Race with KC Running Company                    Services                    KCRC events                    Race calendar                    RESULTS/PHOTOS

GV XC Varsity Boys

Date: 2018-09-29

Contact:

Results:

Grain Valley Varsity Boys 2018

Grain Valley Varsity Boys 2018

September 29, 2018


KC Running Company KC Running Company

Overall Finish List - Boys

Varsity Boys-Pink Div

Team


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1    168  Mason Marshall        Kearney                                 16:51.4  5:26/M        
    2      2    167  Jacob Ewer            Kearney                                 16:52.3  5:26/M        
    3      3    110  Royce Fisher          Grain Valley                            17:16.6  5:34/M        
    4      4    106  Collin Clemens        Grain Valley                            17:31.1  5:39/M        
    5  (< 5)     46  Nejmadin Ahmed        East (Kansas City)                      17:47.2  5:44/M        
    6      5    101  Isaac Burd            Grain Valley                            17:54.5  5:46/M        
    7      6    169  Banner Updike         Kearney                                 17:54.6  5:46/M        
    8      7    111  Jaxson Jarman         Grain Valley                            17:59.5  5:48/M        
    9      8    162  Brendan Elam          Kearney                                 18:13.4  5:53/M        
   10      9    102  Mason McCain          Grain Valley                            18:14.8  5:53/M        
   11     10    379  Hunter Donelson       Truman                                  18:26.9  5:57/M        
   12     11    113  Jake Sanders          Grain Valley                            18:36.3  6:00/M        
   13     12    382  Justin Binnicker      Truman                                  18:41.4  6:02/M        
   14     13    163  Cameron Smith         Kearney                                 18:41.8  6:02/M        
   15     14    115  Marshall Dobson       Grain Valley                            18:46.0  6:03/M        
   16     15    377  Nathan Lewis          Truman                                  18:52.7  6:05/M        
   17     16    376  Joshua Nunn           Truman                                  18:56.9  6:06/M        
   18     17    151  Jacob Wootton         Kearney                                 18:58.2  6:07/M        
   19     18    150  Reed Beyeler          Kearney                                 19:02.1  6:08/M        
   20     19     84  AJ Wilson             Fort Osage                              19:03.1  6:09/M        
   21     20    369  John Crump III        Truman                                  19:17.1  6:13/M        
   22     21    398  Kimori Pointer        William Chrisman                        19:43.4  6:22/M        
   23     22     64  Evan Funk             Fort Osage                              19:46.5  6:23/M        
   24     23    408  Alijah Twaddell       William Chrisman                        19:51.0  6:24/M        
   25     24     72  Jacob Merithew        Fort Osage                              19:59.3  6:27/M        
   26     25    381  Hayden Torpey         Truman                                  19:59.4  6:27/M        
   27     26     74  Alex Zachgo           Fort Osage                              20:00.1  6:27/M        
   28     27    411  Mauricio Espinosa     William Chrisman                        20:12.9  6:31/M        
   29     28     71  Caleb Gates           Fort Osage                              20:13.1  6:31/M        
   30     29    407  Tanner Jolley         William Chrisman                        20:24.5  6:35/M        
   31     30    403  Thomas Beem           William Chrisman                        20:51.2  6:44/M        
   32     31     80  Austin Todd           Fort Osage                              21:08.4  6:49/M        
   33     32    399  John Griffith         William Chrisman                        21:12.4  6:50/M        
   34     33     83  Andrew Colyer         Fort Osage                              21:22.8  6:54/M        
   35     34    406  Braiden Sturtevant    William Chrisman                        21:24.5  6:54/M        
   36  (> 7)    404  Wyatt Leutzinger      William Chrisman                        21:59.4  7:05/M        
   37  (> 7)     81  Andrew Winingar       Fort Osage                              21:59.7  7:05/M        
   38  (> 7)     82  Christian Winingar    Fort Osage                              24:03.3  7:45/M        



Overall Finish List - Boys

Varsity Boys- White Div

Team


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1    323  Landon Fatino         Pleasant Hill                           16:59.1  5:29/M        
    2      2    325  Tobin Wise            Pleasant Hill                           17:35.6  5:40/M        
    3      3    267  Blake Nichols         Oak Grove                               17:40.4  5:42/M        
    4      4    191  Samuel Wilhelm        Knob Noster                             17:54.6  5:46/M        
    5      5    308  Coleman Gliddon       Pembroke Hill                           18:07.8  5:51/M        
    6      6    326  Desmond Ewing         Pleasant Hill                           18:10.5  5:52/M        
    7      7    309  Thomas Way            Pembroke Hill                           18:29.4  5:58/M        
    8      8    206  Elliot Abnos          Lincoln College Prep                    18:30.7  5:58/M        
    9      9    330  Will Pryor            Pleasant Hill                           18:31.5  5:58/M        
   10     10    268  Matthew Young         Oak Grove                               18:54.5  6:06/M        
   11     11    177  Luke Engel            Kingsville                              18:55.3  6:06/M        
   12     12     20  Tyler Husch           Cameron                                 19:06.2  6:10/M        
   13     13    302  Jackson Chu           Pembroke Hill                           19:13.4  6:12/M        
   14     14    327  Kolton Kincaid        Pleasant Hill                           19:15.8  6:13/M        
   15     15    176  Grant Engel           Kingsville                              19:25.1  6:16/M        
   16     16    324  Keagon Madison        Pleasant Hill                           19:35.1  6:19/M        
   17     17    305  Jackson Hargroves     Pembroke Hill                           19:35.1  6:19/M        
   18     18    306  Jonathan Pallotto     Pembroke Hill                           19:38.8  6:20/M        
   19     19     24  Jacob Roach           Cameron                                 19:39.3  6:20/M        
   20     20    276  Zack Dyer             Odessa                                  19:39.9  6:20/M        
   21     21    194  Colby Zink            Knob Noster                             19:42.1  6:21/M        
   22     22    174  Ryan Bailey           Kingsville                              19:46.3  6:23/M        
   23     23    328  Dakota Middleton      Pleasant Hill                           19:47.4  6:23/M        
   24     24    339  Matthew Rohr          Smithton                                19:52.6  6:25/M        
   25     25     19  Caden Hanrahan        Cameron                                 19:55.3  6:25/M        
   26  (> 7)    329  Parker Snow           Pleasant Hill                           19:58.6  6:26/M        
   27     26    282  Noble Kleoppel        Odessa                                  20:00.2  6:27/M        
   28     27    229  Ben Janssen           Lone Jack                               20:00.5  6:27/M        
   29     28    217  Fabian Reyes          Lincoln College Prep                    20:09.9  6:30/M        
   30     29    196  Austin Mathers        Knob Noster                             20:12.1  6:31/M        
   31     30    342  Robert Staus          Smithton                                20:21.7  6:34/M        
   32     31    304  Luke Dema             Pembroke Hill                           20:26.7  6:35/M        
   33     32    190  Conner Johnston       Knob Noster                             20:37.1  6:39/M        
   34     33    219  Frank Grayson         Lincoln College Prep                    20:37.3  6:39/M        
   35     34    357  Andrew Brandt         St. Paul Lutheran (Concordia)           20:40.1  6:40/M        
   36     35    359  Nathaniel Slimmer     St. Paul Lutheran (Concordia)           20:41.3  6:40/M        
   37     36    303  Aidan Colligan        Pembroke Hill                           20:41.4  6:40/M        
   38     37    192  Dakota Robison        Knob Noster                             20:43.7  6:41/M        
   39     38    338  Breandan Campbell     Smithton                                20:54.5  6:45/M        
   40     39    273  Jackson Grove         Odessa                                  20:57.0  6:45/M        
   41     40    265  Ryan Cunningham       Oak Grove                               20:58.2  6:46/M        
   42     41    235  Charlie Link          Lone Jack                               21:02.8  6:47/M        
   43     42    232  Eli Moberly           Lone Jack                               21:04.4  6:48/M        
   44     43    341  Masun Smith           Smithton                                21:06.0  6:48/M        
   45     44     28  Jaeger Brandes        Crest Ridge                             21:10.1  6:50/M        
   46  (> 7)    295  Griffin Chu           Pembroke Hill                           21:10.3  6:50/M        
   47     45    186  Mikhail Ake           Knob Noster                             21:14.4  6:51/M        
   48  (< 5)    127  Dallin Townsend       Green Ridge                             21:14.4  6:51/M        
   49     46    343  Drew Steele           Smithton                                21:14.4  6:51/M        
   50  (> 7)    301  Darwin Torrance       Pembroke Hill                           21:20.2  6:53/M        
   51     47    230  Benny Pan             Lone Jack                               21:25.5  6:55/M        
   52  (< 5)    421  Gabe Ryun             Lafayette Co                            21:26.1  6:55/M        
   53     48    283  Hayden Moore          Odessa                                  21:27.3  6:55/M        
   54     49    355  Justin Griffith       St. Paul Lutheran (Concordia)           21:30.9  6:56/M        
   55     50    277  Cole Keedwell         Odessa                                  21:31.7  6:56/M        
   56     51    231  Kaden Lamb            Lone Jack                               21:32.7  6:57/M        
   57     52    207  Kevin Huang           Lincoln College Prep                    21:39.7  6:59/M        
   58     53    360  Jackson Wells         St. Paul Lutheran (Concordia)           21:48.0  7:02/M        
   59     54     22  Thomas Wilhelm        Cameron                                 21:48.5  7:02/M        
   60     55    179  Izaah Rusche          Kingsville                              21:52.6  7:03/M        
   61     56    193  Brodie Payne          Knob Noster                             21:53.5  7:04/M        
   62     57    236  Ethan Hill            Lone Jack                               21:54.3  7:04/M        
   63     58     18  Jacob Bryant          Cameron                                 21:55.5  7:04/M        
   64     59    275  Quinton Ashby         Odessa                                  22:00.8  7:06/M        
   65     60     23  Tristan Brown         Cameron                                 22:01.5  7:06/M        
   66  (< 5)    420  Jacob Baggs           Lafayette Co                            22:03.4  7:07/M        
   67     61    262  Ryan Brady            Oak Grove                               22:04.0  7:07/M        
   68     62    340  Juss Doyle            Smithton                                22:15.5  7:11/M        
   69  (< 5)    131  Robbie Crippen        Hardin-Central                          22:21.3  7:13/M        
   70     63    180  Jason Welsch          Kingsville                              22:24.9  7:14/M        
   71     64     35  Jax Brandes           Crest Ridge                             22:34.1  7:17/M        
   72     65     10  Brett Henry           Cameron                                 22:40.3  7:19/M        
   73  (> 7)    322  Parker Elkins         Pleasant Hill                           22:48.6  7:21/M        
   74     66    178  Ty Johnson            Kingsville                              22:58.2  7:25/M        
   75  (> 7)     25  Colten Pickeral       Cameron                                 22:59.7  7:25/M        
   76     67     30  Theodore Feldman      Crest Ridge                             23:16.4  7:30/M        
   77     68    221  Andru Walling         Lincoln College Prep                    23:53.1  7:42/M        
   78     69     31  Wesley Marten         Crest Ridge                             24:22.9  7:52/M        
   79     70    266  Michael Herrington    Oak Grove                               24:33.2  7:55/M        
   80     71    216  Aaron Bedell          Lincoln College Prep                    24:46.5  7:59/M        
   81     72     36  Jett Brandes          Crest Ridge                             24:50.7  8:01/M        
   82  (< 5)    130  Isaac Heil            Hardin-Central                          24:57.2  8:03/M        
   83     73    337  Jacob Selvey          Smithton                                25:12.0  8:08/M        
   84     74    264  Shayton Wright        Oak Grove                               25:13.5  8:08/M        
   85     75    354  Benjamin Woolery      St. Paul Lutheran (Concordia)           25:50.4  8:20/M        
   86     76    175  Alex McClellan        Kingsville                              26:29.4  8:33/M        
   87     77     33  Dakota Taylor         Crest Ridge                             27:00.5  8:43/M        
   88     78     29  David Currence        Crest Ridge                             28:06.0  9:04/M        
   89  (< 5)    423  James Wilkson         Lafayette Co                            30:05.9  9:42/M        
   90     79    356  Yui Chit "Ambro Tung  St. Paul Lutheran (Concordia)           31:10.8 10:03/M        

Team Summary Report - Boys

Varsity Boys-Pink Div

Team


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Grain Valley                           28               3   4   5   7   9  11  14         
        Top  5 Times: 1:28:56.6

    2 Kearney                                30               1   2   6   8  13  17  18         
        Top  5 Times: 1:28:33.7

    3 Truman                                 73              10  12  15  16  20  25             
        Top  5 Times: 1:34:15.1

    4 Fort Osage                            119              19  22  24  26  28  31  33         
        Top  5 Times: 1:39:02.2

    5 William Chrisman                      130              21  23  27  29  30  32  34         
        Top  5 Times: 1:41:03.2

 Inc. East (Kansas City)                   1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

Team Summary Report - Boys

Varsity Boys- White Div

Team


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Pleasant Hill                          32               1   2   6   9  14  16  23         
        Top  5 Times: 1:30:32.6

    2 Pembroke Hill                          60               5   7  13  17  18  31  36         
        Top  5 Times: 1:35:04.7

    3 Knob Noster                           123               4  21  29  32  37  45  56         
        Top  5 Times: 1:39:09.9

    4 Kingsville                            166              11  15  22  55  63  66  76         
        Top  5 Times: 1:42:24.4

    5 Cameron                               168              12  19  25  54  58  60  65         
        Top  5 Times: 1:42:25.0

    6 Smithton                              181              24  30  38  43  46  62  73         
        Top  5 Times: 1:43:29.5

    7 Odessa                                183              20  26  39  48  50  59             
        Top  5 Times: 1:43:36.4

    8 Oak Grove                             184               3  10  40  61  70  74             
        Top  5 Times: 1:44:10.5

    9 Lincoln College Prep                  189               8  28  33  52  68  71             
        Top  5 Times: 1:44:50.8

   10 Lone Jack                             208              27  41  42  47  51  57             
        Top  5 Times: 1:45:06.1

   11 St. Paul Lutheran (Concordia)         246              34  35  49  53  75  79             
        Top  5 Times: 1:50:30.9

   12 Crest Ridge                           316              44  64  67  69  72  77  78         
        Top  5 Times: 1:56:14.3

 Inc. Green Ridge                          1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Hardin-Central                       2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Lafayette Co                         3 finishers                                          
        Top  5 Times: 


Date Name & Distance Contact Results Photos
Oct 18
4:00 pm
MEC Championship XC
JV Girls

Results
Oct 18
4:00 pm
MEC Championship XC
JV Boys

Results
Oct 18
4:00 pm
MEC Championship XC
Varsity Boys

Results
Oct 18
4:00 pm
MEC Championship XC
Varsity Girls

Results
Oct 14
8:00 am
JCCC Lace Up for Learning
Judi Reilly
913-469-2718
jreilly@jccc.edu
www.jccc.edu/laceup5k

Results
Oct 13
8:00 am
Julia's Warriors Run for Hope 5k

Results
Oct 13
8:00 am
Head for the Cure
Houston TX
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 13
8:30 am
Nebraska Furniture Mart
Amanda Garnett
913-288-6373
nfmcaresKC@nfm.com
www.runsignup.com/Race/KS/K...

Results
Oct 11
4:00 pm
Warrensburg Invite XC
Varsity Girls


Results
Oct 11
4:00 pm
MRVC West XC Girls

Results
Oct 11
4:00 pm
MRVC West XC Boys

Results
Oct 11
4:00 pm
Warrensburg Invite XC
Middle School Girls

Results
Oct 11
4:00 pm
Warrensburg Invite XC
Middle School Boys

Results
Oct 11
4:00 pm
Warrensburg Invite XC
Varsity Boys

Results
Oct 11
4:00 pm
Warrensburg Invite XC JV Girls

Results
Oct 11
4:00 pm
Warrensburg Invite XC JV Boys

Results
Oct 11
5:30 pm
Boys Varsity XC UKC Meet

Results
Oct 11
5:00 pm
Girls Varsity XC UKC Meet

Results
Oct 11
4:30 pm
JV Boys XC UKC Meet

Results
Oct 11
4:00 pm
JV Girls XC UKC Meet

Results
Oct 7
8:00 am
Oktoberfest 5k and
Kinder Kaufen Kids Run
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.kcoktoberfest5k.com

Results

Photos
Oct 6
5:00 pm
Louisburg Cider Run
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 6
5:00 pm
Louisburg Cider Run
10K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 6
8:00 am
Head for the Cure
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results
Oct 6
8:00 am
KC Suburban XC Red Division
JV Boys

Results
Oct 6
8:00 am
KC Suburban XC Red Division
JV Girls

Results
Oct 6
8:00 am
KC Suburban XC Red Division
Varsity Boys

Results
Oct 6
8:00 am
KC Suburban XC Red Division
Varsity Girls

Results
Oct 6
10:45 am
KC Suburban XC Boys Gold

Results
Oct 6
10:00 am
KC Suburban XC Girls Gold

Results
Oct 6
9:00 am
"No One Fights Alone 5K"
Michele Bridges
913-731-2397
michelesevents@gmail.com
www.noonefightsalone5k.com

Results
Oct 3
4:00 pm
Ray Pec South MS
Boys A Results

Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3
4:00 pm
Ray Pec South MS
Girls A Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3
4:00 pm
Ray Pec South MS
Boys B Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3
4:00 pm
Ray Pec South MS
Girls B Results

Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3
4:00 pm
Ray Pec South MS
Boys C Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3
4:00 pm
Ray Pec South MS
Girls C Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3
8:00 am
Heartland 30K Final Results
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2
5:00 pm
Middle School
Boys A race
Jacomo Quad Meet
Caleb Teague
caleb@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
4:00 am
MS - Jacomo
Boys A Race
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
4:00 am
MS - Jacomo
Girls A Race
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
4:00 am
MS - Jacomo
Boys Open
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
4:00 am
MS - Jacomo
Girls Open
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 30
8:30 am
UMKC 10K Results

Results
Sep 30
8:30 am
UMKC Regalia Run 5K/10K
Madison Loeb
816-235-5777
loebma@umkc.edu
www.umkcalumni.com/regaliar...

Results
Sep 30
8:00 am
Grundfos Run/Walk for Water 5k
Reece Robinson
913-940-0891
rrobinson@grundfos.com

Results
Sep 29
9:00 am
Savannah XC MS Girls

Results
Sep 29
9:00 am
Savannah XC JV Boys

Results
Sep 29
9:00 am
Savannah XC Varsity Boys

Results
Sep 29
9:00 am
Savannah XC Varsity Girls
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Sep 29
9:00 am
Savannah XC MS Boys
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Sep 29
8:00 am
Prairie Pride
1Mile results

Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 29
8:00 am
GV XC JV Girls

Results
Sep 29
8:00 am
GV XC JV Boys

Results
Sep 29
8:00 am
GV XC Varsity Girls

Results
Sep 29
8:00 am
GV XC Varsity Boys

Results
Sep 29
8:00 am
GV XC MS Girls

Results
Sep 29
8:00 am
GV XC MS Boys

Results
Sep 29
9:30 am
Oktoberfest
Run for the Poor
Priest Run
John Muir
3167652814
john@wichitarunningcompany.com

Results
Sep 29
10:30 am
Oktoberfest
Run for the Poor 1 Mile
John Muir
3167652814
john@wichitarunningcompany.com

Results
Sep 29
9:30 am
Oktoberfest
Run for the Poor 5K
John Muir
3167652814
john@wichitarunningcompany.com

Results
Sep 29
8:00 am
KC Classic
JV Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 29
8:00 am
KC Classic
JV Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 29
8:00 am
KC Classic
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 29
8:00 am
KC Classic
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 29
8:00 am
KC Classic
C-Team Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 29
8:00 am
KC Classic
C-Team Girls
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 29
8:00 am
Prairie Pride 5k and Fun Run
Mark Hunter
9132216560
mhunte4@gmail.com
www.runsignup.com/Race/KS/P...

Results
Sep 25
4:00 pm
Lafayette Irish Invite
JV Girls/FR boys
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 25
4:00 pm
Lafayette Irish Invite
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 25
4:00 pm
Lafayette Irish Invite
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 25
4:00 pm
Lafayette Irish Invite
JV Boys
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 25
4:00 pm
Basehor-Linwood MS XC 7th

Results
Sep 25
5:00 pm
Basehor Linwood MS XC 8th

Results
Sep 25
4:30 pm
Basehor Linwood MS XC 7th

Results
Sep 25
5:30 pm
Basehor Linwood MS XC 8th

Results
Sep 23
7:30 am
Old Town 10K
John Muir
3167652814
john@wichitarunningcompany.com

Results
Sep 23
7:00 am
Broadway Bridge 13.1 Results

Results
Sep 23
7:00 am
Broadway Bridge Run
10K Run/Walk
Adam Wright
wright@somo.org
www.kcrunningco.wixsite.com...

Results
Sep 22
8:00 am
HFTC- San Antiono TX
joann Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Sep 22
9:00 am
ISD Wellness Expo & 5k
Levi Hinson
8163152659
levi_hinson@isdschools.org
www.sites.isdschools.org/we...

Results
Sep 22
8:00 am
Sacred Steps 5K
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com
www.cor.org/sacredsteps

Results
Sep 20
5:00 pm
Grandview Invite
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 20
4:00 pm
Grandview Invite
JV Girls
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 20
4:00 am
Grandview Invite
JV Boys
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 20
4:00 pm
Grandview Invite
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 20
4:00 am
Grandview Invite
Fr/So Boys Results
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 18
6:00 am
Duane Kimble Invite
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 18
6:00 pm
Duane Kimble Invite
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 18
6:00 pm
Duane Kimble Invite
JV Boys/Girls
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 18
8:00 am
Heartland 30K results through
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com
www.heartland30k.com

Results
Sep 16
8:00 am
Strutt With Your Mutt 5k

Results
Sep 16
7:30 am
dot to dot 5K results
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Sep 16
8:00 am
Strutt With Your Mutt 5k No Dog

Results
Sep 16
7:30 am
Dot to Dot 10K results

Ann Todd-Cooper
info@dottodotrun.org
www.dottodotrun.org

Results

Photos
Sep 15
8:00 am
Diva Dash Columbia
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Sep 15
8:00 am
Head for the Cure
Detroit 5k Results
8162041780
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 15
9:00 am
Bluestem Pace Race 5K
Megan Smith
BluestemPACE5K@BluestemKS.org

Results
Sep 11
4:00 pm
Cameron Invite
Middle School Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 11
4:00 am
Cameron Invite
Middle School Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 11
4:00 pm
Cameron Invite
JV Boys/Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 11
4:00 am
Cameron Invite
Varsity Boys

troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 11
4:00 am
Cameron Invite
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 9
7:30 am
Plaza 10K and kids run
Brad Ziegler
8165295860
brad@kcrunningcompany.com
www.8165295860

Results

Photos
Sep 8
8:00 am
Head For The Cure
Scott Chilcutt
scott@kcrunningcompany.com

Results
Sep 8
8:00 am
Ray Pec Invite
C Team Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 8
8:00 am
Ray Pec Invite
C Team Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 8
8:00 am
Ray Pec Invite
JV Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 8
8:00 am
Ray Pec Invite
JV Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 8
8:00 am
Ray Pec Invite
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 8
8:00 am
Ray Pec Invite
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 8
8:00 am
Grain Valley Fair 5K
Lynne Berend
816-786-5401
gvfair@gmail.com
www.runsignup.com/Race/MO/G...

Results
Sep 8
7:00 am
Genesis 5k Run and Festival
Mariah Bryant
620747244
mbryant@genesishealthclubs.com
www.endurancecui.active.com...

Results
Sep 4
5:00 pm
Chillicothe Invite
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 4
5:00 pm
Chillicothe Invite
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 4
4:00 pm
Chillicothe Invite
JV boy/girls and
Middle school
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 3
7:30 am
Leawood Rotary
Labor Day 5K
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com
www.leawoodlaborday5k.com

Results

Photos
Sep 1
8:00 am
Greg Wilson Classic
C Team Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 1
8:00 am
Greg Wilson Classic
C Team Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 1
8:00 am
Greg Wilson Classic
Varsity Boys
Troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 1
8:00 am
Greg Wilson Classic
Varsity Girls
Troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 1
8:00 am
Greg Wilson Classic
JV Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 1
8:00 am
Greg Wilson Classic
JV Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 30
6:00 pm
Bobcat Invite
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 30
6:00 pm
Bobcat Invite
Varsity Girls

troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 30
5:00 pm
Bobcat Invite
8th Grade Boys

troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 30
5:00 pm
Bobcat Invite
8th Grade Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 30
4:00 pm
Bobcat Invit.
7th Grade Girls

troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 30
4:00 pm
Bobcat Invite
7th Grade Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 26
8:00 am
Head for the Cure - KC
5K Results

troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Aug 25
8:00 am
Sieze the Day 10K results

Results
Aug 25
8:30 am
Lee's Summit Quad 2 mile
Girls xc meet

Results
Aug 25
8:00 am
Lee's Summit Quad 2 mile
Boys xc meet

Results
Aug 25
8:00 am
Olathe Charities 5K
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Aug 25
8:00 am
RexyRun
10K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 25
8:00 am
RexyRun
5k results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 25
8:00 am
Seize the Day 5K Results
Run/Walk for Epilepsy
Joni Miller
jmiller@efmk.org
www.crowdrise.com/2018Seize...

Results
Aug 19
8:00 am
BIGGSteps
10K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 19
8:00 am
BIGGSteps
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 18
7:30 pm
Rock the Stockyards 5k
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
rockthestockyards.com

Results

Photos
Aug 10
6:30 pm
MC Beer Mile
Mens Heat 1
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Aug 10
6:30 pm
MC Beer Mile
Coed Relay
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Aug 10
6:30 pm
MC Beer Mile
Male Relay
JoAnn Bushko
816-569-4508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Aug 10
6:30 pm
MC Beer Mile
Female Relays
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Aug 10
6:30 pm
MC Beer Mile
Womens Heat
JoAnn Plains Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Aug 10
6:30 pm
MC Beer Mile
Mens Heat 2
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Jul 29
11:45 pm
Leawood Midnight
Run 10K results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jul 29
11:00 pm
Leawood Midnight
Run 5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jul 29
7:30 am
Diva Dash 5K
and Lil Princess Girls Run
Kansas City
Brad Ziegler
816-569-4508
brad@kcrunningcompany.com
www.divadash5K.com

Results
Jul 28
8:00 am
Grant's Cause for Spina
Courtney Nussbeck
8166454797
crdial@hotmail.com
www.grantscause.com

Results
Jul 22
8:00 am
sound of the city 10K
Joshua Hill
pemhill@outlook.com

Results
Jul 22
8:00 am
Head for the Cure
Omaha, NE
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jul 22
8:00 am
Sound of the City Run 5K
Joshua Hill
816-772-2997
pemhill@outlook.com
sertomakc.org

Results
Jul 12
6:00 pm
Martin City
Taco Mile
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jul 4
7:30 am
Stars and Stripes 5k
and Lil' Firecrackers Run
John Muir
3167652814
john@wichitarunningcompany.com

Results

Photos
Jul 4
7:30 am
Stars and Stripes 5K
and Lil' Firecrackers Kids Run
Brad Ziegler
816-529-5860
brad@kcrunningcompany.com
www.starsandstripes5K.com

Results

Photos
Jul 1
7:30 am
Stars and Stripes 5K Run/Walk
And Lil Firecracker Kids Run
Brad Ziegler
816-529-5860
brad@kcrunningcompany.com
www.starsandstripes5K.com

Results

Photos
Jun 24
8:00 am
HFTC St. Louis
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Jun 24
8:00 am
CASA SuperHero 5K Run/Walk
Lara Klover
8167854097
lklover@jacksoncountycasa-m...
www.casakc.org/superhero5k

Results
Jun 23
8:00 am
Diva Dash Wichita 5K
John Muir
316-765-2814
john@wichitarunningcompany.com

Results
Jun 23
7:00 pm
Run to Serve the World 5K
Chris Buford
8169421414
run@evangelkc.org
www.evangel.church/run

Results
Jun 16
8:00 am
Head for the Cure
Scott Chilcutt
scottchilcutt@gmail.com

Results
Jun 16
8:00 am
Father's Day Four Mile
and Kids Run
Brad Ziegler
816-569-4508
brad@kcrunningcompany.com
www.runsignup.com/Race/MO/K...

Results

Photos
Jun 9
7:30 am
Crazyhorse 5K
Anita Stuckey
Results
Jun 9
7:30 am
Crazyhorse 10 K
Anita Stuckey
Results
Jun 9
7:30 am
Heroes For Hospice 5k Run/Walk
Jeff Whelan
info@heroesforhospice.com
www.heroesforhospice.com

Results
Jun 9
8:30 am
5th Annual
Dad & Daughter 5K
Susan Dawes
816-590-5171
daddaughter5k@gmail.com
www.facebook.com/daddaughter5k/

Results
May 28
8:00 am
Going the Distance for Brain
Injury Awareness 5k Results
Bev Jacobson
biaksrun@gmail.com
www.biarun.org/

Results

Photos
May 28
8:00 am
Going the Distance for
Brain Injury 10K Results
Bev Jacobson
913754-8883
biaksrun@gmail.com
www.biarun.org/

Results

Photos
May 28
8:30 am
5K Home Run
Becky Peters
785-764-9506 ext. 8
becky@lawrencefamilypromise.org
www.active.com/lawrence-ks/...

Results
May 24
8:00 am
Heartland 39.3
Mens Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
May 20
8:00 am
HFTC- DesMoines
Scott Chilcutt
scott@kcrunningcompany.com

Results
May 19
8:00 am
KMUW 5K
Zack Gingrich
Results
May 19
9:00 am
Flash Dash 5k and 1 Mile walk
Tarah Meck-Gilbert
tarahnicole@gmail.com
www.flashdashkc.com/

Results
May 19
8:00 am
Turkey Creek Festival 5K
Dave Smothers
913-322-5550
dsmothers@merriam.org
www.merriam.org/park

Results
May 17
8:00 am
Heartland 39.3
Female Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
May 12
8:00 am
Running with the Cows
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
May 12
7:30 am
Running With the Cows
13.1 Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
May 6
8:00 am
LAKC Run for Justice 5K
5K Run/Walk & Kids Dash
Cory Unrein
816-866-6504
info@lakc.net

Results
May 6
8:00 am
Outpacing Melanoma 5K &
Dot to Dot Kids Trot

Kelly Klover
913-735-0435
outpacingmelanoma@gmail.com
www.outpacingmelanoma.org/

Results
May 5
8:00 am
Head for the Cure North Texas

Results
May 5
9:00 am
Girls on the Run 5k Spring

Results
May 5
8:30 am
Purple stride

Results
May 5
7:30 am
Kansas City Corporate
Challenge 5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
May 5
8:00 am
Tower 2 Tower 5K
Kelly Fry
9138955543
kfry@waterone.org
www.Tower2Tower5K.org

Results
Apr 29
8:00 am
HFTC-Columbia

Results
Apr 28
7:45 am
Corinth Dragon Dash 5k

Results
Apr 28
8:00 am
Bulldog Bolt 5K and Fun Run
Jessie Pullins
913.904.2189
jessiepullins@gmail.com

Results
Apr 28
8:00 am
Independence Park Trot
Selena Good
816-325-7187
sgood@indepmo.org
www.independenceparktrot.com

Results
Apr 21
8:00 am
Great Plains 10K Wichita
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results

Photos
Apr 21
8:30 am
Sheridan Strong 5k

Results
Apr 15
8:00 am
Miles For Marilyn 5K
John Tollefson
9134161460
jtollefson@tong464.org

Results
Apr 14
8:00 am
Rock The Parkway 5K
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Apr 14
7:30 am
Rock the Parkway Half Marathon
presented by Burns & McDonnell
Brad Ziegler
Brad@kcrunningcompany.com
www.rocktheparkway.com/

Results
Apr 7
8:00 am
Leawood Rotary April Fools 5K
Lisa Harrison
lharrison.kc@gmail.com
www.leawoodrotaryrun.com

Results
Apr 7
8:00 am
Jadon's Hope 5K Results
Amy Vrban
913-523-4739
amyvrban@yahoo.com
www.JadonsHope.org

Results
Apr 7
8:00 am
Clinton Education Foundation
Benjamin Johnson
6609245346
bdjnp7@gmail.com
www.clintonmo5k.com

Results
Apr 7
8:00 am
Jadon's Hope
10K Results

Results
Mar 31
8:00 am
Easter Egg 5K Run/Walk
Lil' Bunny Kids Run
JoAnn Bushko
816-569-4508
joann@kcrunningcompany.com
www.easteregg5K.com

Results

Photos
Mar 25
8:00 am
HFTC-Austin TX
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Mar 25
8:00 am
Great Plains 10K
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.greatplains10k.com

Results
Mar 24
9:00 am
FunnyBunny 5K-9
Danielle Halstead
9132440012
danielle@paws4autism.org
www.paws5k9.org

Results
Mar 18
9:00 am
Great Plains 10K

JoAnn Bushko
816-569-4508
joann@kcrunningcompany.com
www.greatplains10K.com

Results

Photos
Mar 17
8:00 am
Wichita
St. Patricks Day
5K Results
john@wichitarunningcompany.com
Results
Mar 11
8:30 am
Whiskey Run 5K and Kids Run
Brad Ziegler
8165295860
brad@kcrunningcompany.com
www.whiskeyrun5k.com

Results

Photos
Mar 10
8:00 am
Big 12 1 mile and 5K
combo results
(scroll down to see results)
jzabel@sportkc.org
Results
Mar 10
8:00 am
Big 12 1 mile and 12K
combo results
(scroll down to see results)

jzabel@sportkc.org
Results
Mar 10
8:00 am
Big 12 Run
12K Results
jzabel@sportkc.org
Results
Mar 10
8:00 am
Big 12 Run
5K Results
jzabel@sportkc.org
Results
Mar 10
8:00 am
Big 12
1 Mile Results
jzabel@sportkc.org
Results
Mar 3
8:00 am
The Cookie Run 5K and Kids Run
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.runsignup.com/Race/MO/I...

Results

Photos
Mar 3
9:00 am
Storybook Run 5K
Abdul and Alicia Yahaya
913-353-8786
thestorybookrun@gamil.com
www.thestorybookrun.com

Results
Feb 25
8:00 am
Fight for Air Climb
Team Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Feb 25
8:00 am
Fight For Air Climb
Firefighter results

troy@kcrunningcompany.com
Results
Feb 25
8:00 am
Fight For Air Climb
Ultimate Climb
(scroll down to view)

troy@kcrunningcompany.com
Results
Feb 25
8:00 am
Fight For Air Climb
42 Floor 902 Stairs
Leslie Hernandez Brown
913.353.9166
leslie.hdzbrown@lung.org
FightForAirClimb.org

Results
Feb 24
8:00 am
Clinton 5K
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Feb 24
7:30 am
Clinton Half Marathon
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Feb 24
8:00 am
Head for the Cure
Orlando 5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Feb 18
8:00 am
KC Sweetheart
5K Team Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Feb 17
8:00 am
HFTC Charleston
5K results

Results
Feb 17
9:00 am
Sweetheart KC
10K
JoAnn Bushko
816-5469-4508
joann@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Feb 17
9:00 am
Sweetheart KC
5K
JoAnn Bushko
816-546-4508
joann@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Feb 11
8:00 am
Wichita Sweetheart
Team Results
john@wichitarunningcompany.com
Results
Feb 11
8:00 am
Wichita Sweetheart
10K Results
john@wichitarunningcompany.com
Results
Feb 11
8:00 am
Wichita Sweetheart
5K Results
john@wichitarunningcompany.com
Results

Photos
Feb 4
9:00 am
Kickoff 5K Run/Walk
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com
www.kickoff5K.com

Results

Photos
Jan 28
8:00 am
Groundhog 5K/10K
Team Results

troy@kcrunningcompany.com
Results
Jan 28
10:00 am
Groundhog
10K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jan 28
8:00 am
Groundhog
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jan 27
8:00 am
Wichita Battle of
the Bean 5K results

John Muir
316-765-2814
john@wichitarunningcompany.com

Results
Jan 20
8:00 am
Battle of the Bean 5K &
Jelly Bean Kids Run
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com
www.battleofthebean5k.com

Results
Jan 7
8:00 am
Hangover 5K
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Dec 3, 2017
9:00 am
Great Santa Run 5K and
Brad Ziegler
8165295860
brad@kcrunningcompany.com
www.kcsantarun.com

Results

Photos
Dec 2, 2017
9:00 am
Great Santa Run 5 K
Wichita
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results
Nov 23, 2017
9:00 am
THANKSGIVING DAY 5K RUN
& FAMILY STROLL
www.sportkc.org/thanksgivin...
Results

Photos
Nov 18, 2017
9:00 am
TJ5K
Janice Dunn
www.tj5k.com/

Results
Nov 12, 2017
9:00 am
KU Vets Day 5k
www.kuvetsday5k.com/
Results
Nov 11, 2017
8:00 am
Longview
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Nov 11, 2017
8:00 am
Longview
Half Marathon
troy@kcrunningcompany.com
Results
Nov 11, 2017
8:00 am
Longview Half
King/Queen of the Mountain
troy@kcrunningcompany.com
Results
Nov 11, 2017
8:30 am
Shockerthon 5K
Breanna Jones
Results
Nov 5, 2017
8:30 am
Who let the dogs out 5 K
palsarescue@yahoo.com
Results
Nov 5, 2017
8:00 am
Dream Dash 5k
Benefiting The Dream Factory
Gavin Steketee
913-671-0893
gsteketee@cbiz.com
www.runsignup.com/Race/KS/O...

Results
Nov 5, 2017
9:00 am
Seize The Day 5K
Joni Miller
816-444-2800
jmiller@efmk.org
kcseizetheday2017.kintera.org

Results
Nov 5, 2017
8:00 am
Panera Bread Diabetes Dash 5k
Brian Cole
913-549-2962
brian.cole@panerakansas.com
www.diabetesdashforlife.com

Results
Nov 4, 2017
9:00 am
Cure of Ars 5K
Lori Vines
lajcvines@lajcvines.com

Results
Nov 4, 2017
10:00 am
Vets & Pets 5K
Joseph Potts
913-489-7059
CoachPotts@TopSpeedTraining.com
VetsAndPets5K.org

Results
Nov 4, 2017
8:00 am
Run for Adoption 5K
Teri Kriege
816-350-0215 X 397
teri@fosteradopt.org
www.runsignup.com/Race/MO/I...

Results
Nov 4, 2017
9:00 am
Girls on the Run 5K
Morgan Young
(913) 645-4016
morgan.young@gotrkc.org
www.gotrkc.org

Results
Oct 29, 2017
9:00 am
Spooky5K Run/Walk
Kids Race follows 5K
Carol D
913-850-4550
carold@kidsaresacred.org

Results
Oct 28, 2017
8:00 am
Strides Against
Obesity 5K
john@wichitarunningcompany.com
Results
Oct 28, 2017
10:30 am
MO Class 3
District 7 Girls XC
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 28, 2017
10:00 am
MO Class 3
District 7 Boys XC
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 28, 2017
8:30 am
MO Class 1
District 7 Girls XC
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 28, 2017
8:00 am
MO Class 1
District 7 Boys XC
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 28, 2017
8:00 am
HFTC- Chicago
Scott Chilcutt
scott@kcrunningcompany.com
www.headforthecure.org/chicago

Results
Oct 28, 2017
7:00 am
Olathe Charities 5k
www.olatheks.org/government...
Results
Oct 28, 2017
7:00 pm
Monster Dash 5K & Lil Monster
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com
www.kcmonsterdash.com/

Results
Oct 27, 2017
7:00 pm
Wichita Monster Dash 5K
John Muir
john@wichitarunningcompany.com
www.wichitarunningcompany.c...

Results
Oct 21, 2017
10:00 am
KS Regional XC Meet
Varsity Boys
joann bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Oct 21, 2017
10:00 am
KS Regional XC Meet
Varsity Girls
joann bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Oct 16, 2017
8:00 am
West Central Conf XC
JV Boys & Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 16, 2017
4:30 am
West Central Conf XC
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 16, 2017
4:00 pm
West Central Conf XC
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 15, 2017
8:00 am
Bill Cross 5K Walk/Run
Chris Evans
cevans@feednorthlandkids.org
www.feednorthlandkids.org/

Results
Oct 15, 2017
8:00 am
Lace Up for Learning 5K Run-Walk
www.jccc.edu/events/2017/10...
Results
Oct 14, 2017
8:00 am
HFTC Houston
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 14, 2017
8:00 am
Julia's Warriors
5K Run/Walk & 1 Mile Walk
Jodi Green
8165163164
greenj02@yahoo.com
www.juliaswarriorsrunforhop...

Results
Oct 14, 2017
8:45 am
Nebraska Furniture Mart
Julie Heironimus
9132886568
NFMCaresKC@nfm.com
runsignup.com/nfm5kkc2017

Results
Oct 12, 2017
6:00 pm
Warrensbur XC
MS Girls
joann@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12, 2017
6:00 pm
Warrensburg XC
MS Boys

Results
Oct 12, 2017
5:15 pm
Warrensburg XC Varsity Girls
joann@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12, 2017
4:45 pm
Warrensburg XC Varsity Boys
Joann@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12, 2017
4:00 pm
Warrensburg XC JV Girls
joann@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12, 2017
4:00 pm
Warrensburg XC JV Boys
joann@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12, 2017
5:30 pm
Piper XC
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12, 2017
5:00 pm
Piper XC
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12, 2017
4:00 pm
Piper XC
JV Girls and Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 8, 2017
8:00 am
Oktoberfest 5K and
Kinder Kaufen Kids Run
Brad Ziegler
8165295860
brad@kcrunningcompany.com
www.kcoktoberfest5K.com

Results
Oct 7, 2017
5:00 pm
Louisburg Cider Run
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 7, 2017
7:00 pm
Louisburg Cider Run
10K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 7, 2017
8:00 am
Wichita Oktoberfest
1 Mile results
john@wichitarunningcompany.com
Results
Oct 7, 2017
8:00 am
Wichita Oktoberfest
5K results
john@wichitarunningcompany.com
Results
Oct 7, 2017
8:00 am
Suburban XC
Varsity Boys

Results
Oct 7, 2017
8:00 am
Suburban XC
Varsity Girls

Results
Oct 7, 2017
8:00 am
Suburban XC
JV Boys

Results
Oct 7, 2017
8:00 am
Suburban XC
JV Girls

Results
Oct 7, 2017
8:00 am
Head for the Cure - Cleveland 5K
Scott Chilcutt
scott@kcrunningcompany.com
www.headforthecure.org/foun...

Results
Oct 7, 2017
8:00 am
No One Fights Alone 5K
Michele Bridges
913-731-2397
michelesevents@gmail.com
www.NoOneFightsAlone5K.com

Results
Oct 4, 2017
8:00 am
Heartland 30K
Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 1, 2017
8:30 am
UMKC Regalia Run 10k Results
steve@kcrunningcompany.com
Results
Oct 1, 2017
8:00 am
KC Pumpkin Run 5k
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com
kcpumpkinrun.com

Results
Oct 1, 2017
8:30 am
UMKC Regalia Run 5K RESULTS
Madison Loeb
816-235-5777
loebma@umkc.edu
www.umkcalumni.com/regaliar...

Results
Sep 30, 2017
8:00 am
GVI XC
MS Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 30, 2017
8:00 am
GVI XC
MS Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 30, 2017
8:00 am
GVI XC
JV Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 30, 2017
8:00 am
GVI XC
JV Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 30, 2017
8:00 am
GVI XC
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 30, 2017
8:00 am
GVI XC
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 30, 2017
9:00 am
Savannah XC Varsity Girls

Results
Sep 30, 2017
8:00 am
Savannah XC Varsity Boys

Results
Sep 30, 2017
9:00 am
Savannah XC JV Girls

Results
Sep 30, 2017
9:00 am
Savannah XC JV Boys

Results
Sep 30, 2017
9:00 am
Savannah XC Meet Middle

Results
Sep 30, 2017
8:00 am
KC Classic
JV Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 30, 2017
8:00 am
KC Classic
JV Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 30, 2017
8:00 am
KC Classic
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 30, 2017
8:00 am
KC Classic
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 30, 2017
8:00 am
KC Classic
CTeam Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 30, 2017
8:00 am
KC Classic
CTeam Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 30, 2017
7:30 am
Roots N Blues N BBQ 10k
Patrick Hanson
readysetresults@gmail.com
rootsnbluesnbbq.com

Results
Sep 30, 2017
7:00 am
Roots N Blues N BBQ 1/2 Marathon
Patrick Hanson
readysetresults@gmail.com

Results
Sep 26, 2017
5:30 pm
Lafayette Irish Invite
JV Girls/Freshman Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 26, 2017
5:00 pm
Lafayette Irish Invite
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 26, 2017
4:30 pm
Lafayette Irish Invite
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 26, 2017
4:00 pm
Lafayette Irish Invite
JV Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 24, 2017
7:00 am
Broadway Bridge 10k
Adam Wright
wright@somo.org
www.broadwaybridgerun.org

Results

Photos
Sep 24, 2017
7:00 am
Broadway Bridge Run
Half Marathon
Adam Wright
wright@somo.org
www.broadwaybridgerun.org

Results

Photos
Sep 23, 2017
8:00 am
HFTC- San Antiono 5K
Scott Chilcutt
scott@kcrunningcompany.com

Results
Sep 23, 2017
8:30 am
Prairie Pride 5K
and Mile Fun Run
Sarah Keller
913-226-5941
Sarahlkeller@gmail.com
prairie.run

Results
Sep 23, 2017
8:00 am
Sacred Steps 5K
Ryan Ross
ryan@coasttocoasttriathlon.com
www.sacredsteps.blogs.cor.org/

Results
Sep 21, 2017
5:30 pm
Grandview XC- Varsity Boys
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21, 2017
5:00 pm
Grandview XC-Varsity Girls
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21, 2017
4:30 pm
Grandview XC- JV Boys
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21, 2017
4:00 pm
Grandview XC-JV Girls
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21, 2017
3:30 pm
Grandview XC Meet
Freshman/Sophomore
Boys
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21, 2017
5:00 pm
Duane Kimble Invite
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Looking for races before September, 20 2017? Click here