Race with KC Running Company                    Services                    KCRC events                    Race calendar                    RESULTS/PHOTOS

Grain Valley XC
JV Girls
Sock it to Cancer

Date: 2022-10-01

Contact: Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results:

Grain Valley XC Sock it to Cancer Invite

Grain Valley XC Sock it to Cancer Invite

October 01, 2022


Results By Race Management Systems, Inc.

Table of Contents

Finish List - Girls - JV Girls
Team Detail - Girls - JV Girls
Top

Overall Finish List - Girls

JV Girls


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    114  Alexis Riddle         Blue Springs High School                22:42.0  7:19/M    11
    2      2    196  Clara DeMoro          Grain Valley High School                23:21.5  7:32/M    10
    3      3    112  Zoey Olsen            Blue Springs High School                23:39.7  7:38/M    9 
    4      4    194  Cora Bell             Grain Valley High School                23:52.3  7:42/M    9 
    5      5    110  Ryleigh Beel          Blue Springs High School                23:57.5  7:44/M    9 
    6      6    299  Adalyn Davis          Kearney High School                     24:13.9  7:49/M    12
    7      7    304  Avery Morgan          Kearney High School                     24:16.0  7:50/M    11
    8      8    310  Delaney Thurston      Kearney High School                     25:11.0  8:07/M    11
    9  (< 5)    582  Lanee Cooper          Raytown High School                     25:12.2  8:08/M    10
   10      9    111  Lillyan Eads CastillejBlue Springs High School                25:13.9  8:08/M    9 
   11     10    401  Addy Williams         Lee's Summit High School                25:20.0  8:10/M    9 
   12     11    201  Emma Smith            Grain Valley High School                25:20.2  8:10/M    11
   13     12    193  Alyssa Arndorfer      Grain Valley High School                25:27.5  8:13/M    10
   14  (< 5)    266  Linda Whitsell        Grandview High School                   25:36.1  8:16/M    12
   15     13    669  Nikki Bayte           Kearney High School                     25:41.0  8:17/M      
   16     14    300  Elizabeth Demers      Kearney High School                     25:53.9  8:21/M    10
   17     15    400  Diana Velasco Puente  Lee's Summit High School                26:00.8  8:24/M    12
   18  (< 5)    534  Lexi Meinke           Platte County High School               26:09.6  8:26/M    9 
   19     16    398  Josephine Sibert      Lee's Summit High School                26:37.0  8:35/M    11
   20     17    307  Lexa Rooney           Kearney High School                     26:43.6  8:37/M    9 
   21     18    306  Kelsey Pratt          Kearney High School                     26:43.9  8:37/M    9 
   22  (> 7)    303  Josie Masters         Kearney High School                     26:46.3  8:38/M    9 
   23     19    656  Vailea Snead          William Chrisman High School            26:47.5  8:39/M    12
   24  (> 7)    297  Maggie Bomar          Kearney High School                     26:55.3  8:41/M    9 
   25  (< 5)    535  Alexis Nielsen        Platte County High School               26:58.6  8:42/M    9 
   26  (> 7)    301  Lily Graves           Kearney High School                     27:22.1  8:50/M    10
   27     20    392  Alexa Braton          Lee's Summit High School                28:01.0  9:02/M    9 
   28     21    394  Jasmine Garciga       Lee's Summit High School                28:19.2  9:08/M    9 
   29     22    393  Ava Duckworth         Lee's Summit High School                28:38.0  9:14/M    12
   30  (< 5)    532  Meredith Martinez     Platte County High School               28:56.2  9:20/M    10
   31     23    198  Aubrie Henson         Grain Valley High School                28:58.7  9:21/M    9 
   32     24    396  D'Kyra Koehler-Jones  Lee's Summit High School                29:20.8  9:28/M    9 
   33  (> 7)    395  Lupita Guevara        Lee's Summit High School                29:25.3  9:29/M    11
   34  (< 5)    583  Micaiah Williams      Raytown High School                     29:25.7  9:30/M    10
   35     25    653  Hannah Findley        William Chrisman High School            29:51.4  9:38/M    11
   36  (< 5)    420  Mattie Campbell       Lone Jack High School                   30:37.3  9:53/M    11
   37  (< 5)    533  Raina McDowell        Platte County High School               30:49.1  9:56/M    10
   38     26    654  Emma Hite             William Chrisman High School            31:00.0 10:00/M    10
   39  (< 5)    264  Jaela Mitchell        Grandview High School                   32:06.9 10:22/M    12
   40  (< 5)    369  Rosalie Barkley       Knob Noster High School                 32:39.3 10:32/M    9 
   41  (< 5)    152  Tatu David            East (Kansas City) High School          32:59.0 10:38/M    11
   42     27    113  Joselyn Ramirez       Blue Springs High School                33:05.8 10:41/M    9 
   43  (< 5)    617  Alexandra Simonova    St. Paul Lutheran (Concordia)           33:18.4 10:45/M    11
   44  (< 5)    370  Ella Stagnolia        Knob Noster High School                 33:40.5 10:52/M    9 
   45  (< 5)    422  Caroline Stevenson    Lone Jack High School                   35:22.6 11:25/M    9 
   46     28    655  Crystal Perrin        William Chrisman High School            37:11.2 12:00/M    10
   47     29    657  Gisellye Torres       William Chrisman High School            37:11.5 12:00/M    11
   48  (< 5)    421  Mylee Joiner          Lone Jack High School                   37:22.5 12:03/M    9 
   49  (< 5)    262  Haleigh Greene        Grandview High School                   38:24.0 12:23/M    10
   50  (< 5)    155  Lay Paw               East (Kansas City) High School          39:03.4 12:36/M    11
Top

Detail Team Results - Girls

JV Girls

Blue Springs High School    Finish Position -     1

  Team Score (places):  45  Team Score (times):    2:08:39.0   Average Time: 25:43.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    114  Alexis Riddle          11       1            1        22:42.0      22:42.0      0:00.0
    2    112  Zoey Olsen             9        3            4        23:39.7      46:21.7      0:57.6
    3    110  Ryleigh Beel           9        5            9        23:57.5    1:10:19.2      1:15.5
    4    111  Lillyan Eads Castillejo9        9           18        25:13.9    1:35:33.2      2:31.9
    5    113  Joselyn Ramirez        9       27           45        33:05.8    2:08:39.0     10:23.8

Kearney High School    Finish Position -     2

  Team Score (places):  48  Team Score (times):    2:05:16.0   Average Time: 25:03.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    299  Adalyn Davis           12       6            6        24:13.9      24:13.9      1:31.9
    2    304  Avery Morgan           11       7           13        24:16.0      48:29.9      1:33.9
    3    310  Delaney Thurston       11       8           21        25:11.0    1:13:41.0      2:29.0
    4    669  Nikki Bayte                    13           34        25:41.0    1:39:22.0      2:59.0
    5    300  Elizabeth Demers       10      14           48        25:53.9    2:05:16.0      3:11.9
    6    307  Lexa Rooney            9       17           65        26:43.6    2:31:59.7      4:01.6
    7    306  Kelsey Pratt           9       18           83        26:43.9    2:58:43.6      4:01.8
    8    303  Josie Masters          9    More Than  7           26:46.3    3:25:29.9      4:04.3
    9    297  Maggie Bomar           9    More Than  7           26:55.3    3:52:25.2      4:13.2
   10    301  Lily Graves            10   More Than  7           27:22.1    4:19:47.4      4:40.1

Grain Valley High School    Finish Position -     3

  Team Score (places):  52  Team Score (times):    2:07:00.4   Average Time: 25:24.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    196  Clara DeMoro           10       2            2        23:21.5      23:21.5      0:39.5
    2    194  Cora Bell              9        4            6        23:52.3      47:13.8      1:10.3
    3    201  Emma Smith             11      11           17        25:20.2    1:12:34.1      2:38.2
    4    193  Alyssa Arndorfer       10      12           29        25:27.5    1:38:01.7      2:45.5
    5    198  Aubrie Henson          9       23           52        28:58.7    2:07:00.4      6:16.7

Lee's Summit High School    Finish Position -     4

  Team Score (places):  82  Team Score (times):    2:14:18.1   Average Time: 26:51.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    401  Addy Williams          9       10           10        25:20.0      25:20.0      2:38.0
    2    400  Diana Velasco Puente   12      15           25        26:00.8      51:20.9      3:18.8
    3    398  Josephine Sibert       11      16           41        26:37.0    1:17:57.9      3:55.0
    4    392  Alexa Braton           9       20           61        28:01.0    1:45:58.9      5:18.9
    5    394  Jasmine Garciga        9       21           82        28:19.2    2:14:18.1      5:37.1
    6    393  Ava Duckworth          12      22          104        28:38.0    2:42:56.1      5:56.0
    7    396  D'Kyra Koehler-Jones   9       24          128        29:20.8    3:12:16.9      6:38.7
    8    395  Lupita Guevara         11   More Than  7           29:25.3    3:41:42.3      6:43.3

William Chrisman High School    Finish Position -     5

  Team Score (places): 127  Team Score (times):    2:42:01.8   Average Time: 32:24.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    656  Vailea Snead           12      19           19        26:47.5      26:47.5      4:05.4
    2    653  Hannah Findley         11      25           44        29:51.4      56:39.0      7:09.4
    3    654  Emma Hite              10      26           70        31:00.0    1:27:39.0      8:18.0
    4    655  Crystal Perrin         10      28           98        37:11.2    2:04:50.3     14:29.2
    5    657  Gisellye Torres        11      29          127        37:11.5    2:42:01.8     14:29.5

Platte County High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    534  Lexi Meinke            9    Less Than  5           26:09.6      26:09.6      3:27.5
    2    535  Alexis Nielsen         9    Less Than  5           26:58.6      53:08.2      4:16.5
    3    532  Meredith Martinez      10   Less Than  5           28:56.2    1:22:04.4      6:14.2
    4    533  Raina McDowell         10   Less Than  5           30:49.1    1:52:53.5      8:07.0

Grandview High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    266  Linda Whitsell         12   Less Than  5           25:36.1      25:36.1      2:54.1
    2    264  Jaela Mitchell         12   Less Than  5           32:06.9      57:43.0      9:24.8
    3    262  Haleigh Greene         10   Less Than  5           38:24.0    1:36:07.1     15:42.0

Lone Jack High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    420  Mattie Campbell        11   Less Than  5           30:37.3      30:37.3      7:55.3
    2    422  Caroline Stevenson     9    Less Than  5           35:22.6    1:05:59.9     12:40.5
    3    421  Mylee Joiner           9    Less Than  5           37:22.5    1:43:22.5     14:40.5

East (Kansas City) High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    152  Tatu David             11   Less Than  5           32:59.0      32:59.0     10:17.0
    2    155  Lay Paw                11   Less Than  5           39:03.4    1:12:02.5     16:21.4

Knob Noster High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    369  Rosalie Barkley        9    Less Than  5           32:39.3      32:39.3      9:57.2
    2    370  Ella Stagnolia         9    Less Than  5           33:40.5    1:06:19.8     10:58.4

Raytown High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    582  Lanee Cooper           10   Less Than  5           25:12.2      25:12.2      2:30.2
    2    583  Micaiah Williams       10   Less Than  5           29:25.7      54:37.9      6:43.7

St. Paul Lutheran (Concordia)    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    617  Alexandra Simonova     11   Less Than  5           33:18.4      33:18.4     10:36.4

Date Name & Distance Contact Results Photos
Oct 19
4:00 pm
Montrose
XC Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13
4:00 pm
Suburban Blue
Conference XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13
4:30 pm
Warrensburg XC
Varsity Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13
4:45 pm
Warrensburg XC
Varsity Boys
Small School
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13
4:15 pm
Warrensburg XC
Varsity Boys
Large School
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13
4:00 pm
Warrensburg XC
Middle School Boys
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13
3:45 pm
Warrensburg XC
Middle School Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11
4:00 am
Barstow XC
Middle School
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11
5:15 pm
Cameron XC Invite
JV Girls & Boys
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11
4:15 pm
Cameron XC Invite
Varsity Boys & Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11
3:45 pm
Cameron XC
Invite Middle School
Boys & Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 10
5:00 pm
BS Quad Middle
School XC A Races
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 10
4:00 pm
BS Quad Middle
School XC B Races
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 8
9:00 am
Butler XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 8
8:00 am
Julia's Warriors Run For Hope
Jodi Green
816-516-3164
juliasrunforhope@gmail.com
www.juliaswarriorsrunforhop...

Results
Oct 6
4:00 pm
WYCO XC
Championship
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 5
6:00 pm
Ray Pec
Middle School XC
A Team Boys

Results
Oct 5
5:45 pm
Ray Pec
Middle School XC
A Team Girls

Results
Oct 5
5:30 pm
Ray Pec
Middle School XC
B Team Boys

Results
Oct 5
5:15 pm
Ray Pec
Middle School XC
B Team Girls

Results
Oct 5
4:30 pm
Ray Pec
Middle School XC
C Team Girls

Results
Oct 5
4:30 pm
Ray Pec
Middle School XC
C Team Boys

Results
Oct 4
4:00 pm
Matt Gannon
XC Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2
8:00 am
12th annual Bill Cross
for BackSnacks benefitting
Feed Northland Kids
Chris Evans
816-301-4483
cevans@feednorthlandkids.org
www.raceroster.com/events/2...

Results
Oct 1
2:00 pm
Savannah XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
10:00 am
Grain Valley XC
JV Girls
Sock it to Cancer
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
10:00 am
Grain Valley XC
JV Boys
Sock it to Cancer
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
9:30 am
Grain Valley XC Girls
Middle School
Sock it to Cancer
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
9:00 am
GV XC Middle School Boys
Sock it to Cancer
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
8:30 am
GV XC Girls Varsity
Pink & White Divisions
Sock it to Cancer
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
8:00 am
GV XC Boys Varsity
Pink & White Divisions
Sock it to Cancer
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Sep 29
4:00 pm
Perry Lecompton XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 27
4:00 pm
Lafayette Irish XC
steve@kcrunningcompany.com
Results
Sep 25
8:00 am
Strutt With Your Mutt
3K-5K
Amanda Smasal
816-986-4409
asmasal@waysidewaifs.org
www.support.waysidewaifs.or...

Results
Sep 22
6:00 pm
Duane Kimble
XC Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 22
5:00 pm
Grandview XC
Varsity Boys & Girls

Results
Sep 22
4:15 pm
Grandview XC JV
Boys & Girls

Results
Sep 22
3:30 pm
Grandview XC
9th & 10th Grade Boys

Results
Sep 20
8:00 am
Tonganoxie Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 18
9:00 am
Seize the Day 5k & 10k

Results
Sep 17
11:00 am
Kris Solsberg XC
C Team Boys & Girls

Results
Sep 17
9:00 am
Kris Solsberg XC
JV Boys & Girls

Results
Sep 17
8:15 am
Kris Solsberg XC
Varsity Boys & Girls

Results
Sep 15
8:00 am
McClouth XC
Varsity Boys/Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 15
8:00 am
McClouth XC
MS and JV
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 14
5:45 pm
Summit Lakes XC
Navy Race Boys & Girls

Results
Sep 14
5:15 pm
Summit Lakes XC
Silver Race Boys & Girls

Results
Sep 14
4:45 pm
Summit Lakes XC
Green Race Boys & Girls

Results
Sep 14
4:00 pm
Summit Lakes XC
White Race Boys & Girls

Results
Sep 10
8:00 am
Ray-Pec XC Invite
C Team Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 10
8:00 am
Ray-Pec XC Invite
JV Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 10
8:00 am
Ray-Pec XC Invite
Varsity Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 8
8:00 am
Spring Hill XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 6
4:00 pm
Chillicothe XC Invite

Results
Sep 3
8:00 am
Cass County XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 1
3:15 pm
2022 Bobcat Invitational
XC Meet

Results
Aug 24
8:00 am
MCBeer Mile
Exhibition
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 24
8:00 am
MCBeer Mile
Team Relay
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 24
8:00 am
MCBeer Mile
Ind Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jul 13
8:00 am
Martin City
Taco Mile Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 21
8:00 am
Dairy Association
5k Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 11
8:00 am
Fight for Air Stair Climb
Team Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 11
8:00 am
Fight for Air Stair Climb
Firefighter results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 11
8:00 am
Fight for Air Stair Climb
All Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 6
8:00 am
Heartland 15K
Womens Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 6
8:00 am
Heartland 15K
Mens Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 30
8:00 am
Going the Distance
10K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 30
8:00 am
Going the Distance
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 23
8:00 am
Heartland 39.3
Mens Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 23
8:00 am
Heartland 39.3
Female Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 14
7:00 am
KCCC Half Marathon
Open Division
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 14
7:00 am
KCCC Half Marathon
Company Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Apr 30
7:30 am
KC Corporate Challenge
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Mar 12
9:00 am
Kansas City's Big 12 Run - 5K
Josh Zabel
816-389-4195
jzabel@sportkc.org
www.sportkc.org/big-12-run

Results

Photos
Nov 25, 2021
9:00 am
32nd Annual Thanksgiving
Josh Zabel
816-389-4195
jzabel@sportkc.org
www.sportkc.org/thanksgivin...

Results
Looking for races before November, 3 2021? Click here