Race with KC Running Company                    Services                    KCRC events                    Race calendar                    RESULTS/PHOTOS

Maranatha Christian
Academy XC Invite
JV Boys & Girls

Date: 2021-09-30

Contact:

Results:

Maranatha XC Invite

Maranatha XC Invite

September 30, 2021


Results By Race Management Systems, Inc.

Table of Contents

Finish List - Girls - JV Girls - Teams
Team Summary - Girls - JV Girls - Teams
Finish List - Boys - JV Boys - Teams
Team Summary - Boys - JV Boys - Teams
Top

Overall Finish List - Boys

JV Boys

Teams


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    297  Ethan Martin          Christ Preparatory Academy              19:54.5  6:25/M    10
    2      2    276  Riley Frasier         Christ Preparatory Academy              19:54.9  6:25/M    9 
    3      3    279  Austin Oman           Christ Preparatory Academy              20:47.6  6:42/M    9 
    4  (< 5)    596  Gavin Oberzan         Veritas Christian School                20:51.7  6:44/M    9 
    5      4    312  Joshua Krause         Christ Preparatory Academy              21:07.6  6:49/M    11
    6      5    295  Samuel King           Christ Preparatory Academy              21:14.1  6:51/M    10
    7      6    298  Gabriel Traub         Christ Preparatory Academy              21:24.8  6:54/M    10
    8      7    293  Joshua Fletcher       Christ Preparatory Academy              22:17.3  7:11/M    10
    9  (> 7)    278  Michael Keenan        Christ Preparatory Academy              22:23.3  7:13/M    9 
   10  (> 7)    277  William Garberg       Christ Preparatory Academy              22:23.5  7:13/M    9 
   11  (< 5)    433  Sean McDonald         St. Mary's School                       22:30.2  7:16/M    10
   12  (< 5)    329  Taggart Roethle       Heritage Christian Academy              23:09.1  7:28/M    9 
   13  (> 7)    311  Ian Hanson            Christ Preparatory Academy              23:10.8  7:29/M    11
   14  (< 5)    432  Louis Schmitt         St. Mary's School                       23:44.6  7:40/M    10
   15  (> 7)    315  Josiah Broeker        Christ Preparatory Academy              23:46.4  7:40/M    11
   16  (> 7)    294  Luke Johnson          Christ Preparatory Academy              24:46.5  8:00/M    10
   17  (< 5)    327  Lucas Barth           Heritage Christian Academy              25:16.3  8:09/M    9 
   18  (< 5)    328  Luke Besch            Heritage Christian Academy              25:16.4  8:09/M    9 
   19      8    419  Levi Porter           Maranatha Christian Academy             25:29.1  8:13/M    12
   20  (> 7)    296  Parker Lee            Christ Preparatory Academy              25:42.7  8:18/M    10
   21      9    575  Samuel Lian           Sumner Academy High School              26:01.5  8:24/M    10
   22     10    409  Liam Stillions        Maranatha Christian Academy             26:40.8  8:36/M    9 
   23     11    408  John Wyckoff          Maranatha Christian Academy             26:49.8  8:39/M    9 
   24  (> 7)    323  Aidan Hanks           Christ Preparatory Academy              27:07.1  8:45/M    12
   25     12    579  Jaime Medina          Sumner Academy High School              28:19.4  9:08/M    10
   26     13    496  Isaiah Moore          Sumner Academy High School              29:07.7  9:24/M    9 
   27     14    578  David Aye             Sumner Academy High School              29:27.6  9:30/M    10
   28  (> 7)    310  Christopher Dunn      Christ Preparatory Academy              30:10.9  9:44/M    11
   29  (> 7)    314  Elijah Uebelein       Christ Preparatory Academy              30:37.7  9:53/M    11
   30     15    581  Sergio Molina         Sumner Academy High School              30:38.4  9:53/M    10
   31     16    583  Andres Garcia Recinos Sumner Academy High School              31:02.7 10:01/M    11
   32     17    591  Daniel Maldondo       Sumner Academy High School              31:05.4 10:02/M    12
   33  (> 7)    280  Caleb Webb            Christ Preparatory Academy              31:36.5 10:12/M    9 
   34     18    405  Christian Huenergardt Maranatha Christian Academy             33:43.7 10:53/M    9 
   35     19    410  Luke Gavilanes        Maranatha Christian Academy             33:44.8 10:53/M    9 
Top

Team Summary Report - Boys

JV Boys

Teams


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Christ Preparatory Academy             15               1   2   3   4   5   6   7         
        Top  5 Times: 1:42:59.0

    2 Sumner Academy High School             63               9  12  13  14  15  16  17         
        Top  5 Times: 2:23:34.8

    3 Maranatha Christian Academy            66               8  10  11  18  19                 
        Top  5 Times: 2:26:28.4

 Inc. Heritage Christian Academy           3 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. St. Mary's School                    2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Veritas Christian School             1 finishers                                          
        Top  5 Times: 


Top

Overall Finish List - Girls

JV Girls

Teams


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1    287  Hannah Markman        Christ Preparatory Academy              23:41.2  7:38/M    10
    2      2    282  Anna Chaverin         Christ Preparatory Academy              25:30.6  8:14/M    10
    3      3    306  Victoria Weatherford  Christ Preparatory Academy              26:52.8  8:40/M    11
    4      4    304  Meghan Hayes          Christ Preparatory Academy              27:03.2  8:44/M    11
    5      5    289  Courtney Slaven       Christ Preparatory Academy              27:33.3  8:53/M    10
    6      6    273  Piper Essex           Christ Preparatory Academy              27:33.4  8:53/M    9 
    7      7    272  Lexi Cartwright       Christ Preparatory Academy              27:55.9  9:01/M    9 
    8  (> 7)    283  Bridget Dotson        Christ Preparatory Academy              28:25.2  9:10/M    10
    9  (> 7)    303  Claire Gake           Christ Preparatory Academy              28:27.0  9:11/M    11
   10  (> 7)    301  Tirzah Bricco         Christ Preparatory Academy              28:46.3  9:17/M    11
   11  (> 7)    302  Melody Davis          Christ Preparatory Academy              29:30.0  9:31/M    11
   12  (> 7)    305  Ainsley Leasure       Christ Preparatory Academy              30:22.0  9:48/M    11
   13  (> 7)    320  Molly Moore           Christ Preparatory Academy              30:38.1  9:53/M    12
   14  (> 7)    288  Josie McClung         Christ Preparatory Academy              30:46.3  9:56/M    10
   15  (< 5)    229  Amelia Bowling        Cair Paravel School                     30:56.3  9:59/M    10
   16      8    571  Karla Marquez         Sumner Academy High School              31:56.9 10:18/M    10
   17  (> 7)    319  Rebecca Adair         Christ Preparatory Academy              32:08.8 10:22/M    12
   18      9    500  Nathaly Cervantes     Sumner Academy High School              32:33.3 10:30/M    10
   19  (> 7)    285  Claire Hanson         Christ Preparatory Academy              32:39.6 10:32/M    10
   20     10    572  Arantzatzu Melquiades Sumner Academy High School              32:58.6 10:38/M    10
   21  (> 7)    286  Sophie Howard         Christ Preparatory Academy              33:46.6 10:54/M    10
   22  (< 5)    226  Cecilia Richards      Cair Paravel School                     34:49.0 11:14/M    9 
   23  (> 7)    284  Ella Hanks            Christ Preparatory Academy              34:50.4 11:14/M    10
   24     11    587  Elizabeth Parra       Sumner Academy High School              35:37.4 11:29/M    12
   25  (< 5)    220  Ruby Newell           Bishop Seabury High School              36:05.9 11:39/M    10
   26     12    493  Alexandra Tabarez     Sumner Academy High School              37:12.0 12:00/M    9 
   27  (< 5)    216  Margaret Mulhern      Bishop Seabury High School              38:18.9 12:22/M    9 
   28  (> 7)    275  Elyssa Soemer         Christ Preparatory Academy              38:52.8 12:33/M    9 
   29     13    573  Nahomy Lopez          Sumner Academy High School              39:52.8 12:52/M    10
   30     14    499  Lindsey Bruno         Sumner Academy High School              41:56.5 13:32/M    10
   31  (> 7)    274  Faith Ross            Christ Preparatory Academy              46:14.7 14:55/M    9 
Top

Team Summary Report - Girls

JV Girls

Teams


                                          Top  5             ------- Finishers -------
 Place  Team                              Places              1   2   3   4   5  6*  7*        

    1 Christ Preparatory Academy             15               1   2   3   4   5   6   7         
        Top  5 Times: 2:10:41.3

    2 Sumner Academy High School             50               8   9  10  11  12  13  14         
        Top  5 Times: 2:50:18.3

 Inc. Bishop Seabury High School           2 finishers                                          
        Top  5 Times: 

 Inc. Cair Paravel School                  2 finishers                                          
        Top  5 Times: 


Date Name & Distance Contact Results Photos
Nov 25
9:00 am
32nd Annual Thanksgiving
Josh Zabel
816-389-4195
jzabel@sportkc.org
www.sportkc.org/thanksgivin...

Results
Oct 23
10:00 am
Belton XC Invite
JV & C Team

Results
Oct 23
9:30 am
Belton XC Invite
Varsity Boys

Results
Oct 23
9:00 am
Belton XC Invite
Varsity Girls

Results
Oct 20
4:30 am
Montrose XC
MS and JV
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 20
4:00 pm
Montrose XC
Varsity
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 14
5:45 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
Varsity Boys Small School
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 14
5:00 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
Varsity Girls
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 14
4:30 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
Varsity Boys Large School
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 14
4:00 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
MS Boys
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 14
3:45 pm
Warrensburg HS
XC Invitational
MS Girls
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 12
5:00 pm
Barstow MS XC
6th Grade
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12
5:00 pm
Barstow MS XC
Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12
4:30 pm
Barstow MS XC
Girls Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 12
8:00 am
Cameron XC
JV Boys

Results
Oct 12
8:00 am
Cameron XC
JV Girls

Results
Oct 12
8:00 am
Cameron XC
Varsity Girls

Results
Oct 12
8:00 am
Cameron XC
Varsity Boys

Results
Oct 12
8:00 am
Cameron XC
Middle School
Girls

Results
Oct 12
8:00 am
Cameron XC
Middle School
Boys

Results
Oct 11
5:15 pm
BS Middle School
XC Championships
Boys A Race
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11
4:45 pm
BS Middle School
XC Championships
Girls A Race
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11
4:15 pm
BS Middle School
XC Championships
Boys B Race
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11
4:00 pm
BS Middle School
XC Championships
Girls B Race
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 10
8:00 am
11th Annual Bill Cross
5K benefiting Feed Northland
Chris Evans
816-301-4483
cevans@feednorthlandkids.org
www.feednorthlandkids.org

Results
Oct 9
11:00 am
Butler XC Invite
Middle School
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 9
10:00 am
Butler XC Invite
JV
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 9
9:00 am
Butler XC Invite
Varsity
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 9
8:00 am
Julia's Warriors
Run for Hope 5k Run
& 1 Mile Walk
Jodi Green
816-516-3164
greenj02@yahoo.com
www.juliaswarriorsrunforhop...

Results
Oct 5
4:00 am
Matt Gannon Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 5
6:00 pm
Ray Pec MS XC
A Boys/Girls
Steven Blew
steveblewruns@yahoo.com

Results
Oct 5
5:00 pm
Ray Pec MS XC
B Boys/Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 5
4:30 pm
Ray Pec MS XC
C Boys/Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 3
8:00 am
Strutt With Your Mutt 3K
Molly Moody
816-986-4409
mmoody@waysidewaifs.org
waysidewaifs.org

Results
Oct 2
10:00 am
Grain Valley XC
JV Girls & Boys
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2
9:30 am
Grain Valley XC
MS Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2
9:00 am
Grain Valley XC
Invite MS Boys
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2
8:30 am
Grain Valley XC
Invite Varsity Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2
8:15 am
Grain Valley XC
Invite Varsity
Boys
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2
11:00 am
Savannah XC
JV Boys

Results
Oct 2
10:30 am
Savannah XC
Varsity Boys

Results
Oct 2
8:00 am
KC Classic
JV Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 2
8:00 am
KC Classic
Varsity Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 2
8:00 am
KC Classic
C Team Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Oct 2
10:00 am
Savannah XC
Varsity Girls

Results
Sep 30
6:00 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
Varsity Boys

Results
Sep 30
5:30 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
Varsity Girls

Results
Sep 30
5:00 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
JV Boys & Girls

Results
Sep 30
4:30 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
8th Grade Boys & Girls

Results
Sep 30
4:00 pm
Maranatha Christian
Academy XC Invite
7th Grade Boys & Girls

Results
Sep 28
8:00 am
Irish XC Invite
Freshmen/JV Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 28
8:00 am
Irish XC Invite
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 28
8:00 am
Irish XC Invite
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 28
8:00 am
Irish XC Invite
JV Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 26
8:00 am
H30K Results
Female
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 26
8:00 am
H30K Mens
Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 23
5:30 pm
Grandview XC
Varsity Boys

Results
Sep 23
5:00 pm
Grandview XC
Varsity Girls

Results
Sep 23
4:30 pm
Grandview XC
JV Boys

Results
Sep 23
4:00 pm
Grandview XC
JV Girls

Results
Sep 23
3:30 pm
Grandview XC
Freshman/Sophomore

Results
Sep 21
6:00 am
Tonganoxie Invite
Varsity Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21
6:00 pm
Tonganoxie Invite
Varsity Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21
6:00 pm
Tonganoxie Invite
JV Boys
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21
6:00 pm
Tonganoxie Invite
JV Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 21
5:30 pm
Duane Kimble XC
JV Girls

Results
Sep 21
5:00 pm
Duane Kimball XC
Varsity Boys

Results
Sep 21
4:30 pm
Duane Kimble XC
Varsity Girls

Results
Sep 21
4:00 pm
Duane Kimble XC
JV Boys

Results
Sep 19
9:00 am
Seize the Day 10k Run and
Laura Roeseler
314-449-9456
lroeseler@efmk.org
www.classy.org/event/2021-k...

Results
Sep 18
11:15 am
Kris Solsberg XC
Boys C Team

Results
Sep 18
10:45 am
Kris Solsberg XC
C Team Girls

Results
Sep 18
9:15 am
Kris Solsberg XC
JV Girls

Results
Sep 18
10:00 am
Kris Solsberg XC
JV Boys

Results
Sep 18
8:15 am
Kris Solsberg XC
Varsity Girls

Results
Sep 18
8:45 am
Kris Solsberg XC
Varsity Boys

Results
Sep 16
6:00 pm
McClouth Invite
Varsity Boys
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16
5:00 am
McClouth Invite
8th Grade
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16
4:00 pm
McClouth Invite
7th Grade
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16
6:00 pm
McLouth Invite
Varsity Girls
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 16
5:00 pm
McLouth Invite
JV Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 15
4:00 pm
Turner XC Invite
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 15
6:15 pm
Summit Lakes MS
XC Boys Navy

Results
Sep 15
6:00 pm
Summit Lakes MS
XC Girls Navy

Results
Sep 15
5:45 pm
Summit Lakes MS
XC Boys Silver

Results
Sep 15
5:15 am
Summit Lakes MS
XC Girls Silver

Results
Sep 15
5:00 pm
Summit Lakes MS
XC Boys Green

Results
Sep 15
4:45 pm
Summit Lakes MS
XC Girls Green

Results
Sep 15
4:00 pm
Summit Lakes MS
XC Girls White

Results
Sep 15
4:30 pm
Summit Lakes MS
XC Boys White


Results
Sep 11
11:30 am
Ray Pec Invite XC
C Team Girls

Results
Sep 11
11:00 am
Ray Pec Invite XC
C Team Boys

Results
Sep 11
10:30 am
Ray Pec Invite XC
JV Girls

Results
Sep 11
10:00 am
Ray Pec Invite XC
JV Boys

Results
Sep 11
9:30 am
Ray Pec Invite XC
Varsity Girls

Results
Sep 11
9:00 am
Ray Pec Invite XC
Varsity Boys

Results
Sep 7
4:00 pm
Chillicothe XC Invite
2021 JV Boys

Results
Sep 7
4:00 pm
Chillicothe XC Invite
2021 JV Girls

Results
Sep 7
5:00 pm
Chillicothe XC Invite
2021 Varsity Boys

Results
Sep 7
4:30 pm
Chillicothe XC Invite
2021 Varsity Girls

Results
Sep 2
3:00 pm
Bobcat XC Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 11
8:00 pm
MC Beer Mile
Relay & Alt Beer mile
troy@kcrunningcompany.com
Results
Aug 11
8:00 pm
MC Beer Mile
overall results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Jul 14
6:30 pm
Martin City Taco Mile
Brad Ziegler
Brad@kcrunningcompany.com
www.runsignup.com/Race/MO/K...

Results
Jul 5
7:00 am
JRHA 5k

Results
May 31
8:00 am
Going the Distance
10K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
May 31
8:00 am
Going the Distance
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
May 15
7:00 am
KCCC Half
Marathon Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
May 1
7:00 am
KCCC 5K Results
troy@kcrunningcompany.com
Results

Photos
Nov 14, 2020
8:00 am
Veterans Day 5K
Live In Person Run
Brad Ziegler
bziegler1003@yahoo.com
www.runsignup.com/Race/MO/P...

Results

Photos
Looking for races before November, 8 2020? Click here