Race with KC Running Company                    Services                    KCRC events                    Race calendar                    RESULTS/PHOTOS

Lafayette Irish XC

Date: 2022-09-27

Contact: steve@kcrunningcompany.com

Results:

Lafayette Irish Invitational

Lafayette Irish Invitational

September 27, 2022


Results By Race Management Systems, Inc.

Table of Contents

Finish List - Girls - Varsity Girls - Teams
Finish List - Girls - Freshman/JV Girls - Teams
Team Detail - Girls - Varsity Girls - Teams
Team Detail - Girls - Freshman/JV Girls - Teams
Finish List - Boys - JV Boys - Teams
Finish List - Boys - Varsity Boys - Teams
Finish List - Boys - Freshman/JV Girls - Teams
Team Detail - Boys - JV Boys - Teams
Team Detail - Boys - Varsity Boys - Teams
Team Detail - Boys - Freshman/JV Girls - Teams
Top

Overall Finish List - Boys

JV Boys

Teams


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1  (< 5)     14  Carter Shipers        Chillicothe High School                 20:25.0  6:35/M      
    2      1     81  Lukas Inman           Winnetonka High School                  21:16.5  6:52/M      
    3  (< 5)     18  Trace Akers           Chillicothe High School                 21:28.9  6:56/M      
    4  (< 5)     46  Klayton Keesaman      Maysville High School                   21:36.0  6:58/M      
    5      2     80  Wesley Krueger        Winnetonka High School                  22:16.1  7:11/M      
    6  (< 5)     11  Anthony Eckert        Chillicothe High School                 22:44.9  7:20/M      
    7      3     34  Preston Lundgren      Liberty High School                     22:45.0  7:20/M      
    8      4     32  Thomas Jayroe         Liberty High School                     23:00.3  7:25/M      
    9  (< 5)     16  Landyn Peterson       Chillicothe High School                 23:07.7  7:28/M      
   10      5     37  Elliot Vogelaar       Liberty High School                     23:40.4  7:38/M      
   11      6     41  Henry Langhorst       Liberty High School                     24:47.4  8:00/M      
   12  (< 5)     45  Kolten Sterling       Maysville High School                   25:08.9  8:07/M      
   13      7     90  Harley Clausen        Winnetonka High School                  26:02.9  8:24/M      
   14      8     88  Tim McCane            Winnetonka High School                  27:33.6  8:53/M      
   15      9     82  Tuff Johnston         Winnetonka High School                  27:36.9  8:55/M      
   16     10     33  William DelPorto      Liberty High School                     27:47.9  8:58/M      
   17  (< 5)     48  Chris Kay             Maysville High School                   42:30.0 13:43/M      



Top

Overall Finish List - Boys

Varsity Boys

Teams


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1     17  Luke Thompson         Chillicothe High School                 18:14.5  5:53/M      
    2      2     12  Cain Evans            Chillicothe High School                 18:15.9  5:54/M      
    3      3     66  Elliot McCoy          St. Joseph Benton High School           18:53.9  6:06/M      
    4      4     40  Colin McKenna         Liberty High School                     18:56.8  6:07/M      
    5      5     15  Laik Graham           Chillicothe High School                 19:03.7  6:09/M      
    6      6     42  Evan Danahy           Liberty High School                     19:05.2  6:09/M      
    7      7     68  Conner Jones-Taylor   St. Joseph Benton High School           19:12.3  6:12/M      
    8      8     71  Kruz Bigham           St. Joseph Benton High School           19:27.3  6:17/M      
    9      9      8  Alton Keller          Chillicothe High School                 19:28.6  6:17/M      
   10     10     39  Benjamin Trammell     Liberty High School                     19:34.8  6:19/M      
   11     11     10  Austin Lyford         Chillicothe High School                 19:44.7  6:22/M      
   12     12     31  Daniel Finke          Liberty High School                     19:58.0  6:26/M      
   13     13      9  Clayton Savage        Chillicothe High School                 20:36.6  6:39/M      
   14     14     91  Gavin Wilmes          Excelsior Springs High School           20:55.5  6:45/M      
   15     15     38  Dominic Achille       Liberty High School                     21:00.7  6:47/M      
   16     16     30  Ethan Burnham         Liberty High School                     21:10.3  6:50/M      
   17     17     36  Adrian Cantrell       Liberty High School                     21:19.9  6:53/M      
   18     18     56  Tyler Carter          Polo High School                        21:31.4  6:57/M      
   19     19     59  Chance McGee          Polo High School                        21:36.8  6:58/M      
   20     20     70  Ty'Son Williams       St. Joseph Benton High School           22:21.5  7:13/M      
   21     21     61  Jacob Simon           Polo High School                        22:28.3  7:15/M      
   22     22     28  Liam Hedding          Excelsior Springs High School           22:53.9  7:23/M      
   23     23     29  Silas O'Dell          Excelsior Springs High School           22:54.0  7:23/M      
   24  (< 5)     44  Colton Morris         Maysville High School                   23:07.1  7:27/M      
   25     24     69  Rafael Orellanes      St. Joseph Benton High School           23:41.8  7:39/M      
   26  (< 5)     47  Konner Keesaman       Maysville High School                   23:43.5  7:39/M      
   27     25     54  Keith Farmer          Polo High School                        23:47.8  7:41/M      
   28  (< 5)     49  Marek Mitchell        Osborn HS                               24:20.5  7:51/M      
   29     26     27  William Tade          Excelsior Springs High School           24:39.9  7:57/M      
   30     27     26  Damien McDade         Excelsior Springs High School           25:05.3  8:06/M      
   31     28     53  Garrett Roberts       Polo High School                        25:13.7  8:08/M      
   32     29     58  Ben Wolf              Polo High School                        26:18.2  8:29/M      
   33     30     60  Hunter McGee          Polo High School                        28:14.9  9:07/M      



Top

Overall Finish List - Boys

Freshman/JV Girls

Teams


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1  (< 5)     89  Marcus Nurkowski      Winnetonka High School                  20:38.9  5:10/K      
    2  (< 5)     87  Amer Kovac            Winnetonka High School                  22:06.4  5:32/K      
    3  (< 5)     83  Logan Haushahn        Winnetonka High School                  22:12.4  5:33/K      
Top

Detail Team Results - Boys

JV Boys

Teams

Winnetonka High School    Finish Position -     1

  Team Score (places):  27  Team Score (times):      24:57.2   Average Time: 24:57.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     81  Lukas Inman                     1            1        21:16.5      21:16.5      0:51.5
    2     80  Wesley Krueger                  2            3        22:16.1      21:46.3      1:51.1
    3     90  Harley Clausen                  7           10        26:02.9      23:11.8      5:37.9
    4     88  Tim McCane                      8           18        27:33.6      24:17.3      7:08.6
    5     82  Tuff Johnston                   9           27        27:36.9      24:57.2      7:11.9

Liberty High School    Finish Position -     2

  Team Score (places):  28  Team Score (times):      24:24.2   Average Time: 24:24.2

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     34  Preston Lundgren                3            3        22:45.0      22:45.0      2:20.0
    2     32  Thomas Jayroe                   4            7        23:00.3      22:52.6      2:35.2
    3     37  Elliot Vogelaar                 5           12        23:40.4      23:08.5      3:15.4
    4     41  Henry Langhorst                 6           18        24:47.4      23:33.2      4:22.3
    5     33  William DelPorto               10           28        27:47.9      24:24.2      7:22.9

Chillicothe High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     14  Carter Shipers              Less Than  5           20:25.0      20:25.0      0:00.0
    2     18  Trace Akers                 Less Than  5           21:28.9      20:57.0      1:03.9
    3     11  Anthony Eckert              Less Than  5           22:44.9      21:32.9      2:19.9
    4     16  Landyn Peterson             Less Than  5           23:07.7      21:56.6      2:42.7

Maysville High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     46  Klayton Keesaman            Less Than  5           21:36.0      21:36.0      1:11.0
    2     45  Kolten Sterling             Less Than  5           25:08.9      23:22.5      4:43.9
    3     48  Chris Kay                   Less Than  5           42:30.0      29:45.0     22:05.0



Top

Detail Team Results - Boys

Varsity Boys

Teams


Chillicothe High School    Finish Position -     1

  Team Score (places):  28  Team Score (times):      18:57.5   Average Time: 18:57.5

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     17  Luke Thompson                   1            1        18:14.5      18:14.5      0:00.0
    2     12  Cain Evans                      2            3        18:15.9      18:15.2      0:01.4
    3     15  Laik Graham                     5            8        19:03.7      18:31.4      0:49.2
    4      8  Alton Keller                    9           17        19:28.6      18:45.7      1:14.0
    5     10  Austin Lyford                  11           28        19:44.7      18:57.5      1:30.2
    6      9  Clayton Savage                 13           41        20:36.6      19:14.0      2:22.0

Liberty High School    Finish Position -     2

  Team Score (places):  47  Team Score (times):      19:43.1   Average Time: 19:43.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     40  Colin McKenna                   4            4        18:56.8      18:56.8      0:42.2
    2     42  Evan Danahy                     6           10        19:05.2      19:01.0      0:50.7
    3     39  Benjamin Trammell              10           20        19:34.8      19:12.3      1:20.3
    4     31  Daniel Finke                   12           32        19:58.0      19:23.7      1:43.5
    5     38  Dominic Achille                15           47        21:00.7      19:43.1      2:46.2
    6     30  Ethan Burnham                  16           63        21:10.3      19:57.6      2:55.8
    7     36  Adrian Cantrell                17           80        21:19.9      20:09.4      3:05.4

St. Joseph Benton High School    Finish Position -     3

  Team Score (places):  62  Team Score (times):      20:43.4   Average Time: 20:43.4

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     66  Elliot McCoy                    3            3        18:53.9      18:53.9      0:39.4
    2     68  Conner Jones-Taylor             7           10        19:12.3      19:03.1      0:57.8
    3     71  Kruz Bigham                     8           18        19:27.3      19:11.2      1:12.8
    4     70  Ty'Son Williams                20           38        22:21.5      19:58.8      4:07.0
    5     69  Rafael Orellanes               24           62        23:41.8      20:43.4      5:27.3

Polo High School    Finish Position -     4

  Team Score (places): 111  Team Score (times):      22:55.6   Average Time: 22:55.6

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     56  Tyler Carter                   18           18        21:31.4      21:31.4      3:16.9
    2     59  Chance McGee                   19           37        21:36.8      21:34.1      3:22.3
    3     61  Jacob Simon                    21           58        22:28.3      21:52.2      4:13.8
    4     54  Keith Farmer                   25           83        23:47.8      22:21.1      5:33.3
    5     53  Garrett Roberts                28          111        25:13.7      22:55.6      6:59.2
    6     58  Ben Wolf                       29          140        26:18.2      23:29.4      8:03.7
    7     60  Hunter McGee                   30          170        28:14.9      24:10.2     10:00.4

Excelsior Springs High School    Finish Position -     5

  Team Score (places): 112  Team Score (times):      23:17.7   Average Time: 23:17.7

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     91  Gavin Wilmes                   14           14        20:55.5      20:55.5      2:41.0
    2     28  Liam Hedding                   22           36        22:53.9      21:54.7      4:39.3
    3     29  Silas O'Dell                   23           59        22:54.0      22:14.4      4:39.5
    4     27  William Tade                   26           85        24:39.9      22:50.8      6:25.4
    5     26  Damien McDade                  27          112        25:05.3      23:17.7      6:50.8

Maysville High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     44  Colton Morris               Less Than  5           23:07.1      23:07.1      4:52.6
    2     47  Konner Keesaman             Less Than  5           23:43.5      23:25.3      5:29.0

Osborn HS    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     49  Marek Mitchell              Less Than  5           24:20.5      24:20.5      6:06.0



Top

Detail Team Results - Boys

Freshman/JV Girls

Teams


Winnetonka High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     89  Marcus Nurkowski            Less Than  5           20:38.9      20:38.9      0:00.0
    2     87  Amer Kovac                  Less Than  5           22:06.4      21:22.7      1:27.4
    3     83  Logan Haushahn              Less Than  5           22:12.4      21:39.2      1:33.4
Top

Overall Finish List - Girls

Varsity Girls

Teams


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1      5  Lydia Gabrielson      Chillicothe High School                 23:05.3  7:27/M      
    2      2      6  Yoo Jung Lee          Chillicothe High School                 23:43.6  7:39/M      
    3      3      4  Juliann Gabrielson    Chillicothe High School                 24:23.3  7:52/M      
    4      4      3  Kaylynn Cranmer       Chillicothe High School                 24:58.2  8:03/M      
    5      5      1  Alice Hurtgen         Chillicothe High School                 25:13.3  8:08/M      
    6  (< 5)     62  Liliana Jeronimo-VigilSt. Joseph Benton High School           25:15.4  8:09/M      
    7      6      7  Myli Johansen         Chillicothe High School                 25:43.9  8:18/M      
    8  (< 5)     21  Braylissa Whitworth   Excelsior Springs High School           26:06.6  8:25/M      
    9  (< 5)     24  Kate Houck            Excelsior Springs High School           26:59.8  8:43/M      
   10  (< 5)     23  Kirsten Stout         Excelsior Springs High School           27:01.4  8:43/M      
   11  (< 5)     51  Madilynn Dickey       Polo High School                        27:34.8  8:54/M      
   12  (< 5)     19  Chloe Albertson       Excelsior Springs High School           28:51.9  9:19/M      
   13  (< 5)     63  Riley Langner         St. Joseph Benton High School           29:33.6  9:32/M      
   14  (< 5)     50  Valorie Gabrielli     Polo High School                        30:37.4  9:53/M      



Top

Overall Finish List - Girls

Freshman/JV Girls

Teams


 O'all
 Place  Score Bib No Name                   Team                                    Time    Pace   Grade

    1      1     73  Reese Rasmussen       Winnetonka High School                  23:16.3  5:49/K      
    2  (< 5)     25  Emily Fostich         Excelsior Springs High School           25:14.0  6:19/K      
    3      2     78  Jenny Ferguson        Winnetonka High School                  25:45.6  6:26/K      
    4  (< 5)     20  Lexus Barney          Excelsior Springs High School           26:26.9  6:37/K      
    5      3     72  Olivia Carleton       Winnetonka High School                  26:41.3  6:40/K      
    6      4     75  Macie de Lapaz        Winnetonka High School                  28:27.8  7:07/K      
    7  (< 5)     22  Jade Tompkins         Excelsior Springs High School           29:06.8  7:17/K      
    8      5     76  Ellyssa Tate          Winnetonka High School                  31:34.4  7:54/K      
    9      6     77  Jorgie Johnston       Winnetonka High School                  31:35.3  7:54/K      
Top

Detail Team Results - Girls

Varsity Girls

Teams

Chillicothe High School    Finish Position -     1

  Team Score (places):  15  Team Score (times):      24:16.8   Average Time: 24:16.8

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1      5  Lydia Gabrielson                1            1        23:05.3      23:05.3      0:00.0
    2      6  Yoo Jung Lee                    2            3        23:43.6      23:24.5      0:38.3
    3      4  Juliann Gabrielson              3            6        24:23.3      23:44.1      1:17.9
    4      3  Kaylynn Cranmer                 4           10        24:58.2      24:02.6      1:52.8
    5      1  Alice Hurtgen                   5           15        25:13.3      24:16.8      2:08.0
    6      7  Myli Johansen                   6           21        25:43.9      24:31.3      2:38.5

Excelsior Springs High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     21  Braylissa Whitworth         Less Than  5           26:06.6      26:06.6      3:01.2
    2     24  Kate Houck                  Less Than  5           26:59.8      26:33.2      3:54.4
    3     23  Kirsten Stout               Less Than  5           27:01.4      26:42.6      3:56.0
    4     19  Chloe Albertson             Less Than  5           28:51.9      27:15.0      5:46.6

St. Joseph Benton High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     62  Liliana Jeronimo-Vigil      Less Than  5           25:15.4      25:15.4      2:10.0
    2     63  Riley Langner               Less Than  5           29:33.6      27:24.5      6:28.2

Polo High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     51  Madilynn Dickey             Less Than  5           27:34.8      27:34.8      4:29.5
    2     50  Valorie Gabrielli           Less Than  5           30:37.4      29:06.1      7:32.0



Top

Detail Team Results - Girls

Freshman/JV Girls

Teams


Winnetonka High School    Finish Position -     1

  Team Score (places):  15  Team Score (times):      27:09.1   Average Time: 27:09.1

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     73  Reese Rasmussen                 1            1        23:16.3      23:16.3      0:00.0
    2     78  Jenny Ferguson                  2            3        25:45.6      24:30.9      2:29.2
    3     72  Olivia Carleton                 3            6        26:41.3      25:14.4      3:25.0
    4     75  Macie de Lapaz                  4           10        28:27.8      26:02.7      5:11.4
    5     76  Ellyssa Tate                    5           15        31:34.4      27:09.1      8:18.0
    6     77  Jorgie Johnston                 6           21        31:35.3      27:53.4      8:18.9

Excelsior Springs High School    Finish Position - Inc.

  Team Score (places): Inc.  Team Score (times):

                                          Overall        Cum.                  Cum.        Time
 Place Bib No Name                 Grade   Place        Place      Time        Time        Back
    1     25  Emily Fostich               Less Than  5           25:14.0      25:14.0      1:57.6
    2     20  Lexus Barney                Less Than  5           26:26.9      25:50.4      3:10.5
    3     22  Jade Tompkins               Less Than  5           29:06.8      26:55.9      5:50.4

Date Name & Distance Contact Results Photos
Oct 19
4:00 pm
Montrose
XC Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13
4:00 pm
Suburban Blue
Conference XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13
4:30 pm
Warrensburg XC
Varsity Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13
4:45 pm
Warrensburg XC
Varsity Boys
Small School
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13
4:15 pm
Warrensburg XC
Varsity Boys
Large School
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13
4:00 pm
Warrensburg XC
Middle School Boys
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 13
3:45 pm
Warrensburg XC
Middle School Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11
4:00 am
Barstow XC
Middle School
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11
5:15 pm
Cameron XC Invite
JV Girls & Boys
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11
4:15 pm
Cameron XC Invite
Varsity Boys & Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 11
3:45 pm
Cameron XC
Invite Middle School
Boys & Girls
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 10
5:00 pm
BS Quad Middle
School XC A Races
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 10
4:00 pm
BS Quad Middle
School XC B Races
Steve Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 8
9:00 am
Butler XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 8
8:00 am
Julia's Warriors Run For Hope
Jodi Green
816-516-3164
juliasrunforhope@gmail.com
www.juliaswarriorsrunforhop...

Results
Oct 6
4:00 pm
WYCO XC
Championship
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 5
6:00 pm
Ray Pec
Middle School XC
A Team Boys

Results
Oct 5
5:45 pm
Ray Pec
Middle School XC
A Team Girls

Results
Oct 5
5:30 pm
Ray Pec
Middle School XC
B Team Boys

Results
Oct 5
5:15 pm
Ray Pec
Middle School XC
B Team Girls

Results
Oct 5
4:30 pm
Ray Pec
Middle School XC
C Team Girls

Results
Oct 5
4:30 pm
Ray Pec
Middle School XC
C Team Boys

Results
Oct 4
4:00 pm
Matt Gannon
XC Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 2
8:00 am
12th annual Bill Cross
for BackSnacks benefitting
Feed Northland Kids
Chris Evans
816-301-4483
cevans@feednorthlandkids.org
www.raceroster.com/events/2...

Results
Oct 1
2:00 pm
Savannah XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
10:00 am
Grain Valley XC
JV Girls
Sock it to Cancer
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
10:00 am
Grain Valley XC
JV Boys
Sock it to Cancer
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
9:30 am
Grain Valley XC Girls
Middle School
Sock it to Cancer
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
9:00 am
GV XC Middle School Boys
Sock it to Cancer
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
8:30 am
GV XC Girls Varsity
Pink & White Divisions
Sock it to Cancer
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Oct 1
8:00 am
GV XC Boys Varsity
Pink & White Divisions
Sock it to Cancer
Steven Blew
steve@kcrunningcompany.com

Results
Sep 29
4:00 pm
Perry Lecompton XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 27
4:00 pm
Lafayette Irish XC
steve@kcrunningcompany.com
Results
Sep 25
8:00 am
Strutt With Your Mutt
3K-5K
Amanda Smasal
816-986-4409
asmasal@waysidewaifs.org
www.support.waysidewaifs.or...

Results
Sep 22
6:00 pm
Duane Kimble
XC Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 22
5:00 pm
Grandview XC
Varsity Boys & Girls

Results
Sep 22
4:15 pm
Grandview XC JV
Boys & Girls

Results
Sep 22
3:30 pm
Grandview XC
9th & 10th Grade Boys

Results
Sep 20
8:00 am
Tonganoxie Invite
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 18
9:00 am
Seize the Day 5k & 10k

Results
Sep 17
11:00 am
Kris Solsberg XC
C Team Boys & Girls

Results
Sep 17
9:00 am
Kris Solsberg XC
JV Boys & Girls

Results
Sep 17
8:15 am
Kris Solsberg XC
Varsity Boys & Girls

Results
Sep 15
8:00 am
McClouth XC
Varsity Boys/Girls
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 15
8:00 am
McClouth XC
MS and JV
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 14
5:45 pm
Summit Lakes XC
Navy Race Boys & Girls

Results
Sep 14
5:15 pm
Summit Lakes XC
Silver Race Boys & Girls

Results
Sep 14
4:45 pm
Summit Lakes XC
Green Race Boys & Girls

Results
Sep 14
4:00 pm
Summit Lakes XC
White Race Boys & Girls

Results
Sep 10
8:00 am
Ray-Pec XC Invite
C Team Results
troy@kcrunningcompany.com
Results
Sep 10
8:00 am
Ray-Pec XC Invite
JV Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 10
8:00 am
Ray-Pec XC Invite
Varsity Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 8
8:00 am
Spring Hill XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 6
4:00 pm
Chillicothe XC Invite

Results
Sep 3
8:00 am
Cass County XC
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Sep 1
3:15 pm
2022 Bobcat Invitational
XC Meet

Results
Aug 24
8:00 am
MCBeer Mile
Exhibition
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 24
8:00 am
MCBeer Mile
Team Relay
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Aug 24
8:00 am
MCBeer Mile
Ind Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jul 13
8:00 am
Martin City
Taco Mile Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 21
8:00 am
Dairy Association
5k Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 11
8:00 am
Fight for Air Stair Climb
Team Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 11
8:00 am
Fight for Air Stair Climb
Firefighter results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 11
8:00 am
Fight for Air Stair Climb
All Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 6
8:00 am
Heartland 15K
Womens Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Jun 6
8:00 am
Heartland 15K
Mens Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 30
8:00 am
Going the Distance
10K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 30
8:00 am
Going the Distance
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 23
8:00 am
Heartland 39.3
Mens Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 23
8:00 am
Heartland 39.3
Female Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 14
7:00 am
KCCC Half Marathon
Open Division
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
May 14
7:00 am
KCCC Half Marathon
Company Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results

Photos
Apr 30
7:30 am
KC Corporate Challenge
5K Results
Troy Fitzgerald
troy@kcrunningcompany.com

Results
Mar 12
9:00 am
Kansas City's Big 12 Run - 5K
Josh Zabel
816-389-4195
jzabel@sportkc.org
www.sportkc.org/big-12-run

Results

Photos
Nov 25, 2021
9:00 am
32nd Annual Thanksgiving
Josh Zabel
816-389-4195
jzabel@sportkc.org
www.sportkc.org/thanksgivin...

Results
Looking for races before November, 3 2021? Click here