Race with KC Running Company                    Services                    KCRC events                    Race calendar                    RESULTS/PHOTOS

McLouth Invitational Cross Country Meet

Date: 2020-09-18

Contact:

Results:

McClouth XC Invite 2020

McClouth XC Invite 2020

September 17, 2020


KC Running Company

Overall Finish List - Boys

Middle School

Teams


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    228  Karson Putman         Perry Lecompton                         12:54.0  6:27/M    8 
    2      2    225  Eli Dean              Perry Lecompton                         13:25.0  6:43/M    8 
    3      3    230  Noah Vaughan          Perry Lecompton                         14:09.3  7:05/M    8 
    4      4    138  Guy Philips           Jefferson West                          14:10.4  7:05/M    7 
    5      5    145  Daniel Magathan       Jefferson West                          14:29.1  7:15/M    8 
    6      6    144  Karson Kahler         Jefferson West                          14:43.0  7:22/M    8 
    7      7    142  Laiken Emanuel        Jefferson West                          14:48.5  7:24/M    8 
    8  (< 5)    188  Henry Wahl            McLouth                                 14:51.4  7:26/M    8 
    9      8    139  Keith Collins         Jefferson West                          14:55.7  7:28/M    8 
   10  (< 5)    189  Cooper Kasson         McLouth                                 15:04.4  7:32/M    8 
   11  (< 5)    254  Nathan Hutchens       Pleasant Ridge                          16:02.1  8:01/M    8 
   12      9    141  Nathan Pollom         Jefferson West                          16:21.4  8:11/M    8 
   13     10    229  Caleb Risinger        Perry Lecompton                         17:12.0  8:36/M    8 
   14     11    140  Edwin Bennett         Jefferson West                          17:20.7  8:40/M    8 
   15  (< 5)    190  Noah Shanks           McLouth                                 18:56.8  9:28/M    8 
   16     12    223  Brayden Flory         Perry Lecompton                         19:05.3  9:33/M    7 
   17  (> 7)    143  Mason McCollum        Jefferson West                          19:15.2  9:38/M    8 
   18  (> 7)    148  Orion Gerety          Jefferson West                          19:20.3  9:40/M    8 
   19     13    232  Levy Cantrell         Perry Lecompton                         22:17.5 11:09/M    8 
   20     14    227  Tanner Hetherington   Perry Lecompton                         22:37.7 11:19/M    8 
   21  (> 7)    146  Bryce Midgley         Jefferson West                          23:42.0 11:51/M    8 
   22  (> 7)    147  Drake Stein           Jefferson West                          23:58.6 11:59/M    8 
   23  (> 7)    224  Finnegan Cottrell     Perry Lecompton                         24:17.8 12:09/M    8 



Overall Finish List - Boys

JV Boys & Girls

Teams


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1   1096  Jonah Stephen         Tonganoxie                              20:47.0  6:42/M    12
    2      2   1079  Ben Farrar            Tonganoxie                              20:51.9  6:44/M    10
    3      3    273  Cole Holmgren         Tonganoxie                              21:08.9  6:49/M    9 
    4  (< 5)    257  Drake Duncan          Pleasant Ridge                          21:43.5  7:00/M    10
    5      4    231  Josh Pitt             Perry Lecompton                         21:49.2  7:02/M    12
    6      5   1082  Nolan Rogers          Tonganoxie                              22:05.7  7:08/M    12
    7      6    274  Michael Bottary       Tonganoxie                              22:16.8  7:11/M    9 
    8      7    239  Caden Rossillon       Perry Lecompton                         22:17.2  7:11/M    11
    9      8   1083  Samuel Manus          Tonganoxie                              22:18.2  7:12/M    12
   10      9    243  Thomas Fergus         Perry Lecompton                         22:27.4  7:15/M    12
   11  (< 5)    121  Jason Melton          Jefferson County North                  22:29.3  7:15/M    12
   12     10    233  Mason Meyer           Perry Lecompton                         22:50.6  7:22/M    10
   13     11    236  Harley Farrier        Perry Lecompton                         22:56.4  7:24/M    11
   14  (< 5)    255  Andrew Stewart        Pleasant Ridge                          23:12.7  7:29/M    9 
   15  (< 5)    122  Joshua Schmalz        Jefferson County North                  23:15.8  7:30/M    12
   16  (< 5)    115  Kadyn Huffman         Jefferson County North                  23:55.9  7:43/M    9 
   17  (< 5)    201  Trent Kasson          McLouth                                 23:58.8  7:44/M    12
   18  (< 5)   1089  Josiah Hefty          Valley Falls                            24:07.2  7:47/M    9 
   19     12   1081  Hunter Benedict       Tonganoxie                              24:29.3  7:54/M    10
   20  (> 7)   1080  Robby Patterson       Tonganoxie                              24:41.2  7:58/M    10
   21  (< 5)    149  Mateo Garza           Jefferson West                          25:32.3  8:14/M    10
   22  (< 5)    258  Camdyn Metsker        Pleasant Ridge                          25:45.2  8:18/M    10
   23  (< 5)    171  Jamie Wolfe           Maur Hill Academy                       25:56.5  8:22/M    9 
   24  (< 5)    194  Ryan Beach            McLouth                                 26:03.7  8:24/M    10
   25     13    244  Gavin Monaghan        Perry Lecompton                         26:54.5  8:41/M    12
   26  (< 5)    151  Matthew Magathan      Jefferson West                          26:58.0  8:42/M    10
   27  (> 7)    275  TJ Schmid             Tonganoxie                              27:11.3  8:46/M    9 
   28  (< 5)    174  David Weiner          Maur Hill Academy                       27:23.1  8:50/M    10
   29     14    246  Jack Youngquist       Perry Lecompton                         27:30.3  8:52/M    12
   30  (< 5)    172  Isaac Rodriguez       Maur Hill Academy                       28:02.1  9:03/M    9 
   31  (< 5)    262  Chase Dedeke          Pleasant Ridge                          28:42.1  9:16/M    12
   32  (> 7)    238  Tadeo Ratzlaff        Perry Lecompton                         28:56.9  9:20/M    11
   33  (< 5)    173  Truet Weninger        Maur Hill Academy                       29:13.2  9:26/M    9 
   34  (< 5)    193  Chance Lindstrom      McLouth                                 30:10.4  9:44/M    10
   35  (< 5)    150  Braden Murdock        Jefferson West                          30:17.7  9:46/M    10
   36  (> 7)    276  Dylan Perman          Tonganoxie                              30:53.0  9:58/M    9 
   37  (> 7)   1078  Harold Merei          Tonganoxie                              34:06.5 11:00/M    9 



Overall Finish List - Boys

Varsity Boys

Teams


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    119  Trevor Pentlin        Jefferson County North                  17:39.4  5:42/M    12
    2      2    199  Jared Plake           McLouth                                 18:15.1  5:53/M    11
    3      3    197  Henry Cloyd           McLouth                                 18:15.1  5:53/M    10
    4      4    112  Isaac Kane            Jefferson County North                  18:29.1  5:58/M    9 
    5      5    117  Trent Meredith        Jefferson County North                  18:30.4  5:58/M    11
    6      6    200  August Forsberg       McLouth                                 18:32.7  5:59/M    12
    7      7    241  James Bartlett        Perry Lecompton                         18:43.5  6:02/M    12
    8      8    235  Boyd Sollars          Perry Lecompton                         18:48.9  6:04/M    10
    9      9    191  Andrew Cloyd          McLouth                                 18:56.1  6:06/M    9 
   10     10   1091  Thayer Coleman        Valley Falls                            19:05.5  6:10/M    10
   11     11   1090  Dawson Branam         Valley Falls                            19:09.5  6:11/M    10
   12     12    195  Dylan Stemmons        McLouth                                 19:10.6  6:11/M    10
   13     13    153  Conner Inman          Jefferson West                          19:12.3  6:12/M    11
   14     14    245  Reece Sollars         Perry Lecompton                         19:20.3  6:14/M    12
   15     15    120  Ricky Maginness       Jefferson County North                  19:25.0  6:16/M    12
   16     16    242  Caden Dean            Perry Lecompton                         19:27.4  6:17/M    12
   17  (< 5)    259  Logan Beyring         Pleasant Ridge                          19:29.4  6:17/M    11
   18  (< 5)    256  Tristen Baker         Pleasant Ridge                          19:33.6  6:19/M    10
   19     17    240  Dylan Tucker          Perry Lecompton                         19:40.3  6:21/M    11
   20     18    234  Dawson Moseley        Perry Lecompton                         20:00.2  6:27/M    10
   21  (< 5)    212  Jesse Thatcher        Oskaloosa                               20:01.9  6:28/M    11
   22  (< 5)    170  Brendan Madden        Maur Hill Academy                       20:08.1  6:30/M    9 
   23     19    237  Michael LeClair       Perry Lecompton                         20:08.6  6:30/M    11
   24     20    116  Lawrence Pollard      Jefferson County North                  20:22.9  6:34/M    11
   25     21    198  Alex Bennett          McLouth                                 20:34.5  6:38/M    11
   26     22    196  Camden Weissenbach    McLouth                                 20:45.4  6:42/M    10
   27     23    159  Lucas Twombly         Jefferson West                          20:49.0  6:43/M    11
   28     24    114  Elijah Huff           Jefferson County North                  20:51.8  6:44/M    9 
   29     25    152  John Bevitt           Jefferson West                          20:53.5  6:44/M    11
   30     26    157  Eli Martin            Jefferson West                          20:55.3  6:45/M    11
   31     27    154  Trent Streeter        Jefferson West                          21:08.6  6:49/M    11
   32     28   1095  Cameron Yates         Valley Falls                            21:13.3  6:51/M    12
   33     29    118  Tom Sharp             Jefferson County North                  21:16.7  6:52/M    11
   34     30   1092  Logan Martens         Valley Falls                            21:23.0  6:54/M    11
   35  (< 5)    210  Joe Bateman           Oskaloosa                               21:25.7  6:55/M    10
   36  (< 5)    211  Jakob Lord            Oskaloosa                               21:57.6  7:05/M    10
   37  (< 5)    261  Roman Sass            Pleasant Ridge                          22:09.0  7:09/M    12
   38  (< 5)    175  Samuel Peitsch        Maur Hill Academy                       22:14.7  7:11/M    11
   39     31    156  Colby Farrant         Jefferson West                          23:00.5  7:25/M    11
   40     32   1094  Alex Sieve            Valley Falls                            23:13.5  7:30/M    11
   41     33   1093  Aiden Sieve           Valley Falls                            23:15.9  7:30/M    11
   42  (< 5)    260  Matt Schmidt          Pleasant Ridge                          23:26.1  7:34/M    12
   43     34    155  Milo Chatham          Jefferson West                          23:41.0  7:38/M    11

Team Summary Report - Boys

Middle School

Teams


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Perry Lecompton                        28               1   2   3  10  12  13  14         
        Top  5 Times: 1:16:45.7

    2 Jefferson West                         30               4   5   6   7   8   9  11         
        Top  5 Times: 1:13:06.8

Team Summary Report - Boys

JV Boys & Girls

Teams


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Tonganoxie                             17               1   2   3   5   6   8  12         
        Top  5 Times: 1:47:10.4

    2 Perry Lecompton                        41               4   7   9  10  11  13  14         
        Top  5 Times: 1:52:21.0

Team Summary Report - Boys

Varsity Boys

Teams


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 McLouth                                32               2   3   6   9  12  21  22         
        Top  5 Times: 1:33:09.8

    2 Jefferson County North                 45               1   4   5  15  20  24  29         
        Top  5 Times: 1:34:26.9

    3 Perry Lecompton                        62               7   8  14  16  17  18  19         
        Top  5 Times: 1:36:00.6

    4 Valley Falls                          111              10  11  28  30  32  33             
        Top  5 Times: 1:44:05.0

    5 Jefferson West                        114              13  23  25  26  27  31  34         
        Top  5 Times: 1:42:58.8


Overall Finish List - Girls

Middle School

Teams


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    125  Arianna Faulkner      Jefferson West                          15:25.7  7:43/M    7 
    2      2    127  Sophie Waters         Jefferson West                          15:45.1  7:53/M    7 
    3      3    131  Calista Woerner       Jefferson West                          16:18.5  8:09/M    8 
    4  (< 5)    178  Lilly Mahon           McLouth                                 16:25.7  8:13/M    8 
    5      4    129  Arwyn Faulkner        Jefferson West                          16:48.4  8:24/M    8 
    6  (< 5)    213  Sophie Scrimsher      Perry Lecompton                         17:30.4  8:45/M    8 
    7  (< 5)    203  Alexis Bradshaw       Oskaloosa                               17:47.5  8:54/M    8 
    8      5    124  Ava Gerety            Jefferson West                          18:24.2  9:12/M    7 
    9  (< 5)    177  Landen Olson          McLouth                                 19:39.0  9:50/M    7 
   10      6    130  Kathryn Twitchell     Jefferson West                          21:46.0 10:53/M    8 
   11      7    123  Mercedes Cates        Jefferson West                          22:45.2 11:23/M    7 
   12  (> 7)    126  Mya Vetsch            Jefferson West                          23:21.2 11:41/M    7 
   13  (> 7)    128  McKenzie Carver       Jefferson West                          24:53.9 12:27/M    7 



Overall Finish List - Girls

JV Boys & Girls

Teams


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    267  Chy Aaron             Tonganoxie                              24:35.4  7:56/M    11
    2      2    268  Macy Geiger           Tonganoxie                              24:49.8  8:01/M    11
    3      3    270  Heather Wombell       Tonganoxie                              26:25.0  8:31/M    12
    4      4    271  Clara Altenhofen      Tonganoxie                              26:47.6  8:39/M    12
    5  (< 5)    164  Anna Gorell           Maur Hill Academy                       27:04.4  8:44/M    10
    6  (< 5)    218  Nevaeh Stone          Perry Lecompton                         28:10.6  9:05/M    10
    7      5    269  Madi Schiffelbein     Tonganoxie                              28:16.2  9:07/M    11
    8      6    265  Emiline Liebano       Tonganoxie                              28:47.8  9:17/M    9 
    9  (< 5)    167  Helen Harris          Maur Hill Academy                       29:05.8  9:23/M    11
   10      7    263  Molly Cullen          Tonganoxie                              29:09.6  9:24/M    9 
   11  (> 7)    264  Caroline Keene        Tonganoxie                              29:11.0  9:25/M    9 
   12  (< 5)    251  Katie Heim            Pleasant Ridge                          29:13.5  9:26/M    11
   13  (< 5)    249  Josie Sloan           Pleasant Ridge                          29:32.7  9:32/M    9 
   14  (> 7)    266  Alaina Rogers         Tonganoxie                              29:52.0  9:38/M    9 
   15  (< 5)    215  Allison Boyden        Perry Lecompton                         30:08.3  9:43/M    9 
   16  (< 5)    111  Amber Bertels         Jefferson County North                  30:20.1  9:47/M    12
   17  (< 5)    182  Regan Harriman        McLouth                                 30:21.5  9:48/M    10
   18  (< 5)    135  Rowan Tanner          Jefferson West                          30:26.4  9:49/M    10
   19  (> 7)    272  Syd Angell            Tonganoxie                              30:30.4  9:50/M    12
   20  (< 5)    101  Melanie Maginness     Jefferson County North                  30:59.7 10:00/M    9 
   21  (< 5)    250  Amber Gillaspie       Pleasant Ridge                          31:33.1 10:11/M    10
   22  (< 5)    165  Katherine Lai         Maur Hill Academy                       33:24.1 10:47/M    10
   23  (< 5)    133  Mariah Penry          Jefferson West                          33:56.9 10:57/M    10
   24  (< 5)    132  Jacenda Schnacker     Jefferson West                          34:11.6 11:02/M    10
   25  (< 5)    134  Kadence Waggoner      Jefferson West                          37:02.5 11:57/M    10
   26  (< 5)    185  Aniyah Olson          McLouth                                 39:12.9 12:39/M    11



Overall Finish List - Girls

Varsity Girls

Teams


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    102  Sydney Meyers         Jefferson County North                  22:42.1  7:19/M    9 
    2      2    183  Reagan Clark          McLouth                                 23:32.5  7:36/M    11
    3  (< 5)    137  Nova Chatham          Jefferson West                          23:59.8  7:44/M    11
    4  (< 5)    158  Kristin Biltoft       Jefferson West                          24:03.4  7:46/M    11
    5      3    214  Katheryn Bartlett     Perry Lecompton                         24:05.5  7:46/M    9 
    6      4    107  Zetta Noll            Jefferson County North                  24:14.4  7:49/M    11
    7      5    179  Ash David             McLouth                                 24:18.5  7:50/M    9 
    8      6    110  Makayla Ratzlaff      Jefferson County North                  24:31.8  7:55/M    12
    9      7    222  Kassidy Schumann      Perry Lecompton                         24:37.6  7:57/M    12
   10      8   1086  Serena Toll           Valley Falls                            24:40.1  7:57/M    11
   11      9    219  Kayla Hamm            Perry Lecompton                         24:53.7  8:02/M    11
   12     10   1084  Renay Myers           Valley Falls                            24:54.7  8:02/M    9 
   13     11    186  Baylee Wolfe          McLouth                                 25:06.6  8:06/M    12
   14  (< 5)    248  Alice Mattox          Pleasant Ridge                          25:19.8  8:10/M    9 
   15     12    166  Charlotte Haigh       Maur Hill Academy                       25:25.5  8:12/M    11
   16     13    106  Triston Wyatt         Jefferson County North                  25:28.1  8:13/M    11
   17     14    160  Clare Harris          Maur Hill Academy                       25:28.7  8:13/M    10
   18  (< 5)    247  Autumn Sass           Pleasant Ridge                          25:31.5  8:14/M    9 
   19     15    216  Ryleigh Morgan        Perry Lecompton                         25:35.8  8:15/M    9 
   20     16    105  Elizabeth Easterday   Jefferson County North                  25:54.8  8:22/M    11
   21     17    220  Eryn Vaughan          Perry Lecompton                         25:59.3  8:23/M    11
   22     18    104  Madison Myers         Jefferson County North                  26:09.7  8:26/M    11
   23     19    103  Kaley Olberding       Jefferson County North                  26:13.8  8:28/M    9 
   24     20    161  Grace Raplinger       Maur Hill Academy                       26:31.2  8:33/M    10
   25     21    169  Mary Sienkiewicz      Maur Hill Academy                       26:33.0  8:34/M    12
   26     22    168  Sophie Hill           Maur Hill Academy                       26:33.2  8:34/M    12
   27     23   1087  Braylan Hieneken      Valley Falls                            27:23.7  8:50/M    12
   28  (< 5)    253  Olivia Haack          Pleasant Ridge                          27:23.8  8:50/M    11
   29  (< 5)    136  Meg Tibbits           Jefferson West                          27:34.7  8:54/M    11
   30     24    184  Tristyn Lilly         McLouth                                 27:50.1  8:59/M    11
   31  (< 5)    252  Avi Nutsch            Pleasant Ridge                          28:37.7  9:14/M    11
   32     25    181  Sky Forsberg          McLouth                                 28:39.1  9:15/M    10
   33     26    187  MacKenzie Kerr        McLouth                                 29:01.1  9:22/M    12
   34     27    221  Haylee Cheek          Perry Lecompton                         29:32.9  9:32/M    12
   35     28   1088  Caitlin Thomas        Valley Falls                            29:35.2  9:33/M    12
   36     29    163  Margaret Kerr         Maur Hill Academy                       30:02.2  9:41/M    10
   37     30    162  Scarlett Begley       Maur Hill Academy                       30:17.2  9:46/M    10
   38     31   1085  Allison Thomas        Valley Falls                            30:55.9  9:59/M    9 
   39  (< 5)    207  Cat Bowen             Oskaloosa                               33:23.9 10:46/M    11
   40  (< 5)    208  Josie Dwyer           Oskaloosa                               34:46.6 11:13/M    11
   41  (< 5)    206  Sabrina Schupp        Oskaloosa                               37:46.1 12:11/M    10

Team Summary Report - Girls

Middle School

Teams


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Jefferson West                         15               1   2   3   4   5   6   7         
        Top  5 Times: 1:22:42.0

Team Summary Report - Girls

JV Boys & Girls

Teams


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Tonganoxie                             15               1   2   3   4   5   6   7         
        Top  5 Times: 2:10:54.2

Team Summary Report - Girls

Varsity Girls

Teams


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Jefferson County North                 40               1   4   6  13  16  18  19         
        Top  5 Times: 2:02:51.4

    2 Perry Lecompton                        51               3   7   9  15  17  27             
        Top  5 Times: 2:05:12.1

    3 McLouth                                67               2   5  11  24  25  26             
        Top  5 Times: 2:09:26.9

    4 Maur Hill Academy                      89              12  14  20  21  22  29  30         
        Top  5 Times: 2:10:31.9

    5 Valley Falls                          100               8  10  23  28  31                 
        Top  5 Times: 2:17:29.8


Date Name & Distance Contact Results Photos
Oct 21
8:00 am
Montrose Invite
XC results
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 20
5:00 pm
MEC XC Championship
JV Boys & Girls

Results
Oct 20
4:30 pm
MEC XC Championship
Boys Varsity

Results
Oct 20
4:00 pm
MEC XC Championship
Girls Varsity

Results
Oct 17
9:00 am
Greater KC Suburban
Conference Red JV Boys

Results
Oct 17
8:30 am
Greater KC Suburban Conference
Red Division Varsity Girls

Results
Oct 17
9:30 am
Greater KC Suburban Conference
Red Division JV Girls

Results
Oct 17
8:00 am
Greater KC Suburban Conference
Red Division Varsity Boys

Results
Oct 15
5:30 pm
Warrensburg XC Boys Small Class

Results
Oct 15
5:00 pm
Warrensburg XC HS Girls

Results
Oct 15
4:30 pm
Warrensburg XC Varsity

Results
Oct 15
4:15 pm
Warrensburg XC Boys Middle

Results
Oct 15
4:00 pm
Warrensburg XC Girls Middle

Results
Oct 13
8:00 am
Cameron XC
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13
4:00 pm
BS MS Quad

Results
Oct 10
8:00 am
Butler Bears
XC Invite
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 10
8:00 am
Julia's Warriors Run for Hope
5k & 1 mile walk
Jodi Green
816-516-3164
greenj02@yahoo.com
www.juliaswarriorsrunforhop...

Results
Oct 7
4:30 pm
Ray Pec MS XC Invite

Results
Oct 7
8:00 am
Heartland 30K
Womens Results
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 7
8:00 am
Heartland 30K
Mens Results
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3
8:00 am
KC Classic XC
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 3
9:00 am
Savannah MS and HS XC Meet

Results
Sep 29
4:00 pm
Basehor Linwood MS XC 2020

Results
Sep 26
4:00 pm
Chieftain Invite
Varsity/JV Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 26
3:00 pm
Chieftain Invite
Varsity/JV Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 24
4:00 am
Grandview Invitational XC Meet

Results
Sep 22
4:00 pm
Tonganoxie Invitational XC Meet

John Tollefson
jtollefson@tong464.org

Results
Sep 22
4:00 pm
Duane Kimball Invitational

Daniel Benz
danielbenz@sjsd.k12.mo.us

Results
Sep 20
8:00 am
Kris Solsberg XC
Varsity Boys

Results
Sep 19
8:00 am
Kris Solsberg XC
JV Girls

Results
Sep 19
8:00 am
Kris Solsberg XC
JV Boys

Results
Sep 19
8:00 am
Kris Solsberg XC
Varsity Girls

Results
Sep 19
8:00 am
Olathe South Invitational
Zach Pope
ztpope@olatheschools.org

Results
Sep 18
3:00 pm
McLouth Invitational Cross

Results
Sep 12
8:00 am
Ray Pec Invite
C Girls
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 12
8:00 am
Ray Pec Invite
C Boys

Results
Sep 12
8:00 am
Ray Pec Invite
JV Girls
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 12
8:00 am
Ray Pec Invite
JV Boys
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 12
8:00 am
Ray Pec Invite
Varsity Girls
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 12
8:00 am
Ray Pec Invite
Varsity Boys
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 8
4:00 pm
Chillicothe Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 5
8:00 am
Cass County XC
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 3
8:00 am
Bobcat Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 22
7:30 am
Hearts for RMHC 5K/10K
Jeff Miles
816-724-4109
www.runsignup.com/Race/MO/P...

Results
Aug 13
7:00 pm
Martin City
Beer Mile
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jul 9
6:30 pm
Taco Mile 2020
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 20
8:00 am
Father's Day
Quarter Marathon
& Kids Run
Brad Ziegler
816-529-5860
brad@kcrunningcompany.com

Photos
Mar 7
9:00 am
Shamrock shuffle 5k
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Mar 7
9:00 am
Shamrock Shuffle 10K
Kristina Selters
shorty42001@yahoo.com
www.lawrencestpatricksdaypa...

Results
Mar 1
8:00 am
Fight for Air Climb
Team Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Mar 1
8:00 am
Fight for Air Climb
Firefighters Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Mar 1
8:00 am
Fight for Air Climb
Ultimate Climb Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Mar 1
8:00 am
Fight For Air Climb - Kansas
American Lung Association
Leslie Hernandez Brown
913.353.9166
leslie.hdzbrown@lung.org
www.kcclimb.org

Results
Feb 29
8:00 am
The Cookie Run 5K
Brad Ziegler
8165295860
brad@kcrunningcompany.com
www.cookierun5K.com

Results

Photos
Feb 15
8:00 am
Sweetheart Run
Team Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Feb 15
8:00 am
Sweetheart Run
10K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Feb 15
8:00 am
Sweetheart Run
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Feb 15
9:00 am
Head for the Cure Charleston
Scott Chilcutt
8163779281
scott@kcrunningcompany.com

Results
Feb 8
8:00 am
HFTC-Orlando
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Feb 8
10:00 am
Polar Plunge & 5k Strut
Cougar Gray
816.695.4743
grayc@ksso.org
www.plungeks.org/kc

Results
Feb 2
9:00 am
Kickoff 5K Run/Walk
Brad Ziegler
8165295860
brad@kcrunningcompany.com
www.kickoff5K.com

Results

Photos
Jan 26
8:00 am
Groundhog Run
Team Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jan 18
8:00 am
Battle of the Bean
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jan 1
9:00 am
Hangover Half Marathon
and 5K
Brad Ziegler
8165295860
brad@kcrunningcompany.com
www.kchangoverhalf.com

Results
Dec 8, 2019
9:00 am
Great Santa Run 5K and
Lil' Elves Kids Run
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.kcsantarun.com

Results

Photos
Dec 1, 2019
8:00 am
Talk to Me - A Program of Hope
Inaugural 5K run/walk
Elise DiCarlo
913-375-4900
www.runsignup.com/Race/MO/K...

Results
Nov 28, 2019
9:00 am
Thanksgiving Day 5K
and Kids Run
Josh Zabel
jzabel@sportkc.org
www.sportkc.org/thanksgivin...

Results

Photos
Nov 23, 2019
9:15 am
Angela's Army 5k & 1 Mile
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Nov 16, 2019
8:00 am
TJ5K
troy@kcrunningcompany.com
Results
Nov 16, 2019
8:00 am
HFTC Phoenix
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Nov 10, 2019
9:00 am
KU Vets Day 5K
April Blackmon Strange
785-864-2458
veterans@ku.edu
www.kuvetsday5k.com

Results

Photos
Nov 9, 2019
8:00 am
Longview
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Nov 9, 2019
8:00 am
Longview
10K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Nov 9, 2019
8:00 am
Longview
Half Marathon
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Nov 3, 2019
8:30 am
Who let the dogs out 5K
John Muir
3167652814
john@wichitarunningcompany.com

Results
Nov 3, 2019
8:00 am
Seize the Day 5k/10k

Results
Nov 3, 2019
8:00 am
Hope on the Hill 5K
william miller
9139481895
hopeonthehillkc@gmail.com
www.runsignup.com/Race/MO/K...

Results

Photos
Nov 2, 2019
10:00 am
MOXC Liberty Sectional

Results
Nov 2, 2019
10:30 am
Girls Varsity MOXC Sectional

Results
Nov 2, 2019
9:00 am
Cure of Ars 5K
JoAnn Bushko
joann@kcrunnningcompany.com

Results
Nov 2, 2019
10:00 am
MO XC
Class 3 Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Nov 2, 2019
10:00 am
MO XC
Class 3 Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Nov 2, 2019
9:00 am
MO XC
Class 2 Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Nov 2, 2019
9:00 am
MO XC
Class 2 Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Nov 2, 2019
8:00 am
MO XC
Class 1 Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Nov 2, 2019
8:00 am
MO XC
Class 1 Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 27, 2019
8:00 am
YLC Diabetes Dash 5k
Renee Weilbaker
816-550-6769
weilbake@gmail.com
www.diabetesdashforlife.com/

Results
Oct 27, 2019
8:00 am
Monster Dash 5K and
Lil' Monsters Kids Run
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com
www.kcmonsterdash.com

Results
Oct 26, 2019
11:00 am
MO District 7
Girls XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 26, 2019
10:00 am
MO District 7
Boys XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 26, 2019
9:00 am
Mileage Monsters 5k
Karl Koelle
913-636-9960
karl@1dosf.org
www.runsignup.com/Race/KS/O...

Results
Oct 26, 2019
6:00 pm
Monster Dash 5K and
Lil' Monsters Kids Run
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com
www.kcmonsterdash.com

Results
Oct 25, 2019
7:00 pm
Monster Dash 5K and
Lil' Monsters Kids Run
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results
Oct 19, 2019
8:00 am
Julia's Warriors Run for
Jodi Green
816-516-3164
greenj02@yahoo.com
www.juliaswarriorsrunforhop...

Results
Oct 17, 2019
4:00 pm
Warrensburg
Invitational XC Meet
Middle School Girls
Keith Chapman
kchapman@warrensburgR6.org

Results
Oct 17, 2019
4:00 pm
Warrensburg
Invitational XC Meet
Middle School Boys
Keith Chapman
kchapman@warrensburgR6.org

Results
Oct 17, 2019
4:00 pm
Warrensburg
Invitational XC Meet -
Varsity Girls
Keith Chapman
kchapman@warrensburgR6.org

Results
Oct 17, 2019
4:00 pm
Warrensburg
Invitational XC Meet
Varsity Boys
Keith Chapman
kchapman@warrensburgR6.org

Results
Oct 17, 2019
4:00 pm
Warrensburg Invitational
XC Meet - JV Boys and Girls
Keith Chapman
kchapman@warrensburgR6.org

Results
Oct 15, 2019
5:00 pm
Ozark Highlands
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 15, 2019
4:45 pm
Ozark Highlands
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 15, 2019
4:15 pm
Ozark Highland
MS Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 15, 2019
4:00 pm
Ozark Highland
MS Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 13, 2019
8:00 am
JCCC Lace Up for Learning
Judi Reilly
913-469-2718
jreilly@jccc.edu
jccc.edu/laceup5k

Results

Photos
Oct 12, 2019
10:00 am
Suburban Gold JV Boys

Results
Oct 12, 2019
9:30 am
Suburban Gold JV Girls

Results
Oct 12, 2019
9:00 am
Suburban Gold Varsity Boys

Results
Oct 12, 2019
8:30 am
Suburban Gold Varsity Girls

Results
Oct 12, 2019
9:30 am
Butler Bears Invite
MS Boys and Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 12, 2019
9:00 am
Butler Bears Invite
JV Boys and Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 12, 2019
8:45 am
Butler Bears Invite
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 12, 2019
8:30 am
Butler Bear Invite
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 12, 2019
8:00 am
HFTC Houston
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Oct 8, 2019
5:45 pm
Ray Pec South MS
A Team Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 8, 2019
5:45 pm
Ray Pec South MS
A Team Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 8, 2019
5:00 pm
Ray Pec South MS
B Team Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 8, 2019
4:30 pm
Ray Pec South MS
B Team Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 8, 2019
4:15 pm
Ray Pec South MS
C-Team Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 8, 2019
4:00 pm
Ray Pec South MS
C-Team Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 6, 2019
8:00 am
Bill Cross 5K
benefiting Feed Northland Kids
Chris Evans
816-301-4483
cevans@feednorthlandkids.org
www.raceroster.com/events/2...

Results
Oct 6, 2019
8:00 am
Oktoberfest 5K and Kids Run
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.kcoktoberfest5k.com

Results

Photos
Oct 5, 2019
4:00 pm
Louisburg Cider Run
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5, 2019
4:00 pm
Louisburg Cider Run
10K Resutls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5, 2019
9:30 am
Savannah MS XC Girls

Results
Oct 5, 2019
9:00 am
Savannah XC Girls JV/Varsity

Results
Oct 5, 2019
9:00 am
Fit 58 Center Education

Results
Oct 5, 2019
8:00 am
KC Classic
JV Girls & Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5, 2019
9:45 am
Savannah XC Middle School Boys

Results
Oct 5, 2019
8:00 am
KC Classic
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5, 2019
9:00 am
Savannah Boys XC JV/Varsity

Results
Oct 5, 2019
8:00 am
KC Classic
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5, 2019
8:00 am
KC Classic
Boys C-Team
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5, 2019
8:00 am
KC Classic
C-Team Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5, 2019
8:00 am
HFTC Cleveland
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Oct 5, 2019
9:00 am
"No One Fights Alone 5K"
Michele Bridges
9137312397
michelesevents@gmail.com
www.noonefightsalone5k.com

Results
Oct 2, 2019
5:00 pm
Irish Invite
Varstiy Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1, 2019
4:45 pm
BLMS XC Boys 8th Grade

Results
Oct 1, 2019
4:30 pm
BLMS XC Girls 8th Grade

Results
Oct 1, 2019
4:15 pm
BLMS XC Boys 7th Grade

Results
Oct 1, 2019
4:00 pm
BLMS XC Girls 7th Grade

Results
Oct 1, 2019
5:00 pm
Irish Invite
JV Girls/CTeam Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1, 2019
4:00 pm
Irish Invite
Varstiy Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1, 2019
4:00 pm
Irish Invite
JV Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 30, 2019
4:45 pm
Blue Springs MS XC Championships

Results
Sep 30, 2019
4:30 pm
Blue Springs MS XC Championships

Results
Sep 30, 2019
4:15 pm
Blue Springs MS XC Championship

Results
Sep 30, 2019
4:00 pm
Blue Springs MS XC Championships

Results
Sep 28, 2019
8:00 am
HFTC San Antonio
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Sep 28, 2019
8:00 am
Clinton Education Foundation
Ben Johnson
660-885-2266
bdjnp7@gmail.com
www.clintonmo5k.com

Results
Sep 28, 2019
9:00 am
Back the Blue 5K
5K Race/Walk
One-Mile Fun Run
Jenni King
918-931-1842
jenni@backtheblue5k.com
www.backtheblue5k.com

Results
Sep 26, 2019
4:30 pm
Grandview XC
Boys Varsity

Results
Sep 26, 2019
3:00 pm
Grandview XC
Girls JV

Results
Sep 26, 2019
3:30 pm
Grandview XC
Boys JV

Results
Sep 26, 2019
4:00 pm
Grandview XC
Varsity Girls

Results
Sep 26, 2019
2:30 pm
Grandview XC
Boys Freshman/Sophomore

Results
Sep 26, 2019
2:00 pm
Grandview XC
Girls Freshman/Sophomore

Results
Sep 26, 2019
8:00 am
Heartland 30K
Female Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 26, 2019
8:00 am
Heartland 30K
Mens Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 24, 2019
5:00 pm
Duane Kimble Invite
C-Team Boys and JV Girls
Troy Fitzgerald
8162041780
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 24, 2019
4:00 pm
Duane Kimble Invite
Varstiy Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 24, 2019
4:00 pm
Duane Kimble Invite
JV Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 24, 2019
5:00 pm
Duane Kimble Invite
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Looking for races before September, 24 2019? Click here