Race with KC Running Company                    Services                    KCRC events                    Race calendar                    RESULTS/PHOTOS

Matt Gannon Invite

Date: 2021-10-05

Contact: troy@kcrunningcompany.com

Results:

Matt Gannon XC Invite

Matt Gannon XC Invite


October 05, 21




Results By Race Management Systems, Inc.


Overall Finish List - Boys


Boys


Teams





O'all
Place Score Bib No Name Team Time Pace Grade

1 1 78 Caleb Benton Summit Christian Academy 17:51.0 5:45/M 10
2 2 60 Wyatt Ohnemus KC East High School 18:34.5 6:00/M 12
3 3 110 Peyton Bass Van Horn High School 19:05.6 6:10/M 12
4 4 56 Ian Thomas KC East High School 19:12.2 6:12/M 11
5 (< 5) 2 Luke Whitfill Barstow 19:43.1 6:22/M 12
6 5 31 Josiah Gallegos Grandview High School 19:58.4 6:27/M 10
7 6 53 Creed Schrimpf KC East High School 20:06.4 6:29/M 10
8 (< 5) 63 Andrew Schaeffer Mid Buchanan 20:16.4 6:32/M 12
9 7 40 Christian Patterson Grandview High School 20:17.9 6:33/M 12
10 8 79 Xander Zumwalt Summit Christian Academy 20:21.0 6:34/M 10
11 (< 5) 1 Lukas Brodrick Barstow 20:22.2 6:34/M 11
12 9 49 Andrew Thomson KC East High School 20:32.0 6:37/M 10
13 10 91 Julean McGregor Summit Christian Academy 20:52.6 6:44/M 9
14 11 51 Seth Love KC East High School 20:57.7 6:46/M 10
15 12 72 Wyatt Schulte Saint Michael the Archangel School 21:03.2 6:48/M 9
16 (< 5) 9 Hayden Slough Bishop Seabury 21:22.9 6:54/M 10
17 13 42 Alexander Springer Grandview High School 21:33.6 6:57/M 12
18 14 36 Adonai Davenport Grandview High School 21:36.2 6:58/M 11
19 15 41 Mac Ratliff Grandview High School 21:48.5 7:02/M 12
20 16 71 Anthony Demel Saint Michael the Archangel School 21:55.3 7:04/M 12
21 17 75 Jack Rittman Saint Michael the Archangel School 22:05.7 7:08/M 9
22 18 87 Luke Flemming Summit Christian Academy 22:17.4 7:11/M 12
23 19 93 Noah Dunn Summit Christian Academy 22:32.9 7:16/M 9
24 20 109 Anthony Atkinson Van Horn High School 22:53.4 7:23/M 11
25 (< 5) 64 Aiden Black Mid Buchanan 22:54.3 7:23/M 9
26 21 86 Ryder Thompson Summit Christian Academy 23:00.6 7:25/M 12
27 22 107 Bryce Counts Van Horn High School 23:14.9 7:30/M 11
28 23 69 Julian Hurst Saint Michael the Archangel School 23:16.1 7:30/M 10
29 24 68 Arik Quackenbush Saint Michael the Archangel School 23:16.3 7:30/M 10
30 25 73 Gauge Hullinger Saint Michael the Archangel School 23:32.9 7:36/M 9
31 (< 5) 6 Jackson Williams Barstow 23:40.6 7:38/M 9
32 (< 5) 27 Rolando Calderon Bishop Ward 24:10.0 7:48/M 9
33 26 108 Elliot Perrin Van Horn High School 24:24.2 7:52/M 11
34 27 32 Alex Perez Grandview High School 24:43.8 7:59/M 10
35 28 94 Weston Stucker Summit Christian Academy 24:44.0 7:59/M 9
36 (< 5) 19 Raymundo Otero Bishop Ward 25:09.5 8:07/M 10
37 (< 5) 66 Kade Haase Midway High School 26:05.7 8:25/M 11
38 29 30 Isaiah Epperson-JohnsoGrandview High School 26:28.5 8:32/M 10
39 (< 5) 10 Sam Jackson Bishop Seabury 26:36.9 8:35/M 11
40 (< 5) 65 Coltyn Angst Mid Buchanan 26:42.9 8:37/M 9
41 (> 7) 33 Gavin Williamson Grandview High School 26:45.2 8:38/M 10
42 (> 7) 45 George Scott Grandview High School 27:20.0 8:49/M 9
43 (< 5) 67 Trent Daugherty Midway High School 27:37.3 8:55/M 9
44 (< 5) 96 Braydon Mitchell University Academy 29:35.6 9:33/M 10
45 (> 7) 44 Clayton Rainey Grandview High School 29:50.3 9:38/M 9
46 (> 7) 88 Luke Stienstra Summit Christian Academy 30:28.9 9:50/M 12
47 (< 5) 95 Joseph Mitiku University Academy 31:45.0 10:15/M 10
48 (< 5) 23 Juan Vazquez Bishop Ward 32:02.3 10:20/M 12
49 30 104 Jonathon Hamm Van Horn High School 32:02.5 10:20/M 10
50 (< 5) 17 Cung Chin Van Bawi LiaBishop Ward 34:38.9 11:11/M 10




Detail Team Results - Boys



Boys


Teams



KC East High School Finish Position - 1

Team Score (places): 32 Team Score (times): 1:39:23.0 Average Time: 19:52.6

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 60 Wyatt Ohnemus 12 2 2 18:34.5 18:34.5 0:43.5
2 56 Ian Thomas 11 4 6 19:12.2 37:46.8 1:21.2
3 53 Creed Schrimpf 10 6 12 20:06.4 57:53.2 2:15.3
4 49 Andrew Thomson 10 9 21 20:32.0 1:18:25.2 2:40.9
5 51 Seth Love 10 11 32 20:57.7 1:39:23.0 3:06.7

Grandview High School Finish Position - 2

Team Score (places): 54 Team Score (times): 1:45:14.7 Average Time: 21:02.9

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 31 Josiah Gallegos 10 5 5 19:58.4 19:58.4 2:07.4
2 40 Christian Patterson 12 7 12 20:17.9 40:16.3 2:26.8
3 42 Alexander Springer 12 13 25 21:33.6 1:01:50.0 3:42.6
4 36 Adonai Davenport 11 14 39 21:36.2 1:23:26.2 3:45.1
5 41 Mac Ratliff 12 15 54 21:48.5 1:45:14.7 3:57.4
6 32 Alex Perez 10 27 81 24:43.8 2:09:58.6 6:52.8
7 30 Isaiah Epperson-Johnson10 29 110 26:28.5 2:36:27.1 8:37.5
8 33 Gavin Williamson 10 More Than 7 26:45.2 3:03:12.4 8:54.2
9 45 George Scott 9 More Than 7 27:20.0 3:30:32.4 9:29.0
10 44 Clayton Rainey 9 More Than 7 29:50.3 4:00:22.8 11:59.3

Summit Christian Academy Finish Position - 3

Team Score (places): 56 Team Score (times): 1:43:55.0 Average Time: 20:47.0

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 78 Caleb Benton 10 1 1 17:51.0 17:51.0 0:00.0
2 79 Xander Zumwalt 10 8 9 20:21.0 38:12.1 2:30.0
3 91 Julean McGregor 9 10 19 20:52.6 59:04.7 3:01.5
4 87 Luke Flemming 12 18 37 22:17.4 1:21:22.1 4:26.3
5 93 Noah Dunn 9 19 56 22:32.9 1:43:55.0 4:41.8
6 86 Ryder Thompson 12 21 77 23:00.6 2:06:55.7 5:09.6
7 94 Weston Stucker 9 28 105 24:44.0 2:31:39.7 6:52.9
8 88 Luke Stienstra 12 More Than 7 30:28.9 3:02:08.6 12:37.9

Saint Michael the Archangel School Finish Position - 4

Team Score (places): 92 Team Score (times): 1:51:36.8 Average Time: 22:19.3

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 72 Wyatt Schulte 9 12 12 21:03.2 21:03.2 3:12.2
2 71 Anthony Demel 12 16 28 21:55.3 42:58.6 4:04.3
3 75 Jack Rittman 9 17 45 22:05.7 1:05:04.3 4:14.6
4 69 Julian Hurst 10 23 68 23:16.1 1:28:20.4 5:25.0
5 68 Arik Quackenbush 10 24 92 23:16.3 1:51:36.8 5:25.3
6 73 Gauge Hullinger 9 25 117 23:32.9 2:15:09.8 5:41.9

Van Horn High School Finish Position - 5

Team Score (places): 101 Team Score (times): 2:01:40.8 Average Time: 24:20.1

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 110 Peyton Bass 12 3 3 19:05.6 19:05.6 1:14.5
2 109 Anthony Atkinson 11 20 23 22:53.4 41:59.0 5:02.4
3 107 Bryce Counts 11 22 45 23:14.9 1:05:13.9 5:23.8
4 108 Elliot Perrin 11 26 71 24:24.2 1:29:38.2 6:33.2
5 104 Jonathon Hamm 10 30 101 32:02.5 2:01:40.8 14:11.5

Bishop Ward Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 27 Rolando Calderon 9 Less Than 5 24:10.0 24:10.0 6:19.0
2 19 Raymundo Otero 10 Less Than 5 25:09.5 49:19.5 7:18.5
3 23 Juan Vazquez 12 Less Than 5 32:02.3 1:21:21.8 14:11.2
4 17 Cung Chin Van Bawi Lian10 Less Than 5 34:38.9 1:56:00.8 16:47.9

Barstow Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 2 Luke Whitfill 12 Less Than 5 19:43.1 19:43.1 1:52.1
2 1 Lukas Brodrick 11 Less Than 5 20:22.2 40:05.4 2:31.2
3 6 Jackson Williams 9 Less Than 5 23:40.6 1:03:46.0 5:49.6

Mid Buchanan Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 63 Andrew Schaeffer 12 Less Than 5 20:16.4 20:16.4 2:25.4
2 64 Aiden Black 9 Less Than 5 22:54.3 43:10.8 5:03.3
3 65 Coltyn Angst 9 Less Than 5 26:42.9 1:09:53.7 8:51.8

Bishop Seabury Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 9 Hayden Slough 10 Less Than 5 21:22.9 21:22.9 3:31.9
2 10 Sam Jackson 11 Less Than 5 26:36.9 47:59.9 8:45.9

Midway High School Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 66 Kade Haase 11 Less Than 5 26:05.7 26:05.7 8:14.6
2 67 Trent Daugherty 9 Less Than 5 27:37.3 53:43.0 9:46.3

University Academy Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 96 Braydon Mitchell 10 Less Than 5 29:35.6 29:35.6 11:44.6
2 95 Joseph Mitiku 10 Less Than 5 31:45.0 1:01:20.6 13:53.9




Overall Finish List - Girls


Girls


Teams





O'all
Place Score Bib No Name Team Time Pace Grade

1 1 80 Adriana McGregor Summit Christian Academy 21:33.6 6:57/M 11
2 2 43 Savanna McClurg Grandview High School 22:04.9 7:07/M 12
3 3 83 McKinzie Parks Summit Christian Academy 22:18.2 7:12/M 11
4 4 81 Keyler Quessenberry Summit Christian Academy 22:34.6 7:17/M 11
5 5 89 Lucy Epema Summit Christian Academy 22:39.8 7:19/M 9
6 6 82 Katie Coats Summit Christian Academy 22:49.3 7:22/M 11
7 7 13 Josie Kim Bishop Seabury 23:01.3 7:26/M 9
8 8 84 Lauren McCoy Summit Christian Academy 23:09.6 7:28/M 12
9 9 76 Marina Parks Summit Christian Academy 23:14.1 7:30/M 10
10 (< 5) 4 Isa Welty Barstow 23:27.1 7:34/M 9
11 10 11 Darby Harris Bishop Seabury 23:46.9 7:40/M 12
12 (> 7) 90 Julia Osgood Summit Christian Academy 24:13.1 7:49/M 9
13 11 38 Ciaira Martinez Grandview High School 24:23.7 7:52/M 11
14 12 12 Hannah Motsinger Bishop Seabury 24:28.4 7:54/M 12
15 (< 5) 102 Keyra Castillo Van Horn High School 24:54.2 8:02/M 10
16 13 50 Coady Young KC East High School 24:58.4 8:03/M 10
17 14 55 Naomi Sowell KC East High School 25:03.0 8:05/M 11
18 15 57 Kailee Rios KC East High School 25:36.8 8:16/M 12
19 (< 5) 5 Moira Fink Barstow 25:43.5 8:18/M 9
20 (> 7) 85 Georgia Baxter Summit Christian Academy 25:50.8 8:20/M 12
21 (< 5) 122 Esli Alvarado Van Horn High School 26:19.8 8:30/M 12
22 (> 7) 77 Elise Welch Summit Christian Academy 26:44.2 8:38/M 10
23 (< 5) 106 Kelly Gutierrez Van Horn High School 26:53.3 8:40/M 11
24 16 54 Victoria Wegley KC East High School 27:12.0 8:46/M 11
25 (< 5) 101 Betzy Guzman Van Horn High School 27:31.8 8:53/M 10
26 (< 5) 61 Lenora Brumm Mid Buchanan 28:11.5 9:06/M 10
27 17 18 Nieves Vazquez Bishop Ward 28:13.4 9:06/M 10
28 18 8 Sage McHenry Bishop Seabury 28:15.4 9:07/M 10
29 19 52 Esther Conley KC East High School 28:30.5 9:12/M 10
30 20 59 Elizabeth Thomson KC East High School 28:34.3 9:13/M 12
31 21 37 Yareliz Lopez AlvaradoGrandview High School 29:04.6 9:23/M 11
32 22 20 Anastasiia Maiboroda Bishop Ward 29:11.0 9:25/M 11
33 23 34 Yaritza Lopez AlvaradoGrandview High School 29:33.2 9:32/M 10
34 24 58 Katia Van Horn KC East High School 29:46.3 9:36/M 12
35 (< 5) 48 Audrey Brand Hyman Brand Academy 30:27.6 9:50/M 12
36 25 29 Ruby Martinez Bishop Ward 31:04.0 10:01/M 9
37 26 26 Hailey Jordan Bishop Ward 31:36.2 10:12/M 9
38 27 22 Gabby Urrea Bishop Ward 32:03.3 10:20/M 12
39 28 24 Maria Gomez Bishop Ward 32:22.1 10:26/M 12
40 29 21 Valery Santos Bishop Ward 33:49.9 10:55/M 11
41 30 14 Margaret Mulhern Bishop Seabury 35:00.0 11:17/M 9
42 31 15 Ruby Newell Bishop Seabury 35:34.7 11:29/M 9
43 (< 5) 99 Olivia Griffin University Academy 37:00.2 11:56/M 9
44 (< 5) 98 Serayah Wright University Academy 37:03.3 11:57/M 9
45 32 47 Haleigh Greene Grandview High School 37:39.4 12:09/M 9
46 (< 5) 74 Kendra Doyle Saint Michael the Archangel School 41:09.7 13:17/M 9




Detail Team Results - Girls



Girls


Teams



Summit Christian Academy Finish Position - 1

Team Score (places): 19 Team Score (times): 1:51:55.7 Average Time: 22:23.1

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 80 Adriana McGregor 11 1 1 21:33.6 21:33.6 0:00.0
2 83 McKinzie Parks 11 3 4 22:18.2 43:51.9 0:44.5
3 81 Keyler Quessenberry 11 4 8 22:34.6 1:06:26.5 1:01.0
4 89 Lucy Epema 9 5 13 22:39.8 1:29:06.4 1:06.1
5 82 Katie Coats 11 6 19 22:49.3 1:51:55.7 1:15.6
6 84 Lauren McCoy 12 8 27 23:09.6 2:15:05.4 1:35.9
7 76 Marina Parks 10 9 36 23:14.1 2:38:19.6 1:40.5
8 90 Julia Osgood 9 More Than 7 24:13.1 3:02:32.7 2:39.4
9 85 Georgia Baxter 12 More Than 7 25:50.8 3:28:23.5 4:17.1
10 77 Elise Welch 10 More Than 7 26:44.2 3:55:07.7 5:10.5

KC East High School Finish Position - 2

Team Score (places): 77 Team Score (times): 2:11:20.8 Average Time: 26:16.1

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 50 Coady Young 10 13 13 24:58.4 24:58.4 3:24.7
2 55 Naomi Sowell 11 14 27 25:03.0 50:01.4 3:29.3
3 57 Kailee Rios 12 15 42 25:36.8 1:15:38.3 4:03.2
4 54 Victoria Wegley 11 16 58 27:12.0 1:42:50.3 5:38.3
5 52 Esther Conley 10 19 77 28:30.5 2:11:20.8 6:56.8
6 59 Elizabeth Thomson 12 20 97 28:34.3 2:39:55.2 7:00.6
7 58 Katia Van Horn 12 24 121 29:46.3 3:09:41.6 8:12.7

Bishop Seabury Finish Position - 3

Team Score (places): 77 Team Score (times): 2:14:32.2 Average Time: 26:54.4

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 13 Josie Kim 9 7 7 23:01.3 23:01.3 1:27.6
2 11 Darby Harris 12 10 17 23:46.9 46:48.3 2:13.3
3 12 Hannah Motsinger 12 12 29 24:28.4 1:11:16.7 2:54.8
4 8 Sage McHenry 10 18 47 28:15.4 1:39:32.2 6:41.7
5 14 Margaret Mulhern 9 30 77 35:00.0 2:14:32.2 13:26.3
6 15 Ruby Newell 9 31 108 35:34.7 2:50:06.9 14:01.0

Grandview High School Finish Position - 4

Team Score (places): 89 Team Score (times): 2:22:46.0 Average Time: 28:33.2

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 43 Savanna McClurg 12 2 2 22:04.9 22:04.9 0:31.2
2 38 Ciaira Martinez 11 11 13 24:23.7 46:28.6 2:50.1
3 37 Yareliz Lopez Alvarado 11 21 34 29:04.6 1:15:33.3 7:31.0
4 34 Yaritza Lopez Alvarado 10 23 57 29:33.2 1:45:06.5 7:59.5
5 47 Haleigh Greene 9 32 89 37:39.4 2:22:46.0 16:05.8

Bishop Ward Finish Position - 5

Team Score (places): 117 Team Score (times): 2:32:08.2 Average Time: 30:25.6

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 18 Nieves Vazquez 10 17 17 28:13.4 28:13.4 6:39.7
2 20 Anastasiia Maiboroda 11 22 39 29:11.0 57:24.5 7:37.3
3 29 Ruby Martinez 9 25 64 31:04.0 1:28:28.5 9:30.4
4 26 Hailey Jordan 9 26 90 31:36.2 2:00:04.8 10:02.6
5 22 Gabby Urrea 12 27 117 32:03.3 2:32:08.2 10:29.6
6 24 Maria Gomez 12 28 145 32:22.1 3:04:30.3 10:48.4
7 21 Valery Santos 11 29 174 33:49.9 3:38:20.2 12:16.2

Van Horn High School Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 102 Keyra Castillo 10 Less Than 5 24:54.2 24:54.2 3:20.5
2 122 Esli Alvarado 12 Less Than 5 26:19.8 51:14.1 4:46.1
3 106 Kelly Gutierrez 11 Less Than 5 26:53.3 1:18:07.4 5:19.6
4 101 Betzy Guzman 10 Less Than 5 27:31.8 1:45:39.3 5:58.2

Barstow Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 4 Isa Welty 9 Less Than 5 23:27.1 23:27.1 1:53.4
2 5 Moira Fink 9 Less Than 5 25:43.5 49:10.6 4:09.8

University Academy Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 99 Olivia Griffin 9 Less Than 5 37:00.2 37:00.2 15:26.5
2 98 Serayah Wright 9 Less Than 5 37:03.3 1:14:03.6 15:29.7

Hyman Brand Academy Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 48 Audrey Brand 12 Less Than 5 30:27.6 30:27.6 8:54.0

Mid Buchanan Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 61 Lenora Brumm 10 Less Than 5 28:11.5 28:11.5 6:37.8

Saint Michael the Archangel School Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 74 Kendra Doyle 9 Less Than 5 41:09.7 41:09.7 19:36.1


Date Name & Distance Contact Results Photos
Nov 25
9:00 am
32nd Annual Thanksgiving
Josh Zabel
816-389-4195
jzabel@sportkc.org
www.sportkc.org/thanksgivin...

Results
Oct 23
10:00 am
Belton XC Invite
JV & C Team

Results
Oct 23
9:30 am
Belton XC Invite
Varsity Boys

Results
Oct 23
9:00 am
Belton XC Invite
Varsity Girls

Results
Oct 20
4:30 am
Montrose XC
MS and JV
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 20
4:00 pm
Montrose XC
Varsity
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 14
5:45 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
Varsity Boys Small School
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 14
5:00 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
Varsity Girls
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 14
4:30 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
Varsity Boys Large School
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 14
4:00 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
MS Boys
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 14
3:45 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
MS Girls
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 12
5:00 pm
Barstow MS XC
6th Grade
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12
5:00 pm
Barstow MS XC
Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12
4:30 pm
Barstow MS XC
Girls Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12
8:00 am
Cameron XC
JV Boys

Results
Oct 12
8:00 am
Cameron XC
JV Girls

Results
Oct 12
8:00 am
Cameron XC
Varsity Girls

Results
Oct 12
8:00 am
Cameron XC
Varsity Boys

Results
Oct 12
8:00 am
Cameron XC
Middle School
Girls

Results
Oct 12
8:00 am
Cameron XC
Middle School
Boys

Results
Oct 11
5:15 pm
BS Middle School
XC Championships
Boys A Race
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11
4:45 pm
BS Middle School
XC Championships
Girls A Race
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11
4:15 pm
BS Middle School
XC Championships
Boys B Race
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11
4:00 pm
BS Middle School
XC Championships
Girls B Race
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 10
8:00 am
11th Annual Bill Cross
5K benefiting Feed Northland
Chris Evans
816-301-4483
cevans@feednorthlandkids.org
www.feednorthlandkids.org

Results
Oct 9
11:00 am
Butler XC Invite
Middle School
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 9
10:00 am
Butler XC Invite
JV
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 9
9:00 am
Butler XC Invite
Varsity
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 9
8:00 am
Julia's Warriors
Run for Hope 5k Run
& 1 Mile Walk
Jodi Green
816-516-3164
greenj02@yahoo.com
www.juliaswarriorsrunforhop...

Results
Oct 5
4:00 am
Matt Gannon Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5
6:00 pm
Ray Pec MS XC
A Boys/Girls
Steven Blew
steveblewruns@yahoo.com

Results
Oct 5
5:00 pm
Ray Pec MS XC
B Boys/Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 5
4:30 pm
Ray Pec MS XC
C Boys/Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3
8:00 am
Strutt With Your Mutt 3K
Molly Moody
816-986-4409
mmoody@waysidewaifs.org
waysidewaifs.org

Results
Oct 2
10:00 am
Grain Valley XC
JV Girls & Boys
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2
9:30 am
Grain Valley XC
MS Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2
9:00 am
Grain Valley XC
Invite MS Boys
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2
8:30 am
Grain Valley XC
Invite Varsity Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2
8:15 am
Grain Valley XC
Invite Varsity
Boys
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2
11:00 am
Savannah XC
JV Boys

Results
Oct 2
10:30 am
Savannah XC
Varsity Boys

Results
Oct 2
8:00 am
KC Classic
JV Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 2
8:00 am
KC Classic
Varsity Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 2
8:00 am
KC Classic
C Team Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 2
10:00 am
Savannah XC
Varsity Girls

Results
Sep 30
6:00 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
Varsity Boys

Results
Sep 30
5:30 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
Varsity Girls

Results
Sep 30
5:00 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
JV Boys & Girls

Results
Sep 30
4:30 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
8th Grade Boys & Girls

Results
Sep 30
4:00 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
7th Grade Boys & Girls

Results
Sep 28
8:00 am
Irish XC Invite
Freshmen/JV Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 28
8:00 am
Irish XC Invite
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 28
8:00 am
Irish XC Invite
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 28
8:00 am
Irish XC Invite
JV Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 26
8:00 am
H30K Results
Female
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 26
8:00 am
H30K Mens
Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 23
5:30 pm
Grandview XC
Varsity Boys

Results
Sep 23
5:00 pm
Grandview XC
Varsity Girls

Results
Sep 23
4:30 pm
Grandview XC
JV Boys

Results
Sep 23
4:00 pm
Grandview XC
JV Girls

Results
Sep 23
3:30 pm
Grandview XC
Freshman/Sophomore

Results
Sep 21
6:00 am
Tonganoxie Invite
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21
6:00 pm
Tonganoxie Invite
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21
6:00 pm
Tonganoxie Invite
JV Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21
6:00 pm
Tonganoxie Invite
JV Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21
5:30 pm
Duane Kimble XC
JV Girls

Results
Sep 21
5:00 pm
Duane Kimball XC
Varsity Boys

Results
Sep 21
4:30 pm
Duane Kimble XC
Varsity Girls

Results
Sep 21
4:00 pm
Duane Kimble XC
JV Boys

Results
Sep 19
9:00 am
Seize the Day 10k Run and
Laura Roeseler
314-449-9456
lroeseler@efmk.org
www.classy.org/event/2021-k...

Results
Sep 18
11:15 am
Kris Solsberg XC
Boys C Team

Results
Sep 18
10:45 am
Kris Solsberg XC
C Team Girls

Results
Sep 18
9:15 am
Kris Solsberg XC
JV Girls

Results
Sep 18
10:00 am
Kris Solsberg XC
JV Boys

Results
Sep 18
8:15 am
Kris Solsberg XC
Varsity Girls

Results
Sep 18
8:45 am
Kris Solsberg XC
Varsity Boys

Results
Sep 16
6:00 pm
McClouth Invite
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16
5:00 am
McClouth Invite
8th Grade
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16
4:00 pm
McClouth Invite
7th Grade
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16
6:00 pm
McLouth Invite
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16
5:00 pm
McLouth Invite
JV Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 15
4:00 pm
Turner XC Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 15
6:15 pm
Summit Lakes MS
XC Boys Navy

Results
Sep 15
6:00 pm
Summit Lakes MS
XC Girls Navy

Results
Sep 15
5:45 pm
Summit Lakes MS
XC Boys Silver

Results
Sep 15
5:15 am
Summit Lakes MS
XC Girls Silver

Results
Sep 15
5:00 pm
Summit Lakes MS
XC Boys Green

Results
Sep 15
4:45 pm
Summit Lakes MS
XC Girls Green

Results
Sep 15
4:00 pm
Summit Lakes MS
XC Girls White

Results
Sep 15
4:30 pm
Summit Lakes MS
XC Boys White


Results
Sep 11
11:30 am
Ray Pec Invite XC
C Team Girls

Results
Sep 11
11:00 am
Ray Pec Invite XC
C Team Boys

Results
Sep 11
10:30 am
Ray Pec Invite XC
JV Girls

Results
Sep 11
10:00 am
Ray Pec Invite XC
JV Boys

Results
Sep 11
9:30 am
Ray Pec Invite XC
Varsity Girls

Results
Sep 11
9:00 am
Ray Pec Invite XC
Varsity Boys

Results
Sep 7
4:00 pm
Chillicothe XC Invite
2021 JV Boys

Results
Sep 7
4:00 pm
Chillicothe XC Invite
2021 JV Girls

Results
Sep 7
5:00 pm
Chillicothe XC Invite
2021 Varsity Boys

Results
Sep 7
4:30 pm
Chillicothe XC Invite
2021 Varsity Girls

Results
Sep 2
3:00 pm
Bobcat XC Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 11
8:00 pm
MC Beer Mile
Relay & Alt Beer mile
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 11
8:00 pm
MC Beer Mile
overall results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jul 14
6:30 pm
Martin City Taco Mile
Brad Ziegler
Brad@kcrunningcompany.com
www.runsignup.com/Race/MO/K...

Results
Jul 5
7:00 am
JRHA 5k

Results
May 31
8:00 am
Going the Distance
10K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
May 31
8:00 am
Going the Distance
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
May 15
7:00 am
KCCC Half
Marathon Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
May 1
7:00 am
KCCC 5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Nov 14, 2020
8:00 am
Veterans Day 5K
Live In Person Run
Brad Ziegler
bziegler1003@yahoo.com
www.runsignup.com/Race/MO/P...

Results

Photos
Looking for races before November, 8 2020? Click here