Race with KC Running Company                    Services                    KCRC events                    Race calendar                    RESULTS/PHOTOS

Ray Pec Invite
C Team Boys

Date: 2019-09-14

Contact: Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results:

Ray-Pec Invite C-Team Boys 2019

Ray-Pec Invite C-Team Boys 2019

September 14, 2019


Results By Race Management Systems, Inc.

Overall Finish List - Boys

C Team Boys

Class 4 Schools


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1   1202  Matteo Shelton        Lee's Summit West                       19:34.9  6:19/M    10
    2      2   1209  Max Woodman           Lee's Summit West                       19:35.2  6:19/M    10
    3      3   1439  Anthony Kamau         Olathe East                             19:35.8  6:19/M    11
    4      4   1448  Ethan Ochana          Olathe East                             19:49.8  6:24/M    9 
    5      5   1075  Quinn Frazier         Lee's Summit West                       19:59.5  6:27/M    11
    6      6   1255  Noah Johnson          Liberty North                           20:03.1  6:28/M    10
    7      7    263  Blain Willis          Blue Springs South                      20:11.6  6:31/M    12
    8      8   1074  Samuel Davis          Lee's Summit West                       20:13.0  6:31/M    11
    9      9   1032  Cole Madden           Lee's Summit North                      20:14.6  6:32/M    10
   10     10   1613  Christopher ObersteadtRaymore-Peculiar                        20:17.5  6:33/M    10
   11     11    807  Kaden Miller          Central (St. Joseph)                    20:19.9  6:34/M    9 
   12     12   1324  Zachary Vaughan       Nixa                                    20:20.2  6:34/M    10
   13     13   1086  Aiden Jones           Lee's Summit West                       20:24.3  6:35/M    11
   14     14   1090  Jackson Lee           Lee's Summit West                       20:27.2  6:36/M    11
   15     15    447  Tyler Wolfe           Blue Valley Northwest                   20:30.5  6:37/M    9 
   16     16   1432  David Giem            Olathe East                             20:31.4  6:37/M    9 
   17     17   1561  Trevor Owens          Park Hill South                         20:36.5  6:39/M    9 
   18     18    818  Sam Willoughby        Central (St. Joseph)                    20:44.9  6:42/M    11
   19     19   1272  Jacob Thompson        Liberty North                           20:52.1  6:44/M    10
   20     20    255  Rhett Jenkins         Blue Springs South                      20:52.4  6:44/M    9 
   21     21   1460  Isaac Thompson        Olathe East                             20:55.3  6:45/M    10
   22     22   1441  Ben Lodge             Olathe East                             20:56.1  6:45/M    9 
   23     23    262  Turner Thompson       Blue Springs South                      20:58.7  6:46/M    10
   24     24    250  Quintin Falk          Blue Springs South                      21:02.3  6:47/M    9 
   25     25   1440  Carson Kinsch         Olathe East                             21:07.8  6:49/M    10
   26     26   1464  Pierce Wright         Olathe East                             21:09.0  6:49/M    10
   27     27    487  Cowles Anderson       Central (St. Joseph)                    21:09.7  6:50/M    11
   28  (> 7)   1445  Luke Nelson           Olathe East                             21:09.9  6:50/M    10
   29     28    259  Brandon Mitchell      Blue Springs South                      21:10.8  6:50/M    10
   30     29   1620  Noah Sisemore         Raymore-Peculiar                        21:12.4  6:50/M    11
   31     30   1089  Nathan Kratt          Lee's Summit West                       21:14.1  6:51/M    10
   32     31   1598  Benjamin Blackstone   Raymore-Peculiar                        21:16.3  6:52/M    9 
   33     32   1762  Arvin Muhusay         Staley                                  21:17.0  6:52/M    10
   34  (> 7)   1444  James Mwihaki         Olathe East                             21:17.5  6:52/M    11
   35  (> 7)   1203  Sebastian Smith       Lee's Summit West                       21:18.7  6:52/M    11
   36  (> 7)   1437  Alec Johnson          Olathe East                             21:18.7  6:52/M    11
   37  (> 7)   1452  Silas Rott            Olathe East                             21:22.1  6:54/M    12
   38     33    494  Matthew Byrd          Central (St. Joseph)                    21:25.6  6:55/M    9 
   39     34   1563  Caleb Richards        Park Hill South                         21:26.9  6:55/M    12
   40     35    498  Jason Fuller          Central (St. Joseph)                    21:28.4  6:56/M    11
   41     36   1774  Levi Wright           Staley                                  21:30.0  6:56/M    12
   42  (> 7)   1098  Conner Rand           Lee's Summit West                       21:30.5  6:56/M    11
   43  (> 7)   1091  Josh Lumby            Lee's Summit West                       21:31.0  6:56/M    9 
   44  (> 7)   1205  Noah Stokes           Lee's Summit West                       21:34.5  6:58/M    9 
   45     37    415  Jordan Blanchat       Blue Valley Northwest                   21:35.2  6:58/M    9 
   46  (> 7)   1449  Nate Patterson        Olathe East                             21:36.8  6:58/M    9 
   47  (> 7)   1442  Karson Martin         Olathe East                             21:43.3  7:00/M    12
   48     38    264  Ian Zind              Blue Springs South                      21:48.7  7:02/M    9 
   49     39    806  Isaiah Maxey          Central (St. Joseph)                    21:49.8  7:03/M    9 
   50  (> 7)   1095  Caden Morby           Lee's Summit West                       21:56.9  7:05/M    9 
   51     40    811  Edmund Schieber       Central (St. Joseph)                    21:57.1  7:05/M    9 
   52     41   1253  Tait Horalek          Liberty North                           21:59.4  7:06/M    11
   53  (> 7)    816  Parker Wegenka        Central (St. Joseph)                    22:00.0  7:06/M    9 
   54  (> 7)   1207  Richard Wheeler       Lee's Summit West                       22:00.2  7:06/M    9 
   55     42    929  Austin Witzman        Joplin                                  22:00.2  7:06/M    12
   56     43    249  Thomas Drawl          Blue Springs South                      22:01.1  7:06/M    10
   57     44   1261  Micky Mckown          Liberty North                           22:01.8  7:06/M    10
   58     45   1609  Gregory Mccurry       Raymore-Peculiar                        22:03.4  7:07/M    9 
   59  (> 7)   1446  Jack Newham           Olathe East                             22:05.5  7:08/M    11
   60  (> 7)   1427  Jack Broockerd        Olathe East                             22:09.4  7:09/M    9 
   61  (> 7)    497  Josh Collier          Central (St. Joseph)                    22:09.7  7:09/M    11
   62  (> 7)   1465  Timothy Young         Olathe East                             22:09.9  7:09/M    12
   63     46   1600  Noah Chapman          Raymore-Peculiar                        22:11.2  7:09/M    11
   64  (> 7)    258  Cameron Mcclain       Blue Springs South                      22:11.9  7:10/M    9 
   65     47   1310  Dylan Huish           Nixa                                    22:12.5  7:10/M    10
   66     48   1251  Peter Hanff           Liberty North                           22:14.0  7:10/M    9 
   67  (> 7)   1443  Luke Matson           Olathe East                             22:14.6  7:11/M    9 
   68     49    905  Jabin Brown           Joplin                                  22:16.4  7:11/M    9 
   69  (> 7)   1210  Alex Zelk             Lee's Summit West                       22:17.8  7:12/M    10
   70     50   1550  Caleb Cretsinger      Park Hill South                         22:20.3  7:12/M    10
   71     51   1040  Gus Rand              Lee's Summit North                      22:26.8  7:14/M    12
   72  (< 5)    952  Anthony Hurley        Kearney                                 22:26.9  7:14/M    11
   73     52   1022  Jonathan Comer        Lee's Summit North                      22:29.0  7:15/M    9 
   74     53   1552  Mitchell Drumright    Park Hill South                         22:31.1  7:16/M    10
   75  (> 7)   1097  Colton Owen           Lee's Summit West                       22:32.3  7:16/M    11
   76  (< 5)    948  Peyton Caraway        Kearney                                 22:36.7  7:18/M    12
   77     54   1761  David Mormino         Staley                                  22:39.1  7:18/M    10
   78     55   1303  Johnny Gonzales       Nixa                                    22:40.1  7:19/M    10
   79  (> 7)   1424  Drew Blasi            Olathe East                             22:43.1  7:20/M    10
   80     56   1295  Gideon Carter         Nixa                                    22:43.7  7:20/M    9 
   81     57    413  Dylan Barker          Blue Valley Northwest                   22:44.7  7:20/M    12
   82     58   1769  Tyler Tomlinson       Staley                                  22:45.6  7:21/M    10
   83     59   1268  Jacob Russell         Liberty North                           22:46.8  7:21/M    9 
   84     60   1496  Cade Pummill          Park Hill                               22:46.9  7:21/M    9 
   85     61    423  Joshua Clarkson       Blue Valley Northwest                   22:47.5  7:21/M    9 
   86     62   1619  Zachary Scott         Raymore-Peculiar                        22:47.8  7:21/M    11
   87     63   1751  Zachary Glidewell     Staley                                  22:49.6  7:22/M    9 
   88     64    918  Sam Mitchell          Joplin                                  22:50.2  7:22/M    10
   89  (> 7)    812  Broox Scroggins       Central (St. Joseph)                    22:51.8  7:23/M    10
   90     65    861  Geovanni Estrella     Grandview                               22:52.4  7:23/M    10
   91     66   1562  George Ranes          Park Hill South                         22:53.1  7:23/M    9 
   92     67   1265  Jaxon Reeder          Liberty North                           22:54.0  7:23/M    10
   93     68   1564  Steven Ritchie        Park Hill South                         22:56.8  7:24/M    10
   94  (> 7)   1451  Devin Rex             Olathe East                             22:57.8  7:24/M    12
   95     69   1316  Jacek Page            Nixa                                    22:59.6  7:25/M    11
   96     70   1543  Miles Bingham         Park Hill South                         23:01.5  7:26/M    9 
   97  (> 7)   1270  Josh Stinson          Liberty North                           23:03.0  7:26/M    9 
   98  (> 7)   1546  Keanu Carey           Park Hill South                         23:04.0  7:26/M    9 
   99     71    446  David Westerhaus      Blue Valley Northwest                   23:04.8  7:27/M    11
  100     72   1294  Aaron Cagle           Nixa                                    23:06.6  7:27/M    11

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

  101  (> 7)    803  William Hausman       Central (St. Joseph)                    23:06.9  7:27/M    9 
  102  (> 7)    802  Isaac Hamilton        Central (St. Joseph)                    23:08.9  7:28/M    10
  103  (> 7)    248  Andrew Castellanos-carBlue Springs South                      23:11.4  7:29/M    11
  104     73    439  Sohail Mukadam        Blue Valley Northwest                   23:13.5  7:30/M    9 
  105  (> 7)   1080  Griffin Her           Lee's Summit West                       23:14.4  7:30/M    10
  106  (> 7)   1542  Noah Beckert          Park Hill South                         23:16.3  7:30/M    10
  107     74    868  Moses Morales Zuniga  Grandview                               23:16.9  7:31/M    10
  108     75    417  Xavier Brown          Blue Valley Northwest                   23:17.1  7:31/M    9 
  109     76   1028  James Harrison        Lee's Summit North                      23:21.1  7:32/M    9 
  110     77    916  Maguire Mai           Joplin                                  23:21.8  7:32/M    10
  111  (> 7)   1201  Austin Shaumeyer      Lee's Summit West                       23:26.4  7:34/M    12
  112     78   1756  Noah King             Staley                                  23:27.2  7:34/M    10
  113  (> 7)   1245  Cooper Bratcher       Liberty North                           23:31.8  7:35/M    12
  114  (> 7)   1087  Braden Jones          Lee's Summit West                       23:36.5  7:37/M    10
  115     79   1500  Peter Serrone         Park Hill                               23:36.7  7:37/M    10
  116  (> 7)   1257  Isaac Langford        Liberty North                           23:39.2  7:38/M    11
  117  (> 7)   1100  Jayden Russell        Lee's Summit West                       23:44.6  7:40/M    9 
  118     80   1321  Kaleb Strobel         Nixa                                    23:44.9  7:40/M    9 
  119     81   1483  Donovan Boyd          Park Hill                               23:47.8  7:41/M    11
  120     82   1596  Brennon Barnhart      Raymore-Peculiar                        23:48.0  7:41/M    10
  121  (> 7)    434  Terrance Lillis       Blue Valley Northwest                   23:56.1  7:43/M    9 
  122  (> 7)    261  Mitchell Stein        Blue Springs South                      23:56.1  7:43/M    10
  123  (> 7)   1623  Michael Viermann      Raymore-Peculiar                        23:59.7  7:44/M    10
  124  (> 7)   1313  Caden Lawler          Nixa                                    24:01.7  7:45/M    9 
  125  (> 7)   1569  Jackson Stanley       Park Hill South                         24:01.7  7:45/M    9 
  126  (> 7)    443  Drake Smith           Blue Valley Northwest                   24:02.9  7:45/M    11
  127  (> 7)   1084  Tyler Howland         Lee's Summit West                       24:03.9  7:46/M    11
  128     83   1753  Xander Haarup         Staley                                  24:06.4  7:47/M    9 
  129  (> 7)   1625  Andrew Warters        Raymore-Peculiar                        24:12.8  7:49/M    12
  130     84    909  Gabriel Crocker       Joplin                                  24:13.0  7:49/M    10
  131  (> 7)    418  Parker Buchele        Blue Valley Northwest                   24:14.3  7:49/M    10
  132  (> 7)   1428  Joe Byard             Olathe East                             24:14.9  7:49/M    11
  133     85    924  Zach Smith            Joplin                                  24:16.5  7:50/M    11
  134     86    915  Lucas Littrell        Joplin                                  24:18.0  7:50/M    9 
  135     87   1041  John Sellinger        Lee's Summit North                      24:20.4  7:51/M    10
  136  (> 7)   1455  Jason Spaeth          Olathe East                             24:22.6  7:52/M    12
  137  (> 7)   1319  Carter Stoelzel       Nixa                                    24:25.8  7:53/M    12
  138  (> 7)   1244  Samuel Alexander      Liberty North                           24:28.4  7:54/M    12
  139  (> 7)   1276  Tyler Weber           Liberty North                           24:28.5  7:54/M    10
  140  (> 7)   1461  Gavin Wareham         Olathe East                             24:31.6  7:55/M    10
  141  (> 7)   1311  Luke Kerr             Nixa                                    24:32.8  7:55/M    12
  142  (> 7)   1558  Timothy Jeong         Park Hill South                         24:44.2  7:59/M    9 
  143  (> 7)   1601  Khuram Choudhry       Raymore-Peculiar                        24:51.1  8:01/M    10
  144  (< 5)    955  Joey Moore            Kearney                                 24:51.8  8:01/M    11
  145  (> 7)    801  Mitchell Gray         Central (St. Joseph)                    24:55.6  8:02/M    9 
  146  (> 7)    427  Rex Grismore          Blue Valley Northwest                   24:58.2  8:03/M    11
  147     88    873  Mac Ratliff           Grandview                               25:04.1  8:05/M    10
  148  (> 7)    810  Joshua Perry          Central (St. Joseph)                    25:06.2  8:06/M    9 
  149  (> 7)   1555  Evan Girard           Park Hill South                         25:11.3  8:08/M    9 
  150     89   1492  Thanh Luu             Park Hill                               25:12.8  8:08/M    11
  151  (> 7)   1081  Joey Hernandez        Lee's Summit West                       25:20.4  8:10/M    9 
  152     90   1023  Joe Engle             Lee's Summit North                      25:22.1  8:11/M    11
  153  (> 7)   1544  Dusty Boyer           Park Hill South                         25:22.7  8:11/M    9 
  154  (> 7)    416  Benjamin Britt        Blue Valley Northwest                   25:34.2  8:15/M    11
  155  (> 7)   1750  Colin Eskildsen       Staley                                  25:39.5  8:17/M    9 
  156  (> 7)   1425  Scott Boyack          Olathe East                             25:40.6  8:17/M    10
  157  (> 7)   1208  Josh Wilde            Lee's Summit West                       25:41.7  8:17/M    10
  158  (> 7)   1069  Gage Bomar            Lee's Summit West                       25:48.5  8:20/M    10
  159  (> 7)   1322  Levi Strobel          Nixa                                    25:48.7  8:20/M    9 
  160  (> 7)    426  Andrew Gafrick        Blue Valley Northwest                   25:50.8  8:20/M    9 
  161  (> 7)    411  Grant Anderson        Blue Valley Northwest                   25:52.4  8:21/M    9 
  162  (> 7)    437  Rama Mkindi           Blue Valley Northwest                   25:54.1  8:21/M    9 
  163  (> 7)   1099  Corbin Rexroad        Lee's Summit West                       25:55.4  8:22/M    9 
  164  (> 7)    433  Jeffrey Liang         Blue Valley Northwest                   26:05.4  8:25/M    9 
  165     91   1044  Paxton Tillman        Lee's Summit North                      26:10.9  8:27/M    9 
  166  (> 7)   1610  Keith Minshall        Raymore-Peculiar                        26:12.2  8:27/M    11
  167  (> 7)   1252  Brady Hilbert         Liberty North                           26:12.4  8:27/M    9 
  168  (> 7)   1262  Avery Miller          Liberty North                           26:14.6  8:28/M    11
  169  (> 7)   1617  Tristan Rowles        Raymore-Peculiar                        26:18.4  8:29/M    10
  170     92    881  Christopher Wright    Grandview                               26:22.8  8:31/M    12
  171  (> 7)    420  John Carter           Blue Valley Northwest                   26:24.8  8:31/M    9 
  172     93    866  Aiden Heenan          Grandview                               26:26.1  8:32/M    9 
  173  (> 7)   1042  Jordan Shelton        Lee's Summit North                      26:29.4  8:33/M    11
  174     94   1502  Brian Sweney          Park Hill                               26:43.9  8:37/M    11
  175  (> 7)   1433  Mark Greenhalgh       Olathe East                             26:49.5  8:39/M    12
  176  (> 7)   1611  Levi Newman           Raymore-Peculiar                        26:52.4  8:40/M    11
  177  (> 7)   1764  Gavin Ralston         Staley                                  27:04.8  8:44/M    10
  178  (< 5)    964  Nick Ward             Kearney                                 27:13.2  8:47/M    12
  179  (> 7)    448  Traby Youan           Blue Valley Northwest                   27:20.2  8:49/M    9 
  180  (< 5)   1382  Riley Boydston        Oak Park                                27:24.9  8:51/M    11
  181  (> 7)   1759  Luke Lester           Staley                                  27:34.0  8:54/M    10
  182  (> 7)    817  Noah Wheat            Central (St. Joseph)                    27:45.9  8:57/M    10
  183  (> 7)   1606  Alexander Hickman     Raymore-Peculiar                        27:54.0  9:00/M    10
  184  (> 7)   1247  Jacob Calder          Liberty North                           28:19.1  9:08/M    10
  185     95    872  Bryan Pham            Grandview                               28:38.3  9:14/M    11
  186  (< 5)   1383  Ethan Bull            Oak Park                                29:09.1  9:24/M    9 
  187  (> 7)   1757  An Lam                Staley                                  29:57.8  9:40/M    10
  188  (> 7)   1755  Brandon Kelly         Staley                                  29:58.7  9:40/M    9 
  189  (> 7)   1568  Henry Sincliar        Park Hill South                         30:09.9  9:44/M    9 
  190  (> 7)   1309  Dawson Heppner        Nixa                                    30:17.2  9:46/M    10
  191  (> 7)   1595  Aden Baker            Raymore-Peculiar                        30:23.7  9:48/M    10
  192  (> 7)    424  Davis Fein            Blue Valley Northwest                   31:15.1 10:05/M    11
  193  (> 7)   1320  Cullen Stoelzel       Nixa                                    32:03.9 10:21/M    10
  194     96    875  Cayden Rossiter       Grandview                               32:14.3 10:24/M    9 
  195  (> 7)    430  Carter Helvey         Blue Valley Northwest                   32:47.8 10:35/M    9 
  196  (> 7)    425  Ben Fritz             Blue Valley Northwest                   34:29.6 11:08/M    11
  197  (> 7)    412  Abraham Babalola      Blue Valley Northwest                   34:39.0 11:11/M    10
  198  (> 7)   1565  Carson Schneider      Park Hill South                         35:13.4 11:22/M    10
  199  (> 7)    871  Anthony Pham          Grandview                               37:23.5 12:04/M    11



Overall Finish List - Boys

C Team Boys

Class 1-3 Schools


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1  (< 5)   1885  Brenden Bunch         Pleasant Hill                           23:04.7  7:27/M    9 
    2  (< 5)   1925  Lukas Noecker         Smithville                              23:14.2  7:30/M    9 
    3  (< 5)   1867  Carson Hall           Maryville                               23:49.0  7:41/M    9 
    4  (< 5)   1922  Rylen Messer          Smithville                              24:14.3  7:49/M    10
    5  (< 5)   1868  Elijah Hawkins        Maryville                               27:34.8  8:54/M    9 
    6  (< 5)   1888  Jackson Crouse        Pleasant Hill                           29:45.2  9:36/M    10

Team Summary Report - Boys

C Team Boys

Class 4 Schools


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Lee's Summit West                      29               1   2   5   8  13  14  30         
        Top  5 Times: 1:39:47.2

    2 Olathe East                            66               3   4  16  21  22  25  26         
        Top  5 Times: 1:41:48.6

    3 Blue Springs South                    102               7  20  23  24  28  38  43         
        Top  5 Times: 1:44:16.1

    4 Central (St. Joseph)                  124              11  18  27  33  35  39  40         
        Top  5 Times: 1:45:08.6

    5 Liberty North                         158               6  19  41  44  48  59  67         
        Top  5 Times: 1:47:10.6

    6 Raymore-Peculiar                      161              10  29  31  45  46  62  82         
        Top  5 Times: 1:47:01.0

    7 Park Hill South                       220              17  34  50  53  66  68  70         
        Top  5 Times: 1:49:48.1

    8 Nixa                                  239              12  47  55  56  69  72  80         
        Top  5 Times: 1:50:56.3

    9 Blue Valley Northwest                 241              15  37  57  61  71  73  75         
        Top  5 Times: 1:50:42.9

   10 Staley                                243              32  36  54  58  63  78  83         
        Top  5 Times: 1:51:01.5

   11 Lee's Summit North                    275               9  51  52  76  87  90  91         
        Top  5 Times: 1:52:52.0

   12 Joplin                                316              42  49  64  77  84  85  86         
        Top  5 Times: 1:54:41.8

   13 Park Hill                             403              60  79  81  89  94                 
        Top  5 Times: 2:02:08.2

   14 Grandview                             412              65  74  88  92  93  95  96         
        Top  5 Times: 2:04:02.6

 Inc. Kearney                              4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Oak Park                             2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

Team Summary Report - Boys

C Team Boys

Class 1-3 Schools


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

 Inc. Maryville                            2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Pleasant Hill                        2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Smithville                           2 finishers                                          
        Top  5 Times: 


Date Name & Distance Contact Results Photos
Oct 15
5:00 pm
Ozark Highlands
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 15
4:45 pm
Ozark Highlands
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 15
4:15 pm
Ozark Highland
MS Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 15
4:00 pm
Ozark Highland
MS Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 13
8:00 am
JCCC Lace Up for Learning
Judi Reilly
913-469-2718
jreilly@jccc.edu
jccc.edu/laceup5k

Results
Oct 12
10:00 am
Suburban Gold JV Boys

Results
Oct 12
9:30 am
Suburban Gold JV Girls

Results
Oct 12
9:00 am
Suburban Gold Varsity Boys

Results
Oct 12
8:30 am
Suburban Gold Varsity Girls

Results
Oct 12
9:30 am
Butler Bears Invite
MS Boys and Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 12
9:00 am
Butler Bears Invite
JV Boys and Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 12
8:45 am
Butler Bears Invite
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 12
8:30 am
Butler Bear Invite
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 12
8:00 am
HFTC Houston
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Oct 8
5:45 pm
Ray Pec South MS
A Team Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 8
5:45 pm
Ray Pec South MS
A Team Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 8
5:00 pm
Ray Pec South MS
B Team Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 8
4:30 pm
Ray Pec South MS
B Team Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 8
4:15 pm
Ray Pec South MS
C-Team Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 8
4:00 pm
Ray Pec South MS
C-Team Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 6
8:00 am
Bill Cross 5K
benefiting Feed Northland Kids
Chris Evans
816-301-4483
cevans@feednorthlandkids.org
www.raceroster.com/events/2...

Results
Oct 6
8:00 am
Oktoberfest 5K and Kids Run
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.kcoktoberfest5k.com

Results

Photos
Oct 5
4:00 pm
Louisburg Cider Run
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5
4:00 pm
Louisburg Cider Run
10K Resutls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5
9:30 am
Savannah MS XC Girls

Results
Oct 5
9:00 am
Savannah XC Girls JV/Varsity

Results
Oct 5
9:00 am
Fit 58 Center Education

Results
Oct 5
8:00 am
KC Classic
JV Girls & Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5
9:45 am
Savannah XC Middle School Boys

Results
Oct 5
8:00 am
KC Classic
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5
9:00 am
Savannah Boys XC JV/Varsity

Results
Oct 5
8:00 am
KC Classic
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5
8:00 am
KC Classic
Boys C-Team
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5
8:00 am
KC Classic
C-Team Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5
8:00 am
HFTC Cleveland
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Oct 5
9:00 am
"No One Fights Alone 5K"
Michele Bridges
9137312397
michelesevents@gmail.com
www.noonefightsalone5k.com

Results
Oct 2
5:00 pm
Irish Invite
Varstiy Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
4:45 pm
BLMS XC Boys 8th Grade

Results
Oct 1
4:30 pm
BLMS XC Girls 8th Grade

Results
Oct 1
4:15 pm
BLMS XC Boys 7th Grade

Results
Oct 1
4:00 pm
BLMS XC Girls 7th Grade

Results
Oct 1
5:00 pm
Irish Invite
JV Girls/CTeam Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
4:00 pm
Irish Invite
Varstiy Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
4:00 pm
Irish Invite
JV Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 30
4:45 pm
Blue Springs MS XC Championships

Results
Sep 30
4:30 pm
Blue Springs MS XC Championships

Results
Sep 30
4:15 pm
Blue Springs MS XC Championship

Results
Sep 30
4:00 pm
Blue Springs MS XC Championships

Results
Sep 28
8:00 am
HFTC San Antonio
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Sep 28
8:00 am
Clinton Education Foundation
Ben Johnson
660-885-2266
bdjnp7@gmail.com
www.clintonmo5k.com

Results
Sep 28
9:00 am
Back the Blue 5K
5K Race/Walk
One-Mile Fun Run
Jenni King
918-931-1842
jenni@backtheblue5k.com
www.backtheblue5k.com

Results
Sep 26
4:30 pm
Grandview XC
Boys Varsity

Results
Sep 26
3:00 pm
Grandview XC
Girls JV

Results
Sep 26
3:30 pm
Grandview XC
Boys JV

Results
Sep 26
4:00 pm
Grandview XC
Varsity Girls

Results
Sep 26
2:30 pm
Grandview XC
Boys Freshman/Sophomore

Results
Sep 26
2:00 pm
Grandview XC
Girls Freshman/Sophomore

Results
Sep 26
8:00 am
Heartland 30K
Female Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 26
8:00 am
Heartland 30K
Mens Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 24
5:00 pm
Duane Kimble Invite
C-Team Boys and JV Girls
Troy Fitzgerald
8162041780
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 24
4:00 pm
Duane Kimble Invite
Varstiy Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 24
4:00 pm
Duane Kimble Invite
JV Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 24
5:00 pm
Duane Kimble Invite
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 22
7:30 am
Old Town 10K
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results
Sep 22
8:00 am
Dot to Dot
10K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 22
8:00 am
Dot to Dot
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 22
9:00 am
HFTC-Detroit
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21
8:00 am
Prairie Pride 1 Mile Fun

Results
Sep 21
8:00 am
Kris Solsberg Invite
Varsity Girls

Results
Sep 21
8:45 am
Kris Solsberg Invite
Varsity Boys

Results
Sep 21
9:15 am
Kris Solsberg Invite
JV Girls

Results
Sep 21
10:00 am
Kris Solsberg XC
JV Boys

Results
Sep 21
8:00 am
Prairie Pride 5K and
1 Mile Fun Run
Mark Hunter
913-221-6560
mhunte4@gmail.com
www.prairie.run

Results
Sep 21
8:00 am
Sacred Steps 5k/1 mile Run/Walk
Angie McCarty
angie.mccarty@cor.org
www.cor.org/sacredsteps

Results
Sep 17
8:00 am
H30K Male
Plaza and GP combined
**Bib is your age
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 17
8:00 am
H30K Female
Plaza and GP combined
**Bib is your age
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 17
4:00 pm
Cameron XC
JV Boys/Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 17
4:00 pm
Cameron XC
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 17
4:00 pm
Cameron XC
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 17
4:00 pm
Cameron XC
MS Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 17
4:00 pm
Cameron XC
MS Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 15
8:30 am
Strutt With Your Mutt
5K with dogs

Results
Sep 15
8:00 am
HFTC Chicago
Scott Chilcutt
scott@kcrunningcompany.com

Results
Sep 15
8:00 am
Ray Pec Invite
C Team Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 15
8:00 am
Strutt With Your Mutt
5K Without Dog

Molly Moody
816-986-4409
mmoody@waysidewaifs.org
www.waysidewaifs.org/strutt

Results
Sep 15
8:00 am
Great Plains 10K
Kansas City

Brad Ziegler
8165694508
Brad@kcrunningcompany.com
www.greatplains10k.com/kans...

Results
Sep 14
8:00 am
Ray Pec Invite
C Team Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 14
8:00 am
Ray Pec Invite
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 14
8:00 am
Ray Pec Invite
JV Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 14
8:00 am
Ray Pec Invite
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 14
8:30 am
Dad and Daughter 5K run/Walk
Susan Dawes
816-590-5171
daddaughter5K@gmail.com
www.dadanddaughter5k.com

Results
Sep 14
8:00 am
Heroes for Education 5K
Sandy Kessinger
816-806-7366
slkessinger@gmail.com
www.runsignup.com/Race/MO/G...

Results
Sep 14
8:00 am
Ray Pec Invite
JV Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 10
6:00 pm
Chillicothe XC
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
8162041780
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 10
6:00 pm
Chillicothe XC
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 10
5:00 pm
Chillicothe XC
JV Boys and Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 10
4:00 pm
Chillicothe XC
Middle school
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 7
8:00 am
Grain Valley Fair 5k

Results
Sep 7
8:00 am
HFTC- NC TRi
Scott Chilcutt
scott@kcrunningcompany.com

Results
Sep 5
6:00 pm
Bobcat Invite
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 5
6:00 pm
Bobcat Invite
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 5
3:00 pm
Bobcat Invite
7th Grade Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 5
4:00 pm
Bobcat Invite
7th Grade Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 5
4:00 pm
Bobcat Invite
8th Grade Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 5
4:00 pm
Bobcat Invite
8th Grade Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 2
7:30 am
Leawood Labor Day 5K
Lisa Harrison
9135225049
lharrison.kc@gmail.com

Results
Aug 24
8:00 am
Rexy Run
10K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 24
8:00 am
Rexy Run
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 24
7:00 am
Olathe Charities 5K
Paul Krueger
913-207-1312
PKrueger@OlatheKS.org
www.olatheks.org/government...

Results
Aug 18
8:00 am
HFTC Omaha
Scott Chilcutt
scott@kcrunningcompany.com

Results
Aug 17
7:30 am
Mulvane Old Settlers 4 Mile Walk
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results
Aug 17
8:00 am
Mulvane Old Settlers 4Mile
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results
Aug 17
7:30 am
Mulvane Old Settlers 1 Mile
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results
Aug 17
8:00 am
Diva Dash 5K Omaha
Amy McCoy
8165694508
Amy@kcrunningcompany.com
www.divadash5k.com/copy-of-...

Results
Aug 15
7:00 pm
MC Beer Mile
CoED Relay
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 15
7:00 pm
MC Beer Mile
Mens Relay
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 15
8:00 am
MC Beer Mile
Womens Relay
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 15
7:00 pm
MC Beer Mile
Womens Ind
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 15
7:00 pm
MC Beer Mile
Mens heat 3
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 15
7:00 pm
MC Beer Mile
Mens heat 2
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 15
7:00 pm
MC Beer Mile
mens heat 1
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 11
8:00 am
Sound of the City 10K
Shaylynn Smith
314-517-3841
soundofthecitykc@gmail.com
www.soundofthecitykc.com

Results
Aug 11
8:00 am
Sound of the City 5K
Shaylynn Smith
314-517-3841
soundofthecitykc@gmail.com
www.soundofthecitykc.com

Results
Aug 10
8:00 pm
Rock the Stockyards
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 3
8:00 am
Diva Dash 5K
Des Moines
Amy McCoy
8165694508
Amy@kcrunningcompany.com
www.divadash5k.com/copy-of-...

Results
Jul 28
11:00 pm
Midnight Run
10K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jul 28
11:00 pm
Midnight Run
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jul 28
9:00 am
Grant's Cause
for Spina Bifida 5K
Courtney Nussbeck
crdial@hotmail.com
www.grantscause.com

Results
Jul 20
8:00 am
Diva Dash 5K
Overland Park
Amy McCoy
8165694508
Amy@kcrunningcompany.com
divadash5k.com/copy-of-over...

Results
Jul 13
7:30 am
Dexter BBQ 2 Mile
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results
Jul 13
7:30 am
Dexter BBQ 5K
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results
Jul 13
8:00 am
Diva Dash 5K
St. Louis
Amy McCoy
8165694508
Amy@kcrunningcompany.com
www.divadash5k.com/stldivadash

Results
Jul 11
6:30 pm
Taco Mile Heat 4
Brad
brad@kcrunningcompany.com

Results
Jul 11
6:30 pm
Taco Mile Heat 3
Brad
brad@kcrunningcompany.com

Results
Jul 11
6:30 pm
Taco Mile Heat 2
Brad
brad@kcrunningcompany.com

Results
Jul 11
6:30 pm
Taco Mile Heat 1
Brad
brad@kcrunningcompany.com

Results
Jul 4
7:30 am
Stars and Stripes 5k and
Wichita
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results
Jul 4
7:30 am
Stars and Stripes 5K
and Lil' Firecrackers Kids Run
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.starsandstripes5K.com

Results
Jun 30
7:30 am
Stars and Stripes 5K
and Lil' Firecrackers Kids Run
Brad Ziegler
https://runsignup.com/Race/...
brad@kcrunningcompany.com
www.starsandstripes5K.com

Results

Photos
Jun 29
7:30 am
Back the Blue 5k
Jenni King
918-931-1842
jenni@backtheblue5k.com
www.backtheblue5k.com

Results
Jun 29
7:00 am
Back the Blue 10K

10K Run

Jenni King
918-931-1842
jenni@backtheblue5k.com
www.backtheblue5k.com

Results
Jun 23
8:00 am
HFTC St. Louis
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 22
8:00 am
Diva Dash 5K Wichita
John Muir
John@Wichitarunningcompany.com
www.divadash5k.com/wichita

Results
Jun 15
8:00 am
Head For The Cure
Wichita
Scott Chilcutt
scott@kcrunningcompany.com

Results
Jun 15
8:00 am
Father's Day Four Mile
Run/Walk and Kids Run
Brad Ziegler
8165295860
brad@kcrunningcompany.com
www.fathersdayfourmile.com

Results

Photos
Jun 8
7:30 am
Heroes for Hospice 5K Run/Walk
Jeff
info@heroesforhospice.com
www.runsignup.com/Race/KS/O...

Results
May 27
8:00 am
Going the Distance
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 27
8:00 am
Going the Distance
10K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 27
8:30 am
5K Home Run
Lori Lange
7853317032
langegang6@juno.com
www.active.com/lawrence-ks/...

Results
May 25
8:00 am
Wichita Great Plains 10K
John Muir
John@Wichitarunningcompany.com
www.greatplains10k.com/wichita

Results
May 19
8:00 am
HFTC Des Moines
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 18
8:00 am
KCCC Half Marathon
Results (unofficial)
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 18
8:00 am
Spirit of Missouri 5k Results

Results
May 18
8:00 am
Turkey Creek Festival 5k
Caleb Teague
caleb@kcrunningcompany.com

Results
May 18
8:00 am
Spirit of Missouri 10k Results

Results
May 18
7:30 am
Spirit of Missouri Half
Marathon Results
spiritof131@gmail.com
www.spiritofmissouri.run/

Results
May 18
9:00 am
Flash Dash 5K and Kids Run
James Reyes
816-885-4259
FlashDash@brfoundation.org
www.brfoundation.org/flashd...

Results
May 13
8:00 am
Heartland 39.3
Mens Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 13
8:00 am
Heartland 39.3
Female Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 11
8:00 am
Running with
the Cows 5K results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
May 11
7:30 am
Running with the Cows
Half Marathon Results
info@cow.run
www.cow.run/

Results

Photos
May 5
8:00 am
Outpacing Melanoma 5K
& Dot-to-Dot Kid Trot
Kelly Klover
9137350435
OutpacingMelanoma@gmail.com
OutpacingMelanoma.org

Results
May 4
8:00 am
Tower to Tower
1 Mile results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 4
8:00 am
HFTC NTX
Scott Chilcutt
scott@kcrunningcompany.com

Results
May 4
7:30 am
KC Corporate
Challenge 5K
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 4
8:00 am
PurpleStride Kansas City 5K/Walk
Mallory Wetta
913-742-2601
mwetta@pancanvolunteer.org
www.support.pancan.org/site...

Results
May 4
9:00 am
Girls on the Run 5K!
Victoria Patrick
9134244516
victoria.patrick@gotrkc.org
www.gotrkc.org

Results
May 4
8:00 am
Tower 2 Tower 5K

WaterOne
9138955543
kfry@waterone.org
Tower2Tower5K.org

Results
Apr 27
8:00 am
Bulldog Bolt 5K and 1 Mile
Jessie Pullins
913.904.2189
jessiepullins@gmail.com
www.runsignup.com/Race/KS/L...

Results
Apr 27
7:45 am
Corinth Elementary Dragon
Holly Hagman
hollyhagman@gmail.com
www.runsignup.com/Race/KS/L...

Results
Apr 27
8:00 am
8th Annual FREE Independence
Park Trot 5K Walk/Run
Selena Good
816-325-7187
sgood@indepmo.org
www.independenceparktrot.com

Results
Apr 20
8:00 am
Easter Egg 5K
Brad Ziegler
816-569-4508
Brad@kcrunningcompany.com
www.easteregg5k.com

Results

Photos
Apr 20
8:00 am
Easter Escapade 5k
Graeme Murphy
8165882307
graeme@bodiesrc.com
www.bodiesracecompany.com/k...

Results
Apr 16
8:00 am
Heartland 39.3
Womens Results
Bib are Ages
troy@kcrunningcompany.com
Results
Apr 16
8:00 am
Heartland 39.3
mens results
Bib are Ages
troy@kcrunningcompany.com
Results
Apr 14
8:00 am
Wichita Easter Egg Run
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results
Apr 7
8:00 am
Pee Wee's Run 5K
Cara Gilmore
peeweesrun@kcmothersincharg...
www.runsignup.com/Race/MO/K...

Results
Apr 6
8:00 am
HFTC Columbia
Scott Chilcutt
scott@kcrunningcompany.com

Results
Apr 6
9:00 am
Bluestem Pace Race 5K
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results
Apr 6
9:00 am
Miles4Marilyn 5K & 1 Mile
John Tollefson
785-331-9658
jtollefson@tong464.org
www.runsignup.com/Race/KS/T...

Results
Apr 6
9:00 am
Accept Zero 5k Run/Walk
Youth Fun Run
Sarah
8162543652
acceptzero5k@thecmhs.com
www.runsignup.com/Race/MO/K...

Results
Mar 31
8:00 am
Head For The Cure 5k
Scott Chilcutt
scott@kcrunningcompany.com
www.headforthecure.org

Results
Mar 30
8:15 am
Jadon's Hope 5k Results
Amy Vrban
amyvrban@yahoo.com
www.jadonshope.org/

Results
Mar 30
7:00 am
CUKC Health Center
"Move 4 Life" 5K
Jalonna Bowie
9132340600
jalonna.bowie@cleveland.edu
www.cleveland.edu

Results
Mar 30
8:00 am
Jadon's Hope 10K Results
Amy Vrban
913-523-4739
amyvrban@yahoo.com
www.jadonshope.org/

Results
Mar 24
8:30 am
Whiskey Run 5K Run/Walk
Brad Ziegler
816-529-5860
Brad@kcrunningcompany.com
www.whiskeyrun5K.com

Results

Photos
Mar 23
8:00 am
Head For The Cure 5k
Scott Chilcutt
scott@kcrunningcompany.com
www.headforthecure.org

Results
Mar 23
8:00 am
KC Aruna Run
Andria Stokes
9132265074
andriastokes@gmail.com
www.eventbrite.com/e/kansas...

Results
Mar 16
8:00 am
Wichita St. Pats
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Mar 16
8:00 am
Big 12 Run
12K Results
Josh Zabel
jzabel@sportkc.org

Results

Photos
Mar 16
8:00 am
Big 12 Run
5K Results

Josh Zabel
jzabel@sportkc.org

Results

Photos
Mar 16
8:00 am
Big 12 Run
1 Mile Results
Josh Zabel
jzabel@sportkc.org

Results

Photos
Mar 9
8:00 am
The Cookie Run 5K
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.runsignup.com/Race/KS/L...

Results
Mar 9
9:00 am
The Storybook Run 5K
Abdul & Alicia Yahaya
913-353-8786
thestorybookrun@gmail.com
thestorybookrun.com

Results
Mar 2
8:00 am
Liberty Half
Jewell 5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Mar 2
8:00 am
Liberty Half Marathon
Results

Results

Photos
Mar 2
9:00 am
shamrock shuffle 10K
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Mar 2
9:00 am
Shamrock Shuffle, 5K
Sarajane Scott
785-749-6677
treasurer@lawrencestpatrick...
www.lawrencestpatricksdaypa...

Results
Feb 24
8:00 am
Fight for Air
Stair climb
Firefighter Results

troy@kcrunningcompany.com
Results
Feb 24
8:00 am
Fight for Air
Team Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Feb 24
8:00 am
Fight for Air
Ultimate Climb
Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Feb 24
8:00 am
Fight For Air Climb
Leslie Hernandez Brown
913.353.9166
leslie.hdzbrown@lung.org
www.kcclimb.org

Results
Feb 23
8:00 am
Clinton Half 5k Results

Results
Feb 23
7:30 am
Clinton Historic Half Marathon

Jimmy Barnes
660-924-1644
jlbarnes44@gmail.com
www.ClintonHistoricHalf.com

Results
Feb 16
9:00 am
Head For The Cure 5k -
Scott Chilcutt
scott@kcrunningcompany.com
www.headforthecure.org

Results
Feb 16
10:00 am
Polar Plunge 5K
Cougar Gray
www.plungeks.org/KC/

Results
Feb 11
8:00 am
Wichita Sweetheart
Team Results
John Muir
john@wichitarunningcompnay.com

Results
Feb 11
8:00 am
KC Sweetheart Run
Team Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Feb 10
9:00 am
Wichita Sweetheart Run 10K
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results

Photos
Feb 10
9:00 am
Wichita Sweetheart Run 5K
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results

Photos
Feb 9
9:00 am
Sweetheart Run
10K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Feb 9
9:00 am
Sweetheart Run
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Feb 9
8:00 am
Head for the Cure Orlando
Scott
scott@kcrunningcompany.com
headforthecure.org

Results
Feb 3
9:00 am
Kickoff 5K Run/Walk
and Kids Run
Brad Ziegler
Brad@kcrunningcompany.com
Www.kickoff5k.com

Results
Jan 27
8:00 am
Groundhog Run
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jan 27
10:00 am
Groundhog Run
10K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jan 27
8:00 am
Groundhog Run
5K & 10K Team Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jan 26
8:00 am
Wichita Battle of the Bean
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results
Jan 19
8:00 am
Battle of the Bean 5K
and Kids Run
JoAnn Bushko
Joann@kcrunningcompany.com
Www.battleofthebean5K.com

Results

Photos
Jan 1
9:00 am
Hangover 13.1
Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Jan 1
9:00 am
Hangover 5K
Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Dec 8, 2018
9:00 am
Great Santa 5K and Little
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results

Photos
Dec 2, 2018
9:00 am
Great Santa Run 5K
and Lil Elves Kids Run
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.kcsantarun.com

Results

Photos
Nov 22, 2018
10:00 am
Thanksgiving Day 5K Run
& Family Stroll
Josh Zabel
816-389-4195
www.sportkc.org/thanksgivin...

Results
Nov 17, 2018
9:00 am
TJ 5K and One Mile
Family Run Walk
Janice Dunn
www.Www.tj5K.com

Results
Nov 17, 2018
9:00 am
Angela's Army 5k Run/Walk
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com
www.angelasarmy5k.org

Results
Nov 11, 2018
8:00 am
KU Veterans Day
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Nov 10, 2018
8:15 am
Longview 5K
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
kcrunningcompany.com

Results
Nov 10, 2018
8:15 am
Longview 10K
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
kcrunningcompany.com

Results
Nov 10, 2018
7:45 am
Girls on the Run 5K
Girls on the Run of Greater Kansas City
913-766-1728
www.raceplanner.com/registe...

Results
Nov 10, 2018
8:00 am
Longview Half Marathon,
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.longviewhalf.com

Results
Nov 4, 2018
8:30 am
Who Let The Dogs Out 5K
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results
Nov 4, 2018
8:00 am
Run for Adoption 5K
Courtney Ryan
8163500215
courtney@fosteradopt.org
www.fosteradopt.org/runfora...

Results
Nov 4, 2018
8:00 am
Diabetes Dash for Life 5K
Renee Weilbaker
816-550-6769
weilbake@gmail.com
www.diabetesdashforlife.com/

Results
Nov 3, 2018
8:00 am
Dream Dash
troy@kcrunningcompany.com
Results
Nov 3, 2018
8:00 am
Curè of Ars 5K and 1 Mile
Lauren Cody
913.481.1364
laurenacody@gmail.com
www.cureofars5k.com

Results
Oct 28, 2018
8:00 am
Monster Dash 5K and
Lil' Monsters Kids Run
Overland Park
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com
www.kcmonsterdash.com

Results

Photos
Oct 27, 2018
6:00 pm
Monster Dash 5K Run/Walk
Unity Village
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com
www.kcmonsterdash.com

Results

Photos
Oct 26, 2018
7:00 am
Wichita Monster
Dash 5K results
john@wichitarunningcompany.com
Results

Photos
Oct 21, 2018
8:00 am
Bill Cross 5K
for Backsnack
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 21, 2018
8:00 am
HFTC-Chicago

Results
Oct 18, 2018
4:00 pm
MEC Championship XC
JV Girls

Results
Oct 18, 2018
4:00 pm
MEC Championship XC
JV Boys

Results
Oct 18, 2018
4:00 pm
MEC Championship XC
Varsity Boys

Results
Oct 18, 2018
4:00 pm
MEC Championship XC
Varsity Girls

Results
Oct 14, 2018
8:00 am
JCCC Lace Up for Learning
Judi Reilly
913-469-2718
jreilly@jccc.edu
www.jccc.edu/laceup5k

Results
Oct 13, 2018
8:00 am
Julia's Warriors Run for Hope 5k

Results
Oct 13, 2018
8:00 am
Head for the Cure
Houston TX
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 13, 2018
8:30 am
Nebraska Furniture Mart
Amanda Garnett
913-288-6373
nfmcaresKC@nfm.com
www.runsignup.com/Race/KS/K...

Results
Oct 11, 2018
4:00 pm
Warrensburg Invite XC
Varsity Girls


Results
Oct 11, 2018
4:00 pm
MRVC West XC Girls

Results
Oct 11, 2018
4:00 pm
MRVC West XC Boys

Results
Oct 11, 2018
4:00 pm
Warrensburg Invite XC
Middle School Girls

Results
Oct 11, 2018
4:00 pm
Warrensburg Invite XC
Middle School Boys

Results
Oct 11, 2018
4:00 pm
Warrensburg Invite XC
Varsity Boys

Results
Oct 11, 2018
4:00 pm
Warrensburg Invite XC JV Girls

Results
Oct 11, 2018
4:00 pm
Warrensburg Invite XC JV Boys

Results
Oct 11, 2018
5:30 pm
Boys Varsity XC UKC Meet

Results
Oct 11, 2018
5:00 pm
Girls Varsity XC UKC Meet

Results
Oct 11, 2018
4:30 pm
JV Boys XC UKC Meet

Results
Oct 11, 2018
4:00 pm
JV Girls XC UKC Meet

Results
Oct 7, 2018
8:00 am
Oktoberfest 5k and
Kinder Kaufen Kids Run
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.kcoktoberfest5k.com

Results

Photos
Oct 6, 2018
5:00 pm
Louisburg Cider Run
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 6, 2018
5:00 pm
Louisburg Cider Run
10K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 6, 2018
8:00 am
Head for the Cure
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results
Oct 6, 2018
8:00 am
KC Suburban XC Red Division
JV Boys

Results
Oct 6, 2018
8:00 am
KC Suburban XC Red Division
JV Girls

Results
Oct 6, 2018
8:00 am
KC Suburban XC Red Division
Varsity Boys

Results
Oct 6, 2018
8:00 am
KC Suburban XC Red Division
Varsity Girls

Results
Oct 6, 2018
10:45 am
KC Suburban XC Boys Gold

Results
Oct 6, 2018
10:00 am
KC Suburban XC Girls Gold

Results
Oct 6, 2018
9:00 am
"No One Fights Alone 5K"
Michele Bridges
913-731-2397
michelesevents@gmail.com
www.noonefightsalone5k.com

Results
Oct 3, 2018
4:00 pm
Ray Pec South MS
Boys A Results

Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3, 2018
4:00 pm
Ray Pec South MS
Girls A Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3, 2018
4:00 pm
Ray Pec South MS
Boys B Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3, 2018
4:00 pm
Ray Pec South MS
Girls B Results

Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3, 2018
4:00 pm
Ray Pec South MS
Boys C Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3, 2018
4:00 pm
Ray Pec South MS
Girls C Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3, 2018
8:00 am
Heartland 30K Final Results
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2, 2018
5:00 pm
Middle School
Boys A race
Jacomo Quad Meet
Caleb Teague
caleb@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1, 2018
4:00 am
MS - Jacomo
Boys A Race
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1, 2018
4:00 am
MS - Jacomo
Girls A Race
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1, 2018
4:00 am
MS - Jacomo
Boys Open
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1, 2018
4:00 am
MS - Jacomo
Girls Open
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 30, 2018
8:30 am
UMKC 10K Results

Results
Sep 30, 2018
8:30 am
UMKC Regalia Run 5K/10K
Madison Loeb
816-235-5777
loebma@umkc.edu
www.umkcalumni.com/regaliar...

Results
Sep 30, 2018
8:00 am
Grundfos Run/Walk for Water 5k
Reece Robinson
913-940-0891
rrobinson@grundfos.com

Results
Sep 29, 2018
9:00 am
Savannah XC MS Girls

Results
Sep 29, 2018
9:00 am
Savannah XC JV Boys

Results
Sep 29, 2018
9:00 am
Savannah XC Varsity Boys

Results
Sep 29, 2018
9:00 am
Savannah XC Varsity Girls
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Sep 29, 2018
9:00 am
Savannah XC MS Boys
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Sep 29, 2018
8:00 am
Prairie Pride
1Mile results

Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 29, 2018
8:00 am
GV XC JV Girls

Results
Sep 29, 2018
8:00 am
GV XC JV Boys

Results
Sep 29, 2018
8:00 am
GV XC Varsity Girls

Results
Sep 29, 2018
8:00 am
GV XC Varsity Boys

Results
Sep 29, 2018
8:00 am
GV XC MS Girls

Results
Sep 29, 2018
8:00 am
GV XC MS Boys

Results
Sep 29, 2018
9:30 am
Oktoberfest
Run for the Poor
Priest Run
John Muir
3167652814
john@wichitarunningcompany.com

Results
Sep 29, 2018
10:30 am
Oktoberfest
Run for the Poor 1 Mile
John Muir
3167652814
john@wichitarunningcompany.com

Results
Sep 29, 2018
9:30 am
Oktoberfest
Run for the Poor 5K
John Muir
3167652814
john@wichitarunningcompany.com

Results
Sep 29, 2018
8:00 am
KC Classic
JV Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 29, 2018
8:00 am
KC Classic
JV Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 29, 2018
8:00 am
KC Classic
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 29, 2018
8:00 am
KC Classic
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 29, 2018
8:00 am
KC Classic
C-Team Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 29, 2018
8:00 am
KC Classic
C-Team Girls
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 29, 2018
8:00 am
Prairie Pride 5k and Fun Run
Mark Hunter
9132216560
mhunte4@gmail.com
www.runsignup.com/Race/KS/P...

Results
Sep 25, 2018
4:00 pm
Lafayette Irish Invite
JV Girls/FR boys
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 25, 2018
4:00 pm
Lafayette Irish Invite
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 25, 2018
4:00 pm
Lafayette Irish Invite
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 25, 2018
4:00 pm
Lafayette Irish Invite
JV Boys
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 25, 2018
4:00 pm
Basehor-Linwood MS XC 7th

Results
Sep 25, 2018
5:00 pm
Basehor Linwood MS XC 8th

Results
Sep 25, 2018
4:30 pm
Basehor Linwood MS XC 7th

Results
Sep 25, 2018
5:30 pm
Basehor Linwood MS XC 8th

Results
Sep 23, 2018
7:30 am
Old Town 10K
John Muir
3167652814
john@wichitarunningcompany.com

Results
Sep 23, 2018
7:00 am
Broadway Bridge 13.1 Results

Results
Sep 23, 2018
7:00 am
Broadway Bridge Run
10K Run/Walk
Adam Wright
wright@somo.org
www.kcrunningco.wixsite.com...

Results
Sep 22, 2018
8:00 am
HFTC- San Antiono TX
joann Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Sep 22, 2018
9:00 am
ISD Wellness Expo & 5k
Levi Hinson
8163152659
levi_hinson@isdschools.org
www.sites.isdschools.org/we...

Results
Sep 22, 2018
8:00 am
Sacred Steps 5K
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com
www.cor.org/sacredsteps

Results
Sep 20, 2018
5:00 pm
Grandview Invite
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 20, 2018
4:00 pm
Grandview Invite
JV Girls
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 20, 2018
4:00 am
Grandview Invite
JV Boys
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 20, 2018
4:00 pm
Grandview Invite
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 20, 2018
4:00 am
Grandview Invite
Fr/So Boys Results
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 18, 2018
6:00 am
Duane Kimble Invite
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 18, 2018
6:00 pm
Duane Kimble Invite
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 18, 2018
6:00 pm
Duane Kimble Invite
JV Boys/Girls
Troy Fitzgerald
playhard5572@yahoo.com

Results
Sep 18, 2018
8:00 am
Heartland 30K results through
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com
www.heartland30k.com

Results
Looking for races before September, 17 2018? Click here