Race with KC Running Company                    Services                    KCRC events                    Race calendar                    RESULTS/PHOTOS

Ray Pec Invite
C Team Girls

Date: 2019-09-15

Contact: Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results:

Ray-Pec Invite C Team Girls 2019

Ray-Pec Invite C Team Girls 2019

September 14, 2019


Results By Race Management Systems, Inc.

Overall Finish List - Girls

C Team Girls

Class 4 Schools


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    265  Abigail Allen         Blue Valley Northwest                   24:49.5  8:01/M    9 
    2      2    285  Rachel Hostetler      Blue Valley Northwest                   25:03.4  8:05/M    9 
    3      3   1230  Jennifer Lewis        Liberty North                           25:03.5  8:05/M    9 
    4      4   1966  Emma Goodman          Blue Springs South                      25:10.7  8:07/M    9 
    5      5    226  Gabrielle Hampton     Blue Springs South                      25:34.8  8:15/M    9 
    6      6   1674  Lauren Brackney       St. Teresa's Academy                    25:43.6  8:18/M    10
    7      7    233  Ainslea Macdonald     Blue Springs South                      25:44.3  8:18/M    11
    8  (< 5)   1479  Tatum Vazquez         Park Hill                               25:44.8  8:18/M    9 
    9      8   1672  Samantha Balling      St. Teresa's Academy                    26:00.5  8:23/M    9 
   10      9   1741  Madeline Wright       Staley                                  26:03.1  8:24/M    9 
   11     10   1719  Georgia Winfield      St. Teresa's Academy                    26:08.8  8:26/M    11
   12     11   1214  Emily Clancy          Liberty North                           26:37.2  8:35/M    11
   13     12   1724  Alexa Ferris          Staley                                  26:38.1  8:36/M    10
   14     13    270  Sophie Beason         Blue Valley Northwest                   26:46.5  8:38/M    9 
   15     14   1228  Natalie Knebel        Liberty North                           26:51.2  8:40/M    12
   16     15   1581  Ashlyn Hamblin        Raymore-Peculiar                        26:54.0  8:41/M    10
   17     16   1703  Margaret Reintjes     St. Teresa's Academy                    26:55.9  8:41/M    9 
   18     17   1220  Marisah Horn          Liberty North                           27:00.3  8:43/M    9 
   19  (< 5)    484  Indigo Truax          Central (St. Joseph)                    27:02.2  8:43/M    10
   20  (< 5)   1415  Kylie Sutherland      Olathe East                             27:03.4  8:44/M    10
   21     18   1684  Stella Hughes         St. Teresa's Academy                    27:04.4  8:44/M    9 
   22     19   1058  Skyler Koroch         Lee's Summit West                       27:12.7  8:47/M    12
   23     20   1735  Halle Pham            Staley                                  27:17.9  8:48/M    10
   24     21   1730  Chase Kiel            Staley                                  27:18.1  8:48/M    9 
   25     22   1237  Paige Roberts         Liberty North                           27:30.2  8:52/M    11
   26     23    999  Halle Fee             Lee's Summit North                      27:31.6  8:53/M    11
   27     24    297  Natalie Policky       Blue Valley Northwest                   27:43.4  8:57/M    10
   28     25    243  Lauren Wells          Blue Springs South                      27:53.7  9:00/M    12
   29  (< 5)    474  Rebecca Evans         Central (St. Joseph)                    27:54.1  9:00/M    11
   30     26   1699  Juliet Parra          St. Teresa's Academy                    28:00.6  9:02/M    9 
   31     27   1234  Sofia Occhipinti      Liberty North                           28:07.0  9:04/M    10
   32     28   1706  Matilda Robertson     St. Teresa's Academy                    28:09.8  9:05/M    10
   33     29    277  Camryn Dillavou       Blue Valley Northwest                   28:18.1  9:08/M    11
   34     30   1226  Rachel Kim            Liberty North                           28:26.2  9:10/M    11
   35     31    291  Lillian Li            Blue Valley Northwest                   28:27.0  9:11/M    10
   36  (> 7)   1679  Claire Fanning        St. Teresa's Academy                    28:30.2  9:12/M    10
   37     32    219  Avery Blaine          Blue Springs South                      28:39.7  9:15/M    10
   38  (> 7)   1676  Isabel Coleman        St. Teresa's Academy                    28:40.7  9:15/M    11
   39     33    237  Ashton Rogers         Blue Springs South                      28:42.0  9:15/M    10
   40     34   1514  Josephine Goodin      Park Hill South                         28:44.6  9:16/M    9 
   41     35   1594  Carson Wilson         Raymore-Peculiar                        28:45.6  9:17/M    9 
   42     36   1591  Leah Sloan            Raymore-Peculiar                        28:47.6  9:17/M    10
   43     37    401  Ally Stark            Blue Valley Northwest                   28:49.0  9:18/M    12
   44  (> 7)   1709  Ellie Schloegel       St. Teresa's Academy                    28:49.5  9:18/M    12
   45  (> 7)   1711  Olivia Sopyla         St. Teresa's Academy                    28:49.6  9:18/M    11
   46  (< 5)    483  Grace Tang            Central (St. Joseph)                    28:54.7  9:20/M    11
   47  (> 7)   1690  Christina Kerr        St. Teresa's Academy                    29:07.1  9:24/M    9 
   48     38    235  Jordan Pollard        Blue Springs South                      29:15.1  9:26/M    9 
   49  (> 7)   1229  Isabella Kopala       Liberty North                           29:19.2  9:27/M    10
   50  (> 7)    275  Isabelle Carroll      Blue Valley Northwest                   29:24.1  9:29/M    11
   51     39   1520  Maddison House        Park Hill South                         29:40.8  9:34/M    12
   52  (> 7)   1227  Addie Kimmerle        Liberty North                           29:41.9  9:35/M    9 
   53     40   1013  Isabella Neal         Lee's Summit North                      29:45.7  9:36/M    10
   54  (> 7)   1694  Katie Mccarthy        St. Teresa's Academy                    29:46.4  9:36/M    11
   55  (> 7)    406  Cydney Willenbring    Blue Valley Northwest                   29:50.8  9:38/M    11
   56     41   1725  Madison Fischer       Staley                                  29:53.5  9:39/M    10
   57     42   1736  Rylee Proudfit        Staley                                  29:55.5  9:39/M    9 
   58     43   1001  Madison Geschwind     Lee's Summit North                      30:03.3  9:42/M    11
   59  (< 5)   1473  Anna Higgs            Park Hill                               30:08.1  9:43/M    9 
   60     44    994  Kayla Brigman         Lee's Summit North                      30:11.7  9:44/M    11
   61  (< 5)   1409  Emma LaCoste          Olathe East                             30:16.4  9:46/M    10
   62     45    995  Evangelina Carbonell  Lee's Summit North                      30:19.6  9:47/M    10
   63     46   1047  Elle Campbell         Lee's Summit West                       30:25.2  9:49/M    10
   64     47   1059  Nikoline Lund         Lee's Summit West                       30:32.6  9:51/M    10
   65  (< 5)   1467  Molly Collins         Park Hill                               30:41.4  9:54/M    12
   66  (> 7)    287  Allison Kono          Blue Valley Northwest                   30:46.5  9:56/M    11
   67  (> 7)    276  Elizabeth Cross       Blue Valley Northwest                   30:51.3  9:57/M    10
   68  (> 7)    409  Marcella Yates        Blue Valley Northwest                   31:01.6 10:01/M    12
   69     48   1534  Brooke Thompson       Park Hill South                         31:02.4 10:01/M    10
   70  (> 7)    238  Makayla Schinderling  Blue Springs South                      31:03.5 10:01/M    9 
   71     49   1522  Isabelle Larson       Park Hill South                         31:04.2 10:01/M    10
   72     50   1068  Kalee Williams        Lee's Summit West                       31:11.3 10:04/M    10
   73     51   1509  Aniya Coleman         Park Hill South                         31:12.7 10:04/M    9 
   74  (< 5)    970  Ava Duckworth         Lee's Summit                            31:19.3 10:06/M    9 
   75  (> 7)   1233  Paige Mccubbin        Liberty North                           31:22.0 10:07/M    9 
   76  (> 7)    402  Taylor Steenson       Blue Valley Northwest                   32:00.2 10:19/M    9 
   77  (< 5)    974  Jaurdin Mallory       Lee's Summit                            32:02.5 10:20/M    9 
   78     52   1057  Maddy Kennecutt       Lee's Summit West                       32:03.1 10:20/M    12
   79     53   1739  Lindsey Sheldon       Staley                                  32:12.9 10:24/M    10
   80  (< 5)   1416  Sevde Tatli           Olathe East                             32:15.2 10:24/M    10
   81     54   1504  Ellen Gwyn            Park Hill South                         32:18.3 10:25/M    9 
   82  (> 7)    282  Georgia Fite          Blue Valley Northwest                   32:33.3 10:30/M    11
   83     55   1008  Chelsea Madden        Lee's Summit North                      32:42.5 10:33/M    12
   84  (> 7)   1212  Hannah Boles          Liberty North                           32:43.2 10:33/M    10
   85     56   1531  Emily Shaw            Park Hill South                         32:44.2 10:34/M    9 
   86  (< 5)   1471  Aurora Geeo           Park Hill                               32:53.4 10:37/M    9 
   87  (> 7)    405  Jenna Weyforth        Blue Valley Northwest                   33:00.6 10:39/M    11
   88  (< 5)    981  Helena Rey-gonzalez   Lee's Summit                            33:07.4 10:41/M    10
   89  (> 7)   1216  Sydney Garlock        Liberty North                           33:11.8 10:43/M    12
   90     57   1590  Ashley Shellenberger  Raymore-Peculiar                        33:26.9 10:47/M    9 
   91  (> 7)    229  Emerson Jenkins       Blue Springs South                      33:35.7 10:50/M    9 
   92  (> 7)   1528  Abigail Powell        Park Hill South                         33:40.0 10:52/M    11
   93     58   1574  Em Blackstone         Raymore-Peculiar                        34:11.2 11:02/M    11
   94  (> 7)    278  Olivia Dowell         Blue Valley Northwest                   34:13.4 11:02/M    12
   95  (> 7)    268  Melina Barker         Blue Valley Northwest                   34:15.8 11:03/M    10
   96  (> 7)   1693  Ella Masek            St. Teresa's Academy                    34:22.0 11:05/M    11
   97     59   1006  Sophia Lasala         Lee's Summit North                      34:23.7 11:06/M    11
   98  (> 7)    288  Abigail Kratofil      Blue Valley Northwest                   34:24.7 11:06/M    9 
   99  (> 7)    293  Megan Lu              Blue Valley Northwest                   34:29.0 11:07/M    12
  100  (< 5)    969  Arionna CoomarasinghamLee's Summit                            35:19.0 11:24/M    10

 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

  101  (> 7)    283  Caroline Flannagan    Blue Valley Northwest                   35:22.2 11:25/M    11
  102  (> 7)    996  Anna Culross          Lee's Summit North                      35:29.4 11:27/M    9 
  103  (> 7)    296  Ainsley Novak         Blue Valley Northwest                   35:58.1 11:36/M    9 
  104  (> 7)    266  Ava Andersen          Blue Valley Northwest                   37:16.1 12:01/M    12



Overall Finish List - Girls

C Team Girls

Class 1-3 Schools


 O'all   Adj
 Place  Place Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1  (< 5)   1908  Corrine Harwood       Smithville                              26:53.2  8:40/M    11
    2      1   1362  Ella Rogge            Notre Dame de Sion                      26:57.3  8:42/M    10
    3  (< 5)   1879  Katherine Hoffman     Pleasant Hill                           27:00.5  8:43/M    9 
    4      2   1361  Grace Riley           Notre Dame de Sion                      27:21.9  8:50/M    11
    5  (< 5)   1914  Paige Ruehter         Smithville                              28:36.0  9:14/M    11
    6      3   1367  Liv Zender            Notre Dame de Sion                      28:58.3  9:21/M    10
    7      4   1357  Megan Kelley          Notre Dame de Sion                      30:37.9  9:53/M    9 
    8      5   1351  Eden Davis            Notre Dame de Sion                      30:49.0  9:56/M    9 
    9  (< 5)   1902  Kennedy Benjamin      Smithville                              31:21.9 10:07/M    9 
   10  (< 5)   1906  Makayla Ferguson      Smithville                              31:30.8 10:10/M    12
   11      6   1366  Violet Tumlin         Notre Dame de Sion                      31:49.1 10:16/M    11
   12      7   1364  Lauren Smith          Notre Dame de Sion                      32:34.0 10:30/M    9 
   13  (> 7)   1360  Lydia Poe             Notre Dame de Sion                      35:49.1 11:33/M    10
   14  (> 7)   1355  Madeline Hammett      Notre Dame de Sion                      39:05.6 12:37/M    11

Team Summary Report - Girls

C Team Girls

Class 4 Schools


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 St. Teresa's Academy                   58               6   8  10  16  18  26  28         
        Top  5 Times: 2:11:53.5

    2 Liberty North                          67               3  11  14  17  22  27  30         
        Top  5 Times: 2:13:02.6

    3 Blue Valley Northwest                  69               1   2  13  24  29  31  37         
        Top  5 Times: 2:12:41.2

    4 Blue Springs South                     73               4   5   7  25  32  33  38         
        Top  5 Times: 2:13:03.3

    5 Staley                                103               9  12  20  21  41  42  53         
        Top  5 Times: 2:17:10.8

    6 Lee's Summit North                    195              23  40  43  44  45  55  59         
        Top  5 Times: 2:27:52.0

    7 Raymore-Peculiar                      201              15  35  36  57  58                 
        Top  5 Times: 2:32:05.5

    8 Lee's Summit West                     214              19  46  47  50  52                 
        Top  5 Times: 2:31:25.0

    9 Park Hill South                       221              34  39  48  49  51  54  56         
        Top  5 Times: 2:31:44.9

 Inc. Central (St. Joseph)                 3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Lee's Summit                         4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Olathe East                          3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Park Hill                            4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

Team Summary Report - Girls

C Team Girls

Class 1-3 Schools


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Notre Dame de Sion                     15               1   2   3   4   5   6   7         
        Top  5 Times: 2:24:44.6

 Inc. Pleasant Hill                        1 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Smithville                           4 finishers                                          
        Top  5 Times: 


Date Name & Distance Contact Results Photos
Jun 20
8:00 am
Father's Day
Quarter Marathon
& Kids Run
Brad Ziegler
816-529-5860
brad@kcrunningcompany.com

Photos
Mar 7
9:00 am
Shamrock shuffle 5k
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Mar 7
9:00 am
Shamrock Shuffle 10K
Kristina Selters
shorty42001@yahoo.com
www.lawrencestpatricksdaypa...

Results
Mar 1
8:00 am
Fight for Air Climb
Team Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Mar 1
8:00 am
Fight for Air Climb
Firefighters Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Mar 1
8:00 am
Fight for Air Climb
Ultimate Climb Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Mar 1
8:00 am
Fight For Air Climb - Kansas
American Lung Association
Leslie Hernandez Brown
913.353.9166
leslie.hdzbrown@lung.org
www.kcclimb.org

Results
Feb 29
8:00 am
The Cookie Run 5K
Brad Ziegler
8165295860
brad@kcrunningcompany.com
www.cookierun5K.com

Results

Photos
Feb 15
8:00 am
Sweetheart Run
Team Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Feb 15
8:00 am
Sweetheart Run
10K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Feb 15
8:00 am
Sweetheart Run
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Feb 15
9:00 am
Head for the Cure Charleston
Scott Chilcutt
8163779281
scott@kcrunningcompany.com

Results
Feb 8
8:00 am
HFTC-Orlando
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Feb 8
10:00 am
Polar Plunge & 5k Strut
Cougar Gray
816.695.4743
grayc@ksso.org
www.plungeks.org/kc

Results
Feb 2
9:00 am
Kickoff 5K Run/Walk
Brad Ziegler
8165295860
brad@kcrunningcompany.com
www.kickoff5K.com

Results

Photos
Jan 26
8:00 am
Groundhog Run
Team Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jan 18
8:00 am
Battle of the Bean
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jan 1
9:00 am
Hangover Half Marathon
and 5K
Brad Ziegler
8165295860
brad@kcrunningcompany.com
www.kchangoverhalf.com

Results
Dec 8, 2019
9:00 am
Great Santa Run 5K and
Lil' Elves Kids Run
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.kcsantarun.com

Results

Photos
Dec 1, 2019
8:00 am
Talk to Me - A Program of Hope
Inaugural 5K run/walk
Elise DiCarlo
913-375-4900
www.runsignup.com/Race/MO/K...

Results
Nov 28, 2019
9:00 am
Thanksgiving Day 5K
and Kids Run
Josh Zabel
jzabel@sportkc.org
www.sportkc.org/thanksgivin...

Results

Photos
Nov 23, 2019
9:15 am
Angela's Army 5k & 1 Mile
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Nov 16, 2019
8:00 am
TJ5K
troy@kcrunningcompany.com
Results
Nov 16, 2019
8:00 am
HFTC Phoenix
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Nov 10, 2019
9:00 am
KU Vets Day 5K
April Blackmon Strange
785-864-2458
veterans@ku.edu
www.kuvetsday5k.com

Results

Photos
Nov 9, 2019
8:00 am
Longview
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Nov 9, 2019
8:00 am
Longview
10K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Nov 9, 2019
8:00 am
Longview
Half Marathon
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Nov 3, 2019
8:30 am
Who let the dogs out 5K
John Muir
3167652814
john@wichitarunningcompany.com

Results
Nov 3, 2019
8:00 am
Seize the Day 5k/10k

Results
Nov 3, 2019
8:00 am
Hope on the Hill 5K
william miller
9139481895
hopeonthehillkc@gmail.com
www.runsignup.com/Race/MO/K...

Results

Photos
Nov 2, 2019
10:00 am
MOXC Liberty Sectional

Results
Nov 2, 2019
10:30 am
Girls Varsity MOXC Sectional

Results
Nov 2, 2019
9:00 am
Cure of Ars 5K
JoAnn Bushko
joann@kcrunnningcompany.com

Results
Nov 2, 2019
10:00 am
MO XC
Class 3 Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Nov 2, 2019
10:00 am
MO XC
Class 3 Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Nov 2, 2019
9:00 am
MO XC
Class 2 Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Nov 2, 2019
9:00 am
MO XC
Class 2 Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Nov 2, 2019
8:00 am
MO XC
Class 1 Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Nov 2, 2019
8:00 am
MO XC
Class 1 Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 27, 2019
8:00 am
YLC Diabetes Dash 5k
Renee Weilbaker
816-550-6769
weilbake@gmail.com
www.diabetesdashforlife.com/

Results
Oct 27, 2019
8:00 am
Monster Dash 5K and
Lil' Monsters Kids Run
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com
www.kcmonsterdash.com

Results
Oct 26, 2019
11:00 am
MO District 7
Girls XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 26, 2019
10:00 am
MO District 7
Boys XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 26, 2019
9:00 am
Mileage Monsters 5k
Karl Koelle
913-636-9960
karl@1dosf.org
www.runsignup.com/Race/KS/O...

Results
Oct 26, 2019
6:00 pm
Monster Dash 5K and
Lil' Monsters Kids Run
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com
www.kcmonsterdash.com

Results
Oct 25, 2019
7:00 pm
Monster Dash 5K and
Lil' Monsters Kids Run
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results
Oct 19, 2019
8:00 am
Julia's Warriors Run for
Jodi Green
816-516-3164
greenj02@yahoo.com
www.juliaswarriorsrunforhop...

Results
Oct 17, 2019
4:00 pm
Warrensburg
Invitational XC Meet
Middle School Girls
Keith Chapman
kchapman@warrensburgR6.org

Results
Oct 17, 2019
4:00 pm
Warrensburg
Invitational XC Meet
Middle School Boys
Keith Chapman
kchapman@warrensburgR6.org

Results
Oct 17, 2019
4:00 pm
Warrensburg
Invitational XC Meet -
Varsity Girls
Keith Chapman
kchapman@warrensburgR6.org

Results
Oct 17, 2019
4:00 pm
Warrensburg
Invitational XC Meet
Varsity Boys
Keith Chapman
kchapman@warrensburgR6.org

Results
Oct 17, 2019
4:00 pm
Warrensburg Invitational
XC Meet - JV Boys and Girls
Keith Chapman
kchapman@warrensburgR6.org

Results
Oct 15, 2019
5:00 pm
Ozark Highlands
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 15, 2019
4:45 pm
Ozark Highlands
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 15, 2019
4:15 pm
Ozark Highland
MS Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 15, 2019
4:00 pm
Ozark Highland
MS Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 13, 2019
8:00 am
JCCC Lace Up for Learning
Judi Reilly
913-469-2718
jreilly@jccc.edu
jccc.edu/laceup5k

Results

Photos
Oct 12, 2019
10:00 am
Suburban Gold JV Boys

Results
Oct 12, 2019
9:30 am
Suburban Gold JV Girls

Results
Oct 12, 2019
9:00 am
Suburban Gold Varsity Boys

Results
Oct 12, 2019
8:30 am
Suburban Gold Varsity Girls

Results
Oct 12, 2019
9:30 am
Butler Bears Invite
MS Boys and Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 12, 2019
9:00 am
Butler Bears Invite
JV Boys and Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 12, 2019
8:45 am
Butler Bears Invite
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 12, 2019
8:30 am
Butler Bear Invite
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 12, 2019
8:00 am
HFTC Houston
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Oct 8, 2019
5:45 pm
Ray Pec South MS
A Team Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 8, 2019
5:45 pm
Ray Pec South MS
A Team Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 8, 2019
5:00 pm
Ray Pec South MS
B Team Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 8, 2019
4:30 pm
Ray Pec South MS
B Team Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 8, 2019
4:15 pm
Ray Pec South MS
C-Team Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 8, 2019
4:00 pm
Ray Pec South MS
C-Team Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 6, 2019
8:00 am
Bill Cross 5K
benefiting Feed Northland Kids
Chris Evans
816-301-4483
cevans@feednorthlandkids.org
www.raceroster.com/events/2...

Results
Oct 6, 2019
8:00 am
Oktoberfest 5K and Kids Run
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.kcoktoberfest5k.com

Results

Photos
Oct 5, 2019
4:00 pm
Louisburg Cider Run
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5, 2019
4:00 pm
Louisburg Cider Run
10K Resutls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5, 2019
9:30 am
Savannah MS XC Girls

Results
Oct 5, 2019
9:00 am
Savannah XC Girls JV/Varsity

Results
Oct 5, 2019
9:00 am
Fit 58 Center Education

Results
Oct 5, 2019
8:00 am
KC Classic
JV Girls & Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5, 2019
9:45 am
Savannah XC Middle School Boys

Results
Oct 5, 2019
8:00 am
KC Classic
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5, 2019
9:00 am
Savannah Boys XC JV/Varsity

Results
Oct 5, 2019
8:00 am
KC Classic
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5, 2019
8:00 am
KC Classic
Boys C-Team
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5, 2019
8:00 am
KC Classic
C-Team Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5, 2019
8:00 am
HFTC Cleveland
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Oct 5, 2019
9:00 am
"No One Fights Alone 5K"
Michele Bridges
9137312397
michelesevents@gmail.com
www.noonefightsalone5k.com

Results
Oct 2, 2019
5:00 pm
Irish Invite
Varstiy Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1, 2019
4:45 pm
BLMS XC Boys 8th Grade

Results
Oct 1, 2019
4:30 pm
BLMS XC Girls 8th Grade

Results
Oct 1, 2019
4:15 pm
BLMS XC Boys 7th Grade

Results
Oct 1, 2019
4:00 pm
BLMS XC Girls 7th Grade

Results
Oct 1, 2019
5:00 pm
Irish Invite
JV Girls/CTeam Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1, 2019
4:00 pm
Irish Invite
Varstiy Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1, 2019
4:00 pm
Irish Invite
JV Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 30, 2019
4:45 pm
Blue Springs MS XC Championships

Results
Sep 30, 2019
4:30 pm
Blue Springs MS XC Championships

Results
Sep 30, 2019
4:15 pm
Blue Springs MS XC Championship

Results
Sep 30, 2019
4:00 pm
Blue Springs MS XC Championships

Results
Sep 28, 2019
8:00 am
HFTC San Antonio
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Sep 28, 2019
8:00 am
Clinton Education Foundation
Ben Johnson
660-885-2266
bdjnp7@gmail.com
www.clintonmo5k.com

Results
Sep 28, 2019
9:00 am
Back the Blue 5K
5K Race/Walk
One-Mile Fun Run
Jenni King
918-931-1842
jenni@backtheblue5k.com
www.backtheblue5k.com

Results
Sep 26, 2019
4:30 pm
Grandview XC
Boys Varsity

Results
Sep 26, 2019
3:00 pm
Grandview XC
Girls JV

Results
Sep 26, 2019
3:30 pm
Grandview XC
Boys JV

Results
Sep 26, 2019
4:00 pm
Grandview XC
Varsity Girls

Results
Sep 26, 2019
2:30 pm
Grandview XC
Boys Freshman/Sophomore

Results
Sep 26, 2019
2:00 pm
Grandview XC
Girls Freshman/Sophomore

Results
Sep 26, 2019
8:00 am
Heartland 30K
Female Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 26, 2019
8:00 am
Heartland 30K
Mens Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 24, 2019
5:00 pm
Duane Kimble Invite
C-Team Boys and JV Girls
Troy Fitzgerald
8162041780
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 24, 2019
4:00 pm
Duane Kimble Invite
Varstiy Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 24, 2019
4:00 pm
Duane Kimble Invite
JV Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 24, 2019
5:00 pm
Duane Kimble Invite
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 22, 2019
7:30 am
Old Town 10K
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results
Sep 22, 2019
8:00 am
Dot to Dot
10K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 22, 2019
8:00 am
Dot to Dot
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 22, 2019
9:00 am
HFTC-Detroit
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21, 2019
8:00 am
Prairie Pride 1 Mile Fun

Results
Sep 21, 2019
8:00 am
Kris Solsberg Invite
Varsity Girls

Results
Sep 21, 2019
8:45 am
Kris Solsberg Invite
Varsity Boys

Results
Sep 21, 2019
9:15 am
Kris Solsberg Invite
JV Girls

Results
Sep 21, 2019
10:00 am
Kris Solsberg XC
JV Boys

Results
Sep 21, 2019
8:00 am
Prairie Pride 5K and
1 Mile Fun Run
Mark Hunter
913-221-6560
mhunte4@gmail.com
www.prairie.run

Results
Sep 21, 2019
8:00 am
Sacred Steps 5k/1 mile Run/Walk
Angie McCarty
angie.mccarty@cor.org
www.cor.org/sacredsteps

Results
Sep 17, 2019
8:00 am
H30K Male
Plaza and GP combined
**Bib is your age
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 17, 2019
8:00 am
H30K Female
Plaza and GP combined
**Bib is your age
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 17, 2019
4:00 pm
Cameron XC
JV Boys/Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 17, 2019
4:00 pm
Cameron XC
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 17, 2019
4:00 pm
Cameron XC
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 17, 2019
4:00 pm
Cameron XC
MS Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 17, 2019
4:00 pm
Cameron XC
MS Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 15, 2019
8:30 am
Strutt With Your Mutt
5K with dogs

Results
Sep 15, 2019
8:00 am
HFTC Chicago
Scott Chilcutt
scott@kcrunningcompany.com

Results
Sep 15, 2019
8:00 am
Ray Pec Invite
C Team Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 15, 2019
8:00 am
Strutt With Your Mutt
5K Without Dog

Molly Moody
816-986-4409
mmoody@waysidewaifs.org
www.waysidewaifs.org/strutt

Results
Sep 15, 2019
8:00 am
Great Plains 10K
Kansas City

Brad Ziegler
8165694508
Brad@kcrunningcompany.com
www.greatplains10k.com/kans...

Results
Sep 14, 2019
8:00 am
Ray Pec Invite
C Team Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 14, 2019
8:00 am
Ray Pec Invite
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 14, 2019
8:00 am
Ray Pec Invite
JV Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 14, 2019
8:00 am
Ray Pec Invite
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 14, 2019
8:30 am
Dad and Daughter 5K run/Walk
Susan Dawes
816-590-5171
daddaughter5K@gmail.com
www.dadanddaughter5k.com

Results
Sep 14, 2019
8:00 am
Heroes for Education 5K
Sandy Kessinger
816-806-7366
slkessinger@gmail.com
www.runsignup.com/Race/MO/G...

Results
Sep 14, 2019
8:00 am
Ray Pec Invite
JV Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 10, 2019
6:00 pm
Chillicothe XC
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
8162041780
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 10, 2019
6:00 pm
Chillicothe XC
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 10, 2019
5:00 pm
Chillicothe XC
JV Boys and Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 10, 2019
4:00 pm
Chillicothe XC
Middle school
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 7, 2019
8:00 am
Grain Valley Fair 5k

Results
Sep 7, 2019
8:00 am
HFTC- NC TRi
Scott Chilcutt
scott@kcrunningcompany.com

Results
Sep 5, 2019
6:00 pm
Bobcat Invite
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 5, 2019
6:00 pm
Bobcat Invite
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 5, 2019
3:00 pm
Bobcat Invite
7th Grade Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 5, 2019
4:00 pm
Bobcat Invite
7th Grade Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 5, 2019
4:00 pm
Bobcat Invite
8th Grade Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 5, 2019
4:00 pm
Bobcat Invite
8th Grade Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 2, 2019
7:30 am
Leawood Labor Day 5K
Lisa Harrison
9135225049
lharrison.kc@gmail.com

Results
Aug 24, 2019
8:00 am
Rexy Run
10K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 24, 2019
8:00 am
Rexy Run
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 24, 2019
7:00 am
Olathe Charities 5K
Paul Krueger
913-207-1312
PKrueger@OlatheKS.org
www.olatheks.org/government...

Results
Aug 18, 2019
8:00 am
HFTC Omaha
Scott Chilcutt
scott@kcrunningcompany.com

Results
Aug 17, 2019
7:30 am
Mulvane Old Settlers 4 Mile Walk
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results
Aug 17, 2019
8:00 am
Mulvane Old Settlers 4Mile
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results
Aug 17, 2019
7:30 am
Mulvane Old Settlers 1 Mile
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results
Aug 17, 2019
8:00 am
Diva Dash 5K Omaha
Amy McCoy
8165694508
Amy@kcrunningcompany.com
www.divadash5k.com/copy-of-...

Results
Aug 15, 2019
7:00 pm
MC Beer Mile
CoED Relay
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 15, 2019
7:00 pm
MC Beer Mile
Mens Relay
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 15, 2019
8:00 am
MC Beer Mile
Womens Relay
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 15, 2019
7:00 pm
MC Beer Mile
Womens Ind
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 15, 2019
7:00 pm
MC Beer Mile
Mens heat 3
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 15, 2019
7:00 pm
MC Beer Mile
Mens heat 2
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 15, 2019
7:00 pm
MC Beer Mile
mens heat 1
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 11, 2019
8:00 am
Sound of the City 10K
Shaylynn Smith
314-517-3841
soundofthecitykc@gmail.com
www.soundofthecitykc.com

Results
Aug 11, 2019
8:00 am
Sound of the City 5K
Shaylynn Smith
314-517-3841
soundofthecitykc@gmail.com
www.soundofthecitykc.com

Results
Aug 10, 2019
8:00 pm
Rock the Stockyards
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 3, 2019
8:00 am
Diva Dash 5K
Des Moines
Amy McCoy
8165694508
Amy@kcrunningcompany.com
www.divadash5k.com/copy-of-...

Results
Jul 28, 2019
11:00 pm
Midnight Run
10K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jul 28, 2019
11:00 pm
Midnight Run
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jul 28, 2019
9:00 am
Grant's Cause
for Spina Bifida 5K
Courtney Nussbeck
crdial@hotmail.com
www.grantscause.com

Results
Jul 20, 2019
8:00 am
Diva Dash 5K
Overland Park
Amy McCoy
8165694508
Amy@kcrunningcompany.com
divadash5k.com/copy-of-over...

Results
Jul 13, 2019
7:30 am
Dexter BBQ 2 Mile
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results
Jul 13, 2019
7:30 am
Dexter BBQ 5K
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results
Jul 13, 2019
8:00 am
Diva Dash 5K
St. Louis
Amy McCoy
8165694508
Amy@kcrunningcompany.com
www.divadash5k.com/stldivadash

Results
Jul 11, 2019
6:30 pm
Taco Mile Heat 4
Brad
brad@kcrunningcompany.com

Results
Jul 11, 2019
6:30 pm
Taco Mile Heat 3
Brad
brad@kcrunningcompany.com

Results
Jul 11, 2019
6:30 pm
Taco Mile Heat 2
Brad
brad@kcrunningcompany.com

Results
Jul 11, 2019
6:30 pm
Taco Mile Heat 1
Brad
brad@kcrunningcompany.com

Results
Jul 4, 2019
7:30 am
Stars and Stripes 5k and
Wichita
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results
Jul 4, 2019
7:30 am
Stars and Stripes 5K
and Lil' Firecrackers Kids Run
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.starsandstripes5K.com

Results
Jun 30, 2019
7:30 am
Stars and Stripes 5K
and Lil' Firecrackers Kids Run
Brad Ziegler
https://runsignup.com/Race/...
brad@kcrunningcompany.com
www.starsandstripes5K.com

Results

Photos
Jun 29, 2019
7:30 am
Back the Blue 5k
Jenni King
918-931-1842
jenni@backtheblue5k.com
www.backtheblue5k.com

Results
Jun 29, 2019
7:00 am
Back the Blue 10K

10K Run

Jenni King
918-931-1842
jenni@backtheblue5k.com
www.backtheblue5k.com

Results
Jun 23, 2019
8:00 am
HFTC St. Louis
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 22, 2019
8:00 am
Diva Dash 5K Wichita
John Muir
John@Wichitarunningcompany.com
www.divadash5k.com/wichita

Results
Jun 15, 2019
8:00 am
Head For The Cure
Wichita
Scott Chilcutt
scott@kcrunningcompany.com

Results
Jun 15, 2019
8:00 am
Father's Day Four Mile
Run/Walk and Kids Run
Brad Ziegler
8165295860
brad@kcrunningcompany.com
www.fathersdayfourmile.com

Results

Photos
Looking for races before June, 8 2019? Click here