Race with KC Running Company                    Services                    KCRC events                    Race calendar                    RESULTS/PHOTOS

Cameron XC Invite
Varsity Boys & Girls

Date: 2022-10-11

Contact: Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results:


Cameron XC

Cameron XC


October 11, 2022




Results By Race Management Systems, Inc.


Overall Finish List - Boys


Varsity Boys


Teams





O'all
Place Score Bib No Name Team Time Pace Grade

1 1 387 Luke Thompson Chillicothe HS 17:13.5 5:33/M 9
2 2 391 Cain Evans Chillicothe HS 17:36.3 5:41/M 10
3 3 320 Noah Heckman North Platte HS 17:44.3 5:43/M 11
4 (< 5) 341 Carson Stockdale Plattsburg HS 17:59.4 5:48/M 12
5 4 392 Laik Graham Chillicothe HS 18:02.7 5:49/M 11
6 5 322 Joshua Schaffart North Platte HS 18:36.6 6:00/M 12
7 6 359 Owen Dierenfeldt Savannah High School 18:59.0 6:07/M 10
8 (< 5) 342 James Braddy Plattsburg HS 19:05.2 6:09/M 12
9 7 317 Drake Keraus North Platte HS 19:09.1 6:11/M 9
10 8 173 Max Gagnon Lathrop 19:12.5 6:12/M 10
11 9 495 Clayton Savage Chillicothe HS 19:15.2 6:13/M 12
12 10 169 Max Henry East Buchanan 19:21.7 6:15/M 12
13 11 131 Wyatt Burkhart Cameron High School 19:31.4 6:18/M 10
14 12 494 Austin Lyford Chillicothe HS 19:35.0 6:19/M 11
15 13 178 Levi Davis Lathrop 19:44.3 6:22/M 12
16 14 389 Carter Shipers Chillicothe HS 19:45.0 6:22/M 10
17 (< 5) 375 Braden Lee Winston High School 19:54.3 6:25/M 12
18 (< 5) 291 Ethan Burnett Meadville HS 20:00.0 6:27/M 11
19 15 361 Cy Walsh Savannah High School 20:11.7 6:31/M 11
20 16 321 Mark Humes North Platte HS 20:19.4 6:33/M 11
21 17 350 Cole Schweizer Savannah High School 20:22.6 6:34/M 9
22 18 176 Danny Adwell Lathrop 20:39.5 6:40/M 11
23 (< 5) 373 Bristol Sheetz Winston High School 20:39.8 6:40/M 10
24 (< 5) 171 Drew Hawkins Hardin Central HS 20:40.4 6:40/M 11
25 19 127 Bryce Baragary Cameron High School 20:45.9 6:42/M 10
26 (< 5) 195 Brendan Barton Maysville High School 20:53.8 6:44/M 11
27 20 130 Gavin Pinkston Cameron High School 20:56.5 6:45/M 10
28 21 301 Aiden Black` Mid-Buchanan HS 20:56.6 6:45/M 10
29 22 297 Harry Archer Mid-Buchanan HS 21:00.1 6:47/M 9
30 (< 5) 339 Isaia Howard Plattsburg HS 21:03.2 6:48/M 11
31 23 298 Maddox Kountz Mid-Buchanan HS 21:03.3 6:48/M 9
32 (< 5) 123 Luis Morales-Espiau Brookfield HS 21:10.0 6:50/M 11
33 24 388 Alton Keller Chillicothe HS 21:14.4 6:51/M 10
34 25 174 Brodie Berghager Lathrop 21:25.7 6:55/M 10
35 26 132 Bailey Pratt Cameron High School 21:43.1 7:00/M 11
36 27 356 Benjamin Neil Savannah High School 21:43.5 7:01/M 9
37 (< 5) 344 Kenny Wright Princeton HS 21:48.5 7:02/M 12
38 (< 5) 374 Eli Uthe Winston High School 21:57.6 7:05/M 11
39 28 133 Caleb Husch Cameron High School 22:12.1 7:10/M 12
40 29 166 Nolan Rust East Buchanan 22:12.6 7:10/M 9
41 30 177 Logan Oliphant Lathrop 22:19.2 7:12/M 11
42 31 360 Jacob Clary Savannah High School 22:31.6 7:16/M 10
43 (< 5) 198 Colton Morris Maysville High School 22:36.9 7:18/M 12
44 32 316 Jackson Cassity North Platte HS 22:38.3 7:18/M 9
45 33 179 Corby Reardon Lathrop 22:44.3 7:20/M 12
46 (< 5) 117 Gage Swindler Braymer 22:44.5 7:20/M 10
47 (< 5) 158 Tucker Estes DeKalb High School 22:46.0 7:21/M 12
48 (< 5) 199 Konner Keesaman Maysville High School 22:53.9 7:23/M 12
49 34 167 Landon Turner East Buchanan 22:54.2 7:23/M 11
50 35 128 Drake Wilson Cameron High School 23:12.0 7:29/M 10
51 36 323 Wesley Meadows North Platte HS 23:15.7 7:30/M 12
52 37 170 Wyeth Perry East Buchanan 23:25.7 7:33/M 12
53 38 324 Wyatt Stapleton North Platte HS 23:32.1 7:36/M 12
54 39 299 Ethan Mark Mid-Buchanan HS 23:51.3 7:42/M 9
55 (< 5) 159 DJ Johnson DeKalb High School 24:06.2 7:47/M 12
56 40 172 Mason Mudd Lathrop 25:03.6 8:05/M 9
57 (< 5) 290 Colby Herring Meadville HS 25:19.4 8:10/M 10
58 (< 5) 338 Logan Reynolds Plattsburg HS 25:50.3 8:20/M 10
59 41 168 Riley Everett East Buchanan 25:54.8 8:22/M 11
60 42 129 Evan Marshall Cameron High School 26:07.3 8:26/M 10
61 43 362 Noah Lund Savannah High School 26:30.8 8:33/M 12
62 44 303 Alex Calkin Mid-Buchanan HS 26:50.3 8:39/M 12
63 45 165 Hayden Allen East Buchanan 26:58.7 8:42/M 9
64 46 300 Coltyn Angst Mid-Buchanan HS 27:13.2 8:47/M 10
65 (< 5) 334 Marek Mitchell Osborn HS 28:03.9 9:03/M 12
66 47 302 Elliott McCoy Mid-Buchanan HS 28:16.3 9:07/M 10




Detail Team Results - Boys



Varsity Boys


Teams



Chillicothe HS Finish Position - 1

Team Score (places): 28 Team Score (times): 1:31:42.9 Average Time: 18:20.5

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 387 Luke Thompson 9 1 1 17:13.5 17:13.5 0:00.0
2 391 Cain Evans 10 2 3 17:36.3 34:49.9 0:22.8
3 392 Laik Graham 11 4 7 18:02.7 52:52.6 0:49.1
4 495 Clayton Savage 12 9 16 19:15.2 1:12:07.9 2:01.7
5 494 Austin Lyford 11 12 28 19:35.0 1:31:42.9 2:21.4
6 389 Carter Shipers 10 14 42 19:45.0 1:51:28.0 2:31.4
7 388 Alton Keller 10 24 66 21:14.4 2:12:42.4 4:00.8

North Platte HS Finish Position - 2

Team Score (places): 63 Team Score (times): 1:38:27.9 Average Time: 19:41.5

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 320 Noah Heckman 11 3 3 17:44.3 17:44.3 0:30.7
2 322 Joshua Schaffart 12 5 8 18:36.6 36:20.9 1:23.0
3 317 Drake Keraus 9 7 15 19:09.1 55:30.0 1:55.5
4 321 Mark Humes 11 16 31 20:19.4 1:15:49.5 3:05.9
5 316 Jackson Cassity 9 32 63 22:38.3 1:38:27.9 5:24.8
6 323 Wesley Meadows 12 36 99 23:15.7 2:01:43.7 6:02.2
7 324 Wyatt Stapleton 12 38 137 23:32.1 2:25:15.8 6:18.5

Lathrop Finish Position - 3

Team Score (places): 94 Team Score (times): 1:43:21.5 Average Time: 20:40.3

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 173 Max Gagnon 10 8 8 19:12.5 19:12.5 1:59.0
2 178 Levi Davis 12 13 21 19:44.3 38:56.9 2:30.7
3 176 Danny Adwell 11 18 39 20:39.5 59:36.5 3:26.0
4 174 Brodie Berghager 10 25 64 21:25.7 1:21:02.2 4:12.1
5 177 Logan Oliphant 11 30 94 22:19.2 1:43:21.5 5:05.7
6 179 Corby Reardon 12 33 127 22:44.3 2:06:05.8 5:30.7
7 172 Mason Mudd 9 40 167 25:03.6 2:31:09.5 7:50.1

Savannah High School Finish Position - 4

Team Score (places): 96 Team Score (times): 1:43:48.6 Average Time: 20:45.7

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 359 Owen Dierenfeldt 10 6 6 18:59.0 18:59.0 1:45.4
2 361 Cy Walsh 11 15 21 20:11.7 39:10.7 2:58.1
3 350 Cole Schweizer 9 17 38 20:22.6 59:33.4 3:09.1
4 356 Benjamin Neil 9 27 65 21:43.5 1:21:16.9 4:29.9
5 360 Jacob Clary 10 31 96 22:31.6 1:43:48.6 5:18.0
6 362 Noah Lund 12 43 139 26:30.8 2:10:19.4 9:17.3

Cameron High School Finish Position - 5

Team Score (places): 104 Team Score (times): 1:45:09.3 Average Time: 21:01.8

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 131 Wyatt Burkhart 10 11 11 19:31.4 19:31.4 2:17.9
2 127 Bryce Baragary 10 19 30 20:45.9 40:17.4 3:32.3
3 130 Gavin Pinkston 10 20 50 20:56.5 1:01:14.0 3:43.0
4 132 Bailey Pratt 11 26 76 21:43.1 1:22:57.1 4:29.5
5 133 Caleb Husch 12 28 104 22:12.1 1:45:09.3 4:58.6
6 128 Drake Wilson 10 35 139 23:12.0 2:08:21.3 5:58.4
7 129 Evan Marshall 10 42 181 26:07.3 2:34:28.7 8:53.8

Mid-Buchanan HS Finish Position - 6

Team Score (places): 149 Team Score (times): 1:53:41.8 Average Time: 22:44.3

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 301 Aiden Black` 10 21 21 20:56.6 20:56.6 3:43.0
2 297 Harry Archer 9 22 43 21:00.1 41:56.8 3:46.5
3 298 Maddox Kountz 9 23 66 21:03.3 1:03:00.1 3:49.8
4 299 Ethan Mark 9 39 105 23:51.3 1:26:51.5 6:37.7
5 303 Alex Calkin 12 44 149 26:50.3 1:53:41.8 9:36.7
6 300 Coltyn Angst 10 46 195 27:13.2 2:20:55.1 9:59.7
7 302 Elliott McCoy 10 47 242 28:16.3 2:49:11.4 11:02.7

East Buchanan Finish Position - 7

Team Score (places): 151 Team Score (times): 1:53:49.2 Average Time: 22:45.8

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 169 Max Henry 12 10 10 19:21.7 19:21.7 2:08.1
2 166 Nolan Rust 9 29 39 22:12.6 41:34.4 4:59.1
3 167 Landon Turner 11 34 73 22:54.2 1:04:28.6 5:40.6
4 170 Wyeth Perry 12 37 110 23:25.7 1:27:54.4 6:12.1
5 168 Riley Everett 11 41 151 25:54.8 1:53:49.2 8:41.2
6 165 Hayden Allen 9 45 196 26:58.7 2:20:48.0 9:45.2

Plattsburg HS Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 341 Carson Stockdale 12 Less Than 5 17:59.4 17:59.4 0:45.8
2 342 James Braddy 12 Less Than 5 19:05.2 37:04.6 1:51.6
3 339 Isaia Howard 11 Less Than 5 21:03.2 58:07.9 3:49.6
4 338 Logan Reynolds 10 Less Than 5 25:50.3 1:23:58.2 8:36.7

Maysville High School Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 195 Brendan Barton 11 Less Than 5 20:53.8 20:53.8 3:40.2
2 198 Colton Morris 12 Less Than 5 22:36.9 43:30.8 5:23.4
3 199 Konner Keesaman 12 Less Than 5 22:53.9 1:06:24.7 5:40.3

Winston High School Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 375 Braden Lee 12 Less Than 5 19:54.3 19:54.3 2:40.7
2 373 Bristol Sheetz 10 Less Than 5 20:39.8 40:34.1 3:26.2
3 374 Eli Uthe 11 Less Than 5 21:57.6 1:02:31.8 4:44.1

DeKalb High School Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 158 Tucker Estes 12 Less Than 5 22:46.0 22:46.0 5:32.5
2 159 DJ Johnson 12 Less Than 5 24:06.2 46:52.2 6:52.6

Meadville HS Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 291 Ethan Burnett 11 Less Than 5 20:00.0 20:00.0 2:46.4
2 290 Colby Herring 10 Less Than 5 25:19.4 45:19.4 8:05.8

Braymer Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 117 Gage Swindler 10 Less Than 5 22:44.5 22:44.5 5:31.0

Brookfield HS Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 123 Luis Morales-Espiau 11 Less Than 5 21:10.0 21:10.0 3:56.4

Hardin Central HS Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 171 Drew Hawkins 11 Less Than 5 20:40.4 20:40.4 3:26.8

Osborn HS Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 334 Marek Mitchell 12 Less Than 5 28:03.9 28:03.9 10:50.4

Princeton HS Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 344 Kenny Wright 12 Less Than 5 21:48.5 21:48.5 4:35.0




Overall Finish List - Girls


Varsity Girls


Teams





O'all
Place Score Bib No Name Team Time Pace Grade

1 (< 5) 121 Samantha Sharp Brookfield HS 20:16.1 6:32/M 10
2 1 312 Jessa Cassity North Platte HS 20:28.0 6:36/M 12
3 2 307 Brianna DeBord North Platte HS 20:42.3 6:41/M 10
4 3 305 Chloe Heckman North Platte HS 20:42.7 6:41/M 9
5 (< 5) 124 Bailey Robinson Cameron High School 21:41.5 7:00/M 11
6 4 379 Lydia Gabrielson Chillicothe HS 22:11.5 7:10/M 9
7 5 380 Yoo Jung Lee Chillicothe HS 22:57.3 7:24/M 10
8 6 377 Glenna Barnett Chillicothe HS 23:15.2 7:30/M 9
9 7 382 Juliann Gabrielson Chillicothe HS 23:15.7 7:30/M 12
10 8 310 Alaina Scroggins North Platte HS 23:18.8 7:31/M 12
11 9 294 Selah Webster Mid-Buchanan HS 23:22.6 7:32/M 11
12 10 383 Kaylynn Cranmer Chillicothe HS 23:27.6 7:34/M 12
13 11 346 Camilla Heller Savannah High School 23:33.3 7:36/M 11
14 12 116 Valarie Demsko Braymer 23:52.0 7:42/M 12
15 13 348 Lexie Townsend Savannah High School 23:59.3 7:44/M 12
16 14 115 Karly Cox Braymer 23:59.4 7:44/M 12
17 15 313 Lonee French North Platte HS 24:01.7 7:45/M 12
18 16 345 Kyleigh Dennis Savannah High School 24:03.3 7:46/M 9
19 (< 5) 120 Clara Hoyt Brookfield HS 24:06.2 7:47/M 9
20 17 296 Hannah Williams Mid-Buchanan HS 24:09.5 7:48/M 12
21 18 112 Cheri Basham Braymer 24:17.3 7:50/M 10
22 19 381 Alice Hurtgen Chillicothe HS 24:42.0 7:58/M 11
23 (< 5) 162 Anyjewel Jones East Buchanan 24:42.5 7:58/M 11
24 20 347 AJ Schussler Savannah High School 24:55.7 8:03/M 12
25 21 114 Delaney Davies Braymer 25:25.7 8:12/M 11
26 22 111 Wren Coats Braymer 26:17.9 8:29/M 9
27 23 378 Myli Johansen Chillicothe HS 26:45.7 8:38/M 9
28 (< 5) 335 Caitlyn Curtis Plattsburg HS 26:55.3 8:41/M 9
29 (< 5) 287 Spenser Coram Meadville HS 26:59.2 8:42/M 9
30 (< 5) 304 Kristin Waters Norborne 27:04.6 8:44/M 9
31 (< 5) 160 Katie O'Donnell East Buchanan 27:08.3 8:45/M 10
32 24 293 Delanie Smith Mid-Buchanan HS 27:49.0 8:58/M 10
33 25 292 Audrey Brumm Mid-Buchanan HS 27:51.8 8:59/M 9
34 26 349 Kaylee Boston Savannah High School 28:24.7 9:10/M 12
35 (< 5) 163 Teddi Dixon East Buchanan 28:32.2 9:12/M 11
36 (< 5) 336 Alice Nelson Plattsburg HS 28:48.2 9:17/M 11
37 27 295 Lenora Brumm Mid-Buchanan HS 30:27.4 9:50/M 11




Detail Team Results - Girls



Varsity Girls


Teams



North Platte HS Finish Position - 1

Team Score (places): 29 Team Score (times): 1:49:13.6 Average Time: 21:50.7

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 312 Jessa Cassity 12 1 1 20:28.0 20:28.0 0:11.9
2 307 Brianna DeBord 10 2 3 20:42.3 41:10.4 0:26.2
3 305 Chloe Heckman 9 3 6 20:42.7 1:01:53.1 0:26.5
4 310 Alaina Scroggins 12 8 14 23:18.8 1:25:11.9 3:02.6
5 313 Lonee French 12 15 29 24:01.7 1:49:13.6 3:45.6

Chillicothe HS Finish Position - 2

Team Score (places): 32 Team Score (times): 1:55:07.5 Average Time: 23:01.5

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 379 Lydia Gabrielson 9 4 4 22:11.5 22:11.5 1:55.4
2 380 Yoo Jung Lee 10 5 9 22:57.3 45:08.9 2:41.2
3 377 Glenna Barnett 9 6 15 23:15.2 1:08:24.1 2:59.0
4 382 Juliann Gabrielson 12 7 22 23:15.7 1:31:39.8 2:59.6
5 383 Kaylynn Cranmer 12 10 32 23:27.6 1:55:07.5 3:11.4
6 381 Alice Hurtgen 11 19 51 24:42.0 2:19:49.5 4:25.9
7 378 Myli Johansen 9 23 74 26:45.7 2:46:35.3 6:29.6

Savannah High School Finish Position - 3

Team Score (places): 86 Team Score (times): 2:04:56.5 Average Time: 24:59.3

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 346 Camilla Heller 11 11 11 23:33.3 23:33.3 3:17.2
2 348 Lexie Townsend 12 13 24 23:59.3 47:32.7 3:43.1
3 345 Kyleigh Dennis 9 16 40 24:03.3 1:11:36.0 3:47.1
4 347 AJ Schussler 12 20 60 24:55.7 1:36:31.7 4:39.6
5 349 Kaylee Boston 12 26 86 28:24.7 2:04:56.5 8:08.5

Braymer Finish Position - 4

Team Score (places): 87 Team Score (times): 2:03:52.4 Average Time: 24:46.4

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 116 Valarie Demsko 12 12 12 23:52.0 23:52.0 3:35.9
2 115 Karly Cox 12 14 26 23:59.4 47:51.4 3:43.2
3 112 Cheri Basham 10 18 44 24:17.3 1:12:08.7 4:01.1
4 114 Delaney Davies 11 21 65 25:25.7 1:37:34.4 5:09.5
5 111 Wren Coats 9 22 87 26:17.9 2:03:52.4 6:01.8

Mid-Buchanan HS Finish Position - 5

Team Score (places): 102 Team Score (times): 2:13:40.5 Average Time: 26:44.1

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 294 Selah Webster 11 9 9 23:22.6 23:22.6 3:06.5
2 296 Hannah Williams 12 17 26 24:09.5 47:32.2 3:53.4
3 293 Delanie Smith 10 24 50 27:49.0 1:15:21.2 7:32.8
4 292 Audrey Brumm 9 25 75 27:51.8 1:43:13.0 7:35.6
5 295 Lenora Brumm 11 27 102 30:27.4 2:13:40.5 10:11.3

East Buchanan Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 162 Anyjewel Jones 11 Less Than 5 24:42.5 24:42.5 4:26.3
2 160 Katie O'Donnell 10 Less Than 5 27:08.3 51:50.8 6:52.1
3 163 Teddi Dixon 11 Less Than 5 28:32.2 1:20:23.0 8:16.0

Brookfield HS Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 121 Samantha Sharp 10 Less Than 5 20:16.1 20:16.1 0:00.0
2 120 Clara Hoyt 9 Less Than 5 24:06.2 44:22.3 3:50.0

Plattsburg HS Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 335 Caitlyn Curtis 9 Less Than 5 26:55.3 26:55.3 6:39.2
2 336 Alice Nelson 11 Less Than 5 28:48.2 55:43.6 8:32.1

Cameron High School Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 124 Bailey Robinson 11 Less Than 5 21:41.5 21:41.5 1:25.4

Meadville HS Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 287 Spenser Coram 9 Less Than 5 26:59.2 26:59.2 6:43.1

Norborne Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc. Team Score (times):

Overall Cum. Cum. Time
Place Bib No Name Grade Place Place Time Time Back
1 304 Kristin Waters 9 Less Than 5 27:04.6 27:04.6 6:48.4


Date Name & Distance Contact Results Photos
Oct 19
4:00 pm
Montrose
XC Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13
4:00 pm
Suburban Blue
Conference XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13
4:30 pm
Warrensburg XC
Varsity Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13
4:45 pm
Warrensburg XC
Varsity Boys
Small School
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13
4:15 pm
Warrensburg XC
Varsity Boys
Large School
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13
4:00 pm
Warrensburg XC
Middle School Boys
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13
3:45 pm
Warrensburg XC
Middle School Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11
4:00 am
Barstow XC
Middle School
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11
5:15 pm
Cameron XC Invite
JV Girls & Boys
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11
4:15 pm
Cameron XC Invite
Varsity Boys & Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11
3:45 pm
Cameron XC
Invite Middle School
Boys & Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 10
5:00 pm
BS Quad Middle
School XC A Races
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 10
4:00 pm
BS Quad Middle
School XC B Races
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 8
9:00 am
Butler XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 8
8:00 am
Julia's Warriors Run For Hope
Jodi Green
816-516-3164
juliasrunforhope@gmail.com
www.juliaswarriorsrunforhop...

Results
Oct 6
4:00 pm
WYCO XC
Championship
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 5
6:00 pm
Ray Pec
Middle School XC
A Team Boys

Results
Oct 5
5:45 pm
Ray Pec
Middle School XC
A Team Girls

Results
Oct 5
5:30 pm
Ray Pec
Middle School XC
B Team Boys

Results
Oct 5
5:15 pm
Ray Pec
Middle School XC
B Team Girls

Results
Oct 5
4:30 pm
Ray Pec
Middle School XC
C Team Girls

Results
Oct 5
4:30 pm
Ray Pec
Middle School XC
C Team Boys

Results
Oct 4
4:00 pm
Matt Gannon
XC Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2
8:00 am
12th annual Bill Cross
for BackSnacks benefitting
Feed Northland Kids
Chris Evans
816-301-4483
cevans@feednorthlandkids.org
www.raceroster.com/events/2...

Results
Oct 1
2:00 pm
Savannah XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
10:00 am
Grain Valley XC
JV Girls
Sock it to Cancer
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
10:00 am
Grain Valley XC
JV Boys
Sock it to Cancer
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
9:30 am
Grain Valley XC Girls
Middle School
Sock it to Cancer
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
9:00 am
GV XC Middle School Boys
Sock it to Cancer
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
8:30 am
GV XC Girls Varsity
Pink & White Divisions
Sock it to Cancer
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
8:00 am
GV XC Boys Varsity
Pink & White Divisions
Sock it to Cancer
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Sep 29
4:00 pm
Perry Lecompton XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 27
4:00 pm
Lafayette Irish XC
steve@kcrunningcompany.com
Results
Sep 25
8:00 am
Strutt With Your Mutt
3K-5K
Amanda Smasal
816-986-4409
asmasal@waysidewaifs.org
www.support.waysidewaifs.or...

Results
Sep 22
6:00 pm
Duane Kimble
XC Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 22
5:00 pm
Grandview XC
Varsity Boys & Girls

Results
Sep 22
4:15 pm
Grandview XC JV
Boys & Girls

Results
Sep 22
3:30 pm
Grandview XC
9th & 10th Grade Boys

Results
Sep 20
8:00 am
Tonganoxie Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 18
9:00 am
Seize the Day 5k & 10k

Results
Sep 17
11:00 am
Kris Solsberg XC
C Team Boys & Girls

Results
Sep 17
9:00 am
Kris Solsberg XC
JV Boys & Girls

Results
Sep 17
8:15 am
Kris Solsberg XC
Varsity Boys & Girls

Results
Sep 15
8:00 am
McClouth XC
Varsity Boys/Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 15
8:00 am
McClouth XC
MS and JV
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 14
5:45 pm
Summit Lakes XC
Navy Race Boys & Girls

Results
Sep 14
5:15 pm
Summit Lakes XC
Silver Race Boys & Girls

Results
Sep 14
4:45 pm
Summit Lakes XC
Green Race Boys & Girls

Results
Sep 14
4:00 pm
Summit Lakes XC
White Race Boys & Girls

Results
Sep 10
8:00 am
Ray-Pec XC Invite
C Team Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 10
8:00 am
Ray-Pec XC Invite
JV Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 10
8:00 am
Ray-Pec XC Invite
Varsity Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 8
8:00 am
Spring Hill XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 6
4:00 pm
Chillicothe XC Invite

Results
Sep 3
8:00 am
Cass County XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 1
3:15 pm
2022 Bobcat Invitational
XC Meet

Results
Aug 24
8:00 am
MCBeer Mile
Exhibition
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 24
8:00 am
MCBeer Mile
Team Relay
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 24
8:00 am
MCBeer Mile
Ind Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jul 13
8:00 am
Martin City
Taco Mile Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 21
8:00 am
Dairy Association
5k Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 11
8:00 am
Fight for Air Stair Climb
Team Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 11
8:00 am
Fight for Air Stair Climb
Firefighter results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 11
8:00 am
Fight for Air Stair Climb
All Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 6
8:00 am
Heartland 15K
Womens Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 6
8:00 am
Heartland 15K
Mens Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 30
8:00 am
Going the Distance
10K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 30
8:00 am
Going the Distance
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 23
8:00 am
Heartland 39.3
Mens Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 23
8:00 am
Heartland 39.3
Female Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 14
7:00 am
KCCC Half Marathon
Open Division
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 14
7:00 am
KCCC Half Marathon
Company Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Apr 30
7:30 am
KC Corporate Challenge
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Mar 12
9:00 am
Kansas City's Big 12 Run - 5K
Josh Zabel
816-389-4195
jzabel@sportkc.org
www.sportkc.org/big-12-run

Results

Photos
Nov 25, 2021
9:00 am
32nd Annual Thanksgiving
Josh Zabel
816-389-4195
jzabel@sportkc.org
www.sportkc.org/thanksgivin...

Results
Looking for races before November, 3 2021? Click here