Race with KC Running Company                    Services                    KCRC events                    Race calendar                    RESULTS/PHOTOS

BS Quad Middle
School XC A Races

Date: 2022-10-10

Contact: Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results:

Blue Springs MS XC Championship

Blue Springs MS XC Championship

October 10, 2022


Results By Race Management Systems, Inc.

Table of Contents

Finish List - Girls - Girls A - Teams
Team Detail - Girls - Girls A - Teams
Finish List - Boys - Boys A - Teams
Team Detail - Boys - Boys A - Teams
Top

Overall Finish List - Boys

Boys A

Teams


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    665  Devin Jackson         PKMS                                    12:04.8  6:02/M    8 
    2      2    655  John Turnbough        MRMS                                    12:15.9  6:08/M    8 
    3      3    573  Braeden Madge         Delta Woods                             12:19.2  6:10/M    8 
    4      4    678  Shane Sloan           PKMS                                    12:22.5  6:11/M    8 
    5      5    578  Isaiah Pugh           Delta Woods                             12:22.7  6:11/M    7 
    6      6    646  Archer Sanderson      MRMS                                    12:22.7  6:11/M    7 
    7      7    629  Will Kratt            MRMS                                    12:26.4  6:13/M    8 
    8      8    670  Jakob Lyon            PKMS                                    12:32.7  6:16/M    8 
    9      9    596  Dorian Vallinmaki     Delta Woods                             12:33.4  6:17/M    8 
   10     10    647  Brody Short           MRMS                                    12:33.7  6:17/M    7 
   11     11    639  Wesley Morris         MRMS                                    12:39.6  6:20/M    8 
   12     12    669  Drew Kelly            PKMS                                    12:57.0  6:29/M    8 
   13     13    519  Ian Kephart           BHMS                                    13:17.6  6:39/M    7 
   14     14    535  Alex Zamudio          BHMS                                    13:19.6  6:40/M    8 
   15     15    557  Bradley Gleiser       Delta Woods                             13:20.6  6:40/M    8 
   16     16    604  Zavier Broyes         MRMS                                    13:37.5  6:49/M    8 
   17     17    644  Lorenzo Romney        MRMS                                    13:42.1  6:51/M    8 
   18     18    555  Rowen Gilbert         Delta Woods                             13:56.8  6:58/M    7 
   19     19    586  Steven Shier          Delta Woods                             14:17.3  7:09/M    7 
   20     20    504  Kaiden Byrd           BHMS                                    14:24.7  7:12/M    7 
   21     21    661  Braxton Buckley       PKMS                                    14:43.4  7:22/M    7 
   22     22    542  Christian Camacho     Delta Woods                             14:45.9  7:23/M    7 
   23     23    518  Evan Johnson          BHMS                                    14:52.5  7:26/M    8 
   24     24    502  Owen Bonham           BHMS                                    14:53.7  7:27/M    7 
   25     25    528  Henry Neselroad       BHMS                                    14:59.7  7:30/M    7 
   26     26    506  Kelson Chrisman       BHMS                                    15:05.4  7:33/M    7 
Top

Detail Team Results - Boys

Boys A

Teams

MRMS    Finish Position -     1

  Team Score (places):  36  Team Score (times):    1:02:18.5   Average Time: 12:27.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    655  John Turnbough         8        2            2        12:15.9      12:15.9      0:11.1
    2    646  Archer Sanderson       7        6            8        12:22.7      24:38.7      0:17.9
    3    629  Will Kratt             8        7           15        12:26.4      37:05.1      0:21.6
    4    647  Brody Short            7       10           25        12:33.7      49:38.9      0:28.9
    5    639  Wesley Morris          8       11           36        12:39.6    1:02:18.5      0:34.7
    6    604  Zavier Broyes          8       16           52        13:37.5    1:15:56.0      1:32.6
    7    644  Lorenzo Romney         8       17           69        13:42.1    1:29:38.2      1:37.3

PKMS    Finish Position -     2

  Team Score (places):  46  Team Score (times):    1:04:40.6   Average Time: 12:56.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    665  Devin Jackson          8        1            1        12:04.8      12:04.8      0:00.0
    2    678  Shane Sloan            8        4            5        12:22.5      24:27.4      0:17.7
    3    670  Jakob Lyon             8        8           13        12:32.7      37:00.1      0:27.9
    4    669  Drew Kelly             8       12           25        12:57.0      49:57.1      0:52.2
    5    661  Braxton Buckley        7       21           46        14:43.4    1:04:40.6      2:38.5

Delta Woods    Finish Position -     3

  Team Score (places):  50  Team Score (times):    1:04:32.9   Average Time: 12:54.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    573  Braeden Madge          8        3            3        12:19.2      12:19.2      0:14.3
    2    578  Isaiah Pugh            7        5            8        12:22.7      24:41.9      0:17.8
    3    596  Dorian Vallinmaki      8        9           17        12:33.4      37:15.4      0:28.6
    4    557  Bradley Gleiser        8       15           32        13:20.6      50:36.1      1:15.8
    5    555  Rowen Gilbert          7       18           50        13:56.8    1:04:32.9      1:51.9
    6    586  Steven Shier           7       19           69        14:17.3    1:18:50.2      2:12.5
    7    542  Christian Camacho      7       22           91        14:45.9    1:33:36.2      2:41.1

BHMS    Finish Position -     4

  Team Score (places):  94  Team Score (times):    1:10:48.1   Average Time: 14:09.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    519  Ian Kephart            7       13           13        13:17.6      13:17.6      1:12.7
    2    535  Alex Zamudio           8       14           27        13:19.6      26:37.2      1:14.7
    3    504  Kaiden Byrd            7       20           47        14:24.7      41:01.9      2:19.8
    4    518  Evan Johnson           8       23           70        14:52.5      55:54.4      2:47.6
    5    502  Owen Bonham            7       24           94        14:53.7    1:10:48.1      2:48.8
    6    528  Henry Neselroad        7       25          119        14:59.7    1:25:47.9      2:54.9
    7    506  Kelson Chrisman        7       26          145        15:05.4    1:40:53.3      3:00.5
Top

Overall Finish List - Girls

Girls A

Teams


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    668  Adalyn Karst          PKMS                                    13:17.0  6:39/M    8 
    2      2    658  Madi Andes            PKMS                                    13:23.2  6:42/M    7 
    3      3    549  Lexi Edwards          Delta Woods                             13:39.6  6:50/M    8 
    4      4    543  Kimmerle Chandler     Delta Woods                             13:43.8  6:52/M    7 
    5      5    503  Tavia Briles          BHMS                                    14:00.6  7:00/M    8 
    6      6    652  Anna Sundberg         MRMS                                    14:09.9  7:05/M    8 
    7      7    593  Olivia Swanson        Delta Woods                             14:12.4  7:06/M    7 
    8      8    533  Aria Smith            BHMS                                    14:13.1  7:07/M    7 
    9      9    580  Viviana Ray           Delta Woods                             14:13.9  7:07/M    8 
   10     10    529  Jane Olsen            BHMS                                    14:23.1  7:12/M    7 
   11     11    628  Allison Kleinhagen    MRMS                                    14:46.7  7:23/M    7 
   12     12    590  Brynn Sterba          Delta Woods                             14:49.9  7:25/M    7 
   13     13    636  Lily McDanel          MRMS                                    14:55.1  7:28/M    7 
   14     14    523  Hailey Martin         BHMS                                    15:05.6  7:33/M    7 
   15     15    616  Allie Goble           MRMS                                    15:12.4  7:36/M    8 
   16     16    532  Aubrey Schaefer       BHMS                                    15:16.9  7:38/M    8 
   17     17    621  Kyndall Hay           MRMS                                    15:19.4  7:40/M    8 
   18     18    605  Lexi Cantwell         MRMS                                    15:25.5  7:43/M    7 
   19     19    546  Paige Cramer          Delta Woods                             15:26.1  7:43/M    8 
   20     20    507  Natalie Crews         BHMS                                    15:28.1  7:44/M    7 
   21     21    562  Ellie Hunt            Delta Woods                             15:40.8  7:50/M    8 
   22     22    619  Jillian Haines        MRMS                                    15:48.9  7:54/M    7 
   23     23    515  Kylee Harris          BHMS                                    16:22.7  8:11/M    8 
   24     24    677  Adley Short           PKMS                                    16:38.7  8:19/M    8 
   25     25    662  Layla Fike            PKMS                                    16:45.0  8:23/M    7 
   26     26    672  Lilyan McCoy          PKMS                                    20:07.3 10:04/M    8 
Top

Detail Team Results - Girls

Girls A

Teams

Delta Woods    Finish Position -     1

  Team Score (places):  35  Team Score (times):    1:10:39.7   Average Time: 14:07.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    549  Lexi Edwards           8        3            3        13:39.6      13:39.6      0:22.5
    2    543  Kimmerle Chandler      7        4            7        13:43.8      27:23.5      0:26.7
    3    593  Olivia Swanson         7        7           14        14:12.4      41:35.9      0:55.3
    4    580  Viviana Ray            8        9           23        14:13.9      55:49.8      0:56.8
    5    590  Brynn Sterba           7       12           35        14:49.9    1:10:39.7      1:32.8
    6    546  Paige Cramer           8       19           54        15:26.1    1:26:05.9      2:09.0
    7    562  Ellie Hunt             8       21           75        15:40.8    1:41:46.7      2:23.7

BHMS    Finish Position -     2

  Team Score (places):  53  Team Score (times):    1:12:59.5   Average Time: 14:35.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    503  Tavia Briles           8        5            5        14:00.6      14:00.6      0:43.5
    2    533  Aria Smith             7        8           13        14:13.1      28:13.7      0:56.0
    3    529  Jane Olsen             7       10           23        14:23.1      42:36.9      1:06.0
    4    523  Hailey Martin          7       14           37        15:05.6      57:42.5      1:48.5
    5    532  Aubrey Schaefer        8       16           53        15:16.9    1:12:59.5      1:59.9
    6    507  Natalie Crews          7       20           73        15:28.1    1:28:27.6      2:11.0
    7    515  Kylee Harris           8       23           96        16:22.7    1:44:50.4      3:05.6

MRMS    Finish Position -     3

  Team Score (places):  62  Team Score (times):    1:14:23.7   Average Time: 14:52.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    652  Anna Sundberg          8        6            6        14:09.9      14:09.9      0:52.8
    2    628  Allison Kleinhagen     7       11           17        14:46.7      28:56.7      1:29.6
    3    636  Lily McDanel           7       13           30        14:55.1      43:51.8      1:38.0
    4    616  Allie Goble            8       15           45        15:12.4      59:04.3      1:55.3
    5    621  Kyndall Hay            8       17           62        15:19.4    1:14:23.7      2:02.3
    6    605  Lexi Cantwell          7       18           80        15:25.5    1:29:49.2      2:08.4
    7    619  Jillian Haines         7       22          102        15:48.9    1:45:38.2      2:31.8

PKMS    Finish Position -     4

  Team Score (places):  78  Team Score (times):    1:20:11.5   Average Time: 16:02.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    668  Adalyn Karst           8        1            1        13:17.0      13:17.0      0:00.0
    2    658  Madi Andes             7        2            3        13:23.2      26:40.3      0:06.1
    3    677  Adley Short            8       24           27        16:38.7      43:19.1      3:21.6
    4    662  Layla Fike             7       25           52        16:45.0    1:00:04.2      3:28.0
    5    672  Lilyan McCoy           8       26           78        20:07.3    1:20:11.5      6:50.2

Date Name & Distance Contact Results Photos
Oct 19
4:00 pm
Montrose
XC Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13
4:00 pm
Suburban Blue
Conference XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13
4:30 pm
Warrensburg XC
Varsity Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13
4:45 pm
Warrensburg XC
Varsity Boys
Small School
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13
4:15 pm
Warrensburg XC
Varsity Boys
Large School
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13
4:00 pm
Warrensburg XC
Middle School Boys
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13
3:45 pm
Warrensburg XC
Middle School Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11
4:00 am
Barstow XC
Middle School
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11
5:15 pm
Cameron XC Invite
JV Girls & Boys
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11
4:15 pm
Cameron XC Invite
Varsity Boys & Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11
3:45 pm
Cameron XC
Invite Middle School
Boys & Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 10
5:00 pm
BS Quad Middle
School XC A Races
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 10
4:00 pm
BS Quad Middle
School XC B Races
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 8
9:00 am
Butler XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 8
8:00 am
Julia's Warriors Run For Hope
Jodi Green
816-516-3164
juliasrunforhope@gmail.com
www.juliaswarriorsrunforhop...

Results
Oct 6
4:00 pm
WYCO XC
Championship
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 5
6:00 pm
Ray Pec
Middle School XC
A Team Boys

Results
Oct 5
5:45 pm
Ray Pec
Middle School XC
A Team Girls

Results
Oct 5
5:30 pm
Ray Pec
Middle School XC
B Team Boys

Results
Oct 5
5:15 pm
Ray Pec
Middle School XC
B Team Girls

Results
Oct 5
4:30 pm
Ray Pec
Middle School XC
C Team Girls

Results
Oct 5
4:30 pm
Ray Pec
Middle School XC
C Team Boys

Results
Oct 4
4:00 pm
Matt Gannon
XC Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2
8:00 am
12th annual Bill Cross
for BackSnacks benefitting
Feed Northland Kids
Chris Evans
816-301-4483
cevans@feednorthlandkids.org
www.raceroster.com/events/2...

Results
Oct 1
2:00 pm
Savannah XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
10:00 am
Grain Valley XC
JV Girls
Sock it to Cancer
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
10:00 am
Grain Valley XC
JV Boys
Sock it to Cancer
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
9:30 am
Grain Valley XC Girls
Middle School
Sock it to Cancer
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
9:00 am
GV XC Middle School Boys
Sock it to Cancer
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
8:30 am
GV XC Girls Varsity
Pink & White Divisions
Sock it to Cancer
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
8:00 am
GV XC Boys Varsity
Pink & White Divisions
Sock it to Cancer
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Sep 29
4:00 pm
Perry Lecompton XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 27
4:00 pm
Lafayette Irish XC
steve@kcrunningcompany.com
Results
Sep 25
8:00 am
Strutt With Your Mutt
3K-5K
Amanda Smasal
816-986-4409
asmasal@waysidewaifs.org
www.support.waysidewaifs.or...

Results
Sep 22
6:00 pm
Duane Kimble
XC Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 22
5:00 pm
Grandview XC
Varsity Boys & Girls

Results
Sep 22
4:15 pm
Grandview XC JV
Boys & Girls

Results
Sep 22
3:30 pm
Grandview XC
9th & 10th Grade Boys

Results
Sep 20
8:00 am
Tonganoxie Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 18
9:00 am
Seize the Day 5k & 10k

Results
Sep 17
11:00 am
Kris Solsberg XC
C Team Boys & Girls

Results
Sep 17
9:00 am
Kris Solsberg XC
JV Boys & Girls

Results
Sep 17
8:15 am
Kris Solsberg XC
Varsity Boys & Girls

Results
Sep 15
8:00 am
McClouth XC
Varsity Boys/Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 15
8:00 am
McClouth XC
MS and JV
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 14
5:45 pm
Summit Lakes XC
Navy Race Boys & Girls

Results
Sep 14
5:15 pm
Summit Lakes XC
Silver Race Boys & Girls

Results
Sep 14
4:45 pm
Summit Lakes XC
Green Race Boys & Girls

Results
Sep 14
4:00 pm
Summit Lakes XC
White Race Boys & Girls

Results
Sep 10
8:00 am
Ray-Pec XC Invite
C Team Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 10
8:00 am
Ray-Pec XC Invite
JV Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 10
8:00 am
Ray-Pec XC Invite
Varsity Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 8
8:00 am
Spring Hill XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 6
4:00 pm
Chillicothe XC Invite

Results
Sep 3
8:00 am
Cass County XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 1
3:15 pm
2022 Bobcat Invitational
XC Meet

Results
Aug 24
8:00 am
MCBeer Mile
Exhibition
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 24
8:00 am
MCBeer Mile
Team Relay
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 24
8:00 am
MCBeer Mile
Ind Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jul 13
8:00 am
Martin City
Taco Mile Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 21
8:00 am
Dairy Association
5k Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 11
8:00 am
Fight for Air Stair Climb
Team Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 11
8:00 am
Fight for Air Stair Climb
Firefighter results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 11
8:00 am
Fight for Air Stair Climb
All Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 6
8:00 am
Heartland 15K
Womens Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 6
8:00 am
Heartland 15K
Mens Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 30
8:00 am
Going the Distance
10K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 30
8:00 am
Going the Distance
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 23
8:00 am
Heartland 39.3
Mens Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 23
8:00 am
Heartland 39.3
Female Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 14
7:00 am
KCCC Half Marathon
Open Division
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 14
7:00 am
KCCC Half Marathon
Company Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Apr 30
7:30 am
KC Corporate Challenge
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Mar 12
9:00 am
Kansas City's Big 12 Run - 5K
Josh Zabel
816-389-4195
jzabel@sportkc.org
www.sportkc.org/big-12-run

Results

Photos
Nov 25, 2021
9:00 am
32nd Annual Thanksgiving
Josh Zabel
816-389-4195
jzabel@sportkc.org
www.sportkc.org/thanksgivin...

Results
Looking for races before November, 3 2021? Click here