Race with KC Running Company                    Services                    KCRC events                    Race calendar                    RESULTS/PHOTOS

Ray Pec Invite
C Team Boys

Date: 2018-09-08

Contact: troy@kcrunningcompany.com

Results:

Ray-Pec Invite C-Team Boys 2018

Ray-Pec Invite C-Team Boys 2018

September 08, 2018


KC Running Company KC Running Company

Overall Finish List - Boys

C Team Boys

Class 4 Schools


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    512  Jax Whaley            Lee's Summit West                       18:53.5  6:05/M    9 
    2      2    503  Wyatt Carlson         Lee's Summit West                       18:59.7  6:07/M    9 
    3      3    510  Jase Miller           Lee's Summit West                       19:15.8  6:13/M    9 
    4      4    533  Shea Scott            Lee's Summit West                       19:26.1  6:16/M    11
    5      5    497  Brennan Garvey        Lee's Summit West                       19:34.5  6:19/M    9 
    6      6    538  Zack Walsh            Lee's Summit West                       19:35.4  6:19/M    12
    7      7    528  Conner Rand           Lee's Summit West                       19:35.8  6:19/M    10
    8  (> 7)    535  Aryn Stein            Lee's Summit West                       19:36.8  6:19/M    11
    9      8    749  Luke Jenkins          Olathe East                             19:39.2  6:20/M    9 
   10  (> 7)    514  Max Woodman           Lee's Summit West                       19:42.8  6:21/M    9 
   11      9    758  Will Whitehead        Olathe East                             19:44.0  6:22/M    9 
   12  (> 7)    523  Evan Harrel           Lee's Summit West                       19:55.9  6:25/M    10
   13  (> 7)    541  Joshua Buseck         Lee's Summit West                       19:57.3  6:26/M      
   14  (> 7)    526  Evan Matt             Lee's Summit West                       20:01.1  6:27/M    10
   15     10     31  Lex Fox               Blue Springs South                      20:06.2  6:29/M    9 
   16  (> 7)    527  Ian McDonald          Lee's Summit West                       20:11.6  6:31/M    10
   17     11    765  Anthony Kamua         Olathe East                             20:12.9  6:31/M    10
   18  (> 7)    539  Jacob Winslow         Lee's Summit West                       20:15.2  6:32/M    12
   19     12    941  Elijah Reynolds       Raymore-Peculiar                        20:15.6  6:32/M    9 
   20     13    755  Carter Stanley        Olathe East                             20:18.4  6:33/M    9 
   21     14    181  Dane Vogel            Central (St. Joseph)                    20:25.5  6:35/M    9 
   22     15    189  Josh Collier          Central (St. Joseph)                    20:26.3  6:35/M    10
   23     16    190  JJ Fuller             Central (St. Joseph)                    20:28.8  6:36/M    10
   24  (> 7)    525  Jackson Lee           Lee's Summit West                       20:30.2  6:37/M    10
   25     17     34  Branden Mitchell      Blue Springs South                      20:30.4  6:37/M    9 
   26     18    176  Jaxon Ball            Central (St. Joseph)                    20:32.2  6:37/M    9 
   27  (> 7)    505  Sean Garrison         Lee's Summit West                       20:32.9  6:37/M    9 
   28     19    861  Haden Schmidt         Park Hill South                         20:34.3  6:38/M    10
   29     20    932  Patrick Jacobs        Raymore-Peculiar                        20:41.8  6:40/M    9 
   30     21    372  Isaiah Skidmore       Kearney                                 20:44.0  6:41/M    10
   31     22    629  Bryce Paoli           Nixa                                    20:53.8  6:44/M    9 
   32  (> 7)    522  Quinn Frazier         Lee's Summit West                       20:54.6  6:45/M    10
   33  (> 7)    519  Clayton Carlson       Lee's Summit West                       20:55.8  6:45/M    10
   34     23    642  Spencer Davis         Nixa                                    20:58.3  6:46/M    11
   35     24    764  Alec Johnson          Olathe East                             20:58.5  6:46/M    10
   36     25    937  William Bessette      Raymore-Peculiar                        20:59.9  6:46/M    9 
   37  (> 7)    511  Matteo Shelton        Lee's Summit West                       21:01.8  6:47/M    9 
   38     26    191  Sam Willoughby        Central (St. Joseph)                    21:03.6  6:47/M    10
   39     27    756  Scott Stice           Olathe East                             21:08.0  6:49/M    9 
   40     28    773  Grant Huntsman        Olathe East                             21:11.0  6:50/M    11
   41     29     30  Thomas Drawl          Blue Springs South                      21:17.8  6:52/M    9 
   42     30     95  Josh Li               Blue Valley Northwest                   21:23.6  6:54/M    10
   43  (> 7)    529  Cade Rodebush         Lee's Summit West                       21:25.9  6:55/M    10
   44  (> 7)    508  Nathan Kratt          Lee's Summit West                       21:31.2  6:56/M    9 
   45  (> 7)    524  Aiden Jones           Lee's Summit West                       21:36.1  6:58/M    10
   46     31    458  Cole Madden           Lee's Summit North                      21:36.9  6:58/M    9 
   47     32    624  Trey Hartwell         Nixa                                    21:37.5  6:58/M    9 
   48  (> 7)    774  Karson Martin         Olathe East                             21:37.7  6:58/M    11
   49  (> 7)    520  Alex Carter           Lee's Summit West                       21:41.9  7:00/M    10
   50     33    854  Andrew Fitzpatrick    Park Hill South                         21:46.5  7:01/M    9 
   51     34    870  Ryan Chase            Park Hill South                         21:49.1  7:02/M    11
   52  (> 7)    789  Jacob Meier           Olathe East                             21:50.5  7:03/M    12
   53     35    178  Josh Habeeb           Central (St. Joseph)                    21:51.6  7:03/M    9 
   54  (> 7)    751  Carson Kinsch         Olathe East                             21:53.8  7:04/M    9 
   55  (> 7)    776  Silas Rott            Olathe East                             21:55.2  7:04/M    11
   56     36   1127  Cadon Santamaria      Staley                                  21:59.4  7:05/M    9 
   57     37    627  Grayson Mann          Nixa                                    21:59.9  7:05/M    9 
   58  (> 7)    759  Pierce Wright         Olathe East                             22:00.0  7:06/M    9 
   59     38    635  Aaron Coorts          Nixa                                    22:04.3  7:07/M    10
   60     39    940  Joshua Obersteadt     Raymore-Peculiar                        22:07.0  7:08/M    9 
   61  (> 7)    507  Chase Hulsey          Lee's Summit West                       22:08.8  7:08/M    9 
   62     40    857  John Wood             Park Hill South                         22:12.3  7:10/M    9 
   63     41    180  Broox Scroggins       Central (St. Joseph)                    22:13.7  7:10/M    9 
   64     42    621  Braden Dennis         Nixa                                    22:14.5  7:10/M    9 
   65     43    849  William Argotsinger   Park Hill South                         22:17.6  7:11/M    9 
   66     44    944  Brayden Gregory       Raymore-Peculiar                        22:19.0  7:12/M    10
   67  (> 7)    530  Sebastian Smith       Lee's Summit West                       22:19.5  7:12/M    10
   68     45    358  Samuel Janssens       Park Hill                               22:20.0  7:12/M    10
   69     46     94  Caleb Johnson         Blue Valley Northwest                   22:22.0  7:13/M    10
   70     47   1125  Austin Marrah         Staley                                  22:23.2  7:13/M    9 
   71  (> 7)    766  Jack Newham           Olathe East                             22:25.9  7:14/M    10
   72     48     38  Marcus Hoyt           Blue Springs South                      22:26.3  7:14/M    10
   73  (> 7)    786  Trey Gurwell          Olathe East                             22:26.8  7:14/M    12
   74  (> 7)    775  Devin Rex             Olathe East                             22:27.9  7:15/M    11
   75     49    576  Jaxson Reeder         Liberty North                           22:28.0  7:15/M    9 
   76     50   1122  Logan Johnson         Staley                                  22:29.9  7:15/M    9 
   77     51   1132  Brayden Day           Staley                                  22:31.4  7:16/M    10
   78  (> 7)    506  Griffin Her           Lee's Summit West                       22:35.1  7:17/M    9 
   79  (> 7)    771  Jordan Benelli        Olathe East                             22:36.4  7:17/M    11
   80     52    657  Landon Stephen        Nixa                                    22:39.0  7:18/M    12
   81     53    575  Micky McKown          Liberty North                           22:40.1  7:19/M    9 
   82     54    843  Noah Barter           Park Hill                               22:46.6  7:21/M    9 
   83     55    291  Alec Whetstone        Blue Springs South                      22:49.4  7:22/M    10
   84     56    585  Isaac Langford        Liberty North                           22:50.2  7:22/M    10
   85     57    946  Robert Orthel         Raymore-Peculiar                        22:53.2  7:23/M    10
   86  (> 7)    509  Cayden LaPorte        Lee's Summit West                       22:54.4  7:23/M    9 
   87  (> 7)    532  Jackson Heurtin       Lee's Summit West                       22:56.7  7:24/M    11
   88     58    118  Thomas Hastings       Blue Valley Northwest                   22:56.9  7:24/M    12
   89     59    954  Chase Spiller         Raymore-Peculiar                        22:58.8  7:25/M    11
   90     60    852  Samuel Chase          Park Hill South                         22:59.6  7:25/M    9 
   91  (> 7)    188  Cowles Anderson       Central (St. Joseph)                    23:00.2  7:25/M    10
   92  (> 7)    521  Samuel Davis          Lee's Summit West                       23:00.6  7:25/M    10
   93     61    368  Anthony Hurley        Kearney                                 23:01.4  7:25/M    10
   94  (> 7)    620  Jacob Chernioglo      Nixa                                    23:01.7  7:25/M    9 
   95  (> 7)    792  Camden Tews           Olathe East                             23:02.2  7:26/M    12
   96     62    374  Ben Thompson          Kearney                                 23:07.9  7:27/M    10
   97     63     98  David Westerhaus      Blue Valley Northwest                   23:10.0  7:28/M    10
   98     64    591  Cooper Bratcher       Liberty North                           23:16.7  7:30/M    11
   99     65    842  Ehan Dominguez        Park Hill                               23:20.6  7:32/M    9 
  100  (> 7)    534  Austin Shaumeyer      Lee's Summit West                       23:21.6  7:32/M    11

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

  101  (> 7)    179  Caleb Miller          Central (St. Joseph)                    23:23.2  7:33/M    9 
  102     66    369  Sawyer Laudie         Kearney                                 23:29.5  7:35/M    10
  103     67     86  Parker Buchele        Blue Valley Northwest                   23:30.5  7:35/M    9 
  104     68    362  Logan Steele          Park Hill                               23:31.3  7:35/M    9 
  105  (> 7)    772  Mark Greenhalgh       Olathe East                             23:33.7  7:36/M    11
  106     69     33  Jacob Lorei           Blue Springs South                      23:33.8  7:36/M    9 
  107  (> 7)    762  Joe Byard             Olathe East                             23:34.0  7:36/M    10
  108     70    588  Logan Rodgers         Liberty North                           23:34.6  7:36/M    10
  109     71    577  Chandler Rose         Liberty North                           23:35.2  7:36/M    9 
  110     72    869  Tristan Bramlett      Park Hill South                         23:45.2  7:40/M    11
  111  (> 7)    777  Hayden Sheehan        Olathe East                             23:49.8  7:41/M    11
  112  (> 7)    628  Kaiden McCormick      Nixa                                    23:49.9  7:41/M    9 
  113     73    457  David Green           Lee's Summit North                      23:52.8  7:42/M    9 
  114     74    121  Jack Kohlsaat         Blue Valley Northwest                   23:54.3  7:43/M    12
  115     75   1223  Joel Jungles-Nurvis   Park Hill                               23:54.7  7:43/M    12
  116     76    586  Avery Miller          Liberty North                           23:55.0  7:43/M    10
  117     77    379  Peyton Caraway        Kearney                                 23:55.9  7:43/M    11
  118  (> 7)    850  Noah Beckert          Park Hill South                         23:57.7  7:44/M    9 
  119     78     32  Alex Jackson          Blue Springs South                      24:01.4  7:45/M    9 
  120  (> 7)    598  Isaiah Stenner        Liberty North                           24:01.9  7:45/M    12
  121  (> 7)    791  Kory Mullins          Olathe East                             24:02.3  7:45/M    12
  122  (> 7)    501  Landon Boaz           Lee's Summit West                       24:03.0  7:45/M    9 
  123  (> 7)    590  Samuel Alexander      Liberty North                           24:04.6  7:46/M    11
  124     79    117  Brendan Garcia        Blue Valley Northwest                   24:09.7  7:47/M    12
  125  (> 7)    640  Jacek Page            Nixa                                    24:11.2  7:48/M    10
  126  (> 7)    853  Caleb Crestsinger     Park Hill South                         24:14.6  7:49/M    9 
  127     80   1131  Parker Cable          Staley                                  24:19.3  7:51/M    10
  128  (> 7)    182  Noah Wheat            Central (St. Joseph)                    24:23.4  7:52/M    9 
  129  (> 7)    945  Keith Minshall        Raymore-Peculiar                        24:24.5  7:52/M    10
  130  (> 7)    623  Austin Gough          Nixa                                    24:25.8  7:53/M    9 
  131  (> 7)    124  Will Wyndrum          Blue Valley Northwest                   24:27.5  7:53/M    12
  132  (> 7)     36  Ryan Riggenberg       Blue Springs South                      24:28.0  7:54/M    9 
  133  (> 7)    631  Lucas Aley            Nixa                                    24:28.3  7:54/M    10
  134  (> 7)    103  Dylan Barker          Blue Valley Northwest                   24:30.3  7:54/M    11
  135     81    844  Haven Harris          Park Hill                               24:30.9  7:54/M    10
  136  (> 7)    116  Wyatt Benteman        Blue Valley Northwest                   24:38.8  7:57/M    12
  137  (> 7)    750  Drew Blasi            Olathe East                             24:42.4  7:58/M    9 
  138  (> 7)    757  Gavin Wareham         Olathe East                             24:43.4  7:58/M    9 
  139     82    818  Peter Servone         Park Hill                               24:46.2  7:59/M    9 
  140  (> 7)    753  Jack Rippee           Olathe East                             24:47.5  8:00/M    9 
  141  (> 7)    851  Jack Buckles          Park Hill South                         24:49.4  8:00/M    9 
  142  (> 7)    632  Michael Amberg        Nixa                                    24:58.7  8:03/M    10
  143  (> 7)    752  Dylan Pal             Olathe East                             25:00.1  8:04/M    9 
  144  (> 7)    502  Gage Bomar            Lee's Summit West                       25:10.6  8:07/M    9 
  145  (> 7)    647  Carter Stoelzel       Nixa                                    25:15.6  8:09/M    11
  146  (> 7)    107  Hojin Moon            Blue Valley Northwest                   25:18.4  8:10/M    11
  147  (> 7)    936  Brennon Barnhart      Raymore-Peculiar                        25:20.5  8:10/M    9 
  148     83    471  David Spiller-james   Lee's Summit North                      25:27.4  8:13/M    11
  149     84    370  Joey Moore            Kearney                                 25:33.3  8:15/M    10
  150  (> 7)    593  Zachary Eisenhutt     Liberty North                           25:33.6  8:15/M    11
  151  (> 7)    537  Nolan Glenn           Lee's Summit West                       25:38.7  8:16/M    12
  152  (> 7)    643  Luke Kerr             Nixa                                    25:40.6  8:17/M    11
  153  (> 7)    955  Andrew Warters        Raymore-Peculiar                        25:40.9  8:17/M    11
  154     85    255  Brendon Fisher        Grandview                               25:50.8  8:20/M    9 
  155     86    460  Ryan Smith            Lee's Summit North                      25:51.3  8:20/M    9 
  156     87    360  Luke Bailey           Kearney                                 25:52.7  8:21/M    9 
  157  (> 7)     35  Brody Nelson          Blue Springs South                      25:53.6  8:21/M    9 
  158     88    465  Jordon Shelton        Lee's Summit North                      25:54.9  8:21/M    10
  159  (> 7)    108  Jake Samyn            Blue Valley Northwest                   26:09.7  8:26/M    11
  160  (< 5)    994  Dravin Farr           Ruskin                                  26:11.3  8:27/M    10
  161     89    262  Khalib Handy          Grandview                               26:15.7  8:28/M    10
  162  (> 7)    840  Tyler A               Park Hill                               26:15.8  8:28/M    11
  163  (> 7)   1224  Thauh Luu             Park Hill                               26:21.6  8:30/M    10
  164  (> 7)    106  Jay Lewis             Blue Valley Northwest                   26:23.7  8:31/M    11
  165     90   1121  Justyn Dubes          Staley                                  26:32.1  8:34/M    9 
  166  (> 7)    120  Brandon Johnson       Blue Valley Northwest                   26:40.8  8:36/M    12
  167  (< 5)    995  Zyshaun Hunter        Ruskin                                  26:51.9  8:40/M    11
  168  (> 7)    597  Colton Cavanaugh      Liberty North                           26:54.6  8:41/M    12
  169     91   1126  Gavin Ralston         Staley                                  26:54.9  8:41/M    9 
  170  (> 7)    595  Austin Richardson     Liberty North                           26:57.5  8:42/M    11
  171  (> 7)   1225  Raith Reed            Park Hill                               27:20.0  8:49/M    9 
  172  (> 7)     96  Scott Munsch          Blue Valley Northwest                   27:22.8  8:50/M    10
  173  (> 7)   1222  Charles Garth         Park Hill                               27:25.1  8:51/M    9 
  174  (> 7)    637  Aaron Gordon          Nixa                                    28:07.3  9:04/M    10
  175     92    482  Jacob Sellinger       Lee's Summit North                      28:42.0  9:15/M    12
  176     93    270  Roger Collins         Grandview                               28:42.2  9:15/M    11
  177  (> 7)    939  Alexander Hickman     Raymore-Peculiar                        28:52.9  9:19/M    9 
  178  (> 7)    654  Liam O'quinn          Nixa                                    28:57.6  9:20/M    12
  179  (> 7)    572  Jacob Calder          Liberty North                           29:11.6  9:25/M    9 
  180  (> 7)    513  Josh Wilde            Lee's Summit West                       29:13.5  9:25/M    9 
  181  (> 7)    856  Henri Wilson          Park Hill South                         29:32.8  9:32/M    9 
  182  (> 7)    855  Carson Schneider      Park Hill South                         29:47.8  9:36/M    9 
  183  (> 7)   1124  Luke Lester           Staley                                  30:04.7  9:42/M    9 
  184  (> 7)    104  Rohan ChinalachaiagariBlue Valley Northwest                   30:11.1  9:44/M    11
  185  (> 7)    938  Khuram Choudhry       Raymore-Peculiar                        30:12.2  9:45/M    9 
  186  (> 7)    626  Carter Krummen        Nixa                                    30:36.8  9:52/M    9 
  187     94    264  Bryan Pham            Grandview                               30:53.5  9:58/M    10
  188  (> 7)    109  Derek Zhang           Blue Valley Northwest                   31:22.2 10:07/M    11
  189     95    263  Anthony Pham          Grandview                               43:05.7 13:54/M    10



Overall Finish List - Boys

C Team Boys

Class 1-3 Schools


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1   1022  Zane Papek            Smithville                              23:39.0  7:38/M    9 
    2      2    304  Austin Rife           Hermitage                               23:52.8  7:42/M    10
    3      3    311  Dylan Fellers         Hermitage                               24:11.1  7:48/M    11
    4      4   1021  Rylen Messer          Smithville                              24:27.4  7:53/M    9 
    5      5   1033  Dayton Brown          Smithville                              25:10.7  8:07/M    11
    6      6   1020  Connor Dodson         Smithville                              25:22.1  8:11/M    9 
    7      7    299  Wesley Martin         Hermitage                               25:46.5  8:19/M    9 
    8      8   1040  Blake Muessig         Smithville                              25:51.3  8:20/M    12
    9      9   1185  Nattapob Wilawanwajee Smithville                              26:26.8  8:32/M    12
   10     10   1028  Eli Grusenmeyer       Smithville                              27:33.2  8:53/M    10
   11     11    298  Jon Stewart           Hermitage                               28:10.2  9:05/M    9 
   12  (> 7)   1019  Brandon Clancy        Smithville                              29:08.7  9:24/M    9 
   13     12    312  Kevin Heard           Hermitage                               32:40.8 10:32/M    11
   14  (> 7)   1018  Carson Bollinger      Smithville                              33:08.8 10:41/M    9 
   15     13    306  Mason Newcomer        Hermitage                               39:21.4 12:42/M    10

Team Summary Report - Boys

C Team Boys

Class 4 Schools


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Lee's Summit West                      15               1   2   3   4   5   6   7         
        Top  5 Times: 1:36:09.8

    2 Olathe East                            65               8   9  11  13  24  27  28         
        Top  5 Times: 1:40:53.2

    3 Central (St. Joseph)                   89              14  15  16  18  26  35  41         
        Top  5 Times: 1:42:56.6

    4 Raymore-Peculiar                      140              12  20  25  39  44  57  59         
        Top  5 Times: 1:46:23.5

    5 Nixa                                  152              22  23  32  37  38  42  52         
        Top  5 Times: 1:47:33.9

    6 Blue Springs South                    159              10  17  29  48  55  69  78         
        Top  5 Times: 1:47:10.2

    7 Park Hill South                       169              19  33  34  40  43  60  72         
        Top  5 Times: 1:48:40.0

    8 Blue Valley Northwest                 264              30  46  58  63  67  74  79         
        Top  5 Times: 1:53:23.3

    9 Staley                                264              36  47  50  51  80  90  91         
        Top  5 Times: 1:53:43.3

   10 Kearney                               287              21  61  62  66  77  84  87         
        Top  5 Times: 1:54:19.0

   11 Liberty North                         292              49  53  56  64  70  71  76         
        Top  5 Times: 1:54:49.7

   12 Park Hill                             307              45  54  65  68  75  81  82         
        Top  5 Times: 1:55:53.3

   13 Lee's Summit North                    361              31  73  83  86  88  92             
        Top  5 Times: 2:02:43.6

   14 Grandview                             456              85  89  93  94  95                 
        Top  5 Times: 2:34:48.2

 Inc. Ruskin                               2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

Team Summary Report - Boys

C Team Boys

Class 1-3 Schools


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Smithville                             24               1   4   5   6   8   9  10         
        Top  5 Times: 2:04:30.6

    2 Hermitage                              35               2   3   7  11  12  13             
        Top  5 Times: 2:14:41.6


Date Name & Distance Contact Results Photos
Oct 18
4:00 pm
MEC Championship XC
JV Girls

Results
Oct 18
4:00 pm
MEC Championship XC
JV Boys

Results
Oct 18
4:00 pm
MEC Championship XC
Varsity Boys

Results
Oct 18
4:00 pm
MEC Championship XC
Varsity Girls

Results
Oct 14
8:00 am
JCCC Lace Up for Learning
Judi Reilly
913-469-2718
jreilly@jccc.edu
www.jccc.edu/laceup5k

Results
Oct 13
8:00 am
Julia's Warriors Run for Hope 5k

Results
Oct 13
8:00 am
Head for the Cure
Houston TX
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 13
8:30 am
Nebraska Furniture Mart
Amanda Garnett
913-288-6373
nfmcaresKC@nfm.com
www.runsignup.com/Race/KS/K...

Results
Oct 11
4:00 pm
Warrensburg Invite XC
Varsity Girls


Results
Oct 11
4:00 pm
MRVC West XC Girls

Results
Oct 11
4:00 pm
MRVC West XC Boys

Results
Oct 11
4:00 pm
Warrensburg Invite XC
Middle School Girls

Results
Oct 11
4:00 pm
Warrensburg Invite XC
Middle School Boys

Results
Oct 11
4:00 pm
Warrensburg Invite XC
Varsity Boys

Results
Oct 11
4:00 pm
Warrensburg Invite XC JV Girls

Results
Oct 11
4:00 pm
Warrensburg Invite XC JV Boys

Results
Oct 11
5:30 pm
Boys Varsity XC UKC Meet

Results
Oct 11
5:00 pm
Girls Varsity XC UKC Meet

Results
Oct 11
4:30 pm
JV Boys XC UKC Meet

Results
Oct 11
4:00 pm
JV Girls XC UKC Meet

Results
Oct 7
8:00 am
Oktoberfest 5k and
Kinder Kaufen Kids Run
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.kcoktoberfest5k.com

Results

Photos
Oct 6
5:00 pm
Louisburg Cider Run
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 6
5:00 pm
Louisburg Cider Run
10K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 6
8:00 am
Head for the Cure
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results
Oct 6
8:00 am
KC Suburban XC Red Division
JV Boys

Results
Oct 6
8:00 am
KC Suburban XC Red Division
JV Girls

Results
Oct 6
8:00 am
KC Suburban XC Red Division
Varsity Boys

Results
Oct 6
8:00 am
KC Suburban XC Red Division
Varsity Girls

Results
Oct 6
10:45 am
KC Suburban XC Boys Gold

Results
Oct 6
10:00 am
KC Suburban XC Girls Gold

Results
Oct 6
9:00 am
"No One Fights Alone 5K"
Michele Bridges
913-731-2397
michelesevents@gmail.com
www.noonefightsalone5k.com

Results
Oct 3
4:00 pm
Ray Pec South MS
Boys A Results

Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3
4:00 pm
Ray Pec South MS
Girls A Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3
4:00 pm
Ray Pec South MS
Boys B Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3
4:00 pm
Ray Pec South MS
Girls B Results

Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3
4:00 pm
Ray Pec South MS
Boys C Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3
4:00 pm
Ray Pec South MS
Girls C Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3
8:00 am
Heartland 30K Final Results
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2
5:00 pm
Middle School
Boys A race
Jacomo Quad Meet
Caleb Teague
caleb@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
4:00 am
MS - Jacomo
Boys A Race
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
4:00 am
MS - Jacomo
Girls A Race
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
4:00 am
MS - Jacomo
Boys Open
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
4:00 am
MS - Jacomo
Girls Open
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 30
8:30 am
UMKC 10K Results

Results
Sep 30
8:30 am
UMKC Regalia Run 5K/10K
Madison Loeb
816-235-5777
loebma@umkc.edu
www.umkcalumni.com/regaliar...

Results
Sep 30
8:00 am
Grundfos Run/Walk for Water 5k
Reece Robinson
913-940-0891
rrobinson@grundfos.com

Results
Sep 29
9:00 am
Savannah XC MS Girls

Results
Sep 29
9:00 am
Savannah XC JV Boys

Results
Sep 29
9:00 am
Savannah XC Varsity Boys

Results
Sep 29
9:00 am
Savannah XC Varsity Girls
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Sep 29
9:00 am
Savannah XC MS Boys
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Sep 29
8:00 am
Prairie Pride
1Mile results

Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 29
8:00 am
GV XC JV Girls

Results
Sep 29
8:00 am
GV XC JV Boys

Results
Sep 29
8:00 am
GV XC Varsity Girls

Results
Sep 29
8:00 am
GV XC Varsity Boys

Results
Sep 29
8:00 am
GV XC MS Girls

Results
Sep 29
8:00 am
GV XC MS Boys

Results
Sep 29
9:30 am
Oktoberfest
Run for the Poor
Priest Run
John Muir
3167652814
john@wichitarunningcompany.com

Results
Sep 29
10:30 am
Oktoberfest
Run for the Poor 1 Mile
John Muir
3167652814
john@wichitarunningcompany.com

Results
Sep 29
9:30 am
Oktoberfest
Run for the Poor 5K
John Muir
3167652814
john@wichitarunningcompany.com

Results
Sep 29
8:00 am
KC Classic
JV Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 29
8:00 am
KC Classic
JV Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 29
8:00 am
KC Classic
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 29
8:00 am
KC Classic
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 29
8:00 am
KC Classic
C-Team Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 29
8:00 am
KC Classic
C-Team Girls
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 29
8:00 am
Prairie Pride 5k and Fun Run
Mark Hunter
9132216560
mhunte4@gmail.com
www.runsignup.com/Race/KS/P...

Results
Sep 25
4:00 pm
Lafayette Irish Invite
JV Girls/FR boys
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 25
4:00 pm
Lafayette Irish Invite
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 25
4:00 pm
Lafayette Irish Invite
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 25
4:00 pm
Lafayette Irish Invite
JV Boys
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 25
4:00 pm
Basehor-Linwood MS XC 7th

Results
Sep 25
5:00 pm
Basehor Linwood MS XC 8th

Results
Sep 25
4:30 pm
Basehor Linwood MS XC 7th

Results
Sep 25
5:30 pm
Basehor Linwood MS XC 8th

Results
Sep 23
7:30 am
Old Town 10K
John Muir
3167652814
john@wichitarunningcompany.com

Results
Sep 23
7:00 am
Broadway Bridge 13.1 Results

Results
Sep 23
7:00 am
Broadway Bridge Run
10K Run/Walk
Adam Wright
wright@somo.org
www.kcrunningco.wixsite.com...

Results
Sep 22
8:00 am
HFTC- San Antiono TX
joann Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Sep 22
9:00 am
ISD Wellness Expo & 5k
Levi Hinson
8163152659
levi_hinson@isdschools.org
www.sites.isdschools.org/we...

Results
Sep 22
8:00 am
Sacred Steps 5K
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com
www.cor.org/sacredsteps

Results
Sep 20
5:00 pm
Grandview Invite
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 20
4:00 pm
Grandview Invite
JV Girls
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 20
4:00 am
Grandview Invite
JV Boys
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 20
4:00 pm
Grandview Invite
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 20
4:00 am
Grandview Invite
Fr/So Boys Results
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 18
6:00 am
Duane Kimble Invite
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 18
6:00 pm
Duane Kimble Invite
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 18
6:00 pm
Duane Kimble Invite
JV Boys/Girls
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 18
8:00 am
Heartland 30K results through
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com
www.heartland30k.com

Results
Sep 16
8:00 am
Strutt With Your Mutt 5k

Results
Sep 16
7:30 am
dot to dot 5K results
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Sep 16
8:00 am
Strutt With Your Mutt 5k No Dog

Results
Sep 16
7:30 am
Dot to Dot 10K results

Ann Todd-Cooper
info@dottodotrun.org
www.dottodotrun.org

Results

Photos
Sep 15
8:00 am
Diva Dash Columbia
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Sep 15
8:00 am
Head for the Cure
Detroit 5k Results
8162041780
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 15
9:00 am
Bluestem Pace Race 5K
Megan Smith
BluestemPACE5K@BluestemKS.org

Results
Sep 11
4:00 pm
Cameron Invite
Middle School Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 11
4:00 am
Cameron Invite
Middle School Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 11
4:00 pm
Cameron Invite
JV Boys/Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 11
4:00 am
Cameron Invite
Varsity Boys

troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 11
4:00 am
Cameron Invite
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 9
7:30 am
Plaza 10K and kids run
Brad Ziegler
8165295860
brad@kcrunningcompany.com
www.8165295860

Results

Photos
Sep 8
8:00 am
Head For The Cure
Scott Chilcutt
scott@kcrunningcompany.com

Results
Sep 8
8:00 am
Ray Pec Invite
C Team Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 8
8:00 am
Ray Pec Invite
C Team Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 8
8:00 am
Ray Pec Invite
JV Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 8
8:00 am
Ray Pec Invite
JV Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 8
8:00 am
Ray Pec Invite
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 8
8:00 am
Ray Pec Invite
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 8
8:00 am
Grain Valley Fair 5K
Lynne Berend
816-786-5401
gvfair@gmail.com
www.runsignup.com/Race/MO/G...

Results
Sep 8
7:00 am
Genesis 5k Run and Festival
Mariah Bryant
620747244
mbryant@genesishealthclubs.com
www.endurancecui.active.com...

Results
Sep 4
5:00 pm
Chillicothe Invite
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 4
5:00 pm
Chillicothe Invite
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 4
4:00 pm
Chillicothe Invite
JV boy/girls and
Middle school
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 3
7:30 am
Leawood Rotary
Labor Day 5K
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com
www.leawoodlaborday5k.com

Results

Photos
Sep 1
8:00 am
Greg Wilson Classic
C Team Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 1
8:00 am
Greg Wilson Classic
C Team Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 1
8:00 am
Greg Wilson Classic
Varsity Boys
Troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 1
8:00 am
Greg Wilson Classic
Varsity Girls
Troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 1
8:00 am
Greg Wilson Classic
JV Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 1
8:00 am
Greg Wilson Classic
JV Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 30
6:00 pm
Bobcat Invite
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 30
6:00 pm
Bobcat Invite
Varsity Girls

troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 30
5:00 pm
Bobcat Invite
8th Grade Boys

troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 30
5:00 pm
Bobcat Invite
8th Grade Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 30
4:00 pm
Bobcat Invit.
7th Grade Girls

troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 30
4:00 pm
Bobcat Invite
7th Grade Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 26
8:00 am
Head for the Cure - KC
5K Results

troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Aug 25
8:00 am
Sieze the Day 10K results

Results
Aug 25
8:30 am
Lee's Summit Quad 2 mile
Girls xc meet

Results
Aug 25
8:00 am
Lee's Summit Quad 2 mile
Boys xc meet

Results
Aug 25
8:00 am
Olathe Charities 5K
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Aug 25
8:00 am
RexyRun
10K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 25
8:00 am
RexyRun
5k results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 25
8:00 am
Seize the Day 5K Results
Run/Walk for Epilepsy
Joni Miller
jmiller@efmk.org
www.crowdrise.com/2018Seize...

Results
Aug 19
8:00 am
BIGGSteps
10K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 19
8:00 am
BIGGSteps
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 18
7:30 pm
Rock the Stockyards 5k
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
rockthestockyards.com

Results

Photos
Aug 10
6:30 pm
MC Beer Mile
Mens Heat 1
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Aug 10
6:30 pm
MC Beer Mile
Coed Relay
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Aug 10
6:30 pm
MC Beer Mile
Male Relay
JoAnn Bushko
816-569-4508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Aug 10
6:30 pm
MC Beer Mile
Female Relays
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Aug 10
6:30 pm
MC Beer Mile
Womens Heat
JoAnn Plains Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Aug 10
6:30 pm
MC Beer Mile
Mens Heat 2
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Jul 29
11:45 pm
Leawood Midnight
Run 10K results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jul 29
11:00 pm
Leawood Midnight
Run 5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jul 29
7:30 am
Diva Dash 5K
and Lil Princess Girls Run
Kansas City
Brad Ziegler
816-569-4508
brad@kcrunningcompany.com
www.divadash5K.com

Results
Jul 28
8:00 am
Grant's Cause for Spina
Courtney Nussbeck
8166454797
crdial@hotmail.com
www.grantscause.com

Results
Jul 22
8:00 am
sound of the city 10K
Joshua Hill
pemhill@outlook.com

Results
Jul 22
8:00 am
Head for the Cure
Omaha, NE
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jul 22
8:00 am
Sound of the City Run 5K
Joshua Hill
816-772-2997
pemhill@outlook.com
sertomakc.org

Results
Jul 12
6:00 pm
Martin City
Taco Mile
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jul 4
7:30 am
Stars and Stripes 5k
and Lil' Firecrackers Run
John Muir
3167652814
john@wichitarunningcompany.com

Results

Photos
Jul 4
7:30 am
Stars and Stripes 5K
and Lil' Firecrackers Kids Run
Brad Ziegler
816-529-5860
brad@kcrunningcompany.com
www.starsandstripes5K.com

Results

Photos
Jul 1
7:30 am
Stars and Stripes 5K Run/Walk
And Lil Firecracker Kids Run
Brad Ziegler
816-529-5860
brad@kcrunningcompany.com
www.starsandstripes5K.com

Results

Photos
Jun 24
8:00 am
HFTC St. Louis
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Jun 24
8:00 am
CASA SuperHero 5K Run/Walk
Lara Klover
8167854097
lklover@jacksoncountycasa-m...
www.casakc.org/superhero5k

Results
Jun 23
8:00 am
Diva Dash Wichita 5K
John Muir
316-765-2814
john@wichitarunningcompany.com

Results
Jun 23
7:00 pm
Run to Serve the World 5K
Chris Buford
8169421414
run@evangelkc.org
www.evangel.church/run

Results
Jun 16
8:00 am
Head for the Cure
Scott Chilcutt
scottchilcutt@gmail.com

Results
Jun 16
8:00 am
Father's Day Four Mile
and Kids Run
Brad Ziegler
816-569-4508
brad@kcrunningcompany.com
www.runsignup.com/Race/MO/K...

Results

Photos
Jun 9
7:30 am
Crazyhorse 5K
Anita Stuckey
Results
Jun 9
7:30 am
Crazyhorse 10 K
Anita Stuckey
Results
Jun 9
7:30 am
Heroes For Hospice 5k Run/Walk
Jeff Whelan
info@heroesforhospice.com
www.heroesforhospice.com

Results
Jun 9
8:30 am
5th Annual
Dad & Daughter 5K
Susan Dawes
816-590-5171
daddaughter5k@gmail.com
www.facebook.com/daddaughter5k/

Results
May 28
8:00 am
Going the Distance for Brain
Injury Awareness 5k Results
Bev Jacobson
biaksrun@gmail.com
www.biarun.org/

Results

Photos
May 28
8:00 am
Going the Distance for
Brain Injury 10K Results
Bev Jacobson
913754-8883
biaksrun@gmail.com
www.biarun.org/

Results

Photos
May 28
8:30 am
5K Home Run
Becky Peters
785-764-9506 ext. 8
becky@lawrencefamilypromise.org
www.active.com/lawrence-ks/...

Results
May 24
8:00 am
Heartland 39.3
Mens Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
May 20
8:00 am
HFTC- DesMoines
Scott Chilcutt
scott@kcrunningcompany.com

Results
May 19
8:00 am
KMUW 5K
Zack Gingrich
Results
May 19
9:00 am
Flash Dash 5k and 1 Mile walk
Tarah Meck-Gilbert
tarahnicole@gmail.com
www.flashdashkc.com/

Results
May 19
8:00 am
Turkey Creek Festival 5K
Dave Smothers
913-322-5550
dsmothers@merriam.org
www.merriam.org/park

Results
May 17
8:00 am
Heartland 39.3
Female Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
May 12
8:00 am
Running with the Cows
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
May 12
7:30 am
Running With the Cows
13.1 Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
May 6
8:00 am
LAKC Run for Justice 5K
5K Run/Walk & Kids Dash
Cory Unrein
816-866-6504
info@lakc.net

Results
May 6
8:00 am
Outpacing Melanoma 5K &
Dot to Dot Kids Trot

Kelly Klover
913-735-0435
outpacingmelanoma@gmail.com
www.outpacingmelanoma.org/

Results
May 5
8:00 am
Head for the Cure North Texas

Results
May 5
9:00 am
Girls on the Run 5k Spring

Results
May 5
8:30 am
Purple stride

Results
May 5
7:30 am
Kansas City Corporate
Challenge 5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
May 5
8:00 am
Tower 2 Tower 5K
Kelly Fry
9138955543
kfry@waterone.org
www.Tower2Tower5K.org

Results
Apr 29
8:00 am
HFTC-Columbia

Results
Apr 28
7:45 am
Corinth Dragon Dash 5k

Results
Apr 28
8:00 am
Bulldog Bolt 5K and Fun Run
Jessie Pullins
913.904.2189
jessiepullins@gmail.com

Results
Apr 28
8:00 am
Independence Park Trot
Selena Good
816-325-7187
sgood@indepmo.org
www.independenceparktrot.com

Results
Apr 21
8:00 am
Great Plains 10K Wichita
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results

Photos
Apr 21
8:30 am
Sheridan Strong 5k

Results
Apr 15
8:00 am
Miles For Marilyn 5K
John Tollefson
9134161460
jtollefson@tong464.org

Results
Apr 14
8:00 am
Rock The Parkway 5K
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Apr 14
7:30 am
Rock the Parkway Half Marathon
presented by Burns & McDonnell
Brad Ziegler
Brad@kcrunningcompany.com
www.rocktheparkway.com/

Results
Apr 7
8:00 am
Leawood Rotary April Fools 5K
Lisa Harrison
lharrison.kc@gmail.com
www.leawoodrotaryrun.com

Results
Apr 7
8:00 am
Jadon's Hope 5K Results
Amy Vrban
913-523-4739
amyvrban@yahoo.com
www.JadonsHope.org

Results
Apr 7
8:00 am
Clinton Education Foundation
Benjamin Johnson
6609245346
bdjnp7@gmail.com
www.clintonmo5k.com

Results
Apr 7
8:00 am
Jadon's Hope
10K Results

Results
Mar 31
8:00 am
Easter Egg 5K Run/Walk
Lil' Bunny Kids Run
JoAnn Bushko
816-569-4508
joann@kcrunningcompany.com
www.easteregg5K.com

Results

Photos
Mar 25
8:00 am
HFTC-Austin TX
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Mar 25
8:00 am
Great Plains 10K
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.greatplains10k.com

Results
Mar 24
9:00 am
FunnyBunny 5K-9
Danielle Halstead
9132440012
danielle@paws4autism.org
www.paws5k9.org

Results
Mar 18
9:00 am
Great Plains 10K

JoAnn Bushko
816-569-4508
joann@kcrunningcompany.com
www.greatplains10K.com

Results

Photos
Mar 17
8:00 am
Wichita
St. Patricks Day
5K Results
john@wichitarunningcompany.com
Results
Mar 11
8:30 am
Whiskey Run 5K and Kids Run
Brad Ziegler
8165295860
brad@kcrunningcompany.com
www.whiskeyrun5k.com

Results

Photos
Mar 10
8:00 am
Big 12 1 mile and 5K
combo results
(scroll down to see results)
jzabel@sportkc.org
Results
Mar 10
8:00 am
Big 12 1 mile and 12K
combo results
(scroll down to see results)

jzabel@sportkc.org
Results
Mar 10
8:00 am
Big 12 Run
12K Results
jzabel@sportkc.org
Results
Mar 10
8:00 am
Big 12 Run
5K Results
jzabel@sportkc.org
Results
Mar 10
8:00 am
Big 12
1 Mile Results
jzabel@sportkc.org
Results
Mar 3
8:00 am
The Cookie Run 5K and Kids Run
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.runsignup.com/Race/MO/I...

Results

Photos
Mar 3
9:00 am
Storybook Run 5K
Abdul and Alicia Yahaya
913-353-8786
thestorybookrun@gamil.com
www.thestorybookrun.com

Results
Feb 25
8:00 am
Fight for Air Climb
Team Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Feb 25
8:00 am
Fight For Air Climb
Firefighter results

troy@kcrunningcompany.com
Results
Feb 25
8:00 am
Fight For Air Climb
Ultimate Climb
(scroll down to view)

troy@kcrunningcompany.com
Results
Feb 25
8:00 am
Fight For Air Climb
42 Floor 902 Stairs
Leslie Hernandez Brown
913.353.9166
leslie.hdzbrown@lung.org
FightForAirClimb.org

Results
Feb 24
8:00 am
Clinton 5K
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Feb 24
7:30 am
Clinton Half Marathon
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Feb 24
8:00 am
Head for the Cure
Orlando 5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Feb 18
8:00 am
KC Sweetheart
5K Team Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Feb 17
8:00 am
HFTC Charleston
5K results

Results
Feb 17
9:00 am
Sweetheart KC
10K
JoAnn Bushko
816-5469-4508
joann@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Feb 17
9:00 am
Sweetheart KC
5K
JoAnn Bushko
816-546-4508
joann@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Feb 11
8:00 am
Wichita Sweetheart
Team Results
john@wichitarunningcompany.com
Results
Feb 11
8:00 am
Wichita Sweetheart
10K Results
john@wichitarunningcompany.com
Results
Feb 11
8:00 am
Wichita Sweetheart
5K Results
john@wichitarunningcompany.com
Results

Photos
Feb 4
9:00 am
Kickoff 5K Run/Walk
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com
www.kickoff5K.com

Results

Photos
Jan 28
8:00 am
Groundhog 5K/10K
Team Results

troy@kcrunningcompany.com
Results
Jan 28
10:00 am
Groundhog
10K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jan 28
8:00 am
Groundhog
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jan 27
8:00 am
Wichita Battle of
the Bean 5K results

John Muir
316-765-2814
john@wichitarunningcompany.com

Results
Jan 20
8:00 am
Battle of the Bean 5K &
Jelly Bean Kids Run
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com
www.battleofthebean5k.com

Results
Jan 7
8:00 am
Hangover 5K
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Dec 3, 2017
9:00 am
Great Santa Run 5K and
Brad Ziegler
8165295860
brad@kcrunningcompany.com
www.kcsantarun.com

Results

Photos
Dec 2, 2017
9:00 am
Great Santa Run 5 K
Wichita
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results
Nov 23, 2017
9:00 am
THANKSGIVING DAY 5K RUN
& FAMILY STROLL
www.sportkc.org/thanksgivin...
Results

Photos
Nov 18, 2017
9:00 am
TJ5K
Janice Dunn
www.tj5k.com/

Results
Nov 12, 2017
9:00 am
KU Vets Day 5k
www.kuvetsday5k.com/
Results
Nov 11, 2017
8:00 am
Longview
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Nov 11, 2017
8:00 am
Longview
Half Marathon
troy@kcrunningcompany.com
Results
Nov 11, 2017
8:00 am
Longview Half
King/Queen of the Mountain
troy@kcrunningcompany.com
Results
Nov 11, 2017
8:30 am
Shockerthon 5K
Breanna Jones
Results
Nov 5, 2017
8:30 am
Who let the dogs out 5 K
palsarescue@yahoo.com
Results
Nov 5, 2017
8:00 am
Dream Dash 5k
Benefiting The Dream Factory
Gavin Steketee
913-671-0893
gsteketee@cbiz.com
www.runsignup.com/Race/KS/O...

Results
Nov 5, 2017
9:00 am
Seize The Day 5K
Joni Miller
816-444-2800
jmiller@efmk.org
kcseizetheday2017.kintera.org

Results
Nov 5, 2017
8:00 am
Panera Bread Diabetes Dash 5k
Brian Cole
913-549-2962
brian.cole@panerakansas.com
www.diabetesdashforlife.com

Results
Nov 4, 2017
9:00 am
Cure of Ars 5K
Lori Vines
lajcvines@lajcvines.com

Results
Nov 4, 2017
10:00 am
Vets & Pets 5K
Joseph Potts
913-489-7059
CoachPotts@TopSpeedTraining.com
VetsAndPets5K.org

Results
Nov 4, 2017
8:00 am
Run for Adoption 5K
Teri Kriege
816-350-0215 X 397
teri@fosteradopt.org
www.runsignup.com/Race/MO/I...

Results
Nov 4, 2017
9:00 am
Girls on the Run 5K
Morgan Young
(913) 645-4016
morgan.young@gotrkc.org
www.gotrkc.org

Results
Oct 29, 2017
9:00 am
Spooky5K Run/Walk
Kids Race follows 5K
Carol D
913-850-4550
carold@kidsaresacred.org

Results
Oct 28, 2017
8:00 am
Strides Against
Obesity 5K
john@wichitarunningcompany.com
Results
Oct 28, 2017
10:30 am
MO Class 3
District 7 Girls XC
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 28, 2017
10:00 am
MO Class 3
District 7 Boys XC
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 28, 2017
8:30 am
MO Class 1
District 7 Girls XC
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 28, 2017
8:00 am
MO Class 1
District 7 Boys XC
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 28, 2017
8:00 am
HFTC- Chicago
Scott Chilcutt
scott@kcrunningcompany.com
www.headforthecure.org/chicago

Results
Oct 28, 2017
7:00 am
Olathe Charities 5k
www.olatheks.org/government...
Results
Oct 28, 2017
7:00 pm
Monster Dash 5K & Lil Monster
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com
www.kcmonsterdash.com/

Results
Oct 27, 2017
7:00 pm
Wichita Monster Dash 5K
John Muir
john@wichitarunningcompany.com
www.wichitarunningcompany.c...

Results
Oct 21, 2017
10:00 am
KS Regional XC Meet
Varsity Boys
joann bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Oct 21, 2017
10:00 am
KS Regional XC Meet
Varsity Girls
joann bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Oct 16, 2017
8:00 am
West Central Conf XC
JV Boys & Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 16, 2017
4:30 am
West Central Conf XC
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 16, 2017
4:00 pm
West Central Conf XC
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 15, 2017
8:00 am
Bill Cross 5K Walk/Run
Chris Evans
cevans@feednorthlandkids.org
www.feednorthlandkids.org/

Results
Oct 15, 2017
8:00 am
Lace Up for Learning 5K Run-Walk
www.jccc.edu/events/2017/10...
Results
Oct 14, 2017
8:00 am
HFTC Houston
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 14, 2017
8:00 am
Julia's Warriors
5K Run/Walk & 1 Mile Walk
Jodi Green
8165163164
greenj02@yahoo.com
www.juliaswarriorsrunforhop...

Results
Oct 14, 2017
8:45 am
Nebraska Furniture Mart
Julie Heironimus
9132886568
NFMCaresKC@nfm.com
runsignup.com/nfm5kkc2017

Results
Oct 12, 2017
6:00 pm
Warrensbur XC
MS Girls
joann@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12, 2017
6:00 pm
Warrensburg XC
MS Boys

Results
Oct 12, 2017
5:15 pm
Warrensburg XC Varsity Girls
joann@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12, 2017
4:45 pm
Warrensburg XC Varsity Boys
Joann@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12, 2017
4:00 pm
Warrensburg XC JV Girls
joann@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12, 2017
4:00 pm
Warrensburg XC JV Boys
joann@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12, 2017
5:30 pm
Piper XC
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12, 2017
5:00 pm
Piper XC
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12, 2017
4:00 pm
Piper XC
JV Girls and Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 8, 2017
8:00 am
Oktoberfest 5K and
Kinder Kaufen Kids Run
Brad Ziegler
8165295860
brad@kcrunningcompany.com
www.kcoktoberfest5K.com

Results
Oct 7, 2017
5:00 pm
Louisburg Cider Run
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 7, 2017
7:00 pm
Louisburg Cider Run
10K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 7, 2017
8:00 am
Wichita Oktoberfest
1 Mile results
john@wichitarunningcompany.com
Results
Oct 7, 2017
8:00 am
Wichita Oktoberfest
5K results
john@wichitarunningcompany.com
Results
Oct 7, 2017
8:00 am
Suburban XC
Varsity Boys

Results
Oct 7, 2017
8:00 am
Suburban XC
Varsity Girls

Results
Oct 7, 2017
8:00 am
Suburban XC
JV Boys

Results
Oct 7, 2017
8:00 am
Suburban XC
JV Girls

Results
Oct 7, 2017
8:00 am
Head for the Cure - Cleveland 5K
Scott Chilcutt
scott@kcrunningcompany.com
www.headforthecure.org/foun...

Results
Oct 7, 2017
8:00 am
No One Fights Alone 5K
Michele Bridges
913-731-2397
michelesevents@gmail.com
www.NoOneFightsAlone5K.com

Results
Oct 4, 2017
8:00 am
Heartland 30K
Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 1, 2017
8:30 am
UMKC Regalia Run 10k Results
steve@kcrunningcompany.com
Results
Oct 1, 2017
8:00 am
KC Pumpkin Run 5k
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com
kcpumpkinrun.com

Results
Oct 1, 2017
8:30 am
UMKC Regalia Run 5K RESULTS
Madison Loeb
816-235-5777
loebma@umkc.edu
www.umkcalumni.com/regaliar...

Results
Sep 30, 2017
8:00 am
GVI XC
MS Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 30, 2017
8:00 am
GVI XC
MS Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 30, 2017
8:00 am
GVI XC
JV Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 30, 2017
8:00 am
GVI XC
JV Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 30, 2017
8:00 am
GVI XC
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 30, 2017
8:00 am
GVI XC
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 30, 2017
9:00 am
Savannah XC Varsity Girls

Results
Sep 30, 2017
8:00 am
Savannah XC Varsity Boys

Results
Sep 30, 2017
9:00 am
Savannah XC JV Girls

Results
Sep 30, 2017
9:00 am
Savannah XC JV Boys

Results
Sep 30, 2017
9:00 am
Savannah XC Meet Middle

Results
Sep 30, 2017
8:00 am
KC Classic
JV Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 30, 2017
8:00 am
KC Classic
JV Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 30, 2017
8:00 am
KC Classic
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 30, 2017
8:00 am
KC Classic
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 30, 2017
8:00 am
KC Classic
CTeam Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 30, 2017
8:00 am
KC Classic
CTeam Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 30, 2017
7:30 am
Roots N Blues N BBQ 10k
Patrick Hanson
readysetresults@gmail.com
rootsnbluesnbbq.com

Results
Sep 30, 2017
7:00 am
Roots N Blues N BBQ 1/2 Marathon
Patrick Hanson
readysetresults@gmail.com

Results
Sep 26, 2017
5:30 pm
Lafayette Irish Invite
JV Girls/Freshman Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 26, 2017
5:00 pm
Lafayette Irish Invite
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 26, 2017
4:30 pm
Lafayette Irish Invite
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 26, 2017
4:00 pm
Lafayette Irish Invite
JV Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 24, 2017
7:00 am
Broadway Bridge 10k
Adam Wright
wright@somo.org
www.broadwaybridgerun.org

Results

Photos
Sep 24, 2017
7:00 am
Broadway Bridge Run
Half Marathon
Adam Wright
wright@somo.org
www.broadwaybridgerun.org

Results

Photos
Sep 23, 2017
8:00 am
HFTC- San Antiono 5K
Scott Chilcutt
scott@kcrunningcompany.com

Results
Sep 23, 2017
8:30 am
Prairie Pride 5K
and Mile Fun Run
Sarah Keller
913-226-5941
Sarahlkeller@gmail.com
prairie.run

Results
Sep 23, 2017
8:00 am
Sacred Steps 5K
Ryan Ross
ryan@coasttocoasttriathlon.com
www.sacredsteps.blogs.cor.org/

Results
Sep 21, 2017
5:30 pm
Grandview XC- Varsity Boys
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21, 2017
5:00 pm
Grandview XC-Varsity Girls
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21, 2017
4:30 pm
Grandview XC- JV Boys
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21, 2017
4:00 pm
Grandview XC-JV Girls
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21, 2017
3:30 pm
Grandview XC Meet
Freshman/Sophomore
Boys
JoAnn Bushko
8165694508
joann@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21, 2017
5:00 pm
Duane Kimble Invite
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Looking for races before September, 20 2017? Click here