Race with KC Running Company                    Services                    KCRC events                    Race calendar                    RESULTS/PHOTOS

McClouth XC
MS and JV

Date: 2022-09-15

Contact: Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results:

McClouth XC Invite 2022

McClouth XC Invite 2022


September 15, 22




KC Running Company


Overall Finish List - Boys


7th Grade


Teams





O'all
Place Score Bib No Name Team Time Pace Grade

1 1 100 Ned Forsberg McLouth Middle School 13:30.0 6:45/M 7
2 2 199 Cody Lobb Tonganoxie Middle School 13:48.4 6:54/M 7
3 (< 5) 167 Bryant Parker (7) St. Benedict Catholic School 13:52.5 6:56/M 7
4 (< 5) 59 Caleb Smith Maranatha Middle School 14:39.7 7:20/M 7
5 3 194 Bradley Alexander Tonganoxie Middle School 14:58.7 7:29/M 7
6 (< 5) 17 JD Cutshall Jefferson County North Middle Schoo 15:15.1 7:38/M 7
7 4 87 Blake Anderson McLouth Middle School 15:17.0 7:39/M 7
8 5 201 Braden Morenz Tonganoxie Middle School 15:17.1 7:39/M 7
9 6 204 Elijiah Weatherford Tonganoxie Middle School 15:18.0 7:39/M 7
10 7 202 Aston Sander Tonganoxie Middle School 15:29.0 7:45/M 7
11 8 102 Traeton Mills McLouth Middle School 15:31.8 7:46/M 7
12 (< 5) 48 Gabe Rowland Lawrence West Middle School 15:32.3 7:46/M 7
13 (< 5) 135 Joel Brown Perry-Lecompton Middle School 15:43.0 7:52/M 7
14 9 205 Jackson Wiedel Tonganoxie Middle School 15:59.3 8:00/M 7
15 10 92 Peyton Barnes McLouth Middle School 16:21.2 8:11/M 7
16 (< 5) 65 Warren Carey Maranatha Middle School 16:21.2 8:11/M 7
17 (< 5) 36 Brandon Worford Jefferson County West Middle School 16:43.5 8:22/M 7
18 11 197 Landon Gehl Tonganoxie Middle School 17:13.8 8:37/M 7
19 (< 5) 61 Johnnie Heddings Maranatha Middle School 17:43.6 8:52/M 7
20 12 88 Grayson Burnett McLouth Middle School 17:53.3 8:57/M 7
21 (< 5) 122 Aiden Cox Oskaloosa Middle School 17:58.6 8:59/M 7
22 (< 5) 168 Creed Korbelik (7) St. Benedict Catholic School 18:16.2 9:08/M 7
23 13 89 Ayden Bryan McLouth Middle School 18:32.0 9:16/M 7
24 14 90 Abe Heffley McLouth Middle School 18:34.4 9:17/M 7
25 (< 5) 60 Ryder Robinette Maranatha Middle School 19:21.7 9:41/M 7
26 (< 5) 53 Felix Smith Lawrence West Middle School 20:34.9 10:17/M 7
27 (< 5) 157 Westley Brandon Pleasant Ridge Middle School 20:46.3 10:23/M 7
28 (> 7) 195 Jack Duncan Tonganoxie Middle School 21:11.9 10:36/M 7
29 (< 5) 169 Corbin Madden (7) St. Benedict Catholic School 21:49.2 10:55/M 7
30 (> 7) 101 Nathan Kessler McLouth Middle School 22:02.6 11:01/M 7
31 (> 7) 103 Keaton Wolfe McLouth Middle School 22:03.5 11:02/M 7
32 (> 7) 198 Blake Hill Tonganoxie Middle School 22:03.7 11:02/M 7
33 (> 7) 196 Emmanual Garza Tonganoxie Middle School 22:39.1 11:20/M 7
34 (> 7) 203 Jaxon Wasson Tonganoxie Middle School 24:25.6 12:13/M 7
35 (< 5) 58 Michael Slaughter Lawrence West Middle School 26:49.9 13:25/M 7




Team Summary Report - Boys


7th Grade


Teams




Top 5 ------- Finishers -------
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*

1 Tonganoxie Middle School 23 2 3 5 6 7 9 11
Top 5 Times: 1:14:51.4

2 McLouth Middle School 35 1 4 8 10 12 13 14
Top 5 Times: 1:18:33.4

Inc. Jefferson County North Middle Schoo 1 finishers
Top 5 Times:

Inc. Jefferson County West Middle School 1 finishers
Top 5 Times:

Inc. Lawrence West Middle School 3 finishers
Top 5 Times:

Inc. Maranatha Middle School 4 finishers
Top 5 Times:

Inc. Oskaloosa Middle School 1 finishers
Top 5 Times:

Inc. Perry-Lecompton Middle School 1 finishers
Top 5 Times:

Inc. Pleasant Ridge Middle School 1 finishers
Top 5 Times:

Inc. St. Benedict Catholic School 3 finishers
Top 5 Times:





Overall Finish List - Girls


7th Grade


Teams





O'all
Place Score Bib No Name Team Time Pace Grade

1 (< 5) 136 Samantha Hutton Perry-Lecompton Middle School 15:16.9 7:38/M 7
2 1 104 Emery Kramer McLouth Middle School 15:44.3 7:52/M 7
3 2 98 Kinlee Wolfe McLouth Middle School 15:59.6 8:00/M 7
4 (< 5) 38 Julia Thompson Jefferson County West Middle School 16:17.3 8:09/M 7
5 3 186 Anna Gepner Tonganoxie Middle School 16:41.9 8:21/M 7
6 4 185 Jaia Bosley Tonganoxie Middle School 17:06.0 8:33/M 7
7 (< 5) 56 Amelia Lohfeld Lawrence West Middle School 17:23.7 8:42/M 7
8 (< 5) 118 Laci Moffet Oskaloosa Middle School 17:31.8 8:46/M 7
9 5 99 Sabrina Dlugopolski McLouth Middle School 17:52.0 8:56/M 7
10 (< 5) 235 Birkley Hernandez Valley Falls Middle School 17:58.6 8:59/M 7
11 (< 5) 117 Katie Bond Oskaloosa Middle School 18:15.4 9:08/M 7
12 6 189 Avery Smith Tonganoxie Middle School 18:17.9 9:09/M 7
13 7 188 Brooke Nihart Tonganoxie Middle School 18:25.9 9:13/M 7
14 8 106 Chloe Simpson McLouth Middle School 18:31.5 9:16/M 7
15 (< 5) 159 Makayla Hutchens Pleasant Ridge Middle School 18:43.7 9:22/M 7
16 (< 5) 64 Victoria Easton Maranatha Middle School 18:49.1 9:25/M 7
17 9 187 Cadence Lowe Tonganoxie Middle School 19:19.8 9:40/M 7
18 10 93 Aaliyah Dlugopolski McLouth Middle School 19:20.2 9:40/M 7
19 (< 5) 171 Amelie Kemnitz (7) St. Benedict Catholic School 19:21.2 9:41/M 7
20 11 107 Miriam Zimmerman McLouth Middle School 20:20.9 10:10/M 7
21 (< 5) 63 Margot Garcia Scutari Maranatha Middle School 20:21.8 10:11/M 7
22 (< 5) 40 Kenzie Pfiefer Jefferson County West Middle School 21:16.0 10:38/M 7
23 (< 5) 37 June Wilson Jefferson County West Middle School 21:28.0 10:44/M 7
24 (< 5) 236 Mia Carlson Maranatha Middle School 21:39.9 10:50/M 7
25 (< 5) 234 Alila Brown Valley Falls Middle School 21:55.4 10:58/M 7
26 (< 5) 137 Maya Shaw Perry-Lecompton Middle School 22:57.2 11:29/M 7
27 (< 5) 39 Cheyenne Hannigan Jefferson County West Middle School 23:09.7 11:35/M 7
28 (< 5) 160 Olivia Puckett Pleasant Ridge Middle School 23:48.1 11:54/M 7
29 (< 5) 68 Hannah Bridenstine Maranatha Middle School 24:08.4 12:04/M 7
30 (< 5) 52 Layla Afani Lawrence West Middle School 25:31.6 12:46/M 7
31 12 105 Riley Robinson McLouth Middle School 27:19.1 13:40/M 7




Team Summary Report - Girls


7th Grade


Teams




Top 5 ------- Finishers -------
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*

1 McLouth Middle School 26 1 2 5 8 10 11 12
Top 5 Times: 1:27:27.7

2 Tonganoxie Middle School 29 3 4 6 7 9
Top 5 Times: 1:29:51.7

Inc. Jefferson County West Middle School 4 finishers
Top 5 Times:

Inc. Lawrence West Middle School 2 finishers
Top 5 Times:

Inc. Maranatha Middle School 4 finishers
Top 5 Times:

Inc. Oskaloosa Middle School 2 finishers
Top 5 Times:

Inc. Perry-Lecompton Middle School 2 finishers
Top 5 Times:

Inc. Pleasant Ridge Middle School 2 finishers
Top 5 Times:

Inc. St. Benedict Catholic School 1 finishers
Top 5 Times:

Inc. Valley Falls Middle School 2 finishers
Top 5 Times:





McClouth XC Invite 2022

McClouth XC Invite 2022


September 15, 22




KC Running Company


Overall Finish List - Boys


8th Grade


Teams





O'all
Place Score Bib No Name Team Time Pace Grade

1 1 184 Parker Welsh Tonganoxie Middle School 11:47.0 5:54/M 8
2 2 162 Jayce Campbell (8) St. Benedict Catholic School 12:35.6 6:18/M 8
3 3 207 Quintin Barnes Tonganoxie Middle School 13:06.2 6:33/M 8
4 (< 5) 15 Max Kane Jefferson County North Middle Schoo 13:23.2 6:42/M 8
5 (< 5) 94 Drayton Kessler McLouth Middle School 13:58.8 6:59/M 8
6 4 41 Ben Lyles Lawrence West Middle School 14:04.9 7:02/M 8
7 (< 5) 16 Scott Roloff Jefferson County North Middle Schoo 14:08.0 7:04/M 8
8 5 208 Taylor Maslak Tonganoxie Middle School 14:30.7 7:15/M 8
9 6 51 John Blumenstiel Lawrence West Middle School 14:40.8 7:20/M 8
10 7 44 Joey Clossen Lawrence West Middle School 14:51.3 7:26/M 8
11 8 50 Ayden Poracsky Lawrence West Middle School 14:54.3 7:27/M 8
12 (< 5) 97 Jaxson Plake McLouth Middle School 15:03.0 7:32/M 8
13 (< 5) 96 Jaxon Holloway McLouth Middle School 16:06.1 8:03/M 7
14 9 163 Luke Harris (8) St. Benedict Catholic School 16:15.3 8:08/M 8
15 (< 5) 233 Lucas Bernasek Valley Falls Middle School 16:18.5 8:09/M 8
16 10 209 Westyn Reischman Tonganoxie Middle School 16:26.5 8:13/M 8
17 11 54 Isaac Horner Lawrence West Middle School 16:26.7 8:13/M 8
18 12 164 Paul Peitsch (8) St. Benedict Catholic School 16:56.8 8:28/M 8
19 13 46 Ruan Strydom Lawrence West Middle School 17:03.0 8:32/M 8
20 (< 5) 158 Brent Mance Pleasant Ridge Middle School 17:44.2 8:52/M 8
21 14 206 Chamberlain Albert Tonganoxie Middle School 17:47.8 8:54/M 8
22 (< 5) 153 Calen Wardlow Pleasant Ridge Middle School 18:15.1 9:08/M 8
23 15 57 Jack Lee Lawrence West Middle School 18:48.3 9:24/M 8
24 16 183 Micah Stoltenberg Tonganoxie Middle School 19:18.6 9:39/M 8
25 17 161 Cameron Johnson (8) St. Benedict Catholic School 19:25.8 9:43/M 8
26 18 166 Vincent Pike (8) St. Benedict Catholic School 19:40.8 9:50/M 8
27 (< 5) 69 Judah Blackford Maranatha Middle School 20:58.8 10:29/M 8
28 (< 5) 154 Samuel Murphy Pleasant Ridge Middle School 21:08.9 10:34/M 8
29 19 165 Samuel West (8) St. Benedict Catholic School 21:30.8 10:45/M 8
30 (< 5) 67 Hudson Briggs Maranatha Middle School 21:46.3 10:53/M 8




Team Summary Report - Boys


8th Grade


Teams




Top 5 ------- Finishers -------
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*

1 Tonganoxie Middle School 33 1 3 5 10 14 16
Top 5 Times: 1:13:38.4

2 Lawrence West Middle School 36 4 6 7 8 11 13 15
Top 5 Times: 1:14:58.3

3 St. Benedict Catholic School 58 2 9 12 17 18 19
Top 5 Times: 1:24:54.6

Inc. Jefferson County North Middle Schoo 2 finishers
Top 5 Times:

Inc. Maranatha Middle School 2 finishers
Top 5 Times:

Inc. McLouth Middle School 3 finishers
Top 5 Times:

Inc. Pleasant Ridge Middle School 3 finishers
Top 5 Times:

Inc. Valley Falls Middle School 1 finishers
Top 5 Times:





Overall Finish List - Girls


8th Grade


Teams





O'all
Place Score Bib No Name Team Time Pace Grade

1 (< 5) 55 Charlotte Helling Lawrence West Middle School 14:46.9 7:23/M 8
2 (< 5) 49 Helena Mattes Lawrence West Middle School 15:04.8 7:32/M 8
3 (< 5) 121 Katie Peterson Oskaloosa Middle School 15:13.8 7:37/M 8
4 (< 5) 14 Bailey Jenkins Jefferson County North Middle Schoo 15:30.5 7:45/M 8
5 (< 5) 70 Nikita Bates Maranatha Middle School 15:35.8 7:48/M 8
6 (< 5) 190 Abby Burkart Tonganoxie Middle School 15:40.4 7:50/M 8
7 (< 5) 35 Mia Mattox Jefferson County West Middle School 16:04.4 8:02/M 8
8 (< 5) 95 Gabriella Peerson McLouth Middle School 16:18.7 8:09/M 8
9 (< 5) 66 Olivia Cappannari Maranatha Middle School 16:31.9 8:16/M 8
10 (< 5) 62 Brynlee Green Maranatha Middle School 17:00.0 8:30/M 8
11 (< 5) 191 Kylee Cobb Tonganoxie Middle School 17:29.5 8:45/M 8
12 (< 5) 134 Josi Gill Perry-Lecompton Middle School 18:15.5 9:08/M 8
13 (< 5) 119 Aurora Hoffman Oskaloosa Middle School 18:22.2 9:11/M 8
14 (< 5) 192 Gabby Garza Tonganoxie Middle School 19:05.3 9:33/M 8
15 (< 5) 120 Ruby Noll Oskaloosa Middle School 20:02.6 10:01/M 8
16 (< 5) 156 Taylor Forbes Pleasant Ridge Middle School 22:04.1 11:02/M 8
17 (< 5) 133 Katelyn Parnell Perry-Lecompton Middle School 22:50.4 11:25/M 8
18 (< 5) 155 Miranda McKiddy Pleasant Ridge Middle School 23:28.5 11:44/M 8
19 (< 5) 193 Emilee Wehmeyer Tonganoxie Middle School 23:28.7 11:44/M 8




Team Summary Report - Girls


8th Grade


Teams




Top 5 ------- Finishers -------
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*

Inc. Jefferson County North Middle Schoo 1 finishers
Top 5 Times:

Inc. Jefferson County West Middle School 1 finishers
Top 5 Times:

Inc. Lawrence West Middle School 2 finishers
Top 5 Times:

Inc. Maranatha Middle School 3 finishers
Top 5 Times:

Inc. McLouth Middle School 1 finishers
Top 5 Times:

Inc. Oskaloosa Middle School 3 finishers
Top 5 Times:

Inc. Perry-Lecompton Middle School 2 finishers
Top 5 Times:

Inc. Pleasant Ridge Middle School 2 finishers
Top 5 Times:

Inc. Tonganoxie Middle School 4 finishers
Top 5 Times:





McClouth XC Invite 2022

McClouth XC Invite 2022


September 15, 22




KC Running Company


Overall Finish List - Boys


JV


Teams





O'all
Place Score Bib No Name Team Time Pace Grade

1 (< 5) 125 David Hays Perry-Lecompton High School 18:25.0 5:56/M 10
2 1 173 BEN FARRAR Tonganoxie High School 19:28.7 6:17/M 12
3 (< 5) 220 Grayson Coleman Valley Falls High School 19:34.6 6:19/M 10
4 2 30 Zander Helm Jefferson County West High School 20:57.2 6:46/M 10
5 (< 5) 150 Wyatt Baker Pleasant Ridge High School 21:08.8 6:49/M 9
6 (< 5) 149 Jack Maley Pleasant Ridge High School 21:27.3 6:55/M 10
7 3 175 Jacob Tuter Tonganoxie High School 21:39.7 6:59/M 12
8 (< 5) 219 Josiah Hefty Valley Falls High School 21:41.7 7:00/M 11
9 4 180 Joseph Turner Tonganoxie High School 22:05.5 7:08/M 11
10 5 29 Kyle Herrman Jefferson County West High School 22:33.3 7:17/M 10
11 (< 5) 13 Shane Johnson Jefferson County North High School 22:46.9 7:21/M 9
12 6 181 Brayden Fugate Tonganoxie High School 22:59.5 7:25/M 10
13 7 31 Nathan Pollom Jefferson County West High School 23:09.3 7:28/M 10
14 8 177 TJ SCHMID Tonganoxie High School 23:11.5 7:29/M 11
15 (< 5) 6 Isaac Laird Jefferson County North High School 23:13.9 7:30/M 9
16 9 32 Chris Owen Jefferson County West High School 24:40.6 7:58/M 10
17 10 33 Mason McCollum Jefferson County West High School 25:12.2 8:08/M 10
18 11 34 Lucas Hannigan Jefferson County West High School 25:35.5 8:15/M 10
19 12 176 HAROLD MEREI Tonganoxie High School 26:17.7 8:29/M 11
20 (< 5) 81 Landen Olson McLouth High School 28:20.6 9:09/M 9
21 (< 5) 131 Levy Cantell Perry-Lecompton High School 29:33.4 9:32/M 10




Team Summary Report - Boys


JV


Teams




Top 5 ------- Finishers -------
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*

1 Tonganoxie High School 22 1 3 4 6 8 12
Top 5 Times: 1:49:25.1

2 Jefferson County West High School 33 2 5 7 9 10 11
Top 5 Times: 1:56:32.8

Inc. Jefferson County North High School 2 finishers
Top 5 Times:

Inc. McLouth High School 1 finishers
Top 5 Times:

Inc. Perry-Lecompton High School 2 finishers
Top 5 Times:

Inc. Pleasant Ridge High School 2 finishers
Top 5 Times:

Inc. Valley Falls High School 2 finishers
Top 5 Times:





Overall Finish List - Girls


JV


Teams





O'all
Place Score Bib No Name Team Time Pace Grade

1 (< 5) 178 Gracelyn Barnett Tonganoxie High School 25:04.9 8:05/M 9
2 (< 5) 152 Kiersten Kessler Pleasant Ridge High School 25:51.6 8:21/M 9
3 (< 5) 174 EMILINE LEIBANO Tonganoxie High School 26:24.8 8:31/M 11
4 1 227 Katelynn Yates Valley Falls High School 26:27.5 8:32/M 11
5 2 225 Allison Thomas Valley Falls High School 26:51.0 8:40/M 11
6 (< 5) 179 Emerson Maslak Tonganoxie High School 27:52.9 9:00/M 9
7 3 231 Sieanna Ferguson Valley Falls High School 28:12.3 9:06/M 9
8 (< 5) 123 Allison Boyden Perry-Lecompton High School 28:36.0 9:14/M 11
9 4 232 Caitlyn Tavis Valley Falls High School 28:36.6 9:14/M 9
10 (< 5) 151 Rachel Parker Pleasant Ridge High School 28:39.7 9:15/M 10
11 5 228 Lillyan Lloyd Valley Falls High School 32:07.1 10:22/M 10
12 (< 5) 75 Katie Madden Maur Hill- Mount Academy 34:10.8 11:02/M 9




Team Summary Report - Girls


JV


Teams




Top 5 ------- Finishers -------
Place Team Places 1 2 3 4 5 6* 7*

1 Valley Falls High School 15 1 2 3 4 5
Top 5 Times: 2:22:14.6

Inc. Maur Hill- Mount Academy 1 finishers
Top 5 Times:

Inc. Perry-Lecompton High School 1 finishers
Top 5 Times:

Inc. Pleasant Ridge High School 2 finishers
Top 5 Times:

Inc. Tonganoxie High School 3 finishers
Top 5 Times:



Date Name & Distance Contact Results Photos
Sep 22
6:00 pm
Duane Kimble
XC Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 22
5:00 pm
Grandview XC
Varsity Boys & Girls

Results
Sep 22
4:15 pm
Grandview XC JV
Boys & Girls

Results
Sep 22
3:30 pm
Grandview XC
9th & 10th Grade Boys

Results
Sep 20
8:00 am
Tonganoxie Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 18
9:00 am
Seize the Day 5k & 10k

Results
Sep 17
11:00 am
Kris Solsberg XC
C Team Boys & Girls

Results
Sep 17
9:00 am
Kris Solsberg XC
JV Boys & Girls

Results
Sep 17
8:15 am
Kris Solsberg XC
Varsity Boys & Girls

Results
Sep 15
8:00 am
McClouth XC
Varsity Boys/Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 15
8:00 am
McClouth XC
MS and JV
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 14
5:45 pm
Summit Lakes XC
Navy Race Boys & Girls

Results
Sep 14
5:15 pm
Summit Lakes XC
Silver Race Boys & Girls

Results
Sep 14
4:45 pm
Summit Lakes XC
Green Race Boys & Girls

Results
Sep 14
4:00 pm
Summit Lakes XC
White Race Boys & Girls

Results
Sep 10
8:00 am
Ray-Pec XC Invite
C Team Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 10
8:00 am
Ray-Pec XC Invite
JV Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 10
8:00 am
Ray-Pec XC Invite
Varsity Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 8
8:00 am
Spring Hill XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 6
4:00 pm
Chillicothe XC Invite

Results
Sep 3
8:00 am
Cass County XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 1
3:15 pm
2022 Bobcat Invitational
XC Meet

Results
Aug 24
8:00 am
MCBeer Mile
Exhibition
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 24
8:00 am
MCBeer Mile
Team Relay
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 24
8:00 am
MCBeer Mile
Ind Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jul 13
8:00 am
Martin City
Taco Mile Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 21
8:00 am
Dairy Association
5k Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 11
8:00 am
Fight for Air Stair Climb
All Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 11
8:00 am
Fight for Air Stair Climb
Firefighter results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 11
8:00 am
Fight for Air Stair Climb
Team Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 6
8:00 am
Heartland 15K
Womens Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 6
8:00 am
Heartland 15K
Mens Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 30
8:00 am
Going the Distance
10K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 30
8:00 am
Going the Distance
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 23
8:00 am
Heartland 39.3
Mens Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 23
8:00 am
Heartland 39.3
Female Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 14
7:00 am
KCCC Half Marathon
Open Division
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 14
7:00 am
KCCC Half Marathon
Company Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Apr 30
7:30 am
KC Corporate Challenge
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Mar 12
9:00 am
Kansas City's Big 12 Run - 5K
Josh Zabel
816-389-4195
jzabel@sportkc.org
www.sportkc.org/big-12-run

Results

Photos
Nov 25, 2021
9:00 am
32nd Annual Thanksgiving
Josh Zabel
816-389-4195
jzabel@sportkc.org
www.sportkc.org/thanksgivin...

Results
Oct 23, 2021
10:00 am
Belton XC Invite
JV & C Team

Results
Oct 23, 2021
9:30 am
Belton XC Invite
Varsity Boys

Results
Oct 23, 2021
9:00 am
Belton XC Invite
Varsity Girls

Results
Oct 20, 2021
4:30 am
Montrose XC
MS and JV
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 20, 2021
4:00 pm
Montrose XC
Varsity
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 14, 2021
5:45 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
Varsity Boys Small School
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 14, 2021
5:00 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
Varsity Girls
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 14, 2021
4:30 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
Varsity Boys Large School
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 14, 2021
4:00 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
MS Boys
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 14, 2021
3:45 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
MS Girls
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 12, 2021
5:00 pm
Barstow MS XC
6th Grade
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12, 2021
5:00 pm
Barstow MS XC
Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12, 2021
4:30 pm
Barstow MS XC
Girls Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12, 2021
8:00 am
Cameron XC
JV Boys

Results
Oct 12, 2021
8:00 am
Cameron XC
JV Girls

Results
Oct 12, 2021
8:00 am
Cameron XC
Varsity Girls

Results
Oct 12, 2021
8:00 am
Cameron XC
Varsity Boys

Results
Oct 12, 2021
8:00 am
Cameron XC
Middle School
Girls

Results
Oct 12, 2021
8:00 am
Cameron XC
Middle School
Boys

Results
Oct 11, 2021
5:15 pm
BS Middle School
XC Championships
Boys A Race
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11, 2021
4:45 pm
BS Middle School
XC Championships
Girls A Race
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11, 2021
4:15 pm
BS Middle School
XC Championships
Boys B Race
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11, 2021
4:00 pm
BS Middle School
XC Championships
Girls B Race
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 10, 2021
8:00 am
11th Annual Bill Cross
5K benefiting Feed Northland
Chris Evans
816-301-4483
cevans@feednorthlandkids.org
www.feednorthlandkids.org

Results
Oct 9, 2021
11:00 am
Butler XC Invite
Middle School
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 9, 2021
10:00 am
Butler XC Invite
JV
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 9, 2021
9:00 am
Butler XC Invite
Varsity
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 9, 2021
8:00 am
Julia's Warriors
Run for Hope 5k Run
& 1 Mile Walk
Jodi Green
816-516-3164
greenj02@yahoo.com
www.juliaswarriorsrunforhop...

Results
Oct 5, 2021
4:00 am
Matt Gannon Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5, 2021
6:00 pm
Ray Pec MS XC
A Boys/Girls
Steven Blew
steveblewruns@yahoo.com

Results
Oct 5, 2021
5:00 pm
Ray Pec MS XC
B Boys/Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 5, 2021
4:30 pm
Ray Pec MS XC
C Boys/Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3, 2021
8:00 am
Strutt With Your Mutt 3K
Molly Moody
816-986-4409
mmoody@waysidewaifs.org
waysidewaifs.org

Results
Oct 2, 2021
10:00 am
Grain Valley XC
JV Girls & Boys
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2, 2021
9:30 am
Grain Valley XC
MS Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2, 2021
9:00 am
Grain Valley XC
Invite MS Boys
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2, 2021
8:30 am
Grain Valley XC
Invite Varsity Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2, 2021
8:15 am
Grain Valley XC
Invite Varsity
Boys
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2, 2021
11:00 am
Savannah XC
JV Boys

Results
Oct 2, 2021
10:30 am
Savannah XC
Varsity Boys

Results
Oct 2, 2021
8:00 am
KC Classic
JV Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 2, 2021
8:00 am
KC Classic
Varsity Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 2, 2021
8:00 am
KC Classic
C Team Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 2, 2021
10:00 am
Savannah XC
Varsity Girls

Results
Sep 30, 2021
6:00 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
Varsity Boys

Results
Sep 30, 2021
5:30 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
Varsity Girls

Results
Sep 30, 2021
5:00 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
JV Boys & Girls

Results
Sep 30, 2021
4:30 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
8th Grade Boys & Girls

Results
Sep 30, 2021
4:00 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
7th Grade Boys & Girls

Results
Sep 28, 2021
8:00 am
Irish XC Invite
Freshmen/JV Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 28, 2021
8:00 am
Irish XC Invite
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 28, 2021
8:00 am
Irish XC Invite
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 28, 2021
8:00 am
Irish XC Invite
JV Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 26, 2021
8:00 am
H30K Results
Female
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 26, 2021
8:00 am
H30K Mens
Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 23, 2021
5:30 pm
Grandview XC
Varsity Boys

Results
Sep 23, 2021
5:00 pm
Grandview XC
Varsity Girls

Results
Sep 23, 2021
4:30 pm
Grandview XC
JV Boys

Results
Sep 23, 2021
4:00 pm
Grandview XC
JV Girls

Results
Sep 23, 2021
3:30 pm
Grandview XC
Freshman/Sophomore

Results
Sep 21, 2021
6:00 am
Tonganoxie Invite
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21, 2021
6:00 pm
Tonganoxie Invite
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21, 2021
6:00 pm
Tonganoxie Invite
JV Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21, 2021
6:00 pm
Tonganoxie Invite
JV Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21, 2021
5:30 pm
Duane Kimble XC
JV Girls

Results
Sep 21, 2021
5:00 pm
Duane Kimball XC
Varsity Boys

Results
Sep 21, 2021
4:30 pm
Duane Kimble XC
Varsity Girls

Results
Sep 21, 2021
4:00 pm
Duane Kimble XC
JV Boys

Results
Sep 19, 2021
9:00 am
Seize the Day 10k Run and
Laura Roeseler
314-449-9456
lroeseler@efmk.org
www.classy.org/event/2021-k...

Results
Sep 18, 2021
11:15 am
Kris Solsberg XC
Boys C Team

Results
Sep 18, 2021
10:45 am
Kris Solsberg XC
C Team Girls

Results
Sep 18, 2021
9:15 am
Kris Solsberg XC
JV Girls

Results
Sep 18, 2021
10:00 am
Kris Solsberg XC
JV Boys

Results
Sep 18, 2021
8:15 am
Kris Solsberg XC
Varsity Girls

Results
Sep 18, 2021
8:45 am
Kris Solsberg XC
Varsity Boys

Results
Sep 16, 2021
6:00 pm
McClouth Invite
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16, 2021
5:00 am
McClouth Invite
8th Grade
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16, 2021
4:00 pm
McClouth Invite
7th Grade
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16, 2021
6:00 pm
McLouth Invite
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16, 2021
5:00 pm
McLouth Invite
JV Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 15, 2021
4:00 pm
Turner XC Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 15, 2021
6:15 pm
Summit Lakes MS
XC Boys Navy

Results
Sep 15, 2021
6:00 pm
Summit Lakes MS
XC Girls Navy

Results
Sep 15, 2021
5:45 pm
Summit Lakes MS
XC Boys Silver

Results
Sep 15, 2021
5:15 am
Summit Lakes MS
XC Girls Silver

Results
Sep 15, 2021
5:00 pm
Summit Lakes MS
XC Boys Green

Results
Sep 15, 2021
4:45 pm
Summit Lakes MS
XC Girls Green

Results
Sep 15, 2021
4:00 pm
Summit Lakes MS
XC Girls White

Results
Sep 15, 2021
4:30 pm
Summit Lakes MS
XC Boys White


Results
Sep 11, 2021
11:30 am
Ray Pec Invite XC
C Team Girls

Results
Sep 11, 2021
11:00 am
Ray Pec Invite XC
C Team Boys

Results
Sep 11, 2021
10:30 am
Ray Pec Invite XC
JV Girls

Results
Sep 11, 2021
10:00 am
Ray Pec Invite XC
JV Boys

Results
Sep 11, 2021
9:30 am
Ray Pec Invite XC
Varsity Girls

Results
Sep 11, 2021
9:00 am
Ray Pec Invite XC
Varsity Boys

Results
Sep 7, 2021
4:00 pm
Chillicothe XC Invite
2021 JV Boys

Results
Sep 7, 2021
4:00 pm
Chillicothe XC Invite
2021 JV Girls

Results
Sep 7, 2021
5:00 pm
Chillicothe XC Invite
2021 Varsity Boys

Results
Sep 7, 2021
4:30 pm
Chillicothe XC Invite
2021 Varsity Girls

Results
Sep 2, 2021
3:00 pm
Bobcat XC Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Looking for races before August, 25 2021? Click here