Race with KC Running Company                    Services                    KCRC events                    Race calendar                    RESULTS/PHOTOS

Kris Solsberg XC
Varsity Boys & Girls

Date: 2022-09-17

Contact:

Results:


2022 Kris Solsberg Invite

2022 Kris Solsberg Invite


September 17, 2022




Results By Race Management Systems, Inc.


Overall Finish List - Boys


Varstiy Boys


Teams





O'all
Place Score Bib No Name Team Time Pace

1 1 241 Isaac Rivera Lincoln College Prep. High Schoo 15:52.7 5:07/M
2 2 224 Jack Williams Lee's Summit West High School 15:54.9 5:08/M
3 3 57 Trystn Hammer Blue Springs South High School 16:07.3 5:12/M
4 4 312 Jacob Norris Olathe Northwest High School 16:11.0 5:13/M
5 5 453 Henry Acorn Rockhurst High School 16:15.3 5:15/M
6 6 53 Otto Dreher Blue Springs South High School 16:17.4 5:15/M
7 7 488 Brian Humphrey Rockhurst High School 16:24.3 5:18/M
8 8 529 Justin Waldron Rockhurst High School 16:24.8 5:18/M
9 9 203 Caleb Benton Lee's Summit West High School 16:29.0 5:19/M
10 (< 5) 140 Derebe Carr Lee's Summit High School 16:29.8 5:19/M
11 10 392 Thomas Garrett Park Hill South High School 16:35.8 5:21/M
12 11 173 Logan Binger Lee's Summit North High School 16:38.6 5:22/M
13 12 524 August G. Thompson Rockhurst High School 16:40.4 5:23/M
14 13 213 Sam Mathis Lee's Summit West High School 16:48.6 5:25/M
15 14 563 Sam Rosenberg St. Michael the Archangel High S 16:49.6 5:26/M
16 15 174 Eli Block Lee's Summit North High School 16:49.9 5:26/M
17 16 500 Andrew McGalliard Rockhurst High School 16:51.3 5:26/M
18 17 558 Johnny Joyce St. Michael the Archangel High S 16:54.0 5:27/M
19 18 187 Xander McKie Lee's Summit North High School 16:57.6 5:28/M
20 (< 5) 110 Carson Hill Grain Valley High School 17:00.3 5:29/M
21 19 190 Conner Wolf Lee's Summit North High School 17:05.5 5:31/M
22 20 188 Jack Norman Lee's Summit North High School 17:14.4 5:34/M
23 21 409 Grant Windmeyer Park Hill South High School 17:16.2 5:34/M
24 22 522 Kai Somasegaran Rockhurst High School 17:20.5 5:36/M
25 23 663 Caleb Nunn Truman High School 17:22.3 5:36/M
26 24 557 Oliver Hotop St. Michael the Archangel High S 17:22.7 5:36/M
27 25 180 Asa Johnson Lee's Summit North High School 17:23.8 5:37/M
28 (< 5) 143 Ethan Fleming Lee's Summit High School 17:25.0 5:37/M
29 26 685 Julian McNeil Warrensburg High School 17:26.3 5:38/M
30 27 309 Jackson Kuhl Olathe Northwest High School 17:27.7 5:38/M
31 28 205 Kaden Deain Lee's Summit West High School 17:29.6 5:39/M
32 29 232 Roman Garcia Lincoln College Prep. High Schoo 17:31.6 5:39/M
33 30 556 Xavier Collins St. Michael the Archangel High S 17:32.6 5:40/M
34 31 238 Truman Medina Lincoln College Prep. High Schoo 17:36.4 5:41/M
35 32 387 Tanner Clippard Park Hill South High School 17:37.0 5:41/M
36 33 214 Caden Morby Lee's Summit West High School 17:39.8 5:42/M
37 34 630 Tate Chambers Staley High School 17:40.7 5:42/M
38 35 235 Coleman Keck Lincoln College Prep. High Schoo 17:41.9 5:43/M
39 (< 5) 147 Jake Horton Lee's Summit High School 17:43.8 5:43/M
40 36 222 Landon Wegleitner Lee's Summit West High School 17:45.6 5:44/M
41 37 67 Connor Stone Blue Springs South High School 17:49.0 5:45/M
42 (< 5) 263 Breck Brown North Kansas City High School 17:49.4 5:45/M
43 38 29 Cody Ford Basehor-Linwood High School 17:50.8 5:45/M
44 39 640 Raef Kurbin Staley High School 17:51.5 5:46/M
45 40 344 Jakob Johnston Park Hill High School 17:52.9 5:46/M
46 41 638 Colin Keaveney Staley High School 17:55.8 5:47/M
47 42 636 Brody Irlbeck Staley High School 17:56.5 5:47/M
48 (< 5) 262 Caleb Brightwell North Kansas City High School 17:58.3 5:48/M
49 43 681 Jeremiah Akinbohun Warrensburg High School 17:59.7 5:48/M
50 44 493 Brendan Kerr Rockhurst High School 18:00.1 5:48/M
51 45 55 Caleb Garcia Blue Springs South High School 18:01.3 5:49/M
52 46 302 Noah Eckert Olathe Northwest High School 18:01.9 5:49/M
53 47 349 Cade Pummill Park Hill High School 18:04.9 5:50/M
54 (< 5) 87 Jordan Jamis Fort Osage High School 18:06.5 5:51/M
55 48 562 David Rogge St. Michael the Archangel High S 18:07.3 5:51/M
56 49 337 Samuel Benson Park Hill High School 18:08.1 5:51/M
57 50 177 Bradley Davis Lee's Summit North High School 18:10.0 5:52/M
58 51 71 Ian Zind Blue Springs South High School 18:10.3 5:52/M
59 52 407 Timothy Tasler Park Hill South High School 18:10.8 5:52/M
60 53 338 Nathan Chen Park Hill High School 18:11.5 5:52/M
61 54 208 Jack Haley Lee's Summit West High School 18:11.7 5:52/M
62 55 64 Caden Scalfaro Blue Springs South High School 18:13.1 5:53/M
63 56 350 Ben Richenburg Park Hill High School 18:15.1 5:53/M
64 57 631 Carson Crockett Staley High School 18:17.2 5:54/M
65 58 647 Dylan Scott Staley High School 18:18.7 5:54/M
66 59 353 Lucas Urista Park Hill High School 18:29.0 5:58/M
67 60 307 Hewitt KARDIS Olathe Northwest High School 18:29.4 5:58/M
68 61 28 Jacson Cruse Basehor-Linwood High School 18:41.8 6:02/M
69 62 345 Caden Mills Park Hill High School 18:43.6 6:02/M
70 (< 5) 151 Jacob Morrill Lee's Summit High School 18:47.7 6:04/M
71 63 394 Zachary Hilzinger Park Hill South High School 18:48.5 6:04/M
72 (< 5) 265 Matthew Hobdy North Kansas City High School 18:52.7 6:05/M
73 (< 5) 93 Austin Samson Fort Osage High School 18:57.4 6:07/M
74 64 397 Jamee Jarman Park Hill South High School 18:59.4 6:08/M
75 65 24 Jimmy Bramah Basehor-Linwood High School 19:00.0 6:08/M
76 (< 5) 267 Alen Kovac North Kansas City High School 19:00.9 6:08/M
77 66 301 Ben Eckert Olathe Northwest High School 19:02.3 6:08/M
78 67 396 Ethan Irving Park Hill South High School 19:03.1 6:09/M
79 (< 5) 418 Rustin Branstetter Pleasant Hill High School 19:06.3 6:10/M
80 68 44 Andrew Schmidling Basehor-Linwood High School 19:06.9 6:10/M
81 69 306 Isaac Hutchins Olathe Northwest High School 19:07.5 6:10/M
82 (< 5) 442 Brendan Santellan Raytown High School 19:13.0 6:12/M
83 70 687 Carson O'Neal Warrensburg High School 19:14.6 6:12/M
84 71 311 Drew Matchett Olathe Northwest High School 19:20.8 6:14/M
85 72 237 Romulus Martinez Lincoln College Prep. High Schoo 19:30.9 6:18/M
86 73 559 Alec Lopez St. Michael the Archangel High S 19:34.3 6:19/M
87 (< 5) 695 Alexander Alejandre William Chrisman High School 19:35.5 6:19/M
88 74 565 Garrett Scheier St. Michael the Archangel High S 19:53.0 6:25/M
89 (< 5) 1121 Lucas Smith William Chrisman High School 19:55.0 6:26/M
90 75 34 Lane Lamping Basehor-Linwood High School 19:58.7 6:27/M
91 76 683 Anthony Long Warrensburg High School 20:00.2 6:27/M
92 (< 5) 452 Philip Wolfe Raytown South High School 20:05.2 6:29/M
93 77 32 Blake Kite Basehor-Linwood High School 20:12.3 6:31/M
94 78 243 Albert Turner Lincoln College Prep. High Schoo 20:26.7 6:36/M
95 79 39 Marcus Otero Basehor-Linwood High School 20:29.7 6:37/M
96 (< 5) 430 William Bettis Raytown High School 21:14.8 6:51/M
97 (< 5) 699 Jayden Eden William Chrisman High School 21:17.9 6:52/M
98 (< 5) 85 KC Culbertson Fort Osage High School 21:18.6 6:52/M
99 (< 5) 700 Ket Munger William Chrisman High School 21:25.3 6:55/M
100 (< 5) 83 Reddeck Burrell Fort Osage High School 21:30.1 6:56/M

O'all
Place Score Bib No Name Team Time Pace

101 (< 5) 421 Hayden Hornbostel Pleasant Hill High School 21:49.0 7:02/M
102 80 664 Aaron Ortiz Truman High School 21:52.4 7:03/M
103 81 233 Eoin Harrison Lincoln College Prep. High Schoo 21:52.5 7:03/M
104 82 659 Ryder Kempker Truman High School 21:53.7 7:04/M
105 83 656 Joshua Bush Truman High School 22:04.5 7:07/M
106 84 682 Cole Brisbin Warrensburg High School 22:11.2 7:09/M
107 85 657 Brandon Coffman Truman High School 22:36.3 7:18/M
108 86 665 Owen Williams Truman High School 22:37.5 7:18/M
109 87 688 Colton Robbins Warrensburg High School 22:42.9 7:20/M
110 88 686 Grant Moore Warrensburg High School 22:51.0 7:22/M
111 89 662 Xander Nichols Truman High School 23:16.0 7:30/M
112 (> 7) 660 Max Lee Truman High School 25:04.5 8:05/M




Detail Team Results - Boys



Varstiy Boys


Teams



Rockhurst High School Finish Position - 1

Team Score (places): 48 Team Score (times): 1:22:36.3 Average Time: 16:31.2

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 453 Henry Acorn 5 5 16:15.3 16:15.3 0:22.6
2 488 Brian Humphrey 7 12 16:24.3 32:39.6 0:31.6
3 529 Justin Waldron 8 20 16:24.8 49:04.4 0:32.1
4 524 August G. Thompson 12 32 16:40.4 1:05:44.9 0:47.7
5 500 Andrew McGalliard 16 48 16:51.3 1:22:36.3 0:58.6
6 522 Kai Somasegaran 22 70 17:20.5 1:39:56.8 1:27.8
7 493 Brendan Kerr 44 114 18:00.1 1:57:56.9 2:07.4

Lee's Summit North High School Finish Position - 2

Team Score (places): 83 Team Score (times): 1:24:46.2 Average Time: 16:57.2

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 173 Logan Binger 11 11 16:38.6 16:38.6 0:45.9
2 174 Eli Block 15 26 16:49.9 33:28.5 0:57.2
3 187 Xander McKie 18 44 16:57.6 50:26.2 1:04.9
4 190 Conner Wolf 19 63 17:05.5 1:07:31.8 1:12.8
5 188 Jack Norman 20 83 17:14.4 1:24:46.2 1:21.7
6 180 Asa Johnson 25 108 17:23.8 1:42:10.0 1:31.1
7 177 Bradley Davis 50 158 18:10.0 2:00:20.1 2:17.3

Lee's Summit West High School Finish Position - 3

Team Score (places): 85 Team Score (times): 1:24:22.2 Average Time: 16:52.4

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 224 Jack Williams 2 2 15:54.9 15:54.9 0:02.2
2 203 Caleb Benton 9 11 16:29.0 32:24.0 0:36.3
3 213 Sam Mathis 13 24 16:48.6 49:12.6 0:55.9
4 205 Kaden Deain 28 52 17:29.6 1:06:42.3 1:36.9
5 214 Caden Morby 33 85 17:39.8 1:24:22.2 1:47.1
6 222 Landon Wegleitner 36 121 17:45.6 1:42:07.8 1:52.9
7 208 Jack Haley 54 175 18:11.7 2:00:19.6 2:19.0

St. Michael the Archangel High S Finish Position - 4

Team Score (places): 133 Team Score (times): 1:26:46.4 Average Time: 17:21.2

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 563 Sam Rosenberg 14 14 16:49.6 16:49.6 0:56.9
2 558 Johnny Joyce 17 31 16:54.0 33:43.6 1:01.3
3 557 Oliver Hotop 24 55 17:22.7 51:06.3 1:30.0
4 556 Xavier Collins 30 85 17:32.6 1:08:39.0 1:39.9
5 562 David Rogge 48 133 18:07.3 1:26:46.4 2:14.6
6 559 Alec Lopez 73 206 19:34.3 1:46:20.7 3:41.6
7 565 Garrett Scheier 74 280 19:53.0 2:06:13.8 4:00.3

Blue Springs South High School Finish Position - 5

Team Score (places): 142 Team Score (times): 1:26:25.5 Average Time: 17:17.1

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 57 Trystn Hammer 3 3 16:07.3 16:07.3 0:14.6
2 53 Otto Dreher 6 9 16:17.4 32:24.8 0:24.7
3 67 Connor Stone 37 46 17:49.0 50:13.8 1:56.3
4 55 Caleb Garcia 45 91 18:01.3 1:08:15.1 2:08.6
5 71 Ian Zind 51 142 18:10.3 1:26:25.5 2:17.6
6 64 Caden Scalfaro 55 197 18:13.1 1:44:38.6 2:20.4

Lincoln College Prep. High Schoo Finish Position - 6

Team Score (places): 168 Team Score (times): 1:28:13.5 Average Time: 17:38.7

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 241 Isaac Rivera 1 1 15:52.7 15:52.7 0:00.0
2 232 Roman Garcia 29 30 17:31.6 33:24.3 1:38.9
3 238 Truman Medina 31 61 17:36.4 51:00.7 1:43.7
4 235 Coleman Keck 35 96 17:41.9 1:08:42.6 1:49.2
5 237 Romulus Martinez 72 168 19:30.9 1:28:13.5 3:38.2
6 243 Albert Turner 78 246 20:26.7 1:48:40.3 4:34.0
7 233 Eoin Harrison 81 327 21:52.5 2:10:32.8 5:59.8

Park Hill South High School Finish Position - 7

Team Score (places): 178 Team Score (times): 1:28:28.5 Average Time: 17:41.7

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 392 Thomas Garrett 10 10 16:35.8 16:35.8 0:43.1
2 409 Grant Windmeyer 21 31 17:16.2 33:52.1 1:23.5
3 387 Tanner Clippard 32 63 17:37.0 51:29.2 1:44.3
4 407 Timothy Tasler 52 115 18:10.8 1:09:40.0 2:18.1
5 394 Zachary Hilzinger 63 178 18:48.5 1:28:28.5 2:55.8
6 397 Jamee Jarman 64 242 18:59.4 1:47:27.9 3:06.7
7 396 Ethan Irving 67 309 19:03.1 2:06:31.1 3:10.4

Olathe Northwest High School Finish Position - 8

Team Score (places): 203 Team Score (times): 1:29:12.5 Average Time: 17:50.5

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 312 Jacob Norris 4 4 16:11.0 16:11.0 0:18.3
2 309 Jackson Kuhl 27 31 17:27.7 33:38.8 1:35.0
3 302 Noah Eckert 46 77 18:01.9 51:40.8 2:09.2
4 307 Hewitt KARDIS 60 137 18:29.4 1:10:10.2 2:36.7
5 301 Ben Eckert 66 203 19:02.3 1:29:12.5 3:09.6
6 306 Isaac Hutchins 69 272 19:07.5 1:48:20.1 3:14.8
7 311 Drew Matchett 71 343 19:20.8 2:07:40.9 3:28.1

Staley High School Finish Position - 9

Team Score (places): 213 Team Score (times): 1:29:41.7 Average Time: 17:56.3

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 630 Tate Chambers 34 34 17:40.7 17:40.7 1:48.0
2 640 Raef Kurbin 39 73 17:51.5 35:32.2 1:58.8
3 638 Colin Keaveney 41 114 17:55.8 53:28.0 2:03.1
4 636 Brody Irlbeck 42 156 17:56.5 1:11:24.5 2:03.8
5 631 Carson Crockett 57 213 18:17.2 1:29:41.7 2:24.5
6 647 Dylan Scott 58 271 18:18.7 1:48:00.5 2:26.0

Park Hill High School Finish Position - 10

Team Score (places): 245 Team Score (times): 1:30:32.7 Average Time: 18:06.5

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 344 Jakob Johnston 40 40 17:52.9 17:52.9 2:00.2
2 349 Cade Pummill 47 87 18:04.9 35:57.8 2:12.2
3 337 Samuel Benson 49 136 18:08.1 54:06.0 2:15.4
4 338 Nathan Chen 53 189 18:11.5 1:12:17.5 2:18.8
5 350 Ben Richenburg 56 245 18:15.1 1:30:32.7 2:22.4
6 353 Lucas Urista 59 304 18:29.0 1:49:01.7 2:36.3
7 345 Caden Mills 62 366 18:43.6 2:07:45.4 2:50.9

Warrensburg High School Finish Position - 11

Team Score (places): 299 Team Score (times): 1:36:52.2 Average Time: 19:22.4

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 685 Julian McNeil 26 26 17:26.3 17:26.3 1:33.6
2 681 Jeremiah Akinbohun 43 69 17:59.7 35:26.1 2:07.0
3 687 Carson O'Neal 70 139 19:14.6 54:40.7 3:21.9
4 683 Anthony Long 76 215 20:00.2 1:14:41.0 4:07.5
5 682 Cole Brisbin 84 299 22:11.2 1:36:52.2 6:18.5
6 688 Colton Robbins 87 386 22:42.9 1:59:35.1 6:50.2
7 686 Grant Moore 88 474 22:51.0 2:22:26.2 6:58.3

Basehor-Linwood High School Finish Position - 12

Team Score (places): 307 Team Score (times): 1:34:38.3 Average Time: 18:55.6

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 29 Cody Ford 38 38 17:50.8 17:50.8 1:58.1
2 28 Jacson Cruse 61 99 18:41.8 36:32.6 2:49.1
3 24 Jimmy Bramah 65 164 19:00.0 55:32.7 3:07.3
4 44 Andrew Schmidling 68 232 19:06.9 1:14:39.6 3:14.2
5 34 Lane Lamping 75 307 19:58.7 1:34:38.3 4:06.0
6 32 Blake Kite 77 384 20:12.3 1:54:50.7 4:19.6
7 39 Marcus Otero 79 463 20:29.7 2:15:20.5 4:37.0

Truman High School Finish Position - 13

Team Score (places): 353 Team Score (times): 1:45:49.4 Average Time: 21:09.9

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 663 Caleb Nunn 23 23 17:22.3 17:22.3 1:29.6
2 664 Aaron Ortiz 80 103 21:52.4 39:14.8 5:59.7
3 659 Ryder Kempker 82 185 21:53.7 1:01:08.6 6:01.0
4 656 Joshua Bush 83 268 22:04.5 1:23:13.1 6:11.8
5 657 Brandon Coffman 85 353 22:36.3 1:45:49.4 6:43.6
6 665 Owen Williams 86 439 22:37.5 2:08:27.0 6:44.8
7 662 Xander Nichols 89 528 23:16.0 2:31:43.0 7:23.3
8 660 Max Lee More Than 7 25:04.5 2:56:47.6 9:11.8

Fort Osage High School Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 87 Jordan Jamis Less Than 5 18:06.5 18:06.5 2:13.8
2 93 Austin Samson Less Than 5 18:57.4 37:04.0 3:04.7
3 85 KC Culbertson Less Than 5 21:18.6 58:22.7 5:25.9
4 83 Reddeck Burrell Less Than 5 21:30.1 1:19:52.8 5:37.4

Lee's Summit High School Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 140 Derebe Carr Less Than 5 16:29.8 16:29.8 0:37.1
2 143 Ethan Fleming Less Than 5 17:25.0 33:54.8 1:32.3
3 147 Jake Horton Less Than 5 17:43.8 51:38.7 1:51.1
4 151 Jacob Morrill Less Than 5 18:47.7 1:10:26.4 2:55.0

North Kansas City High School Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 263 Breck Brown Less Than 5 17:49.4 17:49.4 1:56.7
2 262 Caleb Brightwell Less Than 5 17:58.3 35:47.8 2:05.6
3 265 Matthew Hobdy Less Than 5 18:52.7 54:40.6 3:00.0
4 267 Alen Kovac Less Than 5 19:00.9 1:13:41.6 3:08.2

William Chrisman High School Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 695 Alexander Alejandre Less Than 5 19:35.5 19:35.5 3:42.8
2 1121 Lucas Smith Less Than 5 19:55.0 39:30.6 4:02.3
3 699 Jayden Eden Less Than 5 21:17.9 1:00:48.5 5:25.2
4 700 Ket Munger Less Than 5 21:25.3 1:22:13.8 5:32.6

Pleasant Hill High School Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 418 Rustin Branstetter Less Than 5 19:06.3 19:06.3 3:13.6
2 421 Hayden Hornbostel Less Than 5 21:49.0 40:55.4 5:56.3

Raytown High School Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 442 Brendan Santellan Less Than 5 19:13.0 19:13.0 3:20.3
2 430 William Bettis Less Than 5 21:14.8 40:27.8 5:22.1

Grain Valley High School Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 110 Carson Hill Less Than 5 17:00.3 17:00.3 1:07.6

Raytown South High School Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 452 Philip Wolfe Less Than 5 20:05.2 20:05.2 4:12.5




Overall Finish List - Girls


Varsity Girls


Teams





O'all
Place Score Bib No Name Team Time Pace

1 1 588 Gracie Jacobs St. Teresa's Academy 19:14.0 6:12/M
2 2 548 Elsa Henry St. Michael the Archangel High S 19:16.1 6:13/M
3 3 361 Madilynn Conklin Park Hill South High School 20:05.0 6:29/M
4 (< 5) 250 Gianna Ezekwe North Kansas City High School 20:06.9 6:29/M
5 4 287 Alli Gillispie Olathe Northwest High School 20:35.5 6:39/M
6 5 606 Avery Adair Staley High School 20:37.9 6:39/M
7 6 324 Natalie Gerdes Park Hill High School 20:38.9 6:40/M
8 (< 5) 410 Brooke Beck Pleasant Hill High School 20:39.6 6:40/M
9 7 586 Lillian Grever St. Teresa's Academy 20:41.4 6:40/M
10 8 296 Kate Schneider Olathe Northwest High School 20:42.3 6:41/M
11 9 622 Audrey Sallman Staley High School 21:00.0 6:46/M
12 10 617 Kyla Nguyen Staley High School 21:01.6 6:47/M
13 11 120 Janet Garciga Lee's Summit High School 21:07.7 6:49/M
14 12 19 Tessa Turner Basehor-Linwood High School 21:10.4 6:50/M
15 (< 5) 164 Cassidy Montgomery Lee's Summit North High School 21:10.5 6:50/M
16 13 73 Paige Franks Fort Osage High School 21:11.7 6:50/M
17 (< 5) 653 Molly Mcclung Truman High School 21:12.4 6:50/M
18 14 605 Lucy Wooden St. Teresa's Academy 21:16.7 6:52/M
19 15 278 Mary Schumm Notre Dame de Sion High School 21:26.1 6:55/M
20 16 376 Melania Puszczak Park Hill South High School 21:28.7 6:56/M
21 17 370 Mia James Park Hill South High School 21:30.8 6:56/M
22 18 284 Lauren Boeshart Olathe Northwest High School 21:42.6 7:00/M
23 19 291 Emily Jaimes Olathe Northwest High School 21:45.2 7:01/M
24 20 289 Emma Hogan Olathe Northwest High School 21:47.2 7:02/M
25 21 334 Jordan Umstattd Park Hill High School 22:01.4 7:06/M
26 22 125 Madison Hankel Lee's Summit High School 22:05.6 7:08/M
27 23 355 Lauren Bishard Park Hill South High School 22:07.4 7:08/M
28 24 294 Olivia Norris Olathe Northwest High School 22:08.7 7:09/M
29 25 72 Riley Filmore Fort Osage High School 22:11.6 7:10/M
30 26 292 Elizabeth Jones Olathe Northwest High School 22:11.9 7:10/M
31 27 604 Ellie Welsh St. Teresa's Academy 22:12.1 7:10/M
32 28 11 Anna Mcknight Basehor-Linwood High School 22:12.9 7:10/M
33 29 366 Andrea Garcia Park Hill South High School 22:14.0 7:10/M
34 30 668 Peyton Bruner Warrensburg High School 22:17.3 7:11/M
35 31 599 Hailey Scheuer St. Teresa's Academy 22:17.7 7:12/M
36 32 579 Madeline Dwyer St. Teresa's Academy 22:18.8 7:12/M
37 33 671 Emma Gebbia Warrensburg High School 22:21.0 7:13/M
38 34 602 Julia Sulzer St. Teresa's Academy 22:21.3 7:13/M
39 35 380 Macy Strobel Park Hill South High School 22:22.7 7:13/M
40 36 332 Ava Sullivan Park Hill High School 22:23.9 7:14/M
41 (< 5) 165 Meredith Myers Lee's Summit North High School 22:24.8 7:14/M
42 37 12 Sarah McKnight Basehor-Linwood High School 22:30.6 7:16/M
43 38 276 Megan Kelley Notre Dame de Sion High School 22:36.4 7:18/M
44 39 282 Ava Wickenhauser Notre Dame de Sion High School 22:38.1 7:18/M
45 40 674 Avenelle Kientzy Warrensburg High School 22:39.2 7:18/M
46 41 611 Ally Heintz Staley High School 22:44.1 7:20/M
47 42 117 Addison Baker Lee's Summit High School 22:44.8 7:20/M
48 43 18 Emily Steinlage Basehor-Linwood High School 22:46.3 7:21/M
49 44 280 Grace St. Peter Notre Dame de Sion High School 22:46.5 7:21/M
50 45 17 Joelle Self Basehor-Linwood High School 22:47.1 7:21/M
51 (< 5) 159 Hannah Deister Lee's Summit North High School 22:48.2 7:21/M
52 46 127 Zyla Harper Lee's Summit High School 22:49.3 7:22/M
53 47 621 Sophie Rust Staley High School 22:49.6 7:22/M
54 (< 5) 411 Ellie Beck Pleasant Hill High School 22:50.2 7:22/M
55 48 382 Meredith Wheeler Park Hill South High School 22:50.6 7:22/M
56 (< 5) 162 Meadow Lepert Lee's Summit North High School 23:04.5 7:27/M
57 49 619 Audrey Richter Staley High School 23:05.8 7:27/M
58 50 679 Adriele Wiederhoeft Warrensburg High School 23:22.2 7:32/M
59 51 615 Avery McKenna Staley High School 23:22.8 7:33/M
60 52 132 Corina Sisk Lee's Summit High School 23:22.9 7:33/M
61 53 274 Faith Carlson Notre Dame de Sion High School 23:27.5 7:34/M
62 54 134 Jayden Sumler Lee's Summit High School 23:27.7 7:34/M
63 55 326 Sidney Hendrix Park Hill High School 23:30.2 7:35/M
64 56 325 Kate Hance Park Hill High School 23:32.4 7:36/M
65 57 323 Edith Fink Park Hill High School 23:35.8 7:37/M
66 (< 5) 228 Lola Clark Lincoln College Prep. High Schoo 23:45.2 7:40/M
67 58 554 Tessa Thompson St. Michael the Archangel High S 23:48.1 7:41/M
68 59 328 Reagan Kastner Park Hill High School 23:54.6 7:43/M
69 60 275 Zoey Chambers Notre Dame de Sion High School 24:00.3 7:45/M
70 (< 5) 444 Mackenzie Jakes Raytown South High School 24:02.8 7:45/M
71 61 677 Danielle Smith Warrensburg High School 24:07.8 7:47/M
72 62 81 Averi Van Winkle Fort Osage High School 24:21.3 7:51/M
73 63 3 Madison Buckley Basehor-Linwood High School 24:28.0 7:54/M
74 64 667 Lily Applegate Warrensburg High School 24:35.2 7:56/M
75 65 670 Madison Chenault Warrensburg High School 24:55.5 8:02/M
76 66 553 Erica Scheier St. Michael the Archangel High S 25:20.3 8:10/M
77 67 555 Elizabeth Twenter St. Michael the Archangel High S 25:21.3 8:11/M
78 (< 5) 413 Avery Lawrence Pleasant Hill High School 25:22.9 8:11/M
79 68 7 Emeri Erickson Basehor-Linwood High School 25:31.7 8:14/M
80 69 279 Lauren Smith Notre Dame de Sion High School 25:38.1 8:16/M
81 70 545 Maria Demel St. Michael the Archangel High S 26:19.8 8:30/M
82 71 549 Shelby Pace St. Michael the Archangel High S 26:27.0 8:32/M
83 72 79 Paige Snodgrass Fort Osage High School 26:58.8 8:42/M
84 (< 5) 414 Emelia Proudfit Pleasant Hill High School 27:11.2 8:46/M
85 (< 5) 230 Zoe Reynolds Lincoln College Prep. High Schoo 29:01.0 9:22/M
86 73 77 Elsa Pintus Fort Osage High School 29:11.8 9:25/M
87 74 74 Isabelle Morrow Fort Osage High School 30:02.7 9:42/M
88 (< 5) 227 Daranaim Arbab Lincoln College Prep. High Schoo 32:21.6 10:26/M




Detail Team Results - Girls



Varsity Girls


Teams



Olathe Northwest High School Finish Position - 1

Team Score (places): 69 Team Score (times): 1:46:33.0 Average Time: 21:18.6

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 287 Alli Gillispie 4 4 20:35.5 20:35.5 1:21.5
2 296 Kate Schneider 8 12 20:42.3 41:17.8 1:28.2
3 284 Lauren Boeshart 18 30 21:42.6 1:03:00.5 2:28.6
4 291 Emily Jaimes 19 49 21:45.2 1:24:45.8 2:31.1
5 289 Emma Hogan 20 69 21:47.2 1:46:33.0 2:33.1
6 294 Olivia Norris 24 93 22:08.7 2:08:41.7 2:54.7
7 292 Elizabeth Jones 26 119 22:11.9 2:30:53.7 2:57.8

St. Teresa's Academy Finish Position - 2

Team Score (places): 80 Team Score (times): 1:45:42.1 Average Time: 21:08.4

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 588 Gracie Jacobs 1 1 19:14.0 19:14.0 0:00.0
2 586 Lillian Grever 7 8 20:41.4 39:55.5 1:27.4
3 605 Lucy Wooden 14 22 21:16.7 1:01:12.3 2:02.7
4 604 Ellie Welsh 27 49 22:12.1 1:23:24.4 2:58.1
5 599 Hailey Scheuer 31 80 22:17.7 1:45:42.1 3:03.6
6 579 Madeline Dwyer 32 112 22:18.8 2:08:01.0 3:04.8
7 602 Julia Sulzer 34 146 22:21.3 2:30:22.3 3:07.2

Park Hill South High School Finish Position - 3

Team Score (places): 88 Team Score (times): 1:47:26.1 Average Time: 21:29.2

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 361 Madilynn Conklin 3 3 20:05.0 20:05.0 0:51.0
2 376 Melania Puszczak 16 19 21:28.7 41:33.8 2:14.6
3 370 Mia James 17 36 21:30.8 1:03:04.6 2:16.7
4 355 Lauren Bishard 23 59 22:07.4 1:25:12.1 2:53.4
5 366 Andrea Garcia 29 88 22:14.0 1:47:26.1 2:59.9
6 380 Macy Strobel 35 123 22:22.7 2:09:48.9 3:08.7
7 382 Meredith Wheeler 48 171 22:50.6 2:32:39.5 3:36.5

Staley High School Finish Position - 4

Team Score (places): 112 Team Score (times): 1:48:13.4 Average Time: 21:38.6

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 606 Avery Adair 5 5 20:37.9 20:37.9 1:23.8
2 622 Audrey Sallman 9 14 21:00.0 41:37.9 1:45.9
3 617 Kyla Nguyen 10 24 21:01.6 1:02:39.6 1:47.6
4 611 Ally Heintz 41 65 22:44.1 1:25:23.8 3:30.1
5 621 Sophie Rust 47 112 22:49.6 1:48:13.4 3:35.5
6 619 Audrey Richter 49 161 23:05.8 2:11:19.3 3:51.8
7 615 Avery McKenna 51 212 23:22.8 2:34:42.1 4:08.8

Basehor-Linwood High School Finish Position - 5

Team Score (places): 165 Team Score (times): 1:51:27.5 Average Time: 22:17.5

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 19 Tessa Turner 12 12 21:10.4 21:10.4 1:56.3
2 11 Anna Mcknight 28 40 22:12.9 43:23.4 2:58.8
3 12 Sarah McKnight 37 77 22:30.6 1:05:54.0 3:16.5
4 18 Emily Steinlage 43 120 22:46.3 1:28:40.3 3:32.2
5 17 Joelle Self 45 165 22:47.1 1:51:27.5 3:33.1
6 3 Madison Buckley 63 228 24:28.0 2:15:55.5 5:13.9
7 7 Emeri Erickson 68 296 25:31.7 2:41:27.2 6:17.6

Lee's Summit High School Finish Position - 6

Team Score (places): 173 Team Score (times): 1:52:10.5 Average Time: 22:26.1

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 120 Janet Garciga 11 11 21:07.7 21:07.7 1:53.6
2 125 Madison Hankel 22 33 22:05.6 43:13.4 2:51.6
3 117 Addison Baker 42 75 22:44.8 1:05:58.2 3:30.7
4 127 Zyla Harper 46 121 22:49.3 1:28:47.6 3:35.2
5 132 Corina Sisk 52 173 23:22.9 1:52:10.5 4:08.8
6 134 Jayden Sumler 54 227 23:27.7 2:15:38.2 4:13.6

Park Hill High School Finish Position - 7

Team Score (places): 174 Team Score (times): 1:52:07.0 Average Time: 22:25.4

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 324 Natalie Gerdes 6 6 20:38.9 20:38.9 1:24.9
2 334 Jordan Umstattd 21 27 22:01.4 42:40.3 2:47.3
3 332 Ava Sullivan 36 63 22:23.9 1:05:04.3 3:09.8
4 326 Sidney Hendrix 55 118 23:30.2 1:28:34.5 4:16.2
5 325 Kate Hance 56 174 23:32.4 1:52:07.0 4:18.4
6 323 Edith Fink 57 231 23:35.8 2:15:42.8 4:21.7
7 328 Reagan Kastner 59 290 23:54.6 2:39:37.5 4:40.5

Notre Dame de Sion High School Finish Position - 8

Team Score (places): 189 Team Score (times): 1:52:54.8 Average Time: 22:34.9

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 278 Mary Schumm 15 15 21:26.1 21:26.1 2:12.0
2 276 Megan Kelley 38 53 22:36.4 44:02.5 3:22.3
3 282 Ava Wickenhauser 39 92 22:38.1 1:06:40.6 3:24.0
4 280 Grace St. Peter 44 136 22:46.5 1:29:27.2 3:32.5
5 274 Faith Carlson 53 189 23:27.5 1:52:54.8 4:13.5
6 275 Zoey Chambers 60 249 24:00.3 2:16:55.1 4:46.2
7 279 Lauren Smith 69 318 25:38.1 2:42:33.3 6:24.0

Warrensburg High School Finish Position - 9

Team Score (places): 214 Team Score (times): 1:54:47.8 Average Time: 22:57.5

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 668 Peyton Bruner 30 30 22:17.3 22:17.3 3:03.3
2 671 Emma Gebbia 33 63 22:21.0 44:38.4 3:07.0
3 674 Avenelle Kientzy 40 103 22:39.2 1:07:17.7 3:25.2
4 679 Adriele Wiederhoeft 50 153 23:22.2 1:30:40.0 4:08.1
5 677 Danielle Smith 61 214 24:07.8 1:54:47.8 4:53.7
6 667 Lily Applegate 64 278 24:35.2 2:19:23.1 5:21.2
7 670 Madison Chenault 65 343 24:55.5 2:44:18.6 5:41.4

Fort Osage High School Finish Position - 10

Team Score (places): 245 Team Score (times): 2:03:55.4 Average Time: 24:47.0

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 73 Paige Franks 13 13 21:11.7 21:11.7 1:57.6
2 72 Riley Filmore 25 38 22:11.6 43:23.3 2:57.6
3 81 Averi Van Winkle 62 100 24:21.3 1:07:44.6 5:07.2
4 79 Paige Snodgrass 72 172 26:58.8 1:34:43.5 7:44.7
5 77 Elsa Pintus 73 245 29:11.8 2:03:55.4 9:57.8
6 74 Isabelle Morrow 74 319 30:02.7 2:33:58.2 10:48.7

St. Michael the Archangel High S Finish Position - 11

Team Score (places): 263 Team Score (times): 2:00:05.7 Average Time: 24:01.1

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 548 Elsa Henry 2 2 19:16.1 19:16.1 0:02.1
2 554 Tessa Thompson 58 60 23:48.1 43:04.3 4:34.0
3 553 Erica Scheier 66 126 25:20.3 1:08:24.6 6:06.2
4 555 Elizabeth Twenter 67 193 25:21.3 1:33:45.9 6:07.2
5 545 Maria Demel 70 263 26:19.8 2:00:05.7 7:05.7
6 549 Shelby Pace 71 334 26:27.0 2:26:32.8 7:12.9

Lee's Summit North High School Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 164 Cassidy Montgomery Less Than 5 21:10.5 21:10.5 1:56.5
2 165 Meredith Myers Less Than 5 22:24.8 43:35.4 3:10.8
3 159 Hannah Deister Less Than 5 22:48.2 1:06:23.6 3:34.1
4 162 Meadow Lepert Less Than 5 23:04.5 1:29:28.2 3:50.4

Pleasant Hill High School Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 410 Brooke Beck Less Than 5 20:39.6 20:39.6 1:25.6
2 411 Ellie Beck Less Than 5 22:50.2 43:29.8 3:36.1
3 413 Avery Lawrence Less Than 5 25:22.9 1:08:52.7 6:08.8
4 414 Emelia Proudfit Less Than 5 27:11.2 1:36:04.0 7:57.2

Lincoln College Prep. High Schoo Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 228 Lola Clark Less Than 5 23:45.2 23:45.2 4:31.1
2 230 Zoe Reynolds Less Than 5 29:01.0 52:46.2 9:46.9
3 227 Daranaim Arbab Less Than 5 32:21.6 1:25:07.8 13:07.5

North Kansas City High School Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 250 Gianna Ezekwe Less Than 5 20:06.9 20:06.9 0:52.9

Raytown South High School Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 444 Mackenzie Jakes Less Than 5 24:02.8 24:02.8 4:48.7

Truman High School Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Place Place Time Time Back
1 653 Molly Mcclung Less Than 5 21:12.4 21:12.4 1:58.4


Date Name & Distance Contact Results Photos
Sep 22
6:00 pm
Duane Kimble
XC Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 22
5:00 pm
Grandview XC
Varsity Boys & Girls

Results
Sep 22
4:15 pm
Grandview XC JV
Boys & Girls

Results
Sep 22
3:30 pm
Grandview XC
9th & 10th Grade Boys

Results
Sep 20
8:00 am
Tonganoxie Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 18
9:00 am
Seize the Day 5k & 10k

Results
Sep 17
11:00 am
Kris Solsberg XC
C Team Boys & Girls

Results
Sep 17
9:00 am
Kris Solsberg XC
JV Boys & Girls

Results
Sep 17
8:15 am
Kris Solsberg XC
Varsity Boys & Girls

Results
Sep 15
8:00 am
McClouth XC
Varsity Boys/Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 15
8:00 am
McClouth XC
MS and JV
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 14
5:45 pm
Summit Lakes XC
Navy Race Boys & Girls

Results
Sep 14
5:15 pm
Summit Lakes XC
Silver Race Boys & Girls

Results
Sep 14
4:45 pm
Summit Lakes XC
Green Race Boys & Girls

Results
Sep 14
4:00 pm
Summit Lakes XC
White Race Boys & Girls

Results
Sep 10
8:00 am
Ray-Pec XC Invite
C Team Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 10
8:00 am
Ray-Pec XC Invite
JV Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 10
8:00 am
Ray-Pec XC Invite
Varsity Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 8
8:00 am
Spring Hill XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 6
4:00 pm
Chillicothe XC Invite

Results
Sep 3
8:00 am
Cass County XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 1
3:15 pm
2022 Bobcat Invitational
XC Meet

Results
Aug 24
8:00 am
MCBeer Mile
Exhibition
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 24
8:00 am
MCBeer Mile
Team Relay
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 24
8:00 am
MCBeer Mile
Ind Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jul 13
8:00 am
Martin City
Taco Mile Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 21
8:00 am
Dairy Association
5k Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 11
8:00 am
Fight for Air Stair Climb
All Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 11
8:00 am
Fight for Air Stair Climb
Firefighter results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 11
8:00 am
Fight for Air Stair Climb
Team Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 6
8:00 am
Heartland 15K
Womens Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 6
8:00 am
Heartland 15K
Mens Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 30
8:00 am
Going the Distance
10K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 30
8:00 am
Going the Distance
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 23
8:00 am
Heartland 39.3
Mens Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 23
8:00 am
Heartland 39.3
Female Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 14
7:00 am
KCCC Half Marathon
Open Division
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 14
7:00 am
KCCC Half Marathon
Company Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Apr 30
7:30 am
KC Corporate Challenge
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Mar 12
9:00 am
Kansas City's Big 12 Run - 5K
Josh Zabel
816-389-4195
jzabel@sportkc.org
www.sportkc.org/big-12-run

Results

Photos
Nov 25, 2021
9:00 am
32nd Annual Thanksgiving
Josh Zabel
816-389-4195
jzabel@sportkc.org
www.sportkc.org/thanksgivin...

Results
Oct 23, 2021
10:00 am
Belton XC Invite
JV & C Team

Results
Oct 23, 2021
9:30 am
Belton XC Invite
Varsity Boys

Results
Oct 23, 2021
9:00 am
Belton XC Invite
Varsity Girls

Results
Oct 20, 2021
4:30 am
Montrose XC
MS and JV
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 20, 2021
4:00 pm
Montrose XC
Varsity
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 14, 2021
5:45 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
Varsity Boys Small School
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 14, 2021
5:00 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
Varsity Girls
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 14, 2021
4:30 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
Varsity Boys Large School
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 14, 2021
4:00 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
MS Boys
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 14, 2021
3:45 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
MS Girls
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 12, 2021
5:00 pm
Barstow MS XC
6th Grade
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12, 2021
5:00 pm
Barstow MS XC
Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12, 2021
4:30 pm
Barstow MS XC
Girls Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12, 2021
8:00 am
Cameron XC
JV Boys

Results
Oct 12, 2021
8:00 am
Cameron XC
JV Girls

Results
Oct 12, 2021
8:00 am
Cameron XC
Varsity Girls

Results
Oct 12, 2021
8:00 am
Cameron XC
Varsity Boys

Results
Oct 12, 2021
8:00 am
Cameron XC
Middle School
Girls

Results
Oct 12, 2021
8:00 am
Cameron XC
Middle School
Boys

Results
Oct 11, 2021
5:15 pm
BS Middle School
XC Championships
Boys A Race
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11, 2021
4:45 pm
BS Middle School
XC Championships
Girls A Race
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11, 2021
4:15 pm
BS Middle School
XC Championships
Boys B Race
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11, 2021
4:00 pm
BS Middle School
XC Championships
Girls B Race
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 10, 2021
8:00 am
11th Annual Bill Cross
5K benefiting Feed Northland
Chris Evans
816-301-4483
cevans@feednorthlandkids.org
www.feednorthlandkids.org

Results
Oct 9, 2021
11:00 am
Butler XC Invite
Middle School
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 9, 2021
10:00 am
Butler XC Invite
JV
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 9, 2021
9:00 am
Butler XC Invite
Varsity
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 9, 2021
8:00 am
Julia's Warriors
Run for Hope 5k Run
& 1 Mile Walk
Jodi Green
816-516-3164
greenj02@yahoo.com
www.juliaswarriorsrunforhop...

Results
Oct 5, 2021
4:00 am
Matt Gannon Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5, 2021
6:00 pm
Ray Pec MS XC
A Boys/Girls
Steven Blew
steveblewruns@yahoo.com

Results
Oct 5, 2021
5:00 pm
Ray Pec MS XC
B Boys/Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 5, 2021
4:30 pm
Ray Pec MS XC
C Boys/Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3, 2021
8:00 am
Strutt With Your Mutt 3K
Molly Moody
816-986-4409
mmoody@waysidewaifs.org
waysidewaifs.org

Results
Oct 2, 2021
10:00 am
Grain Valley XC
JV Girls & Boys
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2, 2021
9:30 am
Grain Valley XC
MS Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2, 2021
9:00 am
Grain Valley XC
Invite MS Boys
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2, 2021
8:30 am
Grain Valley XC
Invite Varsity Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2, 2021
8:15 am
Grain Valley XC
Invite Varsity
Boys
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2, 2021
11:00 am
Savannah XC
JV Boys

Results
Oct 2, 2021
10:30 am
Savannah XC
Varsity Boys

Results
Oct 2, 2021
8:00 am
KC Classic
JV Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 2, 2021
8:00 am
KC Classic
Varsity Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 2, 2021
8:00 am
KC Classic
C Team Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 2, 2021
10:00 am
Savannah XC
Varsity Girls

Results
Sep 30, 2021
6:00 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
Varsity Boys

Results
Sep 30, 2021
5:30 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
Varsity Girls

Results
Sep 30, 2021
5:00 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
JV Boys & Girls

Results
Sep 30, 2021
4:30 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
8th Grade Boys & Girls

Results
Sep 30, 2021
4:00 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
7th Grade Boys & Girls

Results
Sep 28, 2021
8:00 am
Irish XC Invite
Freshmen/JV Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 28, 2021
8:00 am
Irish XC Invite
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 28, 2021
8:00 am
Irish XC Invite
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 28, 2021
8:00 am
Irish XC Invite
JV Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 26, 2021
8:00 am
H30K Results
Female
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 26, 2021
8:00 am
H30K Mens
Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 23, 2021
5:30 pm
Grandview XC
Varsity Boys

Results
Sep 23, 2021
5:00 pm
Grandview XC
Varsity Girls

Results
Sep 23, 2021
4:30 pm
Grandview XC
JV Boys

Results
Sep 23, 2021
4:00 pm
Grandview XC
JV Girls

Results
Sep 23, 2021
3:30 pm
Grandview XC
Freshman/Sophomore

Results
Sep 21, 2021
6:00 am
Tonganoxie Invite
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21, 2021
6:00 pm
Tonganoxie Invite
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21, 2021
6:00 pm
Tonganoxie Invite
JV Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21, 2021
6:00 pm
Tonganoxie Invite
JV Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21, 2021
5:30 pm
Duane Kimble XC
JV Girls

Results
Sep 21, 2021
5:00 pm
Duane Kimball XC
Varsity Boys

Results
Sep 21, 2021
4:30 pm
Duane Kimble XC
Varsity Girls

Results
Sep 21, 2021
4:00 pm
Duane Kimble XC
JV Boys

Results
Sep 19, 2021
9:00 am
Seize the Day 10k Run and
Laura Roeseler
314-449-9456
lroeseler@efmk.org
www.classy.org/event/2021-k...

Results
Sep 18, 2021
11:15 am
Kris Solsberg XC
Boys C Team

Results
Sep 18, 2021
10:45 am
Kris Solsberg XC
C Team Girls

Results
Sep 18, 2021
9:15 am
Kris Solsberg XC
JV Girls

Results
Sep 18, 2021
10:00 am
Kris Solsberg XC
JV Boys

Results
Sep 18, 2021
8:15 am
Kris Solsberg XC
Varsity Girls

Results
Sep 18, 2021
8:45 am
Kris Solsberg XC
Varsity Boys

Results
Sep 16, 2021
6:00 pm
McClouth Invite
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16, 2021
5:00 am
McClouth Invite
8th Grade
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16, 2021
4:00 pm
McClouth Invite
7th Grade
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16, 2021
6:00 pm
McLouth Invite
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16, 2021
5:00 pm
McLouth Invite
JV Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 15, 2021
4:00 pm
Turner XC Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 15, 2021
6:15 pm
Summit Lakes MS
XC Boys Navy

Results
Sep 15, 2021
6:00 pm
Summit Lakes MS
XC Girls Navy

Results
Sep 15, 2021
5:45 pm
Summit Lakes MS
XC Boys Silver

Results
Sep 15, 2021
5:15 am
Summit Lakes MS
XC Girls Silver

Results
Sep 15, 2021
5:00 pm
Summit Lakes MS
XC Boys Green

Results
Sep 15, 2021
4:45 pm
Summit Lakes MS
XC Girls Green

Results
Sep 15, 2021
4:00 pm
Summit Lakes MS
XC Girls White

Results
Sep 15, 2021
4:30 pm
Summit Lakes MS
XC Boys White


Results
Sep 11, 2021
11:30 am
Ray Pec Invite XC
C Team Girls

Results
Sep 11, 2021
11:00 am
Ray Pec Invite XC
C Team Boys

Results
Sep 11, 2021
10:30 am
Ray Pec Invite XC
JV Girls

Results
Sep 11, 2021
10:00 am
Ray Pec Invite XC
JV Boys

Results
Sep 11, 2021
9:30 am
Ray Pec Invite XC
Varsity Girls

Results
Sep 11, 2021
9:00 am
Ray Pec Invite XC
Varsity Boys

Results
Sep 7, 2021
4:00 pm
Chillicothe XC Invite
2021 JV Boys

Results
Sep 7, 2021
4:00 pm
Chillicothe XC Invite
2021 JV Girls

Results
Sep 7, 2021
5:00 pm
Chillicothe XC Invite
2021 Varsity Boys

Results
Sep 7, 2021
4:30 pm
Chillicothe XC Invite
2021 Varsity Girls

Results
Sep 2, 2021
3:00 pm
Bobcat XC Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Looking for races before August, 25 2021? Click here