Race with KC Running Company                    Services                    KCRC events                    Race calendar                    RESULTS/PHOTOS

Summit Lakes MS
XC Boys Navy

Date: 2021-09-15

Contact:

Results:

Falcon Invitational XC - Navy

Falcon Invitational XC - Navy

September 15, 2021


Results By K.C. Running Company www.kcrunningcompany.com

Table of Contents

Finish List - Boys - Boys - Teams
Team Summary - Boys - Boys - Teams
Top

Overall Finish List - Boys

Boys

Teams


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    283  Kendrick Haines       Moreland Ridge                           6:38.8  5:32/M    8 
    2      2    100  Conner Wolf,          BCMS                                     6:46.7  5:39/M    8 
    3      3    403  austin scarffe        Pleasant Lea                             6:58.9  5:49/M    8 
    4      4    473  Gabe Voelker          Ray-Pec South                            7:12.3  6:00/M    8 
    5      5    343  jonah elton           Pleasant Lea                             7:14.1  6:02/M    7 
    6      6    639  Landon Wegleitner     Summit Lakes                             7:16.9  6:04/M    8 
    7      7    186  Caden Scalfaro        Delta Woods                              7:20.3  6:07/M    8 
    8      8     92  James Martin,         BCMS                                     7:25.4  6:11/M    8 
    9      9    341  aaron clutter         Pleasant Lea                             7:27.3  6:13/M    7 
   10     10    184  Ati Neff              Delta Woods                              7:30.6  6:16/M    8 
   11     11    465  Joshua Chapman        Ray-Pec South                            7:32.7  6:17/M    8 
   12     12    192  Nolan Voigt           Delta Woods                              7:36.5  6:20/M    8 
   13     13    243  Whitaker Steward      Kearney                                  7:37.4  6:21/M    8 
   14     14    554  Clay Williams         Summit Lakes                             7:41.4  6:25/M    7 
   15     15    518  Ryan Haley            Summit Lakes                             7:43.0  6:26/M    7 
   16     16    474  Jonathan Waltner      Ray-Pec South                            7:43.0  6:26/M    8 
   17     17    633  Owen Ruoff            Summit Lakes                             7:44.5  6:27/M    8 
   18     18     89  Bryce Hopkins,        BCMS                                     7:46.5  6:29/M    8 
   19     19    469  Ethan Hunziker        Ray-Pec South                            7:48.3  6:30/M    8 
   20     20    286  Aizak Miller          Moreland Ridge                           7:48.9  6:31/M    8 
   21     21    422  Duke McIntosh         Ray-Pec East                             7:49.6  6:31/M    7 
   22     22    515  Jeremiah Frederich    Summit Lakes                             7:51.0  6:33/M    7 
   23     23    435  Eli Smith             Ray-Pec East                             7:51.2  6:33/M    8 
   24     24     95  Isaac Myers,          BCMS                                     7:51.7  6:33/M    8 
   25     25    266  William Kratt         Moreland Ridge                           7:51.8  6:33/M    7 
   26     26     49  Wyatt herrman,        BCMS                                     7:55.8  6:37/M    7 
   27     27    240  Jarett Mueller        Kearney                                  7:56.9  6:37/M    8 
   28     28    504  Quinn Cooper          Summit Lakes                             7:58.1  6:38/M    7 
   29     29    362  jack tittle           Pleasant Lea                             7:58.2  6:39/M    7 
   30     30    398  connor heegn          Pleasant Lea                             7:58.5  6:39/M    8 
   31     31    522  Chase Hinton          Summit Lakes                             7:59.7  6:40/M    7 
   32     32     69  Aldon Snow,           BCMS                                     8:00.1  6:40/M    7 
   33     33     82  Henry Cole,           BCMS                                     8:01.2  6:41/M    8 
   34     34    207  Zeb Appleman          Kearney                                  8:01.7  6:41/M    7 
   35     35    272  John Turnbough        Moreland Ridge                           8:01.8  6:42/M    7 
   36     36    404  aidan smith           Pleasant Lea                             8:05.0  6:44/M    8 
   37     37    466  Andrew Dawson         Ray-Pec South                            8:08.1  6:47/M    8 
   38     38    237  Milo Griffith         Kearney                                  8:16.3  6:54/M    8 
   39     39    236  Cameron Daniel        Kearney                                  8:16.9  6:54/M    8 
   40     40    212  Alex Gustafson        Kearney                                  8:18.8  6:56/M    7 
   41     41    271  Seth Swartz           Moreland Ridge                           8:20.7  6:57/M    7 
   42     42    150  Goldammer Cayden      Delta Woods                              8:26.1  7:02/M    7 
   43     43    425  Cole Scammacca        Ray-Pec East                             8:28.8  7:04/M    7 
   44     44    267  Jake LeTourneau       Moreland Ridge                           8:29.7  7:05/M    7 
   45     45    182  Clayton Ledgerwood    Delta Woods                              8:30.1  7:05/M    8 
   46     46    269  Aiden Rotramel        Moreland Ridge                           8:33.7  7:08/M    7 
   47     47    405  elijah smith          Pleasant Lea                             8:34.3  7:09/M    8 
   48     48    185  Michael Richards      Delta Woods                              8:35.9  7:10/M    8 
   49     49    181  Carter Durand         Delta Woods                              8:36.0  7:10/M    8 
   50     50    468  Evan Gatlin           Ray-Pec South                            8:48.3  7:20/M    8 
   51     51    432  Chase Jackson         Ray-Pec East                             9:02.8  7:32/M    8 
   52     52    436  Jacob Williams        Ray-Pec East                             9:25.9  7:52/M    8 
   53     53    450  Trenton Crabtree      Ray-Pec South                            9:34.1  7:58/M    7 
Top

Team Summary Report - Boys

Boys

Teams


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Summit Lakes                           74               6  14  15  17  22  28  31         
        Top  5 Times: 38:17.0

    2 Pleasant Lea                           76               3   5   9  29  30  36  47         
        Top  5 Times: 37:37.2

    3 BCMS                                   78               2   8  18  24  26  32  33         
        Top  5 Times: 37:46.3

    4 Ray-Pec South                          87               4  11  16  19  37  50  53         
        Top  5 Times: 38:24.4

    5 Delta Woods                           116               7  10  12  42  45  48  49         
        Top  5 Times: 39:23.8

    6 Moreland Ridge                        122               1  20  25  35  41  44  46         
        Top  5 Times: 38:42.1

    7 Kearney                               151              13  27  34  38  39  40             
        Top  5 Times: 40:09.3

    8 Ray-Pec East                          190              21  23  43  51  52                 
        Top  5 Times: 42:38.4


Date Name & Distance Contact Results Photos
Oct 14
5:45 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
Varsity Boys Small School
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 14
5:00 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
Varsity Girls
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 14
4:30 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
Varsity Boys Large School
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 14
4:00 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
MS Boys
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 14
3:45 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
MS Girls
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 12
5:00 pm
Barstow MS XC
6th Grade
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12
5:00 pm
Barstow MS XC
Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12
4:30 pm
Barstow MS XC
Girls Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12
8:00 am
Cameron XC
JV Boys

Results
Oct 12
8:00 am
Cameron XC
JV Girls

Results
Oct 12
8:00 am
Cameron XC
Varsity Girls

Results
Oct 12
8:00 am
Cameron XC
Varsity Boys

Results
Oct 12
8:00 am
Cameron XC
Middle School
Girls

Results
Oct 12
8:00 am
Cameron XC
Middle School
Boys

Results
Oct 11
5:15 pm
BS Middle School
XC Championships
Boys A Race
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11
4:45 pm
BS Middle School
XC Championships
Girls A Race
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11
4:15 pm
BS Middle School
XC Championships
Boys B Race
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11
4:00 pm
BS Middle School
XC Championships
Girls B Race
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 10
8:00 am
11th Annual Bill Cross
5K benefiting Feed Northland
Chris Evans
816-301-4483
cevans@feednorthlandkids.org
www.feednorthlandkids.org

Results
Oct 9
11:00 am
Butler XC Invite
Middle School
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 9
10:00 am
Butler XC Invite
JV
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 9
9:00 am
Butler XC Invite
Varsity
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 9
8:00 am
Julia's Warriors
Run for Hope 5k Run
& 1 Mile Walk
Jodi Green
816-516-3164
greenj02@yahoo.com
www.juliaswarriorsrunforhop...

Results
Oct 5
4:00 am
Matt Gannon Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5
6:00 pm
Ray Pec MS XC
A Boys/Girls
Steven Blew
steveblewruns@yahoo.com

Results
Oct 5
5:00 pm
Ray Pec MS XC
B Boys/Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 5
4:30 pm
Ray Pec MS XC
C Boys/Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3
8:00 am
Strutt With Your Mutt 3K
Molly Moody
816-986-4409
mmoody@waysidewaifs.org
waysidewaifs.org

Results
Oct 2
10:00 am
Grain Valley XC
JV Girls & Boys
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2
9:30 am
Grain Valley XC
MS Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2
9:00 am
Grain Valley XC
Invite MS Boys
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2
8:30 am
Grain Valley XC
Invite Varsity Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2
8:15 am
Grain Valley XC
Invite Varsity
Boys
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2
11:00 am
Savannah XC
JV Boys

Results
Oct 2
10:30 am
Savannah XC
Varsity Boys

Results
Oct 2
8:00 am
KC Classic
JV Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 2
8:00 am
KC Classic
Varsity Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 2
8:00 am
KC Classic
C Team Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 2
10:00 am
Savannah XC
Varsity Girls

Results
Sep 30
6:00 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
Varsity Boys

Results
Sep 30
5:30 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
Varsity Girls

Results
Sep 30
5:00 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
JV Boys & Girls

Results
Sep 30
4:30 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
8th Grade Boys & Girls

Results
Sep 30
4:00 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
7th Grade Boys & Girls

Results
Sep 28
8:00 am
Irish XC Invite
Freshmen/JV Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 28
8:00 am
Irish XC Invite
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 28
8:00 am
Irish XC Invite
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 28
8:00 am
Irish XC Invite
JV Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 26
8:00 am
H30K Results
Female
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 26
8:00 am
H30K Mens
Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 23
5:30 pm
Grandview XC
Varsity Boys

Results
Sep 23
5:00 pm
Grandview XC
Varsity Girls

Results
Sep 23
4:30 pm
Grandview XC
JV Boys

Results
Sep 23
4:00 pm
Grandview XC
JV Girls

Results
Sep 23
3:30 pm
Grandview XC
Freshman/Sophomore

Results
Sep 21
6:00 am
Tonganoxie Invite
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21
6:00 pm
Tonganoxie Invite
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21
6:00 pm
Tonganoxie Invite
JV Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21
6:00 pm
Tonganoxie Invite
JV Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21
5:30 pm
Duane Kimble XC
JV Girls

Results
Sep 21
5:00 pm
Duane Kimball XC
Varsity Boys

Results
Sep 21
4:30 pm
Duane Kimble XC
Varsity Girls

Results
Sep 21
4:00 pm
Duane Kimble XC
JV Boys

Results
Sep 19
9:00 am
Seize the Day 10k Run and
Laura Roeseler
314-449-9456
lroeseler@efmk.org
www.classy.org/event/2021-k...

Results
Sep 18
11:15 am
Kris Solsberg XC
Boys C Team

Results
Sep 18
10:45 am
Kris Solsberg XC
C Team Girls

Results
Sep 18
9:15 am
Kris Solsberg XC
JV Girls

Results
Sep 18
10:00 am
Kris Solsberg XC
JV Boys

Results
Sep 18
8:15 am
Kris Solsberg XC
Varsity Girls

Results
Sep 18
8:45 am
Kris Solsberg XC
Varsity Boys

Results
Sep 16
6:00 pm
McClouth Invite
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16
5:00 am
McClouth Invite
8th Grade
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16
4:00 pm
McClouth Invite
7th Grade
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16
6:00 pm
McLouth Invite
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16
5:00 pm
McLouth Invite
JV Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 15
4:00 pm
Turner XC Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 15
6:15 pm
Summit Lakes MS
XC Boys Navy

Results
Sep 15
6:00 pm
Summit Lakes MS
XC Girls Navy

Results
Sep 15
5:45 pm
Summit Lakes MS
XC Boys Silver

Results
Sep 15
5:15 am
Summit Lakes MS
XC Girls Silver

Results
Sep 15
5:00 pm
Summit Lakes MS
XC Boys Green

Results
Sep 15
4:45 pm
Summit Lakes MS
XC Girls Green

Results
Sep 15
4:00 pm
Summit Lakes MS
XC Girls White

Results
Sep 15
4:30 pm
Summit Lakes MS
XC Boys White


Results
Sep 11
11:30 am
Ray Pec Invite XC
C Team Girls

Results
Sep 11
11:00 am
Ray Pec Invite XC
C Team Boys

Results
Sep 11
10:30 am
Ray Pec Invite XC
JV Girls

Results
Sep 11
10:00 am
Ray Pec Invite XC
JV Boys

Results
Sep 11
9:30 am
Ray Pec Invite XC
Varsity Girls

Results
Sep 11
9:00 am
Ray Pec Invite XC
Varsity Boys

Results
Sep 7
4:00 pm
Chillicothe XC Invite
2021 JV Boys

Results
Sep 7
4:00 pm
Chillicothe XC Invite
2021 JV Girls

Results
Sep 7
5:00 pm
Chillicothe XC Invite
2021 Varsity Boys

Results
Sep 7
4:30 pm
Chillicothe XC Invite
2021 Varsity Girls

Results
Sep 2
3:00 pm
Bobcat XC Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 11
8:00 pm
MC Beer Mile
Relay & Alt Beer mile
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 11
8:00 pm
MC Beer Mile
overall results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jul 14
6:30 pm
Martin City Taco Mile
Brad Ziegler
Brad@kcrunningcompany.com
www.runsignup.com/Race/MO/K...

Results
Jul 5
7:00 am
JRHA 5k

Results
May 31
8:00 am
Going the Distance
10K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
May 31
8:00 am
Going the Distance
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
May 15
7:00 am
KCCC Half
Marathon Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
May 1
7:00 am
KCCC 5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Nov 14, 2020
8:00 am
Veterans Day 5K
Live In Person Run
Brad Ziegler
bziegler1003@yahoo.com
www.runsignup.com/Race/MO/P...

Results

Photos
Oct 24, 2020
12:00 am
2A Regionals
Boys/Girls

troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 24, 2020
8:00 am
5A Regionals
Boys/Girls
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 21, 2020
8:00 am
Montrose Invite
XC results
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 20, 2020
5:00 pm
MEC XC Championship
JV Boys & Girls

Results
Oct 20, 2020
4:30 pm
MEC XC Championship
Boys Varsity

Results
Oct 20, 2020
4:00 pm
MEC XC Championship
Girls Varsity

Results
Oct 17, 2020
9:00 am
Greater KC Suburban
Conference Red JV Boys

Results
Oct 17, 2020
8:30 am
Greater KC Suburban Conference
Red Division Varsity Girls

Results
Oct 17, 2020
9:30 am
Greater KC Suburban Conference
Red Division JV Girls

Results
Oct 17, 2020
8:00 am
Greater KC Suburban Conference
Red Division Varsity Boys

Results
Oct 15, 2020
5:30 pm
Warrensburg XC Boys Small Class

Results
Oct 15, 2020
5:00 pm
Warrensburg XC HS Girls

Results
Oct 15, 2020
4:30 pm
Warrensburg XC Varsity

Results
Oct 15, 2020
4:15 pm
Warrensburg XC Boys Middle

Results
Oct 15, 2020
4:00 pm
Warrensburg XC Girls Middle

Results
Oct 13, 2020
8:00 am
Cameron XC
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13, 2020
4:00 pm
BS MS Quad

Results
Oct 10, 2020
8:00 am
Butler Bears
XC Invite
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 10, 2020
8:00 am
Julia's Warriors Run for Hope
5k & 1 mile walk
Jodi Green
816-516-3164
greenj02@yahoo.com
www.juliaswarriorsrunforhop...

Results
Oct 7, 2020
4:30 pm
Ray Pec MS XC Invite

Results
Oct 7, 2020
8:00 am
Heartland 30K
Womens Results
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 7, 2020
8:00 am
Heartland 30K
Mens Results
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3, 2020
8:00 am
KC Classic XC
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 3, 2020
9:00 am
Savannah MS and HS XC Meet

Results
Sep 29, 2020
4:00 pm
Basehor Linwood MS XC 2020

Results
Sep 26, 2020
4:00 pm
Chieftain Invite
Varsity/JV Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 26, 2020
3:00 pm
Chieftain Invite
Varsity/JV Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 24, 2020
4:00 am
Grandview Invitational XC Meet

Results
Sep 22, 2020
4:00 pm
Tonganoxie Invitational XC Meet

John Tollefson
jtollefson@tong464.org

Results
Sep 22, 2020
4:00 pm
Duane Kimball Invitational

Daniel Benz
danielbenz@sjsd.k12.mo.us

Results
Sep 20, 2020
8:00 am
Kris Solsberg XC
Varsity Boys

Results
Looking for races before September, 20 2020? Click here