Race with KC Running Company                    Services                    KCRC events                    Race calendar                    RESULTS/PHOTOS

Tonganoxie Invite

Date: 2022-09-20

Contact: Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results:

Tonganoxie Invitational

Tonganoxie Invitational

September 20, 2022


KC Running Company

Overall Finish List - Girls

Varsity Girls

Teams


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1  (< 5)     76  Hannah Thong          Heritage Christian Academy              21:06.8  6:49/M    11
    2      1     92  Jocie Thomas          Tonganoxie High School                  21:42.9  7:00/M    10
    3  (< 5)     75  Elise Thong           Heritage Christian Academy              23:03.6  7:26/M    10
    4      2     98  KYLEIGH THOMAS        Tonganoxie High School                  23:09.9  7:28/M    12
    5      3     97  KINNLEY HOFFINES      Tonganoxie High School                  23:34.0  7:36/M    11
    6      4    147  Mira Gurgel           Manhattan                               23:49.9  7:41/M    9 
    7      5    166  Averie Phillips       Manhattan                               23:56.1  7:43/M    9 
    8  (< 5)      6  Josie Kim             Bishop Seabury High School              24:00.2  7:45/M    10
    9      6    153  Brady Inman           Manhattan                               24:14.4  7:49/M    9 
   10      7    134  Amelia Anderson       Manhattan                               24:49.7  8:01/M    10
   11  (< 5)     56  Elizabeth Arenas      Piper High School                       25:16.2  8:09/M    9 
   12      8    854  Taylor Liebeno        Tonganoxie High School                  25:56.7  8:22/M 9th Gra
   13      9    160  Tianna Miller         Manhattan                               25:59.4  8:23/M    10
   14  (< 5)     53  Kennedy Flanagan      Piper High School                       26:42.8  8:37/M    12
   15  (< 5)     77  Julina Parr           Heritage Christian Academy              27:12.1  8:46/M    11
   16     10    856  Brooklin Rich         Tonganoxie High School                  27:23.8  8:50/M 9th Gra
   17     11    858  Kate Wilson           Tonganoxie High School                  28:05.8  9:04/M 9th Gra
   18     12    144  Claire Freeman        Manhattan                               28:34.1  9:13/M    10
   19     13    857  Autumn Wilson         Tonganoxie High School                  28:38.1  9:14/M 9th Gra
   20  (> 7)     91  Elena Edholm          Tonganoxie High School                  30:52.2  9:57/M    10
   21  (< 5)    196  Alma Pedersen         Pleasant Ridge High School              32:17.8 10:25/M 11th Gr
   22  (< 5)    191  Ariel Hill-Adams      Wyandotte High School                   41:12.9 13:18/M 10th Gr
   23  (< 5)    190  Ma'Niyah Harris       Wyandotte High School                   41:13.9 13:18/M 9th Gra
   24  (< 5)    192  J'My Williams         Wyandotte High School                   46:34.6 15:01/M 11th Gr



Overall Finish List - Girls

JV Girls

Teams


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1     29  K'Lynn Lawrence       Washington HS                           25:52.0  8:21/M    10
    2  (< 5)    117  Anely Navidad         Turner High School                      26:34.3  8:34/M    11
    3  (< 5)    170  Sage Rosario          Manhattan                               27:07.8  8:45/M    10
    4  (< 5)     58  Leah Wiehe            Piper High School                       27:51.5  8:59/M    9 
    5      2     94  ALAINA ROGERS         Tonganoxie High School                  28:03.2  9:03/M    11
    6      3    852  Mary Graveman         Tonganoxie High School                  28:04.0  9:03/M 9th Gra
    7  (< 5)     57  Ella McGruder         Piper High School                       28:17.1  9:07/M    9 
    8      4    100  Gracelyn Barnett      Tonganoxie High School                  28:17.5  9:08/M    9 
    9      5    199  Addie Dean            Tonganoxie High School                  28:18.5  9:08/M 9th Gra
   10      6     95  Molly Cullen          Tonganoxie High School                  28:35.3  9:13/M    11
   11      7     13  Nieves Vazquez        Bishop Ward High School                 28:59.3  9:21/M    11
   12      8     32  Paulina Mercado Anado Washington HS                           28:59.5  9:21/M    10
   13      9     96  EMILINE LEIBANO       Tonganoxie High School                  29:11.4  9:25/M    11
   14  (< 5)     49  Julia Rockufeler      Midland Adventist Academy               29:13.6  9:26/M    9 
   15     10     15  Anastasiia Maiboroda  Bishop Ward High School                 31:13.7 10:04/M    12
   16     11     93  Kayla Thornton        Tonganoxie High School                  31:36.3 10:12/M    10
   17  (< 5)    116  Ayanna Lopez          Turner High School                      31:38.0 10:12/M    10
   18  (< 5)    181  Lydia Wyatt           Manhattan                               31:44.6 10:14/M    11
   19  (< 5)    118  Keely Pineda          Turner High School                      31:59.0 10:19/M    9 
   20  (< 5)      1  Emily Fuhrman         Atchison High School                    32:37.9 10:32/M    11
   21  (> 7)     99  Emerson Maslak        Tonganoxie High School                  33:30.2 10:48/M    9 
   22  (< 5)    164  Haley Neilson         Manhattan                               34:16.0 11:03/M    9 
   23  (< 5)     39  Valerie Avila         JC Harmon                               35:44.1 11:32/M    10
   24     12     17  Ilene Maldonado       Bishop Ward High School                 36:11.5 11:40/M    12
   25     13     16  Amira Ford            Bishop Ward High School                 37:52.9 12:13/M    12
   26  (< 5)     40  Kalena Hernandez      JC Harmon                               38:00.7 12:16/M    10
   27     14     28  Shelby Fleig          Washington HS                           38:17.9 12:21/M    11
   28  (< 5)     59  Madi Goodenow         Piper High School                       39:03.4 12:36/M    9 
   29  (< 5)     41  Kamhani Jackson       JC Harmon                               39:28.8 12:44/M    10
   30     15     19  Jesus de Guadal RodrigBishop Ward High School                 42:22.8 13:40/M    12
   31  (< 5)     38  Alexa Avila           JC Harmon                               42:37.3 13:45/M    10
   32  (< 5)      9  Madison Shanks        Bishop Seabury High School              45:37.0 14:43/M    9 
   33     16     31  Janiyah Thomas        Washington HS                           46:18.4 14:56/M    10
   34     17     20  Sarahi Besestre PantojBishop Ward High School                 48:26.3 15:38/M    9 
   35     18     30  Breanna Neal          Washington HS                           50:17.8 16:13/M    11
   36     19     27  Queen Esther Bradley  Washington HS                           50:43.5 16:22/M    10

Team Summary Report - Girls

Varsity Girls

Teams


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Tonganoxie High School                 24               1   2   3   8  10  11  13         
        Top  5 Times: 2:01:47.5

    2 Manhattan                              31               4   5   6   7   9  12             
        Top  5 Times: 2:02:49.7

 Inc. Bishop Seabury High School           1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Heritage Christian Academy           3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Piper High School                    2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Wyandotte High School                3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Pleasant Ridge High School           1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

Team Summary Report - Girls

JV Girls

Teams


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Tonganoxie High School                 20               2   3   4   5   6   9  11         
        Top  5 Times: 2:21:18.7

    2 Bishop Ward High School                57               7  10  12  13  15  17             
        Top  5 Times: 2:56:40.4

    3 Washington HS                          57               1   8  14  16  18  19             
        Top  5 Times: 3:09:45.8

 Inc. Atchison High School                 1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Bishop Seabury High School           1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Midland Adventist Academy            1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Piper High School                    3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Turner High School                   3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Manhattan                            3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. JC Harmon                            4 finishers                                          
        Top  5 Times: 


Tonganoxie Invitational

Tonganoxie Invitational

September 20, 2022


KC Running Company

Overall Finish List - Boys

Varsity Boys

Teams


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    114  ELI GILMORE           Tonganoxie High School                  17:58.2  5:48/M    12
    2      2    198  Solomon Carter        Tonganoxie High School                  18:52.9  6:05/M 10th Gr
    3  (< 5)      4  Chris Tschauder       Atchison High School                    19:09.3  6:11/M    11
    4      3     64  Ellis English         Piper High School                       19:42.9  6:22/M    11
    5      4    125  Hudson Lewis          Heritage Christian Academy              19:47.5  6:23/M    10
    6      5    174  Jack Spiegel          Manhattan                               19:51.4  6:24/M    10
    7      6    178  Ben Uher              Manhattan                               19:57.6  6:26/M    11
    8      7     65  Grayson Lamb          Piper High School                       20:07.3  6:29/M    11
    9      8    105  Jett Gilmore          Tonganoxie High School                  20:12.9  6:31/M    10
   10      9    146  Marshall Garren       Manhattan                               20:13.2  6:31/M    12
   11     10    197  Michael Bottary       Tonganoxie High School                  20:13.2  6:31/M 11th Gr
   12     11    103  Brock Gibbs           Tonganoxie High School                  20:26.0  6:36/M    10
   13     12    853  Cavin Hendrickson     Tonganoxie High School                  20:29.4  6:37/M 10th Gr
   14     13     60  Kellen Heier          Piper High School                       20:47.4  6:42/M    10
   15     14     73  Cole McNellis         Heritage Christian Academy              20:51.2  6:44/M    10
   16     15     66  Makao Gronneman       Piper High School                       20:52.8  6:44/M    11
   17     16    161  Jonathan Moon         Manhattan                               20:58.1  6:46/M    9 
   18     17    175  Sam Spiegel           Manhattan                               21:21.9  6:54/M    10
   19     18     61  Dane Bakarich         Piper High School                       21:29.6  6:56/M    10
   20     19     67  Lukas Hein            Piper High School                       21:35.5  6:58/M    11
   21     20     70  Trent Wiehe           Piper High School                       21:48.9  7:02/M    11
   22     21    111  BRANDON WILSON        Tonganoxie High School                  21:59.3  7:06/M    12
   23     22    180  Wilson Wesch          Manhattan                               22:22.7  7:13/M    9 
   24     23    187  Miguel Javier         Wyandotte High School                   22:25.3  7:14/M 11th Gr
   25  (< 5)    194  Tristen Baker         Pleasant Ridge High School              22:32.2  7:16/M 12th Gr
   26     24    126  Simon Parr            Heritage Christian Academy              22:50.1  7:22/M    10
   27  (< 5)    193  Drake Duncan          Pleasant Ridge High School              22:59.4  7:25/M 12th Gr
   28     25     12  Graham Beer           Heritage Christian Academy              23:01.7  7:26/M    10
   29  (< 5)     23  Tyler Holmes          Bishop Ward High School                 23:12.0  7:29/M    10
   30  (< 5)     21  Rolando Calderon      Bishop Ward High School                 23:42.3  7:39/M    10
   31     26      7  Henry Anderson        Heritage Christian Academy              23:59.2  7:44/M    10
   32     27    186  Robert Hill           Wyandotte High School                   24:04.1  7:46/M 12th Gr
   33     28    185  Todd Hicks            Wyandotte High School                   24:14.4  7:49/M 12th Gr
   34     29    188  Samuel Vega           Wyandotte High School                   24:56.7  8:03/M 11th Gr
   35  (< 5)      3  Aedan Ostertag        Atchison High School                    24:57.4  8:03/M    10
   36  (< 5)     11  Roman Ardery          Bishop Seabury High School              25:49.8  8:20/M    9 
   37  (< 5)      2  Gage Colclasure       Atchison High School                    26:10.7  8:27/M    10
   38  (< 5)     10  Hayden Slough         Bishop Seabury High School              26:41.6  8:37/M    11
   39     30    184  Ty'Son Henderson-Ward Wyandotte High School                   28:17.6  9:08/M 9th Gra
   40  (< 5)      5  David Cain            Atchison High School                    32:50.4 10:36/M    12



Overall Finish List - Boys

JV Boys

Teams


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    110  BEN FARRAR            Tonganoxie High School                  20:12.1  6:31/M    12
    2      2    122  Sedric Scott          Turner High School                      20:50.0  6:43/M    9 
    3      3     74  Deonte Willis         Washington HS                           20:59.2  6:46/M    10
    4      4    182  Kaiser Wymer          Manhattan                               20:59.8  6:46/M    11
    5      5    159  Andrew Meng           Manhattan                               21:03.0  6:47/M    9 
    6      6    167  Elias Porter          Manhattan                               21:11.4  6:50/M    11
    7      7    151  Patrick Huser         Manhattan                               21:25.1  6:55/M    9 
    8      8    104  Huston Albert         Tonganoxie High School                  21:27.9  6:55/M    10
    9      9    150  Beckham Hough         Manhattan                               21:30.2  6:56/M    11
   10     10    136  Brayden Brooks        Manhattan                               21:40.6  7:00/M    9 
   11     11    172  Kael Schwabauer       Manhattan                               21:45.7  7:01/M    11
   12  (> 7)    162  Jayden Moreno         Manhattan                               21:49.6  7:02/M    10
   13  (> 7)    148  Joran Heinitz         Manhattan                               21:50.8  7:03/M    10
   14  (> 7)    156  Lukah Martinez        Manhattan                               21:59.8  7:06/M    10
   15     12    102  Piercen Eccles        Tonganoxie High School                  22:13.6  7:10/M    10
   16  (> 7)    143  Charlie Fox           Manhattan                               22:18.8  7:12/M    10
   17     13     68  Waylen Miller         Piper High School                       22:23.4  7:13/M    11
   18     14     63  John Vaughn           Piper High School                       22:23.4  7:13/M    10
   19  (> 7)    171  Jude Say              Manhattan                               22:34.9  7:17/M    10
   20     15     62  Nate LeDuc            Piper High School                       22:36.9  7:18/M    10
   21  (> 7)    169  Ryan Rosario          Manhattan                               22:41.4  7:19/M    10
   22     16     69  Cody Layton           Piper High School                       22:44.0  7:20/M    11
   23  (> 7)    168  Erek Rogosch          Manhattan                               22:44.3  7:20/M    10
   24     17    115  Jacob Tuter           Tonganoxie High School                  22:46.2  7:21/M    12
   25     18    112  ROBBY PATTERSON       Tonganoxie High School                  22:53.6  7:23/M    12
   26     19    855  Ben Plake             Tonganoxie High School                  22:55.9  7:24/M 11th Gr
   27  (> 7)    179  Enoch Wang            Manhattan                               22:56.5  7:24/M    9 
   28     20    113  Canyon Hendrickson    Tonganoxie High School                  22:59.6  7:25/M    12
   29     21     35  Hezikiah Tull         JC Harmon                               23:11.0  7:29/M    10
   30     22     47  Andrew Crainshaw      Maranatha Academy High School           23:12.9  7:29/M    9 
   31  (> 7)    107  Roman Staples         Tonganoxie High School                  23:13.0  7:29/M    11
   32  (> 7)    154  Rowan Janette-Bear    Manhattan                               23:27.1  7:34/M    9 
   33  (> 7)    142  Corbin Erickson       Manhattan                               23:45.3  7:40/M    10
   34  (> 7)    183  Semyon Zharkov        Manhattan                               23:51.3  7:42/M    9 
   35     23     44  Alan Eckhardt         Maranatha Academy High School           23:57.5  7:44/M    11
   36  (> 7)    163  Kimball Morris        Manhattan                               24:01.3  7:45/M    9 
   37     24    859  Sergio Corchuelo LopezWashington HS                           24:06.7  7:47/M    10
   38  (> 7)    157  Elias Matteson        Manhattan                               24:10.3  7:48/M    9 
   39     25     36  Eritie Moiniriho      JC Harmon                               24:14.3  7:49/M    10
   40     26    119  Michael Horton        Turner High School                      24:24.3  7:52/M    12
   41  (> 7)    177  Emron Streetman       Manhattan                               24:36.6  7:56/M    9 
   42  (> 7)    140  Gavin Dodds           Manhattan                               24:36.7  7:56/M    12
   43  (> 7)    109  Joseph Turner         Tonganoxie High School                  24:49.9  8:01/M    11
   44  (< 5)     26  David Vazquez         Bishop Ward High School                 25:15.6  8:09/M    9 
   45  (< 5)      8  LJ Barth              Heritage Christian Academy              25:20.6  8:11/M    11
   46  (< 5)    127  Paxton Burt           Heritage Christian Academy              25:22.8  8:11/M    10
   47     27     43  John Wyckoff          Maranatha Academy High School           25:35.6  8:15/M    10
   48     28     33  Antione Martin        JC Harmon                               25:47.1  8:19/M    10
   49  (> 7)    101  Brayden Fugate        Tonganoxie High School                  26:01.8  8:24/M    10
   50  (> 7)    141  Kaden Dunlap          Manhattan                               26:02.1  8:24/M    12
   51  (> 7)    173  Christopher Seo       Manhattan                               26:35.5  8:35/M    9 
   52     29     46  Elijah Rehfeld        Maranatha Academy High School           26:44.3  8:38/M    9 
   53  (< 5)    128  Tyler Morgan          Heritage Christian Academy              26:52.5  8:40/M    10
   54  (> 7)    152  Andrew Hutchinson     Manhattan                               27:19.8  8:49/M    11
   55     30     42  Jack Emanuels         Maranatha Academy High School           27:33.5  8:53/M    10
   56     31    123  Gabe Diaz             Turner High School                      27:55.9  9:01/M    9 
   57  (> 7)    106  TJ SCHMID             Tonganoxie High School                  28:26.8  9:11/M    11
   58  (> 7)    108  HAROLD MEREI          Tonganoxie High School                  28:42.3  9:16/M    11
   59     32     71  Anthony Garner        Piper High School                       28:47.8  9:17/M    11
   60     33     37  Daniel Hernandez      JC Harmon                               29:34.2  9:32/M    10
   61  (< 5)     22  Edward Freeman        Bishop Ward High School                 30:03.7  9:42/M    10
   62  (> 7)    158  Gabriel McKinley      Manhattan                               30:53.6  9:58/M    10
   63     34    860  Landon Hormann        Washington HS                           31:07.0 10:02/M    9 
   64     35     72  Cooper Crone          Piper High School                       31:37.3 10:12/M    9 
   65     36    120  David Aguilar         Turner High School                      32:18.6 10:25/M    12
   66     37    124  Jaret Smith           Turner High School                      35:29.2 11:27/M    9 
   67     38    121  Cristian Alvarado     Turner High School                      36:05.0 11:38/M    12
   68     39     34  Vendel Harris         JC Harmon                               39:07.1 12:37/M    10
   69  (< 5)     25  Hector Gonzalez       Bishop Ward High School                 40:06.2 12:56/M    12
   70     40    863  Peyton Wiley          Washington HS                           40:28.9 13:04/M    9 
   71     41    862  Daiveon Reed          Washington HS                           42:04.8 13:34/M    10

Team Summary Report - Boys

Varsity Boys

Teams


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Tonganoxie High School                 32               1   2   8  10  11  12  21         
        Top  5 Times: 1:37:43.5

    2 Manhattan                              53               5   6   9  16  17  22             
        Top  5 Times: 1:42:22.4

    3 Piper High School                      56               3   7  13  15  18  19  20         
        Top  5 Times: 1:43:00.3

    4 Heritage Christian Academy             93               4  14  24  25  26                 
        Top  5 Times: 1:50:29.9

    5 Wyandotte High School                 137              23  27  28  29  30                 
        Top  5 Times: 2:03:58.2

 Inc. Atchison High School                 4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Bishop Seabury High School           2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Bishop Ward High School              2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Pleasant Ridge High School           2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

Team Summary Report - Boys

JV Boys

Teams


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Manhattan                              31               4   5   6   7   9  10  11         
        Top  5 Times: 1:46:09.7

    2 Tonganoxie High School                 56               1   8  12  17  18  19  20         
        Top  5 Times: 1:49:33.6

    3 Piper High School                      90              13  14  15  16  32  35             
        Top  5 Times: 1:58:55.7

    4 Maranatha Academy High School         131              22  23  27  29  30                 
        Top  5 Times: 2:07:03.9

    5 Turner High School                    132               2  26  31  36  37  38             
        Top  5 Times: 2:20:58.1

    6 Washington HS                         142               3  24  34  40  41                 
        Top  5 Times: 2:38:46.8

    7 JC Harmon                             146              21  25  28  33  39                 
        Top  5 Times: 2:21:53.9

 Inc. Bishop Ward High School              3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Heritage Christian Academy           3 finishers                                          
        Top  5 Times: 


Date Name & Distance Contact Results Photos
Sep 22
6:00 pm
Duane Kimble
XC Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 22
5:00 pm
Grandview XC
Varsity Boys & Girls

Results
Sep 22
4:15 pm
Grandview XC JV
Boys & Girls

Results
Sep 22
3:30 pm
Grandview XC
9th & 10th Grade Boys

Results
Sep 20
8:00 am
Tonganoxie Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 18
9:00 am
Seize the Day 5k & 10k

Results
Sep 17
11:00 am
Kris Solsberg XC
C Team Boys & Girls

Results
Sep 17
9:00 am
Kris Solsberg XC
JV Boys & Girls

Results
Sep 17
8:15 am
Kris Solsberg XC
Varsity Boys & Girls

Results
Sep 15
8:00 am
McClouth XC
Varsity Boys/Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 15
8:00 am
McClouth XC
MS and JV
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 14
5:45 pm
Summit Lakes XC
Navy Race Boys & Girls

Results
Sep 14
5:15 pm
Summit Lakes XC
Silver Race Boys & Girls

Results
Sep 14
4:45 pm
Summit Lakes XC
Green Race Boys & Girls

Results
Sep 14
4:00 pm
Summit Lakes XC
White Race Boys & Girls

Results
Sep 10
8:00 am
Ray-Pec XC Invite
C Team Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 10
8:00 am
Ray-Pec XC Invite
JV Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 10
8:00 am
Ray-Pec XC Invite
Varsity Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 8
8:00 am
Spring Hill XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 6
4:00 pm
Chillicothe XC Invite

Results
Sep 3
8:00 am
Cass County XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 1
3:15 pm
2022 Bobcat Invitational
XC Meet

Results
Aug 24
8:00 am
MCBeer Mile
Exhibition
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 24
8:00 am
MCBeer Mile
Team Relay
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 24
8:00 am
MCBeer Mile
Ind Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jul 13
8:00 am
Martin City
Taco Mile Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 21
8:00 am
Dairy Association
5k Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 11
8:00 am
Fight for Air Stair Climb
All Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 11
8:00 am
Fight for Air Stair Climb
Firefighter results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 11
8:00 am
Fight for Air Stair Climb
Team Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 6
8:00 am
Heartland 15K
Womens Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 6
8:00 am
Heartland 15K
Mens Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 30
8:00 am
Going the Distance
10K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 30
8:00 am
Going the Distance
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 23
8:00 am
Heartland 39.3
Mens Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 23
8:00 am
Heartland 39.3
Female Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 14
7:00 am
KCCC Half Marathon
Open Division
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 14
7:00 am
KCCC Half Marathon
Company Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Apr 30
7:30 am
KC Corporate Challenge
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Mar 12
9:00 am
Kansas City's Big 12 Run - 5K
Josh Zabel
816-389-4195
jzabel@sportkc.org
www.sportkc.org/big-12-run

Results

Photos
Nov 25, 2021
9:00 am
32nd Annual Thanksgiving
Josh Zabel
816-389-4195
jzabel@sportkc.org
www.sportkc.org/thanksgivin...

Results
Oct 23, 2021
10:00 am
Belton XC Invite
JV & C Team

Results
Oct 23, 2021
9:30 am
Belton XC Invite
Varsity Boys

Results
Oct 23, 2021
9:00 am
Belton XC Invite
Varsity Girls

Results
Oct 20, 2021
4:30 am
Montrose XC
MS and JV
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 20, 2021
4:00 pm
Montrose XC
Varsity
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 14, 2021
5:45 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
Varsity Boys Small School
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 14, 2021
5:00 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
Varsity Girls
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 14, 2021
4:30 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
Varsity Boys Large School
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 14, 2021
4:00 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
MS Boys
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 14, 2021
3:45 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
MS Girls
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 12, 2021
5:00 pm
Barstow MS XC
6th Grade
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12, 2021
5:00 pm
Barstow MS XC
Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12, 2021
4:30 pm
Barstow MS XC
Girls Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12, 2021
8:00 am
Cameron XC
JV Boys

Results
Oct 12, 2021
8:00 am
Cameron XC
JV Girls

Results
Oct 12, 2021
8:00 am
Cameron XC
Varsity Girls

Results
Oct 12, 2021
8:00 am
Cameron XC
Varsity Boys

Results
Oct 12, 2021
8:00 am
Cameron XC
Middle School
Girls

Results
Oct 12, 2021
8:00 am
Cameron XC
Middle School
Boys

Results
Oct 11, 2021
5:15 pm
BS Middle School
XC Championships
Boys A Race
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11, 2021
4:45 pm
BS Middle School
XC Championships
Girls A Race
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11, 2021
4:15 pm
BS Middle School
XC Championships
Boys B Race
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11, 2021
4:00 pm
BS Middle School
XC Championships
Girls B Race
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 10, 2021
8:00 am
11th Annual Bill Cross
5K benefiting Feed Northland
Chris Evans
816-301-4483
cevans@feednorthlandkids.org
www.feednorthlandkids.org

Results
Oct 9, 2021
11:00 am
Butler XC Invite
Middle School
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 9, 2021
10:00 am
Butler XC Invite
JV
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 9, 2021
9:00 am
Butler XC Invite
Varsity
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 9, 2021
8:00 am
Julia's Warriors
Run for Hope 5k Run
& 1 Mile Walk
Jodi Green
816-516-3164
greenj02@yahoo.com
www.juliaswarriorsrunforhop...

Results
Oct 5, 2021
4:00 am
Matt Gannon Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5, 2021
6:00 pm
Ray Pec MS XC
A Boys/Girls
Steven Blew
steveblewruns@yahoo.com

Results
Oct 5, 2021
5:00 pm
Ray Pec MS XC
B Boys/Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 5, 2021
4:30 pm
Ray Pec MS XC
C Boys/Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3, 2021
8:00 am
Strutt With Your Mutt 3K
Molly Moody
816-986-4409
mmoody@waysidewaifs.org
waysidewaifs.org

Results
Oct 2, 2021
10:00 am
Grain Valley XC
JV Girls & Boys
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2, 2021
9:30 am
Grain Valley XC
MS Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2, 2021
9:00 am
Grain Valley XC
Invite MS Boys
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2, 2021
8:30 am
Grain Valley XC
Invite Varsity Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2, 2021
8:15 am
Grain Valley XC
Invite Varsity
Boys
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2, 2021
11:00 am
Savannah XC
JV Boys

Results
Oct 2, 2021
10:30 am
Savannah XC
Varsity Boys

Results
Oct 2, 2021
8:00 am
KC Classic
JV Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 2, 2021
8:00 am
KC Classic
Varsity Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 2, 2021
8:00 am
KC Classic
C Team Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 2, 2021
10:00 am
Savannah XC
Varsity Girls

Results
Sep 30, 2021
6:00 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
Varsity Boys

Results
Sep 30, 2021
5:30 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
Varsity Girls

Results
Sep 30, 2021
5:00 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
JV Boys & Girls

Results
Sep 30, 2021
4:30 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
8th Grade Boys & Girls

Results
Sep 30, 2021
4:00 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
7th Grade Boys & Girls

Results
Sep 28, 2021
8:00 am
Irish XC Invite
Freshmen/JV Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 28, 2021
8:00 am
Irish XC Invite
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 28, 2021
8:00 am
Irish XC Invite
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 28, 2021
8:00 am
Irish XC Invite
JV Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 26, 2021
8:00 am
H30K Results
Female
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 26, 2021
8:00 am
H30K Mens
Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 23, 2021
5:30 pm
Grandview XC
Varsity Boys

Results
Sep 23, 2021
5:00 pm
Grandview XC
Varsity Girls

Results
Sep 23, 2021
4:30 pm
Grandview XC
JV Boys

Results
Sep 23, 2021
4:00 pm
Grandview XC
JV Girls

Results
Sep 23, 2021
3:30 pm
Grandview XC
Freshman/Sophomore

Results
Sep 21, 2021
6:00 am
Tonganoxie Invite
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21, 2021
6:00 pm
Tonganoxie Invite
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21, 2021
6:00 pm
Tonganoxie Invite
JV Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21, 2021
6:00 pm
Tonganoxie Invite
JV Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21, 2021
5:30 pm
Duane Kimble XC
JV Girls

Results
Sep 21, 2021
5:00 pm
Duane Kimball XC
Varsity Boys

Results
Sep 21, 2021
4:30 pm
Duane Kimble XC
Varsity Girls

Results
Sep 21, 2021
4:00 pm
Duane Kimble XC
JV Boys

Results
Sep 19, 2021
9:00 am
Seize the Day 10k Run and
Laura Roeseler
314-449-9456
lroeseler@efmk.org
www.classy.org/event/2021-k...

Results
Sep 18, 2021
11:15 am
Kris Solsberg XC
Boys C Team

Results
Sep 18, 2021
10:45 am
Kris Solsberg XC
C Team Girls

Results
Sep 18, 2021
9:15 am
Kris Solsberg XC
JV Girls

Results
Sep 18, 2021
10:00 am
Kris Solsberg XC
JV Boys

Results
Sep 18, 2021
8:15 am
Kris Solsberg XC
Varsity Girls

Results
Sep 18, 2021
8:45 am
Kris Solsberg XC
Varsity Boys

Results
Sep 16, 2021
6:00 pm
McClouth Invite
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16, 2021
5:00 am
McClouth Invite
8th Grade
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16, 2021
4:00 pm
McClouth Invite
7th Grade
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16, 2021
6:00 pm
McLouth Invite
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16, 2021
5:00 pm
McLouth Invite
JV Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 15, 2021
4:00 pm
Turner XC Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 15, 2021
6:15 pm
Summit Lakes MS
XC Boys Navy

Results
Sep 15, 2021
6:00 pm
Summit Lakes MS
XC Girls Navy

Results
Sep 15, 2021
5:45 pm
Summit Lakes MS
XC Boys Silver

Results
Sep 15, 2021
5:15 am
Summit Lakes MS
XC Girls Silver

Results
Sep 15, 2021
5:00 pm
Summit Lakes MS
XC Boys Green

Results
Sep 15, 2021
4:45 pm
Summit Lakes MS
XC Girls Green

Results
Sep 15, 2021
4:00 pm
Summit Lakes MS
XC Girls White

Results
Sep 15, 2021
4:30 pm
Summit Lakes MS
XC Boys White


Results
Sep 11, 2021
11:30 am
Ray Pec Invite XC
C Team Girls

Results
Sep 11, 2021
11:00 am
Ray Pec Invite XC
C Team Boys

Results
Sep 11, 2021
10:30 am
Ray Pec Invite XC
JV Girls

Results
Sep 11, 2021
10:00 am
Ray Pec Invite XC
JV Boys

Results
Sep 11, 2021
9:30 am
Ray Pec Invite XC
Varsity Girls

Results
Sep 11, 2021
9:00 am
Ray Pec Invite XC
Varsity Boys

Results
Sep 7, 2021
4:00 pm
Chillicothe XC Invite
2021 JV Boys

Results
Sep 7, 2021
4:00 pm
Chillicothe XC Invite
2021 JV Girls

Results
Sep 7, 2021
5:00 pm
Chillicothe XC Invite
2021 Varsity Boys

Results
Sep 7, 2021
4:30 pm
Chillicothe XC Invite
2021 Varsity Girls

Results
Sep 2, 2021
3:00 pm
Bobcat XC Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Looking for races before August, 25 2021? Click here