Race with KC Running Company                    Services                    KCRC events                    Race calendar                    RESULTS/PHOTOS

Grain Valley XC Girls
Middle School
Sock it to Cancer

Date: 2022-10-01

Contact: Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results:

Grain Valley XC Sock it to Cancer Invite

Grain Valley XC Sock it to Cancer Invite

October 01, 2022


Results By Race Management Systems, Inc.

Table of Contents

Finish List - Girls - MS Girls
Team Detail - Girls - MS Girls
Top

Overall Finish List - Girls

MS Girls


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1  (< 5)    434  Kate Wareham          Montrose High School                    13:57.4  6:59/M    8 
    2      1    498  Natalie Doney         Odessa Middle School                    14:33.4  7:17/M    8 
    3  (< 5)    668  Nicholina Sheldon     Sheldon                                 14:53.7  7:27/M    8 
    4      2    346  Adelaide Sturgill     Knob Noster High School                 15:25.7  7:43/M    7 
    5      3    500  Gabby Jeffery         Odessa Middle School                    15:37.2  7:49/M    8 
    6      4    214  Emma Blew             Grain Valley Middle School              15:50.9  7:55/M    8 
    7      5    229  Lillian Snider        Grain Valley Middle School              15:51.3  7:56/M    8 
    8  (< 5)    472  Hannah Smith          Oak Grove Middle School                 15:59.1  8:00/M    8 
    9  (< 5)    406  Faith Throgmorton     Lone Jack High School                   16:00.7  8:00/M    7 
   10  (< 5)    433  Grace Engeman         Montrose High School                    16:02.8  8:01/M    7 
   11  (< 5)    322  Peyton KEE            Kingsville High School                  16:07.1  8:04/M    7 
   12      6    341  Jenna Berislavich     Knob Noster High School                 16:17.7  8:09/M    8 
   13      7    495  Baylor Bainbridge     Odessa Middle School                    16:18.6  8:09/M    8 
   14      8    343  Ella Goodrich         Knob Noster High School                 16:34.2  8:17/M    8 
   15      9    496  Zoe Bullock           Odessa Middle School                    16:42.5  8:21/M    8 
   16     10    345  Summer Stiles         Knob Noster High School                 16:52.8  8:26/M    7 
   17     11    344  Caroline Ransome      Knob Noster High School                 17:00.7  8:30/M    8 
   18     12    501  Taylor Little         Odessa Middle School                    17:04.1  8:32/M    7 
   19  (< 5)    136  Emme Dodd             Cameron Middle School                   17:07.2  8:34/M    8 
   20     13    223  Molly Jones           Grain Valley Middle School              17:17.6  8:39/M    8 
   21  (< 5)    139  Lexi Robinson         Cameron Middle School                   17:30.4  8:45/M    8 
   22  (< 5)    432  Lauren Bailey         Montrose High School                    17:41.8  8:51/M    6 
   23  (< 5)    405  Bonnie Oliphant       Lone Jack High School                   17:50.6  8:55/M    8 
   24     14    218  Olivia Crowder        Grain Valley Middle School              18:01.4  9:01/M    7 
   25     15    348  Lea Wilson            Knob Noster High School                 18:10.2  9:05/M    8 
   26  (< 5)    138  Isabella Ramey        Cameron Middle School                   18:23.6  9:12/M    8 
   27     16    221  Londyn Harker         Grain Valley Middle School              18:28.9  9:14/M    7 
   28     17    219  Mia Gille             Grain Valley Middle School              18:42.9  9:21/M    8 
   29     18    227  Ashlynn Moore         Grain Valley Middle School              18:43.1  9:22/M    8 
   30  (> 7)    222  Lilian Hartstack      Grain Valley Middle School              18:44.0  9:22/M    7 
   31  (> 7)    217  Gracelynn Crede       Grain Valley Middle School              18:44.0  9:22/M    7 
   32  (< 5)    137  Macy Essary           Cameron Middle School                   18:57.0  9:29/M    8 
   33  (> 7)    216  Lillian Chidester     Grain Valley Middle School              19:01.3  9:31/M    7 
   34  (> 7)    228  Brooke Morrison       Grain Valley Middle School              19:14.1  9:37/M    7 
   35  (< 5)    471  Elianna Ruiz          Oak Grove Middle School                 19:36.2  9:48/M    8 
   36  (> 7)    230  Annabella Turner      Grain Valley Middle School              19:39.0  9:50/M    7 
   37  (< 5)    469  Caiti Blansit         Oak Grove Middle School                 19:43.1  9:52/M    8 
   38  (> 7)    226  Marlie McCain         Grain Valley Middle School              20:04.5 10:02/M    7 
   39     19    342  Nora Blain            Knob Noster High School                 20:32.1 10:16/M    7 
   40  (< 5)    125  Tempest Coeffelt      Butler MS                               20:43.4 10:22/M    5 
   41     20    503  Lola Walter           Odessa Middle School                    21:21.7 10:41/M    8 
   42  (< 5)    404  Kate Jack             Lone Jack High School                   21:27.6 10:44/M    8 
   43  (> 7)    347  Sheryl Sullivan       Knob Noster High School                 21:31.7 10:46/M    7 
   44     21    497  Makayla Cole          Odessa Middle School                    21:45.8 10:53/M    7 
   45  (> 7)    225  Lily Lucas            Grain Valley Middle School              22:48.8 11:24/M    7 
   46  (< 5)    470  La'Myia Hawkins       Oak Grove Middle School                 23:08.8 11:34/M    8 
   47  (> 7)    231  Morgan White          Grain Valley Middle School              23:19.2 11:40/M    8 
   48  (> 7)    224  Claire Lehmann        Grain Valley Middle School              23:20.9 11:40/M    8 
   49  (< 5)    276  Tayler Mead           Hardin-Central MS                       23:57.0 11:59/M    6 
Top

Detail Team Results - Girls

MS Girls

Odessa Middle School    Finish Position -     1

  Team Score (places):  32  Team Score (times):    1:20:15.9   Average Time: 16:03.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    498  Natalie Doney          8        1            1        14:33.4      14:33.4      0:36.0
    2    500  Gabby Jeffery          8        3            4        15:37.2      30:10.6      1:39.8
    3    495  Baylor Bainbridge      8        7           11        16:18.6      46:29.3      2:21.2
    4    496  Zoe Bullock            8        9           20        16:42.5    1:03:11.8      2:45.0
    5    501  Taylor Little          7       12           32        17:04.1    1:20:15.9      3:06.7
    6    503  Lola Walter            8       20           52        21:21.7    1:41:37.6      7:24.3
    7    497  Makayla Cole           7       21           73        21:45.8    2:03:23.5      7:48.4

Knob Noster High School    Finish Position -     2

  Team Score (places):  37  Team Score (times):    1:22:11.2   Average Time: 16:26.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    346  Adelaide Sturgill      7        2            2        15:25.7      15:25.7      1:28.3
    2    341  Jenna Berislavich      8        6            8        16:17.7      31:43.4      2:20.3
    3    343  Ella Goodrich          8        8           16        16:34.2      48:17.7      2:36.8
    4    345  Summer Stiles          7       10           26        16:52.8    1:05:10.5      2:55.3
    5    344  Caroline Ransome       8       11           37        17:00.7    1:22:11.2      3:03.3
    6    348  Lea Wilson             8       15           52        18:10.2    1:40:21.5      4:12.8
    7    342  Nora Blain             7       19           71        20:32.1    2:00:53.6      6:34.7
    8    347  Sheryl Sullivan        7    More Than  7           21:31.7    2:22:25.3      7:34.2

Grain Valley Middle School    Finish Position -     3

  Team Score (places):  52  Team Score (times):    1:25:30.3   Average Time: 17:06.0

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    214  Emma Blew              8        4            4        15:50.9      15:50.9      1:53.5
    2    229  Lillian Snider         8        5            9        15:51.3      31:42.2      1:53.9
    3    223  Molly Jones            8       13           22        17:17.6      48:59.9      3:20.2
    4    218  Olivia Crowder         7       14           36        18:01.4    1:07:01.4      4:04.0
    5    221  Londyn Harker          7       16           52        18:28.9    1:25:30.3      4:31.5
    6    219  Mia Gille              8       17           69        18:42.9    1:44:13.3      4:45.5
    7    227  Ashlynn Moore          8       18           87        18:43.1    2:02:56.4      4:45.7
    8    222  Lilian Hartstack       7    More Than  7           18:44.0    2:21:40.4      4:46.5
    9    217  Gracelynn Crede        7    More Than  7           18:44.0    2:40:24.5      4:46.6
   10    216  Lillian Chidester      7    More Than  7           19:01.3    2:59:25.8      5:03.9
   11    228  Brooke Morrison        7    More Than  7           19:14.1    3:18:40.0      5:16.7
   12    230  Annabella Turner       7    More Than  7           19:39.0    3:38:19.1      5:41.6
   13    226  Marlie McCain          7    More Than  7           20:04.5    3:58:23.6      6:07.1
   14    225  Lily Lucas             7    More Than  7           22:48.8    4:21:12.5      8:51.4
   15    231  Morgan White           8    More Than  7           23:19.2    4:44:31.7      9:21.8
   16    224  Claire Lehmann         8    More Than  7           23:20.9    5:07:52.6      9:23.5

Cameron Middle School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    136  Emme Dodd              8    Less Than  5           17:07.2      17:07.2      3:09.8
    2    139  Lexi Robinson          8    Less Than  5           17:30.4      34:37.7      3:33.0
    3    138  Isabella Ramey         8    Less Than  5           18:23.6      53:01.3      4:26.2
    4    137  Macy Essary            8    Less Than  5           18:57.0    1:11:58.3      4:59.5

Oak Grove Middle School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    472  Hannah Smith           8    Less Than  5           15:59.1      15:59.1      2:01.7
    2    471  Elianna Ruiz           8    Less Than  5           19:36.2      35:35.4      5:38.8
    3    469  Caiti Blansit          8    Less Than  5           19:43.1      55:18.5      5:45.7
    4    470  La'Myia Hawkins        8    Less Than  5           23:08.8    1:18:27.4      9:11.4

Lone Jack High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    406  Faith Throgmorton      7    Less Than  5           16:00.7      16:00.7      2:03.3
    2    405  Bonnie Oliphant        8    Less Than  5           17:50.6      33:51.3      3:53.2
    3    404  Kate Jack              8    Less Than  5           21:27.6      55:19.0      7:30.2

Montrose High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    434  Kate Wareham           8    Less Than  5           13:57.4      13:57.4      0:00.0
    2    433  Grace Engeman          7    Less Than  5           16:02.8      30:00.2      2:05.4
    3    432  Lauren Bailey          6    Less Than  5           17:41.8      47:42.1      3:44.4

Butler MS    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    125  Tempest Coeffelt       5    Less Than  5           20:43.4      20:43.4      6:46.0

Hardin-Central MS    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    276  Tayler Mead            6    Less Than  5           23:57.0      23:57.0      9:59.6

Kingsville High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    322  Peyton KEE             7    Less Than  5           16:07.1      16:07.1      2:09.7

Sheldon    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1    668  Nicholina Sheldon      8    Less Than  5           14:53.7      14:53.7      0:56.3

Date Name & Distance Contact Results Photos
Oct 19
4:00 pm
Montrose
XC Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13
4:00 pm
Suburban Blue
Conference XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13
4:30 pm
Warrensburg XC
Varsity Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13
4:45 pm
Warrensburg XC
Varsity Boys
Small School
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13
4:15 pm
Warrensburg XC
Varsity Boys
Large School
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13
4:00 pm
Warrensburg XC
Middle School Boys
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13
3:45 pm
Warrensburg XC
Middle School Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11
4:00 am
Barstow XC
Middle School
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11
5:15 pm
Cameron XC Invite
JV Girls & Boys
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11
4:15 pm
Cameron XC Invite
Varsity Boys & Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11
3:45 pm
Cameron XC
Invite Middle School
Boys & Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 10
5:00 pm
BS Quad Middle
School XC A Races
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 10
4:00 pm
BS Quad Middle
School XC B Races
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 8
9:00 am
Butler XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 8
8:00 am
Julia's Warriors Run For Hope
Jodi Green
816-516-3164
juliasrunforhope@gmail.com
www.juliaswarriorsrunforhop...

Results
Oct 6
4:00 pm
WYCO XC
Championship
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 5
6:00 pm
Ray Pec
Middle School XC
A Team Boys

Results
Oct 5
5:45 pm
Ray Pec
Middle School XC
A Team Girls

Results
Oct 5
5:30 pm
Ray Pec
Middle School XC
B Team Boys

Results
Oct 5
5:15 pm
Ray Pec
Middle School XC
B Team Girls

Results
Oct 5
4:30 pm
Ray Pec
Middle School XC
C Team Girls

Results
Oct 5
4:30 pm
Ray Pec
Middle School XC
C Team Boys

Results
Oct 4
4:00 pm
Matt Gannon
XC Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2
8:00 am
12th annual Bill Cross
for BackSnacks benefitting
Feed Northland Kids
Chris Evans
816-301-4483
cevans@feednorthlandkids.org
www.raceroster.com/events/2...

Results
Oct 1
2:00 pm
Savannah XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
10:00 am
Grain Valley XC
JV Girls
Sock it to Cancer
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
10:00 am
Grain Valley XC
JV Boys
Sock it to Cancer
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
9:30 am
Grain Valley XC Girls
Middle School
Sock it to Cancer
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
9:00 am
GV XC Middle School Boys
Sock it to Cancer
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
8:30 am
GV XC Girls Varsity
Pink & White Divisions
Sock it to Cancer
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
8:00 am
GV XC Boys Varsity
Pink & White Divisions
Sock it to Cancer
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Sep 29
4:00 pm
Perry Lecompton XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 27
4:00 pm
Lafayette Irish XC
steve@kcrunningcompany.com
Results
Sep 25
8:00 am
Strutt With Your Mutt
3K-5K
Amanda Smasal
816-986-4409
asmasal@waysidewaifs.org
www.support.waysidewaifs.or...

Results
Sep 22
6:00 pm
Duane Kimble
XC Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 22
5:00 pm
Grandview XC
Varsity Boys & Girls

Results
Sep 22
4:15 pm
Grandview XC JV
Boys & Girls

Results
Sep 22
3:30 pm
Grandview XC
9th & 10th Grade Boys

Results
Sep 20
8:00 am
Tonganoxie Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 18
9:00 am
Seize the Day 5k & 10k

Results
Sep 17
11:00 am
Kris Solsberg XC
C Team Boys & Girls

Results
Sep 17
9:00 am
Kris Solsberg XC
JV Boys & Girls

Results
Sep 17
8:15 am
Kris Solsberg XC
Varsity Boys & Girls

Results
Sep 15
8:00 am
McClouth XC
Varsity Boys/Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 15
8:00 am
McClouth XC
MS and JV
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 14
5:45 pm
Summit Lakes XC
Navy Race Boys & Girls

Results
Sep 14
5:15 pm
Summit Lakes XC
Silver Race Boys & Girls

Results
Sep 14
4:45 pm
Summit Lakes XC
Green Race Boys & Girls

Results
Sep 14
4:00 pm
Summit Lakes XC
White Race Boys & Girls

Results
Sep 10
8:00 am
Ray-Pec XC Invite
C Team Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 10
8:00 am
Ray-Pec XC Invite
JV Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 10
8:00 am
Ray-Pec XC Invite
Varsity Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 8
8:00 am
Spring Hill XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 6
4:00 pm
Chillicothe XC Invite

Results
Sep 3
8:00 am
Cass County XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 1
3:15 pm
2022 Bobcat Invitational
XC Meet

Results
Aug 24
8:00 am
MCBeer Mile
Exhibition
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 24
8:00 am
MCBeer Mile
Team Relay
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 24
8:00 am
MCBeer Mile
Ind Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jul 13
8:00 am
Martin City
Taco Mile Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 21
8:00 am
Dairy Association
5k Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 11
8:00 am
Fight for Air Stair Climb
Team Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 11
8:00 am
Fight for Air Stair Climb
Firefighter results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 11
8:00 am
Fight for Air Stair Climb
All Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 6
8:00 am
Heartland 15K
Womens Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 6
8:00 am
Heartland 15K
Mens Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 30
8:00 am
Going the Distance
10K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 30
8:00 am
Going the Distance
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 23
8:00 am
Heartland 39.3
Mens Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 23
8:00 am
Heartland 39.3
Female Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 14
7:00 am
KCCC Half Marathon
Open Division
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 14
7:00 am
KCCC Half Marathon
Company Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Apr 30
7:30 am
KC Corporate Challenge
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Mar 12
9:00 am
Kansas City's Big 12 Run - 5K
Josh Zabel
816-389-4195
jzabel@sportkc.org
www.sportkc.org/big-12-run

Results

Photos
Nov 25, 2021
9:00 am
32nd Annual Thanksgiving
Josh Zabel
816-389-4195
jzabel@sportkc.org
www.sportkc.org/thanksgivin...

Results
Looking for races before November, 3 2021? Click here