Race with KC Running Company                    Services                    KCRC events                    Race calendar                    RESULTS/PHOTOS

Spring Hill XC

Date: 2022-09-08

Contact: Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results:

Spring Hill XC

Spring Hill XC

September 08, 22


KC Running Company

Overall Finish List - Boys

7th grade

Teams


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   GRADE

    1      1     81  Luke Patry            SPRING HILL MIDDLE SCHOOL               12:57.1  6:29/M    7 
    2      2      2  Case Barhoover        WOODLAND SPRING MIDDLE SCHOOL           13:48.1  6:54/M    7 
    3      3     89  Harrison York         SPRING HILL MIDDLE SCHOOL               13:54.5  6:57/M    7 
    4      4      5  Sebastian Fraley      WOODLAND SPRING MIDDLE SCHOOL           13:57.5  6:59/M    7 
    5      5     11  Henry Jasa            WOODLAND SPRING MIDDLE SCHOOL           14:02.4  7:01/M    7 
    6      6      9  Hudson Inglehart      WOODLAND SPRING MIDDLE SCHOOL           14:17.8  7:09/M    7 
    7      7     43  Zac Clarke            PIONEER RIDGE MIDDLE SCHOOL             14:37.4  7:19/M    7 
    8      8     18  Caden Sudduth         WOODLAND SPRING MIDDLE SCHOOL           14:52.3  7:26/M    7 
    9      9     66  Wesley Fuchs          SPRING HILL MIDDLE SCHOOL               15:06.9  7:33/M    7 
   10     10     53  Daniel Meili          PIONEER RIDGE MIDDLE SCHOOL             15:22.0  7:41/M    7 
   11     11     73  Carson Loiseau        SPRING HILL MIDDLE SCHOOL               15:26.7  7:43/M    7 
   12     12     74  Matthew Mader         SPRING HILL MIDDLE SCHOOL               15:28.9  7:44/M    7 
   13     13     50  Artie Marmon          PIONEER RIDGE MIDDLE SCHOOL             15:54.3  7:57/M    7 
   14     14     83  Jackson Seitz         SPRING HILL MIDDLE SCHOOL               16:16.4  8:08/M    7 
   15     15      1  Kason Andrews         WOODLAND SPRING MIDDLE SCHOOL           16:48.5  8:24/M    7 
   16  (< 5)     23  Nathan Ciders         PAOLA MIDDLE SCHOOL                     17:16.8  8:38/M    7 
   17     16      6  Austen George         WOODLAND SPRING MIDDLE SCHOOL           17:23.7  8:42/M    7 
   18     17     58  Jimmy Savage          PIONEER RIDGE MIDDLE SCHOOL             17:31.8  8:46/M    7 
   19  (< 5)     33  Emery Morgan          PAOLA MIDDLE SCHOOL                     17:39.4  8:50/M    7 
   20     18     71  Kaeleth Hutcheson     SPRING HILL MIDDLE SCHOOL               18:10.1  9:05/M    7 
   21     19      7  Bryson Green          WOODLAND SPRING MIDDLE SCHOOL           18:45.2  9:23/M    7 
   22     20     61  Joe Wachtel           PIONEER RIDGE MIDDLE SCHOOL             19:19.7  9:40/M    7 
   23     21     65  Brady Fleer           SPRING HILL MIDDLE SCHOOL               24:12.5 12:06/M    7 
   24  (< 5)     20  Burke Argeroupolis    PAOLA MIDDLE SCHOOL                     27:32.5 13:46/M    7 



Overall Finish List - Boys

8th grade

Teams


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   GRADE

    1      1     72  Brody Kerr            SPRING HILL MIDDLE SCHOOL               12:39.1  6:20/M    8 
    2      2     67  Lucas Herthel         SPRING HILL MIDDLE SCHOOL               12:55.4  6:28/M    8 
    3      3     13  Breckin Martin        WOODLAND SPRING MIDDLE SCHOOL           13:26.5  6:43/M    8 
    4      4     57  Mason Payne           PIONEER RIDGE MIDDLE SCHOOL             14:00.6  7:00/M    8 
    5      5     75  William Mader         SPRING HILL MIDDLE SCHOOL               14:16.2  7:08/M    8 
    6      6     19  Hayden Whim-Alber     WOODLAND SPRING MIDDLE SCHOOL           14:20.4  7:10/M    8 
    7      7     82  Jackson Roberts       SPRING HILL MIDDLE SCHOOL               14:21.2  7:11/M    8 
    8      8     12  Liam Jones            WOODLAND SPRING MIDDLE SCHOOL           14:34.5  7:17/M    8 
    9  (< 5)     26  Cruz Guzman           PAOLA MIDDLE SCHOOL                     15:26.0  7:43/M    8 
   10      9     88  Camron Welsh          SPRING HILL MIDDLE SCHOOL               15:30.5  7:45/M    8 
   11     10     39  Robert Ayala          PIONEER RIDGE MIDDLE SCHOOL             15:40.0  7:50/M    8 
   12     11     54  Devon Miller          PIONEER RIDGE MIDDLE SCHOOL             15:56.9  7:58/M    8 
   13     12     56  Thomas Pacey          PIONEER RIDGE MIDDLE SCHOOL             16:21.6  8:11/M    8 
   14     13     15  Easton Schulte        WOODLAND SPRING MIDDLE SCHOOL           16:28.6  8:14/M    8 
   15  (< 5)     36  Jett Reeves           PAOLA MIDDLE SCHOOL                     16:28.8  8:14/M    8 
   16     14     87  Nicholas Terblanche   SPRING HILL MIDDLE SCHOOL               16:39.3  8:20/M    8 
   17     15     86  Stock Straley         SPRING HILL MIDDLE SCHOOL               16:39.8  8:20/M    8 
   18     16      8  Ethan Hill            WOODLAND SPRING MIDDLE SCHOOL           16:45.8  8:23/M    8 
   19     17     62  Aaron Weil            PIONEER RIDGE MIDDLE SCHOOL             17:14.3  8:37/M    8 
   20     18     16  Christian Staples     WOODLAND SPRING MIDDLE SCHOOL           17:17.2  8:39/M    8 
   21     19     48  Sawyer Hinck          PIONEER RIDGE MIDDLE SCHOOL             17:35.4  8:48/M    8 
   22  (< 5)     22  Jackson Bollinger     PAOLA MIDDLE SCHOOL                     18:14.0  9:07/M    8 

Detail Team Results - Boys

7th grade

Teams

WOODLAND SPRING MIDDLE SCHOOL    Finish Position -     1

  Team Score (places):  25  Team Score (times):    1:10:58.3   Average Time: 14:11.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 GRADE   Place        Place      Time        Time        Back
    1      2  Case Barhoover         7        2            2        13:48.1      13:48.1      0:51.0
    2      5  Sebastian Fraley       7        4            6        13:57.5      27:45.7      1:00.4
    3     11  Henry Jasa             7        5           11        14:02.4      41:48.1      1:05.2
    4      9  Hudson Inglehart       7        6           17        14:17.8      56:05.9      1:20.7
    5     18  Caden Sudduth          7        8           25        14:52.3    1:10:58.3      1:55.2
    6      1  Kason Andrews          7       15           40        16:48.5    1:27:46.8      3:51.4
    7      6  Austen George          7       16           56        17:23.7    1:45:10.6      4:26.6
    8      7  Bryson Green           7       19           75        18:45.2    2:03:55.8      5:48.1

SPRING HILL MIDDLE SCHOOL    Finish Position -     2

  Team Score (places):  36  Team Score (times):    1:12:54.3   Average Time: 14:34.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 GRADE   Place        Place      Time        Time        Back
    1     81  Luke Patry             7        1            1        12:57.1      12:57.1      0:00.0
    2     89  Harrison York          7        3            4        13:54.5      26:51.6      0:57.3
    3     66  Wesley Fuchs           7        9           13        15:06.9      41:58.6      2:09.8
    4     73  Carson Loiseau         7       11           24        15:26.7      57:25.3      2:29.6
    5     74  Matthew Mader          7       12           36        15:28.9    1:12:54.3      2:31.8
    6     83  Jackson Seitz          7       14           50        16:16.4    1:29:10.7      3:19.2
    7     71  Kaeleth Hutcheson      7       18           68        18:10.1    1:47:20.8      5:12.9
    8     65  Brady Fleer            7       21           89        24:12.5    2:11:33.3     11:15.4

PIONEER RIDGE MIDDLE SCHOOL    Finish Position -     3

  Team Score (places):  67  Team Score (times):    1:22:45.3   Average Time: 16:33.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 GRADE   Place        Place      Time        Time        Back
    1     43  Zac Clarke             7        7            7        14:37.4      14:37.4      1:40.3
    2     53  Daniel Meili           7       10           17        15:22.0      29:59.4      2:24.8
    3     50  Artie Marmon           7       13           30        15:54.3      45:53.7      2:57.1
    4     58  Jimmy Savage           7       17           47        17:31.8    1:03:25.6      4:34.7
    5     61  Joe Wachtel            7       20           67        19:19.7    1:22:45.3      6:22.6

PAOLA MIDDLE SCHOOL    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 GRADE   Place        Place      Time        Time        Back
    1     23  Nathan Ciders          7    Less Than  5           17:16.8      17:16.8      4:19.6
    2     33  Emery Morgan           7    Less Than  5           17:39.4      34:56.2      4:42.3
    3     20  Burke Argeroupolis     7    Less Than  5           27:32.5    1:02:28.8     14:35.4



Detail Team Results - Boys

8th grade

Teams


SPRING HILL MIDDLE SCHOOL    Finish Position -     1

  Team Score (places):  24  Team Score (times):    1:09:42.5   Average Time: 13:56.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 GRADE   Place        Place      Time        Time        Back
    1     72  Brody Kerr             8        1            1        12:39.1      12:39.1      0:00.0
    2     67  Lucas Herthel          8        2            3        12:55.4      25:34.5      0:16.3
    3     75  William Mader          8        5            8        14:16.2      39:50.7      1:37.1
    4     82  Jackson Roberts        8        7           15        14:21.2      54:11.9      1:42.1
    5     88  Camron Welsh           8        9           24        15:30.5    1:09:42.5      2:51.4
    6     87  Nicholas Terblanche    8       14           38        16:39.3    1:26:21.8      4:00.2
    7     86  Stock Straley          8       15           53        16:39.8    1:43:01.6      4:00.7

WOODLAND SPRING MIDDLE SCHOOL    Finish Position -     2

  Team Score (places):  46  Team Score (times):    1:15:35.9   Average Time: 15:07.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 GRADE   Place        Place      Time        Time        Back
    1     13  Breckin Martin         8        3            3        13:26.5      13:26.5      0:47.4
    2     19  Hayden Whim-Alber      8        6            9        14:20.4      27:46.9      1:41.3
    3     12  Liam Jones             8        8           17        14:34.5      42:21.4      1:55.4
    4     15  Easton Schulte         8       13           30        16:28.6      58:50.1      3:49.5
    5      8  Ethan Hill             8       16           46        16:45.8    1:15:35.9      4:06.7
    6     16  Christian Staples      8       18           64        17:17.2    1:32:53.2      4:38.1

PIONEER RIDGE MIDDLE SCHOOL    Finish Position -     3

  Team Score (places):  54  Team Score (times):    1:19:13.5   Average Time: 15:50.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 GRADE   Place        Place      Time        Time        Back
    1     57  Mason Payne            8        4            4        14:00.6      14:00.6      1:21.5
    2     39  Robert Ayala           8       10           14        15:40.0      29:40.6      3:00.9
    3     54  Devon Miller           8       11           25        15:56.9      45:37.6      3:17.8
    4     56  Thomas Pacey           8       12           37        16:21.6    1:01:59.2      3:42.5
    5     62  Aaron Weil             8       17           54        17:14.3    1:19:13.5      4:35.2
    6     48  Sawyer Hinck           8       19           73        17:35.4    1:36:49.0      4:56.3

PAOLA MIDDLE SCHOOL    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 GRADE   Place        Place      Time        Time        Back
    1     26  Cruz Guzman            8    Less Than  5           15:26.0      15:26.0      2:46.9
    2     36  Jett Reeves            8    Less Than  5           16:28.8      31:54.8      3:49.7
    3     22  Jackson Bollinger      8    Less Than  5           18:14.0      50:08.9      5:34.9

Overall Finish List - Girls

7th grade

Teams


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   GRADE

    1      1     34  Ella Needham          PAOLA MIDDLE SCHOOL                     13:39.2  6:50/M    7 
    2      2     79  Esmae Niehues         SPRING HILL MIDDLE SCHOOL               15:11.8  7:36/M    7 
    3      3     27  Maggie Hart           PAOLA MIDDLE SCHOOL                     15:22.4  7:41/M    7 
    4      4     35  J.Lee Ortiz           PAOLA MIDDLE SCHOOL                     15:27.8  7:44/M    7 
    5      5     45  Kiersten Griffin      PIONEER RIDGE MIDDLE SCHOOL             15:32.0  7:46/M    7 
    6  (< 5)     10  Adrianna Janovick     WOODLAND SPRING MIDDLE SCHOOL           15:36.9  7:48/M    7 
    7      6     40  Leah Bridgewater      PIONEER RIDGE MIDDLE SCHOOL             15:55.7  7:58/M    7 
    8      7     24  Esther Downum         PAOLA MIDDLE SCHOOL                     15:59.1  8:00/M    7 
    9      8     80  Sophia O'Dell         SPRING HILL MIDDLE SCHOOL               16:11.6  8:06/M    7 
   10      9     85  Briel Sly             SPRING HILL MIDDLE SCHOOL               16:16.3  8:08/M    7 
   11     10     76  Adeline McConnell     SPRING HILL MIDDLE SCHOOL               16:19.9  8:10/M    7 
   12     11     41  Katherine Chevanec    PIONEER RIDGE MIDDLE SCHOOL             16:56.4  8:28/M    7 
   13     12     69  Leslie Howell         SPRING HILL MIDDLE SCHOOL               17:20.4  8:40/M    7 
   14     13     84  Taylor Sherron        SPRING HILL MIDDLE SCHOOL               17:43.1  8:52/M    7 
   15     14     31  Aurretta Lytle        PAOLA MIDDLE SCHOOL                     18:33.6  9:17/M    7 
   16     15     42  Megan Church          PIONEER RIDGE MIDDLE SCHOOL             18:45.3  9:23/M    7 
   17     16     77  Charlee Meek          SPRING HILL MIDDLE SCHOOL               20:30.5 10:15/M    7 
   18     17     51  Peyton Martin         PIONEER RIDGE MIDDLE SCHOOL             20:38.0 10:19/M    7 
   19     18     64  Emmery Brown          SPRING HILL MIDDLE SCHOOL               21:36.8 10:48/M    7 
   20     19     29  Clara Lange           PAOLA MIDDLE SCHOOL                     22:14.6 11:07/M    7 
   21     20     38  Lillian Attwood       PIONEER RIDGE MIDDLE SCHOOL             23:05.0 11:33/M    7 
   22     21     46  Abby Hamm             PIONEER RIDGE MIDDLE SCHOOL             23:05.7 11:33/M    7 



Overall Finish List - Girls

8th grade

Teams


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   GRADE

    1      1     49  Ciera Lynch           PIONEER RIDGE MIDDLE SCHOOL             13:35.4  6:48/M    8 
    2  (< 5)     68  Alexis Howard         SPRING HILL MIDDLE SCHOOL               13:55.5  6:58/M    8 
    3  (< 5)     70  Emory Huntington      SPRING HILL MIDDLE SCHOOL               14:02.8  7:01/M    8 
    4  (< 5)     14  Elizabeth Olson       WOODLAND SPRING MIDDLE SCHOOL           15:40.1  7:50/M    8 
    5      2     63  Natalie Woerdehoff    PIONEER RIDGE MIDDLE SCHOOL             15:43.4  7:52/M    8 
    6      3     32  Brookley McDowell     PAOLA MIDDLE SCHOOL                     16:12.2  8:06/M    8 
    7  (< 5)     17  Camden Strickland     WOODLAND SPRING MIDDLE SCHOOL           16:32.3  8:16/M    8 
    8      4     30  Louisa Lawson         PAOLA MIDDLE SCHOOL                     17:48.0  8:54/M    8 
    9      5     47  Anna Hamm             PIONEER RIDGE MIDDLE SCHOOL             18:40.1  9:20/M    8 
   10  (< 5)     78  Brooklyn Moore        SPRING HILL MIDDLE SCHOOL               18:49.6  9:25/M    8 
   11      6     60  Kaitlyn Sleeper       PIONEER RIDGE MIDDLE SCHOOL             18:54.3  9:27/M    8 
   12      7     28  Meg Johnson           PAOLA MIDDLE SCHOOL                     19:19.6  9:40/M    8 
   13      8     25  Leah Foster           PAOLA MIDDLE SCHOOL                     19:34.5  9:47/M    8 
   14      9     59  Payton Schwendamann   PIONEER RIDGE MIDDLE SCHOOL             19:38.7  9:49/M    8 
   15     10     21  Rosie Blackie         PAOLA MIDDLE SCHOOL                     20:08.1 10:04/M    8 
   16     11     44  Lillie Gibson         PIONEER RIDGE MIDDLE SCHOOL             21:14.6 10:37/M    8 

Detail Team Results - Girls

7th grade

Teams

PAOLA MIDDLE SCHOOL    Finish Position -     1

  Team Score (places):  29  Team Score (times):    1:19:02.2   Average Time: 15:48.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 GRADE   Place        Place      Time        Time        Back
    1     34  Ella Needham           7        1            1        13:39.2      13:39.2      0:00.0
    2     27  Maggie Hart            7        3            4        15:22.4      29:01.6      1:43.1
    3     35  J.Lee Ortiz            7        4            8        15:27.8      44:29.5      1:48.5
    4     24  Esther Downum          7        7           15        15:59.1    1:00:28.6      2:19.8
    5     31  Aurretta Lytle         7       14           29        18:33.6    1:19:02.2      4:54.3
    6     29  Clara Lange            7       19           48        22:14.6    1:41:16.9      8:35.3

SPRING HILL MIDDLE SCHOOL    Finish Position -     2

  Team Score (places):  41  Team Score (times):    1:21:20.2   Average Time: 16:16.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 GRADE   Place        Place      Time        Time        Back
    1     79  Esmae Niehues          7        2            2        15:11.8      15:11.8      1:32.6
    2     80  Sophia O'Dell          7        8           10        16:11.6      31:23.5      2:32.4
    3     85  Briel Sly              7        9           19        16:16.3      47:39.9      2:37.1
    4     76  Adeline McConnell      7       10           29        16:19.9    1:03:59.8      2:40.6
    5     69  Leslie Howell          7       12           41        17:20.4    1:21:20.2      3:41.1
    6     84  Taylor Sherron         7       13           54        17:43.1    1:39:03.4      4:03.8
    7     77  Charlee Meek           7       16           70        20:30.5    1:59:33.9      6:51.2
    8     64  Emmery Brown           7       18           88        21:36.8    2:21:10.8      7:57.6

PIONEER RIDGE MIDDLE SCHOOL    Finish Position -     3

  Team Score (places):  54  Team Score (times):    1:27:47.6   Average Time: 17:33.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 GRADE   Place        Place      Time        Time        Back
    1     45  Kiersten Griffin       7        5            5        15:32.0      15:32.0      1:52.8
    2     40  Leah Bridgewater       7        6           11        15:55.7      31:27.8      2:16.4
    3     41  Katherine Chevanec     7       11           22        16:56.4      48:24.2      3:17.2
    4     42  Megan Church           7       15           37        18:45.3    1:07:09.5      5:06.0
    5     51  Peyton Martin          7       17           54        20:38.0    1:27:47.6      6:58.8
    6     38  Lillian Attwood        7       20           74        23:05.0    1:50:52.6      9:25.7
    7     46  Abby Hamm              7       21           95        23:05.7    2:13:58.4      9:26.5

WOODLAND SPRING MIDDLE SCHOOL    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 GRADE   Place        Place      Time        Time        Back
    1     10  Adrianna Janovick      7    Less Than  5           15:36.9      15:36.9      1:57.6



Detail Team Results - Girls

8th grade

Teams


PIONEER RIDGE MIDDLE SCHOOL    Finish Position -     1

  Team Score (places):  23  Team Score (times):    1:26:32.1   Average Time: 17:18.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 GRADE   Place        Place      Time        Time        Back
    1     49  Ciera Lynch            8        1            1        13:35.4      13:35.4      0:00.0
    2     63  Natalie Woerdehoff     8        2            3        15:43.4      29:18.9      2:07.9
    3     47  Anna Hamm              8        5            8        18:40.1      47:59.0      5:04.6
    4     60  Kaitlyn Sleeper        8        6           14        18:54.3    1:06:53.4      5:18.8
    5     59  Payton Schwendamann    8        9           23        19:38.7    1:26:32.1      6:03.2
    6     44  Lillie Gibson          8       11           34        21:14.6    1:47:46.7      7:39.1

PAOLA MIDDLE SCHOOL    Finish Position -     2

  Team Score (places):  32  Team Score (times):    1:33:02.6   Average Time: 18:36.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 GRADE   Place        Place      Time        Time        Back
    1     32  Brookley McDowell      8        3            3        16:12.2      16:12.2      2:36.7
    2     30  Louisa Lawson          8        4            7        17:48.0      34:00.2      4:12.5
    3     28  Meg Johnson            8        7           14        19:19.6      53:19.8      5:44.2
    4     25  Leah Foster            8        8           22        19:34.5    1:12:54.4      5:59.1
    5     21  Rosie Blackie          8       10           32        20:08.1    1:33:02.6      6:32.7

SPRING HILL MIDDLE SCHOOL    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 GRADE   Place        Place      Time        Time        Back
    1     68  Alexis Howard          8    Less Than  5           13:55.5      13:55.5      0:20.0
    2     70  Emory Huntington       8    Less Than  5           14:02.8      27:58.4      0:27.3
    3     78  Brooklyn Moore         8    Less Than  5           18:49.6      46:48.0      5:14.2

WOODLAND SPRING MIDDLE SCHOOL    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 GRADE   Place        Place      Time        Time        Back
    1     14  Elizabeth Olson        8    Less Than  5           15:40.1      15:40.1      2:04.7
    2     17  Camden Strickland      8    Less Than  5           16:32.3      32:12.4      2:56.8

Date Name & Distance Contact Results Photos
Sep 22
6:00 pm
Duane Kimble
XC Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 22
5:00 pm
Grandview XC
Varsity Boys & Girls

Results
Sep 22
4:15 pm
Grandview XC JV
Boys & Girls

Results
Sep 22
3:30 pm
Grandview XC
9th & 10th Grade Boys

Results
Sep 20
8:00 am
Tonganoxie Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 18
9:00 am
Seize the Day 5k & 10k

Results
Sep 17
11:00 am
Kris Solsberg XC
C Team Boys & Girls

Results
Sep 17
9:00 am
Kris Solsberg XC
JV Boys & Girls

Results
Sep 17
8:15 am
Kris Solsberg XC
Varsity Boys & Girls

Results
Sep 15
8:00 am
McClouth XC
Varsity Boys/Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 15
8:00 am
McClouth XC
MS and JV
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 14
5:45 pm
Summit Lakes XC
Navy Race Boys & Girls

Results
Sep 14
5:15 pm
Summit Lakes XC
Silver Race Boys & Girls

Results
Sep 14
4:45 pm
Summit Lakes XC
Green Race Boys & Girls

Results
Sep 14
4:00 pm
Summit Lakes XC
White Race Boys & Girls

Results
Sep 10
8:00 am
Ray-Pec XC Invite
C Team Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 10
8:00 am
Ray-Pec XC Invite
JV Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 10
8:00 am
Ray-Pec XC Invite
Varsity Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 8
8:00 am
Spring Hill XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 6
4:00 pm
Chillicothe XC Invite

Results
Sep 3
8:00 am
Cass County XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 1
3:15 pm
2022 Bobcat Invitational
XC Meet

Results
Aug 24
8:00 am
MCBeer Mile
Exhibition
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 24
8:00 am
MCBeer Mile
Team Relay
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 24
8:00 am
MCBeer Mile
Ind Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jul 13
8:00 am
Martin City
Taco Mile Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 21
8:00 am
Dairy Association
5k Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 11
8:00 am
Fight for Air Stair Climb
All Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 11
8:00 am
Fight for Air Stair Climb
Firefighter results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 11
8:00 am
Fight for Air Stair Climb
Team Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 6
8:00 am
Heartland 15K
Womens Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 6
8:00 am
Heartland 15K
Mens Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 30
8:00 am
Going the Distance
10K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 30
8:00 am
Going the Distance
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 23
8:00 am
Heartland 39.3
Mens Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 23
8:00 am
Heartland 39.3
Female Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 14
7:00 am
KCCC Half Marathon
Open Division
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 14
7:00 am
KCCC Half Marathon
Company Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Apr 30
7:30 am
KC Corporate Challenge
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Mar 12
9:00 am
Kansas City's Big 12 Run - 5K
Josh Zabel
816-389-4195
jzabel@sportkc.org
www.sportkc.org/big-12-run

Results

Photos
Nov 25, 2021
9:00 am
32nd Annual Thanksgiving
Josh Zabel
816-389-4195
jzabel@sportkc.org
www.sportkc.org/thanksgivin...

Results
Oct 23, 2021
10:00 am
Belton XC Invite
JV & C Team

Results
Oct 23, 2021
9:30 am
Belton XC Invite
Varsity Boys

Results
Oct 23, 2021
9:00 am
Belton XC Invite
Varsity Girls

Results
Oct 20, 2021
4:30 am
Montrose XC
MS and JV
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 20, 2021
4:00 pm
Montrose XC
Varsity
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 14, 2021
5:45 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
Varsity Boys Small School
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 14, 2021
5:00 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
Varsity Girls
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 14, 2021
4:30 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
Varsity Boys Large School
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 14, 2021
4:00 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
MS Boys
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 14, 2021
3:45 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
MS Girls
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 12, 2021
5:00 pm
Barstow MS XC
6th Grade
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12, 2021
5:00 pm
Barstow MS XC
Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12, 2021
4:30 pm
Barstow MS XC
Girls Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12, 2021
8:00 am
Cameron XC
JV Boys

Results
Oct 12, 2021
8:00 am
Cameron XC
JV Girls

Results
Oct 12, 2021
8:00 am
Cameron XC
Varsity Girls

Results
Oct 12, 2021
8:00 am
Cameron XC
Varsity Boys

Results
Oct 12, 2021
8:00 am
Cameron XC
Middle School
Girls

Results
Oct 12, 2021
8:00 am
Cameron XC
Middle School
Boys

Results
Oct 11, 2021
5:15 pm
BS Middle School
XC Championships
Boys A Race
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11, 2021
4:45 pm
BS Middle School
XC Championships
Girls A Race
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11, 2021
4:15 pm
BS Middle School
XC Championships
Boys B Race
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11, 2021
4:00 pm
BS Middle School
XC Championships
Girls B Race
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 10, 2021
8:00 am
11th Annual Bill Cross
5K benefiting Feed Northland
Chris Evans
816-301-4483
cevans@feednorthlandkids.org
www.feednorthlandkids.org

Results
Oct 9, 2021
11:00 am
Butler XC Invite
Middle School
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 9, 2021
10:00 am
Butler XC Invite
JV
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 9, 2021
9:00 am
Butler XC Invite
Varsity
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 9, 2021
8:00 am
Julia's Warriors
Run for Hope 5k Run
& 1 Mile Walk
Jodi Green
816-516-3164
greenj02@yahoo.com
www.juliaswarriorsrunforhop...

Results
Oct 5, 2021
4:00 am
Matt Gannon Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5, 2021
6:00 pm
Ray Pec MS XC
A Boys/Girls
Steven Blew
steveblewruns@yahoo.com

Results
Oct 5, 2021
5:00 pm
Ray Pec MS XC
B Boys/Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 5, 2021
4:30 pm
Ray Pec MS XC
C Boys/Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3, 2021
8:00 am
Strutt With Your Mutt 3K
Molly Moody
816-986-4409
mmoody@waysidewaifs.org
waysidewaifs.org

Results
Oct 2, 2021
10:00 am
Grain Valley XC
JV Girls & Boys
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2, 2021
9:30 am
Grain Valley XC
MS Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2, 2021
9:00 am
Grain Valley XC
Invite MS Boys
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2, 2021
8:30 am
Grain Valley XC
Invite Varsity Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2, 2021
8:15 am
Grain Valley XC
Invite Varsity
Boys
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2, 2021
11:00 am
Savannah XC
JV Boys

Results
Oct 2, 2021
10:30 am
Savannah XC
Varsity Boys

Results
Oct 2, 2021
8:00 am
KC Classic
JV Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 2, 2021
8:00 am
KC Classic
Varsity Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 2, 2021
8:00 am
KC Classic
C Team Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 2, 2021
10:00 am
Savannah XC
Varsity Girls

Results
Sep 30, 2021
6:00 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
Varsity Boys

Results
Sep 30, 2021
5:30 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
Varsity Girls

Results
Sep 30, 2021
5:00 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
JV Boys & Girls

Results
Sep 30, 2021
4:30 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
8th Grade Boys & Girls

Results
Sep 30, 2021
4:00 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
7th Grade Boys & Girls

Results
Sep 28, 2021
8:00 am
Irish XC Invite
Freshmen/JV Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 28, 2021
8:00 am
Irish XC Invite
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 28, 2021
8:00 am
Irish XC Invite
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 28, 2021
8:00 am
Irish XC Invite
JV Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 26, 2021
8:00 am
H30K Results
Female
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 26, 2021
8:00 am
H30K Mens
Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 23, 2021
5:30 pm
Grandview XC
Varsity Boys

Results
Sep 23, 2021
5:00 pm
Grandview XC
Varsity Girls

Results
Sep 23, 2021
4:30 pm
Grandview XC
JV Boys

Results
Sep 23, 2021
4:00 pm
Grandview XC
JV Girls

Results
Sep 23, 2021
3:30 pm
Grandview XC
Freshman/Sophomore

Results
Sep 21, 2021
6:00 am
Tonganoxie Invite
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21, 2021
6:00 pm
Tonganoxie Invite
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21, 2021
6:00 pm
Tonganoxie Invite
JV Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21, 2021
6:00 pm
Tonganoxie Invite
JV Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21, 2021
5:30 pm
Duane Kimble XC
JV Girls

Results
Sep 21, 2021
5:00 pm
Duane Kimball XC
Varsity Boys

Results
Sep 21, 2021
4:30 pm
Duane Kimble XC
Varsity Girls

Results
Sep 21, 2021
4:00 pm
Duane Kimble XC
JV Boys

Results
Sep 19, 2021
9:00 am
Seize the Day 10k Run and
Laura Roeseler
314-449-9456
lroeseler@efmk.org
www.classy.org/event/2021-k...

Results
Sep 18, 2021
11:15 am
Kris Solsberg XC
Boys C Team

Results
Sep 18, 2021
10:45 am
Kris Solsberg XC
C Team Girls

Results
Sep 18, 2021
9:15 am
Kris Solsberg XC
JV Girls

Results
Sep 18, 2021
10:00 am
Kris Solsberg XC
JV Boys

Results
Sep 18, 2021
8:15 am
Kris Solsberg XC
Varsity Girls

Results
Sep 18, 2021
8:45 am
Kris Solsberg XC
Varsity Boys

Results
Sep 16, 2021
6:00 pm
McClouth Invite
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16, 2021
5:00 am
McClouth Invite
8th Grade
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16, 2021
4:00 pm
McClouth Invite
7th Grade
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16, 2021
6:00 pm
McLouth Invite
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16, 2021
5:00 pm
McLouth Invite
JV Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 15, 2021
4:00 pm
Turner XC Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 15, 2021
6:15 pm
Summit Lakes MS
XC Boys Navy

Results
Sep 15, 2021
6:00 pm
Summit Lakes MS
XC Girls Navy

Results
Sep 15, 2021
5:45 pm
Summit Lakes MS
XC Boys Silver

Results
Sep 15, 2021
5:15 am
Summit Lakes MS
XC Girls Silver

Results
Sep 15, 2021
5:00 pm
Summit Lakes MS
XC Boys Green

Results
Sep 15, 2021
4:45 pm
Summit Lakes MS
XC Girls Green

Results
Sep 15, 2021
4:00 pm
Summit Lakes MS
XC Girls White

Results
Sep 15, 2021
4:30 pm
Summit Lakes MS
XC Boys White


Results
Sep 11, 2021
11:30 am
Ray Pec Invite XC
C Team Girls

Results
Sep 11, 2021
11:00 am
Ray Pec Invite XC
C Team Boys

Results
Sep 11, 2021
10:30 am
Ray Pec Invite XC
JV Girls

Results
Sep 11, 2021
10:00 am
Ray Pec Invite XC
JV Boys

Results
Sep 11, 2021
9:30 am
Ray Pec Invite XC
Varsity Girls

Results
Sep 11, 2021
9:00 am
Ray Pec Invite XC
Varsity Boys

Results
Sep 7, 2021
4:00 pm
Chillicothe XC Invite
2021 JV Boys

Results
Sep 7, 2021
4:00 pm
Chillicothe XC Invite
2021 JV Girls

Results
Sep 7, 2021
5:00 pm
Chillicothe XC Invite
2021 Varsity Boys

Results
Sep 7, 2021
4:30 pm
Chillicothe XC Invite
2021 Varsity Girls

Results
Sep 2, 2021
3:00 pm
Bobcat XC Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Looking for races before August, 25 2021? Click here