Race with KC Running Company                    Services                    KCRC events                    Race calendar                    RESULTS/PHOTOS

Tonganoxie Invitational XC Meet

Date: 2020-09-22

Contact: John Tollefson
jtollefson@tong464.org

Results:

Tonganoxie Invitational

Tonganoxie Invitational

September 22, 2020


KC Running Company

Overall Finish List - Boys

Varsity Boys

Teams


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    374  ELI GILMORE           Tonganoxie High School                  16:52.6  5:27/M    10
    2      2    329  Grant Lockwood        Piper High School                       17:45.2  5:44/M    11
    3      3    336  Davis Capps           Piper High School                       17:56.4  5:47/M    12
    4      4    291  Marshall Garren       Manhattan                               18:12.9  5:53/M    10
    5      5    255  Hudson Lewis          Heritage Christian Academy              18:16.6  5:54/M    10
    6      6    293  Kolby Grogg           Manhattan                               18:18.0  5:54/M    10
    7      7    287  Anderson Arnold       Manhattan                               18:21.5  5:55/M    10
    8      8    276  Lucas Holdren         Manhattan                               18:26.0  5:57/M    9 
    9      9    259  Tucker Jones          Heritage Christian Academy              18:29.7  5:58/M    12
   10     10    330  Gavin Church          Piper High School                       18:32.2  5:59/M    11
   11     11    298  Jett Ford             Manhattan                               18:46.0  6:03/M    11
   12     12    391  Richy Padilla         Topeka West High School                 18:53.7  6:06/M    9 
   13     13    378  CHAS GILMORE          Tonganoxie High School                  18:54.8  6:06/M    12
   14     14    393  Elijah Phelps         Topeka West High School                 18:55.7  6:06/M    9 
   15     15    252  Cole McNellis         Heritage Christian Academy              19:15.9  6:13/M    9 
   16     16    370  BRANDON WILSON        Tonganoxie High School                  19:27.7  6:17/M    10
   17     17    377  GABE REISCHMAN        Tonganoxie High School                  19:34.5  6:19/M    11
   18     18    294  Silas Mills           Manhattan                               19:42.2  6:21/M    10
   19     19    396  Fox Cook              Topeka West High School                 19:42.2  6:21/M    11
   20     20    390  James Maag            Topeka West High School                 19:44.2  6:22/M    9 
   21     21    275  Aidan Hilton          Manhattan                               19:45.8  6:23/M    9 
   22     22    410  Jonah Steven          Tonganoxie High School                  19:52.4  6:25/M    12
   23     23    332  Brayden Vinson        Piper High School                       19:54.8  6:25/M    11
   24     24    376  NICK EDHOLM           Tonganoxie High School                  20:09.3  6:30/M    11
   25     25    398  Louis Wilson          Topeka West High School                 20:29.2  6:37/M    11
   26  (< 5)    242  Luke Velte            Bishop Seabury High School              20:43.7  6:41/M    9 
   27  (< 5)    413  Garrett Reimche       Midland Adventist                       21:01.2  6:47/M    11
   28     26    256  Simon Parr            Heritage Christian Academy              21:09.0  6:49/M    10
   29     27    260  Judah Schwepler       Heritage Christian Academy              21:13.9  6:51/M    12
   30     28    372  DANIEL DORSEY         Tonganoxie High School                  21:37.4  6:59/M    10
   31     29    392  Kyren Padilla         Topeka West High School                 21:44.5  7:01/M    9 
   32     30    337  Chase Ward            Piper High School                       21:46.0  7:01/M    12
   33  (< 5)    241  Hayden Slough         Bishop Seabury High School              22:48.4  7:21/M    9 
   34     31    333  Joseph Accardi        Piper High School                       23:22.7  7:33/M    11
   35  (< 5)    414  Anthony Reed          Midland Adventist                       23:31.5  7:35/M    12
   36  (< 5)    244  Sam Jackson           Bishop Seabury High School              24:14.5  7:49/M    10



Overall Finish List - Boys

JV Boys

Teams


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1  (< 5)    311  Joseph Goodman        Maranatha Christian Academy             18:58.7  6:07/M    11
    2      1    295  Parker Dawdy          Manhattan                               19:16.9  6:13/M    11
    3      2    373  BEN FARRAR            Tonganoxie High School                  19:27.8  6:17/M    10
    4  (< 5)    227  Christopher Tschauder Atchison High School                    19:34.2  6:19/M    9 
    5      3    301  Zach Paquette         Manhattan                               19:44.3  6:22/M    12
    6      4    285  Aidan Starling        Manhattan                               19:54.2  6:25/M    9 
    7  (< 5)    310  Gabe Zuniga           Maranatha Christian Academy             20:28.2  6:36/M    9 
    8      5    280  Thomas Loub           Manhattan                               20:32.1  6:37/M    9 
    9      6    409  Nolan Rogers          Tonganoxie High School                  20:43.0  6:41/M    12
   10      7    367  COLE HOLMGREN         Tonganoxie High School                  20:45.8  6:42/M    9 
   11      8    346  Gage Darnley          Pleasant Ridge High School              21:03.2  6:48/M    10
   12      9    282  Eli Porter            Manhattan                               21:04.5  6:48/M    9 
   13  (< 5)    403  Michael Horton        Turner High School                      21:14.6  6:51/M    10
   14     10    289  Gavin Dodds           Manhattan                               21:17.9  6:52/M    10
   15     11    258  David Cunningham      Heritage Christian Academy              21:19.9  6:53/M    12
   16     12    412  Michael Bottany       Tonganoxie High School                  21:26.2  6:55/M    9 
   17     13    302  Joey Salem            Manhattan                               21:37.0  6:58/M    12
   18  (< 5)    402  Josue Hernandez       Turner High School                      21:41.4  7:00/M    10
   19  (> 7)    288  Jackson Byerly        Manhattan                               21:43.3  7:00/M    10
   20  (> 7)    303  Seth Van Becelaere    Manhattan                               21:43.9  7:01/M    12
   21  (> 7)    277  Beckham Hough         Manhattan                               21:45.3  7:01/M    9 
   22     14    379  SAMUEL MANUS          Tonganoxie High School                  21:47.4  7:02/M    12
   23     15    254  Ezra Schwepler        Heritage Christian Academy              21:53.6  7:04/M    10
   24  (< 5)    407  Jeremiah Fischer      Veritas Christian School                21:54.1  7:04/M    12
   25  (> 7)    284  Kael Schwabauer       Manhattan                               21:55.3  7:04/M    9 
   26     16    253  Matteo Prado          Heritage Christian Academy              22:20.9  7:13/M    10
   27     17    343  Andrew Stewart        Pleasant Ridge High School              22:26.9  7:15/M    9 
   28  (< 5)    309  Aiden Emanuels        Maranatha Christian Academy             22:38.8  7:18/M    9 
   29     18    334  Devin Berry           Piper High School                       22:44.5  7:20/M    11
   30  (> 7)    279  Pierson Linck         Manhattan                               22:47.6  7:21/M    9 
   31     19    257  Camden Flannagan      Heritage Christian Academy              22:49.2  7:22/M    11
   32  (< 5)    405  Fernando Melendez     Turner High School                      23:02.2  7:26/M    10
   33     20    344  Drake Duncan          Pleasant Ridge High School              23:05.7  7:27/M    10
   34  (> 7)    278  Andrew Hutchinson     Manhattan                               23:08.0  7:28/M    9 
   35     21    325  Ellis English         Piper High School                       23:11.1  7:29/M    9 
   36  (< 5)    246  Raymundo Otero        Bishop Seabury High School              23:16.6  7:31/M    9 
   37  (> 7)    283  James Poulter         Manhattan                               23:21.7  7:32/M    9 
   38     22    251  Ian Buhrle            Heritage Christian Academy              23:23.3  7:33/M    9 
   39     23    375  ROBBY PATTERSON       Tonganoxie High School                  23:41.1  7:38/M    10
   40  (> 7)    297  Josh Fan              Manhattan                               23:42.6  7:39/M    11
   41  (> 7)    299  Trey Marts            Manhattan                               23:52.0  7:42/M    11
   42     24    335  Matthew Grimm         Piper High School                       24:00.6  7:45/M    11
   43  (> 7)    300  Stephen Lind          Manhattan                               24:16.8  7:50/M    12
   44     25    324  Makeo Groneman        Piper High School                       24:34.8  7:56/M    9 
   45     26    345  Camdyn Metsker        Pleasant Ridge High School              24:38.2  7:57/M    10
   46  (> 7)    281  Otis Mazurkiewicz     Manhattan                               24:48.2  8:00/M    9 
   47  (< 5)    230  David Cain            Atchison High School                    24:53.0  8:02/M    10
   48  (< 5)    312  Aaron Quinn           Maranatha Christian Academy             24:55.9  8:03/M    12
   49     27    338  Alan Capps            Piper High School                       25:09.8  8:07/M    12
   50     28    371  Hunter Benedict       Tonganoxie High School                  25:21.4  8:11/M    10
   51     29    323  Jack Seal             Piper High School                       25:30.9  8:14/M    9 
   52     30    327  Grayson Lamb          Piper High School                       26:00.5  8:23/M    9 
   53  (> 7)    326  Maddox Joy            Piper High School                       26:25.9  8:32/M    9 
   54  (> 7)    322  Waylen Miller         Piper High School                       26:41.7  8:37/M    9 
   55  (> 7)    292  Hunter Taphorn        Manhattan                               26:46.5  8:38/M    9 
   56     31    347  Chase Dedeke          Pleasant Ridge High School              27:18.8  8:49/M    12
   57  (> 7)    328  Connor Vineyard       Piper High School                       27:25.0  8:51/M    10
   58  (> 7)    290  Kaden Dunlap          Manhattan                               27:26.7  8:51/M    10
   59  (> 7)    365  TJ SCHMID             Tonganoxie High School                  28:04.1  9:03/M    9 
   60  (< 5)    248  Xavier Carlos         Bishop Seabury High School              29:38.6  9:34/M    12
   61  (< 5)    247  Juan Vazquez          Bishop Seabury High School              30:44.7  9:55/M    11
   62  (< 5)    404  Cristian Alvarado     Turner High School                      31:00.7 10:00/M    10
   63  (> 7)    369  DYLAN PERMAN          Tonganoxie High School                  31:17.9 10:06/M    9 
   64  (< 5)    231  Kaleb Kelley-Jones    Atchison High School                    32:58.6 10:38/M    11
   65  (> 7)    368  HAROLD MEREI          Tonganoxie High School                  35:18.8 11:24/M    9 

Team Summary Report - Boys

Varsity Boys

Teams


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Manhattan                              36               4   6   7   8  11  18  21         
        Top  5 Times: 1:32:04.6

    2 Piper High School                      68               2   3  10  23  30  31             
        Top  5 Times: 1:35:54.7

    3 Tonganoxie High School                 69               1  13  16  17  22  24  28         
        Top  5 Times: 1:34:42.3

    4 Heritage Christian Academy             82               5   9  15  26  27                 
        Top  5 Times: 1:38:25.3

    5 Topeka West High School                90              12  14  19  20  25  29             
        Top  5 Times: 1:37:45.1

Team Summary Report - Boys

JV Boys

Teams


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Manhattan                              22               1   3   4   5   9  10  13         
        Top  5 Times: 1:40:32.3

    2 Tonganoxie High School                 41               2   6   7  12  14  23  28         
        Top  5 Times: 1:44:10.4

    3 Heritage Christian Academy             83              11  15  16  19  22                 
        Top  5 Times: 1:51:47.1

    4 Pleasant Ridge High School            102               8  17  20  26  31                 
        Top  5 Times: 1:58:33.0

    5 Piper High School                     115              18  21  24  25  27  29  30         
        Top  5 Times: 1:59:40.9


Overall Finish List - Girls

Varsity Girls

Teams


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    237  Oona Nelson           Bishop Seabury High School              19:43.1  6:22/M    10
    2      2    314  Grace Hanson          Piper High School                       19:57.7  6:26/M    10
    3  (< 5)    401  Cyra Chronister       Turner High School                      20:53.1  6:44/M    12
    4      3    234  Isabelle Pro          Bishop Seabury High School              21:04.9  6:48/M    9 
    5      4    364  Kristi Chambers       Tonganoxie High School                  21:14.3  6:51/M    12
    6      5    271  Morgan Turner         Manhattan                               21:44.6  7:01/M    11
    7  (< 5)    384  Anna Phelps           Topeka West High School                 21:44.9  7:01/M    11
    8      6    354  KYLEIGH THOMAS        Tonganoxie High School                  22:00.1  7:06/M    10
    9  (< 5)    249  Carrie Cunningham     Heritage Christian Academy              22:04.3  7:07/M    9 
   10      7    315  Alexis Simpson        Piper High School                       22:07.2  7:08/M    10
   11      8    270  Anika Nyp             Manhattan                               22:22.5  7:13/M    11
   12      9    266  Nevaeh Buffington     Manhattan                               22:37.5  7:18/M    10
   13     10    358  BROOKLYN LANG         Tonganoxie High School                  22:42.4  7:20/M    11
   14     11    267  Audrey Cook           Manhattan                               22:44.9  7:20/M    10
   15     12    238  Darby Harris          Bishop Seabury High School              22:48.0  7:21/M    11
   16     13    350  KINNLEY HOFFINES      Tonganoxie High School                  22:50.8  7:22/M    9 
   17     14    264  Louise LaCroix        Manhattan                               22:53.8  7:23/M    9 
   18     15    318  Alana Textor          Piper High School                       22:57.2  7:24/M    11
   19     16    269  Alyssa Ingram         Manhattan                               23:20.0  7:32/M    11
   20     17    359  GRACE SLABAUGH        Tonganoxie High School                  23:38.6  7:38/M    12
   21     18    361  KATHERINE WOMBWELL    Tonganoxie High School                  23:45.2  7:40/M    12
   22     19    232  Campbell Helling      Bishop Seabury High School              23:54.4  7:43/M    9 
   23  (< 5)    385  Lauren Province       Topeka West High School                 24:08.6  7:47/M    11
   24     20    356  Chyanne Aaron         Tonganoxie High School                  24:31.6  7:55/M    11
   25     21    233  Isabel Klish          Bishop Seabury High School              24:38.3  7:57/M    9 
   26     22    316  Tatum Vallejo         Piper High School                       25:01.1  8:04/M    10
   27  (< 5)    388  Ella Teter            Topeka West High School                 25:14.6  8:09/M    12
   28     23    240  Hannah Motsinger      Bishop Seabury High School              25:50.9  8:20/M    11
   29     24    317  Deanna Jones          Piper High School                       27:14.3  8:47/M    10
   30     25    319  Sara Lake             Piper High School                       27:18.5  8:49/M    12
   31  (< 5)    341  Katie Heim            Pleasant Ridge High School              27:29.7  8:52/M    11



Overall Finish List - Girls

JV Girls

Teams


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1  (< 5)    304  Bella Simoes          Maranatha Christian Academy             22:42.5  7:20/M    9 
    2  (< 5)    399  Arianna Ortiz         Turner High School                      23:20.2  7:32/M    10
    3  (< 5)    400  Cristine Rosales      Turner High School                      24:11.7  7:48/M    10
    4      1    357  MACY GEIGER           Tonganoxie High School                  24:24.3  7:52/M    11
    5  (< 5)    307  Reece Higginbotham    Maranatha Christian Academy             24:51.6  8:01/M    11
    6      2    263  Meg Henry             Manhattan                               25:24.0  8:12/M    9 
    7      3    362  Clara Altenhofen      Tonganoxie High School                  25:27.0  8:13/M    12
    8      4    273  Audrey Parish         Manhattan                               25:29.7  8:13/M    12
    9  (< 5)    245  Nieves Vazquez        Bishop Seabury High School              26:00.4  8:23/M    9 
   10  (< 5)    382  Haylee Richardson     Topeka West High School                 26:12.2  8:27/M    9 
   11      5    262  Ella Coffey           Manhattan                               26:18.0  8:29/M    9 
   12  (< 5)    406  Taylor Breuer         Veritas Christian School                26:32.5  8:34/M    12
   13      6    268  Soledad Rodriguez     Manhattan                               26:39.9  8:36/M    10
   14      7    265  Olivia Parish         Manhattan                               26:44.3  8:38/M    9 
   15      8    360  HEATHER WOMBWELL      Tonganoxie High School                  27:12.9  8:47/M    12
   16  (< 5)    306  Claudia Heddings      Maranatha Christian Academy             27:24.3  8:50/M    11
   17      9    272  Tori Neilson          Manhattan                               27:57.8  9:01/M    12
   18  (< 5)    320  Noelle Collins        Piper High School                       28:12.5  9:06/M    12
   19     10    355  SCHIFFELBEIN MADI     Tonganoxie High School                  28:16.1  9:07/M    11
   20  (< 5)    383  Braya Bogart          Topeka West High School                 28:16.8  9:07/M    10
   21     11    352  EMILINE LEIBANO       Tonganoxie High School                  28:25.6  9:10/M    9 
   22     12    261  Eszter Chikan         Manhattan                               28:27.0  9:11/M    11
   23     13    348  Molly Cullen          Tonganoxie High School                  28:51.0  9:18/M    9 
   24     14    351  CAROLINE KEENE        Tonganoxie High School                  29:02.2  9:22/M    9 
   25  (< 5)    339  Josie Sloan           Pleasant Ridge High School              29:18.5  9:27/M    9 
   26  (< 5)    340  Amber Gillaspie       Pleasant Ridge High School              29:34.6  9:32/M    10
   27  (> 7)    353  ALAINA ROGERS         Tonganoxie High School                  30:10.5  9:44/M    9 
   28  (< 5)    313  Cassidy Green         Piper High School                       30:15.6  9:46/M    9 
   29  (< 5)    308  Marilyn Reese         Maranatha Christian Academy             31:30.0 10:10/M    11
   30  (> 7)    363  Sydney Angell         Tonganoxie High School                  32:00.2 10:19/M    12
   31  (< 5)    380  Hannah Allen          Topeka West High School                 33:37.4 10:51/M    9 
   32  (< 5)    239  Lou Defebvre          Bishop Seabury High School              34:53.5 11:15/M    11
   33  (< 5)    387  Brynn Meseke          Topeka West High School                 37:48.2 12:12/M    12

Team Summary Report - Girls

Varsity Girls

Teams


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Manhattan                              47               5   8   9  11  14  16             
        Top  5 Times: 1:52:23.6

    2 Tonganoxie High School                 50               4   6  10  13  17  18  20         
        Top  5 Times: 1:52:26.4

    3 Bishop Seabury High School             56               1   3  12  19  21  23             
        Top  5 Times: 1:52:08.9

    4 Piper High School                      70               2   7  15  22  24  25             
        Top  5 Times: 1:57:17.7

Team Summary Report - Girls

JV Girls

Teams


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Manhattan                              24               2   4   5   6   7   9  12         
        Top  5 Times: 2:10:36.0

    2 Tonganoxie High School                 33               1   3   8  10  11  13  14         
        Top  5 Times: 2:13:46.0


Date Name & Distance Contact Results Photos
Oct 21
8:00 am
Montrose Invite
XC results
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 20
5:00 pm
MEC XC Championship
JV Boys & Girls

Results
Oct 20
4:30 pm
MEC XC Championship
Boys Varsity

Results
Oct 20
4:00 pm
MEC XC Championship
Girls Varsity

Results
Oct 17
9:00 am
Greater KC Suburban
Conference Red JV Boys

Results
Oct 17
8:30 am
Greater KC Suburban Conference
Red Division Varsity Girls

Results
Oct 17
9:30 am
Greater KC Suburban Conference
Red Division JV Girls

Results
Oct 17
8:00 am
Greater KC Suburban Conference
Red Division Varsity Boys

Results
Oct 15
5:30 pm
Warrensburg XC Boys Small Class

Results
Oct 15
5:00 pm
Warrensburg XC HS Girls

Results
Oct 15
4:30 pm
Warrensburg XC Varsity

Results
Oct 15
4:15 pm
Warrensburg XC Boys Middle

Results
Oct 15
4:00 pm
Warrensburg XC Girls Middle

Results
Oct 13
8:00 am
Cameron XC
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13
4:00 pm
BS MS Quad

Results
Oct 10
8:00 am
Butler Bears
XC Invite
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 10
8:00 am
Julia's Warriors Run for Hope
5k & 1 mile walk
Jodi Green
816-516-3164
greenj02@yahoo.com
www.juliaswarriorsrunforhop...

Results
Oct 7
4:30 pm
Ray Pec MS XC Invite

Results
Oct 7
8:00 am
Heartland 30K
Womens Results
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 7
8:00 am
Heartland 30K
Mens Results
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3
8:00 am
KC Classic XC
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 3
9:00 am
Savannah MS and HS XC Meet

Results
Sep 29
4:00 pm
Basehor Linwood MS XC 2020

Results
Sep 26
4:00 pm
Chieftain Invite
Varsity/JV Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 26
3:00 pm
Chieftain Invite
Varsity/JV Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 24
4:00 am
Grandview Invitational XC Meet

Results
Sep 22
4:00 pm
Tonganoxie Invitational XC Meet

John Tollefson
jtollefson@tong464.org

Results
Sep 22
4:00 pm
Duane Kimball Invitational

Daniel Benz
danielbenz@sjsd.k12.mo.us

Results
Sep 20
8:00 am
Kris Solsberg XC
Varsity Boys

Results
Sep 19
8:00 am
Kris Solsberg XC
JV Girls

Results
Sep 19
8:00 am
Kris Solsberg XC
JV Boys

Results
Sep 19
8:00 am
Kris Solsberg XC
Varsity Girls

Results
Sep 19
8:00 am
Olathe South Invitational
Zach Pope
ztpope@olatheschools.org

Results
Sep 18
3:00 pm
McLouth Invitational Cross

Results
Sep 12
8:00 am
Ray Pec Invite
C Girls
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 12
8:00 am
Ray Pec Invite
C Boys

Results
Sep 12
8:00 am
Ray Pec Invite
JV Girls
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 12
8:00 am
Ray Pec Invite
JV Boys
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 12
8:00 am
Ray Pec Invite
Varsity Girls
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 12
8:00 am
Ray Pec Invite
Varsity Boys
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 8
4:00 pm
Chillicothe Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 5
8:00 am
Cass County XC
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 3
8:00 am
Bobcat Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 22
7:30 am
Hearts for RMHC 5K/10K
Jeff Miles
816-724-4109
www.runsignup.com/Race/MO/P...

Results
Aug 13
7:00 pm
Martin City
Beer Mile
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jul 9
6:30 pm
Taco Mile 2020
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 20
8:00 am
Father's Day
Quarter Marathon
& Kids Run
Brad Ziegler
816-529-5860
brad@kcrunningcompany.com

Photos
Mar 7
9:00 am
Shamrock shuffle 5k
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Mar 7
9:00 am
Shamrock Shuffle 10K
Kristina Selters
shorty42001@yahoo.com
www.lawrencestpatricksdaypa...

Results
Mar 1
8:00 am
Fight for Air Climb
Team Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Mar 1
8:00 am
Fight for Air Climb
Firefighters Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Mar 1
8:00 am
Fight for Air Climb
Ultimate Climb Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Mar 1
8:00 am
Fight For Air Climb - Kansas
American Lung Association
Leslie Hernandez Brown
913.353.9166
leslie.hdzbrown@lung.org
www.kcclimb.org

Results
Feb 29
8:00 am
The Cookie Run 5K
Brad Ziegler
8165295860
brad@kcrunningcompany.com
www.cookierun5K.com

Results

Photos
Feb 15
8:00 am
Sweetheart Run
Team Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Feb 15
8:00 am
Sweetheart Run
10K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Feb 15
8:00 am
Sweetheart Run
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Feb 15
9:00 am
Head for the Cure Charleston
Scott Chilcutt
8163779281
scott@kcrunningcompany.com

Results
Feb 8
8:00 am
HFTC-Orlando
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Feb 8
10:00 am
Polar Plunge & 5k Strut
Cougar Gray
816.695.4743
grayc@ksso.org
www.plungeks.org/kc

Results
Feb 2
9:00 am
Kickoff 5K Run/Walk
Brad Ziegler
8165295860
brad@kcrunningcompany.com
www.kickoff5K.com

Results

Photos
Jan 26
8:00 am
Groundhog Run
Team Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jan 18
8:00 am
Battle of the Bean
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jan 1
9:00 am
Hangover Half Marathon
and 5K
Brad Ziegler
8165295860
brad@kcrunningcompany.com
www.kchangoverhalf.com

Results
Dec 8, 2019
9:00 am
Great Santa Run 5K and
Lil' Elves Kids Run
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.kcsantarun.com

Results

Photos
Dec 1, 2019
8:00 am
Talk to Me - A Program of Hope
Inaugural 5K run/walk
Elise DiCarlo
913-375-4900
www.runsignup.com/Race/MO/K...

Results
Nov 28, 2019
9:00 am
Thanksgiving Day 5K
and Kids Run
Josh Zabel
jzabel@sportkc.org
www.sportkc.org/thanksgivin...

Results

Photos
Nov 23, 2019
9:15 am
Angela's Army 5k & 1 Mile
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Nov 16, 2019
8:00 am
TJ5K
troy@kcrunningcompany.com
Results
Nov 16, 2019
8:00 am
HFTC Phoenix
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Nov 10, 2019
9:00 am
KU Vets Day 5K
April Blackmon Strange
785-864-2458
veterans@ku.edu
www.kuvetsday5k.com

Results

Photos
Nov 9, 2019
8:00 am
Longview
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Nov 9, 2019
8:00 am
Longview
10K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Nov 9, 2019
8:00 am
Longview
Half Marathon
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Nov 3, 2019
8:30 am
Who let the dogs out 5K
John Muir
3167652814
john@wichitarunningcompany.com

Results
Nov 3, 2019
8:00 am
Seize the Day 5k/10k

Results
Nov 3, 2019
8:00 am
Hope on the Hill 5K
william miller
9139481895
hopeonthehillkc@gmail.com
www.runsignup.com/Race/MO/K...

Results

Photos
Nov 2, 2019
10:00 am
MOXC Liberty Sectional

Results
Nov 2, 2019
10:30 am
Girls Varsity MOXC Sectional

Results
Nov 2, 2019
9:00 am
Cure of Ars 5K
JoAnn Bushko
joann@kcrunnningcompany.com

Results
Nov 2, 2019
10:00 am
MO XC
Class 3 Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Nov 2, 2019
10:00 am
MO XC
Class 3 Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Nov 2, 2019
9:00 am
MO XC
Class 2 Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Nov 2, 2019
9:00 am
MO XC
Class 2 Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Nov 2, 2019
8:00 am
MO XC
Class 1 Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Nov 2, 2019
8:00 am
MO XC
Class 1 Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 27, 2019
8:00 am
YLC Diabetes Dash 5k
Renee Weilbaker
816-550-6769
weilbake@gmail.com
www.diabetesdashforlife.com/

Results
Oct 27, 2019
8:00 am
Monster Dash 5K and
Lil' Monsters Kids Run
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com
www.kcmonsterdash.com

Results
Oct 26, 2019
11:00 am
MO District 7
Girls XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 26, 2019
10:00 am
MO District 7
Boys XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 26, 2019
9:00 am
Mileage Monsters 5k
Karl Koelle
913-636-9960
karl@1dosf.org
www.runsignup.com/Race/KS/O...

Results
Oct 26, 2019
6:00 pm
Monster Dash 5K and
Lil' Monsters Kids Run
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com
www.kcmonsterdash.com

Results
Oct 25, 2019
7:00 pm
Monster Dash 5K and
Lil' Monsters Kids Run
John Muir
john@wichitarunningcompany.com

Results
Oct 19, 2019
8:00 am
Julia's Warriors Run for
Jodi Green
816-516-3164
greenj02@yahoo.com
www.juliaswarriorsrunforhop...

Results
Oct 17, 2019
4:00 pm
Warrensburg
Invitational XC Meet
Middle School Girls
Keith Chapman
kchapman@warrensburgR6.org

Results
Oct 17, 2019
4:00 pm
Warrensburg
Invitational XC Meet
Middle School Boys
Keith Chapman
kchapman@warrensburgR6.org

Results
Oct 17, 2019
4:00 pm
Warrensburg
Invitational XC Meet -
Varsity Girls
Keith Chapman
kchapman@warrensburgR6.org

Results
Oct 17, 2019
4:00 pm
Warrensburg
Invitational XC Meet
Varsity Boys
Keith Chapman
kchapman@warrensburgR6.org

Results
Oct 17, 2019
4:00 pm
Warrensburg Invitational
XC Meet - JV Boys and Girls
Keith Chapman
kchapman@warrensburgR6.org

Results
Oct 15, 2019
5:00 pm
Ozark Highlands
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 15, 2019
4:45 pm
Ozark Highlands
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 15, 2019
4:15 pm
Ozark Highland
MS Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 15, 2019
4:00 pm
Ozark Highland
MS Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 13, 2019
8:00 am
JCCC Lace Up for Learning
Judi Reilly
913-469-2718
jreilly@jccc.edu
jccc.edu/laceup5k

Results

Photos
Oct 12, 2019
10:00 am
Suburban Gold JV Boys

Results
Oct 12, 2019
9:30 am
Suburban Gold JV Girls

Results
Oct 12, 2019
9:00 am
Suburban Gold Varsity Boys

Results
Oct 12, 2019
8:30 am
Suburban Gold Varsity Girls

Results
Oct 12, 2019
9:30 am
Butler Bears Invite
MS Boys and Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 12, 2019
9:00 am
Butler Bears Invite
JV Boys and Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 12, 2019
8:45 am
Butler Bears Invite
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 12, 2019
8:30 am
Butler Bear Invite
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 12, 2019
8:00 am
HFTC Houston
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Oct 8, 2019
5:45 pm
Ray Pec South MS
A Team Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 8, 2019
5:45 pm
Ray Pec South MS
A Team Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 8, 2019
5:00 pm
Ray Pec South MS
B Team Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 8, 2019
4:30 pm
Ray Pec South MS
B Team Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 8, 2019
4:15 pm
Ray Pec South MS
C-Team Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 8, 2019
4:00 pm
Ray Pec South MS
C-Team Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 6, 2019
8:00 am
Bill Cross 5K
benefiting Feed Northland Kids
Chris Evans
816-301-4483
cevans@feednorthlandkids.org
www.raceroster.com/events/2...

Results
Oct 6, 2019
8:00 am
Oktoberfest 5K and Kids Run
Brad Ziegler
brad@kcrunningcompany.com
www.kcoktoberfest5k.com

Results

Photos
Oct 5, 2019
4:00 pm
Louisburg Cider Run
5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5, 2019
4:00 pm
Louisburg Cider Run
10K Resutls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5, 2019
9:30 am
Savannah MS XC Girls

Results
Oct 5, 2019
9:00 am
Savannah XC Girls JV/Varsity

Results
Oct 5, 2019
9:00 am
Fit 58 Center Education

Results
Oct 5, 2019
8:00 am
KC Classic
JV Girls & Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5, 2019
9:45 am
Savannah XC Middle School Boys

Results
Oct 5, 2019
8:00 am
KC Classic
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5, 2019
9:00 am
Savannah Boys XC JV/Varsity

Results
Oct 5, 2019
8:00 am
KC Classic
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5, 2019
8:00 am
KC Classic
Boys C-Team
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5, 2019
8:00 am
KC Classic
C-Team Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5, 2019
8:00 am
HFTC Cleveland
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Oct 5, 2019
9:00 am
"No One Fights Alone 5K"
Michele Bridges
9137312397
michelesevents@gmail.com
www.noonefightsalone5k.com

Results
Oct 2, 2019
5:00 pm
Irish Invite
Varstiy Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1, 2019
4:45 pm
BLMS XC Boys 8th Grade

Results
Oct 1, 2019
4:30 pm
BLMS XC Girls 8th Grade

Results
Oct 1, 2019
4:15 pm
BLMS XC Boys 7th Grade

Results
Oct 1, 2019
4:00 pm
BLMS XC Girls 7th Grade

Results
Oct 1, 2019
5:00 pm
Irish Invite
JV Girls/CTeam Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1, 2019
4:00 pm
Irish Invite
Varstiy Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1, 2019
4:00 pm
Irish Invite
JV Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 30, 2019
4:45 pm
Blue Springs MS XC Championships

Results
Sep 30, 2019
4:30 pm
Blue Springs MS XC Championships

Results
Sep 30, 2019
4:15 pm
Blue Springs MS XC Championship

Results
Sep 30, 2019
4:00 pm
Blue Springs MS XC Championships

Results
Sep 28, 2019
8:00 am
HFTC San Antonio
JoAnn Bushko
joann@kcrunningcompany.com

Results
Sep 28, 2019
8:00 am
Clinton Education Foundation
Ben Johnson
660-885-2266
bdjnp7@gmail.com
www.clintonmo5k.com

Results
Sep 28, 2019
9:00 am
Back the Blue 5K
5K Race/Walk
One-Mile Fun Run
Jenni King
918-931-1842
jenni@backtheblue5k.com
www.backtheblue5k.com

Results
Sep 26, 2019
4:30 pm
Grandview XC
Boys Varsity

Results
Sep 26, 2019
3:00 pm
Grandview XC
Girls JV

Results
Sep 26, 2019
3:30 pm
Grandview XC
Boys JV

Results
Sep 26, 2019
4:00 pm
Grandview XC
Varsity Girls

Results
Sep 26, 2019
2:30 pm
Grandview XC
Boys Freshman/Sophomore

Results
Sep 26, 2019
2:00 pm
Grandview XC
Girls Freshman/Sophomore

Results
Sep 26, 2019
8:00 am
Heartland 30K
Female Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 26, 2019
8:00 am
Heartland 30K
Mens Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 24, 2019
5:00 pm
Duane Kimble Invite
C-Team Boys and JV Girls
Troy Fitzgerald
8162041780
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 24, 2019
4:00 pm
Duane Kimble Invite
Varstiy Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 24, 2019
4:00 pm
Duane Kimble Invite
JV Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 24, 2019
5:00 pm
Duane Kimble Invite
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Looking for races before September, 24 2019? Click here