Race with KC Running Company                    Services                    KCRC events                    Race calendar                    RESULTS/PHOTOS

Ray Pec Invite XC
JV Girls

Date: 2021-09-11

Contact:

Results:

Ray-Pec Invite JV 2021

Ray-Pec Invite JV 2021

September 11, 2021


Results By Race Management Systems, Inc.

Table of Contents

Finish List - Girls - JV Girls - Large School
Finish List - Girls - JV Girls - Small School
Team Summary - Girls - JV Girls - Large School
Team Summary - Girls - JV Girls - Small School
Team Detail - Girls - JV Girls - Large School
Team Detail - Girls - JV Girls - Small School
Top

Overall Finish List - Girls

JV Girls

Large School


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1   1313  Julia Sulzer          St. Teresa's Academy                    21:26.4  6:55/M    10
    2      2   1003  Ellie Barker          Raymore-Peculiar                        22:03.6  7:07/M    10
    3      3   1011  Frieda Brauer         Raymore-Peculiar                        22:09.9  7:09/M    9 
    4      4   1014  Lorren Chatfield      Raymore-Peculiar                        22:16.1  7:11/M    10
    5      5   1316  Sydney Waldron        St. Teresa's Academy                    22:33.7  7:17/M    12
    6      6   1050  Maya York             Raymore-Peculiar                        22:40.7  7:19/M    10
    7      7   1318  Elizabeth Welsh       St. Teresa's Academy                    22:50.2  7:22/M    10
    8      8   1315  Grace Uecker          St. Teresa's Academy                    22:58.3  7:25/M    12
    9      9   1320  Lucy Wooden           St. Teresa's Academy                    23:03.0  7:26/M    10
   10     10    592  Cassidy Williams      Nixa                                    23:11.4  7:29/M    10
   11     11   1099  Nicolina Kilgore      St. Teresa's Academy                    23:16.0  7:30/M    10
   12     12    327  Brooklyn Vleisides    Lee's Summit                            23:20.9  7:32/M    11
   13     13   1031  Kaylee Hill           Raymore-Peculiar                        23:23.8  7:33/M    11
   14     14   1358  Lily Painter          Staley                                  23:24.3  7:33/M    9 
   15     15   1088  Bridget Couture       St. Teresa's Academy                    23:25.3  7:33/M    9 
   16     16    134  Katherine Vogel       Central (St. Joseph)                    23:33.5  7:36/M    9 
   17  (> 7)   1306  Sing Piper            St. Teresa's Academy                    23:34.9  7:36/M    12
   18     17   1349  Julia Lipp            Staley                                  23:41.4  7:39/M    10
   19  (< 5)    978  Marissa Orellana      Platte County                           23:41.6  7:39/M    10
   20     18   1039  Rylee Pettengill      Raymore-Peculiar                        23:41.8  7:39/M    9 
   21     19    218  Averi Burks           Joplin                                  23:46.3  7:40/M    10
   22  (> 7)   1304  Evelyn Parker         St. Teresa's Academy                    23:47.4  7:40/M    11
   23     20    918  Taylor Hild           Park Hill South                         23:47.8  7:41/M    10
   24     21     49  Caroline Haines       Blue Springs South                      23:55.9  7:43/M    10
   25     22     34  Emma Bloom            Blue Springs South                      23:59.6  7:44/M    9 
   26     23    551  Camila Figueroa       Nixa                                    23:59.7  7:44/M    10
   27     24    119  Hadley Miller         Central (St. Joseph)                    24:00.0  7:45/M    10
   28  (> 7)   1312  Sydney Smith          St. Teresa's Academy                    24:04.0  7:46/M    10
   29     25     51  Gabrielle Hampton     Blue Springs South                      24:08.2  7:47/M    11
   30     26    138  Kylan Welles          Central (St. Joseph)                    24:09.5  7:48/M    10
   31     27    561  Jenna Hefley          Nixa                                    24:10.8  7:48/M    10
   32     28    945  Audrey Steitz         Park Hill South                         24:10.9  7:48/M    9 
   33     29    542  Carlee Brumley        Nixa                                    24:13.3  7:49/M    12
   34     30    589  Alyxandria Trisler    Nixa                                    24:28.5  7:54/M    11
   35     31     60  Madeline Jones        Blue Springs South                      24:38.0  7:57/M    10
   36     32    897  Mika-Rose Birchler    Park Hill South                         24:41.5  7:58/M    10
   37     33    325  Jayden Sumler         Lee's Summit                            24:54.3  8:02/M    9 
   38     34    933  Ysabella Olsen        Park Hill South                         24:54.7  8:02/M    10
   39     35    318  Summer Morrill        Lee's Summit                            24:59.5  8:04/M    11
   40     36    331  Raina Baker           Lee's Summit North                      25:03.1  8:05/M    12
   41     37   1325  Addison Beffa         Staley                                  25:05.4  8:06/M    9 
   42     38    112  Kate Hayes            Central (St. Joseph)                    25:07.1  8:06/M    11
   43     39    569  Aubrey Kopp           Nixa                                    25:17.3  8:09/M    9 
   44     40    582  Rylee Sexton          Nixa                                    25:19.2  8:10/M    10
   45     41    237  Kelly Kumbier         Joplin                                  25:21.0  8:11/M    9 
   46     42     33  Avery Blaine          Blue Springs South                      25:21.7  8:11/M    12
   47     43   1353  Tessa Mitchell        Staley                                  25:27.8  8:13/M    9 
   48     44    356  Norah Mason           Lee's Summit North                      25:30.0  8:14/M    9 
   49  (> 7)    591  Hailey Webster        Nixa                                    25:30.9  8:14/M    10
   50     45    290  Delaney Thurston      Kearney                                 25:33.1  8:15/M    10
   51     46    260  Makenna Becker        Kearney                                 25:34.9  8:15/M    12
   52     47     27  Valeria Trujillo      Blue Springs                            25:36.9  8:16/M    12
   53     48    221  Isabella Cruse        Joplin                                  25:37.1  8:16/M    9 
   54     49    827  Kila Yoyo             North Kansas City                       25:48.0  8:19/M    11
   55  (< 5)    874  Reagan Kastner        Park Hill                               25:51.6  8:21/M    9 
   56     50    803  Cindy Huynh           North Kansas City                       25:54.6  8:22/M    11
   57     51     37  Elena Butler          Blue Springs South                      25:56.2  8:22/M    9 
   58     52     71  Jordan Pollard        Blue Springs South                      25:58.3  8:23/M    11
   59     53    128  Nori Steele           Central (St. Joseph)                    26:00.2  8:23/M    9 
   60     54     31  Morgan Wood           Blue Springs                            26:06.5  8:25/M    12
   61     55   1028  Ashlyn Hamblin        Raymore-Peculiar                        26:07.8  8:26/M    12
   62     56   1355  Elaine Morrison       Staley                                  26:09.6  8:26/M    10
   63     57    284  Jillian Mueller       Kearney                                 26:11.6  8:27/M    10
   64  (< 5)    893  Carly Wells           Park Hill                               26:15.1  8:28/M    12
   65     58    360  Meredith Myers        Lee's Summit North                      26:15.7  8:28/M    10
   66     59    913  Josephine Goodin      Park Hill South                         26:24.8  8:31/M    11
   67     60    817  Alexia Olvera         North Kansas City                       26:28.4  8:32/M    10
   68     61     25  Molly McDonald        Blue Springs                            26:30.6  8:33/M    10
   69     62    322  Josephine Sibert      Lee's Summit                            26:31.3  8:33/M    10
   70     63    330  Lena Baker            Lee's Summit North                      26:32.5  8:34/M    12
   71     64    215  Masyn Briggs          Joplin                                  26:39.4  8:36/M    10
   72     65    314  Zyla Harper           Lee's Summit                            26:47.2  8:38/M    9 
   73     66    125  Azariah Smith         Central (St. Joseph)                    26:48.2  8:39/M    11
   74     67    894  Emma Andrews          Park Hill South                         26:51.6  8:40/M    9 
   75     68    252  Elisia Spiering       Joplin                                  26:56.3  8:41/M    10
   76  (> 7)     63  Reagan Langston       Blue Springs South                      27:01.1  8:43/M    11
   77     69    283  Avery Morgan          Kearney                                 27:01.8  8:43/M    10
   78     70    280  Bailey Martin         Kearney                                 27:06.9  8:45/M    9 
   79     71    265  Evelyn Brungardt      Kearney                                 27:09.8  8:46/M    9 
   80  (< 5)    862  Bella Bloom           Park Hill                               27:10.3  8:46/M    10
   81  (< 5)    961  Lyric Dulin           Platte County                           27:12.6  8:47/M    10
   82     72    250  Breklyn Shelley       Joplin                                  27:13.2  8:47/M    10
   83     73    901  Bridget Chase         Park Hill South                         27:27.5  8:51/M    9 
   84  (> 7)    909  Kara Fitzpatrick      Park Hill South                         27:37.7  8:55/M    10
   85  (< 5)   1053  Lanee Cooper          Raytown                                 27:38.0  8:55/M    9 
   86     74    262  Chloe Bonham          Kearney                                 28:00.3  9:02/M    12
   87     75    317  Mya Moore             Lee's Summit                            28:02.7  9:03/M    12
   88     76    339  Anna Culross          Lee's Summit North                      28:07.1  9:04/M    11
   89     77    348  Sena Johnson          Lee's Summit North                      28:10.6  9:05/M    12
   90     78     22  Paige Hughes          Blue Springs                            28:17.4  9:08/M    11
   91  (> 7)    940  Maggie Schmidt        Park Hill South                         28:17.7  9:08/M    10
   92     79    308  Peyton Fisher         Lee's Summit                            28:22.4  9:09/M    10
   93     80     26  Alexis Riddle         Blue Springs                            28:36.3  9:14/M    10
   94     81    229  Alice Haverly         Joplin                                  28:38.4  9:14/M    10
   95  (> 7)    274  Isabella Flores       Kearney                                 28:40.2  9:15/M    9 
   96  (> 7)    230  Mattie Hendricks      Joplin                                  28:51.7  9:19/M    9 
   97     82    370  Suzelle Verreman      Lee's Summit North                      28:52.3  9:19/M    12
   98  (> 7)    366  Olivia Reis           Lee's Summit North                      28:52.5  9:19/M    9 
   99     83     24  Holly Emmons          Blue Springs                            29:04.4  9:23/M    9 
  100     84    822  Sol Smith-Guillen     North Kansas City                       29:06.7  9:23/M    9 

 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

  101  (< 5)    197  Jaclyn Harber         Grandview                               29:51.5  9:38/M    12
  102  (> 7)    362  Ella Neir             Lee's Summit North                      30:18.2  9:47/M    11
  103  (> 7)    321  Brailee Porter        Lee's Summit                            30:18.3  9:47/M    9 
  104     85    815  Aisatu Nakoulima      North Kansas City                       31:36.2 10:12/M    11
  105  (< 5)   1058  Paige Jacoby          Raytown                                 31:44.3 10:14/M    12
  106     86    812  Shahla Mergani        North Kansas City                       32:28.2 10:28/M    10
  107     87    828  BobbyLynne Zinnah     North Kansas City                       34:12.6 11:02/M    10
  108  (> 7)    345  Michelle Hale         Lee's Summit North                      34:19.6 11:04/M    10
  109  (< 5)   1391  Autumn Redes          Platte County                           34:41.4 11:11/M    10
  110  (> 7)    811  Shafaq Mergani        North Kansas City                       34:53.9 11:15/M    10
  111  (< 5)     18  Sydney Weilert        Belton                                  41:01.8 13:14/M    10



Top

Overall Finish List - Girls

JV Girls

Small School


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1  (< 5)   1001  Ashlyn Wheeldon       Pleasant Hill                           26:46.3  8:38/M    9 
    2  (< 5)    532  Kennedy Strauch       Maryville                               28:17.6  9:08/M    10
    3  (< 5)    596  Anna Baklanov         Notre Dame de Sion                      30:55.5  9:59/M    12
    4  (< 5)    819  Abby Pantaenius       Notre Dame de Sion                      31:02.1 10:01/M    10
    5  (< 5)    809  Ellianna Loveland     Notre Dame de Sion                      32:23.1 10:27/M    9 
    6  (< 5)    808  Amelia Laubscher      Notre Dame de Sion                      35:11.8 11:21/M    9 
Top

Team Summary Report - Girls

JV Girls

Large School


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Raymore-Peculiar                       28               2   3   4   6  13  18  55         
        Top  5 Times: 1:52:34.3

    2 St. Teresa's Academy                   30               1   5   7   8   9  11  15         
        Top  5 Times: 1:52:51.8

    3 Nixa                                  119              10  23  27  29  30  39  40         
        Top  5 Times: 2:00:03.8

    4 Blue Springs South                    141              21  22  25  31  42  51  52         
        Top  5 Times: 2:02:03.6

    5 Central (St. Joseph)                  157              16  24  26  38  53  66             
        Top  5 Times: 2:02:50.4

    6 Staley                                167              14  17  37  43  56                 
        Top  5 Times: 2:03:48.7

    7 Park Hill South                       173              20  28  32  34  59  67  73         
        Top  5 Times: 2:03:59.8

    8 Lee's Summit                          207              12  33  35  62  65  75  79         
        Top  5 Times: 2:06:33.4

    9 Joplin                                240              19  41  48  64  68  72  81         
        Top  5 Times: 2:08:20.2

   10 Lee's Summit North                    277              36  44  58  63  76  77  82         
        Top  5 Times: 2:11:28.7

   11 Kearney                               287              45  46  57  69  70  71  74         
        Top  5 Times: 2:11:28.5

   12 Blue Springs                          320              47  54  61  78  80  83             
        Top  5 Times: 2:15:07.9

   13 North Kansas City                     328              49  50  60  84  85  86  87         
        Top  5 Times: 2:18:54.1

 Inc. Belton                               1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Grandview                            1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Park Hill                            3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Platte County                        3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Raytown                              2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

Top

Team Summary Report - Girls

JV Girls

Small School


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

 Inc. Maryville                            1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Notre Dame de Sion                   4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Pleasant Hill                        1 finishers                                          
        Top  5 Times: 


Top

Detail Team Results - Girls

JV Girls

Large School

Raymore-Peculiar    Finish Position -     1

  Team Score (places):  28  Team Score (times):    1:52:34.3   Average Time: 22:30.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1003  Ellie Barker           10       2            2        22:03.6      22:03.6      0:37.1
    2   1011  Frieda Brauer          9        3            5        22:09.9      44:13.6      0:43.5
    3   1014  Lorren Chatfield       10       4            9        22:16.1    1:06:29.7      0:49.7
    4   1050  Maya York              10       6           15        22:40.7    1:29:10.5      1:14.3
    5   1031  Kaylee Hill            11      13           28        23:23.8    1:52:34.3      1:57.3
    6   1039  Rylee Pettengill       9       18           46        23:41.8    2:16:16.2      2:15.4
    7   1028  Ashlyn Hamblin         12      55          101        26:07.8    2:42:24.1      4:41.4

St. Teresa's Academy    Finish Position -     2

  Team Score (places):  30  Team Score (times):    1:52:51.8   Average Time: 22:34.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1313  Julia Sulzer           10       1            1        21:26.4      21:26.4      0:00.0
    2   1316  Sydney Waldron         12       5            6        22:33.7      44:00.1      1:07.2
    3   1318  Elizabeth Welsh        10       7           13        22:50.2    1:06:50.4      1:23.7
    4   1315  Grace Uecker           12       8           21        22:58.3    1:29:48.7      1:31.9
    5   1320  Lucy Wooden            10       9           30        23:03.0    1:52:51.8      1:36.6
    6   1099  Nicolina Kilgore       10      11           41        23:16.0    2:16:07.8      1:49.5
    7   1088  Bridget Couture        9       15           56        23:25.3    2:39:33.2      1:58.9
    8   1306  Sing Piper             12   More Than  7           23:34.9    3:03:08.2      2:08.5
    9   1304  Evelyn Parker          11   More Than  7           23:47.4    3:26:55.6      2:21.0
   10   1312  Sydney Smith           10   More Than  7           24:04.0    3:50:59.7      2:37.5

Nixa    Finish Position -     3

  Team Score (places): 119  Team Score (times):    2:00:03.8   Average Time: 24:00.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    592  Cassidy Williams       10      10           10        23:11.4      23:11.4      1:45.0
    2    551  Camila Figueroa        10      23           33        23:59.7      47:11.2      2:33.3
    3    561  Jenna Hefley           10      27           60        24:10.8    1:11:22.0      2:44.3
    4    542  Carlee Brumley         12      29           89        24:13.3    1:35:35.3      2:46.8
    5    589  Alyxandria Trisler     11      30          119        24:28.5    2:00:03.8      3:02.0
    6    569  Aubrey Kopp            9       39          158        25:17.3    2:25:21.1      3:50.8
    7    582  Rylee Sexton           10      40          198        25:19.2    2:50:40.4      3:52.8
    8    591  Hailey Webster         10   More Than  7           25:30.9    3:16:11.3      4:04.4

Blue Springs South    Finish Position -     4

  Team Score (places): 141  Team Score (times):    2:02:03.6   Average Time: 24:24.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     49  Caroline Haines        10      21           21        23:55.9      23:55.9      2:29.4
    2     34  Emma Bloom             9       22           43        23:59.6      47:55.5      2:33.2
    3     51  Gabrielle Hampton      11      25           68        24:08.2    1:12:03.7      2:41.7
    4     60  Madeline Jones         10      31           99        24:38.0    1:36:41.8      3:11.6
    5     33  Avery Blaine           12      42          141        25:21.7    2:02:03.6      3:55.3
    6     37  Elena Butler           9       51          192        25:56.2    2:27:59.9      4:29.8
    7     71  Jordan Pollard         11      52          244        25:58.3    2:53:58.2      4:31.8
    8     63  Reagan Langston        11   More Than  7           27:01.1    3:20:59.3      5:34.6

Central (St. Joseph)    Finish Position -     5

  Team Score (places): 157  Team Score (times):    2:02:50.4   Average Time: 24:34.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    134  Katherine Vogel        9       16           16        23:33.5      23:33.5      2:07.1
    2    119  Hadley Miller          10      24           40        24:00.0      47:33.6      2:33.6
    3    138  Kylan Welles           10      26           66        24:09.5    1:11:43.1      2:43.1
    4    112  Kate Hayes             11      38          104        25:07.1    1:36:50.2      3:40.6
    5    128  Nori Steele            9       53          157        26:00.2    2:02:50.4      4:33.7
    6    125  Azariah Smith          11      66          223        26:48.2    2:29:38.7      5:21.8

Staley    Finish Position -     6

  Team Score (places): 167  Team Score (times):    2:03:48.7   Average Time: 24:45.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1358  Lily Painter           9       14           14        23:24.3      23:24.3      1:57.8
    2   1349  Julia Lipp             10      17           31        23:41.4      47:05.8      2:15.0
    3   1325  Addison Beffa          9       37           68        25:05.4    1:12:11.2      3:38.9
    4   1353  Tessa Mitchell         9       43          111        25:27.8    1:37:39.1      4:01.4
    5   1355  Elaine Morrison        10      56          167        26:09.6    2:03:48.7      4:43.1

Park Hill South    Finish Position -     7

  Team Score (places): 173  Team Score (times):    2:03:59.8   Average Time: 24:47.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    918  Taylor Hild            10      20           20        23:47.8      23:47.8      2:21.3
    2    945  Audrey Steitz          9       28           48        24:10.9      47:58.7      2:44.4
    3    897  Mika-Rose Birchler     10      32           80        24:41.5    1:12:40.2      3:15.0
    4    933  Ysabella Olsen         10      34          114        24:54.7    1:37:35.0      3:28.2
    5    913  Josephine Goodin       11      59          173        26:24.8    2:03:59.8      4:58.4
    6    894  Emma Andrews           9       67          240        26:51.6    2:30:51.4      5:25.1
    7    901  Bridget Chase          9       73          313        27:27.5    2:58:19.0      6:01.0
    8    909  Kara Fitzpatrick       10   More Than  7           27:37.7    3:25:56.8      6:11.3
    9    940  Maggie Schmidt         10   More Than  7           28:17.7    3:54:14.5      6:51.2

Lee's Summit    Finish Position -     8

  Team Score (places): 207  Team Score (times):    2:06:33.4   Average Time: 25:18.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    327  Brooklyn Vleisides     11      12           12        23:20.9      23:20.9      1:54.5
    2    325  Jayden Sumler          9       33           45        24:54.3      48:15.2      3:27.8
    3    318  Summer Morrill         11      35           80        24:59.5    1:13:14.8      3:33.1
    4    322  Josephine Sibert       10      62          142        26:31.3    1:39:46.1      5:04.9
    5    314  Zyla Harper            9       65          207        26:47.2    2:06:33.4      5:20.7
    6    317  Mya Moore              12      75          282        28:02.7    2:34:36.1      6:36.3
    7    308  Peyton Fisher          10      79          361        28:22.4    3:02:58.6      6:55.9
    8    321  Brailee Porter         9    More Than  7           30:18.3    3:33:16.9      8:51.8

Joplin    Finish Position -     9

  Team Score (places): 240  Team Score (times):    2:08:20.2   Average Time: 25:40.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    218  Averi Burks            10      19           19        23:46.3      23:46.3      2:19.8
    2    237  Kelly Kumbier          9       41           60        25:21.0      49:07.3      3:54.6
    3    221  Isabella Cruse         9       48          108        25:37.1    1:14:44.4      4:10.6
    4    215  Masyn Briggs           10      64          172        26:39.4    1:41:23.9      5:12.9
    5    252  Elisia Spiering        10      68          240        26:56.3    2:08:20.2      5:29.8
    6    250  Breklyn Shelley        10      72          312        27:13.2    2:35:33.4      5:46.7
    7    229  Alice Haverly          10      81          393        28:38.4    3:04:11.8      7:12.0
    8    230  Mattie Hendricks       9    More Than  7           28:51.7    3:33:03.5      7:25.2

Lee's Summit North    Finish Position -    10

  Team Score (places): 277  Team Score (times):    2:11:28.7   Average Time: 26:17.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    331  Raina Baker            12      36           36        25:03.1      25:03.1      3:36.7
    2    356  Norah Mason            9       44           80        25:30.0      50:33.2      4:03.5
    3    360  Meredith Myers         10      58          138        26:15.7    1:16:49.0      4:49.3
    4    330  Lena Baker             12      63          201        26:32.5    1:43:21.5      5:06.0
    5    339  Anna Culross           11      76          277        28:07.1    2:11:28.7      6:40.7
    6    348  Sena Johnson           12      77          354        28:10.6    2:39:39.3      6:44.2
    7    370  Suzelle Verreman       12      82          436        28:52.3    3:08:31.7      7:25.9
    8    366  Olivia Reis            9    More Than  7           28:52.5    3:37:24.3      7:26.1
    9    362  Ella Neir              11   More Than  7           30:18.2    4:07:42.5      8:51.8
   10    345  Michelle Hale          10   More Than  7           34:19.6    4:42:02.2     12:53.2

Kearney    Finish Position -    11

  Team Score (places): 287  Team Score (times):    2:11:28.5   Average Time: 26:17.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    290  Delaney Thurston       10      45           45        25:33.1      25:33.1      4:06.6
    2    260  Makenna Becker         12      46           91        25:34.9      51:08.1      4:08.5
    3    284  Jillian Mueller        10      57          148        26:11.6    1:17:19.7      4:45.2
    4    283  Avery Morgan           10      69          217        27:01.8    1:44:21.6      5:35.3
    5    280  Bailey Martin          9       70          287        27:06.9    2:11:28.5      5:40.5
    6    265  Evelyn Brungardt       9       71          358        27:09.8    2:38:38.4      5:43.4
    7    262  Chloe Bonham           12      74          432        28:00.3    3:06:38.7      6:33.8
    8    274  Isabella Flores        9    More Than  7           28:40.2    3:35:19.0      7:13.7

Blue Springs    Finish Position -    12

  Team Score (places): 320  Team Score (times):    2:15:07.9   Average Time: 27:01.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     27  Valeria Trujillo       12      47           47        25:36.9      25:36.9      4:10.5
    2     31  Morgan Wood            12      54          101        26:06.5      51:43.4      4:40.0
    3     25  Molly McDonald         10      61          162        26:30.6    1:18:14.1      5:04.1
    4     22  Paige Hughes           11      78          240        28:17.4    1:46:31.5      6:51.0
    5     26  Alexis Riddle          10      80          320        28:36.3    2:15:07.9      7:09.9
    6     24  Holly Emmons           9       83          403        29:04.4    2:44:12.4      7:38.0

North Kansas City    Finish Position -    13

  Team Score (places): 328  Team Score (times):    2:18:54.1   Average Time: 27:46.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    827  Kila Yoyo              11      49           49        25:48.0      25:48.0      4:21.5
    2    803  Cindy Huynh            11      50           99        25:54.6      51:42.6      4:28.2
    3    817  Alexia Olvera          10      60          159        26:28.4    1:18:11.0      5:01.9
    4    822  Sol Smith-Guillen      9       84          243        29:06.7    1:47:17.8      7:40.3
    5    815  Aisatu Nakoulima       11      85          328        31:36.2    2:18:54.1     10:09.8
    6    812  Shahla Mergani         10      86          414        32:28.2    2:51:22.3     11:01.8
    7    828  BobbyLynne Zinnah      10      87          501        34:12.6    3:25:35.0     12:46.2
    8    811  Shafaq Mergani         10   More Than  7           34:53.9    4:00:28.9     13:27.4

Park Hill    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    874  Reagan Kastner         9    Less Than  5           25:51.6      25:51.6      4:25.1
    2    893  Carly Wells            12   Less Than  5           26:15.1      52:06.7      4:48.6
    3    862  Bella Bloom            10   Less Than  5           27:10.3    1:19:17.0      5:43.8

Platte County    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    978  Marissa Orellana       10   Less Than  5           23:41.6      23:41.6      2:15.2
    2    961  Lyric Dulin            10   Less Than  5           27:12.6      50:54.3      5:46.2
    3   1391  Autumn Redes           10   Less Than  5           34:41.4    1:25:35.7     13:15.0

Raytown    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1053  Lanee Cooper           9    Less Than  5           27:38.0      27:38.0      6:11.6
    2   1058  Paige Jacoby           12   Less Than  5           31:44.3      59:22.4     10:17.9

Belton    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     18  Sydney Weilert         10   Less Than  5           41:01.8      41:01.8     19:35.3

Grandview    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    197  Jaclyn Harber          12   Less Than  5           29:51.5      29:51.5      8:25.1



Top

Detail Team Results - Girls

JV Girls

Small School


Notre Dame de Sion    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    596  Anna Baklanov          12   Less Than  5           30:55.5      30:55.5      9:29.0
    2    819  Abby Pantaenius        10   Less Than  5           31:02.1    1:01:57.6      9:35.6
    3    809  Ellianna Loveland      9    Less Than  5           32:23.1    1:34:20.7     10:56.6
    4    808  Amelia Laubscher       9    Less Than  5           35:11.8    2:09:32.6     13:45.3

Maryville    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    532  Kennedy Strauch        10   Less Than  5           28:17.6      28:17.6      6:51.1

Pleasant Hill    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1001  Ashlyn Wheeldon        9    Less Than  5           26:46.3      26:46.3      5:19.8

Date Name & Distance Contact Results Photos
Sep 19
9:00 am
Seize the Day 10k Run and
Laura Roeseler
314-449-9456
lroeseler@efmk.org
www.classy.org/event/2021-k...

Results
Sep 18
11:15 am
Kris Solsberg XC
Boys C Team

Results
Sep 18
10:45 am
Kris Solsberg XC
C Team Girls

Results
Sep 18
9:15 am
Kris Solsberg XC
JV Girls

Results
Sep 18
10:00 am
Kris Solsberg XC
JV Boys

Results
Sep 18
8:15 am
Kris Solsberg XC
Varsity Girls

Results
Sep 18
8:45 am
Kris Solsberg XC
Varsity Boys

Results
Sep 16
6:00 pm
McClouth Invite
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16
5:00 am
McClouth Invite
8th Grade
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16
4:00 pm
McClouth Invite
7th Grade
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16
6:00 pm
McLouth Invite
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16
5:00 pm
McLouth Invite
JV Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 15
4:00 pm
Turner XC Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 15
6:15 pm
Summit Lakes MS
XC Boys Navy

Results
Sep 15
6:00 pm
Summit Lakes MS
XC Girls Navy

Results
Sep 15
5:45 pm
Summit Lakes MS
XC Boys Silver

Results
Sep 15
5:15 am
Summit Lakes MS
XC Girls Silver

Results
Sep 15
5:00 pm
Summit Lakes MS
XC Boys Green

Results
Sep 15
4:45 pm
Summit Lakes MS
XC Girls Green

Results
Sep 15
4:00 pm
Summit Lakes MS
XC Girls White

Results
Sep 15
4:30 pm
Summit Lakes MS
XC Boys White


Results
Sep 11
11:30 am
Ray Pec Invite XC
C Team Girls

Results
Sep 11
11:00 am
Ray Pec Invite XC
C Team Boys

Results
Sep 11
10:30 am
Ray Pec Invite XC
JV Girls

Results
Sep 11
10:00 am
Ray Pec Invite XC
JV Boys

Results
Sep 11
9:30 am
Ray Pec Invite XC
Varsity Girls

Results
Sep 11
9:00 am
Ray Pec Invite XC
Varsity Boys

Results
Sep 7
4:00 pm
Chillicothe XC Invite
2021 JV Boys

Results
Sep 7
4:00 pm
Chillicothe XC Invite
2021 JV Girls

Results
Sep 7
5:00 pm
Chillicothe XC Invite
2021 Varsity Boys

Results
Sep 7
4:30 pm
Chillicothe XC Invite
2021 Varsity Girls

Results
Sep 2
3:00 pm
Bobcat XC Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 11
8:00 pm
MC Beer Mile
Relay & Alt Beer mile
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 11
8:00 pm
MC Beer Mile
overall results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jul 14
6:30 pm
Martin City Taco Mile
Brad Ziegler
Brad@kcrunningcompany.com
www.runsignup.com/Race/MO/K...

Results
Jul 5
7:00 am
JRHA 5k

Results
May 31
8:00 am
Going the Distance
10K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
May 31
8:00 am
Going the Distance
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
May 15
7:00 am
KCCC Half
Marathon Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
May 1
7:00 am
KCCC 5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Nov 14, 2020
8:00 am
Veterans Day 5K
Live In Person Run
Brad Ziegler
bziegler1003@yahoo.com
www.runsignup.com/Race/MO/P...

Results

Photos
Oct 24, 2020
12:00 am
2A Regionals
Boys/Girls

troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 24, 2020
8:00 am
5A Regionals
Boys/Girls
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 21, 2020
8:00 am
Montrose Invite
XC results
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 20, 2020
5:00 pm
MEC XC Championship
JV Boys & Girls

Results
Oct 20, 2020
4:30 pm
MEC XC Championship
Boys Varsity

Results
Oct 20, 2020
4:00 pm
MEC XC Championship
Girls Varsity

Results
Oct 17, 2020
9:00 am
Greater KC Suburban
Conference Red JV Boys

Results
Oct 17, 2020
8:30 am
Greater KC Suburban Conference
Red Division Varsity Girls

Results
Oct 17, 2020
9:30 am
Greater KC Suburban Conference
Red Division JV Girls

Results
Oct 17, 2020
8:00 am
Greater KC Suburban Conference
Red Division Varsity Boys

Results
Oct 15, 2020
5:30 pm
Warrensburg XC Boys Small Class

Results
Oct 15, 2020
5:00 pm
Warrensburg XC HS Girls

Results
Oct 15, 2020
4:30 pm
Warrensburg XC Varsity

Results
Oct 15, 2020
4:15 pm
Warrensburg XC Boys Middle

Results
Oct 15, 2020
4:00 pm
Warrensburg XC Girls Middle

Results
Oct 13, 2020
8:00 am
Cameron XC
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13, 2020
4:00 pm
BS MS Quad

Results
Oct 10, 2020
8:00 am
Butler Bears
XC Invite
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 10, 2020
8:00 am
Julia's Warriors Run for Hope
5k & 1 mile walk
Jodi Green
816-516-3164
greenj02@yahoo.com
www.juliaswarriorsrunforhop...

Results
Oct 7, 2020
4:30 pm
Ray Pec MS XC Invite

Results
Oct 7, 2020
8:00 am
Heartland 30K
Womens Results
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 7, 2020
8:00 am
Heartland 30K
Mens Results
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3, 2020
8:00 am
KC Classic XC
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 3, 2020
9:00 am
Savannah MS and HS XC Meet

Results
Sep 29, 2020
4:00 pm
Basehor Linwood MS XC 2020

Results
Sep 26, 2020
4:00 pm
Chieftain Invite
Varsity/JV Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 26, 2020
3:00 pm
Chieftain Invite
Varsity/JV Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 24, 2020
4:00 am
Grandview Invitational XC Meet

Results
Sep 22, 2020
4:00 pm
Tonganoxie Invitational XC Meet

John Tollefson
jtollefson@tong464.org

Results
Sep 22, 2020
4:00 pm
Duane Kimball Invitational

Daniel Benz
danielbenz@sjsd.k12.mo.us

Results
Sep 20, 2020
8:00 am
Kris Solsberg XC
Varsity Boys

Results
Sep 19, 2020
8:00 am
Kris Solsberg XC
JV Girls

Results
Sep 19, 2020
8:00 am
Kris Solsberg XC
JV Boys

Results
Sep 19, 2020
8:00 am
Kris Solsberg XC
Varsity Girls

Results
Sep 19, 2020
8:00 am
Olathe South Invitational
Zach Pope
ztpope@olatheschools.org

Results
Sep 18, 2020
3:00 pm
McLouth Invitational Cross

Results
Sep 12, 2020
8:00 am
Ray Pec Invite
C Girls
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 12, 2020
8:00 am
Ray Pec Invite
C Boys

Results
Sep 12, 2020
8:00 am
Ray Pec Invite
JV Girls
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 12, 2020
8:00 am
Ray Pec Invite
JV Boys
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 12, 2020
8:00 am
Ray Pec Invite
Varsity Girls
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 12, 2020
8:00 am
Ray Pec Invite
Varsity Boys
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 8, 2020
4:00 pm
Chillicothe Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 5, 2020
8:00 am
Cass County XC
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 3, 2020
8:00 am
Bobcat Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 22, 2020
7:30 am
Hearts for RMHC 5K/10K
Jeff Miles
816-724-4109
www.runsignup.com/Race/MO/P...

Results
Looking for races before August, 21 2020? Click here