Race with KC Running Company                    Services                    KCRC events                    Race calendar                    RESULTS/PHOTOS

Suburban Blue
Conference XC

Date: 2022-10-13

Contact: Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results:

Suburban Blue Conference XC

Suburban Blue Conference XC

October 13, 22


KC Running Company

Overall Finish List - Boys

Varsity Boys

Teams


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    721  Liam Adair            Smithville High School                  16:44.9  5:24/M    10
    2      2    723  Asa Kellner           Smithville High School                  17:13.5  5:33/M    12
    3      3    666  Kyler Chappell        Kearney High School                     17:36.7  5:41/M    12
    4      4    722  Braxton Hays          Smithville High School                  17:48.6  5:45/M    12
    5      5    726  Merik Wilson          Smithville High School                  17:52.4  5:46/M    10
    6      6    725  Nolan Pestano         Smithville High School                  17:57.3  5:48/M    12
    7      7    724  Colin Miller          Smithville High School                  18:01.6  5:49/M    12
    8      8    727  Quentin Zimmer        Smithville High School                  18:47.2  6:04/M    11
    9      9    668  Jackson Elsea         Kearney High School                     18:51.1  6:05/M    11
   10     10    669  Rylee Johnson         Kearney High School                     18:52.7  6:05/M    10
   11     11    665  Bradly Barton         Kearney High School                     18:52.9  6:05/M    11
   12     12    611  Gavin Wilmes          Excelsior Springs High School           19:00.9  6:08/M    12
   13     13    670  Max Morehouse         Kearney High School                     19:01.3  6:08/M    11
   14     14    667  Cameron Daniel        Kearney High School                     19:09.2  6:11/M    9 
   15     15    671  Carter Smith          Kearney High School                     19:26.6  6:16/M    10
   16     16    746  Lukas Inman           Winnetonka High School                  20:21.6  6:34/M    10
   17     17    747  Wesley Krueger        Winnetonka High School                  20:26.3  6:36/M    10
   18  (< 5)    686  Philip Wolfe          Raytown South High School               20:30.6  6:37/M    11
   19     18    627  Alan Gonzalez Garcia  Grandview High School                   20:38.4  6:39/M    11
   20     19    605  Liam Hedding          Excelsior Springs High School           21:29.1  6:56/M    9 
   21     20    748  Joseph Marsh          Winnetonka High School                  21:51.1  7:03/M    9 
   22  (< 5)    681  Savalis Dewberry      Raytown South High School               22:00.1  7:06/M    10
   23     21    749  Marcus Nurkowski      Winnetonka High School                  22:02.4  7:07/M    10
   24     22    626  Isaiah Epperson-JohnsoGrandview High School                   22:07.6  7:08/M    11
   25     23    745  Peyton Henry          Winnetonka High School                  22:09.8  7:09/M    9 
   26     24    699  Olatomiwa Oladimeji   Ruskin High School                      22:13.0  7:10/M    11
   27     25    702  DANIEL WILLIAMS       Ruskin High School                      22:14.1  7:10/M    12
   28     26    700  Oluwatimileyin OladimeRuskin High School                      22:31.6  7:16/M    10
   29     27    630  Darold Wilks          Grandview High School                   22:36.0  7:17/M    9 
   30     28    608  Silas O'Dell          Excelsior Springs High School           22:37.1  7:18/M    10
   31     29    628  Latrell Griddine      Grandview High School                   22:45.2  7:20/M    9 
   32     30    743  Dayton Evans          Winnetonka High School                  22:49.7  7:22/M    12
   33     31    701  MARK ROSS             Ruskin High School                      23:03.6  7:26/M    12
   34  (< 5)    683  Sam Luce              Raytown South High School               23:16.9  7:31/M    9 
   35     32    610  William Tade          Excelsior Springs High School           23:19.2  7:31/M    9 
   36     33    606  Damien McDade         Excelsior Springs High School           23:58.2  7:44/M    12
   37     34    698  Everett Farr          Ruskin High School                      24:14.6  7:49/M    12
   38     35    697  Jaden Epanty          Ruskin High School                      24:16.9  7:50/M    10
   39     36    744  Logan Haushahn        Winnetonka High School                  24:47.4  8:00/M    11
   40     37    629  George Scott          Grandview High School                   25:02.7  8:05/M    10
   41  (< 5)    685  Caleb Pennington      Raytown South High School               25:03.3  8:05/M    12



Overall Finish List - Boys

JV

Teams


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    712  Trent Hallett         Smithville High School                  18:18.2  5:54/M    11
    2      2    714  John Malter           Smithville High School                  18:52.2  6:05/M    10
    3      3    703  William Bailey        Smithville High School                  19:21.9  6:15/M    11
    4      4    713  Ayden Janning         Smithville High School                  19:27.5  6:17/M    11
    5      5    704  Jericho Blecha        Smithville High School                  20:38.7  6:40/M    10
    6      6    639  Kevin Brock           Kearney High School                     20:53.0  6:44/M    10
    7      7    658  Isaac Smith           Kearney High School                     21:11.1  6:50/M    9 
    8      8    664  Erik Wilson           Kearney High School                     21:15.7  6:52/M    10
    9      9    648  Taylor James          Kearney High School                     21:16.4  6:52/M    11
   10     10    653  Jarrett Mueller       Kearney High School                     22:21.9  7:13/M    9 
   11  (< 5)    692  Luke Landers          Ruskin High School                      22:52.3  7:23/M    10
   12     11    717  Raiden VanBebber      Smithville High School                  22:58.7  7:25/M    10
   13     12    640  Jacob Burkemper       Kearney High School                     23:02.1  7:26/M    10
   14     13    662  Noah Whitehead        Kearney High School                     23:02.3  7:26/M    9 
   15  (> 7)    663  Tyler Williams        Kearney High School                     23:02.4  7:26/M    10
   16  (> 7)    641  Cole Burnam           Kearney High School                     23:23.5  7:33/M    10
   17     14    719  Larson Viebrock       Smithville High School                  23:29.4  7:35/M    9 
   18  (> 7)    661  Andrew Way            Kearney High School                     23:32.0  7:36/M    10
   19  (< 5)    696  Teon Woods            Ruskin High School                      23:55.0  7:43/M    9 
   20  (< 5)    693  Ra Lon Tatum          Ruskin High School                      23:56.6  7:43/M    10
   21     15    735  Harley Clausen        Winnetonka High School                  24:28.6  7:54/M    11
   22     16    741  Oscar Sullivan        Winnetonka High School                  25:54.2  8:21/M    10
   23  (> 7)    718  Remington VanBebber   Smithville High School                  26:10.8  8:27/M    9 
   24  (< 5)    619  Erick Arcos           Grandview High School                   26:14.0  8:28/M    9 
   25  (< 5)    690  Josiah Ferguson       Ruskin High School                      26:19.7  8:30/M    11
   26     17    740  Timothy McCane Jr     Winnetonka High School                  26:29.7  8:33/M    11
   27     18    737  Tuff Johnston         Winnetonka High School                  26:31.2  8:33/M    10
   28  (< 5)    680  Dylan Henley          Raytown South High School               27:05.0  8:44/M    10
   29  (< 5)    682  Casey Hayes           Raytown South High School               28:11.7  9:06/M    9 
   30     19    738  Amornie Lamouth       Winnetonka High School                  30:18.1  9:47/M    10
   31  (< 5)    623  Clayton Rainey        Grandview High School                   31:14.1 10:05/M    10
   32  (< 5)    620  Joshua Copes          Grandview High School                   31:14.4 10:05/M    10
   33  (< 5)    625  Thomas Scott          Grandview High School                   36:56.6 11:55/M    9 
   34     20    739  Jovan Maricic         Winnetonka High School                  37:56.6 12:14/M    9 
   35     21    736  Alexander Diego       Winnetonka High School                  38:11.0 12:19/M    10

Detail Team Results - Boys

Varsity Boys

Teams

Smithville High School    Finish Position -     1

  Team Score (places):  18  Team Score (times):    1:27:36.9   Average Time: 17:31.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    721  Liam Adair             10       1            1        16:44.9      16:44.9      0:00.0
    2    723  Asa Kellner            12       2            3        17:13.5      33:58.5      0:28.6
    3    722  Braxton Hays           12       4            7        17:48.6      51:47.1      1:03.6
    4    726  Merik Wilson           10       5           12        17:52.4    1:09:39.5      1:07.5
    5    725  Nolan Pestano          12       6           18        17:57.3    1:27:36.9      1:12.3
    6    724  Colin Miller           12       7           25        18:01.6    1:45:38.6      1:16.7
    7    727  Quentin Zimmer         11       8           33        18:47.2    2:04:25.8      2:02.3

Kearney High School    Finish Position -     2

  Team Score (places):  46  Team Score (times):    1:33:14.9   Average Time: 18:38.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    666  Kyler Chappell         12       3            3        17:36.7      17:36.7      0:51.7
    2    668  Jackson Elsea          11       9           12        18:51.1      36:27.8      2:06.2
    3    669  Rylee Johnson          10      10           22        18:52.7      55:20.5      2:07.7
    4    665  Bradly Barton          11      11           33        18:52.9    1:14:13.5      2:08.0
    5    670  Max Morehouse          11      13           46        19:01.3    1:33:14.9      2:16.4
    6    667  Cameron Daniel         9       14           60        19:09.2    1:52:24.1      2:24.2
    7    671  Carter Smith           10      15           75        19:26.6    2:11:50.8      2:41.7

Winnetonka High School    Finish Position -     3

  Team Score (places):  97  Team Score (times):    1:46:51.3   Average Time: 21:22.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    746  Lukas Inman            10      16           16        20:21.6      20:21.6      3:36.6
    2    747  Wesley Krueger         10      17           33        20:26.3      40:47.9      3:41.4
    3    748  Joseph Marsh           9       20           53        21:51.1    1:02:39.1      5:06.2
    4    749  Marcus Nurkowski       10      21           74        22:02.4    1:24:41.5      5:17.4
    5    745  Peyton Henry           9       23           97        22:09.8    1:46:51.3      5:24.8
    6    743  Dayton Evans           12      30          127        22:49.7    2:09:41.1      6:04.8
    7    744  Logan Haushahn         11      36          163        24:47.4    2:34:28.6      8:02.5

Excelsior Springs High School    Finish Position -     4

  Team Score (places): 124  Team Score (times):    1:50:24.8   Average Time: 22:04.9

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    611  Gavin Wilmes           12      12           12        19:00.9      19:00.9      2:16.0
    2    605  Liam Hedding           9       19           31        21:29.1      40:30.1      4:44.1
    3    608  Silas O'Dell           10      28           59        22:37.1    1:03:07.2      5:52.2
    4    610  William Tade           9       32           91        23:19.2    1:26:26.5      6:34.3
    5    606  Damien McDade          12      33          124        23:58.2    1:50:24.8      7:13.3

Grandview High School    Finish Position -     5

  Team Score (places): 133  Team Score (times):    1:53:10.1   Average Time: 22:38.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    627  Alan Gonzalez Garcia   11      18           18        20:38.4      20:38.4      3:53.4
    2    626  Isaiah Epperson-Johnson11      22           40        22:07.6      42:46.1      5:22.7
    3    630  Darold Wilks           9       27           67        22:36.0    1:05:22.1      5:51.1
    4    628  Latrell Griddine       9       29           96        22:45.2    1:28:07.3      6:00.2
    5    629  George Scott           10      37          133        25:02.7    1:53:10.1      8:17.8

Ruskin High School    Finish Position -     6

  Team Score (places): 140  Team Score (times):    1:54:17.1   Average Time: 22:51.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    699  Olatomiwa Oladimeji    11      24           24        22:13.0      22:13.0      5:28.1
    2    702  DANIEL WILLIAMS        12      25           49        22:14.1      44:27.1      5:29.1
    3    700  Oluwatimileyin Oladimej10      26           75        22:31.6    1:06:58.8      5:46.6
    4    701  MARK ROSS              12      31          106        23:03.6    1:30:02.4      6:18.7
    5    698  Everett Farr           12      34          140        24:14.6    1:54:17.1      7:29.7
    6    697  Jaden Epanty           10      35          175        24:16.9    2:18:34.1      7:32.0

Raytown South High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    686  Philip Wolfe           11   Less Than  5           20:30.6      20:30.6      3:45.7
    2    681  Savalis Dewberry       10   Less Than  5           22:00.1      42:30.7      5:15.1
    3    683  Sam Luce               9    Less Than  5           23:16.9    1:05:47.7      6:32.0
    4    685  Caleb Pennington       12   Less Than  5           25:03.3    1:30:51.0      8:18.3



Detail Team Results - Boys

JV

Teams


Smithville High School    Finish Position -     1

  Team Score (places):  15  Team Score (times):    1:36:38.7   Average Time: 19:19.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    712  Trent Hallett          11       1            1        18:18.2      18:18.2      0:00.0
    2    714  John Malter            10       2            3        18:52.2      37:10.5      0:34.0
    3    703  William Bailey         11       3            6        19:21.9      56:32.4      1:03.7
    4    713  Ayden Janning          11       4           10        19:27.5    1:16:00.0      1:09.2
    5    704  Jericho Blecha         10       5           15        20:38.7    1:36:38.7      2:20.4
    6    717  Raiden VanBebber       10      11           26        22:58.7    1:59:37.5      4:40.5
    7    719  Larson Viebrock        9       14           40        23:29.4    2:23:06.9      5:11.1
    8    718  Remington VanBebber    9    More Than  7           26:10.8    2:49:17.7      7:52.5

Kearney High School    Finish Position -     2

  Team Score (places):  40  Team Score (times):    1:46:58.2   Average Time: 21:23.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    639  Kevin Brock            10       6            6        20:53.0      20:53.0      2:34.7
    2    658  Isaac Smith            9        7           13        21:11.1      42:04.1      2:52.8
    3    664  Erik Wilson            10       8           21        21:15.7    1:03:19.8      2:57.4
    4    648  Taylor James           11       9           30        21:16.4    1:24:36.2      2:58.1
    5    653  Jarrett Mueller        9       10           40        22:21.9    1:46:58.2      4:03.7
    6    640  Jacob Burkemper        10      12           52        23:02.1    2:10:00.4      4:43.9
    7    662  Noah Whitehead         9       13           65        23:02.3    2:33:02.8      4:44.1
    8    663  Tyler Williams         10   More Than  7           23:02.4    2:56:05.2      4:44.1
    9    641  Cole Burnam            10   More Than  7           23:23.5    3:19:28.7      5:05.2
   10    661  Andrew Way             10   More Than  7           23:32.0    3:43:00.8      5:13.8

Winnetonka High School    Finish Position -     3

  Team Score (places):  85  Team Score (times):    2:13:42.0   Average Time: 26:44.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    735  Harley Clausen         11      15           15        24:28.6      24:28.6      6:10.3
    2    741  Oscar Sullivan         10      16           31        25:54.2      50:22.8      7:35.9
    3    740  Timothy McCane Jr      11      17           48        26:29.7    1:16:52.6      8:11.5
    4    737  Tuff Johnston          10      18           66        26:31.2    1:43:23.8      8:12.9
    5    738  Amornie Lamouth        10      19           85        30:18.1    2:13:42.0     11:59.9
    6    739  Jovan Maricic          9       20          105        37:56.6    2:51:38.6     19:38.3
    7    736  Alexander Diego        10      21          126        38:11.0    3:29:49.6     19:52.7

Grandview High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    619  Erick Arcos            9    Less Than  5           26:14.0      26:14.0      7:55.7
    2    623  Clayton Rainey         10   Less Than  5           31:14.1      57:28.2     12:55.9
    3    620  Joshua Copes           10   Less Than  5           31:14.4    1:28:42.7     12:56.2
    4    625  Thomas Scott           9    Less Than  5           36:56.6    2:05:39.3     18:38.3

Ruskin High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    692  Luke Landers           10   Less Than  5           22:52.3      22:52.3      4:34.1
    2    696  Teon Woods             9    Less Than  5           23:55.0      46:47.3      5:36.7
    3    693  Ra Lon Tatum           10   Less Than  5           23:56.6    1:10:44.0      5:38.3
    4    690  Josiah Ferguson        11   Less Than  5           26:19.7    1:37:03.7      8:01.5

Raytown South High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    680  Dylan Henley           10   Less Than  5           27:05.0      27:05.0      8:46.7
    2    682  Casey Hayes            9    Less Than  5           28:11.7      55:16.7      9:53.5

Overall Finish List - Girls

Varsity Girls

Teams


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    731  Naomi Hunter          Smithville High School                  19:44.0  6:22/M    10
    2      2    676  Alexandra Kinstler    Kearney High School                     20:05.3  6:29/M    10
    3      3    675  Abby Elam             Kearney High School                     20:14.6  6:32/M    12
    4      4    677  Abigail McQuillen     Kearney High School                     20:21.0  6:34/M    9 
    5      5    678  Liela Murphy          Kearney High School                     20:35.7  6:39/M    11
    6      6    672  Heidi Adams           Kearney High School                     21:00.4  6:47/M    11
    7      7    734  Lilly Richardson      Smithville High School                  21:40.1  6:59/M    9 
    8      8    673  Gracie Bomar          Kearney High School                     21:57.6  7:05/M    11
    9      9    674  Olivia Brock          Kearney High School                     22:02.2  7:07/M    10
   10     10    728  Jessica Baker         Smithville High School                  22:37.4  7:18/M    12
   11     11    730  Bailey Cutler         Smithville High School                  22:49.8  7:22/M    12
   12     12    732  Genevieve Kochanowicz Smithville High School                  22:51.0  7:22/M    12
   13     13    729  Danica Ballard        Smithville High School                  22:55.2  7:24/M    9 
   14     14    633  Ciaira Martinez       Grandview High School                   23:19.0  7:31/M    12
   15     15    615  Julianna Morton       Excelsior Springs High School           24:09.2  7:48/M    12
   16     16    618  Braylissa Whitworth   Excelsior Springs High School           24:30.5  7:54/M    11
   17  (< 5)    687  Mackenzie Jakes       Raytown South High School               25:06.6  8:06/M    12
   18     17    631  Mya Daniels           Grandview High School                   25:30.1  8:14/M    10
   19     18    613  Kate Houck            Excelsior Springs High School           25:40.3  8:17/M    9 
   20     19    617  Kirsten Stout         Excelsior Springs High School           25:51.6  8:21/M    9 
   21     20    636  Linda Whitsell        Grandview High School                   25:55.5  8:22/M    12
   22     21    755  Reese Rasmussen       Winnetonka High School                  26:10.7  8:27/M    11
   23     22    634  Jaela Mitchell        Grandview High School                   26:51.9  8:40/M    12
   24     23    614  Ava Morton            Excelsior Springs High School           26:54.7  8:41/M    10
   25     24    602  Emily Fostich         Excelsior Springs High School           28:43.7  9:16/M    10
   26     25    753  Nu'Raveia Hollins     Winnetonka High School                  29:38.1  9:34/M    10
   27     26    635  Bella Powell          Grandview High School                   30:04.5  9:42/M    9 
   28     27    601  Lexus Barney          Excelsior Springs High School           31:16.6 10:05/M    11
   29     28    752  Jenny Ferguson        Winnetonka High School                  31:43.7 10:14/M    9 
   30     29    751  Macie DeLaPaz         Winnetonka High School                  32:07.9 10:22/M    9 
   31     30    754  Jorgie Johnston       Winnetonka High School                  40:42.1 13:08/M    9 



Overall Finish List - Girls

JV

Teams


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    660  Jordin Vaughn         Kearney High School                     21:53.0  7:04/M    9 
    2      2    642  Daisy Burnam          Kearney High School                     22:06.3  7:08/M    9 
    3      3    646  Isabella Donze        Kearney High School                     22:42.1  7:19/M    12
    4      4    644  Adalyn Davis          Kearney High School                     23:34.7  7:36/M    12
    5      5    651  Avery Morgan          Kearney High School                     23:36.4  7:37/M    11
    6      6    659  Delaney Thurston      Kearney High School                     23:57.0  7:44/M    11
    7      7    720  Helaina Wald          Smithville High School                  24:36.2  7:56/M    11
    8      8    706  Nohemi Campbell       Smithville High School                  24:55.5  8:02/M    9 
    9      9    637  Nikki Bayte           Kearney High School                     25:13.2  8:08/M    9 
   10     10    711  Bayley Freeman        Smithville High School                  25:36.2  8:16/M    10
   11  (> 7)    650  Josie Masters         Kearney High School                     25:45.6  8:19/M    9 
   12  (> 7)    656  Lexa Rooney           Kearney High School                     25:45.6  8:19/M    9 
   13     11    710  Chloe Easton          Smithville High School                  25:49.6  8:20/M    9 
   14  (> 7)    645  Elizabeth Demers      Kearney High School                     26:20.2  8:30/M    10
   15  (> 7)    655  Kelsey Pratt          Kearney High School                     26:35.5  8:35/M    9 
   16  (> 7)    647  Lily Graves           Kearney High School                     26:38.1  8:36/M    10
   17  (> 7)    638  Maggie Bomar          Kearney High School                     26:44.0  8:37/M    9 
   18     12    705  Annalisa Bosley       Smithville High School                  27:06.5  8:45/M    10
   19     13    708  Megan DeLapiedra      Smithville High School                  28:21.7  9:09/M    9 
   20     14    707  Julia Castiel         Smithville High School                  28:57.8  9:21/M    12
   21  (> 7)    709  Lillian Eastep        Smithville High School                  30:04.3  9:42/M    9 
   22  (< 5)    679  Djenabou Diallo       Raytown South High School               31:30.9 10:10/M    9 
   23  (< 5)    688  Jaslyn Carrasquillo   Ruskin High School                      33:09.1 10:42/M    10
   24  (< 5)    621  Haleigh Greene        Grandview High School                   35:55.1 11:35/M    10
   25  (< 5)    742  Ellyssa Tate          Winnetonka High School                  37:15.1 12:01/M    9 

Detail Team Results - Girls

Varsity Girls

Teams

Kearney High School    Finish Position -     1

  Team Score (places):  20  Team Score (times):    1:42:17.3   Average Time: 20:27.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    676  Alexandra Kinstler     10       2            2        20:05.3      20:05.3      0:21.2
    2    675  Abby Elam              12       3            5        20:14.6      40:20.0      0:30.6
    3    677  Abigail McQuillen      9        4            9        20:21.0    1:00:41.1      0:36.9
    4    678  Liela Murphy           11       5           14        20:35.7    1:21:16.9      0:51.6
    5    672  Heidi Adams            11       6           20        21:00.4    1:42:17.3      1:16.4
    6    673  Gracie Bomar           11       8           28        21:57.6    2:04:15.0      2:13.6
    7    674  Olivia Brock           10       9           37        22:02.2    2:26:17.3      2:18.1

Smithville High School    Finish Position -     2

  Team Score (places):  41  Team Score (times):    1:49:42.5   Average Time: 21:56.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    731  Naomi Hunter           10       1            1        19:44.0      19:44.0      0:00.0
    2    734  Lilly Richardson       9        7            8        21:40.1      41:24.2      1:56.0
    3    728  Jessica Baker          12      10           18        22:37.4    1:04:01.6      2:53.3
    4    730  Bailey Cutler          12      11           29        22:49.8    1:26:51.4      3:05.7
    5    732  Genevieve Kochanowicz  12      12           41        22:51.0    1:49:42.5      3:06.9
    6    729  Danica Ballard         9       13           54        22:55.2    2:12:37.7      3:11.1

Excelsior Springs High School    Finish Position -     3

  Team Score (places):  91  Team Score (times):    2:07:06.6   Average Time: 25:25.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    615  Julianna Morton        12      15           15        24:09.2      24:09.2      4:25.1
    2    618  Braylissa Whitworth    11      16           31        24:30.5      48:39.8      4:46.4
    3    613  Kate Houck             9       18           49        25:40.3    1:14:20.2      5:56.3
    4    617  Kirsten Stout          9       19           68        25:51.6    1:40:11.8      6:07.5
    5    614  Ava Morton             10      23           91        26:54.7    2:07:06.6      7:10.6
    6    602  Emily Fostich          10      24          115        28:43.7    2:35:50.3      8:59.6
    7    601  Lexus Barney           11      27          142        31:16.6    3:07:06.9     11:32.5

Grandview High School    Finish Position -     4

  Team Score (places):  99  Team Score (times):    2:11:41.2   Average Time: 26:20.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    633  Ciaira Martinez        12      14           14        23:19.0      23:19.0      3:35.0
    2    631  Mya Daniels            10      17           31        25:30.1      48:49.1      5:46.0
    3    636  Linda Whitsell         12      20           51        25:55.5    1:14:44.7      6:11.4
    4    634  Jaela Mitchell         12      22           73        26:51.9    1:41:36.7      7:07.8
    5    635  Bella Powell           9       26           99        30:04.5    2:11:41.2     10:20.4

Winnetonka High School    Finish Position -     5

  Team Score (places): 133  Team Score (times):    2:40:22.7   Average Time: 32:04.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    755  Reese Rasmussen        11      21           21        26:10.7      26:10.7      6:26.6
    2    753  Nu'Raveia Hollins      10      25           46        29:38.1      55:48.9      9:54.0
    3    752  Jenny Ferguson         9       28           74        31:43.7    1:27:32.6     11:59.6
    4    751  Macie DeLaPaz          9       29          103        32:07.9    1:59:40.5     12:23.8
    5    754  Jorgie Johnston        9       30          133        40:42.1    2:40:22.7     20:58.0

Raytown South High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    687  Mackenzie Jakes        12   Less Than  5           25:06.6      25:06.6      5:22.5



Detail Team Results - Girls

JV

Teams


Kearney High School    Finish Position -     1

  Team Score (places):  15  Team Score (times):    1:53:52.7   Average Time: 22:46.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    660  Jordin Vaughn          9        1            1        21:53.0      21:53.0      0:00.0
    2    642  Daisy Burnam           9        2            3        22:06.3      43:59.3      0:13.2
    3    646  Isabella Donze         12       3            6        22:42.1    1:06:41.4      0:49.0
    4    644  Adalyn Davis           12       4           10        23:34.7    1:30:16.2      1:41.6
    5    651  Avery Morgan           11       5           15        23:36.4    1:53:52.7      1:43.4
    6    659  Delaney Thurston       11       6           21        23:57.0    2:17:49.7      2:04.0
    7    637  Nikki Bayte            9        9           30        25:13.2    2:43:03.0      3:20.2
    8    650  Josie Masters          9    More Than  7           25:45.6    3:08:48.6      3:52.5
    9    656  Lexa Rooney            9    More Than  7           25:45.6    3:34:34.3      3:52.5
   10    645  Elizabeth Demers       10   More Than  7           26:20.2    4:00:54.5      4:27.1
   11    655  Kelsey Pratt           9    More Than  7           26:35.5    4:27:30.0      4:42.4
   12    647  Lily Graves            10   More Than  7           26:38.1    4:54:08.2      4:45.0
   13    638  Maggie Bomar           9    More Than  7           26:44.0    5:20:52.2      4:50.9

Smithville High School    Finish Position -     2

  Team Score (places):  48  Team Score (times):    2:08:04.1   Average Time: 25:36.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    720  Helaina Wald           11       7            7        24:36.2      24:36.2      2:43.1
    2    706  Nohemi Campbell        9        8           15        24:55.5      49:31.7      3:02.4
    3    711  Bayley Freeman         10      10           25        25:36.2    1:15:08.0      3:43.1
    4    710  Chloe Easton           9       11           36        25:49.6    1:40:57.6      3:56.5
    5    705  Annalisa Bosley        10      12           48        27:06.5    2:08:04.1      5:13.4
    6    708  Megan DeLapiedra       9       13           61        28:21.7    2:36:25.9      6:28.6
    7    707  Julia Castiel          12      14           75        28:57.8    3:05:23.7      7:04.8
    8    709  Lillian Eastep         9    More Than  7           30:04.3    3:35:28.1      8:11.2

Grandview High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    621  Haleigh Greene         10   Less Than  5           35:55.1      35:55.1     14:02.1

Raytown South High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    679  Djenabou Diallo        9    Less Than  5           31:30.9      31:30.9      9:37.9

Ruskin High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    688  Jaslyn Carrasquillo    10   Less Than  5           33:09.1      33:09.1     11:16.1

Winnetonka High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    742  Ellyssa Tate           9    Less Than  5           37:15.1      37:15.1     15:22.0

Date Name & Distance Contact Results Photos
Oct 19
4:00 pm
Montrose
XC Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13
4:00 pm
Suburban Blue
Conference XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13
4:30 pm
Warrensburg XC
Varsity Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13
4:45 pm
Warrensburg XC
Varsity Boys
Small School
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13
4:15 pm
Warrensburg XC
Varsity Boys
Large School
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13
4:00 pm
Warrensburg XC
Middle School Boys
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13
3:45 pm
Warrensburg XC
Middle School Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11
4:00 am
Barstow XC
Middle School
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11
5:15 pm
Cameron XC Invite
JV Girls & Boys
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11
4:15 pm
Cameron XC Invite
Varsity Boys & Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11
3:45 pm
Cameron XC
Invite Middle School
Boys & Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 10
5:00 pm
BS Quad Middle
School XC A Races
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 10
4:00 pm
BS Quad Middle
School XC B Races
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 8
9:00 am
Butler XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 8
8:00 am
Julia's Warriors Run For Hope
Jodi Green
816-516-3164
juliasrunforhope@gmail.com
www.juliaswarriorsrunforhop...

Results
Oct 6
4:00 pm
WYCO XC
Championship
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 5
6:00 pm
Ray Pec
Middle School XC
A Team Boys

Results
Oct 5
5:45 pm
Ray Pec
Middle School XC
A Team Girls

Results
Oct 5
5:30 pm
Ray Pec
Middle School XC
B Team Boys

Results
Oct 5
5:15 pm
Ray Pec
Middle School XC
B Team Girls

Results
Oct 5
4:30 pm
Ray Pec
Middle School XC
C Team Girls

Results
Oct 5
4:30 pm
Ray Pec
Middle School XC
C Team Boys

Results
Oct 4
4:00 pm
Matt Gannon
XC Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2
8:00 am
12th annual Bill Cross
for BackSnacks benefitting
Feed Northland Kids
Chris Evans
816-301-4483
cevans@feednorthlandkids.org
www.raceroster.com/events/2...

Results
Oct 1
2:00 pm
Savannah XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
10:00 am
Grain Valley XC
JV Girls
Sock it to Cancer
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
10:00 am
Grain Valley XC
JV Boys
Sock it to Cancer
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
9:30 am
Grain Valley XC Girls
Middle School
Sock it to Cancer
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
9:00 am
GV XC Middle School Boys
Sock it to Cancer
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
8:30 am
GV XC Girls Varsity
Pink & White Divisions
Sock it to Cancer
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
8:00 am
GV XC Boys Varsity
Pink & White Divisions
Sock it to Cancer
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Sep 29
4:00 pm
Perry Lecompton XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 27
4:00 pm
Lafayette Irish XC
steve@kcrunningcompany.com
Results
Sep 25
8:00 am
Strutt With Your Mutt
3K-5K
Amanda Smasal
816-986-4409
asmasal@waysidewaifs.org
www.support.waysidewaifs.or...

Results
Sep 22
6:00 pm
Duane Kimble
XC Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 22
5:00 pm
Grandview XC
Varsity Boys & Girls

Results
Sep 22
4:15 pm
Grandview XC JV
Boys & Girls

Results
Sep 22
3:30 pm
Grandview XC
9th & 10th Grade Boys

Results
Sep 20
8:00 am
Tonganoxie Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 18
9:00 am
Seize the Day 5k & 10k

Results
Sep 17
11:00 am
Kris Solsberg XC
C Team Boys & Girls

Results
Sep 17
9:00 am
Kris Solsberg XC
JV Boys & Girls

Results
Sep 17
8:15 am
Kris Solsberg XC
Varsity Boys & Girls

Results
Sep 15
8:00 am
McClouth XC
Varsity Boys/Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 15
8:00 am
McClouth XC
MS and JV
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 14
5:45 pm
Summit Lakes XC
Navy Race Boys & Girls

Results
Sep 14
5:15 pm
Summit Lakes XC
Silver Race Boys & Girls

Results
Sep 14
4:45 pm
Summit Lakes XC
Green Race Boys & Girls

Results
Sep 14
4:00 pm
Summit Lakes XC
White Race Boys & Girls

Results
Sep 10
8:00 am
Ray-Pec XC Invite
C Team Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 10
8:00 am
Ray-Pec XC Invite
JV Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 10
8:00 am
Ray-Pec XC Invite
Varsity Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 8
8:00 am
Spring Hill XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 6
4:00 pm
Chillicothe XC Invite

Results
Sep 3
8:00 am
Cass County XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 1
3:15 pm
2022 Bobcat Invitational
XC Meet

Results
Aug 24
8:00 am
MCBeer Mile
Exhibition
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 24
8:00 am
MCBeer Mile
Team Relay
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 24
8:00 am
MCBeer Mile
Ind Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jul 13
8:00 am
Martin City
Taco Mile Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 21
8:00 am
Dairy Association
5k Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 11
8:00 am
Fight for Air Stair Climb
Team Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 11
8:00 am
Fight for Air Stair Climb
Firefighter results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 11
8:00 am
Fight for Air Stair Climb
All Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 6
8:00 am
Heartland 15K
Womens Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 6
8:00 am
Heartland 15K
Mens Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 30
8:00 am
Going the Distance
10K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 30
8:00 am
Going the Distance
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 23
8:00 am
Heartland 39.3
Mens Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 23
8:00 am
Heartland 39.3
Female Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 14
7:00 am
KCCC Half Marathon
Open Division
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 14
7:00 am
KCCC Half Marathon
Company Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Apr 30
7:30 am
KC Corporate Challenge
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Mar 12
9:00 am
Kansas City's Big 12 Run - 5K
Josh Zabel
816-389-4195
jzabel@sportkc.org
www.sportkc.org/big-12-run

Results

Photos
Nov 25, 2021
9:00 am
32nd Annual Thanksgiving
Josh Zabel
816-389-4195
jzabel@sportkc.org
www.sportkc.org/thanksgivin...

Results
Looking for races before November, 3 2021? Click here