Race with KC Running Company                    Services                    KCRC events                    Race calendar                    RESULTS/PHOTOS

Fight for Air Stair Climb
Team Results

Date: 2022-06-11

Contact: Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results:

Lung Association Stair Climb

Lung Association Stair Climb

June 11, 2022


KC Running Company

Final Team Results

stair climb

Friends & Family

Team - Team Brownie Finish Position - 1

Team Score (times): 51:11.7

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1    340  James Brendan MitchelsonKansas City  MO        M       4                 8:40.3       8:40.3
      2    321  Zach Quick              Bentonville  AR        M       5                 8:51.6      17:31.9
      3    318  Matt Osterthun          Columbia  MO           M       8                 8:58.2      26:30.2
      4    339  Rachel Mitchelson       Kansas City  MO        F      34                10:50.2      37:20.4
      5    319  Stacy Osterthun         Columbia  MO           F     114                13:51.2      51:11.7
      6    316  Stephanie Krusich       Stilwell  KS           F     121                14:04.4    1:05:16.1
      7    317  Meagan Lumb             Gardner  KS            F     132                14:47.6    1:20:03.8
      8    320  Cassie Quick            Bentonville  AR        F     141                15:05.6    1:35:09.4

Team - Team Grace Finish Position - 2

Team Score (times): 56:58.1

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1    330  Sam Storrs              Kansas City  MO        M      13                 9:29.1       9:29.1
      2    329  Aaron Speier            OVERLAND park  KS      M      16                 9:35.5      19:04.6
      3    325  Rachel Horvath          Kansas City  MO        F      76                12:23.8      31:28.4
      4    324  Julie French            Overland park  KS      F      79                12:30.1      43:58.6
      5    328  Grace Ray               Overland Park  KS      F      93                12:59.5      56:58.1
      6    326  Dylan Long              Kansas City  MO        M      97                13:03.2    1:10:01.4
      7    356  Karl Duhnke             Kansas City  MO        M     136                14:56.7    1:24:58.1
      8    327  Chris Ray               Overland Park  KS      M     139                15:02.9    1:40:01.1
      9    322  Matthew D'Amore         Overland Park  KS      M     174                16:35.6    1:56:36.7
     10    357  Alana Tingelhoff        Kansas City  MO        F     181          1     17:02.4    2:13:39.2

Team - Southsiders Finish Position - 3

Team Score (times): 57:11.8

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1    129  Pete Burton             Overland Park  KS      M      18                 9:37.6       9:37.6
      2    135  Pat Jaeger              Overland Park  KS      M      22                 9:52.9      19:30.5
      3    136  Jeff Rock               Overland Park  KS      M      65                12:07.1      31:37.7
      4    134  Joan Jaeger             Overland Park  KS      F      81                12:32.1      44:09.8
      5    133  Cynthia Geiman          Stilwell  KS           F      96                13:01.9      57:11.8
      6    138  Nancy Wilson            Overland Park  KS      F     111                13:41.0    1:10:52.9
      7    126  Aria Adams              Stilwell  KS           F     135                14:55.9    1:25:48.8
      8    127  Ava Adams               Stilwell  KS           F     142                15:05.6    1:40:54.4
      9    125  Amanda Adams            Stilwell  KS           F     151                15:23.3    1:56:17.8

Team - Wolfpack Finish Position - 4

Team Score (times): 1:05:11.2

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1    244  Matt Weber              Prairie Village  KS    M      11                 9:09.6       9:09.6
      2    241  Daniel Place            Prairie Village  KS    M      15                 9:35.3      18:44.9
      3    246  Steve Weber             Iowa City  IA          M     146                15:14.0      33:59.0
      4    237  Amie Bartley            Overland Park  KS      F     147                15:14.2      49:13.3
      5    238  Matthew Bartley         Overland Park  KS      M     165                15:57.8    1:05:11.2
      6    242  Thomas Rome             Omaha  NE              M     167                15:59.5    1:21:10.7
      7    245  Nancy Weber             Iowa City  IA          F     179                16:53.5    1:38:04.3
      8    239  Megan Hearn             Lenexa  KS             F     214          1     20:08.9    1:58:13.2
      9    247  Kate Wolford            Overland Park  KS      F     247          1     24:35.4    2:22:48.7
     10    243  Jennifer Weber          Prairie Village  KS    F     250          1     25:42.5    2:48:31.2

Team - Team AL For One Finish Position - 5

Team Score (times): 1:05:29.2

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1    307  Marisa King             Kansas City  KS        F      27                10:09.5      10:09.5
      2    306  Leah Hutchison          Howard  KS             F      83                12:37.4      22:46.9
      3    309  Katherine Laning        Jacksonville  FL       F     102                13:21.9      36:08.9
      4    311  Octaver Robinson        Warrensburg  MO        F     110                13:39.4      49:48.4
      5    310  Allison Norton          Warrensburg  MO        F     160                15:40.7    1:05:29.2
      6    308  Cindy Kovalic           Oakwood Hills  IL      F     170                16:15.3    1:21:44.5

Team - Bruno's EZ Breathers Finish Position - 6

Team Score (times): 1:23:42.9

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1    234  Abby Eaton              Archie  MO             F     143                15:06.4      15:06.4
      2    232  Kim Burris              Kansas City  MO        F     148                15:17.7      30:24.2
      3    236  Jennifer Stockstill     Lees Summit  MO        F     164                15:57.6      46:21.8
      4    233  Kerri Draper            Lees Summit  MO        F     194                18:02.9    1:04:24.8
      5    235  Carrie Eaton            Archie  MO             F     206                19:18.1    1:23:42.9

Team - Sgt. Steppers Finish Position - 7

Team Score (times): 1:37:35.9

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1    300  Rhoda Valenzuela        Spring Hill  KS        F     188                17:39.1      17:39.1
      2    359  Natalie Valenzuela      Spring Hill  KS        F     189                17:39.7      35:18.8
      3    302  Sarah Woodard           Overland Park  KS      F     210                19:44.6      55:03.4
      4    301  Samantha Williams       Denver  CO             F     211                19:50.1    1:14:53.6
      5    299  Melissa Seaver          Overland Park  KS      F     240          1     22:42.3    1:37:35.9
      6    298  Jen Newell              Overland Park  KS      F     276          1   1:56:39.1    3:34:15.1

Team - Reddy 4 The Climb Finish Position - 8

Team Score (times): 1:42:54.6

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1    293  Emily Smith             Lenexa  KS             F     122                14:04.6      14:04.6
      2    291  Josef Huggins           Overland Park  KS      M     183                17:03.2      31:07.9
      3    290  Katie Duncan            Lenexa  KS             F     225                21:22.7      52:30.6
      4    362  Mahva Moradian          Overland Park  KS      F     226                21:36.1    1:14:06.8
      5    292  Kiran Huggins           Overland Park  KS      F     260          1     28:47.8    1:42:54.6

Team - TEAM BERT Finish Position - 9

Team Score (times): 5:37:27.0

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1    231  Henry Parker            Fort Collins  CO       M     269              1:06:54.8    1:06:54.8
      2    229  Bevin Parker            Fort Collins  CO       F     270              1:07:06.5    2:14:01.4
      3    230  Cameron Parker          Fort Collins  CO       M     271              1:07:12.2    3:21:13.6
      4    226  Brooke Knapp            Olathe  KS             F     272          1   1:08:00.3    4:29:13.9
      5    227  Bert Maidment           Overland Park  KS      M     273          1   1:08:13.1    5:37:27.0

Team - Look at that Asth-ma Finish Position - Inc.

Team Score (times):

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1    260  Lindsay Wright          Shawnee  KS            F     145                15:10.5      15:10.5

Team - Owen's OGs Finish Position - Inc.

Team Score (times):

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1    191  Owen Filing             Overland Park  KS      M       3                 8:23.4       8:23.4

Team - Hustlers Finish Position - Inc.

Team Score (times):

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1    215  Kathryn Lincoln         Lenexa  KS             F     131                14:46.3      14:46.3
      2    333  Marcie McGinness        Kansas City  MO        F     133                14:52.0      29:38.3

Team - KC Climbers Finish Position - Inc.

Team Score (times):

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1    221  Cristen Ryman           Kansas City  KS        F      61                12:01.0      12:01.0
      2    220  Kate Lynch              Kansas City  KS        F     153                15:27.5      27:28.5

Team - Lawrence GG Finish Position - Inc.

Team Score (times):

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1     46  Stephanie Foglesong     Perry  KS              F     190                17:42.2      17:42.2
      2     47  Cheryl Taylor           Lawrence  KS           F     193                17:53.5      35:35.7

Team - Megan Said This Would be Fun Finish Position - Inc.

Team Score (times):

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1     49  Tristian Wooten         Lees Summit  MO        F     152                15:26.5      15:26.5
      2     48  Megan Deaver            Lees Summit  MO        F     207                19:19.8      34:46.4

Team - Not Fast, Just Furious Finish Position - Inc.

Team Score (times):

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1    284  Andre Newsom            Lees Summit  MO        M     161                15:42.4      15:42.4
      2    283  Christina Jordan        North Kansas City      F     162                15:47.5      31:30.0

Team - Sally's Stair Steppers Finish Position - Inc.

Team Score (times):

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1    294  McKenzie Nelson         Overland Park  KS      F     229                21:57.2      21:57.2
      2    295  Sally Nelson            Shawnee  KS            F     232                22:05.7      44:02.9

Team - Stepping for a cure Finish Position - Inc.

Team Score (times):

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1    304  Jeff Bransfield         Parkville  MO          M     199                18:40.1      18:40.1
      2    303  Jamie Bransfield        Kansas City  MO        F     248                24:42.7      43:22.9

Team - Team Brandon/Breezy's Finish Position - Inc.

Team Score (times):

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1    313  Matt Koehn              Valley Center  KS      M     237                22:35.5      22:35.5
      2    312  Beth Koehn              Valley Center  KS      F     241                22:46.6      45:22.2

Team - Birthday Bunch Finish Position - Inc.

Team Score (times):

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1    214  Libby Pirie             Olathe  KS             F      21                 9:48.3       9:48.3
      2    213  Blaire Pirie            Olathe  KS             M     144                15:07.8      24:56.1
      3    212  Caitlyn Baker           Overland Park  KS      F     171                16:19.8      41:15.9

Team - Geeks 4Life Finish Position - Inc.

Team Score (times):

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1    187  Chris Williams          Lees Summit  MO        M      41                11:17.0      11:17.0
      2    331  Shane DeMink            Lees Summit  MO        M     155                15:31.7      26:48.8
      3    188  Erica Williams          Lees Summit  MO        F     178                16:48.4      43:37.2

Team - Jazzercise Mission Finish Position - Inc.

Team Score (times):

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1    217  Erin Van Hoet           Fairway  KS            F     221                20:51.1      20:51.1
      2    216  Lisa Elm                Mission  KS            F     223                21:12.6      42:03.7
      3    218  Sonia Wilson            Roeland Park  KS       F     228                21:55.6    1:03:59.3

Team - Morris Finish Position - Inc.

Team Score (times):

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1    263  Vicki Morris            Waukee  IA             F      40                11:15.7      11:15.7
      2    262  CT Morris               Overland Park  KS      M     244                24:25.6      35:41.4
      3    261  Brittany Morris         Overland Park  KS      F     246                24:31.6    1:00:13.0

Team - Wellness Warriors Finish Position - Inc.

Team Score (times):

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1     41  Marc Andrews            Leavenworth  KS        M      90                12:53.2      12:53.2
      2     43  James Shown             Kansas City  MO        M     126                14:18.6      27:11.8
      3     42  Monique McDaniel        Kansas City  MO        F     169                16:11.0      43:22.9

Team - Movin' & Groovin' Finish Position - Inc.

Team Score (times):

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1     53  Scott Young             Overland Park  KS      M      64                12:06.2      12:06.2
      2     52  Kellie Stickler         Roeland Park  KS       F      73                12:19.9      24:26.2
      3     50  George Handy            Kearney  MO            M      74                12:22.9      36:49.1
      4     51  Shelly Handy            Kearney  MO            F     118                14:02.8      50:52.0



Final Team Results

stair climb

Corporate

Team - North Kansas City Hospital Finish Position - 1

Team Score (times): 51:56.6

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1     31  Christopher Yates       Weatherby Lake  MO     M      24                 9:55.3       9:55.3
      2      6  Abigail Colsden         Kansas City  MO        F      28                10:11.9      20:07.3
      3     11  Jonette Killmar         Overland Park  KS      F      30                10:19.3      30:26.6
      4     23  Johannah Schrader       Kearney  MO            F      33                10:35.4      41:02.0
      5     18  Erin McConnell          Spring Hill  KS        F      37                10:54.5      51:56.6
      6     32  Tana Yates              Weatherby Lake  MO     F      45                11:26.4    1:03:23.0
      7     24  Gabrielle Stalker       Kansas City  MO        F      47                11:37.7    1:15:00.8
      8     17  Katie Malone            Independence  MO       F      48                11:42.9    1:26:43.8
      9      2  Cy Booth                Parkville  MO          F      50                11:43.6    1:38:27.4
     10      7  Lynn Dyer               Liberty  MO            F      60                11:59.7    1:50:27.2
     11     29  Abbi Weis               Kansas City  MO        F      75                12:23.7    2:02:51.0
     12     10  Paul Houck              Kansas City  MO        M      82                12:33.6    2:15:24.7
     13      4  Erica Carpenter         Kansas City  MO        F      95                13:01.7    2:28:26.4
     14     22  Angela Ray              Smithville  MO         F     112                13:45.5    2:42:11.9
     15     28  Lana Warne              Kansas City  MO        F     115                13:55.4    2:56:07.3
     16     13  Krisha Klug             Kansas City  MO        F     117                13:59.0    3:10:06.4
     17     21  Tammy Nino              Gladstone  MO          F     149          1     15:18.8    3:25:25.3
     18     27  Karen Wallace           Kansas City  MO        F     158          1     15:35.9    3:41:01.3
     19      1  Crystal Allen           Kansas City  MO        F     186          1     17:26.6    3:58:27.9
     20    347  Casey Quintanilla       Kansas City  MO        F     220          1     20:39.9    4:19:07.9
     21     30  Christy Williams        Kansas City  MO        F     231          1     22:03.4    4:41:11.3
     22     16  Joseph Lira             Overland Park  KS      M     235          2     22:20.2    5:03:31.5
     DQ     12  Debra Kirby             Liberty  MO            F      DQ         DQ             
     24     20  Artem Nikitin           Kansas City  MO        M     263          2     30:33.2    5:34:04.7
     DQ     26  Mary Valla              Parkville  MO          F      DQ         DQ             

Team - JB Climbers Finish Position - 2

Team Score (times): 52:44.7

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1    248  Will Wooden             Kansas City  MO        M       9                 9:01.1       9:01.1
      2    255  Michael Nelson          Prairie Village  KS    M      10                 9:08.6      18:09.8
      3    251  Nick Bowling            Kansas City  MO        M      32                10:24.2      28:34.0
      4    254  Maggie Nelson           Prairie Village  KS    F      54                11:55.9      40:30.0
      5    250  Matthew Bowling         Kansas City  MO        M      70                12:14.6      52:44.7
      6    253  Mary Brophy             Prairie Village  KS    F      84                12:37.6    1:05:22.3
      7    252  James Brophy            Prairie Village  KS    M     175                16:37.6    1:22:00.0

Team - Team Olathe Health Finish Position - 3

Team Score (times): 53:25.4

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1    116  Michael Davoren         Overland Park  KS      M       7                 8:55.9       8:55.9
      2    338  Emily Gray              Kansas City  MO        F      31                10:23.4      19:19.4
      3    124  Jerriann Yorkovich      Basehor  KS            F      35                10:50.3      30:09.7
      4    332  Dawn Brown              Lenexa  KS             F      43                11:18.1      41:27.9
      5    121  Najla Maalouf           Kansas City  MO        F      56                11:57.4      53:25.4
      6    118  Ihab Hassan             Overland Park  KS      M      57                11:57.9    1:05:23.3
      7    119  Meghan Hooper           Overland Park  KS      F     108                13:34.3    1:18:57.7
      8    122  Jamie Nordstrom         Olathe  KS             F     120                14:03.3    1:33:01.0
      9    120  Yvonne Lugo             Kansas City  MO        F     127                14:28.0    1:47:29.1
     10    117  Beth Foster             Olathe  KS             F     205                19:17.1    2:06:46.2

Team - Blue KC - Live Fearless Finish Position - 4

Team Score (times): 55:50.4

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1     99  Bryan Cole              Lenexa  KS             M       6                 8:52.4       8:52.4
      2    109  Maggie Parker           Lees Summit  MO        F      25                10:05.4      18:57.9
      3    112  Lathem Scott            Kansas City  MO        M      36                10:53.6      29:51.5
      4    111  Nolan Parker            Lees Summit  MO        M      89                12:52.8      42:44.3
      5     96  Sheli Blakemore         Kansas City  MO        F      99                13:06.0      55:50.4
      6    100  Gretchen FitzGerald     Kansas City  MO        F     104                13:23.5    1:09:13.9
      7     95  Stephen Antel           Kansas City  MO        M     124                14:14.1    1:23:28.0
      8    102  Jennifer Johnson        Raytown  MO            F     154                15:31.1    1:38:59.2
      9    106  Ryan Keim               Shawnee  KS            M     195                18:12.1    1:57:11.4
     10    101  Lisa Gasho              Blue Springs  MO       F     213          1     19:58.3    2:17:09.7
     11    108  Sonja Miller            Kansas City  MO        F     234          1     22:18.4    2:39:28.1
     12    105  Jennifer Keim           Shawnee  KS            F     251          1     26:33.1    3:06:01.3
     13     97  Lisa Brown              Auburn  KS             F     253          1     26:45.2    3:32:46.6
     14    115  Luci Welch              Kansas City  MO        F     255          2     27:16.2    4:00:02.8

Team - BHC Finish Position - 5

Team Score (times): 59:13.0

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1    163  Kevin Pinkowski         Overland Park  KS      M      12                 9:11.2       9:11.2
      2    164  Mark Sherfy             Shawnee  KS            M      59                11:59.5      21:10.7
      3    159  Jordan Galvan           Kansas City  MO        F      78                12:29.4      33:40.2
      4    167  Chance VanEaton         Belton  MO             M      86                12:43.1      46:23.4
      5    157  Katie Bushong           Overland Park  KS      F      88                12:49.6      59:13.0
      6    168  Nate Wagner             Bonner Springs  KS     M      91                12:56.5    1:12:09.5
      7    156  Laura Bonar             Gardner  KS            F      94                13:00.2    1:25:09.7
      8    162  Mike Makris             Mission  KS            M     107                13:30.1    1:38:39.8
      9    160  Christine Harris        Olathe  KS             F     109                13:37.3    1:52:17.2
     10    158  Tammy Fleming           Kansas City  MO        F     217                20:24.9    2:12:42.1

Team - Affinis Corp Finish Position - 6

Team Score (times): 1:04:42.4

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1    145  Kristen Leathers        Olathe  KS             F      55                11:56.2      11:56.2
      2    144  William LaClair         Olathe  KS             M      66                12:07.4      24:03.6
      3    143  Brandon Gann            Kansas City  MO        M      85                12:39.8      36:43.5
      4    149  Garrett Spease          Kansas City  KS        M     105                13:28.5      50:12.1
      5    341  Candace Villanueva GreerShawnee  KS            F     128                14:30.3    1:04:42.4
      6    150  Marleen Thompson        Olathe  KS             F     216                20:16.9    1:24:59.4
      7    151  Richard Thompson        Olathe  KS             M     239                22:39.1    1:47:38.5

Team - Empower Finish Position - 7

Team Score (times): 1:05:25.8

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1     92  Lacey McCune            Overland Park  KS      F      52                11:47.6      11:47.6
      2     93  Heather Simmons         Olathe  KS             F      71                12:15.2      24:02.9
      3     87  Margaret Cox            Overland Park  KS      F      72                12:15.3      36:18.3
      4     91  Rachel McCaslin         Omaha  NE              F     123                14:07.3      50:25.6
      5     88  Michelle Hamilton       Kansas City  MO        F     137                15:00.1    1:05:25.8
      6     90  Sarah Johnson           Mission  KS            F     150                15:22.6    1:20:48.4
      7     89  Richanda Harris         Kansas City  MO        F     172                16:25.9    1:37:14.4
      8     94  Emily Wheeler           Olathe  KS             F     201                18:51.2    1:56:05.7

Team - Vitaloclimbers Finish Position - 8

Team Score (times): 1:12:44.4

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1    196  Nathan Garlington       Overland Park  KS      M      39                11:06.6      11:06.6
      2    195  Rob Betlach             Lenexa  KS             M     116                13:58.6      25:05.2
      3    193  Kelsey Admire           Olathe  KS             F     129                14:45.7      39:51.0
      4    199  Pinky Mcmillian         Lenexa  KS             F     163                15:49.6      55:40.6
      5    200  Troy Pridgeon           Olathe  KS             M     184                17:03.8    1:12:44.4
      6    361  Janson Lanier           Lenexa  KS             M     187                17:30.0    1:30:14.4
      7    360  Allie Lanier            Lenexa  KS             F     192          1     17:51.0    1:48:05.5
      8    358  Dani Lanier             Lenexa  KS             F     196          1     18:13.6    2:06:19.1
      9    197  Norma Garlington        Overland Park  KS      F     212          1     19:52.9    2:26:12.0
     10    201  Mark Russell            Basehor  KS            M     222          1     21:01.3    2:47:13.4
     11    202  Aaron Watson            Olathe  KS             M     243          1     23:03.9    3:10:17.3
     12    203  Jennifer Watson         Olathe  KS             F     245          2     24:28.0    3:34:45.4
     13    194  Mary Admire             Lenexa  KS             F     274          2   1:19:17.9    4:54:03.4

Team - Team EPC Finish Position - 9

Team Score (times): 1:12:58.1

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1     69  Travis Ruel             Lenexa  KS             M      53                11:50.4      11:50.4
      2     60  Gavin Johnson           Lenexa  KS             M     125                14:15.7      26:06.1
      3     59  Brad Johnson            Lenexa  KS             M     130                14:46.2      40:52.4
      4     61  Gina Johnson            Lenexa  KS             F     138                15:02.5      55:55.0
      5     71  Morgan Stephens         Overland Park  KS      F     182                17:03.0    1:12:58.1

Team - Kindred Northland Finish Position - 10

Team Score (times): 1:13:33.5

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1    344  Anthony Inge            Kansas City  MO        M      19                 9:41.5       9:41.5
      2    342  Andrew Pottker          Liberty  MO            M      46                11:29.8      21:11.4
      3    343  Violet Inge             Kansas City  MO        F     173                16:33.3      37:44.7
      4    345  Brian Inge              Kansas city  MO        M     176                16:40.9      54:25.7
      5    335  Royce Warburton         Kansas City  MO        F     202                19:07.7    1:13:33.5
      6    337  Andy Warburton          Kansas City  MO        M     203                19:14.2    1:32:47.7
      7    334  Becky Warburton         Kansas City  MO        F     204          1     19:16.2    1:52:03.9
      8    336  Evy Warburton           Kansas City  MO        F     208          1     19:27.5    2:11:31.4
      9    353  KALENA HOSS             KANSAS CITY  MO        F     236          1     22:21.9    2:33:53.3
     10    352  AARON HOSS              KANSAS CITY  MO        M     242          1     23:01.2    2:56:54.6
     11    351  JADON HOSS              KANSAS CITY  MO        M     264          1     32:35.6    3:29:30.2
     12    350  JAEL HOSS CRAWFORD      KANSAS CITY  MO        F     265          2     32:59.0    4:02:29.3
     13    225  Amy Pelham              Plattsburg  MO         F     267          2     34:30.6    4:37:00.0

Team - Ascension Via Christi Finish Position - Inc.

Team Score (times):

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1     39  Bruce Witt              Wichita  KS            M     219                20:36.8      20:36.8

Team - Certified Radon Finish Position - Inc.

Team Score (times):

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1    223  Carrie Atkins           Kansas City  MO        F       2                 7:47.8       7:47.8

Team - UMB Climb Squad Finish Position - Inc.

Team Score (times):

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1    192  Michael Filing          Overland Park  KS      M      77                12:23.8      12:23.8

Team - Hallmark - Climbing for Gold Finish Position - Inc.

Team Score (times):

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1     58  Erik Lund               Prairie Village  KS    M      44                11:23.8      11:23.8
      2     57  Andrew Cooper           Leawood  KS            M     157                15:34.4      26:58.2

Team - VO2 Max Finish Position - Inc.

Team Score (times):

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1    210  Jake Riggle             Olathe  KS             M      14                 9:31.7       9:31.7
      2    211  Nancy Stewart           Mission Hills  KS      F     168                16:01.6      25:33.4

Team - Bada$$e$ Finish Position - Inc.

Team Score (times):

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1     56  Emily Rimmey            Lawrence  KS           F     191                17:47.1      17:47.1
      2     55  Anjali Kansal Rill      Lawrence  KS           F     261                29:36.1      47:23.2
      3     54  CeAnne Harbin           Shawnee  KS            F     262                30:00.3    1:17:23.5

Team - Park U Climb Crew Finish Position - Inc.

Team Score (times):

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1    287  Andrew Johnson          Kearney  MO            M      87                12:45.9      12:45.9
      2    289  Adam Stone              Kansas City  MO        M     100                13:07.5      25:53.5
      3    288  Carol Kane              Leawood  KS            F     197                18:20.5      44:14.1

Team - BSM - Breath of Fresh Air Finish Position - Inc.

Team Score (times):

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1     33  Melissa Austin          Overland Park  KS      F     254                27:10.6      27:10.6
      2     34  Amy Cartmill            Merriam  KS            F     256                27:27.9      54:38.5
      3     36  Lynette Julio           Leavenworth  KS        F     257                27:28.5    1:22:07.0
      4     37  Darin Patterson         Lenexa  KS             M     259          1     27:56.0    1:50:03.1



Final Team Results

stair climb

Firefighter

Team - Gladstone Fire/EMS Finish Position - Inc.

Team Score (times):

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1    171  Preston Hoffa           Kansas City  MO        M     200                18:51.2      18:51.2

Team - Whiteman Fire Department Finish Position - Inc.

Team Score (times):

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1    183  Emanuel Villegas        Warrensburg  MO        F      68                12:11.9      12:11.9



Final Team Results

firefighter

Firefighter

2 179 Marc Martinez Whiteman Afb MO M 1 10:36.3 10:36.3 3 180 Jobe Mennecke Windsor MO M 3 11:29.5 22:05.9 4 177 Kevin Coughlin Warrensburg MO M 5 12:21.9 34:27.8 5 181 Tyler Mills Whiteman Afb MO M 6 12:37.3 47:05.1 6 178 Chris Finkes Warrensburg MO M 8 13:48.0 1:00:53.1

Team - Gladstone Fire/EMS Finish Position - Inc.

Team Score (times):

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1    172  Alex Wilson             Roeland Park  KS       M       9                17:12.4      17:12.4
      2    169  Basil Brown             Holt  MO               M      10                18:25.0      35:37.4

Team - Olathe Fire Department Finish Position - Inc.

Team Score (times):

                                                                   O'all      Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend  Place      Place      Time   Cum. Time
      1    174  Matthew Patterson       Overland Park  KS      M       2                11:08.3      11:08.3
      2    175  Colt Sanders            Kansas City  MO        M       4                12:01.5      23:09.9
      3    173  James Davis             Lawrence  KS           M       7                13:04.3      36:14.2

Date Name & Distance Contact Results Photos
Jun 21
8:00 am
Dairy Association
5k Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 11
8:00 am
Fight for Air Stair Climb
All Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 11
8:00 am
Fight for Air Stair Climb
Firefighter results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 11
8:00 am
Fight for Air Stair Climb
Team Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 6
8:00 am
Heartland 15K
Womens Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 6
8:00 am
Heartland 15K
Mens Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 30
8:00 am
Going the Distance
10K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 30
8:00 am
Going the Distance
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 23
8:00 am
Heartland 39.3
Mens Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 23
8:00 am
Heartland 39.3
Female Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 14
7:00 am
KCCC Half Marathon
Open Division
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 14
7:00 am
KCCC Half Marathon
Company Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Apr 30
7:30 am
KC Corporate Challenge
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Mar 12
9:00 am
Kansas City's Big 12 Run - 5K
Josh Zabel
816-389-4195
jzabel@sportkc.org
www.sportkc.org/big-12-run

Results

Photos
Nov 25, 2021
9:00 am
32nd Annual Thanksgiving
Josh Zabel
816-389-4195
jzabel@sportkc.org
www.sportkc.org/thanksgivin...

Results
Oct 23, 2021
10:00 am
Belton XC Invite
JV & C Team

Results
Oct 23, 2021
9:30 am
Belton XC Invite
Varsity Boys

Results
Oct 23, 2021
9:00 am
Belton XC Invite
Varsity Girls

Results
Oct 20, 2021
4:30 am
Montrose XC
MS and JV
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 20, 2021
4:00 pm
Montrose XC
Varsity
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 14, 2021
5:45 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
Varsity Boys Small School
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 14, 2021
5:00 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
Varsity Girls
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 14, 2021
4:30 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
Varsity Boys Large School
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 14, 2021
4:00 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
MS Boys
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 14, 2021
3:45 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
MS Girls
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 12, 2021
5:00 pm
Barstow MS XC
6th Grade
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12, 2021
5:00 pm
Barstow MS XC
Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12, 2021
4:30 pm
Barstow MS XC
Girls Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12, 2021
8:00 am
Cameron XC
JV Boys

Results
Oct 12, 2021
8:00 am
Cameron XC
JV Girls

Results
Oct 12, 2021
8:00 am
Cameron XC
Varsity Girls

Results
Oct 12, 2021
8:00 am
Cameron XC
Varsity Boys

Results
Oct 12, 2021
8:00 am
Cameron XC
Middle School
Girls

Results
Oct 12, 2021
8:00 am
Cameron XC
Middle School
Boys

Results
Oct 11, 2021
5:15 pm
BS Middle School
XC Championships
Boys A Race
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11, 2021
4:45 pm
BS Middle School
XC Championships
Girls A Race
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11, 2021
4:15 pm
BS Middle School
XC Championships
Boys B Race
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11, 2021
4:00 pm
BS Middle School
XC Championships
Girls B Race
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 10, 2021
8:00 am
11th Annual Bill Cross
5K benefiting Feed Northland
Chris Evans
816-301-4483
cevans@feednorthlandkids.org
www.feednorthlandkids.org

Results
Oct 9, 2021
11:00 am
Butler XC Invite
Middle School
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 9, 2021
10:00 am
Butler XC Invite
JV
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 9, 2021
9:00 am
Butler XC Invite
Varsity
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 9, 2021
8:00 am
Julia's Warriors
Run for Hope 5k Run
& 1 Mile Walk
Jodi Green
816-516-3164
greenj02@yahoo.com
www.juliaswarriorsrunforhop...

Results
Oct 5, 2021
4:00 am
Matt Gannon Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5, 2021
6:00 pm
Ray Pec MS XC
A Boys/Girls
Steven Blew
steveblewruns@yahoo.com

Results
Oct 5, 2021
5:00 pm
Ray Pec MS XC
B Boys/Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 5, 2021
4:30 pm
Ray Pec MS XC
C Boys/Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3, 2021
8:00 am
Strutt With Your Mutt 3K
Molly Moody
816-986-4409
mmoody@waysidewaifs.org
waysidewaifs.org

Results
Oct 2, 2021
10:00 am
Grain Valley XC
JV Girls & Boys
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2, 2021
9:30 am
Grain Valley XC
MS Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2, 2021
9:00 am
Grain Valley XC
Invite MS Boys
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2, 2021
8:30 am
Grain Valley XC
Invite Varsity Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2, 2021
8:15 am
Grain Valley XC
Invite Varsity
Boys
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2, 2021
11:00 am
Savannah XC
JV Boys

Results
Oct 2, 2021
10:30 am
Savannah XC
Varsity Boys

Results
Oct 2, 2021
8:00 am
KC Classic
JV Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 2, 2021
8:00 am
KC Classic
Varsity Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 2, 2021
8:00 am
KC Classic
C Team Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 2, 2021
10:00 am
Savannah XC
Varsity Girls

Results
Sep 30, 2021
6:00 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
Varsity Boys

Results
Sep 30, 2021
5:30 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
Varsity Girls

Results
Sep 30, 2021
5:00 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
JV Boys & Girls

Results
Sep 30, 2021
4:30 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
8th Grade Boys & Girls

Results
Sep 30, 2021
4:00 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
7th Grade Boys & Girls

Results
Sep 28, 2021
8:00 am
Irish XC Invite
Freshmen/JV Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 28, 2021
8:00 am
Irish XC Invite
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 28, 2021
8:00 am
Irish XC Invite
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 28, 2021
8:00 am
Irish XC Invite
JV Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 26, 2021
8:00 am
H30K Results
Female
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 26, 2021
8:00 am
H30K Mens
Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 23, 2021
5:30 pm
Grandview XC
Varsity Boys

Results
Sep 23, 2021
5:00 pm
Grandview XC
Varsity Girls

Results
Sep 23, 2021
4:30 pm
Grandview XC
JV Boys

Results
Sep 23, 2021
4:00 pm
Grandview XC
JV Girls

Results
Sep 23, 2021
3:30 pm
Grandview XC
Freshman/Sophomore

Results
Sep 21, 2021
6:00 am
Tonganoxie Invite
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21, 2021
6:00 pm
Tonganoxie Invite
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21, 2021
6:00 pm
Tonganoxie Invite
JV Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21, 2021
6:00 pm
Tonganoxie Invite
JV Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21, 2021
5:30 pm
Duane Kimble XC
JV Girls

Results
Sep 21, 2021
5:00 pm
Duane Kimball XC
Varsity Boys

Results
Sep 21, 2021
4:30 pm
Duane Kimble XC
Varsity Girls

Results
Sep 21, 2021
4:00 pm
Duane Kimble XC
JV Boys

Results
Sep 19, 2021
9:00 am
Seize the Day 10k Run and
Laura Roeseler
314-449-9456
lroeseler@efmk.org
www.classy.org/event/2021-k...

Results
Sep 18, 2021
11:15 am
Kris Solsberg XC
Boys C Team

Results
Sep 18, 2021
10:45 am
Kris Solsberg XC
C Team Girls

Results
Sep 18, 2021
9:15 am
Kris Solsberg XC
JV Girls

Results
Sep 18, 2021
10:00 am
Kris Solsberg XC
JV Boys

Results
Sep 18, 2021
8:15 am
Kris Solsberg XC
Varsity Girls

Results
Sep 18, 2021
8:45 am
Kris Solsberg XC
Varsity Boys

Results
Sep 16, 2021
6:00 pm
McClouth Invite
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16, 2021
5:00 am
McClouth Invite
8th Grade
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16, 2021
4:00 pm
McClouth Invite
7th Grade
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16, 2021
6:00 pm
McLouth Invite
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16, 2021
5:00 pm
McLouth Invite
JV Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 15, 2021
4:00 pm
Turner XC Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 15, 2021
6:15 pm
Summit Lakes MS
XC Boys Navy

Results
Sep 15, 2021
6:00 pm
Summit Lakes MS
XC Girls Navy

Results
Sep 15, 2021
5:45 pm
Summit Lakes MS
XC Boys Silver

Results
Sep 15, 2021
5:15 am
Summit Lakes MS
XC Girls Silver

Results
Sep 15, 2021
5:00 pm
Summit Lakes MS
XC Boys Green

Results
Sep 15, 2021
4:45 pm
Summit Lakes MS
XC Girls Green

Results
Sep 15, 2021
4:00 pm
Summit Lakes MS
XC Girls White

Results
Sep 15, 2021
4:30 pm
Summit Lakes MS
XC Boys White


Results
Sep 11, 2021
11:30 am
Ray Pec Invite XC
C Team Girls

Results
Sep 11, 2021
11:00 am
Ray Pec Invite XC
C Team Boys

Results
Sep 11, 2021
10:30 am
Ray Pec Invite XC
JV Girls

Results
Sep 11, 2021
10:00 am
Ray Pec Invite XC
JV Boys

Results
Sep 11, 2021
9:30 am
Ray Pec Invite XC
Varsity Girls

Results
Sep 11, 2021
9:00 am
Ray Pec Invite XC
Varsity Boys

Results
Sep 7, 2021
4:00 pm
Chillicothe XC Invite
2021 JV Boys

Results
Sep 7, 2021
4:00 pm
Chillicothe XC Invite
2021 JV Girls

Results
Sep 7, 2021
5:00 pm
Chillicothe XC Invite
2021 Varsity Boys

Results
Sep 7, 2021
4:30 pm
Chillicothe XC Invite
2021 Varsity Girls

Results
Sep 2, 2021
3:00 pm
Bobcat XC Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 11, 2021
8:00 pm
MC Beer Mile
Relay & Alt Beer mile
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 11, 2021
8:00 pm
MC Beer Mile
overall results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jul 14, 2021
6:30 pm
Martin City Taco Mile
Brad Ziegler
Brad@kcrunningcompany.com
www.runsignup.com/Race/MO/K...

Results
Jul 5, 2021
7:00 am
JRHA 5k

Results
Looking for races before June, 3 2021? Click here