Race with KC Running Company                    Services                    KCRC events                    Race calendar                    RESULTS/PHOTOS

Ray Pec
Middle School XC
B Team Boys

Date: 2022-10-05

Contact:

Results:

Ray-Pec South MS B Race

Ray-Pec South MS B Race


October 05, 2022




Results By Race Management Systems, Inc.


Overall Finish List - Boys


Boys


Team





O'all
Place Score Bib No Name Team Time Pace Grade

1 1 543 Amani Esisombe KC International Academy 9:21.0 6:14/M 8
2 (< 5) 506 David Mueller KC East Christian 9:25.8 6:17/M 6
3 2 699 Jacoby Keith Platte County 9:46.0 6:31/M 8
4 3 317 Zach Tobin Campbell 9:46.1 6:31/M 6
5 4 929 Burke Hovious Summit Lakes 9:46.1 6:31/M 7
6 5 478 Grant Westhoff East Trails Middle School 9:46.6 6:31/M 8
7 6 452 Wyatt Cole East Trails Middle School 9:47.3 6:32/M 7
8 7 721 Jacob McCord Pleasant Hill 9:48.5 6:32/M 8
9 8 672 Tate Stone Platte County 9:49.5 6:33/M 7
10 9 476 Andrew Mason East Trails Middle School 9:50.1 6:33/M 8
11 10 473 Cale St. Amand East Trails Middle School 9:51.3 6:34/M 8
12 11 665 Landon McKinzie Platte County 9:52.7 6:35/M 7
13 12 930 Cruz Kane Summit Lakes 9:56.7 6:38/M 7
14 13 952 Nathan Warden Summit Lakes 10:00.7 6:41/M 8
15 14 949 Jack McCrea Summit Lakes 10:00.8 6:41/M 8
16 15 720 Blake Woods Pleasant Hill 10:02.7 6:42/M 7
17 16 433 Paxton Welch East Trails Middle School 10:03.7 6:43/M 6
18 17 475 Jensen Cruz East Trails Middle School 10:04.1 6:43/M 8
19 18 722 Sawyer Collins Pleasant Hill 10:04.3 6:43/M 8
20 19 715 Max Ketchum Pleasant Hill 10:06.7 6:44/M 7
21 20 762 henry smith Pleasant Lea 10:08.5 6:46/M 7
22 21 687 Nick Flowers Platte County 10:09.8 6:47/M 8
23 22 679 William DeBiaso Platte County 10:10.9 6:47/M 7
24 23 703 Logan Alonge Platte County 10:12.8 6:49/M 8
25 24 719 Ian Williams Pleasant Hill 10:14.5 6:50/M 7
26 25 325 Stephen Jacobs Campbell 10:15.9 6:51/M 6
27 26 947 Christian Mathes Summit Lakes 10:17.2 6:52/M 8
28 27 904 Drew Morgan Summit Lakes 10:19.5 6:53/M 6
29 28 477 Brayden Vopat East Trails Middle School 10:21.8 6:55/M 8
30 29 731 samuel wiese Pleasant Lea 10:23.2 6:56/M 6
31 (< 5) 1707 Aiden Eason Warrensburg 10:24.2 6:56/M 8
32 (> 7) 448 Zaden Pitts East Trails Middle School 10:24.6 6:56/M 7
33 30 927 Jonah Fortier Summit Lakes 10:26.1 6:57/M 7
34 (> 7) 474 Ben Abington East Trails Middle School 10:27.6 6:58/M 8
35 31 752 jonah park Pleasant Lea 10:27.9 6:59/M 7
36 32 518 Ali Abdirahman KC International Academy 10:30.4 7:00/M 6
37 (> 7) 961 Max Kellerman Summit Lakes 10:31.4 7:01/M 8
38 33 670 Jake Sloan Platte County 10:33.0 7:02/M 7
39 (< 5) 1702 Evan Stuck Warrensburg 10:34.0 7:03/M 8
40 (> 7) 686 Cade Crawford Platte County 10:35.7 7:04/M 7
41 (< 5) 878 Jaidon Fountain Raytown Central 10:37.5 7:05/M 8
42 34 793 owen kiger Pleasant Lea 10:37.6 7:05/M 8
43 35 763 zach houlle Pleasant Lea 10:37.7 7:05/M 7
44 36 620 Kloden Kuntz Osage Trail 10:37.8 7:05/M 8
45 37 797 ryan koenigsfeld Pleasant Lea 10:39.9 7:07/M 8
46 38 798 brett kincheloe Pleasant Lea 10:40.5 7:07/M 8
47 39 545 Bakar Mohamed KC International Academy 10:40.8 7:07/M 8
48 (< 5) 988 Zach Siemers Warrensburg 10:41.4 7:08/M 7
49 (> 7) 957 Lincoln Dolezal Summit Lakes 10:41.4 7:08/M 8
50 40 584 Blake Immesberger Kearney 10:43.0 7:09/M 8
51 41 320 Sidney Paulding Campbell 10:43.7 7:09/M 6
52 (> 7) 458 Henry Ellis East Trails Middle School 10:44.1 7:09/M 7
53 (< 5) 887 Colton Sewell Raytown Middle 10:47.3 7:12/M 8
54 (> 7) 659 Brody Duncan Platte County 10:47.8 7:12/M 7
55 42 568 Oliver Lee Kearney 10:48.2 7:12/M 7
56 43 294 Seth Smith Bingham 10:49.8 7:13/M 8
57 44 289 Dervin Miller Bingham 10:51.1 7:14/M 7
58 45 582 Oliver Griffith Kearney 10:51.6 7:14/M 8
59 (> 7) 795 gavin evans Pleasant Lea 10:51.8 7:15/M 8
60 46 619 Keith Smith Osage Trail 10:52.0 7:15/M 8
61 47 384 Nathan Fletcher Christ Preparatory Academy 10:52.6 7:15/M 6
62 48 723 Clayton Gentry Pleasant Hill 10:53.5 7:16/M 8
63 49 563 Drew Johnson Kearney 10:53.7 7:16/M 7
64 (< 5) 869 Dwone Coates Raytown Central 10:55.3 7:17/M 7
65 (> 7) 765 jake dobbie Pleasant Lea 10:56.0 7:17/M 7
66 50 366 Zach Jones Campbell 10:56.5 7:18/M 8
67 (> 7) 950 Ian Molina Torres Summit Lakes 11:01.9 7:21/M 8
68 51 405 Charlie Moore Christ Preparatory Academy 11:02.0 7:21/M 8
69 (< 5) 512 Daniel Wegley KC East Christian 11:02.3 7:22/M 8
70 (> 7) 684 Atticus Chase Platte County 11:06.0 7:24/M 7
71 (> 7) 732 grant obryan Pleasant Lea 11:06.5 7:24/M 6
72 52 392 Josiah Timmons Christ Preparatory Academy 11:07.6 7:25/M 7
73 53 567 Emmitt Wright Kearney 11:10.4 7:27/M 7
74 54 174 Gustavo Martinez Academie Lafayette Middle School 11:13.1 7:29/M 7
75 55 816 Keyton HIghfill Raymore Peculiar East 11:18.2 7:32/M 7
76 56 346 Roman Criscione Campbell 11:18.5 7:32/M 7
77 57 316 Cooper Wiese Campbell 11:20.7 7:34/M 6
78 58 541 Abdinasir Sheikhaden KC International Academy 11:21.1 7:34/M 8
79 59 169 Wesley Duff Academie Lafayette Middle School 11:22.5 7:35/M 7
80 60 383 Caleb Ellis Christ Preparatory Academy 11:24.7 7:36/M 6
81 (< 5) 1703 Evan Wittmaier Warrensburg 11:25.6 7:37/M 8
82 (< 5) 510 Eli Koppang KC East Christian 11:27.5 7:38/M 7
83 61 148 Evan Shepherd Academie Lafayette Middle School 11:28.4 7:39/M 6
84 62 605 David Matney Osage Trail 11:31.3 7:41/M 7
85 63 293 Kyle Walters Bingham 11:32.3 7:42/M 8
86 (< 5) 881 William Camden Raytown Middle 11:33.7 7:43/M 6
87 64 378 Dominick Senger Center 11:39.8 7:47/M 8
88 65 348 Brody Barbosa Campbell 11:40.2 7:47/M 7
89 66 546 Bishar Ahmed KC International Academy 11:44.9 7:50/M 8
90 67 403 Kellen Randall Christ Preparatory Academy 11:45.9 7:51/M 8
91 68 295 William Ritter Bingham 11:46.9 7:51/M 8
92 (> 7) 323 Charlie Lockwood Campbell 11:49.4 7:53/M 6
93 69 496 Quinn Julien Harrisonville Middle School 11:49.7 7:53/M 8
94 70 805 Brayden Slaten Raymore Peculiar East 11:49.7 7:53/M 7
95 (> 7) 318 Mack Southern Campbell 11:50.1 7:53/M 6
96 71 501 Klyde Webb Harrisonville Middle School 11:50.6 7:54/M 8
97 72 534 Mohamud Mohamed KC International Academy 11:53.3 7:56/M 8
98 73 718 Jackson Teufel Pleasant Hill 12:00.9 8:01/M 7
99 74 500 Levi Vanover Harrisonville Middle School 12:02.3 8:02/M 8
100 75 147 James Bland Academie Lafayette Middle School 12:03.0 8:02/M 6

O'all
Place Score Bib No Name Team Time Pace Grade

101 76 836 Cody Cahill Raymore Peculiar East 12:03.7 8:03/M 8
102 77 604 Brayden Lewis Osage Trail 12:05.9 8:04/M 7
103 78 149 Eli Riley Academie Lafayette Middle School 12:08.8 8:06/M 6
104 (> 7) 724 Taylor Larabee Pleasant Hill 12:09.1 8:06/M 8
105 79 380 Vi Bui Center 12:10.5 8:07/M 8
106 80 830 Joshua Oliver Raymore Peculiar East 12:14.4 8:10/M 8
107 81 529 Alulea Pablo KC International Academy 12:17.5 8:12/M 7
108 82 150 Ivan Sjue Academie Lafayette Middle School 12:18.1 8:12/M 6
109 83 617 Dawson Lucas Osage Trail 12:18.6 8:12/M 8
110 (< 5) 507 Isaac Conley KC East Christian 12:22.9 8:15/M 6
111 84 170 Ben Bautista Academie Lafayette Middle School 12:25.4 8:17/M 7
112 (> 7) 146 Grayson Paa Academie Lafayette Middle School 12:29.9 8:20/M 6
113 (> 7) 145 Sawyer Jewell Academie Lafayette Middle School 12:32.2 8:22/M 6
114 (< 5) 888 Andreas Banuelos Raytown Middle 12:37.2 8:25/M 8
115 85 498 Vander Schoenemann Harrisonville Middle School 12:37.4 8:25/M 8
116 (> 7) 544 Amir Sedi KC International Academy 12:44.8 8:30/M 8
117 86 595 Kevin Villavicencio Nowlin 12:46.9 8:31/M 8
118 87 817 Maverick Hedgpeth Raymore Peculiar East 12:52.6 8:35/M 7
119 88 603 Andrew England Osage Trail 12:59.5 8:40/M 7
120 (> 7) 523 Sohail Panjshiri KC International Academy 13:01.2 8:41/M 7
121 89 837 Liam Barrows Raymore Peculiar East 13:05.9 8:44/M 8
122 90 598 Hallan Brown Osage Trail 13:06.3 8:44/M 7
123 (> 7) 597 Charlie Friedrich Osage Trail 13:08.7 8:46/M 7
124 (> 7) 171 Harvest Ott Academie Lafayette Middle School 13:14.7 8:50/M 7
125 (> 7) 601 Harry Fox Osage Trail 13:23.2 8:55/M 7
126 (> 7) 607 Jayse Rice Osage Trail 13:33.5 9:02/M 7
127 91 375 Kaiden Dean Center 13:40.7 9:07/M 7
128 92 379 Sychez Lee-Tart Center 13:51.6 9:14/M 8
129 93 495 Karter Swadley Harrisonville Middle School 14:00.6 9:20/M 8
130 94 296 Abraham Punti Bingham 14:32.5 9:42/M 8
131 95 587 John Deveney Nowlin 14:53.5 9:56/M 7
132 96 589 Jonathon Padilla-CastrNowlin 14:58.2 9:59/M 7
133 97 594 Walter Meija Nowlin 15:16.8 10:11/M 8
134 98 376 NicheJay Griffin Center 17:18.9 11:33/M 7
135 99 596 Manuel Salinas Nowlin 17:21.8 11:35/M 8


Date Name & Distance Contact Results Photos
Oct 19
4:00 pm
Montrose
XC Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13
4:00 pm
Suburban Blue
Conference XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13
4:30 pm
Warrensburg XC
Varsity Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13
4:45 pm
Warrensburg XC
Varsity Boys
Small School
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13
4:15 pm
Warrensburg XC
Varsity Boys
Large School
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13
4:00 pm
Warrensburg XC
Middle School Boys
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13
3:45 pm
Warrensburg XC
Middle School Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11
4:00 am
Barstow XC
Middle School
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11
5:15 pm
Cameron XC Invite
JV Girls & Boys
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11
4:15 pm
Cameron XC Invite
Varsity Boys & Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11
3:45 pm
Cameron XC
Invite Middle School
Boys & Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 10
5:00 pm
BS Quad Middle
School XC A Races
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 10
4:00 pm
BS Quad Middle
School XC B Races
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 8
9:00 am
Butler XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 8
8:00 am
Julia's Warriors Run For Hope
Jodi Green
816-516-3164
juliasrunforhope@gmail.com
www.juliaswarriorsrunforhop...

Results
Oct 6
4:00 pm
WYCO XC
Championship
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 5
6:00 pm
Ray Pec
Middle School XC
A Team Boys

Results
Oct 5
5:45 pm
Ray Pec
Middle School XC
A Team Girls

Results
Oct 5
5:30 pm
Ray Pec
Middle School XC
B Team Boys

Results
Oct 5
5:15 pm
Ray Pec
Middle School XC
B Team Girls

Results
Oct 5
4:30 pm
Ray Pec
Middle School XC
C Team Girls

Results
Oct 5
4:30 pm
Ray Pec
Middle School XC
C Team Boys

Results
Oct 4
4:00 pm
Matt Gannon
XC Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2
8:00 am
12th annual Bill Cross
for BackSnacks benefitting
Feed Northland Kids
Chris Evans
816-301-4483
cevans@feednorthlandkids.org
www.raceroster.com/events/2...

Results
Oct 1
2:00 pm
Savannah XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
10:00 am
Grain Valley XC
JV Girls
Sock it to Cancer
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
10:00 am
Grain Valley XC
JV Boys
Sock it to Cancer
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
9:30 am
Grain Valley XC Girls
Middle School
Sock it to Cancer
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
9:00 am
GV XC Middle School Boys
Sock it to Cancer
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
8:30 am
GV XC Girls Varsity
Pink & White Divisions
Sock it to Cancer
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
8:00 am
GV XC Boys Varsity
Pink & White Divisions
Sock it to Cancer
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Sep 29
4:00 pm
Perry Lecompton XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 27
4:00 pm
Lafayette Irish XC
steve@kcrunningcompany.com
Results
Sep 25
8:00 am
Strutt With Your Mutt
3K-5K
Amanda Smasal
816-986-4409
asmasal@waysidewaifs.org
www.support.waysidewaifs.or...

Results
Sep 22
6:00 pm
Duane Kimble
XC Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 22
5:00 pm
Grandview XC
Varsity Boys & Girls

Results
Sep 22
4:15 pm
Grandview XC JV
Boys & Girls

Results
Sep 22
3:30 pm
Grandview XC
9th & 10th Grade Boys

Results
Sep 20
8:00 am
Tonganoxie Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 18
9:00 am
Seize the Day 5k & 10k

Results
Sep 17
11:00 am
Kris Solsberg XC
C Team Boys & Girls

Results
Sep 17
9:00 am
Kris Solsberg XC
JV Boys & Girls

Results
Sep 17
8:15 am
Kris Solsberg XC
Varsity Boys & Girls

Results
Sep 15
8:00 am
McClouth XC
Varsity Boys/Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 15
8:00 am
McClouth XC
MS and JV
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 14
5:45 pm
Summit Lakes XC
Navy Race Boys & Girls

Results
Sep 14
5:15 pm
Summit Lakes XC
Silver Race Boys & Girls

Results
Sep 14
4:45 pm
Summit Lakes XC
Green Race Boys & Girls

Results
Sep 14
4:00 pm
Summit Lakes XC
White Race Boys & Girls

Results
Sep 10
8:00 am
Ray-Pec XC Invite
C Team Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 10
8:00 am
Ray-Pec XC Invite
JV Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 10
8:00 am
Ray-Pec XC Invite
Varsity Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 8
8:00 am
Spring Hill XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 6
4:00 pm
Chillicothe XC Invite

Results
Sep 3
8:00 am
Cass County XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 1
3:15 pm
2022 Bobcat Invitational
XC Meet

Results
Aug 24
8:00 am
MCBeer Mile
Exhibition
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 24
8:00 am
MCBeer Mile
Team Relay
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 24
8:00 am
MCBeer Mile
Ind Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jul 13
8:00 am
Martin City
Taco Mile Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 21
8:00 am
Dairy Association
5k Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 11
8:00 am
Fight for Air Stair Climb
Team Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 11
8:00 am
Fight for Air Stair Climb
Firefighter results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 11
8:00 am
Fight for Air Stair Climb
All Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 6
8:00 am
Heartland 15K
Womens Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 6
8:00 am
Heartland 15K
Mens Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 30
8:00 am
Going the Distance
10K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 30
8:00 am
Going the Distance
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 23
8:00 am
Heartland 39.3
Mens Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 23
8:00 am
Heartland 39.3
Female Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 14
7:00 am
KCCC Half Marathon
Open Division
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 14
7:00 am
KCCC Half Marathon
Company Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Apr 30
7:30 am
KC Corporate Challenge
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Mar 12
9:00 am
Kansas City's Big 12 Run - 5K
Josh Zabel
816-389-4195
jzabel@sportkc.org
www.sportkc.org/big-12-run

Results

Photos
Nov 25, 2021
9:00 am
32nd Annual Thanksgiving
Josh Zabel
816-389-4195
jzabel@sportkc.org
www.sportkc.org/thanksgivin...

Results
Looking for races before November, 3 2021? Click here