Race with KC Running Company                    Services                    KCRC events                    Race calendar                    RESULTS/PHOTOS

Grain Valley XC
JV Girls & Boys

Date: 2021-10-02

Contact: Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results:

Sock it to Cancer GVI JV


Sock it to Cancer GVI


JV


Overall Finish List


October 02, 2021




Results By Race Management Systems, Inc.


Male Finishers

Female Finishers



Total
Place Name Team Bib No Age Gend Age Group Time
1 Elizabeth Demers Kearney High School 311 F 1: 0- 0 24:29.1
2 Valeria Trujillo Blue Springs High S 13 F 2: 0- 0 24:46.3
3 Clara DeMoro Grain Valley High S 207 F 3: 0- 0 25:02.6
4 Adalyn Davis Kearney High School 310 F 4: 0- 0 25:03.5
5 Corina Sisk Lee's Summit High S 366 F 5: 0- 0 25:04.5
6 Delaney Thurston Kearney High School 320 F 6: 0- 0 25:15.3
7 Summer Morrill Lee's Summit High S 362 F 7: 0- 0 25:22.0
8 Bailey Martin Kearney High School 313 F 8: 0- 0 25:31.6
9 Emma Smith Grain Valley High S 212 F 9: 0- 0 26:17.1
10 Holly Emmons Blue Springs High S 8 F 10: 0- 0 26:17.4
11 Ella Boyle Grain Valley High S 205 F 11: 0- 0 26:43.4
12 Vailea Snead William Chrisman Hi 561 F 12: 0- 0 26:49.5
13 Josephine Sibert Lee's Summit High S 365 F 13: 0- 0 27:01.8
14 Aubrey Kipper Blue Springs High S 10 F 14: 0- 0 27:17.4
15 Zyla Harper Lee's Summit High S 358 F 15: 0- 0 27:30.5
16 Molly McDonald Blue Springs High S 11 F 16: 0- 0 27:34.5
17 Evelyn Brungardt Kearney High School 308 F 17: 0- 0 27:35.5
18 Maddie Jones Grain Valley High S 209 F 18: 0- 0 27:48.7
19 Chloe Bonham Kearney High School 307 F 19: 0- 0 27:51.2
20 Mackenzie Haase Grain Valley High S 208 F 20: 0- 0 28:00.2
21 Avery Morgan Kearney High School 315 F 21: 0- 0 28:36.9
22 Paige Hughes Blue Springs High S 9 F 22: 0- 0 28:42.0
23 Tehaguas Kibrom East (Kansas City) 46 F 23: 0- 0 28:42.1
24 Alyssa Arndorfer Grain Valley High S 204 F 24: 0- 0 28:54.8
25 Isabella Flores Kearney High School 312 F 25: 0- 0 29:00.9
26 Promise Bundy Fort Osage High Sch 73 F 26: 0- 0 29:03.7
27 Jaurdin Mallory Lee's Summit High S 360 F 27: 0- 0 29:26.4
28 Alexis Riddle Blue Springs High S 12 F 28: 0- 0 29:45.9
29 Drew Linthicum Grain Valley High S 210 F 29: 0- 0 29:59.8
30 Paige Snodgrass Fort Osage High Sch 78 F 30: 0- 0 30:13.1
31 Elizabeth Malicoat Grain Valley High S 211 F 31: 0- 0 30:43.2
32 Brailee Porter Lee's Summit High S 364 F 32: 0- 0 30:43.6
33 Yareliz Lopez-Alvarado Grandview High Scho 275 F 33: 0- 0 31:07.2
34 Shyanne Pyatt William Chrisman Hi 559 F 34: 0- 0 31:30.0
35 Ava Duckworth Lee's Summit High S 354 F 35: 0- 0 31:38.4
36 Lupita Guevara Lee's Summit High S 356 F 36: 0- 0 32:05.1
37 Lilyan Cox Kearney High School 309 F 37: 0- 0 32:28.0
38 Ivy Taylor Kearney High School 319 F 38: 0- 0 32:32.5
39 Jenna Sobey Lee's Summit High S 367 F 39: 0- 0 32:37.4
40 Yaritza Lopez Alvarado Grandview High Scho 316 F 40: 0- 0 33:03.1
41 Keya Butler Grain Valley High S 206 F 41: 0- 0 33:03.3
42 Karol Reyes Milla William Chrisman Hi 560 F 42: 0- 0 33:19.1
43 Arionna Coomarasingham Lee's Summit High S 353 F 43: 0- 0 33:29.0
44 Isabelle Morrow Fort Osage High Sch 77 F 44: 0- 0 33:31.5
45 Ine Hellestad Lee's Summit High S 359 F 45: 0- 0 33:48.8
46 Faraja Nyasa East (Kansas City) 47 F 46: 0- 0 38:13.0
47 Audrey Haroldsen Lee's Summit High S 357 F 47: 0- 0 40:13.5
48 Haleigh Greene Grandview High Scho 274 F 48: 0- 0 43:50.4



Top

Male Finishers



Total
Place Name Team Bib No Age Gend Age Group Time
1 Kendall Butler Grain Valley High S 96 M 1: 0- 0 18:46.6
2 Nathan Allen Grain Valley High S 94 M 2: 0- 0 19:31.4
3 Shaymus Ireland Grain Valley High S 99 M 3: 0- 0 20:03.7
4 Ty Sanders Grain Valley High S 203 M 4: 0- 0 20:19.7
5 Brody McCrary Pembroke Hill Schoo 490 M 5: 0- 0 22:11.0
6 Robert Read Pembroke Hill Schoo 491 M 6: 0- 0 22:11.0
7 Sam Kennedy Pembroke Hill Schoo 489 M 7: 0- 0 22:13.7
8 Jacob Burkemper Kearney High School 300 M 8: 0- 0 22:20.2
9 Kevin Brock Kearney High School 299 M 9: 0- 0 22:21.3
10 Taylor James Kearney High School 301 M 10: 0- 0 22:24.1
11 Harley Hufford Fort Osage High Sch 65 M 11: 0- 0 22:49.3
12 Connor Jones Fort Osage High Sch 66 M 12: 0- 0 23:02.4
13 Jeremy Campos William Chrisman Hi 550 M 13: 0- 0 23:27.6
14 Alex Stegner Plaza Heights Chris 501 M 14: 0- 0 23:29.3
15 Henry Ruland Pembroke Hill Schoo 494 M 15: 0- 0 23:32.0
16 Issac Pittman Grain Valley High S 202 M 16: 0- 0 23:33.1
17 Andrew Way Kearney High School 304 M 17: 0- 0 23:49.5
18 Cohen Taylor Plaza Heights Chris 502 M 18: 0- 0 23:51.3
19 Tyler Williams Kearney High School 305 M 19: 0- 0 24:01.9
20 Paul Smith William Chrisman Hi 556 M 20: 0- 0 24:18.7
21 John Kuntze Odessa High School 450 M 21: 0- 0 24:25.6
22 Brody Wyrick Plaza Heights Chris 503 M 22: 0- 0 24:33.5
23 Carter Rostron Pembroke Hill Schoo 493 M 23: 0- 0 24:41.9
24 Isaac Rider William Chrisman Hi 552 M 24: 0- 0 25:06.6
25 Brett Winingar Fort Osage High Sch 72 M 25: 0- 0 25:23.7
26 Saul Logan Oak Grove High Scho 437 M 26: 0- 0 25:25.8
27 Isaiah Epperson-Johnson Grandview High Scho 268 M 27: 0- 0 25:33.6
28 Braden Braun Grain Valley High S 95 M 28: 0- 0 25:33.8
29 Frankie Walk Odessa High School 453 M 29: 0- 0 25:46.2
30 Damian Tapia Fort Osage High Sch 70 M 30: 0- 0 26:12.4
31 Jackson Taylor Fort Osage High Sch 71 M 31: 0- 0 26:19.3
32 Joe Saladino William Chrisman Hi 554 M 32: 0- 0 27:00.2
33 Jabel Figueroa East (Kansas City) 44 M 33: 0- 0 28:15.2
34 Nicholas Cunningham Oak Grove High Scho 436 M 34: 0- 0 29:12.5
35 George Scott Grandview High Scho 271 M 35: 0- 0 29:49.6
36 Josiah Rider William Chrisman Hi 553 M 36: 0- 0 30:19.6
37 Bryce Sawmiller William Chrisman Hi 555 M 37: 0- 0 31:17.1
38 Noah Pierson Fort Osage High Sch 68 M 38: 0- 0 32:58.0
39 Landon Kaeding Fort Osage High Sch 67 M 39: 0- 0 38:56.5
40 Adrian Rodgers Plaza Heights Chris 500 M 40: 0- 0 42:01.1
41 Clayton Rainey Grandview High Scho 270 M 41: 0- 0 42:52.7






Date Name & Distance Contact Results Photos
Nov 25
9:00 am
32nd Annual Thanksgiving
Josh Zabel
816-389-4195
jzabel@sportkc.org
www.sportkc.org/thanksgivin...

Results
Oct 23
10:00 am
Belton XC Invite
JV & C Team

Results
Oct 23
9:30 am
Belton XC Invite
Varsity Boys

Results
Oct 23
9:00 am
Belton XC Invite
Varsity Girls

Results
Oct 20
4:30 am
Montrose XC
MS and JV
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 20
4:00 pm
Montrose XC
Varsity
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 14
5:45 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
Varsity Boys Small School
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 14
5:00 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
Varsity Girls
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 14
4:30 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
Varsity Boys Large School
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 14
4:00 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
MS Boys
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 14
3:45 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
MS Girls
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 12
5:00 pm
Barstow MS XC
6th Grade
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12
5:00 pm
Barstow MS XC
Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12
4:30 pm
Barstow MS XC
Girls Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12
8:00 am
Cameron XC
JV Boys

Results
Oct 12
8:00 am
Cameron XC
JV Girls

Results
Oct 12
8:00 am
Cameron XC
Varsity Girls

Results
Oct 12
8:00 am
Cameron XC
Varsity Boys

Results
Oct 12
8:00 am
Cameron XC
Middle School
Girls

Results
Oct 12
8:00 am
Cameron XC
Middle School
Boys

Results
Oct 11
5:15 pm
BS Middle School
XC Championships
Boys A Race
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11
4:45 pm
BS Middle School
XC Championships
Girls A Race
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11
4:15 pm
BS Middle School
XC Championships
Boys B Race
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11
4:00 pm
BS Middle School
XC Championships
Girls B Race
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 10
8:00 am
11th Annual Bill Cross
5K benefiting Feed Northland
Chris Evans
816-301-4483
cevans@feednorthlandkids.org
www.feednorthlandkids.org

Results
Oct 9
11:00 am
Butler XC Invite
Middle School
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 9
10:00 am
Butler XC Invite
JV
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 9
9:00 am
Butler XC Invite
Varsity
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 9
8:00 am
Julia's Warriors
Run for Hope 5k Run
& 1 Mile Walk
Jodi Green
816-516-3164
greenj02@yahoo.com
www.juliaswarriorsrunforhop...

Results
Oct 5
4:00 am
Matt Gannon Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5
6:00 pm
Ray Pec MS XC
A Boys/Girls
Steven Blew
steveblewruns@yahoo.com

Results
Oct 5
5:00 pm
Ray Pec MS XC
B Boys/Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 5
4:30 pm
Ray Pec MS XC
C Boys/Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3
8:00 am
Strutt With Your Mutt 3K
Molly Moody
816-986-4409
mmoody@waysidewaifs.org
waysidewaifs.org

Results
Oct 2
10:00 am
Grain Valley XC
JV Girls & Boys
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2
9:30 am
Grain Valley XC
MS Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2
9:00 am
Grain Valley XC
Invite MS Boys
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2
8:30 am
Grain Valley XC
Invite Varsity Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2
8:15 am
Grain Valley XC
Invite Varsity
Boys
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2
11:00 am
Savannah XC
JV Boys

Results
Oct 2
10:30 am
Savannah XC
Varsity Boys

Results
Oct 2
8:00 am
KC Classic
JV Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 2
8:00 am
KC Classic
Varsity Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 2
8:00 am
KC Classic
C Team Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 2
10:00 am
Savannah XC
Varsity Girls

Results
Sep 30
6:00 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
Varsity Boys

Results
Sep 30
5:30 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
Varsity Girls

Results
Sep 30
5:00 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
JV Boys & Girls

Results
Sep 30
4:30 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
8th Grade Boys & Girls

Results
Sep 30
4:00 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
7th Grade Boys & Girls

Results
Sep 28
8:00 am
Irish XC Invite
Freshmen/JV Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 28
8:00 am
Irish XC Invite
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 28
8:00 am
Irish XC Invite
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 28
8:00 am
Irish XC Invite
JV Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 26
8:00 am
H30K Results
Female
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 26
8:00 am
H30K Mens
Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 23
5:30 pm
Grandview XC
Varsity Boys

Results
Sep 23
5:00 pm
Grandview XC
Varsity Girls

Results
Sep 23
4:30 pm
Grandview XC
JV Boys

Results
Sep 23
4:00 pm
Grandview XC
JV Girls

Results
Sep 23
3:30 pm
Grandview XC
Freshman/Sophomore

Results
Sep 21
6:00 am
Tonganoxie Invite
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21
6:00 pm
Tonganoxie Invite
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21
6:00 pm
Tonganoxie Invite
JV Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21
6:00 pm
Tonganoxie Invite
JV Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21
5:30 pm
Duane Kimble XC
JV Girls

Results
Sep 21
5:00 pm
Duane Kimball XC
Varsity Boys

Results
Sep 21
4:30 pm
Duane Kimble XC
Varsity Girls

Results
Sep 21
4:00 pm
Duane Kimble XC
JV Boys

Results
Sep 19
9:00 am
Seize the Day 10k Run and
Laura Roeseler
314-449-9456
lroeseler@efmk.org
www.classy.org/event/2021-k...

Results
Sep 18
11:15 am
Kris Solsberg XC
Boys C Team

Results
Sep 18
10:45 am
Kris Solsberg XC
C Team Girls

Results
Sep 18
9:15 am
Kris Solsberg XC
JV Girls

Results
Sep 18
10:00 am
Kris Solsberg XC
JV Boys

Results
Sep 18
8:15 am
Kris Solsberg XC
Varsity Girls

Results
Sep 18
8:45 am
Kris Solsberg XC
Varsity Boys

Results
Sep 16
6:00 pm
McClouth Invite
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16
5:00 am
McClouth Invite
8th Grade
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16
4:00 pm
McClouth Invite
7th Grade
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16
6:00 pm
McLouth Invite
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16
5:00 pm
McLouth Invite
JV Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 15
4:00 pm
Turner XC Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 15
6:15 pm
Summit Lakes MS
XC Boys Navy

Results
Sep 15
6:00 pm
Summit Lakes MS
XC Girls Navy

Results
Sep 15
5:45 pm
Summit Lakes MS
XC Boys Silver

Results
Sep 15
5:15 am
Summit Lakes MS
XC Girls Silver

Results
Sep 15
5:00 pm
Summit Lakes MS
XC Boys Green

Results
Sep 15
4:45 pm
Summit Lakes MS
XC Girls Green

Results
Sep 15
4:00 pm
Summit Lakes MS
XC Girls White

Results
Sep 15
4:30 pm
Summit Lakes MS
XC Boys White


Results
Sep 11
11:30 am
Ray Pec Invite XC
C Team Girls

Results
Sep 11
11:00 am
Ray Pec Invite XC
C Team Boys

Results
Sep 11
10:30 am
Ray Pec Invite XC
JV Girls

Results
Sep 11
10:00 am
Ray Pec Invite XC
JV Boys

Results
Sep 11
9:30 am
Ray Pec Invite XC
Varsity Girls

Results
Sep 11
9:00 am
Ray Pec Invite XC
Varsity Boys

Results
Sep 7
4:00 pm
Chillicothe XC Invite
2021 JV Boys

Results
Sep 7
4:00 pm
Chillicothe XC Invite
2021 JV Girls

Results
Sep 7
5:00 pm
Chillicothe XC Invite
2021 Varsity Boys

Results
Sep 7
4:30 pm
Chillicothe XC Invite
2021 Varsity Girls

Results
Sep 2
3:00 pm
Bobcat XC Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 11
8:00 pm
MC Beer Mile
Relay & Alt Beer mile
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 11
8:00 pm
MC Beer Mile
overall results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jul 14
6:30 pm
Martin City Taco Mile
Brad Ziegler
Brad@kcrunningcompany.com
www.runsignup.com/Race/MO/K...

Results
Jul 5
7:00 am
JRHA 5k

Results
May 31
8:00 am
Going the Distance
10K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
May 31
8:00 am
Going the Distance
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
May 15
7:00 am
KCCC Half
Marathon Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
May 1
7:00 am
KCCC 5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Nov 14, 2020
8:00 am
Veterans Day 5K
Live In Person Run
Brad Ziegler
bziegler1003@yahoo.com
www.runsignup.com/Race/MO/P...

Results

Photos
Looking for races before November, 8 2020? Click here