Race with KC Running Company                    Services                    KCRC events                    Race calendar                    RESULTS/PHOTOS

Cameron XC
Middle School
Boys

Date: 2021-10-12

Contact:

Results:

Cameron XC

Cameron XC

October 12, 2021


Results By Race Management Systems, Inc.

Table of Contents

Finish List - Boys - MS Boys - Teams
Team Detail - Boys - MS Boys - Teams
Top

Overall Finish List - Boys

MS Boys

Teams


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    861  Luke Thompson         Chillicothe Middle School               11:11.6  5:36/M    8 
    2      2    858  Lake Englert          Chillicothe Middle School               11:48.8  5:54/M    7 
    3      3    862  Litton Gabrielson     Chillicothe Middle School               12:08.5  6:04/M    8 
    4  (< 5)    831  Thatcher Haggard      Cameron Middle School                   12:24.6  6:12/M    7 
    5  (< 5)    871  Liam Hedding          Excelsior Springs Middle School         12:59.4  6:30/M    7 
    6  (< 5)    832  Brayden Henry         Cameron Middle School                   13:28.6  6:44/M    7 
    7  (< 5)   1056  Jackson Cassity       North Platte Middle School              13:40.0  6:50/M    8 
    8      4    857  Brennen FitzPatrick   Chillicothe Middle School               13:46.2  6:53/M    7 
    9  (< 5)   1053  Devin Navarro         North Platte Middle School              13:57.8  6:59/M    7 
   10  (< 5)    899  Andrew Ferris         Maryville Middle School                 14:08.2  7:04/M    8 
   11  (< 5)    900  Vince Galapin         Maryville Middle School                 14:14.7  7:07/M    8 
   12  (< 5)    873  William Tade          Excelsior Springs Middle School         14:47.8  7:24/M    8 
   13  (< 5)   1054  Cooper Cummings       North Platte Middle School              14:49.6  7:25/M    7 
   14      5    860  Zephaniah O' Berry    Chillicothe Middle School               14:51.9  7:26/M    7 
   15  (< 5)    897  Aiden VanVactor       Maryville Middle School                 14:57.5  7:29/M    7 
   16      6    859  Smith Link            Chillicothe Middle School               15:03.7  7:32/M    7 
   17  (< 5)   1001  Dakota Hughes-Watkins Maryville Middle School                 15:49.2  7:55/M    8 
   18  (< 5)    894  Connal Anderson       Lathrop Middle School                   16:25.7  8:13/M    8 
   19      7    856  Barrett Bowman        Chillicothe Middle School               16:35.1  8:18/M    7 
   20  (< 5)    893  Chance Brassfield     Lathrop Middle School                   16:58.5  8:29/M    7 
   21  (< 5)    895  Sammy Duff            Lathrop Middle School                   17:34.9  8:47/M    8 
   22  (< 5)    872  Wesley Johnson        Excelsior Springs Middle School         20:17.1 10:09/M    8 
   23  (< 5)    833  Jordan McBride        Cameron Middle School                   22:26.8 11:13/M    7 
   24  (< 5)    830  Malachi Baker         Cameron Middle School                   27:46.5 13:53/M    7 
Top

Detail Team Results - Boys

MS Boys

Teams

Chillicothe Middle School    Finish Position -     1

  Team Score (places):  15  Team Score (times):    1:03:47.2   Average Time: 12:45.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    861  Luke Thompson          8        1            1        11:11.6      11:11.6      0:00.0
    2    858  Lake Englert           7        2            3        11:48.8      23:00.5      0:37.2
    3    862  Litton Gabrielson      8        3            6        12:08.5      35:09.0      0:56.8
    4    857  Brennen FitzPatrick    7        4           10        13:46.2      48:55.3      2:34.6
    5    860  Zephaniah O' Berry     7        5           15        14:51.9    1:03:47.2      3:40.2
    6    859  Smith Link             7        6           21        15:03.7    1:18:50.9      3:52.0
    7    856  Barrett Bowman         7        7           28        16:35.1    1:35:26.0      5:23.5

Cameron Middle School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    831  Thatcher Haggard       7    Less Than  5           12:24.6      12:24.6      1:13.0
    2    832  Brayden Henry          7    Less Than  5           13:28.6      25:53.2      2:16.9
    3    833  Jordan McBride         7    Less Than  5           22:26.8      48:20.0     11:15.1
    4    830  Malachi Baker          7    Less Than  5           27:46.5    1:16:06.6     16:34.8

Maryville Middle School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    899  Andrew Ferris          8    Less Than  5           14:08.2      14:08.2      2:56.5
    2    900  Vince Galapin          8    Less Than  5           14:14.7      28:22.9      3:03.1
    3    897  Aiden VanVactor        7    Less Than  5           14:57.5      43:20.5      3:45.8
    4   1001  Dakota Hughes-Watkins  8    Less Than  5           15:49.2      59:09.8      4:37.6

Excelsior Springs Middle School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    871  Liam Hedding           7    Less Than  5           12:59.4      12:59.4      1:47.7
    2    873  William Tade           8    Less Than  5           14:47.8      27:47.2      3:36.1
    3    872  Wesley Johnson         8    Less Than  5           20:17.1      48:04.3      9:05.4

Lathrop Middle School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    894  Connal Anderson        8    Less Than  5           16:25.7      16:25.7      5:14.0
    2    893  Chance Brassfield      7    Less Than  5           16:58.5      33:24.2      5:46.8
    3    895  Sammy Duff             8    Less Than  5           17:34.9      50:59.1      6:23.2

North Platte Middle School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1   1056  Jackson Cassity        8    Less Than  5           13:40.0      13:40.0      2:28.4
    2   1053  Devin Navarro          7    Less Than  5           13:57.8      27:37.9      2:46.2
    3   1054  Cooper Cummings        7    Less Than  5           14:49.6      42:27.6      3:38.0

Date Name & Distance Contact Results Photos
Oct 19
4:00 pm
Montrose
XC Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13
4:00 pm
Suburban Blue
Conference XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13
4:30 pm
Warrensburg XC
Varsity Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13
4:45 pm
Warrensburg XC
Varsity Boys
Small School
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13
4:15 pm
Warrensburg XC
Varsity Boys
Large School
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13
4:00 pm
Warrensburg XC
Middle School Boys
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13
3:45 pm
Warrensburg XC
Middle School Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11
4:00 am
Barstow XC
Middle School
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11
5:15 pm
Cameron XC Invite
JV Girls & Boys
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11
4:15 pm
Cameron XC Invite
Varsity Boys & Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11
3:45 pm
Cameron XC
Invite Middle School
Boys & Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 10
5:00 pm
BS Quad Middle
School XC A Races
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 10
4:00 pm
BS Quad Middle
School XC B Races
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 8
9:00 am
Butler XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 8
8:00 am
Julia's Warriors Run For Hope
Jodi Green
816-516-3164
juliasrunforhope@gmail.com
www.juliaswarriorsrunforhop...

Results
Oct 6
4:00 pm
WYCO XC
Championship
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 5
6:00 pm
Ray Pec
Middle School XC
A Team Boys

Results
Oct 5
5:45 pm
Ray Pec
Middle School XC
A Team Girls

Results
Oct 5
5:30 pm
Ray Pec
Middle School XC
B Team Boys

Results
Oct 5
5:15 pm
Ray Pec
Middle School XC
B Team Girls

Results
Oct 5
4:30 pm
Ray Pec
Middle School XC
C Team Girls

Results
Oct 5
4:30 pm
Ray Pec
Middle School XC
C Team Boys

Results
Oct 4
4:00 pm
Matt Gannon
XC Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2
8:00 am
12th annual Bill Cross
for BackSnacks benefitting
Feed Northland Kids
Chris Evans
816-301-4483
cevans@feednorthlandkids.org
www.raceroster.com/events/2...

Results
Oct 1
2:00 pm
Savannah XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
10:00 am
Grain Valley XC
JV Girls
Sock it to Cancer
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
10:00 am
Grain Valley XC
JV Boys
Sock it to Cancer
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
9:30 am
Grain Valley XC Girls
Middle School
Sock it to Cancer
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
9:00 am
GV XC Middle School Boys
Sock it to Cancer
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
8:30 am
GV XC Girls Varsity
Pink & White Divisions
Sock it to Cancer
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
8:00 am
GV XC Boys Varsity
Pink & White Divisions
Sock it to Cancer
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Sep 29
4:00 pm
Perry Lecompton XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 27
4:00 pm
Lafayette Irish XC
steve@kcrunningcompany.com
Results
Sep 25
8:00 am
Strutt With Your Mutt
3K-5K
Amanda Smasal
816-986-4409
asmasal@waysidewaifs.org
www.support.waysidewaifs.or...

Results
Sep 22
6:00 pm
Duane Kimble
XC Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 22
5:00 pm
Grandview XC
Varsity Boys & Girls

Results
Sep 22
4:15 pm
Grandview XC JV
Boys & Girls

Results
Sep 22
3:30 pm
Grandview XC
9th & 10th Grade Boys

Results
Sep 20
8:00 am
Tonganoxie Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 18
9:00 am
Seize the Day 5k & 10k

Results
Sep 17
11:00 am
Kris Solsberg XC
C Team Boys & Girls

Results
Sep 17
9:00 am
Kris Solsberg XC
JV Boys & Girls

Results
Sep 17
8:15 am
Kris Solsberg XC
Varsity Boys & Girls

Results
Sep 15
8:00 am
McClouth XC
Varsity Boys/Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 15
8:00 am
McClouth XC
MS and JV
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 14
5:45 pm
Summit Lakes XC
Navy Race Boys & Girls

Results
Sep 14
5:15 pm
Summit Lakes XC
Silver Race Boys & Girls

Results
Sep 14
4:45 pm
Summit Lakes XC
Green Race Boys & Girls

Results
Sep 14
4:00 pm
Summit Lakes XC
White Race Boys & Girls

Results
Sep 10
8:00 am
Ray-Pec XC Invite
C Team Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 10
8:00 am
Ray-Pec XC Invite
JV Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 10
8:00 am
Ray-Pec XC Invite
Varsity Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 8
8:00 am
Spring Hill XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 6
4:00 pm
Chillicothe XC Invite

Results
Sep 3
8:00 am
Cass County XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 1
3:15 pm
2022 Bobcat Invitational
XC Meet

Results
Aug 24
8:00 am
MCBeer Mile
Exhibition
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 24
8:00 am
MCBeer Mile
Team Relay
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 24
8:00 am
MCBeer Mile
Ind Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jul 13
8:00 am
Martin City
Taco Mile Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 21
8:00 am
Dairy Association
5k Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 11
8:00 am
Fight for Air Stair Climb
Team Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 11
8:00 am
Fight for Air Stair Climb
Firefighter results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 11
8:00 am
Fight for Air Stair Climb
All Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 6
8:00 am
Heartland 15K
Womens Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 6
8:00 am
Heartland 15K
Mens Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 30
8:00 am
Going the Distance
10K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 30
8:00 am
Going the Distance
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 23
8:00 am
Heartland 39.3
Mens Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 23
8:00 am
Heartland 39.3
Female Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 14
7:00 am
KCCC Half Marathon
Open Division
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 14
7:00 am
KCCC Half Marathon
Company Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Apr 30
7:30 am
KC Corporate Challenge
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Mar 12
9:00 am
Kansas City's Big 12 Run - 5K
Josh Zabel
816-389-4195
jzabel@sportkc.org
www.sportkc.org/big-12-run

Results

Photos
Nov 25, 2021
9:00 am
32nd Annual Thanksgiving
Josh Zabel
816-389-4195
jzabel@sportkc.org
www.sportkc.org/thanksgivin...

Results
Looking for races before November, 3 2021? Click here