Race with KC Running Company                    Services                    KCRC events                    Race calendar                    RESULTS/PHOTOS

Savannah MS and HS XC Meet

Date: 2020-10-03

Contact:

Results:

Savannah XC 2020

Savannah XC 2020

October 03, 2020


Results By Race Management Systems, Inc.

Overall Finish List - Boys

Varsity Boys

Team


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1    221  Lane Zembles          Mound City High School                  18:30.9  3:42/K        
    2      2    219  Keaton Zembles        Mound City High School                  18:43.4  3:45/K        
    3  (< 5)    248  Caleb Lucas           Rock Port High School                   19:13.3  3:51/K        
    4      3    202  Hayden Simmer         Chillicothe High School                 19:20.1  3:52/K        
    5      4    222  Quinton Livengood     Mound City High School                  20:11.0  4:02/K        
    6      5    201  Clayton Savage        Chillicothe High School                 20:23.6  4:05/K        
    7  (< 5)    213  Andrew Schaeffer      Mid Buchannon High School               20:24.2  4:05/K        
    8  (< 5)    237  Colin Sanderson       Osborn High School                      20:39.6  4:08/K        
    9      6    224  William Heck          Mound City High School                  20:46.4  4:09/K        
   10      7    217  Carl Carver           Mound City High School                  21:03.3  4:13/K        
   11      8    203  Austin Lyford         Chillicothe High School                 21:04.8  4:13/K        
   12  (< 5)    212  Wyatt Taylor          DeKalb High School                      21:17.3  4:15/K        
   13  (< 5)    211  Tucker Estes          DeKalb High School                      21:39.6  4:20/K        
   14      9    220  Lane Flint            Mound City High School                  21:52.3  4:22/K        
   15  (< 5)    252  Lucas Schussler       Rock Port High School                   22:07.9  4:26/K        
   16     10    204  Gavin Funk            Chillicothe High School                 22:18.6  4:28/K        
   17     11    218  Jadon Griffin         Mound City High School                  22:22.5  4:29/K        
   18  (< 5)    239  Braxton Gibson        Osborn High School                      23:04.7  4:37/K        
   19  (< 5)    210  DJ Johnson            DeKalb High School                      23:05.3  4:37/K        
   20  (< 5)    253  Cy Walsh              Rock Port High School                   24:34.9  4:55/K        
   21  (< 5)    250  Bannack Skillen       Rock Port High School                   24:38.7  4:56/K        
   22  (< 5)    215  Joshua Cooper         Mid Buchannon High School               25:02.8  5:01/K        
   23     12    205  Kade Simmer           Chillicothe High School                 25:17.0  5:03/K        
   24  (< 5)    238  Marek Mitchell        Osborn High School                      25:54.8  5:11/K        
   25  (< 5)    214  Alexander Caulkin     Mid Buchannon High School               25:58.7  5:12/K        
   26  (< 5)    236  Joseph Nichols        Osborn High School                      44:05.7  8:49/K        



Overall Finish List - Boys

Middle School

Team


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1  (< 5)    285  Owen Dierenfeldt      Savannah                                10:04.5  6:43/M        
    2      1    278  Jommel Wing           Robidoux Middle School                  10:17.6  6:52/M        
    3      2    274  Christopher Holmquist Robidoux Middle School                  11:04.7  7:23/M        
    4      3    284  Quentin Sell          Robidoux Middle School                  11:22.6  7:35/M        
    5  (< 5)    286  Camden Chambers       Savannah                                11:27.8  7:39/M        
    6      4    276  Boady Jones           Robidoux Middle School                  12:29.8  8:20/M        
    7      5    277  Brayden Smith         Robidoux Middle School                  12:31.5  8:21/M        
    8      6    283  Adrian Parmenter      Robidoux Middle School                  14:00.2  9:20/M        
    9      7    273  Miguel Hiller         Robidoux Middle School                  19:05.6 12:44/M        
   10  (> 7)    275  Austin Johnson        Robidoux Middle School                  20:16.1 13:31/M        
   11  (> 7)    282  Noah Dehart           Robidoux Middle School                  26:16.2 17:31/M        

Detail Team Results - Boys

Varsity Boys

Team

Mound City High School    Finish Position -     1

  Team Score (places):  20  Team Score (times):    1:39:15.2   Average Time: 19:51.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    221  Lane Zembles                    1            1        18:30.9      18:30.9      0:00.0
    2    219  Keaton Zembles                  2            3        18:43.4      37:14.4      0:12.4
    3    222  Quinton Livengood               4            7        20:11.0      57:25.5      1:40.0
    4    224  William Heck                    6           13        20:46.4    1:18:11.9      2:15.4
    5    217  Carl Carver                     7           20        21:03.3    1:39:15.2      2:32.3
    6    220  Lane Flint                      9           29        21:52.3    2:01:07.6      3:21.3
    7    218  Jadon Griffin                  11           40        22:22.5    2:23:30.1      3:51.5

Chillicothe High School    Finish Position -     2

  Team Score (places):  38  Team Score (times):    1:48:24.2   Average Time: 21:40.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    202  Hayden Simmer                   3            3        19:20.1      19:20.1      0:49.1
    2    201  Clayton Savage                  5            8        20:23.6      39:43.7      1:52.6
    3    203  Austin Lyford                   8           16        21:04.8    1:00:48.6      2:33.8
    4    204  Gavin Funk                     10           26        22:18.6    1:23:07.2      3:47.6
    5    205  Kade Simmer                    12           38        25:17.0    1:48:24.2      6:46.0

Osborn High School    Finish Position - 99995

  Team Score (places): ***  Team Score (times):    Average Time: 

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    237  Colin Sanderson             Less Than  5           20:39.6      20:39.6      2:08.6
    2    239  Braxton Gibson              Less Than  5           23:04.7      43:44.4      4:33.7
    3    238  Marek Mitchell              Less Than  5           25:54.8    1:09:39.3      7:23.9
    4    236  Joseph Nichols              Less Than  5           44:05.7    1:53:45.0     25:34.7

Rock Port High School    Finish Position - 99995

  Team Score (places): ***  Team Score (times):    Average Time: 

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    248  Caleb Lucas                 Less Than  5           19:13.3      19:13.3      0:42.3
    2    252  Lucas Schussler             Less Than  5           22:07.9      41:21.3      3:36.9
    3    253  Cy Walsh                    Less Than  5           24:34.9    1:05:56.2      6:04.0
    4    250  Bannack Skillen             Less Than  5           24:38.7    1:30:35.0      6:07.7

DeKalb High School    Finish Position - 99996

  Team Score (places): ***  Team Score (times):    Average Time: 

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    212  Wyatt Taylor                Less Than  5           21:17.3      21:17.3      2:46.4
    2    211  Tucker Estes                Less Than  5           21:39.6      42:56.9      3:08.6
    3    210  DJ Johnson                  Less Than  5           23:05.3    1:06:02.3      4:34.3

Mid Buchannon High School    Finish Position - 99996

  Team Score (places): ***  Team Score (times):    Average Time: 

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    213  Andrew Schaeffer            Less Than  5           20:24.2      20:24.2      1:53.3
    2    215  Joshua Cooper               Less Than  5           25:02.8      45:27.1      6:31.8
    3    214  Alexander Caulkin           Less Than  5           25:58.7    1:11:25.8      7:27.7



Detail Team Results - Boys

Middle School

Team


Robidoux Middle School    Finish Position -     1

  Team Score (places):  15  Team Score (times):      57:46.4   Average Time: 11:33.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    278  Jommel Wing                     1            1        10:17.6      10:17.6      0:13.1
    2    274  Christopher Holmquist           2            3        11:04.7      21:22.3      1:00.2
    3    284  Quentin Sell                    3            6        11:22.6      32:45.0      1:18.1
    4    276  Boady Jones                     4           10        12:29.8      45:14.8      2:25.3
    5    277  Brayden Smith                   5           15        12:31.5      57:46.4      2:27.0
    6    283  Adrian Parmenter                6           21        14:00.2    1:11:46.7      3:55.7
    7    273  Miguel Hiller                   7           28        19:05.6    1:30:52.3      9:01.1
    8    275  Austin Johnson              More Than  7           20:16.1    1:51:08.4     10:11.5
    9    282  Noah Dehart                 More Than  7           26:16.2    2:17:24.6     16:11.7

Savannah    Finish Position - 99997

  Team Score (places): ***  Team Score (times):    Average Time: 

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    285  Owen Dierenfeldt            Less Than  5           10:04.5      10:04.5      0:00.0
    2    286  Camden Chambers             Less Than  5           11:27.8      21:32.3      1:23.3

Overall Finish List - Girls

Varsity Girls

Team


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1    229  Jaclyn Riedinger      North Andrew High School                22:00.0  4:24/K        
    2  (< 5)    251  Aubrey Watkins        Rock Port High School                   22:46.2  4:33/K        
    3  (< 5)    208  Kadence Shipers       Chillicothe High School                 23:55.2  4:47/K        
    4  (< 5)    207  Juliann Gabrielson    Chillicothe High School                 24:10.7  4:50/K        
    5      2    231  Reagan Walker         North Andrew High School                24:12.4  4:50/K        
    6      3    230  Brylie Brincks        North Andrew High School                24:41.3  4:56/K        
    7  (< 5)    244  Josie Brush           Osborn High School                      24:48.4  4:58/K        
    8  (< 5)    254  Kathryn Yingling      Rock Port High School                   24:56.8  4:59/K        
    9  (< 5)    209  Kaylynn Cranmer       Chillicothe High School                 25:08.6  5:02/K        
   10      4    234  Michaela Sybert       North Andrew High School                25:33.7  5:07/K        
   11  (< 5)    245  Olivia Dierenfeldt    Osborn High School                      27:03.8  5:25/K        
   12      5    235  Kendall Nester        North Andrew High School                27:49.1  5:34/K        
   13      6    232  Riley Walker          North Andrew High School                28:26.9  5:41/K        
   14  (< 5)    255  Caydence Stains       Rock Port High School                   28:46.7  5:45/K        
   15  (< 5)    225  Emmie Akers           Mound City High School                  32:51.9  6:34/K        
   16  (< 5)    247  Alyssa Sanderson      Osborn High School                      35:07.4  7:01/K        



Overall Finish List - Girls

JV Girls

Team


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1  (< 5)    246  Trista Riley          Osborn High School                      26:04.8  5:13/K        
    2  (< 5)    256  Haylee Hoffman        Rock Port High School                   33:45.9  6:45/K        



Overall Finish List - Girls

Middle School

Team


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace       

    1      1    280  Takyra Donnell        Robidoux Middle School                  11:22.5  7:35/M        
    2  (< 5)    289  Allie Moore`          Savannah                                13:27.4  8:58/M        
    3      2    281  Alivia Sell           Robidoux Middle School                  14:12.1  9:28/M        
    4  (< 5)    287  Ava Demoss            Savannah                                15:06.4 10:04/M        
    5      3    272  Mariah Lankford       Robidoux Middle School                  15:08.7 10:06/M        
    6      4    271  Gracie Edwards        Robidoux Middle School                  15:10.0 10:07/M        
    7      5    279  Jayden Alles          Robidoux Middle School                  19:32.1 13:01/M        
    8  (< 5)    288  Kristin Sipes         Savannah                                19:48.8 13:13/M        
    9      6    270  Nevada Alexander      Robidoux Middle School                  22:43.0 15:09/M        

Detail Team Results - Girls

Varsity Girls

Team

North Andrew High School    Finish Position -     1

  Team Score (places):  15  Team Score (times):    2:04:16.7   Average Time: 24:51.3

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    229  Jaclyn Riedinger                1            1        22:00.0      22:00.0      0:00.0
    2    231  Reagan Walker                   2            3        24:12.4      46:12.4      2:12.3
    3    230  Brylie Brincks                  3            6        24:41.3    1:10:53.8      2:41.3
    4    234  Michaela Sybert                 4           10        25:33.7    1:36:27.5      3:33.6
    5    235  Kendall Nester                  5           15        27:49.1    2:04:16.7      5:49.1
    6    232  Riley Walker                    6           21        28:26.9    2:32:43.6      6:26.8

Chillicothe High School    Finish Position - 99996

  Team Score (places): ***  Team Score (times):    Average Time: 

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    208  Kadence Shipers             Less Than  5           23:55.2      23:55.2      1:55.1
    2    207  Juliann Gabrielson          Less Than  5           24:10.7      48:05.9      2:10.6
    3    209  Kaylynn Cranmer             Less Than  5           25:08.6    1:13:14.6      3:08.6

Osborn High School    Finish Position - 99996

  Team Score (places): ***  Team Score (times):    Average Time: 

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    244  Josie Brush                 Less Than  5           24:48.4      24:48.4      2:48.4
    2    245  Olivia Dierenfeldt          Less Than  5           27:03.8      51:52.3      5:03.8
    3    247  Alyssa Sanderson            Less Than  5           35:07.4    1:26:59.8     13:07.4

Rock Port High School    Finish Position - 99996

  Team Score (places): ***  Team Score (times):    Average Time: 

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    251  Aubrey Watkins              Less Than  5           22:46.2      22:46.2      0:46.2
    2    254  Kathryn Yingling            Less Than  5           24:56.8      47:43.1      2:56.8
    3    255  Caydence Stains             Less Than  5           28:46.7    1:16:29.8      6:46.6

Mound City High School    Finish Position - 99998

  Team Score (places): ***  Team Score (times):    Average Time: 

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    225  Emmie Akers                 Less Than  5           32:51.9      32:51.9     10:51.8



Detail Team Results - Girls

JV Girls

Team


Osborn High School    Finish Position - 99998

  Team Score (places): ***  Team Score (times):    Average Time: 

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    246  Trista Riley                Less Than  5           26:04.8      26:04.8      0:00.0

Rock Port High School    Finish Position - 99998

  Team Score (places): ***  Team Score (times):    Average Time: 

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    256  Haylee Hoffman              Less Than  5           33:45.9      33:45.9      7:41.1



Detail Team Results - Girls

Middle School

Team


Robidoux Middle School    Finish Position -     1

  Team Score (places):  15  Team Score (times):    1:15:25.6   Average Time: 15:05.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    280  Takyra Donnell                  1            1        11:22.5      11:22.5      0:00.0
    2    281  Alivia Sell                     2            3        14:12.1      25:34.6      2:49.6
    3    272  Mariah Lankford                 3            6        15:08.7      40:43.4      3:46.2
    4    271  Gracie Edwards                  4           10        15:10.0      55:53.5      3:47.5
    5    279  Jayden Alles                    5           15        19:32.1    1:15:25.6      8:09.6
    6    270  Nevada Alexander                6           21        22:43.0    1:38:08.7     11:20.5

Savannah    Finish Position - 99996

  Team Score (places): ***  Team Score (times):    Average Time: 

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                         Place        Place      Time        Time        Back
    1    289  Allie Moore`                Less Than  5           13:27.4      13:27.4      2:04.8
    2    287  Ava Demoss                  Less Than  5           15:06.4      28:33.8      3:43.8
    3    288  Kristin Sipes               Less Than  5           19:48.8      48:22.6      8:26.2

Date Name & Distance Contact Results Photos
Oct 21
8:00 am
Montrose Invite
XC results
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 20
5:00 pm
MEC XC Championship
JV Boys & Girls

Results
Oct 20
4:30 pm
MEC XC Championship
Boys Varsity

Results
Oct 20
4:00 pm
MEC XC Championship
Girls Varsity

Results
Oct 17
9:00 am
Greater KC Suburban
Conference Red JV Boys

Results
Oct 17
8:30 am
Greater KC Suburban Conference
Red Division Varsity Girls

Results
Oct 17
9:30 am
Greater KC Suburban Conference
Red Division JV Girls

Results
Oct 17
8:00 am
Greater KC Suburban Conference
Red Division Varsity Boys

Results
Oct 15
5:30 pm
Warrensburg XC Boys Small Class

Results
Oct 15
5:00 pm
Warrensburg XC HS Girls

Results
Oct 15
4:30 pm
Warrensburg XC Varsity

Results
Oct 15
4:15 pm
Warrensburg XC Boys Middle

Results
Oct 15
4:00 pm
Warrensburg XC Girls Middle

Results
Oct 13
8:00 am
Cameron XC
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13
4:00 pm
BS MS Quad

Results
Oct 10
8:00 am
Butler Bears
XC Invite
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 10
8:00 am
Julia's Warriors Run for Hope
5k & 1 mile walk
Jodi Green
816-516-3164
greenj02@yahoo.com
www.juliaswarriorsrunforhop...

Results
Oct 7
4:30 pm
Ray Pec MS XC Invite

Results
Oct 7
8:00 am
Heartland 30K
Womens Results
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 7
8:00 am
Heartland 30K
Mens Results
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3
8:00 am
KC Classic XC
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 3
9:00 am
Savannah MS and HS XC Meet

Results
Sep 29
4:00 pm
Basehor Linwood MS XC 2020

Results
Sep 26
4:00 pm
Chieftain Invite
Varsity/JV Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 26
3:00 pm
Chieftain Invite
Varsity/JV Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 24
4:00 am
Grandview Invitational XC Meet

Results
Sep 22
4:00 pm
Tonganoxie Invitational XC Meet

John Tollefson
jtollefson@tong464.org

Results
Sep 22
4:00 pm
Duane Kimball Invitational

Daniel Benz
danielbenz@sjsd.k12.mo.us

Results
Sep 20
8:00 am
Kris Solsberg XC
Varsity Boys

Results
Sep 19
8:00 am
Kris Solsberg XC
JV Girls

Results
Sep 19
8:00 am
Kris Solsberg XC
JV Boys

Results
Sep 19
8:00 am
Kris Solsberg XC
Varsity Girls

Results
Sep 19
8:00 am
Olathe South Invitational
Zach Pope
ztpope@olatheschools.org

Results
Sep 18
3:00 pm
McLouth Invitational Cross

Results
Sep 12
8:00 am
Ray Pec Invite
C Girls
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 12
8:00 am
Ray Pec Invite
C Boys

Results
Sep 12
8:00 am
Ray Pec Invite
JV Girls
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 12
8:00 am
Ray Pec Invite
JV Boys
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 12
8:00 am
Ray Pec Invite
Varsity Girls
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 12
8:00 am
Ray Pec Invite
Varsity Boys
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 8
4:00 pm
Chillicothe Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 5
8:00 am
Cass County XC
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 3
8:00 am
Bobcat Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 22
7:30 am
Hearts for RMHC 5K/10K
Jeff Miles
816-724-4109
www.runsignup.com/Race/MO/P...

Results
Aug 13
7:00 pm
Martin City
Beer Mile
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jul 9
6:30 pm
Taco Mile 2020
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 20
8:00 am
Father's Day
Quarter Marathon
& Kids Run
Brad Ziegler
816-529-5860
brad@kcrunningcompany.com

Photos
Mar 7
9:00 am
Shamrock shuffle 5k
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Mar 7
9:00 am
Shamrock Shuffle 10K
Kristina Selters
shorty42001@yahoo.com
www.lawrencestpatricksdaypa...

Results
Mar 1
8:00 am
Fight for Air Climb
Team Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Mar 1
8:00 am
Fight for Air Climb
Firefighters Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Mar 1
8:00 am
Fight for Air Climb
Ultimate Climb Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Mar 1
8:00 am
Fight For Air Climb - Kansas
American Lung Association
Leslie Hernandez Brown
913.353.9166
leslie.hdzbrown@lung.org
www.kcclimb.org

Results
Feb 29
8:00 am
The Cookie Run 5K
Brad Ziegler
8165295860
brad@kcrunningcompany.com
www.cookierun5K.com

Results

Photos
Feb 15
8:00 am
Sweetheart Run
Team Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Feb 15
8:00 am
Sweetheart Run
10K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Feb 15
8:00 am
Sweetheart Run
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Feb 15
9:00 am
Head for the Cure Charleston
Scott Chilcutt
8163779281
scott@kcrunningcompany.com

Results
Feb 8
8:00 am
HFTC-Orlando
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Feb 8
10:00 am
Polar Plunge & 5k Strut
Cougar Gray
816.695.4743
grayc@ksso.org
www.plungeks.org/kc

Results
Feb 2
9:00 am
Kickoff 5K Run/Walk
Brad Ziegler
8165295860
brad@kcrunningcompany.com
www.kickoff5K.com

Results

Photos
Jan 26
8:00 am
Groundhog Run
Team Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jan 18
8:00 am
Battle of the Bean
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jan 1
9:00 am
Hangover Half Marathon
and 5K
Brad Ziegler
8165295860
brad@kcrunningcompany.com
www.kchangoverhalf.com

Results
Dec 8, 2019
9:00 am
Great Santa Run 5K and
Lil' Elves Kids Run
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.kcsantarun.com

Results

Photos
Dec 1, 2019
8:00 am
Talk to Me - A Program of Hope
Inaugural 5K run/walk
Elise DiCarlo
913-375-4900
www.runsignup.com/Race/MO/K...

Results
Nov 28, 2019
9:00 am
Thanksgiving Day 5K
and Kids Run
Josh Zabel
jzabel@sportkc.org
www.sportkc.org/thanksgivin...

Results

Photos
Nov 23, 2019
9:15 am
Angela's Army 5k & 1 Mile
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Nov 16, 2019
8:00 am
TJ5K
troy@kcrunningcompany.com
Results
Nov 16, 2019
8:00 am
HFTC Phoenix
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Nov 10, 2019
9:00 am
KU Vets Day 5K
April Blackmon Strange
785-864-2458
veterans@ku.edu
www.kuvetsday5k.com

Results

Photos
Nov 9, 2019
8:00 am
Longview
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Nov 9, 2019
8:00 am
Longview
10K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Nov 9, 2019
8:00 am
Longview
Half Marathon
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Nov 3, 2019
8:30 am
Who let the dogs out 5K
John Muir
3167652814
john@wichitarunningcompany.com

Results
Nov 3, 2019
8:00 am
Seize the Day 5k/10k

Results
Nov 3, 2019
8:00 am
Hope on the Hill 5K
william miller
9139481895
hopeonthehillkc@gmail.com
www.runsignup.com/Race/MO/K...

Results

Photos
Nov 2, 2019
10:00 am
MOXC Liberty Sectional

Results
Nov 2, 2019
10:30 am
Girls Varsity MOXC Sectional

Results
Nov 2, 2019
9:00 am
Cure of Ars 5K
JoAnn Bushko
joann@kcrunnningcompany.com

Results
Nov 2, 2019
10:00 am
MO XC
Class 3 Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Nov 2, 2019
10:00 am
MO XC
Class 3 Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Nov 2, 2019
9:00 am
MO XC
Class 2 Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Nov 2, 2019
9:00 am
MO XC
Class 2 Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Nov 2, 2019
8:00 am
MO XC
Class 1 Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Nov 2, 2019
8:00 am
MO XC
Class 1 Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 27, 2019
8:00 am
YLC Diabetes Dash 5k
Renee Weilbaker
816-550-6769
weilbake@gmail.com
www.diabetesdashforlife.com/

Results
Oct 27, 2019
8:00 am
Monster Dash 5K and
Lil' Monsters Kids Run
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com
www.kcmonsterdash.com

Results
Oct 26, 2019
11:00 am
MO District 7
Girls XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 26, 2019
10:00 am
MO District 7
Boys XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 26, 2019
9:00 am
Mileage Monsters 5k
Karl Koelle
913-636-9960
karl@1dosf.org
www.runsignup.com/Race/KS/O...

Results
Oct 26, 2019
6:00 pm
Monster Dash 5K and
Lil' Monsters Kids Run
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com
www.kcmonsterdash.com

Results
Oct 25, 2019
7:00 pm
Monster Dash 5K and
Lil' Monsters Kids Run
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results
Oct 19, 2019
8:00 am
Julia's Warriors Run for
Jodi Green
816-516-3164
greenj02@yahoo.com
www.juliaswarriorsrunforhop...

Results
Oct 17, 2019
4:00 pm
Warrensburg
Invitational XC Meet
Middle School Girls
Keith Chapman
kchapman@warrensburgR6.org

Results
Oct 17, 2019
4:00 pm
Warrensburg
Invitational XC Meet
Middle School Boys
Keith Chapman
kchapman@warrensburgR6.org

Results
Oct 17, 2019
4:00 pm
Warrensburg
Invitational XC Meet -
Varsity Girls
Keith Chapman
kchapman@warrensburgR6.org

Results
Oct 17, 2019
4:00 pm
Warrensburg
Invitational XC Meet
Varsity Boys
Keith Chapman
kchapman@warrensburgR6.org

Results
Oct 17, 2019
4:00 pm
Warrensburg Invitational
XC Meet - JV Boys and Girls
Keith Chapman
kchapman@warrensburgR6.org

Results
Oct 15, 2019
5:00 pm
Ozark Highlands
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 15, 2019
4:45 pm
Ozark Highlands
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 15, 2019
4:15 pm
Ozark Highland
MS Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 15, 2019
4:00 pm
Ozark Highland
MS Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 13, 2019
8:00 am
JCCC Lace Up for Learning
Judi Reilly
913-469-2718
jreilly@jccc.edu
jccc.edu/laceup5k

Results

Photos
Oct 12, 2019
10:00 am
Suburban Gold JV Boys

Results
Oct 12, 2019
9:30 am
Suburban Gold JV Girls

Results
Oct 12, 2019
9:00 am
Suburban Gold Varsity Boys

Results
Oct 12, 2019
8:30 am
Suburban Gold Varsity Girls

Results
Oct 12, 2019
9:30 am
Butler Bears Invite
MS Boys and Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 12, 2019
9:00 am
Butler Bears Invite
JV Boys and Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 12, 2019
8:45 am
Butler Bears Invite
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 12, 2019
8:30 am
Butler Bear Invite
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 12, 2019
8:00 am
HFTC Houston
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Oct 8, 2019
5:45 pm
Ray Pec South MS
A Team Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 8, 2019
5:45 pm
Ray Pec South MS
A Team Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 8, 2019
5:00 pm
Ray Pec South MS
B Team Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 8, 2019
4:30 pm
Ray Pec South MS
B Team Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 8, 2019
4:15 pm
Ray Pec South MS
C-Team Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 8, 2019
4:00 pm
Ray Pec South MS
C-Team Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 6, 2019
8:00 am
Bill Cross 5K
benefiting Feed Northland Kids
Chris Evans
816-301-4483
cevans@feednorthlandkids.org
www.raceroster.com/events/2...

Results
Oct 6, 2019
8:00 am
Oktoberfest 5K and Kids Run
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.kcoktoberfest5k.com

Results

Photos
Oct 5, 2019
4:00 pm
Louisburg Cider Run
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5, 2019
4:00 pm
Louisburg Cider Run
10K Resutls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5, 2019
9:30 am
Savannah MS XC Girls

Results
Oct 5, 2019
9:00 am
Savannah XC Girls JV/Varsity

Results
Oct 5, 2019
9:00 am
Fit 58 Center Education

Results
Oct 5, 2019
8:00 am
KC Classic
JV Girls & Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5, 2019
9:45 am
Savannah XC Middle School Boys

Results
Oct 5, 2019
8:00 am
KC Classic
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5, 2019
9:00 am
Savannah Boys XC JV/Varsity

Results
Oct 5, 2019
8:00 am
KC Classic
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5, 2019
8:00 am
KC Classic
Boys C-Team
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5, 2019
8:00 am
KC Classic
C-Team Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5, 2019
8:00 am
HFTC Cleveland
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Oct 5, 2019
9:00 am
"No One Fights Alone 5K"
Michele Bridges
9137312397
michelesevents@gmail.com
www.noonefightsalone5k.com

Results
Oct 2, 2019
5:00 pm
Irish Invite
Varstiy Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1, 2019
4:45 pm
BLMS XC Boys 8th Grade

Results
Oct 1, 2019
4:30 pm
BLMS XC Girls 8th Grade

Results
Oct 1, 2019
4:15 pm
BLMS XC Boys 7th Grade

Results
Oct 1, 2019
4:00 pm
BLMS XC Girls 7th Grade

Results
Oct 1, 2019
5:00 pm
Irish Invite
JV Girls/CTeam Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1, 2019
4:00 pm
Irish Invite
Varstiy Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1, 2019
4:00 pm
Irish Invite
JV Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 30, 2019
4:45 pm
Blue Springs MS XC Championships

Results
Sep 30, 2019
4:30 pm
Blue Springs MS XC Championships

Results
Sep 30, 2019
4:15 pm
Blue Springs MS XC Championship

Results
Sep 30, 2019
4:00 pm
Blue Springs MS XC Championships

Results
Sep 28, 2019
8:00 am
HFTC San Antonio
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Sep 28, 2019
8:00 am
Clinton Education Foundation
Ben Johnson
660-885-2266
bdjnp7@gmail.com
www.clintonmo5k.com

Results
Sep 28, 2019
9:00 am
Back the Blue 5K
5K Race/Walk
One-Mile Fun Run
Jenni King
918-931-1842
jenni@backtheblue5k.com
www.backtheblue5k.com

Results
Sep 26, 2019
4:30 pm
Grandview XC
Boys Varsity

Results
Sep 26, 2019
3:00 pm
Grandview XC
Girls JV

Results
Sep 26, 2019
3:30 pm
Grandview XC
Boys JV

Results
Sep 26, 2019
4:00 pm
Grandview XC
Varsity Girls

Results
Sep 26, 2019
2:30 pm
Grandview XC
Boys Freshman/Sophomore

Results
Sep 26, 2019
2:00 pm
Grandview XC
Girls Freshman/Sophomore

Results
Sep 26, 2019
8:00 am
Heartland 30K
Female Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 26, 2019
8:00 am
Heartland 30K
Mens Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 24, 2019
5:00 pm
Duane Kimble Invite
C-Team Boys and JV Girls
Troy Fitzgerald
8162041780
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 24, 2019
4:00 pm
Duane Kimble Invite
Varstiy Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 24, 2019
4:00 pm
Duane Kimble Invite
JV Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 24, 2019
5:00 pm
Duane Kimble Invite
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Looking for races before September, 24 2019? Click here