Race with KC Running Company                    Services                    KCRC events                    Race calendar                    RESULTS/PHOTOS

Summit Lakes MS
XC Girls White

Date: 2021-09-15

Contact:

Results:

Falcon Invitational XC - White

Falcon Invitational XC - White

September 15, 2021


Results By Race Management Systems, Inc.

Table of Contents

Finish List - Girls - Girls - Teams
Team Summary - Girls - Girls - Teams
Top

Overall Finish List - Girls

Girls

Teams


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    127  Bailey Baier          Delta Woods                              9:45.9  8:08/M    7 
    2      2    140  Ryann Lucas           Delta Woods                             10:01.9  8:22/M    7 
    3      3    147  Adia Wentz            Delta Woods                             10:02.5  8:22/M    7 
    4      4    601  Ava Hernandez         Summit Lakes                            10:10.0  8:28/M    8 
    5      5    163  Reece Cornine         Delta Woods                             10:21.8  8:38/M    8 
    6      6    175  Lucia Trevino         Delta Woods                             10:41.7  8:55/M    8 
    7      7    384  maria tomeldon        Pleasant Lea                            10:47.0  8:59/M    8 
    8  (< 5)    193  Analeigh Collins      grandview                               11:02.0  9:12/M    7 
    9      8    148  Allie Wyckoff         Delta Woods                             11:12.1  9:20/M    7 
   10      9    560  Aliyah Bagby          Summit Lakes                            11:12.3  9:20/M    7 
   11     10    561  Hayden Cantrell       Summit Lakes                            11:14.7  9:22/M    7 
   12     11    559  Katelynn Anderson     Summit Lakes                            11:36.5  9:40/M    7 
   13     12    205  Payton Peacock        Kearney                                 11:39.8  9:43/M    7 
   14     13    574  Avery Hanis           Summit Lakes                            11:45.1  9:48/M    7 
   15     14    107  Olivia Ortiz          Brittany Hill                           11:45.8  9:48/M    7 
   16  (< 5)    491  Jahnyla Carter        Raytown South                           11:51.6  9:53/M    7 
   17     15    566  Emily Ellis           Summit Lakes                            11:53.1  9:54/M    7 
   18     16    173  Emily Prosono         Delta Woods                             11:55.4  9:56/M    8 
   19     17    325  payton rowles         Pleasant Lea                            11:55.6  9:56/M    7 
   20     18    106  Grace McKinley        Brittany Hill                           12:01.2 10:01/M    7 
   21  (< 5)    194  Zumudio Michelle      grandview                               12:05.0 10:04/M    7 
   22     19     24  Kaylah Mulinazzi,     BCMS                                    12:09.8 10:08/M    7 
   23     20    388  rayghan williams      Pleasant Lea                            12:15.3 10:13/M    8 
   24     21    202  Eva Cox               Kearney                                 12:18.2 10:15/M    7 
   25     22    598  Emily Hankins         Summit Lakes                            12:34.0 10:28/M    8 
   26  (> 7)    131  Charlotte Bolling     Delta Woods                             12:37.3 10:31/M    7 
   27  (> 7)    607  Keira Roberts         Summit Lakes                            12:46.3 10:39/M    8 
   28  (> 7)    594  Mia Carradine         Summit Lakes                            12:51.7 10:43/M    8 
   29     23    392  kacey worthy          Pleasant Lea                            12:52.5 10:44/M    8 
   30     24    308  gabrielle armstrong   Pleasant Lea                            12:54.0 10:45/M    7 
   31     25      5  Kylie Clark,          BCMS                                    12:55.0 10:46/M    7 
   32     26    120  Jillian Crowley       Brittany Hill                           12:57.6 10:48/M    8 
   33     27    200  Aubrey Baker          Kearney                                 13:00.2 10:50/M    7 
   34     28    380  alexis smith          Pleasant Lea                            13:05.0 10:54/M    8 
   35  (> 7)    576  Frankie Hill          Summit Lakes                            13:10.9 10:59/M    7 
   36     29    323  julia panter          Pleasant Lea                            13:11.7 11:00/M    7 
   37     30    104  Nadia Harper          Brittany Hill                           13:14.4 11:02/M    7 
   38  (< 5)    293  Gabrelle Miller       Paul Kinder                             13:20.8 11:07/M    7 
   39  (> 7)    375  kaiya iboaya          Pleasant Lea                            13:22.5 11:09/M    8 
   40  (> 7)    139  Ashley Lacy           Delta Woods                             13:23.1 11:09/M    7 
   41  (> 7)    585  Peyton Rigot          Summit Lakes                            13:25.7 11:11/M    7 
   42  (< 5)    295  Alyxandrya Wise       Paul Kinder                             13:29.6 11:15/M    7 
   43  (> 7)    317  georgia graves        Pleasant Lea                            13:29.8 11:15/M    7 
   44     31    123  Victoria Rueda        Brittany Hill                           13:32.2 11:17/M    8 
   45  (< 5)    257  Zaryiah Mo'Land       Moreland Ridge                          13:33.5 11:18/M    7 
   46  (> 7)    591  Linley Arnold         Summit Lakes                            13:34.1 11:18/M    8 
   47  (> 7)    310  niobe best            Pleasant Lea                            13:34.7 11:19/M    7 
   48     32    103  Shylo Fletcher        Brittany Hill                           13:40.6 11:24/M    7 
   49  (< 5)    253  Myiah Hurd            Moreland Ridge                          13:43.3 11:26/M    7 
   50  (< 5)    301  Joselyn Ramirez       Paul Kinder                             13:43.5 11:26/M    8 
   51  (> 7)    569  Meaghan Foote         Summit Lakes                            13:45.4 11:28/M    7 
   52     33     27  Morgan Rivera,        BCMS                                    13:45.7 11:28/M    7 
   53     34    481  Mackenzie Maxwell     Raytown                                 13:58.4 11:39/M    8 
   54     35    482  Madalyn McDonald      Raytown                                 13:58.6 11:39/M    8 
   55  (> 7)    314  jillian coonce        Pleasant Lea                            14:00.9 11:41/M    7 
   56  (> 7)    390  abbey wilson          Pleasant Lea                            14:23.5 12:00/M    8 
   57     36     14  Josalyn Johns,        BCMS                                    14:26.0 12:02/M    7 
   58     37    223  Gracie Danner         Kearney                                 14:26.5 12:02/M    8 
   59     38     29  Lillee Scherer,       BCMS                                    14:30.4 12:05/M    7 
   60     39    233  Malarie Sheley        Kearney                                 14:34.7 12:09/M    8 
   61     40    227  Tristen Holt          Kearney                                 14:39.1 12:13/M    8 
   62     41    480  Halle Goodrich        Raytown                                 14:47.9 12:20/M    8 
   63  (< 5)    252  Fin Hudson            Moreland Ridge                          14:50.7 12:22/M    7 
   64  (< 5)    493  Djenabou Diallo       Raytown South                           15:02.3 12:32/M    8 
   65     42      4  Wren Cater,           BCMS                                    15:09.9 12:38/M    7 
   66  (> 7)    558  Amina Abdulqaadir     Summit Lakes                            15:26.6 12:52/M    7 
   67  (> 7)    130  Alyssa Billingsly     Delta Woods                             15:32.6 12:57/M    7 
   68     43    121  Keegan Harwood        Brittany Hill                           15:46.0 13:08/M    8 
   69  (> 7)    582  Clara Munce           Summit Lakes                            15:48.1 13:10/M    7 
   70     44     31  Ella Stultz,          BCMS                                    16:01.2 13:21/M    7 
   71  (> 7)    590  Callista (Calli Abel  Summit Lakes                            16:10.1 13:28/M    8 
   72  (> 7)      8  Isabella Fischer,     BCMS                                    16:19.4 13:36/M    7 
   73  (< 5)    254  Taryn Jones           Moreland Ridge                          16:19.8 13:37/M    7 
   74     45    478  Shaela Frazier        Raytown                                 17:12.3 14:20/M    8 
   75     46    479  Arias Givens          Raytown                                 17:15.4 14:23/M    8 
Top

Team Summary Report - Girls

Girls

Teams


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Delta Woods                            17               1   2   3   5   6   8  16         
        Top  5 Times: 50:53.9

    2 Summit Lakes                           47               4   9  10  11  13  15  22         
        Top  5 Times: 55:58.7

    3 Pleasant Lea                           91               7  17  20  23  24  28  29         
        Top  5 Times: 1:00:44.5

    4 Brittany Hill                         119              14  18  26  30  31  32  43         
        Top  5 Times: 1:03:31.4

    5 Kearney                               136              12  21  27  37  39  40             
        Top  5 Times: 1:05:59.6

    6 BCMS                                  151              19  25  33  36  38  42  44         
        Top  5 Times: 1:07:47.0

    7 Raytown                               201              34  35  41  45  46                 
        Top  5 Times: 1:17:12.8

 Inc. grandview                            2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Moreland Ridge                       4 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Paul Kinder                          3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Raytown South                        2 finishers                                          
        Top  5 Times: 


Date Name & Distance Contact Results Photos
Oct 14
5:45 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
Varsity Boys Small School
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 14
5:00 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
Varsity Girls
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 14
4:30 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
Varsity Boys Large School
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 14
4:00 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
MS Boys
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 14
3:45 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
MS Girls
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 12
5:00 pm
Barstow MS XC
6th Grade
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12
5:00 pm
Barstow MS XC
Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12
4:30 pm
Barstow MS XC
Girls Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12
8:00 am
Cameron XC
JV Boys

Results
Oct 12
8:00 am
Cameron XC
JV Girls

Results
Oct 12
8:00 am
Cameron XC
Varsity Girls

Results
Oct 12
8:00 am
Cameron XC
Varsity Boys

Results
Oct 12
8:00 am
Cameron XC
Middle School
Girls

Results
Oct 12
8:00 am
Cameron XC
Middle School
Boys

Results
Oct 11
5:15 pm
BS Middle School
XC Championships
Boys A Race
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11
4:45 pm
BS Middle School
XC Championships
Girls A Race
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11
4:15 pm
BS Middle School
XC Championships
Boys B Race
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11
4:00 pm
BS Middle School
XC Championships
Girls B Race
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 10
8:00 am
11th Annual Bill Cross
5K benefiting Feed Northland
Chris Evans
816-301-4483
cevans@feednorthlandkids.org
www.feednorthlandkids.org

Results
Oct 9
11:00 am
Butler XC Invite
Middle School
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 9
10:00 am
Butler XC Invite
JV
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 9
9:00 am
Butler XC Invite
Varsity
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 9
8:00 am
Julia's Warriors
Run for Hope 5k Run
& 1 Mile Walk
Jodi Green
816-516-3164
greenj02@yahoo.com
www.juliaswarriorsrunforhop...

Results
Oct 5
4:00 am
Matt Gannon Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5
6:00 pm
Ray Pec MS XC
A Boys/Girls
Steven Blew
steveblewruns@yahoo.com

Results
Oct 5
5:00 pm
Ray Pec MS XC
B Boys/Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 5
4:30 pm
Ray Pec MS XC
C Boys/Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3
8:00 am
Strutt With Your Mutt 3K
Molly Moody
816-986-4409
mmoody@waysidewaifs.org
waysidewaifs.org

Results
Oct 2
10:00 am
Grain Valley XC
JV Girls & Boys
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2
9:30 am
Grain Valley XC
MS Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2
9:00 am
Grain Valley XC
Invite MS Boys
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2
8:30 am
Grain Valley XC
Invite Varsity Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2
8:15 am
Grain Valley XC
Invite Varsity
Boys
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2
11:00 am
Savannah XC
JV Boys

Results
Oct 2
10:30 am
Savannah XC
Varsity Boys

Results
Oct 2
8:00 am
KC Classic
JV Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 2
8:00 am
KC Classic
Varsity Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 2
8:00 am
KC Classic
C Team Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 2
10:00 am
Savannah XC
Varsity Girls

Results
Sep 30
6:00 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
Varsity Boys

Results
Sep 30
5:30 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
Varsity Girls

Results
Sep 30
5:00 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
JV Boys & Girls

Results
Sep 30
4:30 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
8th Grade Boys & Girls

Results
Sep 30
4:00 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
7th Grade Boys & Girls

Results
Sep 28
8:00 am
Irish XC Invite
Freshmen/JV Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 28
8:00 am
Irish XC Invite
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 28
8:00 am
Irish XC Invite
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 28
8:00 am
Irish XC Invite
JV Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 26
8:00 am
H30K Results
Female
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 26
8:00 am
H30K Mens
Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 23
5:30 pm
Grandview XC
Varsity Boys

Results
Sep 23
5:00 pm
Grandview XC
Varsity Girls

Results
Sep 23
4:30 pm
Grandview XC
JV Boys

Results
Sep 23
4:00 pm
Grandview XC
JV Girls

Results
Sep 23
3:30 pm
Grandview XC
Freshman/Sophomore

Results
Sep 21
6:00 am
Tonganoxie Invite
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21
6:00 pm
Tonganoxie Invite
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21
6:00 pm
Tonganoxie Invite
JV Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21
6:00 pm
Tonganoxie Invite
JV Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21
5:30 pm
Duane Kimble XC
JV Girls

Results
Sep 21
5:00 pm
Duane Kimball XC
Varsity Boys

Results
Sep 21
4:30 pm
Duane Kimble XC
Varsity Girls

Results
Sep 21
4:00 pm
Duane Kimble XC
JV Boys

Results
Sep 19
9:00 am
Seize the Day 10k Run and
Laura Roeseler
314-449-9456
lroeseler@efmk.org
www.classy.org/event/2021-k...

Results
Sep 18
11:15 am
Kris Solsberg XC
Boys C Team

Results
Sep 18
10:45 am
Kris Solsberg XC
C Team Girls

Results
Sep 18
9:15 am
Kris Solsberg XC
JV Girls

Results
Sep 18
10:00 am
Kris Solsberg XC
JV Boys

Results
Sep 18
8:15 am
Kris Solsberg XC
Varsity Girls

Results
Sep 18
8:45 am
Kris Solsberg XC
Varsity Boys

Results
Sep 16
6:00 pm
McClouth Invite
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16
5:00 am
McClouth Invite
8th Grade
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16
4:00 pm
McClouth Invite
7th Grade
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16
6:00 pm
McLouth Invite
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16
5:00 pm
McLouth Invite
JV Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 15
4:00 pm
Turner XC Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 15
6:15 pm
Summit Lakes MS
XC Boys Navy

Results
Sep 15
6:00 pm
Summit Lakes MS
XC Girls Navy

Results
Sep 15
5:45 pm
Summit Lakes MS
XC Boys Silver

Results
Sep 15
5:15 am
Summit Lakes MS
XC Girls Silver

Results
Sep 15
5:00 pm
Summit Lakes MS
XC Boys Green

Results
Sep 15
4:45 pm
Summit Lakes MS
XC Girls Green

Results
Sep 15
4:00 pm
Summit Lakes MS
XC Girls White

Results
Sep 15
4:30 pm
Summit Lakes MS
XC Boys White


Results
Sep 11
11:30 am
Ray Pec Invite XC
C Team Girls

Results
Sep 11
11:00 am
Ray Pec Invite XC
C Team Boys

Results
Sep 11
10:30 am
Ray Pec Invite XC
JV Girls

Results
Sep 11
10:00 am
Ray Pec Invite XC
JV Boys

Results
Sep 11
9:30 am
Ray Pec Invite XC
Varsity Girls

Results
Sep 11
9:00 am
Ray Pec Invite XC
Varsity Boys

Results
Sep 7
4:00 pm
Chillicothe XC Invite
2021 JV Boys

Results
Sep 7
4:00 pm
Chillicothe XC Invite
2021 JV Girls

Results
Sep 7
5:00 pm
Chillicothe XC Invite
2021 Varsity Boys

Results
Sep 7
4:30 pm
Chillicothe XC Invite
2021 Varsity Girls

Results
Sep 2
3:00 pm
Bobcat XC Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 11
8:00 pm
MC Beer Mile
Relay & Alt Beer mile
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 11
8:00 pm
MC Beer Mile
overall results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jul 14
6:30 pm
Martin City Taco Mile
Brad Ziegler
Brad@kcrunningcompany.com
www.runsignup.com/Race/MO/K...

Results
Jul 5
7:00 am
JRHA 5k

Results
May 31
8:00 am
Going the Distance
10K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
May 31
8:00 am
Going the Distance
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
May 15
7:00 am
KCCC Half
Marathon Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
May 1
7:00 am
KCCC 5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Nov 14, 2020
8:00 am
Veterans Day 5K
Live In Person Run
Brad Ziegler
bziegler1003@yahoo.com
www.runsignup.com/Race/MO/P...

Results

Photos
Oct 24, 2020
12:00 am
2A Regionals
Boys/Girls

troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 24, 2020
8:00 am
5A Regionals
Boys/Girls
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 21, 2020
8:00 am
Montrose Invite
XC results
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 20, 2020
5:00 pm
MEC XC Championship
JV Boys & Girls

Results
Oct 20, 2020
4:30 pm
MEC XC Championship
Boys Varsity

Results
Oct 20, 2020
4:00 pm
MEC XC Championship
Girls Varsity

Results
Oct 17, 2020
9:00 am
Greater KC Suburban
Conference Red JV Boys

Results
Oct 17, 2020
8:30 am
Greater KC Suburban Conference
Red Division Varsity Girls

Results
Oct 17, 2020
9:30 am
Greater KC Suburban Conference
Red Division JV Girls

Results
Oct 17, 2020
8:00 am
Greater KC Suburban Conference
Red Division Varsity Boys

Results
Oct 15, 2020
5:30 pm
Warrensburg XC Boys Small Class

Results
Oct 15, 2020
5:00 pm
Warrensburg XC HS Girls

Results
Oct 15, 2020
4:30 pm
Warrensburg XC Varsity

Results
Oct 15, 2020
4:15 pm
Warrensburg XC Boys Middle

Results
Oct 15, 2020
4:00 pm
Warrensburg XC Girls Middle

Results
Oct 13, 2020
8:00 am
Cameron XC
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13, 2020
4:00 pm
BS MS Quad

Results
Oct 10, 2020
8:00 am
Butler Bears
XC Invite
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 10, 2020
8:00 am
Julia's Warriors Run for Hope
5k & 1 mile walk
Jodi Green
816-516-3164
greenj02@yahoo.com
www.juliaswarriorsrunforhop...

Results
Oct 7, 2020
4:30 pm
Ray Pec MS XC Invite

Results
Oct 7, 2020
8:00 am
Heartland 30K
Womens Results
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 7, 2020
8:00 am
Heartland 30K
Mens Results
Troy
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3, 2020
8:00 am
KC Classic XC
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 3, 2020
9:00 am
Savannah MS and HS XC Meet

Results
Sep 29, 2020
4:00 pm
Basehor Linwood MS XC 2020

Results
Sep 26, 2020
4:00 pm
Chieftain Invite
Varsity/JV Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 26, 2020
3:00 pm
Chieftain Invite
Varsity/JV Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 24, 2020
4:00 am
Grandview Invitational XC Meet

Results
Sep 22, 2020
4:00 pm
Tonganoxie Invitational XC Meet

John Tollefson
jtollefson@tong464.org

Results
Sep 22, 2020
4:00 pm
Duane Kimball Invitational

Daniel Benz
danielbenz@sjsd.k12.mo.us

Results
Looking for races before September, 20 2020? Click here