Janet Garciga         Lee's Summit                            22:22.3  7:13/M    9 
   53     52    885  Abby Stevens          Park Hill                               22:32.8  7:16/M    11
   54     53    341  Hannah Deister        Lee's Summit North                      22:43.8  7:20/M    11
   55     54     30  Emma Wharton          Blue Springs                            22:44.5  7:20/M    12
   56     55    158  Kayley Bell           Grain Valley                            22:46.2  7:21/M    10
   57     56    201  Savanna Mcclurg       Grandview                               22:46.3  7:21/M    12
   58     57    970  Sloan Kassen          Platte County                           22:49.5  7:22/M    11
   59     58    315  Rebecca Harsha        Lee's Summit                            22:52.9  7:23/M    9 
   60     59     45  Lilly Gibler          Blue Springs South                      22:53.2  7:23/M    9 
   61     60    312  Madison Hankel        Lee's Summit                            22:54.2  7:23/M    11
   62     61    972  Lilliana Kytasaari    Platte County                           22:59.0  7:25/M    9 
   63     62    199  Ivonne Lucho          Grandview                               22:59.0  7:25/M    10
   64     63    352  Meadow Lepert         Lee's Summit North                      23:00.7  7:25/M    10
   65     64    580  Erin Seale            Nixa                                    23:02.0  7:26/M    9 
   66     65    212  Mairi Beranek         Joplin                                  23:04.5  7:27/M    11
   67     66    847  Reece Lesch           Oak Park                                23:05.0  7:27/M    10
   68     67    955  Emily Wills           Park Hill South                         23:05.4  7:27/M    9 
   69     68     77  Chloe Stein           Blue Springs South                      23:09.4  7:28/M    9 
   70     69    305  Addison Baker         Lee's Summit                            23:12.4  7:29/M    11
   71     70     67  Lucy Morris           Blue Springs South                      23:13.5  7:30/M    9 
   72     71    899  Kayla Canchola        Park Hill South                         23:18.7  7:31/M    11
   73     72    326  Selena Urquizo        Lee's Summit                            23:20.6  7:32/M    12
   74     73   1352  Avery McKenna         Staley                                  23:31.8  7:35/M    10
   75     74    853  Alexis Platz          Oak Park                                23:36.0  7:37/M    11
   76     75    239  Meridyth Mai          Joplin                                  23:37.5  7:37/M    9 
   77     76    271  Isabella Donze        Kearney                                 23:39.7  7:38/M    11
   78     77    543  Hadley Carrisalez     Nixa                                    23:42.9  7:39/M    11
   79     78    946  Macy Strobel          Park Hill South                         23:44.9  7:40/M    9 
   80     79    951  Natalie Tomanio       Park Hill South                         23:45.2  7:40/M    10
   81     80    255  Jackaline Triplett    Joplin                                  23:53.7  7:42/M    11
   82     81     28  Kyla Weems            Blue Springs                            23:54.5  7:43/M    11
   83     82    904  Kathryn Colvin        Park Hill South                         24:01.2  7:45/M    10
   84     83    840  Delaney Jones         Oak Park                                24:11.7  7:48/M    12
   85     84    328  Madi Vleisides        Lee's Summit                            24:18.8  7:51/M    9 
   86     85    971  Amelia Kidd           Platte County                           24:19.1  7:51/M    10
   87     86   1335  Alexa Ferris          Staley                                  24:19.8  7:51/M    12
   88     87     12  Ashton Morgan         Belton                                  24:20.0  7:51/M    10
   89     88    958  Alex Beeman           Platte County                           24:26.7  7:53/M    10
   90     89    959  Annabel Beeman        Platte County                           24:31.6  7:55/M    9 
   91  (< 5)   1055  Kassandra Gonzalez    Raytown                                 24:38.7  7:57/M    12
   92     90    364  Cassidy Page          Lee's Summit North                      24:46.4  8:00/M    12
   93     91    200  Ciaira Martinez       Grandview                               24:47.9  8:00/M    11
   94     92    979  Madison Palmer        Platte County                           24:48.2  8:00/M    9 
   95     93     10  Francesca Lewis       Belton                                  24:54.9  8:02/M    10
   96     94    287  Shelby Singleton      Kearney                                 24:59.1  8:04/M    12
   97     95    886  Ava Sullivan          Park Hill                               25:05.4  8:06/M    10
   98     96    227  Cylee Gilreath        Joplin                                  25:11.1  8:07/M    11
   99     97    369  Erin Vaughn           Lee's Summit North                      25:13.4  8:08/M    10
  100     98    836  Kylee Gray            Oak Park                                25:24.9  8:12/M    10

 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

  101     99    270  Elizabeth Demers      Kearney                                 25:30.5  8:14/M    9 
  102    100      5  Isabella Evans        Belton                                  25:40.3  8:17/M    11
  103    101    870  Anna Higgs            Park Hill                               25:54.7  8:22/M    11
  104    102    207  Lauren Spencer        Grandview                               25:55.8  8:22/M    10
  105    103    866  Edith Fink            Park Hill                               25:56.6  8:22/M    10
  106    104    191  Mya Daniels           Grandview                               26:57.4  8:42/M    9 
  107    105     13  Amelia Morris         Belton                                  28:27.6  9:11/M    11



Top

Overall Finish List - Girls

Varsity Girls

Small School


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1   1384  Julia Pattison        West Platte                             20:18.7  6:33/M    10
    2      2    818  Evelyn Overlease      Notre Dame de Sion                      21:42.6  7:00/M    10
    3  (< 5)    986  Brooke Beck           Pleasant Hill                           22:07.8  7:08/M    9 
    4  (< 5)    990  Allie Grimes          Pleasant Hill                           22:18.8  7:12/M    11
    5      3    294  Jocelyn Calvert       Lawson                                  22:43.5  7:20/M    9 
    6      4    143  Vyla Brown            Clinton                                 22:45.5  7:21/M    9 
    7  (< 5)    987  Ellie Beck            Pleasant Hill                           22:56.5  7:24/M    10
    8  (< 5)    506  Rachel Ada            Lutheran (Kansas City)                  23:14.5  7:30/M    12
    9      5    820  Mary Schumm           Notre Dame de Sion                      23:19.7  7:32/M    9 
   10  (< 5)    508  Addyson Emily         Lutheran (Kansas City)                  23:30.9  7:35/M    10
   11      6    147  Leah Kenney           Clinton                                 24:15.8  7:50/M    9 
   12      7    805  Megan Kelley          Notre Dame de Sion                      24:21.7  7:52/M    11
   13  (< 5)    513  Elizabeth Mahnken     Lutheran (Kansas City)                  24:21.9  7:52/M    10
   14      8    298  Lily Ripley           Lawson                                  24:24.5  7:52/M    9 
   15  (< 5)     89  Olivia Dowell         Butler                                  24:31.6  7:55/M    9 
   16      9   1386  Kaitlyn Reinke        West Platte                             24:53.1  8:02/M    10
   17  (< 5)    530  Caroline Pohren       Maryville                               24:57.8  8:03/M    9 
   18     10   1374  Katie Groom           West Platte                             24:58.1  8:03/M    12
   19  (< 5)   1068  Josey Arthurs         Sherwood                                25:02.2  8:05/M    11
   20     11    150  Alexa McCartney       Clinton                                 25:13.6  8:08/M    9 
   21  (< 5)    507  Olivia Craig          Lutheran (Kansas City)                  25:46.3  8:19/M    10
   22     12    304  Piper Zeigler         Lawson                                  25:50.7  8:20/M    11
   23     13    152  Sarah Mendenhall      Clinton                                 25:56.7  8:22/M    10
   24     14    801  Zoey Chambers         Notre Dame de Sion                      26:27.7  8:32/M    9 
   25  (< 5)   1000  Jaidyn Tabony         Pleasant Hill                           26:30.4  8:33/M    9 
   26     15    821  Lauren Smith          Notre Dame de Sion                      26:32.4  8:34/M    11
   27  (< 5)     88  Gillian Dowell        Butler                                  27:05.5  8:44/M    11
   28  (< 5)   1075  Kaitlyn Sackett       Sherwood                                27:52.6  9:00/M    10
   29     16    296  Nuraiym Mirbekova     Lawson                                  28:34.8  9:13/M    11
   30     17    297  Emily Olcott          Lawson                                  28:35.3  9:13/M    9 
   31     18    154  Mikah Wareham         Clinton                                 28:37.4  9:14/M    9 
   32     19   1377  Maggie Howard         West Platte                             29:08.1  9:24/M    10
   33  (< 5)   1076  Karlee Shockley       Sherwood                                29:37.7  9:33/M    10
   34  (< 5)     95  Cadence Turney        Butler                                  30:21.1  9:47/M    10
   35  (< 5)     86  Brielle Campbell      Butler                                  30:27.6  9:50/M    11
   36     20   1379  Groom Klaira          West Platte                             30:41.5  9:54/M    10
   37     21    151  Eleanor McMillan      Clinton                                 30:59.4 10:00/M    10
   38  (< 5)   1072  Grace Desjardins      Sherwood                                31:54.5 10:18/M    12
   39     22   1387  Addison Rinehart      West Platte                             32:54.8 10:37/M    11
   40     23    141  Lauren Bagley         Clinton                                 33:59.0 10:58/M    11
   41     24   1381  Oliva Marquart        West Platte                             36:27.8 11:46/M    12
Top

Team Summary Report - Girls

Varsity Girls

Large School


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 St. Teresa's Academy                   52               1   7   8  16  20  22  24         
        Top  5 Times: 1:40:52.9

    2 Raymore-Peculiar                       56               3   5  14  15  19  23  40         
        Top  5 Times: 1:42:13.0

    3 Nixa                                  125               2  18  28  30  47  64  77         
        Top  5 Times: 1:45:28.0

    4 Grain Valley                          147               9  29  33  35  41  44  55         
        Top  5 Times: 1:47:28.9

    5 Blue Springs                          153              13  17  38  42  43  54  81         
        Top  5 Times: 1:47:49.2

    6 Kearney                               176               6  12  34  48  76  94  99         
        Top  5 Times: 1:48:20.4

    7 Joplin                                219               4  25  50  65  75  80  96         
        Top  5 Times: 1:50:11.7

    8 Staley                                253              21  36  37  73  86                 
        Top  5 Times: 1:52:52.9

    9 Lee's Summit                          265              27  51  58  60  69  72  84         
        Top  5 Times: 1:52:41.2

   10 Lee's Summit North                    269              31  32  53  63  90  97             
        Top  5 Times: 1:53:48.7

   11 Park Hill                             285              11  26  52  95 101 103             
        Top  5 Times: 1:55:12.9

   12 Blue Springs South                    291              45  49  59  68  70                 
        Top  5 Times: 1:53:49.8

   13 Platte County                         301              10  57  61  85  88  89  92         
        Top  5 Times: 1:54:55.4

   14 Oak Park                              360              39  66  74  83  98                 
        Top  5 Times: 1:58:22.3

   15 Park Hill South                       377              67  71  78  79  82                 
        Top  5 Times: 1:57:55.6

   16 Grandview                             415              56  62  91 102 104                 
        Top  5 Times: 2:03:26.7

   17 Belton                                431              46  87  93 100 105                 
        Top  5 Times: 2:05:37.2

 Inc. Central (St. Joseph)                 1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Raytown                              1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

Top

Team Summary Report - Girls

Varsity Girls

Small School


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Notre Dame de Sion                     43               2   5   7  14  15                 
        Top  5 Times: 2:02:24.2

    2 Clinton                                52               4   6  11  13  18  21  23         
        Top  5 Times: 2:06:49.2

    3 Lawson                                 56               3   8  12  16  17                 
        Top  5 Times: 2:10:08.9

    4 West Platte                            59               1   9  10  19  20  22  24         
        Top  5 Times: 2:09:59.7

 Inc. Butler                               4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Lutheran (Kansas City)               4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Maryville                            1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Pleasant Hill                        4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Sherwood                             4 finishers                                          
        Top  5 Times: 


Top

Detail Team Results - Girls

Varsity Girls

Large School

St. Teresa's Academy    Finish Position -     1

  Team Score (places):  52  Team Score (times):    1:40:52.9   Average Time: 20:10.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1081  Amelia Arrieta         12       1            1        18:31.2      18:31.2      0:00.0
    2   1314  Sydney Swan            12       7            8        20:10.2      38:41.4      1:38.9
    3   1096  Gracie Jacobs          10       8           16        20:18.6      59:00.1      1:47.3
    4   1095  Lilly Hupke            12      16           32        20:50.8    1:19:50.9      2:19.5
    5   1309  Hailey Scheuer         10      20           52        21:01.9    1:40:52.9      2:30.6
    6   1317  Maddie Weiford         12      22           74        21:05.0    2:01:57.9      2:33.7
    7   1093  Lillian Grever         10      24           98        21:08.1    2:23:06.1      2:36.8

Raymore-Peculiar    Finish Position -     2

  Team Score (places):  56  Team Score (times):    1:42:13.0   Average Time: 20:26.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1046  Ashlyn Smith           10       3            3        19:40.2      19:40.2      1:08.9
    2   1008  Alexis Borum           11       5            8        19:54.0      39:34.2      1:22.8
    3   1015  Tiffany Chatfield      10      14           22        20:48.0    1:00:22.3      2:16.8
    4   1027  Caitlin Figge          12      15           37        20:50.2    1:21:12.6      2:18.9
    5   1040  Avery Raymond          11      19           56        21:00.3    1:42:13.0      2:29.1
    6   1013  Isabel Chatfield       10      23           79        21:06.3    2:03:19.3      2:35.0
    7   1025  Michaela Duran         11      40          119        22:06.0    2:25:25.3      3:34.7

Nixa    Finish Position -     3

  Team Score (places): 125  Team Score (times):    1:45:28.0   Average Time: 21:05.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    537  Alicen Ashley          12       2            2        19:18.2      19:18.2      0:46.9
    2    570  Macy Kopp              12      18           20        20:56.4      40:14.6      2:25.2
    3    558  Emily Harris           12      28           48        21:25.5    1:01:40.2      2:54.2
    4    567  Adelyn Janssen         10      30           78        21:31.8    1:23:12.1      3:00.6
    5    539  Brookelyn Bidinger     10      47          125        22:15.9    1:45:28.0      3:44.6
    6    580  Erin Seale             9       64          189        23:02.0    2:08:30.0      4:30.7
    7    543  Hadley Carrisalez      11      77          266        23:42.9    2:32:12.9      5:11.6

Grain Valley    Finish Position -     4

  Team Score (places): 147  Team Score (times):    1:47:28.9   Average Time: 21:29.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    166  Ella Casey             12       9            9        20:18.7      20:18.7      1:47.4
    2    189  Gabby Valverde         12      29           38        21:27.7      41:46.4      2:56.4
    3    170  Jordan Gossage         9       33           71        21:41.6    1:03:28.1      3:10.4
    4    159  Peyton Bell            11      35          106        21:53.0    1:25:21.2      3:21.8
    5    171  Amyah Graybill         9       41          147        22:07.7    1:47:28.9      3:36.4
    6    182  Lexie Nicholson        11      44          191        22:13.4    2:09:42.3      3:42.1
    7    158  Kayley Bell            10      55          246        22:46.2    2:32:28.5      4:14.9

Blue Springs    Finish Position -     5

  Team Score (places): 153  Team Score (times):    1:47:49.2   Average Time: 21:33.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     20  Abigail Brackenbury    10      13           13        20:35.9      20:35.9      2:04.6
    2     21  I'yana Foster          11      17           30        20:55.2      41:31.1      2:23.9
    3     23  Ariana Jackson         10      38           68        22:02.1    1:03:33.2      3:30.8
    4     29  Allie Wharton          12      42          110        22:07.8    1:25:41.1      3:36.5
    5     19  Macy Baldwin           11      43          153        22:08.0    1:47:49.2      3:36.8
    6     30  Emma Wharton           12      54          207        22:44.5    2:10:33.7      4:13.2
    7     28  Kyla Weems             11      81          288        23:54.5    2:34:28.2      5:23.2

Kearney    Finish Position -     6

  Team Score (places): 176  Team Score (times):    1:48:20.4   Average Time: 21:40.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    279  Alexandria Kinstler    9        6            6        20:04.7      20:04.7      1:33.4
    2    272  Abby Elam              11      12           18        20:27.3      40:32.1      1:56.0
    3    257  Heidi Adams            10      34           52        21:49.0    1:02:21.1      3:17.8
    4    263  Olivia Brock           9       48          100        22:19.4    1:24:40.6      3:48.1
    5    271  Isabella Donze         11      76          176        23:39.7    1:48:20.4      5:08.5
    6    287  Shelby Singleton       12      94          270        24:59.1    2:13:19.5      6:27.8
    7    270  Elizabeth Demers       9       99          369        25:30.5    2:38:50.1      6:59.3

Joplin    Finish Position -     7

  Team Score (places): 219  Team Score (times):    1:50:11.7   Average Time: 22:02.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    222  Jennalee Dunn          12       4            4        19:53.5      19:53.5      1:22.2
    2    235  Allie Keizer           10      25           29        21:14.6      41:08.1      2:43.3
    3    244  Sage Mitchell          11      50           79        22:21.4    1:03:29.6      3:50.1
    4    212  Mairi Beranek          11      65          144        23:04.5    1:26:34.1      4:33.2
    5    239  Meridyth Mai           9       75          219        23:37.5    1:50:11.7      5:06.3
    6    255  Jackaline Triplett     11      80          299        23:53.7    2:14:05.4      5:22.4
    7    227  Cylee Gilreath         11      96          395        25:11.1    2:39:16.6      6:39.8

Staley    Finish Position -     8

  Team Score (places): 253  Team Score (times):    1:52:52.9   Average Time: 22:34.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1321  Avery Adair            10      21           21        21:02.5      21:02.5      2:31.2
    2   1357  Kyla Nguyen            11      36           57        21:59.1      43:01.6      3:27.9
    3   1341  Haley Johnson          12      37           94        21:59.5    1:05:01.1      3:28.2
    4   1352  Avery McKenna          10      73          167        23:31.8    1:28:33.0      5:00.6
    5   1335  Alexa Ferris           12      86          253        24:19.8    1:52:52.9      5:48.5

Lee's Summit    Finish Position -     9

  Team Score (places): 265  Team Score (times):    1:52:41.2   Average Time: 22:32.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    320  Angie Perkins          12      27           27        21:19.2      21:19.2      2:47.9
    2    309  Janet Garciga          9       51           78        22:22.3      43:41.5      3:51.1
    3    315  Rebecca Harsha         9       58          136        22:52.9    1:06:34.5      4:21.6
    4    312  Madison Hankel         11      60          196        22:54.2    1:29:28.7      4:22.9
    5    305  Addison Baker          11      69          265        23:12.4    1:52:41.2      4:41.2
    6    326  Selena Urquizo         12      72          337        23:20.6    2:16:01.9      4:49.4
    7    328  Madi Vleisides         9       84          421        24:18.8    2:40:20.7      5:47.5

Lee's Summit North    Finish Position -    10

  Team Score (places): 269  Team Score (times):    1:53:48.7   Average Time: 22:45.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    359  Cassidy Montgomery     11      31           31        21:36.6      21:36.6      3:05.3
    2    350  Erin Lee               9       32           63        21:41.0      43:17.7      3:09.8
    3    341  Hannah Deister         11      53          116        22:43.8    1:06:01.6      4:12.6
    4    352  Meadow Lepert          10      63          179        23:00.7    1:29:02.3      4:29.4
    5    364  Cassidy Page           12      90          269        24:46.4    1:53:48.7      6:15.1
    6    369  Erin Vaughn            10      97          366        25:13.4    2:19:02.2      6:42.1

Park Hill    Finish Position -    11

  Team Score (places): 285  Team Score (times):    1:55:12.9   Average Time: 23:02.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    868  Natalie Gerdes         10      11           11        20:23.7      20:23.7      1:52.4
    2    889  Jordan Umstattd        10      26           37        21:16.1      41:39.9      2:44.9
    3    885  Abby Stevens           11      52           89        22:32.8    1:04:12.7      4:01.5
    4    886  Ava Sullivan           10      95          184        25:05.4    1:29:18.2      6:34.1
    5    870  Anna Higgs             11     101          285        25:54.7    1:55:12.9      7:23.4
    6    866  Edith Fink             10     103          388        25:56.6    2:21:09.6      7:25.3

Blue Springs South    Finish Position -    12

  Team Score (places): 291  Team Score (times):    1:53:49.8   Average Time: 22:45.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     72  Ella Rew               9       45           45        22:13.4      22:13.4      3:42.1
    2     59  Landry Johnson         11      49           94        22:20.1      44:33.5      3:48.8
    3     45  Lilly Gibler           9       59          153        22:53.2    1:07:26.8      4:21.9
    4     77  Chloe Stein            9       68          221        23:09.4    1:30:36.2      4:38.1
    5     67  Lucy Morris            9       70          291        23:13.5    1:53:49.8      4:42.2

Platte County    Finish Position -    13

  Team Score (places): 301  Team Score (times):    1:54:55.4   Average Time: 22:59.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    977  Sisely Mitchell        10      10           10        20:21.0      20:21.0      1:49.7
    2    970  Sloan Kassen           11      57           67        22:49.5      43:10.5      4:18.2
    3    972  Lilliana Kytasaari     9       61          128        22:59.0    1:06:09.5      4:27.7
    4    971  Amelia Kidd            10      85          213        24:19.1    1:30:28.6      5:47.8
    5    958  Alex Beeman            10      88          301        24:26.7    1:54:55.4      5:55.4
    6    959  Annabel Beeman         9       89          390        24:31.6    2:19:27.0      6:00.3
    7    979  Madison Palmer         9       92          482        24:48.2    2:44:15.2      6:16.9

Oak Park    Finish Position -    14

  Team Score (places): 360  Team Score (times):    1:58:22.3   Average Time: 23:40.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    857  Alaina Thomas          9       39           39        22:04.5      22:04.5      3:33.2
    2    847  Reece Lesch            10      66          105        23:05.0      45:09.6      4:33.7
    3    853  Alexis Platz           11      74          179        23:36.0    1:08:45.6      5:04.8
    4    840  Delaney Jones          12      83          262        24:11.7    1:32:57.3      5:40.4
    5    836  Kylee Gray             10      98          360        25:24.9    1:58:22.3      6:53.6

Park Hill South    Finish Position -    15

  Team Score (places): 377  Team Score (times):    1:57:55.6   Average Time: 23:35.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    955  Emily Wills            9       67           67        23:05.4      23:05.4      4:34.1
    2    899  Kayla Canchola         11      71          138        23:18.7      46:24.1      4:47.4
    3    946  Macy Strobel           9       78          216        23:44.9    1:10:09.1      5:13.7
    4    951  Natalie Tomanio        10      79          295        23:45.2    1:33:54.4      5:13.9
    5    904  Kathryn Colvin         10      82          377        24:01.2    1:57:55.6      5:29.9

Grandview    Finish Position -    16

  Team Score (places): 415  Team Score (times):    2:03:26.7   Average Time: 24:41.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    201  Savanna Mcclurg        12      56           56        22:46.3      22:46.3      4:15.0
    2    199  Ivonne Lucho           10      62          118        22:59.0      45:45.4      4:27.8
    3    200  Ciaira Martinez        11      91          209        24:47.9    1:10:33.3      6:16.7
    4    207  Lauren Spencer         10     102          311        25:55.8    1:36:29.2      7:24.5
    5    191  Mya Daniels            9      104          415        26:57.4    2:03:26.7      8:26.2

Belton    Finish Position -    17

  Team Score (places): 431  Team Score (times):    2:05:37.2   Average Time: 25:07.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     11  Aaralyn Long           11      46           46        22:14.2      22:14.2      3:42.9
    2     12  Ashton Morgan          10      87          133        24:20.0      46:34.3      5:48.8
    3     10  Francesca Lewis        10      93          226        24:54.9    1:11:29.3      6:23.7
    4      5  Isabella Evans         11     100          326        25:40.3    1:37:09.6      7:09.0
    5     13  Amelia Morris          11     105          431        28:27.6    2:05:37.2      9:56.3

Central (St. Joseph)    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    108  Raegan Cowman          11   Less Than  5           20:31.8      20:31.8      2:00.5

Raytown    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1055  Kassandra Gonzalez     12   Less Than  5           24:38.7      24:38.7      6:07.4



Top

Detail Team Results - Girls

Varsity Girls

Small School


Notre Dame de Sion    Finish Position -     1

  Team Score (places):  43  Team Score (times):    2:02:24.2   Average Time: 24:28.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    818  Evelyn Overlease       10       2            2        21:42.6      21:42.6      3:11.3
    2    820  Mary Schumm            9        5            7        23:19.7      45:02.3      4:48.4
    3    805  Megan Kelley           11       7           14        24:21.7    1:09:24.0      5:50.4
    4    801  Zoey Chambers          9       14           28        26:27.7    1:35:51.8      7:56.5
    5    821  Lauren Smith           11      15           43        26:32.4    2:02:24.2      8:01.1

Clinton    Finish Position -     2

  Team Score (places):  52  Team Score (times):    2:06:49.2   Average Time: 25:21.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    143  Vyla Brown             9        4            4        22:45.5      22:45.5      4:14.3
    2    147  Leah Kenney            9        6           10        24:15.8      47:01.4      5:44.6
    3    150  Alexa McCartney        9       11           21        25:13.6    1:12:15.1      6:42.4
    4    152  Sarah Mendenhall       10      13           34        25:56.7    1:38:11.8      7:25.4
    5    154  Mikah Wareham          9       18           52        28:37.4    2:06:49.2     10:06.1
    6    151  Eleanor McMillan       10      21           73        30:59.4    2:37:48.7     12:28.1
    7    141  Lauren Bagley          11      23           96        33:59.0    3:11:47.7     15:27.7

Lawson    Finish Position -     3

  Team Score (places):  56  Team Score (times):    2:10:08.9   Average Time: 26:01.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    294  Jocelyn Calvert        9        3            3        22:43.5      22:43.5      4:12.2
    2    298  Lily Ripley            9        8           11        24:24.5      47:08.0      5:53.2
    3    304  Piper Zeigler          11      12           23        25:50.7    1:12:58.8      7:19.5
    4    296  Nuraiym Mirbekova      11      16           39        28:34.8    1:41:33.6     10:03.5
    5    297  Emily Olcott           9       17           56        28:35.3    2:10:08.9     10:04.0

West Platte    Finish Position -     4

  Team Score (places):  59  Team Score (times):    2:09:59.7   Average Time: 25:59.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1384  Julia Pattison         10       1            1        20:18.7      20:18.7      1:47.4
    2   1386  Kaitlyn Reinke         10       9           10        24:53.1      45:11.9      6:21.9
    3   1374  Katie Groom            12      10           20        24:58.1    1:10:10.0      6:26.9
    4   1377  Maggie Howard          10      19           39        29:08.1    1:39:18.1     10:36.8
    5   1379  Groom Klaira           10      20           59        30:41.5    2:09:59.7     12:10.2
    6   1387  Addison Rinehart       11      22           81        32:54.8    2:42:54.6     14:23.6
    7   1381  Oliva Marquart         12      24          105        36:27.8    3:19:22.4     17:56.5

Butler    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     89  Olivia Dowell          9    Less Than  5           24:31.6      24:31.6      6:00.3
    2     88  Gillian Dowell         11   Less Than  5           27:05.5      51:37.1      8:34.2
    3     95  Cadence Turney         10   Less Than  5           30:21.1    1:21:58.3     11:49.8
    4     86  Brielle Campbell       11   Less Than  5           30:27.6    1:52:26.0     11:56.4

Lutheran (Kansas City)    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    506  Rachel Ada             12   Less Than  5           23:14.5      23:14.5      4:43.2
    2    508  Addyson Emily          10   Less Than  5           23:30.9      46:45.4      4:59.6
    3    513  Elizabeth Mahnken      10   Less Than  5           24:21.9    1:11:07.3      5:50.6
    4    507  Olivia Craig           10   Less Than  5           25:46.3    1:36:53.7      7:15.0

Pleasant Hill    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    986  Brooke Beck            9    Less Than  5           22:07.8      22:07.8      3:36.5
    2    990  Allie Grimes           11   Less Than  5           22:18.8      44:26.6      3:47.5
    3    987  Ellie Beck             10   Less Than  5           22:56.5    1:07:23.1      4:25.2
    4   1000  Jaidyn Tabony          9    Less Than  5           26:30.4    1:33:53.6      7:59.2

Sherwood    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1068  Josey Arthurs          11   Less Than  5           25:02.2      25:02.2      6:30.9
    2   1075  Kaitlyn Sackett        10   Less Than  5           27:52.6      52:54.8      9:21.3
    3   1076  Karlee Shockley        10   Less Than  5           29:37.7    1:22:32.5     11:06.4
    4   1072  Grace Desjardins       12   Less Than  5           31:54.5    1:54:27.1     13:23.3

Maryville    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    530  Caroline Pohren        9    Less Than  5           24:57.8      24:57.8      6:26.5

Date Name & Distance Contact Results Photos
Sep 19
9:00 am
Seize the Day 10k Run and
Laura Roeseler
314-449-9456
lroeseler@efmk.org
www.classy.org/event/2021-k...

Results
Sep 18
11:15 am
Kris Solsberg XC
Boys C Team

Results
Sep 18
10:45 am
Kris Solsberg XC
C Team Girls

Results
Sep 18
9:15 am
Kris Solsberg XC
JV Girls

Results
Sep 18
10:00 am
Kris Solsberg XC
JV Boys

Results
Sep 18
8:15 am
Kris Solsberg XC
Varsity Girls

Results
Sep 18
8:45 am
Kris Solsberg XC
Varsity Boys

Results
Sep 16
6:00 pm
McClouth Invite
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16
5:00 am
McClouth Invite
8th Grade
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16
4:00 pm
McClouth Invite
7th Grade
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16
6:00 pm
McLouth Invite
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16
5:00 pm
McLouth Invite
JV Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 15
4:00 pm
Turner XC Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 15
6:15 pm
Summit Lakes MS
XC Boys Navy

Results
Sep 15
6:00 pm
Summit Lakes MS
XC Girls Navy

Results
Sep 15
5:45 pm
Summit Lakes MS
XC Boys Silver

Results
Sep 15
5:15 am
Summit Lakes MS
XC Girls Silver

Results
Sep 15
5:00 pm
Summit Lakes MS
XC Boys Green

Results
Sep 15
4:45 pm
Summit Lakes MS
XC Girls Green

Results
Sep 15
4:00 pm
Summit Lakes MS
XC Girls White

Results
Sep 15
4:30 pm
Summit Lakes MS
XC Boys White


Results
Sep 11
11:30 am
Ray Pec Invite XC
C Team Girls

Results
Sep 11
11:00 am
Ray Pec Invite XC
C Team Boys

Results
Sep 11
10:30 am
Ray Pec Invite XC
JV Girls

Results
Sep 11
10:00 am
Ray Pec Invite XC
JV Boys

Results
Sep 11
9:30 am
Ray Pec Invite XC
Varsity Girls

Results
Sep 11
9:00 am
Ray Pec Invite XC
Varsity Boys

Results
Sep 7
4:00 pm
Chillicothe XC Invite
2021 JV Boys

Results
Sep 7
4:00 pm
Chillicothe XC Invite
2021 JV Girls

Results
Sep 7
5:00 pm
Chillicothe XC Invite
2021 Varsity Boys

Results
Sep 7
4:30 pm
Chillicothe XC Invite
2021 Varsity Girls

Results
Sep 2
3:00 pm
Bobcat XC Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 11
8:00 pm
MC Beer Mile
Relay & Alt Beer mile
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 11
8:00 pm
MC Beer Mile
overall results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jul 14
6:30 pm
Martin City Taco Mile
Brad Ziegler
Brad@kcrunningcompany.com
www.runsignup.com/Race/MO/K...

Results
Jul 5
7:00 am
JRHA 5k

Results
May 31
8:00 am
Going the Distance
10K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
May 31
8:00 am
Going the Distance
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
May 15
7:00 am
KCCC Half
Marathon Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
May 1
7:00 am
KCCC 5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Nov 14, 2020
8:00 am
Veterans Day 5K
Live In Person Run
Brad Ziegler
bziegler1003@yahoo.com
www.runsignup.com/Race/MO/P...

Results

Photos
Oct 24, 2020
12:00 am
2A Regionals
Boys/Girls

troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 24, 2020
8:00 am
5A Regionals
Boys/Girls
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 21, 2020
8:00 am
Montrose Invite
XC results
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 20, 2020
5:00 pm
MEC XC Championship
JV Boys & Girls

Results
Oct 20, 2020
4:30 pm
MEC XC Championship
Boys Varsity

Results
Oct 20, 2020
4:00 pm
MEC XC Championship
Girls Varsity

Results
Oct 17, 2020
9:00 am
Greater KC Suburban
Conference Red JV Boys

Results
Oct 17, 2020
8:30 am
Greater KC Suburban Conference
Red Division Varsity Girls

Results
Oct 17, 2020
9:30 am
Greater KC Suburban Conference
Red Division JV Girls

Results
Oct 17, 2020
8:00 am
Greater KC Suburban Conference
Red Division Varsity Boys

Results
Oct 15, 2020
5:30 pm
Warrensburg XC Boys Small Class

Results
Oct 15, 2020
5:00 pm
Warrensburg XC HS Girls

Results
Oct 15, 2020
4:30 pm
Warrensburg XC Varsity

Results
Oct 15, 2020
4:15 pm
Warrensburg XC Boys Middle

Results
Oct 15, 2020
4:00 pm
Warrensburg XC Girls Middle

Results
Oct 13, 2020
8:00 am
Cameron XC
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13, 2020
4:00 pm
BS MS Quad

Results
Oct 10, 2020
8:00 am
Butler Bears
XC Invite
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 10, 2020
8:00 am
Julia's Warriors Run for Hope
5k & 1 mile walk
Jodi Green
816-516-3164
greenj02@yahoo.com
www.juliaswarriorsrunforhop...

Results
Oct 7, 2020
4:30 pm
Ray Pec MS XC Invite

Results
Oct 7, 2020
8:00 am
Heartland 30K
Womens Results
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 7, 2020
8:00 am
Heartland 30K
Mens Results
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3, 2020
8:00 am
KC Classic XC
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 3, 2020
9:00 am
Savannah MS and HS XC Meet

Results
Sep 29, 2020
4:00 pm
Basehor Linwood MS XC 2020

Results
Sep 26, 2020
4:00 pm
Chieftain Invite
Varsity/JV Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 26, 2020
3:00 pm
Chieftain Invite
Varsity/JV Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 24, 2020
4:00 am
Grandview Invitational XC Meet

Results
Sep 22, 2020
4:00 pm
Tonganoxie Invitational XC Meet

John Tollefson
jtollefson@tong464.org

Results
Sep 22, 2020
4:00 pm
Duane Kimball Invitational

Daniel Benz
danielbenz@sjsd.k12.mo.us

Results
Sep 20, 2020
8:00 am
Kris Solsberg XC
Varsity Boys

Results
Sep 19, 2020
8:00 am
Kris Solsberg XC
JV Girls

Results
Sep 19, 2020
8:00 am
Kris Solsberg XC
JV Boys

Results
Sep 19, 2020
8:00 am
Kris Solsberg XC
Varsity Girls

Results
Sep 19, 2020
8:00 am
Olathe South Invitational
Zach Pope
ztpope@olatheschools.org

Results
Sep 18, 2020
3:00 pm
McLouth Invitational Cross

Results
Sep 12, 2020
8:00 am
Ray Pec Invite
C Girls
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 12, 2020
8:00 am
Ray Pec Invite
C Boys

Results
Sep 12, 2020
8:00 am
Ray Pec Invite
JV Girls
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 12, 2020
8:00 am
Ray Pec Invite
JV Boys
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 12, 2020
8:00 am
Ray Pec Invite
Varsity Girls
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 12, 2020
8:00 am
Ray Pec Invite
Varsity Boys
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 8, 2020
4:00 pm
Chillicothe Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 5, 2020
8:00 am
Cass County XC
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 3, 2020
8:00 am
Bobcat Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 22, 2020
7:30 am
Hearts for RMHC 5K/10K
Jeff Miles
816-724-4109
www.runsignup.com/Race/MO/P...

Results
Looking for races before August, 21 2020? Click here