Race with KC Running Company                    Services                    KCRC events                    Race calendar                    RESULTS/PHOTOS

Warrensburg HS
XC Invitational
Varsity Boys Small School

Date: 2021-10-14

Contact: Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results:

Warrensburg INV

Warrensburg INV

October 14, 2021


Results By Race Management Systems, Inc.

Table of Contents

Finish List - Boys - Varsity Boys SM Schools - Teams
Team Detail - Boys - Varsity Boys SM Schools - Teams
Top

Overall Finish List - Boys

Varsity Boys SM Schools

Teams


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    257  Zachary Willis        Holden High School                      18:02.4  5:49/M    11
    2  (< 5)    143  Tyler Rumore          Excelsior Springs High School           18:22.9  5:56/M    12
    3      2    395  Kerrick Adkins        Lexington High School                   18:35.3  6:00/M    12
    4      3    403  Alex Worthington      Lexington High School                   18:41.2  6:02/M    11
    5      4    331  NOAH WALLACE          Knob Noster High School                 18:51.8  6:05/M    10
    6  (< 5)    317  Ryan Bailey           Kingsville High School                  18:52.2  6:05/M    12
    7  (< 5)    572  Carson Stockdale      Plattsburg High School                  19:02.9  6:09/M    11
    8      5    377  Charles Grumke        Lafayette County High School            19:11.0  6:11/M    12
    9  (< 5)    144  Gavin Wilmes          Excelsior Springs High School           19:19.1  6:14/M    11
   10      6    334  TYLER ZINK            Knob Noster High School                 19:21.2  6:15/M    10
   11      7    397  William Chaney        Lexington High School                   19:23.6  6:15/M    12
   12      8    250  Garrett Hankins       Holden High School                      19:40.0  6:21/M    9 
   13      9    398  Tradjun Moss          Lexington High School                   19:54.0  6:25/M    12
   14  (< 5)    496  Cameron McClain       Oak Grove High School                   19:55.3  6:26/M    11
   15     10   1036  Micah Federwitz       St. Paul Lutheran (Concordia)           19:57.9  6:26/M    10
   16     11   1034  Caleb Copus           St. Paul Lutheran (Concordia)           20:09.1  6:30/M    12
   17     12    255  Michael Rinella       Holden High School                      20:10.8  6:31/M    12
   18     13    399  Connor Riker          Lexington High School                   20:13.0  6:31/M    11
   19     14    396  Wade Carter           Lexington High School                   20:13.9  6:32/M    10
   20     15    332  LEVI WILHELM          Knob Noster High School                 20:20.1  6:34/M    10
   21  (< 5)     55  Joseph Lahann         Center High School                      20:22.8  6:34/M    11
   22  (< 5)    466  Ethan Burnett         Meadville High School                   20:25.5  6:35/M    10
   23     16    252  Brian Johnson         Holden High School                      20:27.7  6:36/M    12
   24     17    330  Elijah Vaughan        Knob Noster High School                 20:30.3  6:37/M    9 
   25     18    374  Jaxon Barnes          Lafayette County High School            20:43.1  6:41/M    11
   26     19    324  BAILEY FREITAS        Knob Noster High School                 20:43.6  6:41/M    10
   27     20    375  Logan Cunningham      Lafayette County High School            20:44.4  6:41/M    12
   28     21    333  CARSON ZIMMERSCHIED   Knob Noster High School                 20:50.3  6:43/M    10
   29  (< 5)    138  Jaeger Brandes        Crest Ridge High School                 20:55.9  6:45/M    12
   30     22    254  Ethan Rice            Holden High School                      20:58.7  6:46/M    9 
   31     23    328  Micah Rivera          Knob Noster High School                 20:59.4  6:46/M    9 
   32     24    401  Drake Thompson        Lexington High School                   21:02.5  6:47/M    11
   33     25    781  Sheldon Goedeke       Richmond High School                    21:06.6  6:49/M    11
   34     26    376  Dominic Frye          Lafayette County High School            21:18.3  6:52/M    11
   35  (< 5)    524  Gavin Zumwalt         Odessa High School                      21:19.4  6:53/M    11
   36     27    380  Jameel Merritt        Lafayette County High School            21:25.1  6:55/M    10
   37  (> 7)    326  JOSH HAGLE            Knob Noster High School                 21:32.9  6:57/M    10
   38  (< 5)    318  Brayden Barnett       Kingsville High School                  21:38.6  6:59/M    9 
   39     28    785  Adam Summers          Richmond High School                    21:38.8  6:59/M    9 
   40  (< 5)   1058  Ryder Thompson        Summit Christian Academy High Sc        21:45.8  7:01/M    12
   41  (< 5)    142  Silas O'Dell          Excelsior Springs High School           21:47.8  7:02/M    9 
   42  (< 5)   1053  Luke Fleming          Summit Christian Academy High Sc        21:56.2  7:05/M    12
   43  (> 7)    329  NATHANIEL TURPIN      Knob Noster High School                 21:56.8  7:05/M    10
   44  (< 5)    570  Luke Halsey           Plattsburg High School                  22:02.0  7:06/M    12
   45     29   1035  Carlos Corral Ferrer  St. Paul Lutheran (Concordia)           22:02.5  7:07/M    12
   46  (< 5)    522  John Kuntze           Odessa High School                      22:05.0  7:07/M    9 
   47     30    251  Lukas Hunt            Holden High School                      22:18.3  7:12/M    10
   48  (< 5)    468  Kevin Tsikoyak        Meadville High School                   22:29.0  7:15/M    12
   49     31    783  Wiatt Rice            Richmond High School                    22:31.2  7:16/M    12
   50     32   1041  Mu Yun Tai            St. Paul Lutheran (Concordia)           22:45.9  7:21/M    12
   51  (< 5)    521  Trenton Harris        Odessa High School                      22:57.0  7:24/M    11
   52     33    256  Jackson Treece        Holden High School                      22:58.8  7:25/M    9 
   53     34    373  Levi Aversman         Lafayette County High School            22:59.4  7:25/M    12
   54  (< 5)    523  Frankie Walk          Odessa High School                      23:00.5  7:25/M    9 
   55     35    382  Logan Weaver          Lafayette County High School            23:09.3  7:28/M    12
   56  (< 5)    797  Jordan Hill           Sacred Heart High School                23:10.0  7:28/M    11
   57  (< 5)   1052  Noah Dunn             Summit Christian Academy High Sc        23:11.1  7:29/M    9 
   58  (> 7)    381  Cory Portoff          Lafayette County High School            23:12.8  7:29/M    10
   59  (> 7)    394  James Adkins          Lexington High School                   23:18.5  7:31/M    11
   60  (> 7)    323  Jonathan Collier      Knob Noster High School                 23:25.3  7:33/M    10
   61  (< 5)    492  Jacob Bacus           Oak Grove High School                   23:26.1  7:34/M    11
   62  (< 5)    139  Theodore Feldman      Crest Ridge High School                 23:31.6  7:35/M    12
   63     36    784  Jamison Russell       Richmond High School                    23:33.5  7:36/M    11
   64     37    782  Daxton McGinnis       Richmond High School                    23:54.1  7:43/M    9 
   65     38    779  Declan Cockrum        Richmond High School                    24:00.4  7:45/M    10
   66  (< 5)    140  Dakota Taylor         Crest Ridge High School                 24:06.3  7:47/M    12
   67  (< 5)    571  Max Mann              Plattsburg High School                  24:12.9  7:49/M    12
   68  (< 5)     78  Mason Walker          Central Academy                         24:35.8  7:56/M    10
   69  (> 7)    379  Jaecob McBride        Lafayette County High School            24:39.1  7:57/M    10
   70  (< 5)    494  Saul Logan            Oak Grove High School                   24:44.5  7:59/M    9 
   71  (> 7)    402  Tristan Wick          Lexington High School                   24:47.6  8:00/M    9 
   72  (> 7)    325  Drew Fundaburg        Knob Noster High School                 25:16.2  8:09/M    9 
   73     39   1033  Leheng Chen           St. Paul Lutheran (Concordia)           25:26.1  8:12/M    10
   74  (< 5)    476  Kade Haase            Midway High School                      25:27.6  8:13/M    11
   75  (< 5)    319  Jack Yeaman           Kingsville High School                  25:58.1  8:23/M    11
   76  (< 5)    467  Colby Herring         Meadville High School                   26:07.3  8:26/M    9 
   77  (< 5)     54  Brandon Chandler      Center High School                      26:17.1  8:29/M    12
   78  (< 5)    798  Jaden Velando         Sacred Heart High School                26:21.0  8:30/M    11
   79  (> 7)    378  Luke Iles             Lafayette County High School            26:25.8  8:32/M    9 
   80     40   1040  Wai Nok Chan          St. Paul Lutheran (Concordia)           26:51.5  8:40/M    11
   81     41   1032  Abel Berhe            St. Paul Lutheran (Concordia)           28:25.7  9:10/M    10
   82     42    780  Mason Cooper          Richmond High School                    29:29.5  9:31/M    9 
   83  (< 5)    493  Nicholas Cunningham   Oak Grove High School                   29:35.2  9:33/M    9 
   84  (< 5)   1056  Luke Sienstra         Summit Christian Academy High Sc        31:12.1 10:04/M    9 
Top

Detail Team Results - Boys

Varsity Boys SM Schools

Teams

Lexington High School    Finish Position -     1

  Team Score (places):  34  Team Score (times):    1:36:47.3   Average Time: 19:21.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    395  Kerrick Adkins         12       2            2        18:35.3      18:35.3      0:32.8
    2    403  Alex Worthington       11       3            5        18:41.2      37:16.5      0:38.7
    3    397  William Chaney         12       7           12        19:23.6      56:40.2      1:21.2
    4    398  Tradjun Moss           12       9           21        19:54.0    1:16:34.2      1:51.5
    5    399  Connor Riker           11      13           34        20:13.0    1:36:47.3      2:10.5
    6    396  Wade Carter            10      14           48        20:13.9    1:57:01.2      2:11.4
    7    401  Drake Thompson         11      24           72        21:02.5    2:18:03.8      3:00.1
    8    394  James Adkins           11   More Than  7           23:18.5    2:41:22.3      5:16.0
    9    402  Tristan Wick           9    More Than  7           24:47.6    3:06:09.9      6:45.2

Holden High School    Finish Position -     2

  Team Score (places):  59  Team Score (times):    1:39:19.8   Average Time: 19:51.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    257  Zachary Willis         11       1            1        18:02.4      18:02.4      0:00.0
    2    250  Garrett Hankins        9        8            9        19:40.0      37:42.4      1:37.5
    3    255  Michael Rinella        12      12           21        20:10.8      57:53.2      2:08.3
    4    252  Brian Johnson          12      16           37        20:27.7    1:18:21.0      2:25.2
    5    254  Ethan Rice             9       22           59        20:58.7    1:39:19.8      2:56.3
    6    251  Lukas Hunt             10      30           89        22:18.3    2:01:38.1      4:15.8
    7    256  Jackson Treece         9       33          122        22:58.8    2:24:37.0      4:56.4

Knob Noster High School    Finish Position -     3

  Team Score (places):  61  Team Score (times):    1:39:47.2   Average Time: 19:57.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    331  NOAH WALLACE           10       4            4        18:51.8      18:51.8      0:49.3
    2    334  TYLER ZINK             10       6           10        19:21.2      38:13.0      1:18.7
    3    332  LEVI WILHELM           10      15           25        20:20.1      58:33.2      2:17.6
    4    330  Elijah Vaughan         9       17           42        20:30.3    1:19:03.5      2:27.9
    5    324  BAILEY FREITAS         10      19           61        20:43.6    1:39:47.2      2:41.2
    6    333  CARSON ZIMMERSCHIED    10      21           82        20:50.3    2:00:37.6      2:47.9
    7    328  Micah Rivera           9       23          105        20:59.4    2:21:37.0      2:56.9
    8    326  JOSH HAGLE             10   More Than  7           21:32.9    2:43:10.0      3:30.5
    9    329  NATHANIEL TURPIN       10   More Than  7           21:56.8    3:05:06.8      3:54.3
   10    323  Jonathan Collier       10   More Than  7           23:25.3    3:28:32.2      5:22.9
   11    325  Drew Fundaburg         9    More Than  7           25:16.2    3:53:48.4      7:13.7

Lafayette County High School    Finish Position -     4

  Team Score (places):  96  Team Score (times):    1:43:22.2   Average Time: 20:40.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    377  Charles Grumke         12       5            5        19:11.0      19:11.0      1:08.6
    2    374  Jaxon Barnes           11      18           23        20:43.1      39:54.2      2:40.6
    3    375  Logan Cunningham       12      20           43        20:44.4    1:00:38.6      2:42.0
    4    376  Dominic Frye           11      26           69        21:18.3    1:21:57.0      3:15.9
    5    380  Jameel Merritt         10      27           96        21:25.1    1:43:22.2      3:22.7
    6    373  Levi Aversman          12      34          130        22:59.4    2:06:21.7      4:57.0
    7    382  Logan Weaver           12      35          165        23:09.3    2:29:31.0      5:06.8
    8    381  Cory Portoff           10   More Than  7           23:12.8    2:52:43.9      5:10.4
    9    379  Jaecob McBride         10   More Than  7           24:39.1    3:17:23.0      6:36.7
   10    378  Luke Iles              9    More Than  7           26:25.8    3:43:48.9      8:23.3

St. Paul Lutheran (Concordia)    Finish Position -     5

  Team Score (places): 121  Team Score (times):    1:50:21.7   Average Time: 22:04.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1036  Micah Federwitz        10      10           10        19:57.9      19:57.9      1:55.5
    2   1034  Caleb Copus            12      11           21        20:09.1      40:07.0      2:06.6
    3   1035  Carlos Corral Ferrer   12      29           50        22:02.5    1:02:09.6      4:00.1
    4   1041  Mu Yun Tai             12      32           82        22:45.9    1:24:55.6      4:43.5
    5   1033  Leheng Chen            10      39          121        25:26.1    1:50:21.7      7:23.6
    6   1040  Wai Nok Chan           11      40          161        26:51.5    2:17:13.2      8:49.1
    7   1032  Abel Berhe             10      41          202        28:25.7    2:45:39.0     10:23.2

Richmond High School    Finish Position -     6

  Team Score (places): 157  Team Score (times):    1:52:44.3   Average Time: 22:32.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    781  Sheldon Goedeke        11      25           25        21:06.6      21:06.6      3:04.1
    2    785  Adam Summers           9       28           53        21:38.8      42:45.5      3:36.4
    3    783  Wiatt Rice             12      31           84        22:31.2    1:05:16.7      4:28.7
    4    784  Jamison Russell        11      36          120        23:33.5    1:28:50.2      5:31.0
    5    782  Daxton McGinnis        9       37          157        23:54.1    1:52:44.3      5:51.6
    6    779  Declan Cockrum         10      38          195        24:00.4    2:16:44.8      5:58.0
    7    780  Mason Cooper           9       42          237        29:29.5    2:46:14.3     11:27.0

Oak Grove High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    496  Cameron McClain        11   Less Than  5           19:55.3      19:55.3      1:52.8
    2    492  Jacob Bacus            11   Less Than  5           23:26.1      43:21.5      5:23.7
    3    494  Saul Logan             9    Less Than  5           24:44.5    1:08:06.0      6:42.0
    4    493  Nicholas Cunningham    9    Less Than  5           29:35.2    1:37:41.3     11:32.8

Odessa High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    524  Gavin Zumwalt          11   Less Than  5           21:19.4      21:19.4      3:16.9
    2    522  John Kuntze            9    Less Than  5           22:05.0      43:24.4      4:02.6
    3    521  Trenton Harris         11   Less Than  5           22:57.0    1:06:21.5      4:54.5
    4    523  Frankie Walk           9    Less Than  5           23:00.5    1:29:22.0      4:58.0

Summit Christian Academy High Sc    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1058  Ryder Thompson         12   Less Than  5           21:45.8      21:45.8      3:43.3
    2   1053  Luke Fleming           12   Less Than  5           21:56.2      43:42.0      3:53.7
    3   1052  Noah Dunn              9    Less Than  5           23:11.1    1:06:53.1      5:08.6
    4   1056  Luke Sienstra          9    Less Than  5           31:12.1    1:38:05.2     13:09.6

Crest Ridge High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    138  Jaeger Brandes         12   Less Than  5           20:55.9      20:55.9      2:53.4
    2    139  Theodore Feldman       12   Less Than  5           23:31.6      44:27.5      5:29.1
    3    140  Dakota Taylor          12   Less Than  5           24:06.3    1:08:33.9      6:03.9

Excelsior Springs High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    143  Tyler Rumore           12   Less Than  5           18:22.9      18:22.9      0:20.4
    2    144  Gavin Wilmes           11   Less Than  5           19:19.1      37:42.0      1:16.6
    3    142  Silas O'Dell           9    Less Than  5           21:47.8      59:29.8      3:45.3

Kingsville High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    317  Ryan Bailey            12   Less Than  5           18:52.2      18:52.2      0:49.7
    2    318  Brayden Barnett        9    Less Than  5           21:38.6      40:30.8      3:36.2
    3    319  Jack Yeaman            11   Less Than  5           25:58.1    1:06:29.0      7:55.6

Meadville High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    466  Ethan Burnett          10   Less Than  5           20:25.5      20:25.5      2:23.1
    2    468  Kevin Tsikoyak         12   Less Than  5           22:29.0      42:54.6      4:26.6
    3    467  Colby Herring          9    Less Than  5           26:07.3    1:09:02.0      8:04.8

Plattsburg High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    572  Carson Stockdale       11   Less Than  5           19:02.9      19:02.9      1:00.5
    2    570  Luke Halsey            12   Less Than  5           22:02.0      41:05.0      3:59.5
    3    571  Max Mann               12   Less Than  5           24:12.9    1:05:17.9      6:10.4

Center High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     55  Joseph Lahann          11   Less Than  5           20:22.8      20:22.8      2:20.4
    2     54  Brandon Chandler       12   Less Than  5           26:17.1      46:40.0      8:14.7

Sacred Heart High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    797  Jordan Hill            11   Less Than  5           23:10.0      23:10.0      5:07.5
    2    798  Jaden Velando          11   Less Than  5           26:21.0      49:31.1      8:18.6

Central Academy    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     78  Mason Walker           10   Less Than  5           24:35.8      24:35.8      6:33.4

Midway High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    476  Kade Haase             11   Less Than  5           25:27.6      25:27.6      7:25.1

Date Name & Distance Contact Results Photos
Nov 25
9:00 am
32nd Annual Thanksgiving
Josh Zabel
816-389-4195
jzabel@sportkc.org
www.sportkc.org/thanksgivin...

Results
Oct 23
10:00 am
Belton XC Invite
JV & C Team

Results
Oct 23
9:30 am
Belton XC Invite
Varsity Boys

Results
Oct 23
9:00 am
Belton XC Invite
Varsity Girls

Results
Oct 20
4:30 am
Montrose XC
MS and JV
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 20
4:00 pm
Montrose XC
Varsity
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 14
5:45 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
Varsity Boys Small School
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 14
5:00 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
Varsity Girls
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 14
4:30 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
Varsity Boys Large School
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 14
4:00 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
MS Boys
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 14
3:45 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
MS Girls
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 12
5:00 pm
Barstow MS XC
6th Grade
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12
5:00 pm
Barstow MS XC
Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12
4:30 pm
Barstow MS XC
Girls Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12
8:00 am
Cameron XC
JV Boys

Results
Oct 12
8:00 am
Cameron XC
JV Girls

Results
Oct 12
8:00 am
Cameron XC
Varsity Girls

Results
Oct 12
8:00 am
Cameron XC
Varsity Boys

Results
Oct 12
8:00 am
Cameron XC
Middle School
Girls

Results
Oct 12
8:00 am
Cameron XC
Middle School
Boys

Results
Oct 11
5:15 pm
BS Middle School
XC Championships
Boys A Race
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11
4:45 pm
BS Middle School
XC Championships
Girls A Race
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11
4:15 pm
BS Middle School
XC Championships
Boys B Race
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11
4:00 pm
BS Middle School
XC Championships
Girls B Race
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 10
8:00 am
11th Annual Bill Cross
5K benefiting Feed Northland
Chris Evans
816-301-4483
cevans@feednorthlandkids.org
www.feednorthlandkids.org

Results
Oct 9
11:00 am
Butler XC Invite
Middle School
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 9
10:00 am
Butler XC Invite
JV
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 9
9:00 am
Butler XC Invite
Varsity
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 9
8:00 am
Julia's Warriors
Run for Hope 5k Run
& 1 Mile Walk
Jodi Green
816-516-3164
greenj02@yahoo.com
www.juliaswarriorsrunforhop...

Results
Oct 5
4:00 am
Matt Gannon Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5
6:00 pm
Ray Pec MS XC
A Boys/Girls
Steven Blew
steveblewruns@yahoo.com

Results
Oct 5
5:00 pm
Ray Pec MS XC
B Boys/Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 5
4:30 pm
Ray Pec MS XC
C Boys/Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3
8:00 am
Strutt With Your Mutt 3K
Molly Moody
816-986-4409
mmoody@waysidewaifs.org
waysidewaifs.org

Results
Oct 2
10:00 am
Grain Valley XC
JV Girls & Boys
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2
9:30 am
Grain Valley XC
MS Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2
9:00 am
Grain Valley XC
Invite MS Boys
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2
8:30 am
Grain Valley XC
Invite Varsity Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2
8:15 am
Grain Valley XC
Invite Varsity
Boys
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2
11:00 am
Savannah XC
JV Boys

Results
Oct 2
10:30 am
Savannah XC
Varsity Boys

Results
Oct 2
8:00 am
KC Classic
JV Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 2
8:00 am
KC Classic
Varsity Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 2
8:00 am
KC Classic
C Team Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 2
10:00 am
Savannah XC
Varsity Girls

Results
Sep 30
6:00 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
Varsity Boys

Results
Sep 30
5:30 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
Varsity Girls

Results
Sep 30
5:00 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
JV Boys & Girls

Results
Sep 30
4:30 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
8th Grade Boys & Girls

Results
Sep 30
4:00 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
7th Grade Boys & Girls

Results
Sep 28
8:00 am
Irish XC Invite
Freshmen/JV Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 28
8:00 am
Irish XC Invite
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 28
8:00 am
Irish XC Invite
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 28
8:00 am
Irish XC Invite
JV Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 26
8:00 am
H30K Results
Female
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 26
8:00 am
H30K Mens
Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 23
5:30 pm
Grandview XC
Varsity Boys

Results
Sep 23
5:00 pm
Grandview XC
Varsity Girls

Results
Sep 23
4:30 pm
Grandview XC
JV Boys

Results
Sep 23
4:00 pm
Grandview XC
JV Girls

Results
Sep 23
3:30 pm
Grandview XC
Freshman/Sophomore

Results
Sep 21
6:00 am
Tonganoxie Invite
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21
6:00 pm
Tonganoxie Invite
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21
6:00 pm
Tonganoxie Invite
JV Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21
6:00 pm
Tonganoxie Invite
JV Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21
5:30 pm
Duane Kimble XC
JV Girls

Results
Sep 21
5:00 pm
Duane Kimball XC
Varsity Boys

Results
Sep 21
4:30 pm
Duane Kimble XC
Varsity Girls

Results
Sep 21
4:00 pm
Duane Kimble XC
JV Boys

Results
Sep 19
9:00 am
Seize the Day 10k Run and
Laura Roeseler
314-449-9456
lroeseler@efmk.org
www.classy.org/event/2021-k...

Results
Sep 18
11:15 am
Kris Solsberg XC
Boys C Team

Results
Sep 18
10:45 am
Kris Solsberg XC
C Team Girls

Results
Sep 18
9:15 am
Kris Solsberg XC
JV Girls

Results
Sep 18
10:00 am
Kris Solsberg XC
JV Boys

Results
Sep 18
8:15 am
Kris Solsberg XC
Varsity Girls

Results
Sep 18
8:45 am
Kris Solsberg XC
Varsity Boys

Results
Sep 16
6:00 pm
McClouth Invite
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16
5:00 am
McClouth Invite
8th Grade
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16
4:00 pm
McClouth Invite
7th Grade
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16
6:00 pm
McLouth Invite
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16
5:00 pm
McLouth Invite
JV Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 15
4:00 pm
Turner XC Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 15
6:15 pm
Summit Lakes MS
XC Boys Navy

Results
Sep 15
6:00 pm
Summit Lakes MS
XC Girls Navy

Results
Sep 15
5:45 pm
Summit Lakes MS
XC Boys Silver

Results
Sep 15
5:15 am
Summit Lakes MS
XC Girls Silver

Results
Sep 15
5:00 pm
Summit Lakes MS
XC Boys Green

Results
Sep 15
4:45 pm
Summit Lakes MS
XC Girls Green

Results
Sep 15
4:00 pm
Summit Lakes MS
XC Girls White

Results
Sep 15
4:30 pm
Summit Lakes MS
XC Boys White


Results
Sep 11
11:30 am
Ray Pec Invite XC
C Team Girls

Results
Sep 11
11:00 am
Ray Pec Invite XC
C Team Boys

Results
Sep 11
10:30 am
Ray Pec Invite XC
JV Girls

Results
Sep 11
10:00 am
Ray Pec Invite XC
JV Boys

Results
Sep 11
9:30 am
Ray Pec Invite XC
Varsity Girls

Results
Sep 11
9:00 am
Ray Pec Invite XC
Varsity Boys

Results
Sep 7
4:00 pm
Chillicothe XC Invite
2021 JV Boys

Results
Sep 7
4:00 pm
Chillicothe XC Invite
2021 JV Girls

Results
Sep 7
5:00 pm
Chillicothe XC Invite
2021 Varsity Boys

Results
Sep 7
4:30 pm
Chillicothe XC Invite
2021 Varsity Girls

Results
Sep 2
3:00 pm
Bobcat XC Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 11
8:00 pm
MC Beer Mile
Relay & Alt Beer mile
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 11
8:00 pm
MC Beer Mile
overall results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jul 14
6:30 pm
Martin City Taco Mile
Brad Ziegler
Brad@kcrunningcompany.com
www.runsignup.com/Race/MO/K...

Results
Jul 5
7:00 am
JRHA 5k

Results
May 31
8:00 am
Going the Distance
10K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
May 31
8:00 am
Going the Distance
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
May 15
7:00 am
KCCC Half
Marathon Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
May 1
7:00 am
KCCC 5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Nov 14, 2020
8:00 am
Veterans Day 5K
Live In Person Run
Brad Ziegler
bziegler1003@yahoo.com
www.runsignup.com/Race/MO/P...

Results

Photos
Looking for races before November, 8 2020? Click here